ITALIE'S VEROVERING WORDT NIET ERKEND Mededeelingen reisbureau »Libertas« V. C. P. DONDERDAG 2 JULI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland Het einde der sancties Een verklaring der „neutralen" De acht Italiaansche journalisten, die naar aanleiding van het incident in de Volkenbondsvergadering werden gear resteerd, zijn weder op vrije voeten ge steld. Men heeft hun verzocht, 't grond gebied van stad en kanton Genéve te verlaten. Vermoedelijk zullen zij zich vestieen in Coppes, d,at in het kanton Waadt is gelegen, op enkele K.M. afstand van Genève. In de Volkenbondsvergadering heeft, Van Zeeland, als voorzitter, in zijn openings rede verklaard, dat er geen lid is, die de plaats gehad hebbende incidenten ni.et be treurt en veroordeelt. De gedelegeerde, van de Unie van Zuid- lAfrika, Te Water, bevestigde de gehecht heid van zijn regeering aan de Volken honds- beginselen en legde de verklaring af, dat Zuid-Afrika steeds bereid zal zijn tot hand having der collectieve veiligheid. De volgende sprekers, met name Eden, Litwinoff en de gedelegeerde van Canada lieten echter geen twijfel erover bestaan, dat huns inziens Abessinië toch nie: rneei' te redden is. Zij meenden derhalve dat het thans zaak was de sancties op te heifen. Deze harde werkelijkheid, zoo zeide Eden, tnag echter niet als gevolg hebben, dat de vijf lig staten hun in October uitgesproken oordeel over de Italiaansche gedragslijn op eenigerlei wijze zouden herzien. De Volkenbondsvergadering zal op geener lei manier de erkenning van de verovering Van Abessinië mogen uitspreken. De Volkcnbondsherzioning Wat de herziening van den Volkenbond betreft werd door verschillende Zuid-An>e- rikaansche gedelegeerden de eisch gesteld, dat men moest zorgen voor een meer regio- Palen grondslag. De vertegenwoordiger van Panama pro testeerde ertegen, dat het volkenbondsver- idrag aan alle staten sanctie-maatregelen oplegt bij ieder geschil, waar zich dit ook moge voordoen. Eden toonde in de richting van de Zuid- LAmerikaansche wenschen te willen gaan. Hij erkende, dat het zijn nut zou kunnen hebben, dat het volkenbondsverdrag vnn 'cle staten geen grootere offers vergt dan die yvelke de volkeren werkelijk bereid zullen rijn te brengen. Litwinoff kwam echter met kracht tegen een dergelijke verzwakking van de volken bondsverplichtingen in verzet. Hij betoogde, dat artikel 16 van het volkenbondsverdrag pngewijzigd moet blijven. Litwinoff verzette zich tegen de gedachte, Üat de artikelen 10 en 16 van het covenant zouden geschrapt worden, in de hoop, dat dan de uit den volkenbond uitgetreden sta len, zooals Duitschland en Japan, weder zouden toetreden, aangezien zij dan bij hun eventueele veroveringsplannen geen last meer zouden hebben van deze artikelen. Een dergelijk pogen, om zooals Litwinoff het uitdrukte, den volkenbond veilig voor 'den aanvaller te maken, zou de sovjet- regeering nimmer willen steunen. Ook Blum verzette zich tegen de po gingen, om den volkenbond tot een aca demisch beraadslagend lichaam te her vormen. Als in September a.s. de volkenbonds hervorming aan de orde wordt gesteld zal daarbij scherp worden belicht, hoe uiteenloopend de opvattingen zijn tus- schcn een aantal Europeesche en de meerderheid der Zuid-Amerikaansche staten. j Voorloopig heeft men, door deze be sprekingen tot het najaar uit te stellen, 'de mogelijkheid gewonnen van zich daarover nog eens te beraden. f Vrijdag zullen waarschijnlijk 'de alge- meene beschouwingen over het sanctie- vraagstuk ten einde zijn. Nog deze week kan dan de coördinatie-commissie vergade ren om den datum der sanctie-beëindiging .vast te stellen. Watde niet-erkenning der Italiaansche .Verovering aangaat bestaat het vermoeden, 'dat deze gedachte niet in een resolutie zal Hvorden tot uitdrukking gebracht. Blijkbaar acht men het beter, ook in dit fopzicht zich niet te binden; een nieuwe ca pitulatie zou in de toekomst daardoor slechts te pijnlijker zijn. ten verklaring der „neutralen" De ministers van buitenlandsclie zaken van de zeven neutrale mogendheden heb ben de volgende verklaring openbaar maakt. De ministers van buitenlandsclie zaken van Denemarken, Spanje, Finland, Noor wegen, Nederland, Zweden en Zwitserland hebben een gedaclitenwisseling gehouden over de gevolgen van de tegenwoordige ge beurtenissen op de organisatie en de werk wijze van den volkenbond. Zij hebben vast- .gesteld, dat overeenstemming tusschcn lien bestaat, o. a. op de volgende punten: De verscherping van den internationalen toestand en cle gevallen, waarin toevlucht is genomen tot internationaal geweld, dii zich deze laatste jaren hebben voorgedaan, in strijd met het Volkenbondsverdrag, heb ben in onze Staten twijfel doen ontstaan over do kwestie, of de voorwaarden, waar onder zij de verplichtingen van het Volken- bondsverdrag zijn aangegaan, nog in vol doende mate bestaan. Volgens onze meening is het niet toe laatbaar, dat zekere artikelen van het Volkenbondsverdrag en in het bij zonder het artikel over de bewapenings vermindering doode letter blijven, terwijl andere worden toegepast. Hoewel de gebeurtenissen er toe leiden, dat men zich afvraagt of de beginselen van het Volkenbondsverdrag in voldoende mate worden toegepast, zijn zij van mecning, dat alles in het werk gesteld moet worden, de bij de stichting van den Volkenbond ondernomen poging tot een goed einde te brengen, teneinde een internationale orga nisatie in te stellen, die op het recht ge grond is. Gezien de ernst van den toestand, waar mede de Volkenbond te kampen heeft, er kennen wij, dat liet noodzakelijk is. te on derzoeken of het mogelijk is tot wijzigingen in het Volkenbondsverdrag over te gaan of zijn toepassing zoo te veranderen, dat men tot een versterking van de veiligheid kan komen, welke het Volkenbondsverdrag aan alle staten moet verzekeren. Voor het geval, dat voorstellen gedaan zouden worden voor wijziging van het Vol kenbondsverdrag, zijn wij bereid ze zorg vuldig te bestudeeren. Maar wij geven ons rekenschap van de moeilijkheden, welke deze methode in de praktijk zou kunnen hebben. Wij gelooven dus onder het voorbehoud van onverwachte gebeurtenissen, dat het goed zou zijn. zich te houden aan een pro cedure, waarbij de Volkenbondsvergadering de richtlijnen van toepassing zou vaststel len. In de eerste plaats moet men zich ver staan, teneinde te komen tot een preciese voorbereiding van de toepassing van de regels van het Volkenbondsverdrag en die ten doel hebben de schending van zijn be ginselen te verhinderen door de preven tieve actie van den Volkenbond te ver sterken. Er aan herinnerend, dat ln 1921 richt lijnen zijn aangenomen, om artikel 16 in werking te stellen, verklaren wij, dat zoolang het Volkenbondsverdrag in zijn geheel slechts op onvolledige en incon- sekwente wijze wordt toegepast, wij ge dwongen zijn daarmee rekening te hou den bij de toepassing van dat artikel. In de tweede plaats is het van be lang op alle economische en politieke gebieden de activiteit van den Volken bond weer in handen te nemen, die in zekere mate door de crisis van de laat ste tijden verlamd is en te zoeken naar een geleidelijke oplossing vajn de groote problemen, die opgeworpen zijn. De strekking der verklaring Tenzij 't Volkenbondshandvest hervormd wordt en sancties doelmatiger worden ge maakt, zullen de neutrale mogendheden eigeren deel te nemen aan welke andere sancties ook aldus legt men de bet eeke nis uit van het officieele communiqué, dat, gisteren te Genève na de bijeenkomst der neutrale Staten is uitgegeven. Het uitfluiten van den Negus Een aanval op Titoelescoe De Italiaansche minister Van pers en propaganda Alfieri heeft aan de te Genève gearresteerde, inmiddels weder in vrijheid gestelde Italiaansche journalisten een tele gram gezonden, waarin hij uiting geelt aan zijn sympathie voor hun optreden en zich solidair met hen verklaart Het is te betreuren, aldus verklaart uien tc Rome, dat men juist op een oogenblik, waarop Italië door middel van een nieuwe nota blijk gaf van zijn verzoeningsgezind heid. den ex-souverein van een barbaarscli slavenland heeft laten 'spreken. Men meent niettemin, dat de Italiaansche nota bestudeerd en begrepen zal worden. Titoelescoe wordt uitgescholden De Roemeen Titoelescoe heeft de Italiaan sche Volkenbondsjournalisten „wilden" ge noemd. „Deze meneer Titoelescoe", schrijft de „Giornale d'Italia", „zal het Italiaansche volk zich herinneren als de vertegenwoor diger van een mentaliteit, die nog boneden het peil van de negcrnientali'eit staat „Jaag de wilden weg", schreeuwde riste- ren te Genève in zijn haat tegen Italië de Roemeensche minister van buitenlaudscho zaken. Deze woorden zullen in de hori; ring en bij de daden der Italianen in komende maanden en jaren niet verloren gaan". „Kiezende tusschen de Italiaansche wilden en een diefachtigen en moordl.ust.igen neger, heeft de bariton Tiloelescoe de voorkeur ge geven aan den Abessijn. om de eenvoudige reden, dat de Italianen blanken zijn en Ti toelescoe en Tafari kleurlingen. De bartion Titoelescoe, een halve .Aziaat, een kruisii van minderwaardige rassen, bij wien t> Westersch vernisje de gekleurde afkomst zeer slecht bedekt, heeft zijn bloed laten spreken". De Britsche vloot bij Gibraltar Het grootste deel gaat huistoe De Britsche vloofeenheden bij Gibraltar zullen, naar verluidt, reeds binnen veertien dagen aanzienlijk worden verminderd. Op 14 Juli a.s. zal het grootste deel der hier gestationneerde oorlogsschep -n de thuisreis aanvaarden. Slechts een flotille destroyers en twee kruisers zullen achtf.i blijven. De Fransche parlementszitting Volgens in de wandelgangen der Fran sche Kamer ontvangen anwijzingen zou de Regeering niet voornemens zijn. in overeen stemming met de Ij-aditie. de parlementszit ting in Juli te sluiten. De Kamers zouden voor onbepaalden tijd uiteengaan en indien de omstandigheden zulks zouden vcreischen, eventueel voor October worden bijeenge roepen. De Belgische stakingen Zeeliedenstaking te Antwerpen Terwijl in België het aantal stakers gelei delijk aan het afnemen was, is gisteren te Antwerpen de toestand opnieuw verergerd, doordat, de officieren-machinisten en de le den van den zeemansbond het bestaands contract, dat geldig was tot 30 Juni 1937 en waarbij hun een erhooging van de gages met 15 pC. was toegezegd, verbroken hebben. De stakers eischen thans een nieuwe ver hooging van de gages met 20 pCt. Als ge volg van dit conflict hebben 11 stoomsche pen wegens gebrek aan bemanning Woens dag de haven van Antwerpen niet kunnen verlaten. Volgens een nog niet bevestigd bericht is thans in de stad tevens een tramstaking uilgebroken. De stakers eischen frs. 9.5C loonsverhooging per dag, de 40-urige ar beidsweek en recht op pensioen. Vliegongeluk ln België Twee dooden Twee Belgische officieren van het tweede Iuchtvaartregiment te Bierset, die met een bombardementsvliegtuig waren opgestegen, zijn met hun toestel neergestort en om het leven gekomen. Het toestel bevond zich op een hoogte van 400 meter boven de vlakte van Tooz, dicht bij het vliegveld Bierset, toen het plotsel'ng omlaag stortte. Luitenant Del ray e, die het vliegtuig bestuurde, was op slag dood; de waarnemer, luitenant Frederick, werd zwaar gewond uit de wrakstukken van de machine ge haald. Hij bezweek echter tijdens de orèi brenging naar het militaire hospitaal. Kanton wil een anti-Japansch front Pressie op Nanking Morgen zullen driehonderd ver tegenwoordigers van nationalistische organisaties uit Kwantoeng zich naar Nanking begeven, om maar schalk Tsjang Kai Sjekmet aandrang te verzoeken, zioh bij de anti-Ja-pan'- sohe politiek van de regeering van het Zuid-Westen aan te sluiten en al dus één groot Chineesch front tegen Japan te vormen. Bovendien werd door zeven-en-dertig Chi- neesohe maarschalken aan den minister van oorlog van de Nanking-regeering, Ho Yin Tsjin, een telegram toegezonden, waar in den minister verzocht wordt, zijn in vloed bij zijn collega's aan te wencfen, om hen gunstig voor de actie van het Zuid- Westen te stemmen. Een bewijs, dat de spanning tusschen Kanton en Nanking nog steeds voortduurt, is volgens welingelichte waarnemers de uitermate strenge censuur op alle berichten die uit Kanton worden verzonden. Desondanks is uitgelekt, dat ongeveer 20 personen, maar men zegt leden van de Blauwhemdenorganisatie ven Tsjang Kai Sjek, op bevel van den raad van liet Zuid- Westen zijn terechtgesteld. WAT IS HET LEVENDE FRANSCH? De beteekenis van het „argot" (Bijzondere correspondentie) Men schrijft ons uit Parijs; In de „Temps" heeft voor enkele dagen Lancelot de stelling verdedigd, dat liet eeni- ge levende Fransch niet het „argot" is. Wat onder „argot" verstaan moei worden, is moeilijk in één woord weer te geven. Men bedoelt er mee liet geheel van woorden en uitdrukkingen, hetwelk een zeer gemeen zaam karakter draagt, en dat eerst na ver loop van lijd in de „officieele" taal worJi or>- genomen. Herhaaldelijk vindt men in de dagbladen of in de jongste litteratuur zegs wijzen waarvan men tevergeefs in een dnor- snee-dictionnairc de vertaling zal zoeken. Wil men het Fransch volledig leeren ken nen, dan moet. een speciaal woordenboek voor het „argot" worden aangeschaft. Intusschen schijnt het, dat Lancelot met boven vernielde stelling een groot aan'al van zijn lezers tot verbazing heeft gebraent, zoodat hij in een volgend artikel op deze kwestie nader teruggekomen ls. Het is hem gebleken, dat sommigen zijn zienswijze als „burgerlijke aanstellerij" beschouwden. „Ik meende te schrijven voor de „Temps" en niet voor de „Populaire" (liet socialistische dagblad) waarin trouwens mijn kameraad Léon Blum dagelijks artikelen schrijft in traditioneel-Franscli, en die in het geheel niet wijzen op een begeerte van zijn kini, om „de vacanlie van de grammatica" uit te roepen". Dit laatste is een ondeugende her innering aan liet politieke verleden van Blum.' waarin deze. natuurlijk in de oppo sitie zijnde, sprak van „vacanties (dus on derbreking) der wettigheid", welke revolu tionaire laai door de partijen, die thans de regeering bestrijden, allerminst vergeten is. „Als ik me verstout, den minister-presi dent „mijn kameraad" tc noemen, is bet nici om hem 'e .begroeten door het opsteken van mijn vuist," noch orn publiekelijk instem ming te betuigen met het Volksfront, moor omdat hij, tien jaar na mij. leerling is ge weest van de normaalschool, waaraan we, naar ik meen. heiden een niet al te prettige ht^qinnering hebben behouden. Ik dacht er niet aan, door de spreken van ons bonds- penootschap, opnieuw voedsel te geven aan de „klassenstrijd", en ik neem gaarne aan, dat deze officieele verwijzing voldoende za' zijn, om me van een dergelijke verdenking te zuiveren". Na deze en andere typisch-Fransche uit weidingen, zegt de schrijver, dat hij aan het „argot" niet alle waarde wil ontzeggen. Hij acht het echter onjuist, om van „het levende argot' te spreken in tegenstelling tot „de doode Fransche taal der eerbare lie den". „Wat de conversatietaal betreft, het bewijs, dat deze niet dood is, is wel, dat uien baar nog steeds kan verknoeien". Lancelot ontkent niet, dat het Fransch de neigmg heeft zich te verlagen tot „argot". Doch hij wil slechts herhalen, „dat er een woerden- boek bestaat voor welopgevoede menschen, waarvan het gebruik overigens allerminst verboden is aan hen, die meenon welopge voed te zijn en het in werkelijkheid riet zijn laat. ons zeggen: die het, nog niet zijn, want we moeten niemand ontmoedi gen". Volgens de schrijver gaat het hier niet oni hetgeen men „taalzuivering" noemt. -Hij wil slechts staande houden, dat de leven de Fransche taal degene is, die gesproken wordt door een „élite", waartoe elk geboren Franschman overigens gemakkelijker kan toetreden, „dan hij in onzen democratischcn staat kan komen tot geluk en politieke ambten". Inmiddels meenen we, dat de heer Lance lot met zijn vernieuwde afwijzing van het „argot" als belangrijk element in de leven de taal ten tweede male een belangrijk ge deelte van zijn lezers tot verbazing zal bren gen, gezien het overvloedig gebruik, dat in de Fransche journalistiek, boekenlectuur en conversatie van nog niet officieele zëgswij- en wordt gemaakt. Als men het standp mt •an Lancelot inneemt, zal men zich het woord moeten eigen maken, dat hij aan haalt: „Er is een nieuwe levenskunst, die hierin bestaat dat er gebrek aan levens kunst is". T)e Negus te Genève. Links in de vergaderzaal van de 'Assemblee tijdens de rede van Eden, welke gedeeltelijk door den negus (links) 'die vergezeld was, van Ras. Nasiboe en andere /ibessiniërs. werd aanhoord. Rechtse de. negus, tijdens 'het uitspreken van zijn pleitrede. De Amerikaansche „onderwereld" Telt 500.000 gewapende boeven! een rede voor het militaire college van Pennsylvania verklaarde Edgar Hoover, het hoofd van de federale politie, belast met de bestrijding van de gangsters, dat de onder wereld van de Ver. Staten een goed georga niseerd leger van 500.000 man is, dus twee maal zoo stei-k als het staande leger van de Staten. Dit leger is bewapend met de mo dernste geweren en rijkelijk voorzien var munitie; bovendien wordt het geleid door knappe koppen. Verder deelde hij mede, dat jaarlijks in de Ver. Staten 1.500.000 misdaden worden be gaan. Hij becritiseerde het gratie-systeem in de V. S., waardoor mogelijk wordt, dat ge woonte-misdadigers op de kalme burgerij worden losgelaten. Alle ambtenaren van het departement va-n Justitie, die de laatste 4 of 5 jaar werden gedood, werden het slachtoffer misdadigers, die reeds verscheiden len wegens zware misdaden in de gevange- is hadden gezeten. HITLERS MUZIEKKORPS VERONGELUKT De muziekkapel van Hitlers lijfgarde, die gistermiddag in twee autobussen van een concert-reis in West-Duitschland terugkeer- s in de nabijheid van Maagdenburg in botsing gekomen met een vrachtauto met aanhangwagen. De wagen slipte op den door den regen glad geworden weg en de aan hangwagen sloeg tegen de tweede bus van de muziekkapel. Hierbij werden twee inzit tenden op slag gedood, twee stierven op weg het ziekenhuis, terwijl bovendien nog 6 inzittenden ernstig werden gekwetst en en kele anderen lichte verwondingen opliepen. In het zuiden van den Amerikaanschen staat Texas zijn de rivieren zoodanig ge zwollen tengevolge van de hevige regens, dat zij ver buiten de oevers zijn getreden. 12 per sonen zijn omgekomen, terwijl nog zes wor den vermist. Men vreest dat ook zij zijn omgekomen. DE A.S. LOCARNO-BESPREKINGEN, De speciale correspondent van de „Paris Soir" meldt uit Genève, dat het plan be staat op 14, 15 en 16 Juli te Brussel een conferentie te beleggen der aan 't Locarno pact trouw gebleven landen, met of zonder Italië. Wij vestigen nog even speciaal de aandacht op de volgende reizen, voor welke allen nog enkele plaatsen beschikbaar zijn: 10 Juli. Reis 3. Naar de KAASMARKT TE ALKMAAR en de WIERIN- GERMEER. Vertrek vanaf R'dam 8.00, Den Haag 8.30, Leiden 8.50. Kosten incl. koffie, lunch en diner 5.75 per persoon. 21—23 Juli. Reis 13. Naar de GROTTEN VAN REMOUCHAMPS. Vertrek vanaf Rotterdam 7.00, Den Haag 7.30, Leiden 7.50, Utrecht 9.00. Kosten incl. alles 23.per persoon. 27—29 Juli. Reis 8. ACHT PROVINCIëNTOCHT met bezoek aan het eiland TEXEL. Vertrek vanaf Rotterdam 7.00, Den Haag 7.30, Leiden 7.50, Utrecht 9.00. Kosten incl. alles 25. Voor verdere bijzonderheden venvijzen wij naar ons blad van gisteren. Wilt gij in Uw vacantie ten volle genieten, gaat dan mee met DE STAKINGSONLUSTEN IN ALGERIE Naar de „Matin" uit Bone, een haven aa-n de noordkust van Al-gerië, verneemt, hebben een 40-tal inl-andsche stakers geschoten op een met erts geladen goederentrein. De beide gendarmen, welke den trein begeleidden, be antwoordden het vuur en verwondden een der stakers. Een afdeeling mobiele garde i: naar de plaats van het incident vertrokken. GEMENGD NIEUWS Windhoos en wolkbreuken boven Venlo Door een geweldigen regenval zijn Woens dag 1c Venlo de straten onder water ge zet. In het lage gedeelte van de stad ston den de benedenvertrekken der woningen spoedig blank. Ook de kelders liepen vol, waardoor veel ongerief aan de bewoners werd veroorzaakt. In de buurt van den Kal- denkerkweg zijn tal van zware boomen ont worteld. Een boom viel op het dak van het klooster der zusters Ursulinen, waardoor schade aan het gebouw werd aangericht, Op den Kaldenkerkweg kwam een zware boom tegen den gevel va-n een der wonin gen terecht, waarbij eveneens materieele schade werd aangericht. Op twee plaatsen is de bliksem in woning geslagen. Op vele plaatsen werden door den stormwind de pannen van de da ken gelicht. Te Kessel werden de wieken van den alleenstaanden molen afgerukt en vernield. Persoonlijke ongelukken hebben zich echter bij al deze ongelukken niet voorgedaan. Va-n alle kanten werd de hulp der politie ingeroepen. Het gemeenteperso- necl was tot laat in den avond in de weer om de verkeersbelemmeringen, veroorzaakt door omgevallen boomen, op te heffen. Aan de te velde staande gewassen is veel schade aangericht. Uitgestrekte korenvelden in de buurt der stad liggen plat; ook de tuin- bouwgeyvassen hebben veel geleden. DOODELIJK AUTO ONGELUK Toen de landbouwer J. Oliemulder, wo nende te West-Geesteren, per rijwiel met zijn buurman naar de veemarkt te V r i z e n v e e n reed, raakte hij, bij het passec- ren van een wagen, met het stuur van zijn rijwiel in dat van zijn metgezel, met het gevolg, dat hij viel. Hij kwam terecht tus schen den truck en den oplegger van een juist voorbijkomende, met vee geladen vrachtauto van K. uit Almelo. Een achter wiel ging den landbouwer over het hoofd. Aangezien overbrenging naar een zieken huis geen uitkomst rneer kon brengen, is Oliemulder per ziekenauto naar zijn w woning vervoerd, waar hij weldra is over leden. Het slachtoffer was 60 jaar oud. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. AANSLAGEN OP EEN KLOOSTER Te Zundert (N.-Br.j hebben telkens aanslagen op het Trappistenklooster plaats Zoo is brand gesticht in een groote hout mijt, waardoor 3000 bussels rijshout in vlammen opging. Een brandstichting in het 19 H.A. groote bosch, een week geleden, werd tijdig ont dekt door een kloosterbroeder, die een ge bogen figuur zag wegsluipen, anders waren de bosschcn van het klooster doch waar schijnlijk ook die van de familie van der Hoeven in vlammen opgegaan. Niettegenstaande 't klooster thans streng wordt bewaakt, zijn ook Dinsdagnacht weer baldadigheden gepleegd. Woensdagochtend werd ontdekt dat van een bij het klooster behoorend in het Sterrebosch gelegen ka pelletje niet minder dan 140 kleine ruitjes waren vernield. Voorts worden de laatste dagen klooster broeders, die in de bosschen werkzaam heden verrichten, herhaaldelijk gemoles teerd. De marechausseebewaking is der halve versterkt. JONGETJE DOOR EEN TRAM GEDOOD Woensdagmiddag omstreeks drie uur vond op den Utrechtschen weg te Ooster beek een vreeselijk ongeluk plaats. Ter wijl de .tram der U. B. M. uit. de richting Heelsum kwam gereden en de helling te genover den Schelmschemveg afging, stak plotseling een 2!/2-Jarig jongetje van G„ wonende op den Veritasweg, den weg over. Hoewel de bestuurder alle pogingen aanwendde om een ongeluk te voorkomen, was het niet te verhinderen, dat de arme kleine door de baanschuiver werd gegrepen en zoo zwaar gewond werd, dat het kind heel spoedig aan de verwondingen ls be zweken. TUSSCHEN ZWERVERS In de bosschen nabij het Trappistenkloos ter te Tegel en (L.) is twist ontstaan tus schen een tweetal zwervers, die zich aan spiritus te goed hadden gedaan. De zwer ver II. v. d. L. uit Arcen sloeg don zwerver II. v. R. uit Maasbrce met een ledige spiri- tusflësch op het hoofd waarbij deze een gapende hoofdwonde opliep; v. cl. L. is aan gehouden en ter beschikking van de justi tie gesteld. Groote brand te Raamsdonk Vier woningen verwoest Woensdagmorgen heeft te R a a m s- donk(dorp) een felle brand gewoed, waarbij vier woningen, bewoond door vijf gezinnen werden verwoest. Om streeks half elf voormiddag brak door tot dusver onbekende oorzaak brand uit in de laudbouwschuur van den heer A. van Dongen, naast het voormalig gemeentehuis te Raamsdonk. De vrij sterke wind en de groote voorraad wa ren er de oorzaak van dat de vlammen weldra hoog oplaaiden en vóór de brandweer zulks kon verhinderen ge raakte het dubbel woonhuis bewoond door de familie Verschuren en Damen eveneens in brand. Het was voor de brandweer nagenoeg on mogelijk om tegen deze vlammenzee met enkele stralen op de waterleiding iets uit te richten en het vuur sloeg dan ook over naar de overzijde van de Molenstraat waar de woningen van M. van Suijlekom en A. Blom weldra in brand stonden. Op verzoek van burgemeester Moons, die op het terrein van den brand aanwezig was, waren inmid dels dé brandweren van Waalwijk en Was pik ter hulp gekomen, waarop men er ten slotte in slaagde het vuur tot genoemde gebouwen te beperken. Dc schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt slechts gedeelte lijk door verzekex-ing gedekt, LIJK OPGEHAALD Sinds Zondagavond werd te M i er 1 o Hout vermist de ongeveer 40-jarige ar beider J. van den B., wonende in de Hout» schestraat aldaar. Dinsdagavond werd zijn hoed nabij het Eindhovensche kanaal ge vonden. Men is daarop aan het dreggen ge gaan met het resultaat dat het lijk werd opgehaald. Van den B. was gehuwd en va der van vier kinderen. BRAND DOOR HEMELVUUR Boven Grubbenvorst ontlastte zich een vrij zwaar onweer, gepaard gaande met een hevigen slagregen. De bliksem sloeg in de boerderij van J. in 't Zand in de buurt schap Californie. Stallen en schuren wer den voor een deel in de asch gelegd, waar bij ook een broedmachine vcrloi*cn ging. De woning kon behouden blijven. Verzeke ring dekt de schade. EEN ZILVERVONDST In een bosch bij den Utrechtsclicn weg te Amersfoort zijn zilveren voorwerpen en inbrekerswerktuigen gevonden, welke vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. De politie stelt een onderzoek in. UIT OOST-1ND1E JUBILEUM PROEFSTATION MALANG, 1 Juli (Aneta). Hedenmorgen ving onder voorzitterschap van den heer SI. J. Celosse de gecombineerde vergade ring aan van de Malangsche en Kedirische landbouwvereeniging en de plantersver- eeniging Sernarang-Kedoe. Deze vergade ring werd gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het proefstation te Malang. Er was groote belangstelling ook van de zijde van autoriteiten. De voorzitter herdacht het overlijden van den oud-plan ter uit den Oosthoek O'Hara. Vervolgens gaf dr. Kramer, voorzitter van het Alge meen Landbouw Syndicaat, een overzicht van de beteekenis va-n dit jubileum. BANDOENG, 1 Juli (Aneta). De oud-con sul te Djeddali, de heer D. van der Meulen, herdenkt in artikelen in verschillende dag bladen het overlijden van prof. Snouck Hurgronje-, waarin hij o. a. zegt dat in de.a koningsbui-cht van Bin Saoud te Mekka ran mond tot mond gaat dat Abdoel Ghaf- faar, de vriend van den islam, de broeder, niet meer is. Pi*of. Snouck Hurgronje heeft de naam van Holland in het Moslimsche Oosten om hoog getild, zooals dit slechts aan weinig anderen gegeven was. Hij was geen slap ethicus, maar een sti*ijder voor liet recht. Door hem werd het generaal van Heutsz mogelijk gemaakt Atjeh te pacificeeren. In Leiden noemden de studenten van prof. Snouck Hurgronje hem „onzen groot meester". VEROORDEELINGEN SEMARANG, 1 Juli (Aneta). De Raad van Justitie te Semarang veroordeelde heden mevrouw B„ de echtgenoote van den be heerder van het Indisch verzendhuis, we gens verduistering meermalen gepleegd, tot 'er maanden gevangenisstraf. BATAVIA, 1 Juli (Aneta). Dc Raad van Justitie te Batavia verooi'deelde den heer J. M„ vroeger verkooper. van dc firma W. J. Stokvis, wegens valsclihcid in geschrifte en verduistering tot een jaar gevangenis straf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2