$lhuwt geittöctje 2F<mraut jjy Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ONHEIL DOOR HEMELVUUR HUIZE BEERENSTEIN PIPOLIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct 7* nipt afzonderlük Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5818 DINSDAG 30 JUNI 1936 16e Jaargang "HÏJüertentiEpriijen Van I tot 5 regels 1.17'/i Elke regel meer 0.221'» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer 0.45 Voor hel bevragen aan 't bureau V wordt berekend f 0.10 ONTKERSTENING VAN ONS VOLKSLEVEN Er staat Zondag a.s. iets groots te gebeu ren. De nieuwe A.V.R.O.-studio wordt Don derdag 2 Juli in gebruik genomen, maar Zondag d.a.v. zal heel Nederland het A.V.R.O.-feest vieren. Immers, de A.V.R.O. is de algemeene, nationale omroepvereeni- ging, welke niemand, van welk geloof of welke richting ook, uitsluit en niemands overtuiging kwetst; en heel Nederland is dus verplicht mee te juichen in het koor der A.V.R.O.-vereerders. Het centrum der feestviering zal natuur lijk Hilversum zijn en het Gooi mag Zon dag a.s. dan ook op overgroot bezoek reke nen; de wegen zullen gevuld zijn met auto's, fietsen en bussen; de perrons zullen uit puilen van reizigers, die zich geroepen voelen te knielen voor het beeld, dat de A.V.R.O. opgericht heeft De Burgemeester van Hilversum, belijder van de roomsch-katholieke godsdienst heeft begrepen, wat zijn plicht is: hij wil geen spelbreker zijn en wenscht van zijn be voegdheid om zijn gemeente een Zondag vol onrust en ontheiliging te sparen, geen ge bruik te maken; men mocht hem eens voor bekrompen of partijdig aanzien. Ondanks uitgeoefende drang bleef hij bij zijn mee ning, dat de Zondag toch wel een zeer ge schikte dag is voor de A.V.R.O.-pret. Het vrijzinnige A.V.R.O.-bestuur zal deze liberale opvatting van den Burgemeester weten te waardeeren, al kan het er natuur lijk niets bijzonders in zien. Dit is immers de algemeene, nationale omroep! Zóó nationaal zelfs, dat het feest niet op Zater dag gevierd wordt, omdat er altijd nog Joden zijn, die hun Sabbath wenschen te vieren en men hen natuurlijk geen aan stoot mag geven. Is er dan een geschikter dag denkbaar dan de Zondag; heette het vroeger niet reeds, dat men heel stichte lijk kan samenkomen „in de kerk van on- gekorCen hout"? Ja, ter zijde van de weg staan wel eenige bekrompen lieden te pruilen, zooals de Raden der verschillende Kerken in Hilver sum; de besturen van onderscheiden Chris lelijke verecnigingen, en ten slotte ook de Minister van Binnenlandsche Zaken; maar met allerlei naargeestigheden kan men toch geen rekening houden? Er zijn im mers ongetwijfeld veel en veel meer Protes- tantsche leden van de A.V.R.O., die tegen eenige feestelijkheden op Zondag met wat muziek en dans, geen bezwaar hebben, dan puriteinen, die zich zeggen te ergeren? De vrijzinnige redeneering is zoo bar een- 'vwudig: „wij zijn een algemeene verccniging en laten elke geloofsovertuiging in zijn ■waarde; ieder kan genieten van hetgeen wij bieden. Nu ja, er zijn wel enkelen, die er aanstoot aan nemen, maar dat zijn bekrom pen en achterlijke lieden en in ons vrije Nederland mogen dezulken toch niet do toon aangeven?" De A.V.R.O. laat Zondag 't feestgedruisch schallen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, anders natuurlijk gaarne bereid om in zijn kwaliteit de studio te openen, heeft thans geweigerd. Dat sprak vanzelf, al schijnt de A.V.R.O. er zoo van geschrokken te zijn, dat zij het feest wel naar Zaterdag had willen verschuiven, maar ten slotte trok zij de zakelijk zeer juiste conclu sie, dat zij meer belang heeft bij de Jood- sche, dan bij de orthodox-protestantsohe luisteraars en dus bleef het Zondag. Verstaan de Christenen vab Nederland, wier sympathieën naar de A.V.R.O. uitgaan, deze dingen? Zal, wat staat te gebeuren, hun oógen openen? Zullen ze nu erkennen, dat wij niet met minder toe kunnen, dan met een eigen Christelijke organisatie? Of, blijft men ondanks deze duidelijke demonstratie van vrijzinnigheid aan de zoo genaamde neutrale vereeniging kleven, zijn oogen vergoelijkend sluitend voor 'de fou ten, omdat men van die zijde niet anders verwachten mag? Precies, zooals men ook de z.g.n. „neutrale"' pers nog steeds in zijn woning duldt; men slaat immers over, waar mee men het niet eens is? Van de Christe lijke pers en de N.C.R.V. ziet men natuur lijk veel minder door de vingers. Die be- hooren onfeilbaar te zijn öf onder de critiek te bezwijken. Zijn er nog zulke half-blinde Christenen Sn ons land? Dat zij dan ziende mogen worden en zich in de geest voegen bij de Hilversumsche belijders, die Donderdag avond een groote samenkomst houden in de Ned. Hervormde en zoo noodig ook in de Geref. Kerk „ter verootmoediging over de ontkerstening van ons volksleven". open brief te beantwoorden. Het aantal be wijzen van instemming met zijn daad is ovenveldigend. Hij moet dus, zoo oordeelt hij zelf, wel iets bizonders gedaan hebben. Wanneer een officier eenvoudig zijn plicht doet en een bevel uitvoert, dan huldigt men hem niet. De gewezen soldaat, nü schrijver Viruly trekt daaruit de conclusie, dat wanneer .iedere Vredesstrijder iedere dag een be zielde, maar daarbij nuchtere, weloverwo gen, competente vredesdaad" verrichtte, (zooals hij nu deed) wij niet over 250 jaar, maar nü zouden zegevieren over oorlogs geweld. Hij beroept zich daarbij op het Nieuwe Testament, maar ook op de Rede, ant „waar die een kans heeft, krijgen wij ook een kans". De schrijver overdrijft de beteekenis van zijn eigen daad. Bij de taxatie daarvan ziet hij over het hoofd, dat er iets gerucht makends in zat, omdat hij een populair vlie genier is; terwijl velen ten onrechte meen den (hij zelf leefde ook in die waan), dat de militaire autoriteiten zijn ontslagname met een strafvervolging beantwoorden zou den, waardoor hij de kans beliep een mar telaar voor zijn beginsel te worden. Daarvan kwam echter niéts. De reserve officier kan heengaan, wanneer hij wil; doch ondertusschen was het ontslag met een aureool omhangen en lag Viruly's naam op veler lippen. Zoo is onze tijd nu eenmaal. Omdat de. vliegenier populair was, kreeg zijn tijdig gepubliceerde daad ongewone beteekenis menig oppervlakkig lezer van het nieuwsbericht. Men reageerde er op en uit erkentelijkheid schreef de „dienstweigeraar" een open brief. Aitemaal oppervlakkig ge doe na een onbezonnen daad. Daarom begrepen we er niets van, dat de Vrij z.-Demo craat naar aanleiding van deze brochure kon schrijven: „Er gaat een frissche kracht uit van dezen brief. Er gaat ook een geloof aan een betere toekomst van uit, dat wij allen deelen". Overigens een goedkoope lof, welke meer dan geneutraliseerd wordt door hetgeen er op volgt. „Een oplossing, hoe wij deze toe stand moeten bereiken, geeft Viruly's daad niet. Immers, hoe moet dan het onrecht worden gekeerd, wanneer dit op ons af stormt?" De beantwoording van deze vraag is door de onbezonnen daad van den gewezen offi cier, noch door de brochure van den schrij- er-vliegenier iets gemakkelijker geworden. DE ONBEZONNEN DAAD Men zegt vaak, en blijkbaar niet geheel ten onrechte, dat een soldaat niet schrijven kan; omgekeerd zou daaruit af te leiden zijn, dat een schrijver niet deugt voor sol daat. In elk geval past het incident-Viruly op deze theorie. Deze schrijvende vliegenier heeft zich ge noodzaakt gezien de talrijke betuigingen van sympathie, welke hem naar aanleiding van zijn ontslag-aanvrage als officier-vlie ger zijn gestuurd, gemeenschappelijk in Bedrijfsraad bakkersbedrijf op komst? Naar het Vad. verneemt heeft de commis sie van advies, ingesteld volgens artikel 8 van de Bedrijfsradenwet, aan de diverse or ganisaties in het bakkersbedrijf een briel gezonden, waarin wordt verzocht een of meer vertegenwoordigers te zenden naar een vergadering, welke op 10 Juli op het depar tement van Sociale Zaken zal worden gehou den, ten einde inlichtingen te geven over de wenschclijkheid om voor het bakkersbedrijf een bedrijfsraad op te richten. In de uitnoo- diging tot die vergadering wordt er van gerept, dat dit onderzoek wordt ingesteld in verband met een verzoek, dat bij genoemde commissie is ingekomen namens een aantal bakkerijen te Rotterdam en omstreken. Het blad meent evenwel te weten, dat een dergelijk verzoek niet is uitgegaan .van een bepaalde organisatie. DE „HINDENBURG" BOVEN ONS LAND Het luchtschip vloog zeer laag Boven Dordrecht Vanmorgen ruim 9 uur is de Hindenburg over Dordrecht gevlogen. Hij kwam van Oostelijke richting, en volgde de loop van de rivier naar 't Westen, in de richting Rotter dam. Daar zeer laag werd gevlogen, kon men zeer duidelijk het moderne, altijd weer in teressante, luchtschip, waarnemen. Boven Rotterdam Vanmorgen omstreeks kwart over negen is het Duitsche luchtschip „Hindenburg" opnieuw boven Rotterdam verechenen. Het gevaarte kwam uit de richting Rid derkerk schijnbaar heel kalm en bijna ge- raischloos aanzweven. Deze afstand werd echter in 2 of 3 minuten afgelegdl Velen bemerkten het luchtschip, dat op een hoogte van ongeveer 100 M. vloog, eerst toen het vlak boven hun hoofd was geko men. Toen men het bemerkte stroomden de huizen leeg en men wees elkander de ver schillende bijzonderheden aan. Zoo waren de passagiers duidelijk in den gondel te zien, terwijl ook de vijf Olympische ringen in ver schillende kleuren waren te onderscheiden. De komst van het luchtschip werd met gemengde gevoelens door het publiek be schouwd: cenerzijds was er groote bewonde ring voor het technisch wonder, dat zulk een luchtschip is. anderzijds hoorde men de vraag stellen, wat de herhaalde vliegtoch ten van Zeppelins boven in oorlogstijd be langrijke strategische punten als de havens van Rotterdam, welke geheel buiten de Amerika-route liggen, hebben te beteekenen. De ongerustheid daarover uitte zich in de opmerking: „Je kunt er van verzekerd zijn, dat het daar aan boord krioelt van de foto toestellen." De Hindenburg volgde aanvankelijk de loop van de rivier, doch boog boven het centrum gekomen af naar BI ij dorp, waar het zeer laag vliegend passeerde in de richting Den Haag. Boven Den Haag De Hindenburg verscheen 'vanochtend even over half tien boven de Residentie. Het luchtschip vloog zeer laag, zoodat men alle gelegenheid had, den luchtreus van nabij te zien. Boven Schevenihgen giekomen zette de Hindenburg koers naar zee. Ver boven het water, verdween het gevaarte in westelijke richting. Het ongewone schouwspel trok na tuurlijk zeer veel belangstelling. De Legermanoeuvres Worden van 21—25 September tusschen Eindhoven en Breda gehouden Naar vernomen wordt zullen de leger- manoeuvres, die na 1931 uit financieele overwegingen niet meer gehouden zijn, dit jaar in de week van 21 tot en met 25 Sep tember, tusschen Eindhoven en Breda, plaats vinden* Een amateur-beeldhouwer vervaardigde in het zand aan het strand te Scheveningen deze vrij goed gelijkende beeltenis van H. M. de Koningin, VIJF PERSONEN DOOR DE BLIKSEM GEDOOD Tal van boerderijen verbrand Treinverkeer gestagneerd Zondag was het reeds vrij zeker te voorspellen dat er verandering in het weer op til was. Het bleef echter nog bij enkele kleinere onweersbuitjes en wat regenbuien in verschillende plaatsen. Gister zoo tegen den middag kon men evenwel aan de drukkende, benauwde at mosfeer voelen dat er een flinke onweers bui zou losbarsten en ditmaal is die ver wachting inderdaad uitgekomen. Bijna bo ven ons heele land heeft een betrekkelijk kort. maar veelal zeer hevig onweer ge woed, dat veel vernieling en onheil heeft teweeg gebracht. Voor zoover thans bekend zijn vijf per sonen, vier mannen en een vrouw, door het hemelvuur gedood. Ta! van boerde rijen en enkele woningen zijn vernield, het treinverkeer in de buurt van Den Haag Werd tengevolge van blikseminslag in de bovenleiding geruimen tijd gestagneerd. In de omgeving van Rotterdam heeft een korte windhoos gewoed, die niet veel schade tengevolge had. Vooral boven Friesland is het. nood weer ^eer hevig geweest. Boven de gemeente N ij e v e e n bij Meppel heeft Maandag in den namiddag een hevig onweer gewoed, waarvan helaas drie menschen het slachtoffer zijn geworden. Met een met twee paarden bespannen wagen was de landbouwer Roelof Har sten, vergezeld door zijn broer en een tweetal knechts, op weg naar het hooi land, toen de bui kwam opzetten. De mannen zijn toen ijlings teruggekeerd, maar werden vijftig meter van de boer derij van Harsten door het noodweer overvallen en door den bliksem ge troffen. Roelof Harsten werd bewuste loos geslagen en kwam later weer bij, zonder noemenswaardig letsel te hebben bekomen. Zijn 39-jarige broeder Jan Harsten uit Ruinerwold echter werd door het hemelvuur gedood, evenals zijn knecht, de uit Weerwille afkomstige 17- jarige Jan Kragt en de 26-jarige land arbeider Geert Schoten, uit Zwinderen. De twee paarden voor den wagen en een paard in het land werden eveneens gedood. De bliksem had de kop van een der paar den voor de wagen gespleten en zocht ver der zijn weg over den wagen, waarop de mannen waren gezeten, met het bovenge noemde vreeselijk gevolg. Een buurman an Harsten, Jan Slomp, die het onheil zag gebeuren, snelde toe en vond de drie lijken, bijna onherkenbaar verminkt. Vrouw gedood Maandagmiddag omstreeks vijf uur is te Weerdinge gem. Emmen (Dr.)de 56- jarige echtgenoote van den arbeider Gerrit Paalman, tijdens een onweersbui door den bliksem getroffen en op slag gedood. Zij stond met haar man en zoon voor de wo ning naar het overtrekken van de bui te kijken. De beide mannen bleven ongedeerd. Vader en drie zoons getroffen Gistermiddag was het gezin Van der Broek, vader en drie zoons, in het hooi land onder Abcoude werkzaam, toen een hevig onweer losbarstte. Tijdens 't noodweer werden alle vier personen door den bliksem getroffen. Vader van der B. was nog Jn staat öm de brandende hooiwagen van het brandende hooi te ontlasten, doch werd spoedig daarna, evenals zijn drie zoons, resp. 2S, 26 en 24 jaar oud, bewusteloos. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Een der zoons was echter reeds overleden, bij de anderen is men er in geslaagd de levensgeesten weer op te wekken. De vader was reeds weer tot bewustzijn teruggekeerd. In Friesland Boven Friesland ontlastte zich een kort, maar zwaar onweer, dat gepaard ging met hevige slagregens. Gelukkig waren er hier geen dooden te betreuren. Te Heerenveen werden twee wonin gen door den bliksem getroffen en te S t o b- begat een in aanbouw zijnde boerderij Brand werd niet veroorzaakt Te Nieuwe Brug sloeg een zeilboot met twee studenten om. Een van hen, die in het zeil verward raakte, verkeerde in een hachelijke positie, doch te hulp gekomen personen wisten hem te redden. Te Ter Home werd een zoon van den heer Wiersma te Irnsum, die met zijn broer op den weg liep, door den bliksem getrof fen en bewusteloos geslagen. Gelukkig kwam de knaap later weer bij. Het haar was hem gedeeltelijk van het hoofd ge schroeid. Dr Baarda, uit Akkrum, die het slahtoffer hulp zou verleenen, slipte met ijn auto, tengevolge van de gladheid van den weg en kwam in een bermsloot terecht Hij bekwam geen letsel en kon per rijwiel zijn reis voortzetten. Te Haskcrdijken werd een koe van den veehouder II. door het hemelvuur ge- De woning van den heer P. ivan den lAk- ker te NoordBe rgum is door den blik sem getroffen en tot den grond toe afge brand. Van den inboedel kon niets worden gered. Persoonlijke ongelukken deden zic.i niet voor; de schade wordt door verzeke ring gedekt. Boerderijen afgebrand Door bliksem-inslag zijn verschillende boerderijen tot den grond toe afgebrand. Gisteravond omstreeks 6 uur sloeg de bliksem in de kapitale boerderij van den heer R. N. Dethmers te Winschoten, met het gevolg, dat een felle brand ont stond. Het gebouw werd vrijwel geheel in de asch gelegd, slechts het voorhuis bleef behouden. De brandweer van Midwolda ver leende assistentie. Persoonlijke ongelukken, kwamen niet voor; de schade wordt door verzekering gedekt Tusschen Oosterwierum en Mal- gum werd de boerderij van den heer J. Leyenaar door den bliksem getroffen. Het geheele pand werd een prooi der vlammen. Tusschen Parrega en Tjerkwerd trof de blikSem de boerderij van den heer G. Jansen. Ook hier kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. De brandweer niet aanwezig Bij den landbouwer P. Dolfsma aan den Zuiderweg te Balkbrug sloeg de bliksem in de boerderij en zette deze in een mini- lum van tijd in lichter laaie. Dolfsma. die met zijn dochter alleen thuis ■as, kon zich ternauwernood voor de zeer snel om zich heen grijpende vlammen red den. Hij wist nog een kalf en een varken laar buiten te brengen. Behuizing, inboedel ~n een voorraad van 30.000 pond hooi wer- ien een prooi der vlammen, die na een half iur haar vernielend werk hadden verricht De brandweer was niet aanwezig. Verzeke ring dekt de schade. Brand in een villa Tijdens het zware onweer is gisteravond de bliksem ingeslagen in de villa van den heer G. C. F. Schoch aan Hoeflo te Laren. en minimum van tijd stond het rieten dak van de villa in lichter laaie. Aan de activiteit van de Larensche brandweer, die zeer spoedig met de motorspuit ter plaatse was, is het te danken, dat. de brand beperkt bleef tot de bovenverdieping. Na ruim twee uur was de brandweer, die met twee stra len het hoog oplaaiende vuur besrtreed, den brand meester. Een deel van de inboedel ging verloren. De schade, die door verzeke ring wordt, gedekt, bedraagt ongeveer 6000 gulden. Inslag zonder brand Op Rozenburg is de bliksem ingesla- ?n in de woning van den heer van Zanteu. Het vuur kwam via den schoorsteen in de kamer, waardoor verscheidene steenen om laag vielen en verliet, door vernieling van een groote winkelruit en een gedeelte muur, het huis. Er kwamen geen personolijke on gelukken voor, terwijl geen brand ontstond. In Doetinchem sloeg de bliksem in j woning van den heer van Tatenho- en, die aan het gymnasium grenst. De schoorsteen kwam in de keuken terecht, wat tot veel vernieling aanleiding gaf. De blik sem nam verder zijn weg door het scheikun delokaal van het gymnasium en vernielde daar eenig glaswerk en een ruit Brand werd echiter niet veroorzaakt. Boerderij in Apeldoorn In de omgeving van Apeldoorn trof de bliksem de boerderij van den heer E. J. Brink, Traandijk 71, in de buurtschap Ocs- terhuizen. De brandweercorpsen uit Apeldoorn en Beekbergen slaagden er In een belendende schuur en hooiberg te be houden. doch de woning ging in vlammen op, terwijl ook ,10.000 pond hooi verloren ging. De schade wordt door verzekering ge dekt. Bliksem in bovenleiding Om tien minuten over vijf gistermiddag is de bliksem geslagen in de stroomleiding van den electrischen trein tusschen D en H a a g en R ij s w ij k. Dit had tengevolge, dat de stroomvoor ziening op het spoor in de richting Rotter dam werd gestoord en het verkeer tusschen het viaduct hij de V.aillanllaan te Den Haas en de Olicfabriek te Delft over enkel spoor moest worden geleid. Op dit spitsuur leverde dit, gezien de kwartiersdiensit, die dan op dit traject wordt gereden, vrij aanzienlijke vertraging op. Met twintig tot dertig minuten ver'raging kwa men do treinen te Amsterdam aan. Doordat men hier beschik'e over een re- servestel, kwam er bij het vertrek der trei nen geen vertraging voor. Eerst te kwart over acht behoorde de ver traging tot het verleden. Windhoos Om kwart voor 5 ontstond gisteren boven laardingcn en Vla.ardinger-Ambacht een windhoos, waarbij hevige stofwolken op dwarrelden. In Vlaardingen sloegen ver schillende ruiten stuk en op enkele punten van de stad werden groote takken van de 'hoornen afgerukt. In de haven sloeg het wa ter hoog op, doch de schepen raak'en niet op drift. Ook in Vlaardinger-Ambacht werd eenige matcrieele schade aangericht aan ruiten en daken, terwijl van een der huizen een stuk dakgoot werd afgeslagen, dat enkele meters verder in een tuin terecht kwam. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladert De Volkenbondsvergadering komt lieden* middag om 5 uur bijeen; de negus zal ook aanwezig zijn. In het Britsche lagerhuis is een debat gevoerd over het optreden van den Britschen minister van Oorlog. Het onweer dat gister op verscheiden plaatsen heeft gewoed, heeft meerdere slacht offers geëischt. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi* zaken, deponeert handelsmerken. Dessins Gebrauchsmuster etc. in alle landen. BezuU denhout 43. Den Haag. Telef. 720011—720012, Adv:i BUSSUM PENSION PRACHT LIGGING bij Bosch en Heide Rustige terrassen voor theeën etc. Lunchen Dineereii TENNISBANEN (Adv.) Kiest voor Uw schilderwerk de beste lakvenf. Kerkbrand te Strijp Gedeeltelijk een rnine Maandagmorgen werd brand ontdekt irt het koor van de St. Trudekerk, in de voor malige gemeente S t r ij p, thans Eindhoven. De brandweer, die spoedig gewaarschuwd werd, was onmiddellijk ter plaatse, doch kon het vuur niet. voldoende bestrijden, zoo- dait de Philij^-brandweer te hulp werd ge roepen. Op het moment dat deze brandweer arriveerde, was de kerk één vlammenzee* Even over half twaalf stortte het spitse to rentje, dat op het kruispunt van de twe<5 beuken stond, met donderend geraas in. Een gedeelte viel op straat, waarbij de brand- eercommandant Mr. Fens en eenige brand- eerliedcn ternauwernood aan den verplet- teringsdood ontkwamen. Op het uur, dat de fabrieken uitgaan was men de brand in zoover meester, dat geert uitbreiding meer te duchten was. Het gehee le dak van de kprk, benevens drie der vijf torentjes zijn afgebrand en ingestort. Het gewelf heeft zich evenwel niet begeven. Het achterste gedeelte van de kerk is een ruïne. Dadelijk na het ontdekken van den brand was de geheele parochie van Strijp in de weer om het kerk-meubilair te redden. Dit alles be nevens misgewaden, de heilige vaten en da schilderijen van den kruisweg, kon tijdig naar buiten worden gebracht. De kerkbanken waren in de hitte echter to taal verkoold. Verzekering dekt de schade, die zeer groot De St. Trude-kerk dateerde uit het jaar, 18S7 en kon 1400 a 1500 menschen bevatten. In het torentje, dat tijdens de brand om laag stortte, hing een uit 1432 datecrende angelus-klok, welke thans verloren is ge gaan. Het historische luid-huisje kon nog worden gered, evenals klokken dateerenda uit 1436 en 1-462, die in de tuin van de pas torie hingen. Het steenen gewelf is op verscheiden^ plaatsen o.a. waar het torentje viel, inge stort. Thans onderzoekt men de mogelijk heid om het gebouw te restaureeren. De schade is bij benadering nog niet Ie schatten ,doch beloopt zeker f 50.000.— a f 60.000.—. CRISIS-PUBLICATIE De Nederlandsche Akkerbouwcentrale In aansluiting op bet persbericht van 2 Juni maakt de Nederlandsche Akkerbouw centrale bekend, dat van 1 Juli 1936 tot 15 Juli 1936 gelegenheid zal worden gegeven groene erwten, welke voldoen aan kwali teitsklasse B, te denalureeren tegen een na der vast te stellen vergoeding. Ook voor in dat tijdvak gedenatureerde groene erwten, welke voldoen aan kwali- teilsklasse A, zal steun worden verleend. Bij denaturatie na 15 Juli 1936 zal op grond van art. 3 lid 3 van het Reglement Steun Groene Erwten en Schokkercrwten voor geen der kwaliteitsklassen A, B, C en D steun meer worden uitgekeerd. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de stcunvergoeding voor groene erwten en schokkerarwten. gedena- tueerd in het tijdvak van 14 Juni tot en met 20 Juni 1936 voor de kwaliteitsklassen B. C en D respectievelijk f 4.20, f 3.70 en f 3.20 per 100 ks. 7*>1 bedrogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1