STADSNIEUWS ZATERDAG 27 JUNI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 6 Kon. Genootschap De gebouwen der Leidsche „Mathesis Scientiarum Genitrix" Katoeniabriek verkocht Jaarlijksche algemeene vergadering Ir. A. van Dijk benoemd tot directeur In de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gisteravond de 151ste algemeene jaarlij k-: sche vergadering gehouden van het Kon. Genootschap „Malhesis Scientiarum Geni trix" onder voorzitterschap van Prof. Dr. ,W. Keesom. De secretaris, Mr. G. J. Goud smit, las de notulen van twee gewone jaar lijksche vergaderingen en van de buitenge wone algemeene vergadering ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Genoot schap, welke werden gearresteerd. Na gun stig rapport van de kascommissie werd de penningmeester van zijn gehouden beheer gedéchargeerd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren H. van Slooten Jr., Prof. Dr. J. Droste en Ir. J. M. Rademaker, ter wijl als nieuwe bestuursleden gekozen wer den de heeren P. J. M. van Oerle cn B. W. de Waal. Hiermede waren de huishoudelijke zaken afgedaan en werden de leerlingen bin ïicngelaten om mede aan te hooren de rede \an den voorzitter, welke tevens een ïlag inhield van de lotgevallen der ver- eeniging over het afgeloopen jaar. Na een welkomstwoord memoreerde Prof. Keesom in de eerste plaats twee belangrijke feiten uit het afgeloopen jaar, een blij en een droef, nl. in de eerste plaats de viering van het 150-jarig betaan van het Genoot schap en het plo.seling heengaan van den beminden directeur van de school van M. S- G-, Ir. R. J. Verwijs. Het bestuur zal niet vergeten wat hij in den loop der jaren voor het Genootschap is geweest. Dankbaar zal het herdenken zijn rechtschapenheid, zijn onbaatzuchtigheid en zijn liefde voor den arbeid aan de school Spr. vermeldde daarna eerst de meer normale gebeurlijkheden. Wat het ledental betreft, hierin heeft men -weer een kleinen teruggang moeten constateeren. Het Ge nootschap telt thans 10 leden van verdien ste, 2 buitengewone leden en 297 gewone leden. Een van de leden van verdienste, bij het 150-jarig bestaan als zoodanig benoemd, de heer A. M. Biegtnan, ontviel het Ge nootschap door den dood. Spr. heette daarna öe heeren Van Oerle en De Waal hartelijk welkom in den kring van het bestuur en sprak woorden van waardeering tot de scheidende bestuursleden, de heeren Rademaker en Holst Weber, en dankte ook Ir. Hoogeboom voor hetgeen hij korten tijd als voorzitter van het genootschap heeft gedaan. Na de mutaties in het leeraren- korps te hebben opgesomd, wees spr. er op, dat op 1 Jan. 1936 de school werd bezocht door 393 leerlingen tegen 36S op 1 Januari 1935. Deze vooruitgang is vooral te dan ken aan het groot aantal leerlingen, dat de laatste jaren toegang vraagt tot de vierde klas. Van deze leerlingen gaan na het eindexamen velen naar de afdeeling .electro-techniek over. Te betreuren blijft, dat nog steeds de eerste klasse niet sterker bezet kan worden. Door de moeilijke econo mische omstandigheden, waardoor de jon gens geen werk kunnen vinden, blijven de jongens op school tot hun 14e jaar óf langer of bezoeken de ambachtsschool, waardoor tot grooten spijt van de ouders en leerlin gen het volgen van de lessen van Mathesis in de avonduren onmogelijk is. Het is ten zeerste te hopen, dat in de toekomst de be treffende beperkende bepaling in de N. O wet, die weinig of geen bezuiniging, maar veel nadeel voor de betrokkenen oplevert, uit die wet zal mogen verdwijnen. Geduren- 'de het kalenderjaar 1935 bezochten 157 bui- fenleerlingen de school, verdeeld over 41 gemeenten. Spr. releveerde daarna nogmaals thans uitvoerig de viering van het 150- jarig bestaan van het Genootschap, dat daarbij het praedicaat Koninklijke ver wierf, om vervolgens opnieuw stil te staan bij de slag die M. S. G. heeft getroffen, toen bet zijn directeur, Ir. Verwijs, verloor. Spr. dankte den heer Alb. v. Hoogt, die als waar nemend directeur is opgetreden en dat gc- iilaan heeft op een uitnemende wijze. Daarna deed spr. mededeeling vani het feit, dat de Minister zijn goedkeu ring heeft gehecht aan de voordracht van het bestuur tot 'benoeming van Ir. A. van Dijk tot directeur van M.S.G. Het bestuur is in hooge mate ver heugd, dat Ir. van Dijk zich voor deze functie beschikbaar heeft willen stel len. Het kent den heer Van Dijk al jaren en heeft het vertrouwen, dat hij die Mathesis zoo goed kent in de toe komst met volle werkkracht en toewij ding de noodige leiding zal weten te geven, Na een woord van dank tot het Teeraren- korps richtte spr. zich ten slotte tot de gediplomeerde leerlingen. Onze moeilijke tijd zal alle energie en doorzettingsvermogen !van hen eischen. Slechts als zij wakker en eerlijk zijn zal het hen in het leven goed kunnen gaan. De schouders onder de moei lijkheden! Naar goedgeslaagde Mathesis- jongens is altijd vraag geweest. Vervolgens werden aan de geslaagde jon gens de diploma's uitgereikt. Bovendien werd een eerste prijs voor handteekenen uitgereikt aan den leerling A. dc Grauw en een tweede prijs aan den leerling L. L. Blok^Voorts werd mededeeling gedaan van <Ie vijfjaarlijksche prijsvraag voor bouw kunde. Er waren twee inzendingen ingeko- men. De beoordeelingscommissie had daar wel waardeering voor. maar achtte ze toch niet in aanmerking te komen voor de zil veren medaille, zoodat deze ditmaal niet jvordt uitgereikt. Bij de rondvraag werd het woord gevoerd Hoor den vader van een der leerlingen, den beer Nic. van Beelen uit Katwijk aan Zee, en door verschillende leerlingen van de ver schillende klassen van M.S.G., die dank brach'en aan de leeraren voor het genoten onderwijs. Na sluiting der vergadering werd in de kleine stadszaal de tentoonstelling geopend van het werk der leerlingen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W v Eg-mond 25 Jr cn J Schllthuizen 21 jr J P Breedjjk 31 jr en C E Bouwman 33 Jr. GEBOREN: Maria, dr v A v Wlerlngren cix C V Doorn Simon, zn v C Kriebel en N Trom mel Willem J.. zn v P J H Voskujjl en E Maarser. Arie, zn v J Hoog-endoorn en D Vermeü Martinus, zn v A M v Rooüen en L de Graaff Gerarda J G M, dr v W J de Jong en M Th MeUer. 59 Jr Aangekocht door de gemeente? Ten overstaan van Mr. H. M. A. Coebergh, Notaris te Leiden met medewerking van de deskundigen Corn, de Vlaming en L. Bac ker te Amsterdam zijn gisteren geveild: De fabrieksgebouwen met machinekamers en ketelhuizen, pakhuizen, werk- en bergplaat sen, open terreinen, kantoorgebouw met bo venwoning en woonhuizen der N.V. Leid sche Katoemnaatschappij v/h De Heijder en Co. te Leiden aan de Heerengracht, Nieuwe Waardstraat, Waardkerkplein, Langestraat, Korte Langestraat, Oranjegracht, Korte Oranjegracht, Waardkerkstraat, Waard- gracht, Weverstraat, le Looierstraat, Groe- nesteeg, en den Zijlsingel totaai groot on geveer 2 Hectaren: Veilingsperceelen: 1, tot en raet 6 en 2i tot en niQt 30 (Fabrieksgebouwen, Kantoor gebouw, magazijnen en op-'-n terreinen) en verbindingshrug na afmijning der ptrceelon afzonderlijk en in verschillende combinaties in bod staande: f 80.381 koopor de lieer J. J. de Clcr q.q. te Leiden voor f S1.781; Veilings perceelen: 7 tot en met 11 (Woonhuizen Heerengracht S3 on Sla, pakhuizen Nieuwe Waardstraat 1, 3, en 5) na afmijning der perceelen afzonier ijk en in verschillende combinaties in bod staande f 4 092 kooper de heer J. J. de Clcr q.q. te Leiden voor f 4.826.—. Veilingsperceelen: 12 tot en met 23 (Pak huizen terreinen Korte Langestraat, Nieuwe Waardstraat, Kort Oranjegracht, 10, 9, S en 7) na afmijning der perceelen afzonderlijk en in combinatie in bod staande f 4.159 koo per de heer Th. L. J. Zitman te Zoeterwoudo voor f 4.500. Naar wij vernemen heeft de heer de Cler de gebouwen aangekocht voor de gemeente Leiden. Nieuwe dooven-telefóon in de Geref. Kerk Het nieuwste op dit gebied Dank zij een aantal vrijwillige bijdragen is het mogelijk geworden de oude dooven- telefoon, die in de Hooigrachtkerk was aangebracht te vervangen door een geheel nieuwe installatie die deze week tot stand is gekomen in het kerkgebouw aan de Hee- rengraoht. Deze nieuwe dooven-telefoon, die geleverd doalr den electro-technischen installateur W. C. Laman, is inderdaad het nieuwste op dit gebied. De toestellen zijn niet meer in een bepaalde bank aangebracht, maar door de geheele kerk heen op de zitplaatsen der slechthoorenden. Ze kunnen naar keuze de hand- en hoofd telefoon gebruiken en zijn zelf in staat het geluid te regelen en op hun eigen gehoor in te stellen'. Gisteravond was er voor de betrokkenen gelegenheid de apparaten te gaan probeeren en zij waren zeer voldaan over de resulta ten. Vooral degenen die van de telefoon in de Hooigrachtkerk gebruik maakten, toon den zich zeer tevreden. De nieuwe installatie is dan ook inderdaad een groote verbetering Het ligt in de bedoeling ook het Rusthuis voor Ouden van Dagen aan de Hooigracht er op aan te sluiten en in de toekomst van de installatie ook als ziekentelefoon gebruik te maken, zoodat langdurige zieken dan thuis een aansluiting op de Heerengrachtkerk kunnen krijgen. Aanbesteding Door den directeur van Gemeentewerken is gisteren namens B. en W. aanbesteed het maken van beionschoeiingen, alsmede het maken en het herstellen van remmingwer- ken. Ingeschreven was als volgt: C. van Kints en A. W. de Groot en Zn., Langeraar en Leiden, I f 79S9, II f A. J. Langeveld, Leiden, I f 7900, II f 7800; M. S. v. d. Voort, Zoeterwoude, I f 7860, II f 7574; N. V. Beton Mij. „Hooge Morsch", Leiden, I f 7700i C Godschalk, Leiden, I f 7560, II f 7M0; T. P. de Geus en J. F. Strampraat, Stompwijk, I f 7477; Th. L. J. Ziiman, Zoeterwoude, I f 7200; Th. de Win ter en C. J. van Weeren, Leiden, I f 6999 P. J. en H. Visser. Wassenaar, I f 6990, II X); A. J. de Later en P. H. Meijers. Oegstgeest, I f 6872. Het bedrag I is voor het geval het werk alleen met Leidsche arbeiders wordt uit gevoerd, het bedrag II is wanneer men mje keuze van arbeiders heeft. Woningbouwvereeniging Ons Belang" Excursie naar de Gemeente-kwcekerij De itiuinen-commis9ie van de Woningbouw- ereeniging „Ons Belang" had voor de deel nemers aan den tuintjeswedstrijd een ex cursie uitgeschreven naar de Gemeente- kwcekerij. Ruim 40 personen, waaronder ook vrouwen van de leden, hebben aan deze excursie deelgenomen. De deelnemers wer den vanaf het nieuwe kantoorgebouw rond geleid door den heer A. Galjaard, opzichter der Gem. Plantsoenen. Eerst werd bezichtigd de boomkweekerij, •aar men 'e zien kreeg de verschillende boomen welke thans voor straatbeplanting gebruikt worden. Door de nog steeds voort woekerende iepenziekte worden thans zoo veel mogelijk andere boomsoorten gebruikt. In Leiden is op dit oogenblik 50 K.M. met straatboomen beplant.. Daarna werd bezichtigd de uitgebreide collectie heesters, vaste planten en zaad- planten en voorts de kassen en bakken, waar jaarlijks ruim 50.000 zaadplantm worden gekweekt, om de Leidsche parken en plantsoenen op te sieren. Na afloop van deze excursie bracht de voorzitter van de tuinen-commissie dank aan den heer J. Jonker, hoofdopz.. voor de toegestane excursie en aan den heer A. Gal- jaard voor de prettige en leerzame avond, aan de deelnemers geboden. To'- slot bracht de heer Gerritsen, voor zitter van de Woningbouwvereeniging, dank aan de commissie voor het organiseeren van de verschillende excursies en spoorde de aanwezigen aan het werk van de Com missie te blijiven waardeeren. GESLAAGD Gisteren slaagde te Den Haag voor het voorloopig diploma machinist ter koopvaar dij F. Otto. leerling der Machinistenavond school, verbonden aan de Ambachtsschool alhier,- De werkloosheid De dagstaat van 25 Juni van de Gemeen lijke Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggcrlicden 3. behan gers 27, betonvlechters 26. betonwerkers 57. fundeeringwerkers 1, glazenwasschers 9. graniecw erkers 11. grondwerkers 76, beier: 1. metselaars 153, opperlieden 111, schilders 7S, sloopers 7, steenbikkers 1, straatmakers 7. hulp-straatmakers 12, stukadoors, witters 78, timmerlieden 255, uitvoerders 4. voegers 18. ongesch. bouwarbeiders 10. Totaal 946 Fabrieksarbeiders: bloekers IS, lompensor teerders 14. vellenblooters 7. steenfabriek^- arbciders 104, zeepfabr. arbeiders 5. onge schoolde fabr. arbeiders 50. Totaal 198 Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 84. reizigers, colporteurs 48. winkelbedienden 34, incasseerders 11, musici 6. onderwijzers 9. overheidspersoneel 12, verplegers 1. taal 205. Hotel-Café-Personeel: huispersoneel 13, kellners 37, koks 4. Totaal 54 Houtbewerkers: beddenmakers 1. houtbe werkers 71, kistenmakers 5, kuipers 7, lijs tenmakers 3. mandenmakers 1. meubelma kers 33, meubelstoffeerders 13, po li loerders 2. ongesch. arbeiders 26. Totaal 162 Kleermakers: kleermakers 53, kappers 6, schoenmakers 15. Totaal 74. Land- en Tuinarneiders: bloemisten 27 landarbeiders 21. tuinlieden 28. warmoeziers 11. ongesch. landarbeiders 4. Totaal 91. Metaalbewerkers: bankwerkers 96, blikbe- werkers 24, burgersmeden 47. electriciens 61. gasfitters 13, gereedschapmakers 3. ins mentmakers 5, isoleerders 7, kernmakers 1, kettingsmeden 34, klinkers 12, koperslagers 4. lab. bedienden 3, lasschers 7. loodgieter 47, machinisten 26,metaal hoorders 5, metaa! draaiers 18, metaalschavers 2, metaalslijpers 3. monteurs 27, pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 11, sclieeps.ini- merlieden 5, scheepsschilders 2, stokers 15, tegenhouders 16, verw. monteurs 12, voo slaanders 12, voorwarmers 7. vulcanisem 1, vuurwerkers 8, wagenmakers 5, ijzerwe kers 46, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 38. Totaal 636. Sigarenmakers: sigarenmakers 5, sigaren- sorteerders 2, strippers 2. Totaal 9 Technici, Opzichters: bedrijfsleiders 6, in genieurs 3, technikers 8, teckenaars, opz 14, werkmeesters 17. Toiaal 48 Textielarbeiders: hekelaars 7, katoen drukkers 27, kluwers e.a. 7, luikers 13, plaat snijders 21, sehrobbelaars 2, spinners 39, spoelers 2, .staaldraaddraaiers 15, sterkers 2. strijkers 11, wevers 111, wolbewerkers 38, ongesch. textielarbeiders 60. Totaal 355 Transportarbeiders: chauffeurs 131, balleiKs 3, exp. knechten 25, koe.siers IC, loopknechten 36, schippers 92, magazijn knechten- 62, spoor- en trampersoneel 16 wakers 6, transportarbeiders 63, losse arbei ders 427. Totaal 877. Typografen: -boekbinders 34, boekdrukkers 13, fotografen 2, hulpvakarbeiders 3. letter zetters 30, s:eendrukkers 2. Totaal 84. Voedingsm. Arbeiders: bakkers 83, mole naars 1, ovenisten 4, slagers 68, suikerw kers 24, wijnkoopersknechten 6, zoutzieders 1, zuivelbereiders 4, ongesch. fabrieksarbei ders 37. Totaal 228. Vrouwen: konderjuffr. 1, apothekersass. 2, naaisters 11, strijksters 3, boekbindsters 1, breisters (mach.) 2, maasters 1, winkel juffrouwen 14, serveersters 3, linnen-juffrou wen 1, kantoorbedienden 21, verpleegsters 9, teekenaressen 1, onderwijzeressen 2, buisel diensten 155, fabr. arbeidsters 29. Totaal 256 Alg. totaal 4223. 27 Juni 1935 3670. 28 Juni 1934 2974. Benevens 56 gedeeltelijk werkloozen en 114 werkverschaffing. VERDUISTERING Door de politie is aangehouden de 17-jarige A. v. M., die in den loop van eenigen tijd gelden heeft verduisterd ten nadeele van zijn patroon. Een bedrag van 80 staat reeds vast, maar vermoedelijk zal het geheele duisterde bedrag wel hooger zyn. De Eltax-chauffeur van Lieshout, op wien een vijftal weken geleden te Alphen a. d. Rijn door twee Duitschers een aanslag ge pleegd is, is vandaag genezen uit het Acade misch Ziekenhuis onts! UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN OPRICHTING COMITé VOOR BIJZONDERE NOODEN Als ons hart zich tot hulp gedrongen gevoelt, is dat een glimp van Gods genade Op uitnoodiging van den Burgemeester waren Donderdagavond in de trouwzaal van het Huis der Gemeente, in oprichtingsverga dering Comité voor Bijzondere Nooden bij een de heeren P. Baane, Cli. Bannier, G. Bergshoeff, A. J. Dekker, L. H. van Dien. H. Haring, Ai van Hoorn, Mr. F. A. Helm- strijd. H. van Kleef, J. P. Liefhebber, H. Oudenes, A. den Ouden, C. J. Roos, J. B. Samsom, K. Tolk, A. Veenhuijzen, P. Ver donk, A. D. van Vliet en Ir. J. D. J. Waar- deniburg. Door den heer P. A. Colijn, burgemeester, werd mededeeling gedaan van ingekomen berichten van verhindering. De samenstelling van een Comité voor Bijz. Nooden aldus de burgemeester vereischt veel zorg. Hierin dienen personen zitting te hebben van verschillende instel lingen van weldadigheid in de gemeente cn verschillende stroomingen der -bevolking. In verband hiermede acht hij verdere aanvul ling van het comité niet ongewenscht. Bij de opheffing van het plaatselijk crisis comité werd over het doel van zulk een co mité reeds mededeeling gedaan. Het is de nood lenigen daar, waar op andere wijze -niet kan worden voorzien. De taak van de vroegere sub-commissie B voor verstrekking van kleeding e.d. zal door dezelfde perso nen worden voortgezet. Het betreft de taak van de vroegere commissie A. Deze wordt voor een deel overgenomen door het Burg. Armbestuur en een klein gedeelte door het Rijnl. Borgstellingsfonds. Echter de aanvra gen zijn vele en daarin kan door deze in stanties niet worden voorzien. Daarom is noodig een Comité voor Bijzondere Nooden, waaraan mogelijk later d?n vorm van een Stichting kan worden gegeven. Hier ligt mede de taak, finantieelc steun aan kleine middenstanders, die dreigen te •allen. Uit ervaring weet spr. dat velen aan den rand van den afgrond staan. Voor deze hulpverleening zal echter noodig zijn over leg met diaconieën, Burg. Armbest. enz. Tot slot wees de Burgemeester er op. dat wel gesproken wordt van „nieuwe armen", en niet geheel ten onrechte. Om voor deze bevolkingsgroep hulp te kunnen verleenen riep spr. de medewerking van alle aanwe zigen in, alsook van de geheele bevolking Door meerdere personen werden vragen ge steld o.a.: wijze van werken; overleg; wijze van credietverleening; schuldeischers; vorm waarin terugbetaling moet worden geregeld, alsmede aangaande de noodige medewer king van de bevolking in haar gplieei. De voorzitter merkte op dat de noocl bij velen hooger is dan men soms zou vermoe den. Overleg is dringend noodig; echter kan het Rijnl. Rorgst. fonds in vele gevallen niet helpen, hetwelk door deze. nieuwe commis sie wel zou kunnen. Nauwte'tend zal moe ten worden toegezien dat niet alles door gaat naar den schuldeischer cn daarbij die nen de betrokkenen er mede te rekenen dat door deze vorm van crcdict bij terugbeta ling een ander kan worden geholpen. Vat betreft de fine, is reeds een bedrag van pKm. f 1500 bijeen als saldo van het. voormalig C.C Hierna werd met algemeene goedkeuring tot de oprichting van het. Comité besloten, terwijl in de commissie van voorbereiding om met den burgemeester nadere regelin gen te treffen benoemd werden de heeren: L. N. van Dien, Mr. F. A. Helmstrijd, II van Kleef en J. P. Liefhebber. Tenslotte sprak Burg. Colijn de hoop uit, dat de bevolking in haar geheel zich gedron gen zal gevoelen tot. hulpverleening, juist hier waar het zoo dringend noodig is; en als ons hart zich gedrongen gevoelt tot hulp ziet spr. daarin een glimp van Gods Genade. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de lieer J. Duiker slaag de te 's-Gravenhage voor het voorloopig ma chinistendiploma. Te 's-Gravenhage is voor liet examen Gemeente-Adminis'ratie der Ned. Vereen, voor Gemeentebelangen geslaagd de heer M. Oudhof alhier. SCHAKEN De Alphensclie Schaakclub heeft zich met twee tientallen aangesloten bij de Leidsche Schaakbond, ondorafd. van den Ned. Schaak bond. Bovendien is liet de bedoeling dezen zomer een jeugdschnakclub op te richten voor jongens van 1216 jaar en dezen zomer de oefenavonden te bonden iu het gebouw van de Alpliensche Ijsbaan. KANTONGERECHT Door het kantongerecht werden de volgen de verstekvonnissen gewezen: overtreding Motor- en Rijwjelwet J. B.. Ter Aar. f 2.50 subs. 2 dagen; B., Ter Aar, f 3 subs. 3 da- sen; overtreding art. 424 We'h. v. Strafr. J. v. A.. Ter Aar. f 4 subs. 1 week tucht huisstraf: P. S. J. v. d. H., Alphen. f 6 subs 6 dagen; C. H., Alphen. f 25 subs. 25 da gen; overtreding Ongevallemvet A. K., Bo degraven. f S subs. S dagen. ALARMOEFENING E.H.B.O. De plaatselijke afdeeling E.H.B.O. heeft gisteravond twee zeer geslaagde alarm oefeningen gehouden. De eers'e was op den Woubrugsclien weg nabij de beton fabriek der firma Bos en Zn. Daar de naastbij zijn de post bij 's Molenaarsbrug is moest men wel even vlug fietsen. Niettemin waren de E.H.B.O.-ers met elf minuten op de plaats van het ongeluk met veel verbandmateriaal. Ook de tweede oefening bij de spoorliaven slaagde uitnemend. Precies 5 minuten ï'en noodig na bet eerste bericht, maar toen stonden dan ook zeven E.H.B.O.-ers gereed met verbandkist en meer materiaal. Twee leerzame oefeningen die ook werden bijge woond door dokter Hildernisse, medisch ad viseur der vereeniging, en den heer Allart, voorzitter. ELECTRISCHE STROOM AFGESLOTEN Door werkzaamheden door de Lichtfabrie ken te Leiden zal de stroomvoorziening al hier zijn afgeloton in den nacht van Zater dag op Zondag van 1.307.30 v.m. VERKOOPING Het café „Het Oude Rechthuis" f*» Aarlan- derveen is aangekocht door den lieer W van Wokkum te Hazerswoude c.s. q.q. voor f 4300 buiten de kosten. VEROORDEELING De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeel de den gewezen kantoorbediende bij het postkantoor alhier tot 10 maanden gevange nisstraf. zulks wegens verduistering in dienstbetrekking, van f 1400. HILLEGOM HONDERD PROCENT Door de Coöp. Veilingvereeniging Hille- gom U.A. is deze week een tweede uitkee- ring aan haar principalen gedaan, groot 5 pet. Met cle eerste uiikeering mede, groot 95 pet., is thans de volle honderd procent betaald, hetgeen in deze moeilijke tijden een prachtig resultaat genoemd mag worden. GEM. ARBEIDSBEURS Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden per Juni 409 werkloozen ingeschreven, tegen 505 op dezelfde datum van het vorige jaar. Deze daling van het werkloozcncijfcr moei wel toegeschreven worden aan het ver vroegde rooi seizoen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN JUBILEUM Het was Donderdag 25 jaar geleden dat de heer J. van Dongen in betrekking kwam bij de Coöperatie als broodbezorger. Met vrouw en dochter is hij op het kantoor ont vangen eji door den voorzitter cn den eer sten kantoorbediende toegesproken, terwijl hem een couvert met inhoud cn ccn dres soir werd aangeboden. Zijn echtgenoote had een bloemstuk in ontvangst te nemen. Ook ijkklanten hadden voor een geschenk ge zorgd. De jubilaris dankte hartelijk voor de vele blijken van belangstelling. AANBESTEDING Deze week had de aanbesteding plaats an het schilderwerk voor de gemeente in ier perceelen. De laagste en hoogste in schrijving was voor perceel 1 f 42f 105, perceel 2 f 116.50f 2S0, perceel 3 f 230— f 392, perceel 4 f 45f 135. De gunning is aangehouden. KATWIJK AAN DE RIJN 15 JAAR ORGANIST Zondag a.s. zal de heer D. Minnee zijn 45-jarig jubileum vieren als organist in de Ned. Herv. Kerk. Hij zal op dien dag tevens afscheid nemen als organist om dit werk aan anderen over te dragen. RECTIFICATIE Naar aanleiding van het bericht van Vrij dag „Aanrijding" verzoekt Dr. de R. Z. ons te willen meedeelen, dat hij niet met groote aart uit de Van Egmondstraat kwam, doch normaal reed. Uit de Voorstraat naderde 'n auto, waarvoor Dr. dc R. Z. remde, doch daar juist achter kwam een tweede auto. aarmede de auto van Dr. de R. Z., omdat juist gas gegeven was, in botsing kwam. DE LANDDAG Het comité ter voorbereiding van den tocht naar den Landdag op Zaterdag 4 Juli a.9. te Amsterdam, verzoekt ons te molden, dat met het oog op de aan te vragen toe gangsbewijzen, de termijn van aanmelding Maandag a.s. om 12 uur gesloten wordt. KATWIJK AAN ZEE EEN KNAP STUKJE WERK De bijna 85 jaren oud zijnde scheepstim merman, de heer J. de Jong, wonende Hes- senstraat 22, is dezer dagen weer gereed gekomen met een miniatuur bomschuitje, dat een getrouwe nabootsing is van do K.W. 2, een z.g. „witnees" van de rcederij voorheen P. Meerburg. Daar de lieer Dc Jong op verschillende scheepswerven in zijn leven is werkzaam geweest, en zich speciaal op het malcen van z.g. bomschuiten toe legde, is liij hiermede goed op de hoogte Alleen in Scheveningen, vertelde hij ons, heeft hij er 163 mee helpen maken, afgezien van die, welke hij op scheepswerven o.a. te Maassluis en Amsterdam heeft gemaakt- In dit scheepje, dat een lengte hoeft van 75 c.M. oftewel 29 Amsterdamsche duimen, komt wederom zijn groote vakbekwaamheid duidelijk uit. Goed te zien is dit aan de zuivere lijn van de zgn. boorden. Do romp van het scheepje is met Yz duim klink nageltjes geklonken. Ook aan het inwendige van dit scheepte is de noodige zorg besteed. Zoo ontbreekt zelfs het logies van de bemanning niet, 'er- wijl in het „voorin" de tafel niet is ver geten. Het scheepje is <»elicel startklaar ge maakt voor de haringvisscherij, opgetuigd met groot zeil, achterzeil en 3 voorzeilen en is keurig gevernist. Het vorige scheepje, dat de heer De Jong heeft gemaakt, is aan gekocht geworden door de directie van de Lakenhal te Leiden. Wij hopen dat ook dit scheepje zijn eigenaar moge vinden. Voor liefhebbers is het vrij te bezichtigen. AANRIJDING Op den hoek SluiswegWaalgat had een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder, waarbij de voetganger B. kwam te vallen en hierbij ernstig zijn been be zeerde. De politie stelt een onderzoek in. 25 JAAR BIJ DE P. T. T. De heer A. A. Edeling, besteller bij de posterijen alhier, herdacht dezer dagen het feit, dat hij voor 25 jaar bij de P. T. T. te Den Haag in dienst trad. In 1924 werd hij op verzoek overgeplaatst van Den Haag naar Katwijk aan Zee. waar hij in die jaren door zijn vriendelijk karakter vele vrienden wist te maken. Wij wenschen den hepr Ede ling met dit jubileum van harte geluk". ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk IIIU.V.S. 6 3—4 Katwijk adsp.Zuiderkwartier adsp. 34 Deze laatste wedstrijd werd onverdiend door Zuiderkwartier gewonnen. Als protest tegen de leiding, welke in handen was van den heer Btirgerjon, verlieten ccn viertal spelers tegen het einde het veld. Maandag om half acht speelt Katwijk I tegen U.VB. II uit Leiden. KOUDEKERK COLLECTE GEWAPENDE DIENST Maandag 29 Juni zal in deze gemeente de jaarlijksche collecte voor den gewapendon clienst worden gehouden. LEIDSCHENDAM RAAD VAN STOMPWIJK De gemeenteraad van Stompwijk kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bij een. Afwezig de heer Waayer. Bij de ingekomen stukken was o.m. dc goedkeuring der onderhandsche aanbeste ding van slootdemping en rioleering aan de Ylietweg bij Leidscliendam, waar eenige landhuizen zullen verrijzen. Het voorstel inzake verhuur van het gym nastieklokaal der openbare L. S. aan de Westvüetweg aan het Clir. Instituut voor Lichamelijke Opvoeding te den Haag lokte critiek uit bij den heer W i 11 e m s e (r.lc die van oordeel was, dat de huur verdub beld moest worden en zulks namens zijn fractie voorstelde. De Voorzitter antwoordde, dat men zulke verhuringen uit een ander oogpunt moet bekijken: men berekent dergelijke huurprijzen in verband met het doel der vereeniging en de gemeente behoort er fei telijke geen winst op te maken. Wanneer echter, aldus de Voorzitter, de over- sterke R.K.-fractie in vóórvergadering bij een, besluit, dat zij een hooger bedrag wil vragen, dan worden raadsvergaderingen overbodig; de zaak is dan van te voren beslist. De heer Vink (a.r.) zei, dat hij met het voorstel-Willemse niet accoord kon gaan, omdat deze het cultureele en sociale belang, dat de vereeniging dient, over het hoofd ziet. Ook was het onjuist een bedrag voor schoonhouden in rekening te brengen, ter wijl de gemeente er niets extra's voor be taalt. De heer de Langen (r.k.) deelde mee, dat de fractie wel besloten had een hooger bedrag voor te stellen, maar de leden kre gen geen bindend mandaat mee en na de nadere toelichting zou hij zijn stem aan het voorstel van B. en W. geven. Dit voorstel werd daarna aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Vervolgens was aan de orde het voorstel van B. en W. om de verordening op hei zwemmen, baden, het nemen van zonneba den en het kampeeren in het leven te roe pen, zulks met het oog op de openbare eer baarheid en de gezondheid. De heer Willemse (r.k.) betoogde dat hij tegen het principe geen bezwaar had, liet zwemmen in de Vliet b.v. en de kano sport geven telkens aanstoot; echter moet men de burgerij er iets voor teruggeven; een bad- en zweminrichting. Onder deze voorwaarden zou zijn fractie met het voor del meegaan. De Voorzitter antwoordde, dat de ver gadering vooral noodzakelijk geworden is door het schaamtelooze gedrag van jongelui uit omliggende gemeenten; wat thans ge scliiedt kan en mag niet getolereerd worJen De heer Vink (a.r.) gaf een korte prin- cipieele beschouwing over deze aangelegen heid, welke rnen noch met preutschheid. noch met lichtvaardigheid en buigingen oor de mode behandelen mag. Hij kon daarom niet begrijpen, dat de R.K. fractie haar stem aan een zakelijke voor waarde zou binden; al gaf hij t,oc, dat het gewenscht is naar een geschikte gelegen heid te zoeken. Tevens drong hij aan op nog meer toezicht op het kano-vervoer, dat des Zondagsmorgens over de sluizen plaats [indt. juist voor de Ned. Herv. Kérk. Dit is hinderlijk en aanstootgevend. De Voorzitter antwoordde op dit laatste, dat hij doet wat mogelijk is, maaT oor de uitgestrekte gemeente te weinig po- lil ie-pcrsoneel ter beschikking heeft,. Over een bad- en zweminrichting is aï jaren ge- RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 27 JUNI Programma III: 8Keulen, 8.45 diversen, ilon. 11.20 Parüs R, 12.20 Keulen, plm. Programma IV: 8.Brussel VI.. 10.35 Londen R. 13.20 Droltwich. 18.20 diversen, 18.50 Londen 'R, 20.05 Droltwich, 21.50 Londen R ZONDAG 28 JUNI rrogramma III: 8 35 Keulen. 10.05 diversen. 11.20 Par Us R., 12.20 Keulen, plm. 13.15 Brussel VI.. 13.30 Keulen, 14.20 Brussel VI., 15.05 Parüs R.. 16.50 Keulen, 18.20 Par(Js R, 20.20 Brussel Fr., 21.50 Keulen, plm. 22.15 Brussel VI., 22.25 Beromunster, 23.05 Berlün. Programma IV: 8.30 Brussel VI., 12.50 Drolt wich, 16.50 Londen R.. 21.05 diversen, 21.20 Droit wlch, plm. 23.15 Parüs E. MAANDAG 29 JUNI Programma III: 8— Keulen, 8.45 diversen, ,n 'ltschl.s., 10.50 Keulen, issel VI., 14.20 Keulen. 10.05 Ke 11.20 Parüs R, 15.05 Parlis R.. 16.20 Londen R.', 17.25 Brussel' *1.20 Keulen. 20.20 Brussel plm. 22.15 Brussel VI., Fr., 17.50 Parüs R.. Fr.. 21.20 Deutsehl.s., 22.40 Weeenen of dive Programma IV: 8Brussel VI.. 10.35 Londen I 18.5-0 Drolt- Agenda DIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Lahi-, Meyboom, Poortman, Renaud en Verbrugge, De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt morgen waargenomen door dr. Hugenholtz, telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Juni tot en met Zondag 5 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstrast 35, telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en C. van Zijp, Wil-helminapark 18, Oegstgeest, telef. 274. dacht; de gelegenheid er voor is moeilijk to vinden en het geld nog moeilijker. De lieer de Langen (r.k.) verklaarde dat hij -na deze toelichting zijn stem onvoor waardelijk aan de verordening zou geven. Lang werd nog gediscussieerd over dc vraag, op welke wijze een voorziening ge troffen kan worden en ten slotte werd het voorstel met algemeene stemmen aangeno men. Uitvoerig werd ook van gedachten gewis seld over liet voorstel om de wegen in Park Leeuwenbergh over te nemen en te recon- strueeren en liet werk in eigen beheer uit te voeren, omdat bij een publieke aanbeste ding de eigen werklooze arbeiders er koud van blijven. De lieer Willemse (r.k.) wilde noch tans de ondernemers in de gemeente een kans geven door een publieke aanbesteding te houden, omdat een onderhandsche waar schijnlijk niet goedgekeurd zal worden ert dit werk ook niet tegen werkverschaffings- Ioon mag uitgevoerd worden. De Voorzitter antwoordde, dat aart dat. laatste niet gedacht is; het gewone con tractloon zal gelden. De meerderheid van Het college was voor» uitvoering in eigen beheer om alle stagna tie te voorkomen en eigen menschen aan 't werk te zetten. Wethouder van Wijk (r.k.) pleitte voor publieke aanbesteding ter wille van een ga rantie. welke verkregen zou kunnen worden De heer Vink (a.r.) zei van twee kwa den het minste te zullen kiezen: uitvoering in eigen beheer, omdat de ministerieels circulaire uitsluit bij publieke aanbesteding voorwaarden te stellen over in dienstne ming van werkloozen uit Stommvijk. Verschillende sprekers voerden nog het woord, waarna het voorstel van B. en W. (eigen beheer) werd aangenomen met 6 te gen 4 stemmen. Ten slotte besloot de raad, in verhand met bon waan vragen van den heeren Ubels en Van Os, resp. in Park Leeuwenbergh en Veenostraat, tot overname van eenige stuk- je- grond. Daarna geheime vergadering voor de ne-1 handeling van belastiug-reclames. LISSE HOOFD DER SCHOOL BENOEMD In de vacature van den heer J. Dekker, die naar Utrecht vertrekt, is naar wij vernemen tot hoofd der Ned. Herv. School voor U.L.O. en L.O. alhier benoemd de heer W. B. Themmen, thans te Groningen. GESLAAGD Voor het eindexamen Hoogere Handels school met 5-jarigen cursus te Amsterdam slaagde de heer B. J. van der Nat alhier. BOUWVERGUNNING Door B. en W. is aan de Woningbouwver eeniging „Gezinsbelang" alhier vergunning verleend tot het bouwen van een 37-tal ar beiderswoningen langs de Catharijnelaan in het Buurtschap „De Engel". KOSTELOOZE INENTING Op Dinsdag 30 Juni a.s. zal binnen deze gemeente do gelegenheid opengesteld zijn tot kostelooze inenting of herinenting op do gewone spreekuren der Geneesheeren alhier. WIJZIGING EN AANVULLING POLITIE- VERORDENING B. en W stellen den Raad dezer Gemeen te voor om de algemeente Politie-verorde- ning voor de Gemeente Lisse te wijzigen en aan te vullen als volgt: Het bestaande artikel 9 wordt gelezen ais volgt: Art. 9 De navolgende wegen worden in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gesloten verklaard I. Voor het verkeer met motorrijtuigen, rij wielen op meer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goederen, rij- of voer tuigen, geen motorrijtuigen zijnde: a. de Stationsweg vanaf het punt, waar deze samenkomst met de Veldhorst straat tot .aan den Heereweg in ooste lijke richting. b. de Grachtweg van af den Heereweg (Vierkant) tot waar deze samenkomt met de Kapelstraat in oostelijke richting c. Vreewijk, vanaf het punt waar deze sa menkomt met de Wilhelminastrait tot aan de Heereweg in westelijke richting. II. Voor motorrijtuigen op twee wielen en rijwielen: a. het gedeelte van Wagenstraat, vanaf het punt waar de versmalling aa^v^ngt, tot waar deze samenkomt met de Heere weg in beide richtingen. III. Van het bepaalde onder 1 en II kin door B. en W. schriftelijk ontheffing werden verleend. Toegevoegd wordt een nieuw artikel 7a.: Art. 7a. In verband met de vrijheid en de veiligheid van het verkeer wordt benard: 1. dat men inotorrijfuigen op meer dan twee wielen, rijwielen op meer dan twee

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 4