"Wkgadt&t two,, ff^VC.P. ZATERDAG 27 JUNI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 HET LAND VAN DE RIJZENDE ZON Japans invloed in het Verre Oosten In wijden kring bekend is ongetwijfeld 'de mythe, volgens welke de Japansche kei ier zou afstammen van de Zonnegodin, waarom ook het rijk van den mikado, Nip pon, de Zonnevlag voert, en zich wel aan duidt als het Land van de Rijzende Zon. Deze laatste poëtische benaming lijkt in onze dagen meer en meer te worden tot. een economische en militaire werkelijkheid. Japan, dat in 1S68 besloot zich de wester- sche cultuur eigen te maken, teneinde de blanke vreemdelingen, die zich in zijn ha vens hadden binnengedrongen, met hun eigen wapens en werkmethoden te kunnen weerstaan, is in fenomenaal korten tijd uit gegroeid tot een moderne staat, die in en kele opzichten, zooals bijvoorbeeld waar het de planmatige productie betreft, zijn leer meesters reeds heeft overtroffen. Zijn in vloed breidt zich snel over Oost-Azic uit. Mandsjoerije is reeds geworden tot zijn wingewest, ondanks het formidabele aant, Chineezen, (dertig millioen) dat daar reeds buist De Noord-Chineesche provincies worden thans op hun beurt met den invloed van Nippon doordrongen en wat deze economi sche penetratie betreft, is er wel ergens een markt ter wereld, die door de goedkoope Japansche industrie-waren niet wordt over stroomd, tenzij dan, dat men daartegen kunstmatigen dam heeft opgericht? De Hongaar Edgar L a j t h a heeft dit land, hetwelk ongetwijfeld een voorname toekomst heeft, in alle richtingen bereisd, het uit cultureclen, historischen en socio- logischen gezichtshoek bekeken, en hel resultaat van dit alles is een boek: „Japan, Gisteren, Heden, Morgen", waarvan bij Sijt- hoff te Leiden, een Hollandsche vertaling verscheen. L a j t h a weet op een wijze, die van veel persoonlijke cultuur en van een rijke mate van begrip getuigt, het Japansche leven te benaderen, hetzij hij u een indruk ver schaft van een der industrie-centra, met hun merkwaardige mengeling van oud en nieuw, of u binnen voert in een Japansch theater, geisha-school of theehuis. Teeke nend in bijzondere mate is zijn beschrij ving van bet Nipponneesche landschap. „Geen vierkante meter land is onbebouwd. Nippon heeft elke handvol aarde noodig. Slechts zestien procent van 't eilandopper vlak is akkerland. Daarom is men zelfs spaarzaam met landwegen. Ze zijn voor kinderen al te smal. En zij worden nog smaller: want de Japanners worden al maar talrijker en hongeriger. De vlakten zien er uit, alsof de Goden er Shun meetkundige sommen in trachtten op te lossen. Op de stroodaken van de boeren woningen groeit een tweede landschap: kleine komkommerveldjes. En dan ineens wordt het landschap door telefoondraden, radiotorens en electriciteitswerken door kruist. Ook zij maken evenals landschap en menschcn een bcvalligen en stevigen in druk. In de verten spuwen vulkanen vlam men en rook uit. Die rookende bergen geven aan het sierlijke landschap het dyna mische. Wekelijks siddert deze schoone aar de. In elke menschengeneratie wordt de meetkundig afgepaste rekensom verwoest, verbrand en dooreen geworpen en dan weer in veel kleine velden verdeeld en uitge rekend. De oplossing is te mooi om lang jvaar te zijn". In deze beschrijving geeft de auteur in eens de karakteristiek van 't huidige Japan, dat met zijn ruimte moet woekeren om zijn bevolking van 70 millioen zielen te kunnen voeden, dat elk stukje vruchtbare bodem benut en bovendien bij voortduur door den schrik der vulkanen bedreigd wordt Men gevoelt eruit, dat een volk, dat zoo de eisch der soberheid kent en gedwongen is, steeds opnieuw op te bouwen, wat telkens weder wordt dooreen geworpen en vernield, aan deze beide beperkingen een kracht moet ontleenen, welke het tot groote dingen in staat stelt Het huidige Europa is bij de Japansche vraagstukken voornamelijk geïnteresseerd waar het de massa-productie voor de we reldmarkt en de overweldiging van China betreft Omtrent deze beide raakpunten met onze eigen belangensfeer willen wij enkele passages uit Lajtha's boek hier nog citeeren. VOLKENBONDSRAAD GEHEIME ZITTING Abessijnsche zaak niet aan de orde Italië niet aanwezig In tegenwoordigheid van Ras Nasiboe heeft de volkenbondsraad besloten voor- loopig het Italiaansch-Abessijnsch con flict van de agenda af te voeren en wel totdat de Assemblée dit onderwerp zal hebben behandeld. In de geheime zitting van den volken bondsraad werd van gedachten gewisseld over de hervorming van het volkenbonds pact. De Chileensche afgevaardigde, die de de batten opende, sprak den wensch uit dat deze aangelegenheid op do agenda zal wor den geplaatst van de Septemberzitting van de Assemblée. De Chileensche regcering zal zich in afwachting van de hervorming het recht voorbehouden alle geschillen welke zich mochten voordoen nauwkeurig te be- studeeren alvorens desbetreffende maat regelen goed te keuren. L i t w i n o f sprak als zijn meening uit, dat dit zou neerkomen op een vernietiging van den bond. Het pact heeft volgens Litwinof niet gefaald, maar men heeft niet de wa pens gebruikt, welke het pact verschafte. Spr. achtte het niet goed zich te bijlden aan hervormingen wanneer men niet weet hoe deze hervormingen zullen blijken te zijn. Ook T i t u 1 e s c u bestreed de opvatting van den Chileenschen afgevaardigde. Hij achtte het niet het oogenblik den volken bond te ontwapenen om hem te verhinderen de missie te vervullen, waarvoor hij werd opgericht. Indien de sancties geen doel heb ben getroffen, is dat volgens Titulescu niet de fout van het volkenbondspact. Niet het pact, maar de menschen moeten worden hervormd. Titulescu drong aan op de noodzakelijkheid het principe der ondeel baarheid van den vrede in acht te nemen. De Kleine Entente zal alle concrete voor stellen bestudeeren, maar geen enkel goed keuren, dat het pact zou kunnen verzwak ken. Yvon Delbos verklaarde, dat de Fransche regeering haar meening reeds in het openbaar heeft uitgesproken. Hij ver zocht den raad geen directe beslissingen te willen nemen, opdat de volgende Assem blée zekere voorstellen, welke geformuleerd zouden kunnen worden, zal kunnen ver nemen. Ook de afgevaardigde van Portugal achtte een hervorming van den bond noodig. Italië verontschuldigt zich Graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken heeft Eden, den president van den volkenbondsraad een schrijven doen toekomen, waarin wordt verklaard: „Ik heb de eer uwe excellentie ervan tn kennis te stellen, dat gezien den tegenwoor- digen toestand de Italiaansche delegatie niet kan deelnemen aan de zitting. Zij zal zelfs niet kunnen deelnemen aan de be raadslaging over punt drie van de agenda het wederzijdscho garantieverdrag tus- schen Groot-Brittannië, België, Italië en Frankrijk, dat te Locarno werd geteekend Ik heb de eer het vertrouwen uit te spre ken, dat een opklaring van den tegenwoor- digen toestand Italië zal veroorloven zijn medewerking aan den volkenbond te her- atten. Noordhollandsche Brandwaarborg- Maatschappij van 1816 Gevestigd te OUDKAKSPEL Directie: EECEN BRAND-, INBRAAK-, BEDRIJFS STORM- en GLASVERZEKERINGEN J Een gunstige reputatie van meer dan 'n eeuw ACTIEVE AGENTEN wordt gaarne aan stelling verleend. (Ado.) Dantzig en de Hooge Commissaris In verband met" het feit, dat de commandant van den Duitechen krui" ser „Leipzig", die op het oogenblik te Danzig vertoeft, niet het gebruikelijke bezoek aan den volkenbondscommis saris heeft gebracht, publiceert de gouwleider der N.S.D.A.P. van Danzig, staatsraad Albert Forster, in de Dan- ziger bladen een artikel over den vol- kenibondscommissaris in Danzig, waar in hij vermoedens uitspreekt, waarom het bezoek achterwege is gebleven. Sedert de opkomst van het nationaal-so- tialisme. zoo wordt door Forster betoogd, is er naar gestreefd, alle geschillen, die tus schen Danzig en Polen ontstaan, niet meer voor het internationale forum te Genève te brengen, doch direct tusschen beide landen te regelen. Daar de volkenbond, reep. zijn hooge com missaris in Donzig, bij de regeling van con flicten tusschen Danzig en Polen niets meer te doen heeft, meent de hooge commissaris, aldus gaat het artikel voort, zijn bestaans recht op ander gebied te moeten bewijzen. Hij doet dit, door zich voortdurend in de binnenlandsche-politieke aangelegenheden van den vrijstaat te mengen. Sedert de na- tionaal-socialisten regeeren, streeft de huidi ge vertegenwoordiger van den volkenbond. Lester, ernaar, de oppositiepartijen bij iedere gelegenheid in bescherming te nemen en de regeering het leven zuur te maken. Het artikel houdt verder nog een aantal Vinnige aanvallen op den volkenbondscom missaris in, en besluit dan met de woorden: „De hooge commissaris zal goed doen, ons nationaal-socialisten, met rust te laten. Wij tullen hem bewijzen, dat wij in staat zijn, zoowel naar buiten, als nnar binnen, orde tn vrede te handhaven»" DE HERVORMING VAN DEN VOLKENBOND Organisatie van vrede ol van oorlog? De „Times" wijdt in een hoofdartikel een uitvoerige beschouwing aan de „noodzake lijke hervorming van den volkenbond". De huidige verwan-ing, aldus het blad. wordt getypeerd door de positie van Italië wat toch is de status van een vol ken bonds lid, dat een succesvolle inbreuk op het handvest heeft gepleegd? Welke rechten volgens het handvest en welke functies in oen raad blijven over voor een zoodanig lid? Technisch behoudt Iralië zijn lidmaatschap, n wezen staat het reeds buiten den bond. Engeland moet zr.o vastberaden mogelijk streven naar herstel van den ban op agres sie en dien versterken door den volken bond te maken lot een instrument ge schikt en bevoegd, wijzigingen en herzie ningen, politieke zoowel als economische te treffen, die anders slechts door geweld tot stand zouden kunnen worden gebracht De verplichtingen van' een hersteldeu volkenbond moeten welomschreven ge noeg zijn, om den vrede te bescherme^ maar niet zóó nauw omlijnd, dat net lidmaatschap beperkt wordt Dit te verwerkelijken is in de eerste plaats taak van Frankrijk en Engeland. De vraag is of en hoe Frankrijk, Duitsch- land en Engeland tot een doelmatige samenwerking kunnen komen. Ten aanzien van Duitschland, evenals voor de anderen, bestaat er geen tusschcn- weg tusschen den volkenbond en een sys teem van bondgenootschappen, tusschen de organisatie van den'vrede (met alles, wat deze omvatten moet aan economische samen werking en door onderhandelingen, ver kregen voldoening van legitime desiderata) en de organisatie van den oorlog. De overigen moeten zich bewust zijn, Jat de volkenhond. zoolang deze alleen behan deld wordt als bond van repressie, Duitsch land niet de geringste aanleiding geeft, lid te worden. De pacificatie van Europa moet Duiten den volkenbond beginnen. De tijd dringt echter; doel en methode moeten overwijld worden overwogen. De Brit- sche politiek kan zeker niet stil staan. Het is van essentieel belang, dat tegen September alle landen van den volkenbond cenig beeld hebben van zijn toekomst. Wil dc Bri'sche politiek succes hebben, dan zal zij zelve ondubbelzinnig moeten zijn en zullen de ministers eensgezind moe ten optreden. BORUS VAN BULGARIJE OP REIS Volgens uit Sofia ontvangen berichten iJ Koning Boris een der eerstvolgende dagen een buitenlandsche reis ondernemen, waarschijnlijk naar Italië en Duitschland. Het bezwaar, dat tegen de reis naar Italië bestond, nl. dat Bulgarije een der sanctioois- tisohe landen is, is opgeheven door het be sluit der regeering, de Bulgaarsche delegatie te Genève instructie te geven, het opheffen der sancties te steunen. DE ONLUSTEN IN PALESTINA Het Bedoeienen-gevaar van Transjordanië dreigt. Te Londen volgt men met onrust de ontwikkeling van de situatie in Transjordanië, waar, naar men vreest, de Palestij(n6che troebelen een opstandige beweging ten gevolge zullen hebben onder de Bedoeienen, die zich eveneens tegen vestiging van de Joden op hun grondgebied verzetten. Ofschoon van den hoogen commis saris, Arthur Wauchope, nog geen officieele bevestiging ontvangen is, bestaat er geen enkele reden, om te twijfelen aan de waarheid van het bericht, dat 200 sheiks binnenkort een bezoek zullen brengen aan Amman, ter bespreking van de kwes tie, of de eischen der Arabieren in Palestina al dan niet door een ge- wapenden opstand der Bedoeienen moeten worden gesteund. Het is de vraag, of Emir Abdoellah tte strijdlustige Bedoeienen in toom zal ku.nmen houden, doch het lijkt niet zeer waarschijn lijk, dat zij Palestina zullen binnendringen, ook wanneer zij besluiten agressief op te treden. In ieder geval, zoo wordt te Londen ver klaard, is Engeland op alles voorbereid. Er is geen enkel bewijs, zoo meldt een ander telegram, dat er Italiaansche propa ganda of Italiaansch geld achter de troebe len zit, waarvan de voornaamste oorzaak ongetwijfeld de Joodschc penetratie ii Arabieren worden aangemoedigd door de Duitsche anti-semietische beweging, i er schijnt geen enkel spoor te zijn van Duit sche propaganda. Een trein ontspoord Gistermorgen is een personentrein, v in zich gelukkig slechts weinig militairen bevonden, op het traject HaifaLyda ont spoord. De machinist en een soldaat werden onder de locomotief begraven en kwamen om het leven. Twee andere soldaten den zwaar gewond. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat twee rails waren losgeschroefd, ten gevolge waar van de locomotief en de eerste wagon ont spoorden. Toen de ramp plaats greep openden de daders van den tanslag op de soldaten* die. zich in de achterste wagen bevonden, eefi hevig geweervuur. Aan beide zijden vielen verscheiden gewonden. Ten Zuiden ven Nabloes is een militaire patrouille door vrijbuiters overvallen. Een tweede patrouille, die tot taak had, de arbei ders, die de telegraafleidingen herstelden, te beschermen, werd tegelijkertijd door een troep Arabieren ter sterkte van ongeveer 50 man overvallen. Op het door hen gegeven alarmsein den direct militaire troepen en vliegtuigen Uitgezonden, Er ontspon zich een gevecht, waarbij 3 Arabieren gedood en verscheidene soldaten gewond werden. De Arabieren trokken zich in het gebergte terug. Een Italiaansch-Duitsch luchtaccoord Generaal Valle te Berlijn De Italiaansche ondersecretaris van lucht vaart Valle, die momenteel een bezoek aan Berlijn brengt, is gisteren door gene raal G o e r i n g ontvangen. Des morgens hadden Valle en Milch, de Duitsche ondersecretaris van luchtvaart, in het ministerie van Luchtvaart een Itali- aansch-Duitsche conventie betreffende burgerluchtvaart onderteekend, waarin de reeds bestaande concessies voor een tijd perk van tien jaar worden verlengd. In diplomatieke kringen verwacht nog verdere resultaten. Men spreekt een eventueele deelneming van Italië aan 't luchtverkeer op Zuid-Amerika, dat thans uitsluitend in Duitsche handen is en over een te verwachten accoord, waarbij beide landen zich verplichten, in permanent c leg te blijven ten aanzien van eventueele innovaties op het gebied der burgerlijke luchtvaart. Het ondergeteekende verdrag en de mis schien nog te teekenen overeenkomsten heb ben weliswaar betrekking op de luchtvaart, maar niemand weet te zeggen, hoe zich uit dit technisch accoord een politieke samen werking zou moeten ontwikkelen. Men wijst er veeleer op, dat Duitschand en Italië er wezenlijk belang bij hebben hun „overeen stemming" aannemeijlk grooter voor te stellen, dan ze in werkelijkheid is. De Fransche kapitaalvlucht De Fransche Kamer heeft een wetsontwerp goedgekeurd inzake het verzwaren der straf fen op het uitvoeren van kapitaal naar he'- buitenland. Dit ontwerp voorziet in bestraffing van onjuiste opgaven van bezit, behalve met lijfstraf ook met boeten ten bedrage der niet aangegeven bezittingen. Minister A u r i o 1 verklaarde, dat deze 'et een wet van nationale discipline is Wij willen het vertrouwen in Frankrijk herstellen, zoo zeide hij. Spr. stelt een groote ontspanning vast op Je beurs. Wij moeten het herstel van de natie be vorderen. Voor hen die knoeien en spïeu- leeren kennen wij geen medelijden. Auriol werd hartelijk toegejuicht. DE FRANSCHE OORLOGSINDUSTRIE Gistermiddag is een ontwerp inzake de nationalisatie der oorlogsindustrie door den president der Fransche republiek geteekend. Het bevat drie belangrijke artikelen: bij decreet van den ministerraad zal tot geheele of gedeeltelijke nationalisatie van oorlogs industrieën kunnen worden overgegaan; de controlemaatregelen cn de modaliteiten op de uitvoering ervan, J INCIDENTEN IN BELGISCHE KAMER REX MAAKT TUMULT De redevoering, welke minister-president Van Zeeland gisteren in de Belgische Ka mer heeft gehouden, werd eenige malen door hevige incidenten onderbroken. Toen de heer Van Zeeland een toespeling maakte op de campagne der Rexisten tegen de „pourris" („rotte" toestanden), sprong de Rexist Hertoge op en riep: „Het land is rein, maar zij die regeeren zijn „verrot". Er ontstond hierop een geweldige verv ring. Men zag den socialist Marteau op de Rexisten toestormen, waarbij hij met groote moeite door de boden werd tegengehouden. Ook Vandervelde werd door de ordebewaar ders tegengehouden. Op aandrang van den president der Ka mer, Kamiel Iluysmans, die dreigde hem tij delijk de deelneming aan de zitting te ont zeggen, verklaarde Hertoge dat hij zijn woorden terugnam voorzoover het de tegen woordige regeering betrof maar niet ten aanzien van vroegere. Hiermede was dit incident geëindigd. Op dat oogenblik ontdekten de socialisten den leider der Rexisten, Léon Degrelle, op een der tribunes en gingen heftig tegen hem te keer. Het lid Syndic, die het eerst het woord „pourri" ten opzichte van den minister van justitie Bovesse had gebruikt, werd op voor stel van den kamerpresident tijdelijk van de zitting uitgesloten. Bij de voortzetting der zitting deed heer Van Zeeland nadere mededeelingen over zijn sociaal program, waarbij hij ver klaarde, dat België minder gevaar zou heb ben geloopcn en gemakkelijker aan zijn oeconomiseh herstel toe zou zijn geweest, indien de hervormingen geleidelijk zouden worden ingevoerd. Hij zeide, dat de goedgekeurde sociale ver beteringen meer dan 2 milliard zullen kosten. Indien wij, aldus de premier, den arbeids tijd te vroeg verminderen, loopen wij gevaar een crisis te verwekken in de industrie en het algemeene levenspeil te verlagen. De premier verklaarde geen enkel amende ment te zullen aanvaarden, waardoor de lasten der industrie zouden kunnen worden Algemeene staking te St. Nazaire Gistermorgen is op alle werven en vloot- bouw-werkplaatsen in St Nazaire de alge meene staking afgekondigd. Het aantal stakers bedraagt 9000 man; zij ^nebben werkplaatsen en werven bezet. Te Havre zijn do arbeiders der haven- entrepöts in staking gegaan; zij hebben de werkplaatsen bezet. Te Rijssel zijn voor de tweede maal in drie weken de zetters in staking gegaan, waardoor de kranten niet kunnen verschij nen. De krantenbureaux zijn bezet. Er zal gestemd worden over het al of niet aan vaarden van arbitrage. In het eerste geval is het niet onmogelijk, dat de arbeid nog heden hervat wordt De Belgische stakingstoestand Werkhervatting blijft aanhouden In België wordt in tal van bedrijven thans een einde aan de stakingen gemaakt. Zoo kan vorden gemeld, dat het werk in de metaal- en s'cenkoolbedrijvcn is hervat te Herstal, alsmede in de omgeving vun Luik, Seraing en Ougray. Te Hoey wordt tn ver scheiden bedrijven onderhandeld. Te Ver- viers is de toestand onveranderd. In de Borinage blijven de meeste mijnen staken, doch in 4 schachten is titans 't werk hervat. In de metaalnijverheid blijft de toestand onveranderd. Te Charleroi is in de metaal nijverheid het werk voor twee derde hervat. Wat la Louviere betreft heeft 40 a 30 pet. der arbeiders het werk hervat. In West-Vlaanderen word: het werk overal hervat, behalve in de textielnijverheid. Te Kortrijk is voorloopig alleen in de meubel- fabricage het werk hervat Te Moeskroen is het aantal stakers met 2500 toegenomen. Te Iseghem duurt de staking in het schoen vak voort, doch in de meubelttijver- heid is de staking geëindigd. Te Breedene zijn de arbeiders der steen bakkerijen in staking. In Limburg zijn negen tienden der mijn- erkers weder aan den arbeid. Er dreigt thans staking uit te brekm bij de Bell Telefoon Maatschappij te Antweroen. In de haven is alles normaal. Te Gent werken alle sluizen; alleen be staan er nog enkele moeilijkheden me: de sleepbooten en kleine schippers in kon- dienst. Te Brussel wordt een algemeene beweging ot hervatting van het werk waargenomen; alleen in het drukkerijbedrijf breidt de sta king zich uit Kort Nieuws Estland wordt gekweld door een hittegolf van ongekende hevigheid. De temperatuur is gestegen tot 43 graden Celsius in de scha duw. Verscheiden personen zijn door de "■armte bezweken. Uit Albertville (Congo) wordt gemeld, dat een dertigtal inboorlingen uit de stede lijke gevangenis is ontsnapt. Gewapend met ijzeren staven gingen zij de inwoners der stad te lijf, als ge.olg waarvan tah-i.ke Europeanen werden gewond. Detachemen ten gendarmes zijn cr met moeite in ge slaagd de orde te herstellen en de vluchte lingen te arresteeren. Door een zwerm sprinkhanen van tien mijl lang en 100 mijl breed, die vliegt over Oost-Nebraska (Ver. St.) wordt de geheele oogst met vernietiging bedreigd. Insecto.o- gen beweren dat deze sprinkhanen in een trek 300 mijl kunnen vliegen. In de nationale spinnerij te Alexandria is een staking uitgebroken; van da i000 arbeiders staakt de helft. Toen de politie de werkplaatsen wilde ontruimen ontstond een bolsing, waarbij 80 personen gewond wer den, van wie er 50 naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Er werden 1200 arrestaties verricht. Volgens een bericht uit Japansche bron. afkomstig uit Sjanghai, is in Mei jl. te Ber lijn een Chineesch-Duilsche overeenkomst onderteekend voor de levering van 100 mil lioen Chineesche dollars aan wapenen en munitie aan China. Details der onderhandelingen worden op het oogenblik te Nanking tusschen de een- trale regeering en generaal Von Reichenau besproken. Naar men gelooft worden de Japansche militaire leiders van den loop der onder handelingen op de hoogte gehouden en zou den zij deze stilzwijgend hebben goedge keurd, mits China geen allermodernste model-uitrusting zou worden geleverd. HET BESCHOTEN JAPANSCHE SCHIP Volgens een perstelegram uit Tientsin zouden de Japansche marine-autoriteiten besloten hebben, een torpedojager naar Tangkoe te zenden, teneinde een onderzoek in te stellen in verband met het incident, dat zich kort geleden heeft voorgedaan op 40 mijl ten Zuiden van Tangkoe, waar een Japansch vrachtschip buiten de Chineesche territoriale wateren door een Chineesch douanevaartuig is beschoten. Intusschen is de Japansche consul-gene raal te Tientsin naar Shanghai vertrokken, teneinde over het incident uitvoerig ver slag uit de brengen aan den Japanschen ambassadeur. Bij Doorzitten «M. en Zonverbranding /Ij Piioi Verzacht en geneest Doos 30ct. Bij Apo.th.en Drogisten Vredesonderhandelingen in Zuid-China Een geheime afgezant van maarschalk Tsjang Kai Sjek, den leider van do centrale regeering te Nanking, is op het oogenblik bezig met het voeren van vredesonderhan delingen met de leiders in het Zuidwesten, De autoriteiten vn-eezen echter, dat de mogelijkheid van een compromis reeds voor bij is na de aanval van Kwangsi op Hcngtsjau cn Kiyang. Het zuidwesten blijft onwrikbaar in zijn eisch tot het bieden van weerstand aan Ja pan en heeft, naar verluidt, de betrekkingen met Japan verbroken. In antwoord op een protest van Tokio heeft de Kantonleider, generaal Tsjang Tsjai Tong verklaard: „Ik oefen geen con trole uit over de anti-Japansche beweging der massa. De autoriteiten zijn te dezer stede bijzonder waakzaam, nu koelies een aanval flebben gedaan op Japansche school kinderen. DE ROTTERDAMMER DE NIEUWE HAAGSCHE COURANT DE NIEUWE LE1DSCHE COURANT. DE NIEUWE UTRECHTSCHE COURANT. DORDTSCH DAGBLAD MEDEDEELINGEN REISBUREAU „LIBERTAS" Wij vestigen allereerst nog eens de aandacht op onze eerstvolgende binnenlandsche dag tochten. REIS O NAAR DE OISTERWIJKSCHE VENNEN Zaterdag 4 Juli Deze buitengewoon afwisselende tocht kun nen wij niet genoeg aanbevelen. Langs de Menvede met haar prachtige riviergezichten, via Gorinchem naar het schilderachtige Oos terhout. Verder door een boschrijke streek via Tilburg naar de onvolprezen vennen van Oisterwijk, een landschap, vrijwel uniek in ons land. Lunch aldaar. 's Middags naar de monumentenrijke stad 's-Hertogenbosch en door de Betuwe via Culemborg en Utrecht huisfoe. Pr\js incL koffie.- lunch en thee 6.— p. p. REIS NAAR HET OPVOEDINGSGESTICHT VALKENHEIDE EN OUWEHANDS DIERENPARK, Dinsdag 7 JulL Prachtige dichte bosschen en uitgestrekte heidevelden geeft het Utrechtsch landschap ons nog te zien. Daarbij komen de bezoeken aan Valkenheide, waar wij zien welke zor gen daar aan de misdeelde en misdadige jeugd besteed wordt. Zorgen, die menigeen in zijn later leven tot zegen geweest zijn. En het tweede bezoek aan het jonge dieren park, waar reeds zoo veel te bewonderen valt. Wij noemen alleen maar de collectie van 1000 krokodillen, een aantal dat men zelfs in onze tropische streken niet bij elkaar zal aantreffen. Prijs inclusief koffie, lunch, thee en entree Ouwehands Dierenpark 5.50 p. p. REIS O NAAR ALKMAAR EN DE WIERINGER1MEER Vrijdag 10 Juli Dit wordt reeds de tweede herhaling van onze interessante tocht naar het jongste land der aarde. Niemand verzuime deze pracht- reis mede te maken. Vooral voor hen die direct of indireot bij landbouw of veeteelt betrokken zijn, is dit een reis die menig leer zaam kijkje biedt op het nieuwe Nederland- sche grootbedrijf. Kosten, incL koffie, lunch en thee 5.75 p. p. REIS O NAAR SOESTERBERG EN HET MUIDERSLOT, Maandag 13 Juli Ook deze tocht leidt door een zeer mooie streek. Prachtige vergezichten op bosschen, heide en landerijen. Lunch in de onmiddel lijke nabijheid van het militair vliegveld, vanwaar we een aardig uitzicht genieten op het opstijgen en dalen der verschillende legervliegtuigen. Kosten incL koffie, lunch en thee 5 p. p. REIS O NAAR DE HEILIG -LAND - STICHTING, d.& Donderdag 23 Juli Hieraan verbonden is een schitterende toes over de Veluwe. Bezoek aan de nieuwe brug gen over Rijn en Waal, Rondtoer om Nij megen enz. Kortom, alles zoo aantrekkelijk als het maar eenigszins kan. Kosten, incl. koffie, lunch en thee 6 p. p« Men wachte niet met zich te laten inschrij ven tot het allerlaatste moment doch doe dit zoo spoedig mogelijk. Hierdoor vereenvoudigt gij onze uitgebreide administratie. Men kan zich voor deze verschillende dag tochten aan al onze kantoren opgeven, tot uiterlijk 4 dagen voor het vertrek van da betreffende trip. Verder herhalen wü hier nog even onza eerstvolgende buitenlandsche reizen, waarvan de programma's reeds uitvoerig in onza bladen vermeld warden. REIS NAAR DE RIJN EN HET AHRDAL op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 14, IS en 16 Juli Kosten incl, alles 23.50 p. p. REIS 0 NAAR HET BERGISCHE LAND op Donderdag. Vrijdag en Zaterdag 16, IJ en 18 Juli a.s. Kosten incl. alles 23.— p. p. REIS 0 NAAR DE GROTTEN VAN REMOÜ- CHAMPS, op Dinsdag, Woensdag en Don- dag 21, 22 en 23 Juli. Kosten IncL alles f 23.— p. p. REIS 0 naar GENT. BRUGGE, OOSTENDE op Don derdag. Vrijdag en Zaterdag 16, 17 en 18 Juli a.s. Kosten incl. alles 22.50 p. p. Ten slotte nog een binnenlandsche reis. REIS O ACHT PROVINCIENTOCHT, met bezoek aan het eiland Texel op Maandag, Dinsdag Woensdag 27, 28 en 29 Juli. Kosten incl. alles 25 p. p. Voor al deze tochten sluit de deelname veer tien dagen voor den vertrekdatum. Opgave en alle correspondentie hierover uit sluitend met het Reisbureau „Libertas", Goudsche Singel 105, Rotterdam, telefoon 22490, giro 279855. Telef. mqo Giro 279855

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2