KERK EN ZENDING woensdag 24 juni 1936 derde blad pag. 9 Centrale Ouderlingenconferentie onderwijs en opvoeding land- en tuinbouw Op 't examen mijnheer pimpelmans gaat „en pension" dageraad NED. HERV. KERK Beroepen: Te Rotterdam (vac. Dr. Cal- lepfcach), M. J. C. Visser te Leeuwarden. Te Apgpren, C. D. Israel te Hattem. - Te Haarlem (Vereen, v. Vrijs. Herv.), G. H. Moll van Charante te Borger. Te Kampen (Vereen, v. Vrijz. Herv.), L. A. N. v. d. Kreeken te Berkhout. Bedankt: Voor Groot-Ammers, G.. Alere te Dordrecht. GBRRF. KERKEN Beroepen: Te Abcoude, J. C. Jonkers, cand. en hulppred. te Rotterdam-Zuid. Aangenomen: Naar Winsum (Fr.), cand. J. Janssens te Groningen. EV. LUTH. GEM. Beroepen: To Rotterdam (vac. Dr. Bergers), G. J. Duijvendak te Haarlem. BART. GEM. Aangenomen: Naar Heerlen-Treebeek, cand. K. Pruis te Hamburg. Alg. Synode der Prot, Kerk in Ned. Indië Slotzitting Vrijdagavond 12 Juni ihiold do Algemeene JSynode der Protestantsche Kerk de laatste yan haar acht vergaderingen te Batavia. Wat de verhouding tua&chen Hollandsch Sprekenden en Maieiach sprekenden in de kerk buiten de Zelfstandige Kerken betrof, werd uitgesproken, dat de eenheid der Kerk het taalverschil te boven gaat, maar tevens werd erkend, dat alle kerkelijke organen zich met het vraagstuk van het taalver schil moeten bezig houden. Alle onderschikking uit hoofde van taal verschil werd opgeheven. Tevens werd de weneehelijkheid uitgesproken, dat de voor gangers der Hollandsch sprekenden Ma- leisch leeren en die der Maleisch spreken den Hollandsch leeren. Overigens worden minstens vier gecombineerde vergaderingen voor de Hollandsch sprekende en Maleisch sprekende kerkeraden tezamen per jaar in gesteld, de Classicale Vergadoringon op het aanhangig vraagstuk geattendeerd en hot Kerkbestuur gemachtigd door een centrale commissie leiding te geven bij de bestudee ring van dit vraagstuk. Omtrent het vraagstuk der belijdenis werd een nauwkeurig geformuleerd voor stel aan de vergadering voorgelegd. De in houd daarvan luidde als volgt: De algemeene Synode der Prot. Kerk in Nederl.-Indië begeert, dat de belijdenis van Jezus Christus in het midden dier Kerk wordt ontvouwd voor de menschen van dezen tijd en in deze landen. ZU spreekt uit, dat dit belijden ïn dezen tijd en in deze landen niet kan geschieden zonder het verband met en zonder voortbouwen op de belijdenis der Christelijke Kerk van alle eeuwen, gelijk die in het Apostolicvun tot ons is gekomen. Zij acht zich geroepen om deze be lijdenis in den gemeensohappelijken ar- beid en eeredienst dezer kerk een leven de plaats te geven. Dit voorstel werd met bijkans algemeene stemmen aangenomen, waarbij het hier niet ging om een compromis-formuleering, maar om het op zich nemen van de taak der Kerk ten opzichte van de belijdenis. Nauat eenige toespraken gehouden waren o.a. waarin de voorzitter de adviseurs dr M. C. Slotemaker de Bruine en Ds Ter Haar Romeny bedankte voor hun aanwezigheid en adviezen en vanuit do vergadering war me hulde aan dr N. A. C. Slotemaker do Bruine gebracht werd voor zijn eminente leiding, sloot laatstgenoemde deze eerste Algemeene Synode met een toespraak, bij bellezing (Joh. 15) en gebed. BEVESTIGING PREDIKANTEN Gisteren werden in de Javaansche kerk te Mal an g twaalf Javaansche predikanten bevestigd. Zij legden hun belofte af in handen van ds. van Hoogstraten. KERKELIJK GESCHIL OPGELOST Inzake het kerkelijk geschil in Voorst heb ben kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv Kerk aldaar besloten den aanslag van den raad van beheer over het tweede half jaar 1935 te voldoen. Hierdoor is het geschil met den predikant Ds. de Groot opgelost en zal het proces, waarvan wij melding gemaakt hebban, geen voortgang vinden. PRESBYTERIAANS CHE KERK ÏN AMERIKA De Generale Synode der Presbyteriaansche Eerk in Amerika te Syracuse heeft de scheuring in deze groote kerk tusschen or thodoxen en vrijzinnigen, gelijk men die lang gevreesd heeft, tot een feit gemaakt Prof. Dr. Gresham Mach en en zijn mode- standers (de orthodoxe groep), welke we gens hun mededoen aan den niet officieelen Qnafhankelijken Zendingsbond op grond van besluiten der vorige Generale Synode door hun respectievelijke classes veroordeeld en geschorst waren, doch bij deze Synode in hooger beroep gingen, werden te Syracuse in het ongelijk gesteld. Het rapport in hun zaak, dat de Synode met meerderheid van stemmen aanvaardde, zegt, dat Prof. Dr. Gresham Machen en de zijnen „schuldig staan aan het kweeken van achterdocht, het in gevaar brengen van de rust der kerk en hot verspreidon van ©en propaganda die in gaat tegen de belangen van het officieole zendingsbestuur". De Synode gelastte de diverse classes en kerkeraden om onmid dellijk aan de besluiten der vorige Sy node uitvoering te geven. Nadat het besluit der Synode bekend ge worden was, liet Prof. Dr. Machen weten, dat hij er toe over zou gaan om de voort zetting van de ware Presbyteriaansche kerk in do U.S.A. te organiseeren. In oen predi katie den Zondag te voren had hij reeds duidelijk te kennen gegeven, dat hij God© meer gehoorzamen zou dan de „General Assembly". „Wij kunnen er niet in mee gaan", zei hij, „om den Bijbel van onze preekstoelen af te nemen en de laatste no tulen van de Synode er voor in de plaats te leggen". Hij sprak van d« onchristelijke tyrannie van het modernisme, dat het ge zag van don Bijbel verlegt van den Bijbel zelf naar de tyrannieke autoriteiten. KERK EN STAAT IN POLEN Een dwangoplossing Het Poolsche parlement heeft den staats president de volmacht gesehonken om thans door middel van een staatsverordening een dwango-plossin inzake de verhouding van de Evang.-Luthersche kerk tot den Pool- gchen staat te bewerkstelligen. Onder de Protestanten in Polen Is dit par lementsbesluit met ontsteltenis ontvangen. Want het concordaat met de Roomsch-Katho- lieke kerk, en de wetten betreffende de er kenning van de Mohammedaansche en Ka- raïwische geloofsgemeenschappen kwamen op den ordelijken weg door behandeling in het parlement tot stanDe Evang.-Luther sche kerk rekende op denzelfden weg. Ter zake diene voorts, dat er reeds 3 jaar lang een ontwerp betreffende de Evang.-Luther sche kerk ter tafel is. doch dat men het hierover niet een6 kon worden, wijl het wets ontwerp aan den staat te veel invloed geeft, LORD WILLIAM CECIL t In den ouderdom van 73 jaar Is overleden de Bisschop van Exeter, Lord William Cecil. De overledene was een zoon van wijlen Lord Een nieuwe Vinding! welke zonnebrand en vervellen voorkomt en Uw huid tevens snel mooi bronst en bruint: AMILDA-zonnobruincrême. Flacon 90 Ct. Tube 60 ct, Doos 50 en 25 cL (Adn.) Van de Geref. Kerken in Nederland In de gieter te Arnhem voortgezette ,0 Centrale Conferentie van ouderlingen der Geref. Kerken bracht de secretaris-penning meester, de heer R. de Gooyer, van Utrecht, het verslag uit van de derde cen trale conferentie, waaruit bleek dat de reke ning der vorige conferentie sloot met een eindcijfer van 876.50 en een batig saldo van 19.70. Het verslag werd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat alle provincies ter conferentie vertegenwoordigd waren. Besloten werd de volgende centrale confe rentie te Amsterdam te houden. Huisbezoek en vakbond Hierna kwam aan de orde een vraagpunt van de ouderlingen der Geref. Kerk van Zutphen, luidende: „Hoever mogen of moeten de ouderlingen bij huisbezoek gaan, bij het aandringen op het beleven der belij denis op het terrein van het politieke en so- Qiale leven? M.a.w., moeten zfj zich bepalen tot een op wekking in 't algemeen, of hebben zij ook aan te dringen om zich te voegen bij, en (of) mee te strijden met die party of organisatie, die 't zuiverst de beginselen uit Gods Woord, Gereformeerde opvatting, propageert en deze ook met name te noemen?" De heer J. Boks, van Zutphen, gaf een korte toelichting, waarin hij de gestelde vraag bevestigend beantwoordde. Voegt een gemeente zich niet bij of strijdt hij niet me de met die partij of organisatie, die 't zui verste Geref. opvatting propageert, dan is hij daarom nog niet censurabel. Bij de discussie drong ouderling Roos van Nieuwer-Axngtel-Noord er op aan dat de conferentie een conclusie zou aannemen. Met lectuur moeten de menschen worden be werkt. Ouderling v. D ij k van Groningen wees er dat het slot van het vraagpunt van Zut phen voor Groningen juist de moeilijkheid brengt. C.D.U. en N.S.B. pretendeeren juist zuivere beginselen van Kuyper te hebben bewaard. Wat moet men nu tegen de zulken zeggen? Blijf maar in de C.D.U. en N.S.B.? Ouderling Clements van Leerdam wil de de zaak algemeen gesteld houden. Ouderling Boeyinga, van Sneek, wees er op, dat men in Friesland met deze dingen geen last heeft. Daar stelt men de dingen nuchter en bouwt ze van den grond af op. De richting die de kinderen inslaan, de lec tuur die op tafel ligt spreken hier hun woord mee. Men moet de dingen bij hun naam noe men en bedenken, dat al is de tucht een moeilijk ding, er ook grenzen zijn. Bij het huisbezoek zweve men niet in de ruimte, maar stelle de dingen zooals ze zijn. Ouderling Kievit, van Oosterbeek, her innerde aan het gebed dat Jezus leerde: Uw koninkrijk kome. Op huisbezoek dringe men er op aan dat de gemeenteleden zich geven aan die organisaties, die dat gebed; willen helpen verwerkelijken. Prof. Dr. G. Ch. Aalders, van Hilver sum, hoogleeraar aan de V. U., die de con ferentie als adviseur diende, de gemaakte opmerkingen beantwoordende, wees op de eigenlijke taak van het huisbezoek, waarvan de dingen door Zutphen genoemd, slechts een uitvloeisel zijn. Men ga op huisbezoek geen politiek debat voeren met een C.D.U.-er, want daar is dat huisbezoek niet voor. Het gaat bij het vraagpunt Zutphen over het hoever gegaan moet worden. Daarbij moe ten we de dingen concreet bij hun naam noemen. Naast de ambtelijke is er ook de persoonlijke roeping. De Voorzitter, Prof. Aalders danken de voor zijn betoog, deelde mede, dat het moderamen zich met deze gedachtengang vereenigen kan. Het aannemen van een con- elusie aeht spr. niet overeenstemming met den aard der eonferentje. De vergadering vereenigde zich met deze opvatting. Na rondvraag werd de huishoudelijke zit ting gesloten. Begroetingsavond Gisteravond vond een begroetingssamen komst plaats, waarin Dr. G. Keizer, Geref. predikant te Rhedep-de Steeg, een oauserie hield. Hedenmorgen om 10 uur ving de tweede Zitting aan. Aangezien de tweede dag meer het karak ter droeg van toogdag, was de opkomst aan zienlijk grooter. TWEEDE DAG In de morgenvergadering refereerde PreL Dr. K. Schilder, hoogleeraar aan de Theologische School te Kampen, over: „Het geloofsbegrip". Daarvan geven we morgen verslag. In de middagvergadering sprak Ds. S. G. de Graaf, Geref. predikant te Amsterdam, over: „Algemeene en bijzondere genade". Ref. verdedigde de volgende stellingen: 1. Genade is in de Schrift de gunst Gods, Zij het verbeurde gunst. Het woord drukt een verhouding uit, in welke God Zich tot men. sahen stelt. Genade staat tegenover toorn. Ze wordt door God in Zijn verbond alleen aan de Zijnen geschonken, want in genade geeft God Zichzelf. Zoo moet de term „alge meene genado" verworpen werden. Wel is er te spreken van een zekere goedheid, die God aan ongeloovigen toont. 2. De gunst of genade, die door het Eeuwige Woord ons geschonken wordt, beheerscht de structuur der gansche wereld. In het Eeuwi ge Woord, dat de onderhouder is van de ver- bondsgemeensdhap, vindt ze haar bestand, Dan moet ook nu haar bestaan rusten in de genade, die God de Zijnen in den Christus schenkt. Van een zoogenaamde algemeene genade, die niet haar grond vinden zou in het kruis van den Christus kan geen sprake zijn. Dit kon reeds uit Joh. 1 118 afgeleid worden, het wordt echter in Koloss. 1 12— letterlijk gezegd. 3. Hierbij is verondersteld, dat door den zondeval de gemeenschap tusschen God mensch gansch verbroken werd, en die ge meenschap alleen door den Christus in het verbond der genade werd hersteld. Daarmee staat in verband, dat van een Vaderschap Gods over alle menschen naar de Schrift niet kan gesproken worden. 4. De genade of gunst gaat In logischen zin aan de natuur vooraf, daar de gansche schepping door de gunst in het Eeuwige Woord bestaat. Men moet dua niet vragen naar de verhouding van natuur en genade, want dat zou de gedachte wekken, dat de ge nade supra-naturaliatisch bij de natuur bij kwam. Men dient te vragen naar de verhou ding van genade en natuur. 5. Men kan dan ook niet onderscheiden tusschen tweeërlei terrein, een onderbouw van algemeene genade, waarin geloovigenen ongeloovigen zich tezamen bewegen, en een bovenbouw van bijzondere genade, die alleen voor geloovigen toegankelijk is. 6. In de goedheid, die God om Zün verbond in den Christus met de geloovigen nog aan de ongeloovigen bewijst, is veel, dat hen huns ondanks leidt en ten deele verlicht Toch ligt in hun leven de tendenz. om rich met dien zegen van God vrij te maken. Salisbury, de bekende minister-president uit de vorige eeuw en een broer van den huidi- gen Markies Cecil. BISSCHOP MAKKA1 VAN ZEVENBURGEN De bisschop der Hongaarsche Geref. (Herv.) Kerk, Alexander Makkai van Ko- losrvór, ziet zich na tien jaren arbeid ge noopt zijn hooge functie neer te leggen om gezondheidsredenen. Op een districtssynode ia hij bewusteloos ineengezakt; na onderzoek bleek langdurige rust noodig. De bisschop heeft nu, zijn krachten kennende, gemeend af te moeten treden, omdat hij niet meer zou kunnen doen wat zijn geweten hem voor schrijft. Zijn bisdom omvat 000 gemeenten. ZRNDINGS- EN EVANGELISATIEDAG Men meldt ons, dat de Zendingsdag van de assis Arnhem der Geref. Kerken dit jaar weder te Ede zal worden gehouden en wel op Donderdag 28 Juli a.g. Er zal dit jaar een afzonderlijke Evangelisatie-avond aan worden verbonden. Als plaats van sa menkomst ia gekozen de openiuchtvergader- plaats, welke a.s. Woensdag door den Mi nister van Economische Zaken zal worden geopend. De Zendingsdag vangt aan te 3 uur; de Evangelisatie-samenkomst te kwart over 7. De Evangelisatierede wordt gehouden door den bekenden Kamper predikant Ds. J. O ver duin. Zang- en muziekvereendgingen verleenen medewerking. Het aantrekkelijke programma zal vele honderden in wijden omtrek bewegen, d$n Edeschen Zendingsdag bij te wonen/ Het Zendingsbureau te Oegstgeeat (Post rekening No. 6074) vraagt ona plaata voor het volgende: Tot op 21 Juni werd op het Zendingsbu reau te Oegstgeeat gedurende de eerste drie weken van Juni een bedrag van f 75.000.— ontvangen. Dit bedrag is voor een groot deel verkregen door de Pinkstercoliecte van verschillende gemeenten. Ook ia er een he- drag van ruim ƒ7.000,— in van de Qeorga- seerdc Guldenscollecte. CBR. NAT. ZENDINGSFEEST Op den vooravond van het Chr. Nat, Zendingsfeest, dat Woensdag 1 Juli op Raaphorst onder Wassenaar wordt gehou den, dus op Dinsdagavond 30 Juni's avonds half acht uur, wordt op Raaphorst een in leidende samenkomst gehouden. Ais spre kers zullen optreden Ds J. de Jong, pre dikant te Seheveningen en Ds J a o. Erin- ga, predikant te Oegstgeest, (De laatste ter vervanging van Ds K. A. Wiersinga, predi kant te Leiden). KORTE BERICHTEN Het adres van den heer J. Janssens, 35 STUDENTEN NAAR DE MIJNEN Gedurende de a-s. Zomervacantie zullen 35 mijnbouwkundige studenten van de Techn. Hoogeschool te Delft werkzaam worden ge steld in de Staatsmijnen en enkele particu liere mijnen in Zuid Limburg. Onder leiding van prof, ir. I* C. van Nes zullen zij tevons eon excursie maken naar verschillende industriën in don Eifel. NED. OUDERRAAD BIJ HET O.L.O. In een der zalen van het stadhuis te Utrecht werdt 27 Juni a.s. door den Ned. Oudorraad bij het Openbaar Lager Onder wijs een vergaderinp met afgevaardigden van de daarbij aangeeloten plaatselijke cen trale ouderraden {ledenraad) gehouden, ter behandeling van verschillende Interne za ken. Te 334 uur zal een openbare zitting worden gehouden, waarin de heer G van Veen, adj, directeur van bet Nutsseminari- um voor paedagogiek van do Universiteit van Amsterdam, het pro en contra van Bij belonderricht op do O. L. school zal bohan- delen. CHF KWEEKSCHOOL TE LEEUWARDEN Een der bijzondere kweekscholen, die valt onder het besluit tot intrekking der Rijks subsidie, is de Christelijke Kweekschool te Leeuwarden. Haar opheffing zou echter ook beteekenen, dat de Mulo- en de L.Q.-school, aan de Kweekschool verbonden, zullen wor den ongeheven. Door deze combinatie was de exploitatie zeer goedkoop. Het vorige Jaar ontving de regeering 4652 terug wegens winst op de exploitatie. Zij was dan ook de goedkoopste kweekschool van geheel het land. Blijkens de Stand, meent het bestuur dat de opheffing in strijd is met de wet (par. 14 art. 3 van de Wet tot verlaging van de openbare uitgaven van het onderwijs). De kweekschool te Leeuwarden is nl. aan gesloten bij Gereformeerd Schoolverband, waarbij 387 scholen zijn aangesloten en die deze kweekschool als een barer officieele op leidingsscholen erkent. Het bestuur overweegt ook in geval men geen resultaat met bet beroep mocht hebben, school op andere wijze voort te zetten. Instituut „ROELOF HART annox aan het Stedelijk GYMNASIUM te TEEL. INTERNAAT en SOHOOL. Voorber. Hoger Onderwijs voor jongens en meisjes, die in het klasseverband niet tot hun recht komen. Prospectus o-> aanvrage. Dig. E. B. PLOOIJ, Tel. 444 KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUW COMITÉ Vergadering eerste afdeeUng Op de gehouden vergadering van bet Kon, Ned. Landbouw Comité kwam 0. m. het volgende ter sprake. Men zal zich gezamenlijk tot den raad van ministers wenden, met het verzoek, er we! voor te willen waken, dat bij het ver strekken van leeningen aan het buitenland de belangen van onzen export van land- en tuinbouwproducten niet in het gedrang komen. Met betrekking tot de grootte der toe komstige bedrijven in de Wieringermeer was men in het algemeen van oordeel, dat de kern van de bedrijven van 2Q-—40 hectare moest worden gevormd. Overigens dient zooveel mogelijk aanslui ting te worden gezocht bij de aangrenzende gebieden, terwijl een voldoend aantal klei ne bedrijven moet worden gesticht, waarbij er echter voor moet worden gewaakt dat de bedrijven niet te klein worden. Waar het akkerbedrijf overheerseht, verdient het aan beveling een aantai grootero bedrijven van 40 tot 60 hectaren, of zelfs tot 100 h.a. toe te laten. Naar aanleiding van een verzoek van een der organisaties, te bevorderen, dat de gel den, door do consumptiemelkers gestort, bij de inmiddels opgeheven melkcommissies worden teruggegeven, werd medegedeeld, dat genoemde commissies zelf de bestem ming der beschikbare saldi kunnen bepa len, met dien verstande, dat het bedrag moet worden aangewend voor het maken van propaganda voor den afzet van zuivel producten of moet worden teruggegeven een en ander behoudens goedkeuring van de Nederlandsche Crisis-Zuivelcentrale. Besloten werd de andere centrale land bouworganisaties voor te stellen, den mi nister van landbouw te verzonken, den richtprijs voor tarwe, oogst 1037, zoo tijdig bekend te maken, dat de landbouwers vóór DONDERDAG 25 JUNI HILVERSUM I 1875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV 8.00 —9.15 en 10.00 Gramofoonmuziak. 10,J 5 Morgendienst door Ds. L. Kraan, Chr. Ger, Pred. te Baarn. 10.45 Gramofoonmu- ziek. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.muziek. 2.00 Orgelconcert. 4.00 Bij- bijllezing door Ds. M. A. Kalkman, Ned. Herv. Pred. te Amsterdam. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 Stichtsch Salon-orkert. 5.30 Causerie: Zalt-Bommel door N. F. Cam- bier van Nooten, burgemeester. 6 45 CNV- kwartiertje. 7.00 Nieuwsberichten. 7.15 Cursus psychologie, 7.45 Reportage. 3.0Q Nieuws-berfbhten ANP. 8,15 Leger des Heils-uitzending. 9.15 NCRV-orkest. 9.50 Causerie: Zomerpostzegels. 10.00 Vervclg concert. HILVERSUM I 301 M. AVRO-Uitzendlng. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonpl. 10.30 Pianorecital. 11-00 Knipcursus. 11.30 Trio, 1.30 Omroeporkest. 3.00 Muz. causerie, 4.00 Voor de zieken. 4.45 Voor de kinde ren. 5.30 Het Omroeporkest. 7.00 Vioolre cital- 7.30 Reportage uit Utrecht. 8.00 Be richten ANP. 9.30 Pianorecital. 11.00 Be richten ANP. DROITWICH 1500 M. 11.25—11.50 Orgelspel, I.35 Apachen-orkest. 3.20 Vesper. 5.05 Harptrio. 6.50 Fluit-recital, 7.50 Causerie. 8.20 Koor- en orkestconcert. 9.20 Zang. 10.20 Kerkdienst. RADIO PARIS 1648 M. 9.50 Orgelconcert. II.20 Omroeporkest. 7.30 Gramofoonpl. 8.20 Viool en zang. 10.05 Nationaal orkest, BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest, 6.50 en 7.20 Gramofoonpl. 8.2Q Symphonieconcert. 484 M.: 1.502.20 Gramofoonpl. 5.20 Om roeporkest 8.20 Kleinorkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 3VL 8.30 „Spieballe der Frölichkeit", gevarieerd programma. 10.50 „Ein an tikes Olympia- Fest". zorgt 'n „AKKERTJE" ervoor, dat Ge rustig en kalm zij!. helder van hoofd en zonder angst-gevoel# migraine of nare hoofdpijn Ij den zaai van het wintergraan (September) weten, waar zij aan toe zijn. Tevens zal daarbij worden aangedrongen op verhoo ging van den tarwerichtprijs, terwijl ook voor verhooging van don te lagen erwten* richtprijs zal worden gepleit. REGEERINGSDELEGATIE PAARDENTENTOONSTELLING PARIJS Do Nederlandsche regeering, daartoe doop de Franscho regeering uitgenoodigd. heeft da heeren jhr. J. van Vredenburch, algemeen voorzitter der vereoniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard b.t.)" e i dr. ir. A. Sevenster, rijkslandbouwconsulent bij het Nederlandsche Gezantschup te Parijs, aangewezen als regeeringsgedelegeerder op de Nationale paardententoonstelling, welke van 1—5 Juli a.s, aldaar gehouden wordt HOLSTER BRANDES RADIO SUPERIEURE TOONKWALITBIT Ged. somermaanden; inruil campagne Vraagt condities bij: Imp,; N.V, PH. J, SCHUT, Keizersgracht 884 AMSTERDAM (O.) 67. Mevrouw Pimpelmans kon blijkbaar goed mikken; misschien ook was het de Hof- de voor haar man, die haar hand bestuurde. Het water stroomde mevrouw Van Ribben- epek bij stralen langs haar hoofd; de kleeren plakten haar aan het lijf en het arme mensch stond volkomen sprakeloos; iets wat haar niet dikwijls overkwam. 68. Op dit oogenblik kwam Tinus, de kellner, voorbij. Hij was naar een der tafel tjes op weg mot een heerlijk maaltje peul tjes en peentjes en gebakken biefstuk; een fiaar fleschjes bier stonden er ook bij. Hij iep er mee vlak laags mevrouw Van Rib- benspek. „Hierrr met dat boeltjel" comman deerde deze laatste. (Wordt Vrijdatf vervohjdl Feuilleton (40 öoor H. KINGMANS Na nog wat heen en weer praten werd besloten, dat mef hrgusoogen zou worden gelet op de daden van den Stadhouder; 'dat bij eenig dreigend gevaar de vrienden, grooter in getal dan op dat oogenblik, gewapend in het huls van den burgemeester ïouden komen, daar het wel vaststond, dat de aanslag des avonds of des nachts zou geschieden; dat Barthold Entens op de hoogte zou worden gebracht, opdat hij in de buurt van de stad kon zijn met rijn troep. Uit den aard der zaak zou burgemeester Hillebrands net best op de hoogte zijn. Hij nam op rich, zoo noodig, allen onmid dellijk te waarschuwen. Hiermede was de bijeenkomst afgeloopen ©n hoorde Abel Abelsz., hoe een hem vreemde stem, hij vermoedde een predi kant, een gebed uitsprak. Dat kon hem niet schelen. Hij richtte zich wat' op en haalde het stukje ijzer van tusschen het luik. Hij was verkleumd van de koude en was wel gaarne op de ruime binnenplaats heen en weer gaan loopen, om weer warm te worden. Plotseling drong het tot hem door, dat hij feitelijk een gevan- een man was! De deur naar de gang zou wel niet meer geopend worden en bovendien, er was dan toch geen kans, langs dien weg te ontkomen. Het was nu stil in het vertrek. Vermoedelijk verliet éen voor 'één het huis van den oud-burgemeester. Geruimen tijd bleef Abel Abelsz. wachten. Eindelijk ging het kaarslicht in de zaal uit Behoedzaam maakte hij oen verkenningstocht over de binnen plaats, tot de ontdekking komend, dat een vrij laag muurtje een tuin begrensde. De spion aarzelde geen eogenolik, kom met moeite over den muur en dwaalde door den tuin, aan het eind Srtwrxan weer een muur opdook, Hij realiseerde zich, dat hij, dus doorloopend, aan de achterzijde van de hulzen in de Gelkingestraat zou uitkomen. En toen wist hij het in eeneu; zooveel mogelijk naar rechts houden, dan moet hij uitkomen op do open plek naast het huisje van de weduwe Ketel, waar het geslechte bastion gelegen had. Werkelijk gelukte het hem heelhuids in do Gelkingestraat te komen, waarna hij zich naar zijn huis spoedde, om te overwegen wat hem te doen stond. Hij had belangrijke besprekingen afgeluisterd, die de Stad houder moest weten. De ketters mochten geen eer van hun werk hebben. En bovendien het was niet onmogelijk, dat er geil voor hem te verdienen viel. De Gouverneur zou toch wel be grijpen, dat hij zijn werk niet voor niets deed. Den volgenden morgen liet hij zich aandienen bij den Gouver neur on werd ontvangen door Bailly, die hem te woord wilde staan. Maar Abelsz hield hardnekkig vol, dat hij Rennenburg persoonlijk wilde spreken en alleen aan hem een belangrijke tijding wilde overbrengen. Bailly zwichtte en deelde Rennenburg, die met rijn zuster en zwager in het groote vertrek zat, mede, wat er aan de hand was. Weldra stond Abel Abelsz in de zaal, waar hij den Graaf alleen had vermoed en dan ook blijkbaar weinig gesticht was, dat er meerdere personen waren, want Rennenburg zelde: „Ge kunt vrij sproken." Even nog aarzelde Abel Ahelsz, maar dan deed hij nauw keurig en omstandig verhaal van wat hij den vorigen avond had beluisterd, de voldoening smakend, dat het drietal, dat eerst onverschillig zich toonde, met belangstelling toeluisterde. Soms wilde Rennenburg den mond openen, om wat te zeggen, doch hij deed het nleL Want onder het luisteren vroeg hij rich af, of hij dezen man wel geheel vertrouwen kon. *t Was volstrekt niet onmogelijk, dat deze sluwe kerel ook Hillebrands wilde dienen en daarom zijn plannen te weten wilde komen. „Ik dank je voor de tijding", zeide hij daarom, koel en afge meten. „Ik begrijp niet, hoe e»en man, als Hillebrands, geloof hecht aan dat dwaze gerucht! Intusschen, de Gereformeerde! doen het en kunnen heel wat onheil berokkenen. Het was mi) heel wat waard, als ik met hun gedragingen op de hoogte bleef. Kun je daarvoor zorgen? Natuurlijk word je ruim beloond." „Ik zal probaeren hen in de gaten te houden, Excellentie. Maar niet altijd krijg ik zulk een schoone gelogenheid als gisteravond." „Kun je je niet tijdelijk bij de Gereformeerden aansluiten, alleen om met hun plannen op de hoogte te komen?" Abel Abelsz. grinnikte van deze idee. „Ik ben te bekend, Excellentie. Men vertrouwt mij niet. Maar" opeens flitste hem een gedachte door het hoofd „het is misschien wel mogelijk, dat een goede vriend van mij het wil doen." „Afgesproken. Zie op de hoogte te blijven. En houd mij dan op de hoogte. Ik wil weten in hoeverre de Gereformeerden aan die kletspraatjes geloof slaan." Abol Abeisz., vertrekkend, wist niet, wat hij er van denken moest. Waren het nu werkelijk praatjes? Of hield de slimme Gouverneur zich maar zoo? Och, feitelijk kon het hem nleta schelen. Hij verdiende met het werk. Dat was het voornaamste. En als de ketters gekke dingen wilden uithalen, dan zou de Gouverneur ze wel krijgen. Dan had hij, behalve het geld. ook nog de voldoening, die vervloekte kotters een poets te hebben gebakken. Als Fresinga nu voor eenige maanden maar ketter wilde zijn, dan kreeg hij alles uit de eerste hand. Toen de spion vertrokken was, vroeg do barones de Moncheau, die niet alles van het gesprek had kunnen volgen, om nadere bUzonderheden, die haar broer haar verstrekte. „Je zult door je dralen alles bederven, George", zeide zij heftig en ontevreden. „Het wordt algemeen bekend, zoodat du ketters hun maatregelen kunnen nemen. Waarom tast je niet door? Parma wacht in spanning op berichten." ZU en haar gemaal waren op verzoek van Parma naar Gronin gen gekomen, nadat baron de Moncheau aan den Landvoogd had geschreven over een mogelljk^n terugkeer van Rennenburg Daarop hadden zij een onderhoud met Parma gehad, die hen naar proost Fonck in Keulen had gezonden. Deze laatste, hoorend dat Cornelia van Lalaing zUn werk wilde ovsrnemen, had eerst gezwegen, doch later verteld, dat ook hij met Rennen» burg in onderhandeling was, dat die onderhandelingen reode ver gevorderd waren en Caudenhoven op weg naar het Noorden was, om de geteekende blanco stukken te halon. Caudenhoven was echter, om geen opzien te wekken, niet naar Groningen gekomen, doch bleef in Bentheim op Bailly wachten. „Ik zal dezer dagen de stukken teekenen", verklaarde Rennen- bu.-g op het vei wijt zijner zuster. „Dan kan Bailly naar Caudou- hoven trekken." „Je behoeft daarop niet te wachten, George. Wij hebben do beloften van Parma en die zijn heilig. Ga gerust je gang." „Het oogenblik is er nog niet geschikt voor. Juist dorr aarzelen strooi ik Oranje en de Unie zand in de oogon. Ik bun trouwens door Oranje naar Utrecht ontboden." „Je gaat er toch zeker niot heen!'1 riep zü uit „De veinzaard is in staat, je gevangen te nemen!" „Stel je gerust. Ik blijf verre van Utrecht. Pompejus Ufkers zal ik er heen zenden en hem de speciale boodschap melpgevn dat de Prins geen geloof moet slaan aan de loopende geruchten, want dat ik de Unie trouw blijft- Het stuit mij wel tegen dj borst, dat ik niet ronduit handelen kan „Niets erg", zeide barones de Moncheau. „Het doel heiligt In dit geval alle middelen. De kerk schenkt vergiffenis. Ik wilde alleen, dat je niet langer draalde." „De tUd is er nog niet rijp voor", zeide Rennenburg. „Wanneer dan?" „Ik weet het niet. En" hij werd wat knorrig „laat ml.l nu met rust over deze zaak. Overijling bederft meor dan ro goed maakt. Ik moet de Gereformeerden te vriend houden en bezoek Zondag hup kerk." Cornelia van Lalaing sloeg, vol schrik, een kruis. Maar dan lachte zU- „Wat denk Je, Guillaume", vroeg zij den baron, „zouden wij soms als ketters Groningen verlaten?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9