Boldoot woensdag 24 juni 1936 eerste blad pag. 2 een streep onder de sancties treinbotsing in een tunnel SITTERSJdKQR Frankrijks Buitenlandsch Beleid Getoetst Volkenbondsdebat in het Lagerhuis gemengd nieuws v In het Brïtsche Lagerhuis heeft gisteren de oppositie gelegenheid gekregen, haar oordeel uit te spreken over't buitenlandsch beleid der Brïtsche regeering, inzonderheid wat het vraagstuk der tegen Italië gerichte sancties aanbelangt. Gelijk men weet is 't in Engeland bij uitstek de Labourgroep, met haar woordvoerder majoor Attlee, wel ke gaarne zou zien-, dat deze dwangmaat regelen zouden worden bestendigd. Zij be riep zich daarbij op den inzet der jongste verkiezingen en op de belofte, die Baldwin feitelijk daarbij had afgelegd, dat met straf heid tegen den schender der internationale verdragen zou worden opgetreden. Er is van het handhaven dezer belofte weinig terecht gekomen; de sancties zijn op een halfslachtige manier in werking gesteld en de meest doeltreffende, o.a. het instellen van een olie-embargo, zijn zelfs geheel ach terwege gelaten. Attlee eischte, dat de Re geering, die zoo weinig had tot stand ge bracht van wat zij op haar program had staan, zou moeten aftreden. Het is met zulk een pleiten na de feiten altijd een vrij gemakkelijk ding. Ofschoon het niet behoorlijk is. den ernst van een officieelen woordvoerder in een volksver tegenwoordiging in twijfel te trekken, vraagt men zich toch onwillekeurig af of de wetenschap, h o e de stemmen zich ver houden, niet in belangrijke mate zijn uit spraken en eischen moet beïnvloeden? Wij tenminste kunnen ons moeilijk indenken, dat de zoo naar sancties strevende roode majoor even bout zijn eischen zou hebben laten hooren, zoo er eenige mogelijkheid ware geweest, dat het Huis. door hem een meerderheid te bezorgen, hem en de zijnen voor de taak van Baldwin en Eden zou hebben gesteld. Zou er inderdaad één Brit zijn, die op 't «ogenblik de handhaving van een verloren zaak practisch is het Abessijnsche rijk, toch reeds van aanvechtbare constructie, thans geheel te gronde, zou willen be zegelen met het bloed van een Europeesche oorlog? Het is tenslotte vrij simpel, hoog van de toren te blazen en handhaving van recht en verdragen te eischen. zoo men reeds zijn vingers kan aftellen, voor zulk een herculesarbeid zelf toch. niet geroepen te zullen worden. Er is aan deze zaak nog een andere zijde en Sir John Simon heeft daar met recht den nadruk opgelegd. Juist de heeren, die thans in hun woorden zoo tot het uiterste willen gaan, hebben eertijds met man en macht de versterking der defensieve middelen willen tegengaan; een verschijnsel, hetwelk zich niet'tot Groot-Brittannië alléén beperkt. Ook dp Fransche Kamer heeft .zich met ditzelfde vraagstuk bezig gehouden, naar aanleiding van de regeeringsverklaring over het buitenlandsch beleid, welke door minister Delbas werd voorgelezen. Delbos heeft een beroep gedaan op het nuchter verstand, toen hij openlijk de vraag stelde, ^at voor zin het thans nog zou hebben, de sancties tegen Italië voort te zetten. Minder reëel toonde hij zich toen hij op nieuw zich voorstander verklaarde van het handhaven van collectieve veiligheid en van den „ondeelbaren vrede". Het is moeilijk in te zien, hoe een systeem van collectieve veiligheid kan worden gebaseerd op slechts een drietal groote mogendheden, namelijk Frankrijk, Rusland en Engeland, terwijl Itplië en Duitschland terzijde zouden blij ven. Beter ware het. zoo men te Parijs het voorbeeld van Londen volgde en ernstig poogde, eerst met Berlijn en Rome tot een vergelijk té geraken. Zoolang tusschen Parijs en Berlijn de tegenstellingen voort duren en Londen en Rome zich antagonis ten voelen, rest er in Europa niets an ders dan een politiek van stuivertje wisse len, en zullen de beide dictatoriaal gere geerde staten him politiek van geven en ne men kunnen voortzetten. Delbos heeft verklaard den vrede te wil len, ook met Duitschland. Zal zijn politiek succes hebiben, zoo deze zich baseert op nieuwe verdragsverplichtingen, waaraan een aan innerlijke tegenstellingen ver scheurd Europa zich zou moeten oprichten? Doch vriendschapsbetuigingen vooral met verafgelegen partijen zijn makkelijker te uiten dan woorden van vrede en verdraag zaamheid tot een buurman met wien men dagelijks moet verkeeren. En slechts deze laatste hebben innerlijke waarde... De Amerikaanscha presidentsverkiezing In verband met de a.s. verkiezing van een nieuwen president der Vereenigde Sta ten is gistermiddag de democratische na tionale conventie te Philadelphia bijeen gekomen. Het eerste ontwerp-verkiezragsprogram, dat door Roosevelt is goedgekeurd, werd den partijleiders reeds toegezonden. De voornaamste punten ervan, welke in- ïusschen nog wel wijzigingen kunnen onder gaan, zijn de volgende: 1. Het volk inlichten over de voordeden van de New Deal. 2. Voortzetting der sociale politiek van Roosevelt, welke vóór alles den arbeiders bescherming en betere arbeidsvoorwaarden zal waarborgen, benevens het recht van den arbeider op collectieve loononderhandelin gen. 3. Het constateeren van het bevredigend functionneeren van het huidige valuta systeem (in dat gedeelte van het program wordt noèh de kwestie van den gouden standaard noch de mogelijkheid eener in ternationale stabilisatie aangevoerd). 4. Verhindering van particulier industrie- monopolies. 5. Verbod van oorlogswinsten, regeerings- controle op munitie- en wapenprijzen in borlogstijd. 6. Bescherming der kleine zakenlieden, 18 dooden, 36 gewonden In de Spaansdho provincie Leon is de Galiciarexpress met een vaart van 90 K.M. op een goederentrein geloopen. Do botsing had plaats mididten in de tunnel van het berggebied van Montferrada. Beide treinen schoven in elkaar en zijn grootendeels vernield. Reeds zijn achttien dooden geborgen, men vreest echter, dat zich nog talrijke slachtoffers onder de wrak- stukken zullen bevinden en volgens niet- officieele schatting zou het aantal dooden wel vijftig bedragen. Het ongeluk is te wijten aan een verzuim van den baanwachter van San Miguel, het laatste station, voor de tunnel, die den snel trein niet deed stoppen, om den machinist op de aanwezigheid van den goederentrein in de tunnel opmerkzaam te maken. Naar wij nader vernemen moeten onmid' dellij k na de botsing verscheiden waggons in brand zijn geraakt De slaclitoffere moes ten uit vuur en wrakstukken worden te voorschijn gehaald. Er zijn reeds 36 gewon den; van sommigen is de toestand ernstig. ENGELAND HEEFT TROEPEN NOODIGI De speciale correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat ofschoon zich weke lijks gemiddeld 900 recruten bij het Britsche territoriale leger laten inschrijven, nog ongeveer 45.000 officieren en manschappen dienst zullen moeten nemen, alvorens het vereischte defensiepeil zal zijn bereikt. HONGAARSCHE SPIONNEN VEROORDEELD Het Hongaarsche Honved-gerechtshof heeft gisteren in een spionnage-proces te gen zeven personen, die van spionnage ten behoeve van een naburig land waren be schuldigd, vonnis gewezen. Twee mannen werden tot den dood door de strop veroordeeld; twee andere beklaag den tot langdurige tuchthuisstraffen en twee minderjarige meisjes tot acht maanden ge vangenisstraf. HAARLEM Schoterweg 1, Telefoon 16659 HILVERSUM: Veerstraat 50, Telefoon 6819 (Adv.) COLLECTIEVE VEILIGHEID BLIJFT HET IDEAAL In de Fransche Kamer heeft 09 minister van buitcnlandscho zaken Delbos gistel-middag het uitvoerig do cument voorgelezen, waarin do regee- ring-Blum haar zienswijze ten aanzien der politieke problemen uiteenzet, In deze nota werd er bovenal den nadruk op gelegd, dat Frankiïjk den vrede wil met alle volken, omdat de vrede ondeelbaar is. In dezen geest heeft de regeering ook het probleem bestudeerd, dat zich al onmiddel lijk, bij haar opteeden, voordeed: de kwestie der sancties tegen Italië. Bdj den huidigen stand van zaken zou handhaving der sancties niet meer zijn dan een symbolisch gebaar zonder werkelijke doeltreffendheid. Waartoe zou het dienen maatregelen te continueeren, waarvan het karakter ernstiger zou worden alleen reeds door het feit, dat men er voortaan geen welomlijnd doel meer aan zou kunnen toe kennen? Om in de toekomst een agressie te belet ten, moet zoo spoedig mogelijk worden over gegaan tot het in het werk stellen van zoo veel mogelijk afweer- en pressie-middelen, waarover de internationale gemeenschap beschikt. Om de doeltreffende toepassing te verzekeren van art. 16 van het pact zou het ideaal zijn, indien alle leden van den Vol kenbond zich zouden verplichten, er aan mede te werken. De collectieve veiligheid moet op twee factoren berusten: in de eerste plaats moet een groep mogendheden, of die groepeering to; stand komt uit belangengemeenschap of geografische redenen doet niet ter zake, bereid gevonden worden al haar hulpmidde len tegen een aanvaller bij te zeiten en daarbij moet dan de geheele Volkenbond zich aansluiten met economische en finan- cieele sancties. De Fransche regeering stelt voor het prin cipe van de unanimiteit, waardoor de toe passing van art. 11 verhinderd kan worden, op te heffen. De Fransch-Duitsche relatie Ten aanzien van de Framsch-Duitsche betrekkingen verklaart de regeering. dat indien Duitschland zal antwoorden op de Britsdie vragenlijst, Frankiïjk de Duitsche plannen zal bestudeeren met den oprechten wensch er de basis voor een overeenstem ming in te vinden. Een dergelijk accoord zou evenwel slechts kunnen worden verwe zenlijkt, indien het beantwoordt aan het principe van ondeelbaren vrede, zonder be dreiging tegen eenig land. De bewapeningswedloop De regeering zou door een collectieve poging den wapeningswedloop zillen stop zetten en een geleidelijke algemeene ontwa pening mogelijk willen maken, onder con trole van de gemeenschap der natie3. In de eerste plaats zou zij daartoe een preventieve publiciteit van en een controle ,Mr is tekort gedaan aan de internationale tnoraaF Motie der oppositie met 384170 verworpen Gisteren heeft de aangekondigde zit ting van het Britsche Lagerhuis plaats gehad, waarin de oppositie een motie van wantrouwen zou indienen in ver hand met het besluit der Britsche re geering tot opheffing van de sancties tegen Italië. Op de tribune voor de diplomaten hadden plaats genomen de vertegen woordigers van Italië, Sovjet-Rusland, Frankrijk, België en China, Bij den aanvang der zitting diende de lei der der lahour-oppositie, majoor Attlee, de motie van wantrouwen in, volgens welke de regeering „door gebrek aan vastberaden heid in de buitenlandsohe politiek het pres tige van Engeland heeft verminderd, den volkenhond heeft verzwakt, den vrede in gevaar heeft gebracht en het vertrouwen van het huis heeft verloren". Attlee verklaarde vervolgens, dat minister president Baldwin geen steekhoudend ant woord had gegeven op de redevoeringen van Greenwood en Lloyd George. Wij klagen niet één lid van de regeering aan, zoo zeide hij, doch de geheele regeering. Ditmaal zal de minister van buitenlandsohe zaken niet over boord kunnen worden gezet De labour-leider besohuldigde de regee ring er van „het Abbessijnsche volk te heb ben verraden en den volkenbond als doel matig instrument van den vrede te hebben vernietigd." De regeering, die vijf jaar lang de abso lute controle heeft gehad over de staatsza ken, kan, naar zijn meening, niet beweren, dat zij door de ontwapeningspolitiek van de labourpartij in 6taat van inferioriteit is ge raakt. Zeer sarcastisch stelde Attlee daarop de regeering de vraag, of zij Somaliland, den Soedan en Kenya zou afstaan, als Mussolini dat zou wensahen. Vervolgens wees hij op het verzet van de Unie van Zuid-Afrika tegen de opheffing van de sancties en vroeg verder, hoe nu eigenlijk de huidige positie der regeering is. Onder protesten van de meerderheid vaai het huis gaf Attlee zelf op deze vraag het antwoord: „In acht maanden tijd is de afgod geheel van zijn voet stuk gevallen". Het antwoord der regeering Hierna nem de minister van binncnland- 60he zaken, sir John Simon, het woord, om de houding van de regeering te verdedigen. De positie, waarin de volkenbond zich op het oogenblik bevindt, zoo ving Sir John zijn rede aan, is er een, die veel verdriet geeft aan elk van zijn leden. De volkenbond heeft een ernstig échec geleden en wij laten geen recht wedervaren aan de gevoelens van een groot aantal men- schen, wanneer zij dit échec eenvoudigweg beschouwen als een incident in de ontwik keling van de geschiedenis. Men is van meening, dat aan de zaak van de internationale moraal tekort is gedaan en juist om deze reden ondervinden alle par tijen ten aanzien hiervan een diep gevoelen van ellende. De labour-oppositie, zoo ging de minister voort, heeft waarlijk het recht niet, de regee ring een verwijt te maken, omdat de volken bond niet verder is gegaan. Na vervolgens de snelle actie van de re geering ter ondersteuning van het optreden van den volkenbond krachtig te hebben ver dedigd en geprotesteerd te hebben tegen het onrecht, dat men de regeering aandoet, door het niet doorzetten van de sancties als een misdrijf te signaleeren, legde Sir John den nadruk erop, dat het doel van de sanc ties heeft opgehouden te bestaan, toen de oorlog beëindigd werd. Wij moeten den toestand nemen, zoo zeidê hij, zooals hij is. De oorlog is afgaloopen en een voortzetting van de sancties zal niets aan het resultaat veramderen, tenzij men zijn toevlucht zou nemen tot een militaire actie. In antwoord op de beschuldiging, dat Groot-Brittannië bang zou zijn, verklaarde Sir John met kracht, dat hij er geenszins aan twijfelde, dat de Britsche marine in staat zou zijn, haar taak te. vervullen, dorih gezien den huidigen Europeesohen toestand en de ernstige gevaren, die ons omringen, aldus de minister, zou ik niet gaarne willen ziien,' dat ook maar een enkel schip zou vergaan, zelfs bij een over winning ter zee, voor de zaak van Abessinië. (Applaus van de meerder heid). Gij zult den volkenbond een beteren dienst bewijzen, wanneer gij de werke lijkheid onder de oogen ziet en nagaat, hoe de bond versterkt zou kunnen wor den, teneinde in de toekomst ontgoo chelingen te voorkomen. De minister van buitenlandsohe zaken, Eden, staat reeds in formeel contact met de andere staten, die lid zijn van den volken bond. Een nieuw langdurig applaus van de meer derheid onderstreepte Simons woorden, toen deze zeide, dat de labour-oppositie nog on langs gestemd had tegen het verleenen van aanvullende credieten voor de strijdkrachten in de Middellandsohe Zee. Ik verzoek daarom, zoo besloot Sir John, dat de motie van vertrouwen verworpen zal worden. Zij is gebaseerd op een teleurstel ling, die wij ailen ondervinden en zij is een geenszins te rechtvaardigen poging, om de blaam op de regeering te werpen. Deze poging is afkomstig van lieden en partijen, die zelf nooit bereid geweest zij«s om het hoofd te bieden aan de gevolgen van een actie, die zij nu ondernemen. (Ap plaus op de regeeringsbanken). De motie verworpen Na de debatten in het Lagerhuis in zake de sancties is de motie van wan trouwen, welke door de Labour-oppo sitie werd ingediend, met 384 tegen 170 stemmen verworpen. Hiermede is het lot van de sancties bezegeld. op de fabrikatie van oorlogsmateriaal wihen ingesteld zien vanwege een permanente in ternationale commissie. De Fransche regeering zou zich, met vol komen loyaliteit, willen verbinden tot iede- ren maatregel, welke met algemeene slem- men zou worden genomen en tot doel zou hebben de bewapeningen te controleeren, te beperken en te verminderen. Ten aanzien van het herhaaldelijk bespro ken luchtpact en den wederzijdschen 'bij stand tusschen de westelijke mogendheden zou het noodig zijn, dat deze, mocht zij tot stand komen, wordt aangevuld en voltooid door een overeenkomst inzake een beper king der luchtstrijdkrachten. Regionale verdragen Wederzajdsche regionale verdragen v! wederkeeringen bijstand, in het belang vl._ den vrede ontworpen en aangegaan, vormen geenszins een bedreiging voor dezen of ge nen staat Nimmer moeten ze uitgroeien tot allianties naar het voorbeeld van weleer Dc toetreding moet openstaan voor allen en zonder 'beslissing van den Volkenbondsraad mogen zij niet in werking treden. Men zal, de volgende maanden, met spoed de onderhandelingen moeten hervatten tot verdere regionale aocoordeu. De redenen, welke de Donau-rtaten tot samenwerking moeten brengen, zijn van dringenden aaid. Even noodzakelijk is het alle Middelland- sche Zee-staten van Spanje tot de Balken entente, tot een accoord te brengen, dat allen •le garantei brengt, dat geen er zijn hege monie vestigt Boven en over alles echter sfaa.t de drin gende noodzakelijkheid van een internatio nale samenwerking van alle volken en van alle regeeringen, die den vrede zijn toege wijd en die de wereld niet door geweld,maar door een geleidelijke evolutie willen hervor men, steunend op internationaal recht en moraliteit, de beste waarborgen der collec tieve en der nationale veiligheid. Op hen doet Frankiïjk een beroep. Critiek op regeeringsbeleld Na de voorlezing van de regeeringsver klaring werd het woord gevoerd door den radicalen links-democraat Montigny, die er zijn twijfel over uitsprak, of de collectieve veiligheid, na de gebeurtenissen, die zich hebben voorgedaan, wel de juiste grondslag is voor de buitenlandsohe politiek van Frankrijk. Na de vraag te hebben gestold, of een systeem van collectieve veiligheid wel op Slechts drie mogendheden kan worden ge baseerd, namelijk Engeland, Sovjet-Rusland en Frankrijk, zeide spr., dat Engeland hier toe niet wil toetreden. Het wil een univcr- seele Volkenbond. Montigny had het beter gevonden, Indien een proef genomen was"met het voeren van nuötige besprekingen met Duitschland. Toen hij zeide. het te betreuren, dat buitenland sche invloeden op de Fransche. politiek druk ten, lokte dit een fel protest uit van de zijde van den minister van Buitenlandsche Za ken,, Delbos. Nadat Montigny zijn interpellatie beëin digd had, nam de rechtsche afgevaardiede Heraud het woord, die pleitte voor het we ren van directe besprekingen met Duitsch land en Italië. Nadat nog door enkele andere sprekers het woord was gevoerd, werd door de leden van het Volksfront oen motie van vertrou wen ingediend, welke met 382—198 stemmen werd aangenomen. De eerste zitting der Belgische Kamer De Rexisten verwekken reeds nu tumult! Onder buitengewoon groote belangstelling van de zijde van het publiek heeft gisteren te Brussel de eerste zitting der nieuwe Bel gische Kamer plaats gehad, die gepresi deerd werd door den nestor der Kamer leden, den socialist Voulois. Toen deze de vergadering in hel Fransch geopend had riep een der Vlaamsch-natio- nalisten: „En voor de Vlamingen?", waarna deze verklaring in het Nederlandsch werd vertaald. De Rex-afgevaardigde voor Verviers, Eu- pen en Malmedy legde den eed in het Duitsch af, de Rex-gedelegeerde van Ant werpen in het Nederlandsch. Toen do verschillende formaliteiten wa ren afgeloopen wilde de voorzitter de ver dere behandeling der agenda verdagen, waarna de Resist Ollivier uitriep: „Wij zijn hier gekomen om te werken, het zou een schande zijn nu al naar huis te gaan! Het bureau kan best heden worden samenge steld!" Deze woorden werden met een luid gejouw onthaald. Ook de Vlaamsch-natio- nalistische afgevaardigde mr. Borginon sprak in denzelfden zin. Een voorstel tot verdaging, uitgaande van den socialist Hu- bin, werd verworpen door de Rexisten, Vlaamsch-nationalisten en communisten en socialistische en katholieke leden. Er moest nu wel worden overgegaan tot de verkiezing van een bureau. De socialis tische candidaat voor het presidentschap, de heer Huysmans, burgemeester van Ant werpen, was op reis in het buitenland, en kon dus den eed niet afleggen. Toch werd hij gekozen met 116 van de 148 geldig uit gebrachte stemmen. Hedenmiddag komt de Belgische Kamer opnieuw bijeen. De troebelen In Palestina Vliegtuig werpt traangasbom Britsche troepenafdeelingen hebben Voor bijgangers, die zij er van verdachten wa pens in hun bezit te hebben, in de belang rijkste buurten en straten der hoofdstad ge fouilleerd. Volgens een bericht in een Arabisch blad m een vliegtuig een traangasbom hebben geworpen op een groote menigte dorpelin gen, die in een plaatsje bij Jenin een be tooging hielden. De menigte stoof uiteen. Nachtelijke overvallen hebben nog steeds plaats. Door het opblazen van een brug langs den grooten weg JeruzalemJericho is het verkeer met de Doode Zee verbroken. De door de Joden geleden schade wordt thans geraamd op 180 millioen pond. Tot 19 dezer zijn 1823 Arabieren en 418 Joden voor de rechters verschenen. Een jood werd gedood en drie anderen erden gewond bij een aanval op een bus an een Joodsche onderneming, welke den dienst onderhoudt tusschen Haifa en Safed (Noord-Palestina), De rondreizende Negus In Zwitserland onwelkome gast Gistermiddag heeft minister Eden op diens verzoek een bezoek gebracht aan den negus. Vermoedelijk heeft Hailé Selassió den Britschen bewindsman wenschen in to lichten ten aanzien van de gedragslijn, die de Abessijnen ter Volkenbondsvergadering willen volgen. Het is mogelijk, dat de negus te Genève zelf het woord zal willen voeren. Intussohen heeft de Zwitsersche fe derale raad den negus doen weten, dat de Zwitsersche regeering ver wacht, dat hij onmiddellijk na de Vol kenbondszitting het Zwitsersche grond gebied zal verlaten. De zeeliedenstaking te Marseille In de verschillende havens rond Marseille is de staking voor alle Fransdie schepen volkomen. Aangezien do bemanningen van de sleep- booten aan de stakingsbeweging deelnemen, zijn de schepen, die aangekomen zijn, op eigen kracht naar hun ligplaatsen gevaren. Na lossing van de aan bederf onderhevige goederen, hebben de bemanningen de sche pen bezet en de officieren aan land laten gaatn. De besprekingen tusschen de reeders cn de zeelieden hebben geen wijziging in den toestand gebracht. De „Echo de Paris" vreest, dat deze sta king een voor Frankrijk zeer netelige situ atie zal scheppen en wellicht tot diplomatie ke stappen zal leiden, daar de in de haven voor anker liggende buitenlandsohe schepen wegens het ontbreken van sleepbooten niet kunnen vertrekken. Alle buitenlandsche schepen met bestem ming Marseille hebben, naar het blad meldt, opdracht gekregen hun reisroute te wijzigen. Lau de Coloqne De stakingen België De beweging neemt al Op het óogenblik blijft de werkhervatting in de haven van Gent voortduren. Het wera wordt echter niet zoo vlug hernomen als wel gehoopt werd. Te Temsche brak staking uit op een scheepstimmerwerf, waar circa 500 arbei ders werkzaam zijn. Te Gembloers is het werk hervat In Henegouwen gaat de werkhervatting voort in de glasblazerijen. In Henegouwen, Namen en Luik is men over het algemeen vrij optimistisch wat de werkhervatting betreft Men verwacht, dat in de metaal nijverheid en in de mijnen in het Luiksche het werk weder normaal zijn gang zal gaan, zulks ingevolge de beslissing der pa ritaire commissie. In het Kortrijksche zijn 50 kleine bedrij ven in staking gegaan, met tezamen 4000 arbeiders. Te Thourout heeft de staking zich uitgebreid tot 3 textielfabrieken, met tezamen 300 arbeiders. De provinciale gouverneurs en arrondis sementscommissarissen trachten zooveel mogelijk de bijeenkomsten van de vertegen woordigers der werkgevers en van de vak- vereenigingen te bevorderen, op grond van de overeenkomsten bereikt in de paritaire commissie. Voornamelijk in Oost-Vlaande- ren blijkt men goede resultaten te boeken. Na interventie van den minister van ver keerswezen werd de staking in het tram bedrijf te Brussel opgeheven. Te Brussel heeft de staking zich uitgebreid tot de bankinstellingen. Het personeel van verschillende banken heeft het werk neergelegd, o. a. dat van het filiaal der Banque de Bruxelles te Antwer pen, dat in verstandhouding met het per soneel van het hoofdkantoor te Brussel eveneens in staking is gegaan. Men vreest, dat de staking zich to Ant werpen tot nog meer banken zal uitbreiden. De intern. Chineesche troebelen Een ultimatum der centrale regeering De centrale Chineesche regeering heeft een ultimatum doen toekomen aan de lei ders van het zuidwesten, waarin wordt medegedeeld, dat Nanking onmiddellijk tot maatregelen zal overgaan, indien de mili taire actie niet oogenblikkelijk wordt ge staakt. De regeeringstroepen van Nanking, die oprukken tegen die van de autonome pro vincies Kwantoeng en Kwangsi, zijn opge marcheerd tot de grens van Kwangsi, gelijk blijkt uit een door het hoofdkwartier van den zuid-westelijken politieken raad ver strekte mededeeling. Men schat het opruk kende Nankingleger op een sterkte van 300.000 man. De toestand ziet er thans som ber uit Mocht het inderdaad tot een bot sing komen, dan staat China voor de bloe digste oneenigheid, die ooit is voorgevallen sedert de geboorte der republiek in 1911. De leiders van de Kantontroepen, die kortgeleden van het gebied van Nanking zijn teruggetrokken ter voorkoming van burgeroorlog, nadat zij noordwaarts waren opgemarcheerd teneinde de Japansche gar nizoenen in Noord-China aan te vallen, hebben verklaard, dat zij het volle gewicht van hun weluitgeruste leger op de Nan- kingtroepen zouden werpen, wanneer deze op hun gebied mochten doordringen. ALS DE GASFABRIEK STAAKT..* Gaan de huisvrouwen protesteeren Tc Brest staken do arbeiders in de gas* fabriek. Aangezien dit buitengewoon lastig is voor de bevolking, beeft de burgemeester den onder-prefect verzocht de stakers uit de fabriek te doen verwijderen en het werlc te laten verrichten door de marine. Inmiddels hebben de huisvrouwen van Brest voor dc fabriek gedemonstreerd, waar. 'bij zij zich tegen de stakers keeren. In geheel Frankrijk bedroeg Dinsdag, avond het aantal stakers nog 139.000, waar van 1S.000 in Parijs en omgeving cn 36.00Q in het Departement du Nord, Kort Nieuws Het driemotorigc ChileenscKe verkeers vliegtuig dat sedert Zondag vermist werd, is teruggevonden tusschen Antofagasta en Iquique. Het toestel moest wegens motor, schade een noodlanding maken; de piloot en do 10 passagiers zijn ongedeerd. Te Vacha (Duitschl.) werden wegens het smokkelen van deviezen opnieuw twee katholieke geestelijken veroordeeld tot resp. 2 jaar en 9 maanden tuchthuisstraf met 61.000 mark boete en 1 jaar en negen maan. den met 40.000 mark boete. Generaal Valle* staatssecretaris var» het Italiaansche ministerie van luchtvaart, zal heden per speciaal vliegtuig te Berlijn aankomen, waar hij tot het eind van de week zal blijven. Volgens een officieus Duitsch communiqué brengt generaal Valle een tegenbezoek voor dat van generaal Goering en generaal Milch aan de Italiaan» sche luchtvaart in het voorjaar van 1933- Een rollende woning in eei( ruïne verkeer4 De bewoner ernstig gewond 1 Gisteravond omstreeks half 10 Ts le Soest een woonwagen, toebehoorende aaa en bestuurd door J. Schouten, die uit Haat lem kwam, met groote vaart tegen 'n boom gereden en totaal vernield, j Schouten kwam met zijn woonwagen, bespannen met een paard, uit de rieh» ting Baarn en wilde vanuit de Kerk» straat de Birktstraat inslaan. De vrij scherpe bocht nam hij met zulk een snelheid, dat hij te veel naar rechts week en de wagen met een boom in aanraking kwam. Het paard sloeg door den schok op hol en de bestuurder, Schouten, werd van den wagen gewor» pen en kwam er onder terecht. Beide rechterwielen gingen hem over de borst, Luid kreunend bleef de man op straat liggen. De woonwagen, voortgesleurd door het hollende paard, kreeg hoe langer hoe meer vaart door de helling van den weg en door het feit, dat de wagen was voorzién van rubber banden. Slingerend van den eenen kant van den weg naar den anderen, kwam de wagen achtereenvolgens met drie boo» men in botsing, om ten slotte aan de rech» terzijde van den tegen een boom, de vijfde in de reeks, tot stilstand te komen. Het voorstel werd in zijn geheel onder den wagen vandaan gerukt, terwijl de geheele rechterwand werd versplinterd. Hot gevolg was, dat vrijwel het geheele huisraad over straat rolde. De eohtgenoote van Schouten, die zich irt de deuropening bevond, viel er af en bleef gillend liggen. Eenige honderden meters verder kon het alleen voorthollende paard tot stilstand wor» den gebracht. Schouten heeft inwendige kneuzingen bekomen, een diepe hoofdwonde en ver» der over het geheele lichaam ernstigs schaafwonden, Zijn vrotw had schaafwonden en was geheel overspannen. De drie kinderen, die zich in den woonwagen bevonden, kwamen met den schrik vrij. De geneesheeren Strooband en Velt» huizen van Zanten verleenden de eerst® hulp. Na verbonden te zijn werden alle leden van het gezin liefderijk opgeno» men in hotel de Viersprong. Wagen noch inboedel waren verzekerd. 1 Door eenige omstanders werd bij de hon» derden nieuwsgierigen een collecte gehou. don ten bate van de onfortuinlijke familie. Door gemeentewerklieden zijn de resten van den woonwagen per auto overgebracht naar de gemeentelijke opslagplaats van „openbare werken'. De politie had handen vol werk om het drukke verkeer, dat echter weinig stagnatie ondervond, in goede banen te leiden. MOORD OP EEN HALFJARIG KINDJE De vader geeft zich als dader aan Te Den Oever overleed op 80 Mei van het vorig jaar het ongeveer zes maanden oude kindje, dochtertje van de familie K., waarvan de man werkzaam was bij de Zui derzeewerken. In den loop van het jaar ver» huisde de familie naar Leeuwarden, waar de vader plotseling een bekentenis aflegde, dat hij' zijn kindje zelf vermoord zou heb ben. Zijn dochtertje leed aan een ongenees lijke ruggemergaandoening en de vader heeft toen het proces versneld door het kindje stukken brood in den mond te stop pen en daarna een kussen voor den mond te binden, waarop het meisje is gestikt. Op last van de justitie is het lijkje opge. graven en verrichtte Dr. Hulst uit Leiden de sectie. HEVIG ONWEDER BOVEN GENNEP Boerderij afgebrand Tijdens een hevig onweer, dat zich boven Gennep en omgeving ontlastte, is de bliksem ingeslagen in de boerderij met woonhuis van den landbouwer J. Spikmans te Gennep. De boerderij stond in een oog wenk in lichter laaie en huis, inboedel en ca. 10.000 kg. hooi gingen in de vlammen verloren. Aan redden viel niet te denken en daar geen gevaar voor uitbreiding bestond, rukte de brandweer niet uit Het is reeds de derde maal, dat dit jaar bij den heer Spikmans brand is uitgebro ken. Verzekering dekt de schade. Het onweer, dat boven de streek woedde, ging gepaard met hevige hagelslag, waar door groote schade aan de te velde staande gewassen werd aangericht Op tal van plaatsen sloeg de bliksem is met minder ernstige gevolgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2