Jltruuir ^ritisrijf (tfotirmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RIPOLIN HUIZE BEERENSTEIN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 bij dagetijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 fna 6 uur 3166)! Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5812 DINSDAG 23 JUNI 1936 16e Jaargang 9ttorrttntieprij?tn: Van I tol 5 regelsI.171/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelinget* van I—5 regels2.30 EJke regel meer045 Voor bet Bevragen aan bureat V wordt berekend0.10 Wie zich heden op ons blad abonneertontvangt de tot i Juli as. verschijnende nummers GRATISMen geve zich op aan ons bureau waarbij desgewenscht gebruik kan worden gemaakt van het inteekeri' biljet. DE ADMINISTRATIE BIJBELKENNIS EN GODSDIENSTONDERWIJS Het feit, dat ernstig gestreefd wordt om onderwijs in Bijbelsche geschiedenis op de openbare school te bevorderen is in onze kringen met gemengde gevoelens, maar toch ook met vreugde begroet. Immers, deze begeerte staat niet los van ide erkenning in steeds breeder wordende kring, dat een leven en een maatschappij zonder godsdienst, zonder vraag naar eeu- >vige dingen arm en dor moet zijn. Doch juist deze factor plaatst ons midden in de moeilijkheden, wanneer het op de uit voering van goede voornemens aankomt. Met name in dc roode pers doch ook el ders openbaarde zich aanstonds toen dit vraagstuk gaandeweg meer belangstelling trok, een kennelijke onrust. En al spoedig vond men daar de formule, welke ongetwij feld helderheid kan brengen. Er werd n.l. op gewezen, dat de „neutra liteit" der openbare school niet toelaat om daar als leervak „godsdienstonderwijs" te geven; men zou moeten volstaan met het aanbrengen van „neutrale" Bijbelkennis. Voor dit laatste is er, naar men gaarne toe geeft, alle reden. De tijd is voorbij, dat de Bijbel in „beschaafde" kringen had afge daan, en dat gebrek aan Bijbelkennis alge- mcene ontwikkeling niet in de weg scheen te staan. Een tegenovergestelde meening heeft thans in breede kring getriumfeerd. Hierbij sluit zich aan de opvatting, dat Bijbelkennis onmisbaar is om onze taal en onze geschiedenis te verstaan en te waar- 'deeren, en dat de Bijbel toch wel zonderlijk boek moet zijn, als het door de eeuwen stand houdt en van jaar tot jaar in groeiende oplagen vermenigvuldigd wordt. Echter, het moet bij BijbeJ kennis blij- .ven! Als leerboek der beschaving kan het uitnemende diensten bewijzen, doch verder mag men op de openbare school niet gaan. Zóó gezien, zou dus ieder onderwijzer, on geacht hoe hij persoonlijk tegenover de Bijbel staat, wel Bijbelles kunnen geven. Nu is het merkwaardig, dat niet alleen in onze kringen, maar ook bij vrijzinnigen, bij sociaal-democraten, deze stelling bestrij ding ondervindt. Met een ernst, welke te loven valt, wordt daar de vraag besproken: is „neutraal" Bijbelonderricht mogelijk? En niet weinigen beantwoorden deze vraag ontkennend; moeten dat wel doen, omdat ze anders met hun aanvankelijk doel in strijd komen: de noodzakelijkheid van godsdienstonderwijs voor het zedelijk leven. Het is merkwaardig om er op te letten hoe men ook in vrijzinnige kring de stelling verkondigt: de Bijbel stelt ieder, die hem onderzoekt, voor een beslissende keuze; dit boek laat zich niet negeeren en verdraagt geen onverschilligheid, welke met een mooi woord misschien „neutraliteit" heet. Deze erkenning doet de waarheid van de Schrift in ongewoon en helder licht schit teren. Onwillekeurig denkt men aan de woorden van Jezus: Wie niet vóór Mij is, die is tegen Mij; wie met Mij niet verga dert, die verstrooit. Het woord der waar heid is altijd een tweesnijdend zwaard, dat scheiding brengt en tegenstellingen oproept. Het is öf ten val öf tot een opstanding; een teeken, dat weersproken öf dat geloofd zal worden. Een tusschenweg is er niet en daarom is ook ëen neutrale" Bijbelles, waarbij de onderwijzer in het midden laat of hij de Schrift aanneemt dan wel verwerpt, onmo gelijk. Het Woord van God vraagt niet hoe wij er over oordeelen: het oordeelt öns; het wil niet bccritiseerd of genegeerd worden, maar gepredikt en geloofd. DE HULDIGING VAN DR COLÏJN Duizenden namen er aan deel Duizenden waren gisteren aanwezig voor de Duinoordkerk te den Haag om gevolg te geven aan de oproep, die gisteren was ge daan om Dr. H. Colijn op zijn 67sten ver jaardag hulde te brengen. En het is een indrukwekkende hulde reest die plaats had voor de woning van inzen Minister-president aan de Stadhou derslaan. Begeleid door de politie en voorafgegaan door het muziekcorps „Patrimonium" trok ken de duizenden omstreeks half negen van de Duinoordkerk naar de Stadhouderslaan. Toen men daar arriveerde, kwam Dr. Co- lijn vergezeld van zijn echtgenoot© naar buiten. Ook enkele zijner gasten voegden zich bij hem o.a. Minister de Wild e, de Eerste Ka merleden Mr. P. E. B r i t en prof. A. Anema, de voorzitter van dc Eerste Ka mer Mr. W. L. baron de Vos van Steen- w ijk, oud-minister J. J. v. D ij k, Mr. Dr. D. A. P. N. K o o 1 e n lid van de Raad v. State, Jhr. Mr. A. O. F. M. van Nispen tot Se ven a a r. Eerst zong men twee coupletten van het. Wilhelmus waarna Dr. Colijn hartelijk dank te voor de hulde die hij op bijzondere prijs stelde. Waarde vrienden. Aldus begint dan de minister-president op vaderlijken toon. Ik heb een vrij sterke stem, al ben ik dan vandaag 67 jaar geworden, maar ik vrees toch, dat ik ze niet zoo zal kunnen uitzetten, dat iedereen van U me zal kunnen verstaan. 'k Moet beginnen om U allen h a r t e 1 ij k dank te zeggen voor hetgeen U me hier op dezen dag hebt bereid. Ik begrijp echter, dat U hier niet alleen gekomen bent omdat ik 67 jaar ben geworden. Immers, ik heb grond om te veronderstellen, dat deze be groeting ook nog in wat anders haar oor sprong vindt (Geroep in koor: Ja!). En daarom ben ik dankbaar, tot in het diepst van mijn ziel Mijn vrienden, vergeet mij niet. Ik vergeet U niet! Trouw moet blijken! Nogmaals, ik dank U uit het diepst van mijn ziel, aan de zijde van mijn echtgenoot©. Gaat nu maar weer rustig huiswaarts. Dit oogeniblik van mijn leven zal Ik nooit vergeten. Nu dreunde de omtrek van het appleus: „Leve Colijn!" „Leve Mevrouw Colijn!" schalt het door het lover. Haast eindeloos. Om dan te worden vervolgd met: „Dat 's Heeren zegen op u daal"; begeleid door de muziek van „Patrimonium". De ontroering wordt bijna te marihtig Optreden van Belgisch burgemeester Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft aan den minister van Binnenlandsche Za ken de volgende schriftelijke vragen ge steld: Is het juist, dat de burgemeester der Bel gische gemeente Selzaete, de heer Schal- mette, o. a. op 10 en 11 Juni in Terneuzen is geweest, waar hij de Nederlandsohe ha venarbeiders heeft aangespoord om te sta ken uit solidariteit met de havenarbeiders te Antwerpen? Indien vraag 1 in bevestigenden zin wordt beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat een dergelijke actie van bui tenlanders niet geduld kan worden en wil de minister na overleg met zijn ambt genoot van Justitie de burgemeesters in- strueeren, dat een vreemdeling, die zich aan dergelijke handelingen schuldig maakt, onmiddellijk over de grens moet worden gezet? CHR. GEREF. MEISJESVEREEN. Woensdag 24 Juni hoopt de Bond van Chr. Geref. Meisjesvereenïgingen zijn zesde jaar vergadering te Utrecht te houden. Als spreker zal optreden Ds. L. H. v. d. M c i- d e n, van 's-Gravenhage met het onderworp: „Dc ziel van het meisje...nu". Mej. M. A. Klom p, van Haarlem, zal inleiden: „De be handeling der Bijbelsche geschiedenis op de M. V," De heer H. Smitskamp, voorzitter der „Centrale" spreekt Dr. Colijn nu met een enkel woord toe. De u toegezongen bede is een volkomen vertolking van onze liefde, trouw en aanhankelijkheid, zoo zegt Spr. Wij blijven achter u staan om u bij uw moeilijke levenstaak tot steun te zijn hopen, dat God u tot in lengte van 'dagen zal sterken. Tot heil van onze partij en ons geheele volk. (Daverend applaus). Nadat hierop de strijdpsalm van Da Costa heeft weerklonken biedt Hen- riëtte Barky Wolf, een dochtertje van den bekenden predikant, mevrouw Colijn een bosje bloemen aan. „Namens de allerjongsten van de anti-revolutionaire partij" licht de\heer Smitskamp even toe. Op in ons land ongewone, maar hartelijke wijze danken Dr. Colijn en Mevrouw Colijn het kind met een kus. Dan trekken beiden zich terug. Als laatste lied wordt nu gezongen: „De Heer zal u steeds gadeslaan". Maar de massa verspreidt zich vooreerst nog niet, doch wacht tot Dr. en mevr. Colijn op 't bordes plaats nemen en 'n hartelijk af scheid toewuiven aan de duizenden. Lange rijen fietsers uit Delft, Naaldwijk, Gravenzande en de randgemeenten van de Residentie brengen tenslotte met hun bellen nog een groet. Vanuit eenige Rotter- damsche touringcars die voorbij snorren klinkt ook nog een luidt „Leve Colijn!" Dan lost de massa zich op. En allen zijn het er over eens: Oogenblikken om nooit te vergeten! Vermelden we nog dat Burgemeester van Baren de Delftenaren aanvoerde en Gedepu teerde Heukels de Rotterdammers en dat Drs. J. v. Andel uit Den Haag de man die zijn plan in 24 uren met zooveel si zag bekroond. Reportage van de N.C.R.V. De N.C.R.V. zal Woensdagavond te 19.45 uur een reportage geven van de spontane huldiging door vele duizenden ter gelegen heid van den 67sten verjaardag van Dr. H. Colijn. UIT DE HAAGSCHE RAADZAAL CRITIEK OP DE RESIDENTIEWEEK Werkverschaffing aan Intellectueelen (Van onzen Haagschen correspondent)] De temperatuur in de Raadzaal was niet zeer aangenaam en penibel waren enkele on derwerpen, die aan de orde kwamen. Met name was dit het geval voor zoover ze ïd betrekking stonden tot de mislukte Resi- dentieweek en het niet onbedenkelijke be leid, dat de burgemeester daarbij getoond heeft. Dit laatste kwam reeds terstond open baar bij het bekende adres der kerkeraden. Er viel niet veel over te spreken, omdat het geen zaak gold, die des Raads is, maar den burgemeester als hoofd der politie aan gaat. Nietemin had de heer v. Asch v. Wijdt een vorm gevonden om namens de anti-r .v. raadsfractie instemming met de strekking er van die, naar ons bekend is. ook uc npathie heeft van den Kerke'-aad der iNcd. Herv. Gemeente te betuigen. Veel meer kan voor 't oogenblik niet ge beuren. De zaak zal bij de eerstvolgende begrooting wel op'nieuw aan de orde komen. Wel poogde de burgemeester met een uit lucht te ontkomen aan de klem van het adres, ï.iaar deze poging toonde juist zijn groote zwakte. En de heer v. Asch v. Wijck was er tegen gewapend. Hij herinnerde aan bewoordingen, waarmee indertijd Raads medewerking tot financieelen steun is gevraagd Er was toen van kermisverma kelijkheden als we gekregen hebben abso luut geen sprake, maar wel van geestelijke en cultureele verheffing en van sterking in het economisch leven. Een interpellatie van den heer Quant aan het slot der vergadering, leverde een nieuw bewijs voor de onverantwoordelijk luchthartige wijze, waarop de burgemeester zijn macht heeft gehanteerd tijdens de Re sidentie-week. Het gold de verspreiding van anti-militairistische, opruiende lectuur in 'n stand op de Pasar Malam. Ook hier getuigt het beleid van slapheid en gebrek aan ernst, al gaat het comité voor de geheel ont aarde Pasar Malam ook allerminst vrij uit. We gaan ook op deze zaak maar niet diep Jtp. Ook hier heeft-de burgemeester eer; stuk van zijn reputatie verspeeld en te dezen opzichte mogen we even rustig zeg gen: een da capo zal zich niet voordoen, als we dit reeds eerder deden in verband met de Residentieweek. Het beschaafde Haagsche publiek zal zich geen tweede maal laten „foppen", zullen we maar zeg gen, om een scherp woord te vermijden Zelfs met den burgemeester als eere-voor- zitter zal dit niet meer gelukken. Een ander punt, dat. discussie van eeni ge bet.eekenis uitlokte, gold een regularisatis voordracht, waarbij bijna f 58.000 werd aan gevraagd voor kosten van werkverschaffing aan werklooze intellectueelen, een zaak. waarvoor B. en W. nog nooit de goedkeu ring van den Raad hebben gevraagd. Oud-wethouder Drees sneed de zaak aan, Wethouder Buurman, hoewel te voren in gelicht, sloeg een naar figuur. Hij wist op. dc gestelde vragen vrijwel niets te antwoorden Zijn hoogst onvolledig antwoord, dat sloeg .ls een tang op een varken, werd aange- uld door oud-wethouder De Vries en de heeren Folmer en v. Langen - en den bur gemeester. De Raad zal nu een nota over de zaak krijgen. Over 'de nieuwe loonregeling voor de ge meentewerklieden sprak vrijwel overbo dig de heer Guit Hii werd door den heer Lu'berti vrij kras op zijn nummer gezet wa' betreft zijn kinderbijslag-opmerkingen, ter wijl zijn holle critiek op den minister van Binnenlandsche Zaken vrijwel van kracht beroofd werd, door de opmerking van wet houder Buurman,, dat (Je z.g. opgedrongen regeling ook wel goede kwaliteiten heeft en dat er ook daarom geen reden was om zich om formeele redenen te blijven verzetten, met de mogelijkheid, dat er ten slotte iets zou. tot stand komen, dat nog minder gun stig zou zijn. Heel dit relletje zakte als bomijs in el kaar. Ook wet-io i.ier Buurman had beter gedaan zijn verklaring van instemming met een deel der Guitsche critiek achter wege te laten. Men moet voor zoo iets ook beschikken over eenig gezag in en buiten den Raad. Voorshands schijnt ons die niet groot voor dezen stadsbestuurder, die bo vendien door zijn eigen betoog aan de critiek nagenoeg alle beteekenis ontnam. Elke regeling heeft gebreken. Een scha duwzijde van de nieuwe regeling mag mis schien heeten, dat een hergroepeering noo- dig is voor enkele categorieën van personeel. Dat ontketent een strijd om in de hoogste loongroep te komen. Z.h.s. heeft de Raad tenslotte de nieuwe regeling aanvaard. Zelfs de heer De Visser vergat door zijn stem te protesteerer Iets te schilderen?...Kiest de beste takverf voon binnen- en buitenwerk Nederlandsche Spoorwegen Dalende ontvangsten Volgens opgaaf bedroegen de geschatte ontvangsten van.de. Nederlandsche spoor wegen (inclusief die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) van de maand Mei totaal f7.377.760. De totaal ontvangst van 1 Januari af: bedroeg in 1936 f 37.109.165.38. in 1935 f40.916.206,01 of per dagkilometer resp. f 71.17 en 175.97, DE ROTTERDAMMER- MARSCH Suppletoire begrootïng van financiën Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het zevende hoofd stuk B der Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1935. Aangevraagd wordt een bedrag van ƒ9300 wegens verliezen, door de Nederlandsche middenstandsbank geleden op maatregelen ter versterking van het Nederlandsch mid- denstandscrediet. Aanvankelijk was voor 1935 een blanco muntprogramma opgemaakt In den loop van dat jaar zijn evenwel niettemin ver vaardigd 800.000 aan 10-centstukken en 80.000 aan 5-centsstukken. Hiervoor wordt ruim 777.000 aangevraagd. De Staat neemt voor de helft in het aan deelenkapitaal der naamlooze vennootschap Bank voor Nederlandsche Gemeenten deel. erband met de omstandigheid, dat in 1935 door deelneming van andere publiek rechtelijke lichamen voornoemd kapitaal met 56000 werd uitgebreid, was de Staat verplicht, een zelfde bedrag te fourneeren. Evenals vorige jaren was het ook in 1935 wederom voor een aantal gemeenten niet mogelijk, op de particuliere geldmarkt in haar kasbehoeften te voorzien, zoodat ten behoeve van deze voorziening een beroep op het Rijkwerd gedaan. Hiervoor wordt nog 25.841.600 uitgetrokken. Tegenover de in 1935 aan de gemeenten verstrekte kasgeldleeningen staan de gedu rende dat jaar ontvangen sommen wegens aflossingen, tot een bedrag van rond 22.900.000, zoodat het saldo der geleende kasgeldleeningen in '35 met rond 2.940.000 is toegenomen. Verder wordt op de begrooting gebracht 12.666.063, vertegenwoordigend het bedrag van de ingetrokken grove zilveren munten, die in 1935 zijn ontmunt en gealfineerd. De wet op de evenredige vrachtverdeeling Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van de Bilt, heeft de Minister van Handel. Nijverheid en Scheepvaart als volgt geantwoord: De centrale commissie van advies en bij stand voor het verkeersfonds heeft, in over leg met den Minister, onder voorzitterschap van Dr E.. Heldring een commissie ingesteld met de opdracht, op korten termijn advies uit te brengen over de vraag of er, in af wachting van verdere maatregelen tot reor ganisatie of regeling van de binnenscheep vaart, aanleiding bestaat tot wijziging of in trekking van de wet op de zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling over te gaan. Het is aan den Minister bekend, dat be doelde commissie thans haar advies aan de centrale commissie heeft uitgebracht en dat zij in dat advies ook beschouwingen heeft gewijd aan een eventueele wijziging der wet. Het is aan den Minister voorts bekend, dat de wachttijden der schippers tusschen twee bevrachtingen steeds langer van duur zijn geworden. Voor de beantwoording der vraag of de toeneming van den duur der wachttijden geheel onevenredig is aan de vermindering van het binnenlandsch vervoer te water, staan geen nauwkeurige gegevens ten dienste. De Minister heeft reden om aan te nemen, dat de centrale commissie van advies en bij stand voor het verkeersfonds hem spoedig het advies van bovenvermelde commissie zal doen toekomen. In verband met het bovenstaande bestaat er voor den Minister voorshands geen aan leiding maatregelen van den voorgestelden aard te overwegen. Het conflict in het visscherij- bedrijf De Min. van Sociale Zaken heeft bericht gezonden, dat met ingang van heden alle werklooze zeelieden te IJmuiden van steun en werkverschaffing zijn uitgesloten, daar zij geweigerd hebben op de vloot dienst te nemen. Woensdag zal derhalve geen uit- keering meer worden uitbetaald. Ongeveer 500 personen zouden hierdoor worden ge troffen. Verzending van startkaarten Omtrent de verzending van de startkaar ten aan de deelnemers deelen we het .vol gende mede: Tengevolge van de groote drukte met de vele op het laatste oogenblik nog inkomen de inschrijvingen, waarvan het totaal meer dan 1300 bedraagt, is de volgende regeling getroffen: In de plaatsen waar kantoren van onze biaden gevestigd zijn moeten de kaarten tegen vertoon van het betalingsbewijs af gehaald worden. De groote drukte maakt het onmogelijk om deze deelnemers de kaar ten toe te zenden. Alleen aan de deelnei in Delft, die persoonlijk hebben betaald en dus geen betalingsbewijs hebben ontvangen, zullen de kaarten worden toegezonden. Aan individueele deelnemers in de plaat sen waar geen kantoren van onze bladen zijn gevestigd, worden de startkaarten toe ezonden. Aan deelnemende vereenigingen: worclt voor de geheele deelnemende groep één start kaart gezonden. Deze vereenigingen ontvan gen voor hun groep een nummer, dat voor en" achter deze groep duidelijk zichtbaar moet zijn. Dit ten behoeve van de jury voor ïn goede beoordeeling. De vereenigingen worden verzocht zïcli op de startplaats op te stellen in de op borden aangegeven volgorde. Uitvoercertificaten De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft: 1. Bepaald, dat met ingang van 1 Juli a.s. de uitvoer naar Tsjecho-Slowa/kije van le vende planten, benevens stekken, entrijs, ander entmateriaal en zaailingen, zal zijn verboden, tenzij daarbij wordt overgelegd een certificaat van uitvoer. 2. Aangewezen als gemachtigde tot het af geven van deze certificaten de heer Mr. W F. Wery, te 's-Graveuhage. Zeestraat 84. 3. Den heer Mr. W. F. Wery aangewezen ais comptabele in den zin der comptabili teitswet. Dc minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft het bedrag ter bestrijding van knsten. aan de afgif'e der certificaten voor den uitvoer van levende planten, etc. naar Tsjecho-Slowakije verbonden, bepaald op f 0.30 per 100 K.G. met een minimum van f 1 per certificaat. Mooi gebruinde Huid van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon, door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct Doos 50 en 25 ct. (Adv.) i^ccnltuve^iax. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen 'Gisteren is te Montreux 'de zee-engte-confe- rentie geopend, ter herziening van het Dar- danellen-statuut van 1923. De 'Arabieren in Palestina plegen thans trein-aanslagen. Het aantal gewonden bij gewapende botsingen neemt toe. Uitgevaardigd is de regeling voor steun- vergoedinq aan de suikerbietentelers, waarbij de basis is terug gebracht van 1 13.85 tot 18.10. De Saneering in het bloembollenbedrijf. Te 'Arnhem wordt heden de Centrale Con ferentie van Ouderlingen der Geref. Kerken gehouden. Prof. Schermerhom, uit Indië terugge keerd, heeft mededeelingen gedaan over het werk op Nieuw-Guinea. Naar het Zuiderland. III. De Wieringermeer. III. Laat U op de hooate houden van wat anderen op Uw gebied beschermen of aanmelden. Inlichtingen hierover geeft gaarne: OCTROOIBUREAU BARTELS Bezuidenhout 43, Den Haag (Adv.) De vischhandelaren hebben nu het Deen- nche contingent voor deze maand is uitge put verzocht van het contingent voor de volgende maanden aan Denemarken een dee te mogen gebruiken. Hierover moet de minister van landbouw en visscherij nog een beslissing nemen. Door het warme weer zijn de vischprij zen zeer laag zoodat de weinige schepen die binnen waren nog geen groote besom mingen maakten. Ook in het buitenland zijn de prijzen van vele soorten visch zeer laag Er waren Maandag vier stoomtreilers aan den afslag waarvan de opvarenden zich alle bij de stakerss hebben aangesloten. De vet-ordening Verlaging van de margarineprijs gevraagd. De Ned. Bond van Margarine-mengbedrij- ven heeft een adres gezonden aan den mi nister van Landbouw inzake een verlaging van margarineprijzen en een daarbij aan sluitende vet-ordening. Hierin wordt er op aangedrongen met den meest mogelijken spoed een beslissing te nemen tot een be langrijke verlaging, daar de positie van de produceerende margarine bedrijven en zeer speciaal dat der mengbedrijven onhoud baar is, zoolang niet de margarine gekocht kan worden, voor een prijs overeenstem mende met de verminderde koopkracht van het publiek. DOODELIJKE VAL Te Valkenburg is de 45-jarige Fr. Hof- mann, die voor zijn huis enkele takken van de boomen wilde snoeien, daar deze hin derlijk waren voor te verrichten schilders werkzaamheden, van een 10-meter hoogen ladder gevallen. De ongelukkige was op slag dood. ONDER EEN WAGEN GEDOOD Toen de heer D Nauta te Harkema- O p e i nde met een tweetal aaneengekop- pelde. wagens beladen met hooi over den weg reed bleek plotseling, dat de achterste wagen het 7-jarige dochtertje van den vee houder S. Vriesema te Harkema-Opeinde bad overeden. Men vermoedt, dat hef meisje tusschen beide wagens is gekropen, om zoodoende op het voorste zitbankje plaats te nemen. Hier bij is zij waarschijnlijk juist voor de wie len van den zwaar beladen wagen komen te vallen. Het kind moet onmiddellijk ge dood zijn. Den bestuurder treft geen schuld. OPSLAGPLAATS TE LITH IN DE ASCH GELEGD. In den afgeloopen nacht te omstreeks twaalf uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een opslagplaats van de stoombootonderneming H. Janssen aan den dijk te Lith. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de aldaar opgesslagen machine- en cylinder- olie greep zeer snel om zich heen en de brandweer van Lith kon. mede door ge brek aan water, weinig uitrichten en moest zich in hoofdzaak beperken lot het voorko men van uitbreiding van den brand, het geen haar gelukte. De opslagplaats waarin tevens een personenauto van den heer Janssen stond brandde geheel uit. Door de geweldige hitte sprongen de ruiten en ver schroeiden deur- en raamkozijnen van de tegenover de opslagplaatss gelegen wonin gen bewoond door de families Jansen en Versfelt. De schade die geschat wordt op ongeveer f 10.000 wordt door verzekering gedekt. Duizenden hchbcn Dr Colijn en zijn echtgenoote gisterenavond toegejuicht na dc spon tane zanqhuldc, die den minister-president in verband met zijn 67ste verjaarden werd UIT OOST-INDIE SEMARANG, 22 Juni. (Aneta). Op last van de douane zijn te Semarang, Solo en Soerabaja kisten met oudheden aangehou- den. Het betreft kisten met Hindoe-beelden, die door den eigenaar, de Japanner Sawabe, onttrokken zijn aan de vendutie van Toko Fuji te Djocja. De kisten werden bij de douane aangegeven als inhoudende oiul ijzer. De oudheidkundige dienst was reeds in 1934 gewaarschuwd, dat de betrokkene verwoed bezig was met het verzamelen van cultuur-historische monumenten. OPRUIEND GESCHRIFT SEMARANG, 22 Juni (Aneta). De politie deed Zaterdag: huiszoeking in de drukkerij „Slamat" naar aanleiding van het verschij nen van een boekwerk van opruimden aard, getiteld „Het regiem van Djapara. Twintig jaar onschuldig veroordeeld". Het grootste deel van de oplaag kon in beslag genomen worden, terwijl eenige exempla ren elders zijn achterhaald. De directeur van de drukkerij is verhoord BUSSUM PENSION PRACHT LIGGING bij Bosch en Heide Rustige terrassen voor theeën etc. Lunchen Dineeren TENNISBANEN (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1