ƒ5.00.000— mum msssm 7 winsFuiFkeerin" "Tl UIT DE R.K, STAATSPARTIJ MAANDAG 22 JUNI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Fa. H. J. Phaff - Winschoten (Adv.) LEON BLUM Een gebonden leider (Speciale correspondentie) „Bluim aan de macht!" Dit was de kreet, waarmee de socialisten zich in den verkie zingsstrijd hebben gestort Deze naam was meer dan een program. Als het waar is, dat de Fransche marxisten streven naar vrij heid, broederschap en gelijkheid, dan schijnt het wel, alsof ze voor den laatsten eisch in den heer Blum geen al te beste propagandist hebben ontdekt, want in plaats van gelijk te zijn aan zijn groote massa volgelingen, is hij van aanmerkelijk meer beteekenis. Deze democraat is zoowel lichamelijk als geeste lijk een aristocratische verschijning. Ondanks het feit, dat hij financieel tot Frankrijks rijken mag gerekend worden, heeft hij het vertrouwen van een partij als dc socialistische weten te behouden, na dat het winnen hiervan niet zóó moeilijk was, als men misschien denkt, omdat voor al in de opkomst van de marxistische rich ting jonge intellectueelen uiteraard zeer welkom waren. Dit vertrouwen zal waar schijnlijk voor een groot deel te danken zijn, aan de omstandigheid dat het verleden van dezen volksleider niet bevlekt is door een of ander financieel schandaal, hetgeen nu een maal niet van eiken Franschen politicus kan gezegd worden. Evenals zoovele partijmannen in dit land is hij een waar cumulant van beroepen en werkzaamheden, die wel met elkaar ver band houden, doch die evenzeer pleiten voor het bevattingsvermogen van de persoon in kwestie. In de voor-o'orlogsche periode voor al onderscheidde Blum zich als criticus, klerkwaardig is het, hoevele politici zich in Frankrijk tot de letteren hebben aangetrok ken gevoeld. Meer dan één gedicht, in zijn jeugdjaren door den huidigen minister-pre sident gemaakt, is bewaard gebleven. Daar naast heeft hij als jurist, met name als ad vocaat, zijn sporen verdiend. Zijn voornaamste werk ligt echter op het terrein van het staatsleven. Nadat hij in de socialistische partij was opgenomen, riepen zijn groote gaven van verstand en gevoel en zijn onmiskenbaar redenaarstalent hem al spoedig tot de leiding. En thans is het zoo ver, dat hij, na twintig jaren lang zijn beurt te hebben afgewacht, moet toonen, dat hij behalve tot critiek ook tot opbouwend werk geschikt is. Dat hij het bij zijn optreden niet gemakkelijk heeft, hebben we reeds eerder aangetoond. Echter zijn deze moei lijkheden geheel aan zijn eigen partij te danken, welke een niet al te heilige alliantie aanging zelfs met de communisten, en welke tezamen met haar bondgenooten, het kiezen de volk tot kookhitte bracht Het zag er ge durende de eerste dagen van Blum's bewind naar uit, dat hij het vertrouwen van de massa zou verliezen, op een oogenblik, waarop hij het vooral noodig had. In een partij als de socialistische kost het meermalen inspanning om zichzelf te blij ven. We meenen, dat Blum hierin tot nu toe, dank zij zijn vele talenten, is geslaagd. Weliswaar voortgestuwd door het enthou siasme, hetwelk van een massa kan uitgaan, heeft hij toch richting weten te geven. In het Volksfront heeft zijn groep echter haar vrijheid verloren, met het gevolg, dat de leider niet slechts te rekenen heeft met de oppositie, doch ook met zijn eigen .„kame raden", die thans op zijn werkzaamheden een grooteren invloed kunnen uitoefenen, dat hem lief zal zijn. Blums reëele kijk, die hem onder meer de voosheid van het Verdrag van Versailles duidelijk deed inzien, blijkt niet bestendig te zijn. Hoe kan hij anders zoo weinig reke ning houden met de geldelijke zijde van zijn sociale voornemens? En hoe kan bovenal deze democraat 'n verbond aangaan met een partij die haar ideaal ziet in een land, waar de machtsconcentratie in de handen van weinigen met een ware „dictatuur van het proletariaat" slechts den naam gemeen heeft? Als redenaar is Blum geducht Zijn groot heid van geest komt reeds uit in den keu- rigen vorm, waarin hij zijn betoogen giet. Zijn zeggingskracht heeft tot gevolg, dat men hem niet in onverschilligheid kan pas- seeren, maar dat men hem moet bijvallen of bestrijden. Een stem vol nuances, een rijk dom van Fransche ironie, dwingen tot luisteren. Zijn plaats op het podium is niet onverdiend. Het tragische is echter, dat op de momenten, waarop het volk uitziet naar zijn belangrijkste betoogen, het souffleurs hokje meermalen is bezet door iemand, in wien men een man kan herkennen, wiens invloed niet tot Sovjet-Rusland beperkt is. DE ANTWERPSCHE HAVEN STAKING TEN EINDE ARBEID WORDT HEDEN HERVAT Van Zeelands compromis aanvaard De Antwerpsche havenarbeiders heb ben het compromis aanvaard dat door minister-president Van Zeeland was voorgesteld, en hetwelk neerkomt op een loonsverhooging van 12 frank per dag. Daar de werkgevers zich eveneens met dit voorstel hebben vereenigd, wordt heden in de Antwerpsche haven de arbeid hervat. Naar verder wordt gemeld, zouden tevens accoorden zijn tot stand gekomen in de pa ritaire commissies voor de ververijen, glas fabrieken, tegelfabrieken, aardewerkfabrie ken, lingeriefabrieken en hoeden-fabricatie. Overigens zijn Zondag te Antwerpen een aantal taxi-chauffeurs gearresteerd, die spijkers op de wegen hadden gestrooid. Oek in Henegouwen is alles kalm; enkele ar restaties werden verricht wegens sabotage. Enkele straten werden opgebroken doch de schade is reeds weer hersteld. Te Charleroi en Scnappe is een kleine uitbreiding van de staking waar te nemen. Oost-Vlaanderen is over het algemeen rustig, behalve Gent, waar het tramperso neel staakt. Op verscheiden plaatsen hebben de stakers de stroomdraden doorge knipt, zoodat het geheele tramverkeer is gestremd. Te Tongeren is de staking algemeen en men venvacht dat winkeliers en herber giers hun zaken zullen sluiten uit sympa thie met de stakers. Behalve enkele kleine incidenten is de toestand over het algemeen rustiger. Er zijn thans ook accoorden tot stand gekomen voor de flesschen- en spiegelfabricage en in do rubberindustrie. De gemengde com missie voor de mijnindustrie is het een: geworden over een minimumloon voor de houwers van 42 francs per dag. De regeering zal wetsontwerpen indienen inzake de instelling van betaalde vaca-nties en de 40-urige werkweek. Een koninklijk besluit zal de toepassing voor de verschil lende industrieën regelen. Te Brussel hebben de paritaire commis sies voor de openbare diensten, gas, electri- citeit, en de kalkindustrie, een accoord be reikt over de betaalde vacanties, de vrij heid van organisatie en dc minimurnloonen, De kwestie der 40-urige werkweek zal be studeerd worden in de volgende vergade ringen. Volgens de „Soir" zijn militairen ter be scherming van de veiligheid te hulp geroe pen. Vier compagnieën bezetten de wegen in de omstreken van Hal, Enghien en Ni- velles, alsmede de wegen tusschen Meche- len en Brussel, Churchill over de Britsche politiek Vooral goede leiding noodig Churchill heeft in zijn kiesdistrict een rede gehouden en betoogd, dat hij de regce- ring bij het buitenlandsche debat van a.s. Dinsdag zal steunen. Maar, zoo voegde hij er aan toe, die beslissing over de sancties zal verwarring stichten bij een groot aantal brave lieden in dit land en ik deel hun meening: het prestige van Groot-Brittannië is in do geheele wereld gedaald en vooral in de Middellandsche Zee. Ik geloof echter, dat het zeer onrechtvaardig zou zijn den blaam hiervoor te werpen op onzen jeug digen minister van buitenlandsche zaken, die telkens gehandeld heeft in overeenstem ming met zijn ambtgenooten. Ik keur het derhalve af, dat sommigen zijn aftreden eischen. Wat ons land vooral noodig heeft in zijn buitenlandsche politiek is goede leiding. Een Fransch schip vergaan Tachtig personen gewond Het mailschip „El Kantara" dat den 'dienst tusschen Port Vendres en Algiers onderhoudt, is nabij Paiamos aan de Spaan sche kust in dichten mist op de rotsen ge- loopen. De 300 passagiers van het schip zijn te Paiamos aan land gezet en zullen hun reis per spoor naar Frankrijk vervolgen. Bij de stranding werden 80 personen ge- fcvond, waarvan er 5 in een ziekenhuis ïnoesten worden opgenomen, Engeland verwacht een stakingsgolf Het Fransche voorbeeld aanstekelijk! Het gaat erop gelijken, alsof de Fran- sche stakingsbeweging in Groot-Brittannió zal worden nagevolgd. Het schijnt dat een ernstige bedreiging in dit opzicht zich begint af te teekenen, o.a. in het arsenaal van Woolwich en bij de koninklijke dokken van Chatham, in totaal omvattend onge veer 15.000 man, aan wier looneischen nioi is voldaan. De arbeidersleiders zijn thans in confe rentie met de autoriteiten om vast te stel len, of een staking gepaard gaande met be zetting der emplacementen illegaal zou zijn of niet Een andere stakingsbedrciging is aan den dag getreden bij de ingenieurs en mecani ciens in verschillende vliegtuigfabrieken. In een conferentie van den bond van ar- arbeiders in de metaalfabrieken en van mecaniciens, deden de arbeidersleiders voorzien, dat handelend zou worden opge treden. indien aan de wenschen niet zou worden voldaan. Nieuwe incidenten in Palestina Helpen ook zware straffen niet? Ondanks de strenge straffen, die séder" een week op verschil lende overredingen zijn gesteld, hebben zich wederom in Pa lestina incidenten voorgedaan. Op verschillende plaatsen hebben de politie en de douane-beambten van de vuur wapens gebruik moeten maken."Aan re- peeringszijde zijn echter geen slachtoffers gevallen. De telefoonleidingen, die tusschen Janin en Beisan op 16 verschillende plaat sen waren doorgesneden, zijn weder hersteld. Bij de kanalisatie-afdeeling van de wa tervoorziening van Jeruzalem, in de heuve len van Judea langs den grooten weg naar Jaffa, is een dynamiet-ontploffing waarge nomen. Men denkt echter niet, dat de wa tervoorziening hieronder ernstige schada- zal lijden. Een poging tot brandstichting in een te- huis voor joodsche kinderen te. Jeruzalem heeft groote emotie gewekt. Soldaten, die in de buurt van het tehuis hun tenten had den opgeslagen, hebben den brand gebluschi. Thans heeft de mandaatregeering een nieuwe ordonnantie uitgevaardigd, waar bij levenslange gevangenisstraf wordt gesteld op het dragen van bommen, granaten of andere ontplofbare stoffen. Gevecht tusschen Britten en Arabieren Nabij Tulkarem in Noord Palestina heeft een gevecht van enkele uren plaats gehad tusschen Britsche troepen en politie, bijgestaan door vliegtuigen, en een zevenlig- tal gewapende Arabieren. Eén soldaat werd gedood en een drietal gewond. De Arabieren trokken ten slotte terug en lieten twee doo- den achter, terwijl vele gewonden werden meegenomen. Zeeëngien-conferentie bijeengekomen Hedenavond zullen te Montreux de ver tegenwoordigers van de staten, welke zijn uitgenoodigd om deel te nemen aan de zee- engten-conferentie, met utizondering van Italië dat zich voorloopig afzijdig houdt, bijeengekomen. De Zwitsersche autoriteiten hebben strenge maatregelen genomen om ongewenschte elementen verre te houden. Morgenmiddag zal de conferentie in een plechtige zitting worden geopend, waarna Dinsdag de debatten zullen beginnen over het Turksche verlangen naar hermilitari- in contanten over het 5-jarige tijdvak 1931 -1935 - Uitgesloten aansprakelijkheid ZEESTRAAT 70-72. DEN KHleve. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ t DE JAPANSCH-CHINEESCHE SPANNING EEN NIEUW INCIDENT Men vreest, dat de spanning tusschen China en Japan nog zal toenemen tenge volge van een incident, waarvan in de plaat selijke Japansche pers melding wordt ge maakt. Een Chineesche kruiser van de kust wacht zou geschoten hebben op een Ja- pansch schip, dat zich op de reede van Tsjikoe bevond. Twee leden der bemanning zouden gewond zijn. Intusschen rukken de troepen van Kwang- si op naar liet noorden van de provincie Hoenan. Kwangsi tracht zich met den pre sident der regeering van Hoenan te ver staan. Nanking verliest de hoop op een vreedzame regeling met Kwangsi. De onderhandelingen met de vertegenwoor digers van Kwantoeng worden te Sjanghai voortgezet. Tsjang Kai Tsjeck zou een ultimatum hebben gericht tot de leiders van het Kwangsi-leger. Hij zou hun een week tijd hebben gegeven om al hun troepen uit de provincie Hoenan terug te trekken. Indian zij hieraan geen gevolg zouden geven, zou hij zich genoodzaakt zien zijn toevlucht tot geweld te nemen. Maarschalk Pétain over oorlog en vrede Maarschalk Pétain heeft te Verdun, ter gelegenheid van de herdenking van den twintigslen verjaardag van den slag bij Verdun, een toespraak gehouden, welke per radio werd verspreid. Ten aanzien van de Fransch-Duitsche be trekkingen verklaarde Pétain: Het is het buitenlandsche probleem, dat alle andere kwesties overheerscht, dat tusschen de res pectieve betrekkingen van Frankrijk en zijn oostelijken buur staat. De herinnering aan den oorlog is te recent dan dat er toena dering zou kunnen zijn zonder voorbehoud. Toch kon spr. niet inzien om welke redenen beide volkeren van groote cultuur niet den weg van een goed wederzijdsch begrip zou den kunnen vinden zonder eenige nationale traditie te verliezen. Zouden niet zelfs over gegrendelde;deuren de handen kunnen wor den toegestoken? Pétain voegde hieraan toe, dat hoe de politiek door de omstandigheden ook moge zijn, Frankrijk den plicht heeft zijn mili taire strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht tot het maximum te ontwikkelen. Kracht verzekert onafhankelijkheid, trekt bondgenooten en handhaaft de vriendschap. De kolonisatie van Mandsjoekwo Vijf millloen Japansche immigranten? Volgens het telegraafagentschap Domei de Japansche minister voor de overzeesche bezittingen voornemens zijn collega's voor den volgenden ministerraad een wetsont werp voor te leggen, dat beoogt in de vol gende 20 jaren 5 millioen Japansche emi granten naar Mandsjoekwo te zenden. De minister zou voorts voorstellen, dat Japan en Mandsjoekwo zullen samenwer ken aan de oprichting van een maatschap pij met een kapitaal van 50 millioen voor de ontwikkeling van den nieuwen staat. De aanslag op het troepentransport Japanners verrichten arrestaties In verband met den beweerden aanslag op een Japansch troepentrantsport tusschen Tientsin en Tangkoe, op 29 Mei jl., tracht ten Japansche gendarmen twee Chineesche spoorwegingenieurs le arresteeren, die be schuldigd werden van medeplichtigheid. Van de gezochte ingenieurs werd er slechts één aangetroffen, die tesamen met een toe vallig bij hem vertoevenden gast gear resteerd werd. Het voorval heeft in Chineesche kringen groote verontwaardiging gewekt. In het proces tegen 119 Duitsche irreden- tisten, die lid zijn van de N.S.D.A.P. en be schuldigd worden pogingen in het werk te hebben gesteld om aan Polen de Poolschc provincie Opper-Silezië te ontrukken, om doze met Duitschland samen te voegen, heefi de rechtbank te Kattowitz een leider en drie anderen veroordeeld tot 10 jaar gevangenis straf; drie anderen tot acht jaar; één tot zeven jaar, 98 tot straffen van iy2 jaar tot 4 jaar. Veertien beschuldigden werden vrijge sproken. In de gevangenis van Reval (Estland) is door onbekende oorzaak een geweldige brand uitgebroken. De toestand voor de gevangenen is zeer kritiek; er spelen zich onbeschrijfelijke too- neelen af. fHet aantal slachtoffers is nog niet vast gesteld; de brand v/oedt nog steeds voort Te Madrid is een decreet gepubliceerd van het ministerie van arbeid, waarbij voor de kolenmijnen 'n 40-urige werkweek wordt in gesteld voor zoover 't arbeiders „onder den grond" betreft en een 44-urige werkweek iroor de „bovengrondsche" arbeiders. Tot nu toe bedroeg de werkweek 48 uur. De werktijdvermindering zal geen loonsver laging mogen medebrengen. De Fransche werkstakingen Overeenstemming in de warenhuizen Er is overeenstemming bereikt bij de groote Parijsche magazijnen, dank zij n.t bemiddelend optreden van den minister va> Binnenlandscho Zaken, Salengro. De ern- ployé's ontruimen de gebouwen. O.m. krijgt het personeel collectieve ar beidscontracten en salarisverhooging. Het werk wordt in al deze zaken heden hervat Te Rijssel zijn de stakingen in het druk- kersbedrijf en in de meubelindustrie geëin digd. De stakende dok- en havenarbeiders ts Parijs hebben besloten arbitrage van d.-n Minister van Arbeid aan te vragen en de staking uit te breiden tot alle entrepots en pakhuizen. Te Toulouse is een overeenkomst getee- kend, waarbij 5000 arbeiders in de bouwbo drijven zijn betrokken. Evenwel is een gemeene staking uitgebroken in de winkels Vierhonderd rivierschippers hebben met hun schuiten den ingang naar de rivier haven van Rouaan versperd en do verbin ding op de Seine met Parijs afgesneden. Bloedige ongeregeldheden te Boekarest In Boekarest, de Roemoensche hoofdstad, hebben studenten een beweging op touw zet om den verkoop van sociaal-democra tische dagbladen onmogelijk te maken. Ar beiders en dagbladredacteuren organiseer den daarop een verdediging van de kiosken en namen ook de krantenverkoopers in be scherming. Niettemin zijn de studenten op tal plaatsen in het bezit van exemplaren der geboycotte kranten gekomen, welke zij verbrandden. Zij vielen eveneens de bestel auto's der bladen aan. De verspreiding dei kranten werd hierdoor gedeeltelijk verhin derd. Bloedige incidenten hebben zich voorge daan in de buurt van het gebouw der vroe gere ijzeren garde, waar linksche arbeiders met revolvers werden aangevallen. Ook de commissaris, die het bevel over de politie- afdeelingen voerde, werd gewond. De redacUebureaux en de gebouwen der bladen, zijn gebarricadeerd. De politie heeft versterking ontvangen van de gendarmerie. Een typograaf is gedood; drie personen werden ernstig gewond; zeer talrijke voorbij gangers liepen lichte blessuren op. De politie verrichtte een honderdtal ar restaties. *N WONDERLIJKE OOIEVAARSVLUCHT! Een Hongaarsch zoölogisch tijdschrift maakt ervan melding, dat een ooievaar vai Afrika naar Europa is gevlogen, met eei pijl in zijn lichaam! In een klein Hongaarsch dorp in Tran: Danubië viel het den bewoners op, dat een der in het voorjaar teruggekeerde vogel niet zoo flink als de andere ooievaars rond vloog. Bij nader onderzoek bleek in het lichaam van het dier een pijl te steken, hoogstwaar schijnlijk een negerpijl. Het is wonderlijk, dat de vogel den lan gen afstand van Afrika naar Hongarije desoudanks heeft kunnen afleggen. DE BIJZETTING VAN MAXIM GORKI Op het Roode Plein te Moskou vond Zon dag de uitvaartplechtigheid plaats van wij len Maxim Gorki. De laatste eerewacht voor de urn met de asch van den overleden schrijver werd waargenomen door Stalin. Molotov en andere kopstukken, die ve gens de urn van het Vakvereenigingshuis naar het Roode Plein overbrachten. Er wer den verschillende redevoeringen gehouden, o. a. door Molotov en den schrijver Alexis Tolstoi. Onder het gedreun der kanonnen werd de urn in den muur van het Kremlin in gemetseld; Kort Nieuws Naar verluidt zal Graaf De Martel, Frankrijks hooge commissaris voor Syrië, binnenkort aftreden. Zondagmorgen is te Berlijn de Duitsche staatssecretaris van buitenlandsche zaken Dr. Bernard Wilhelm von Bülow tengevolge van een longontsteking overleden. De Hitlerjeugd heeft in geheel Duitseh land in den nacht van Zaterdag op Zondag 10 000 vuren ontstoken ter viering van het oude Germaansche Zonneweddefecst. LAND- EN TUINBOUW Ontwikkelingsreek voor Boerendochters Te Heeg bij Sneek van 712 September De door de Federatie van Chr. Vereeni- gingen van en voor Vrouwen en Meisjes in gestelde commissie voor het Ontwikkelings- erk op het Platteland hoopt van 7—12 September a.s. een Ontwikkel ingsweek te houden in het Noorden. Door het steeds groeiend aantal opgaven moeten ieder jaar meer meisjes wegens plaatsgebrek voor de ontwikkelingsweek te Leusden worden te leurgesteld. De commissie bereidt nu op herhaald verzoek een vijfdaagsche ontwik kelingsweek voor in het kamphuis „De Uyt- hoeck" te Heeg bij Sneek; ook hier worden deelneemsters uit heel Nederland verwacht. 'r Morgens worden cursussen gegeven in ziekenverzorging, handenarbeid, •uishoude- lijk werk en koken, terwijl voor de avond lezingen werden gevraagd: de heer De Rui ter uit Balk. de heer De Vries uit Frane- ker en Ir. Stallinga te Leeuwarden. Hoofri- leidsfer is weer mej. A. G. Brants te ZpI- hem. Deelneemstersprijs f 6.—. Opgave voor en inlichtingen over deze Ontwikkelings week aan Mej. J. G. Sondera, Breeden- broek Geld. GEWESTELIJKE LANDDAG IN NOORD-HOLLAND Drang naar devaluatie De R.K. Staatspartij heeft het goed kunnen vinden de Zondag te gebrui ken voor een gewestelijke landdag in Alkmaar, waar 5 a 6 duizend personen uit heel de provincie bijeen kwamen om te luisteren naar een viertal spre kers, onder 'wie oud-minister Verschuur de meest markante opmerkingen maakte. Eerstespreker was do heer Mr. F. T e u lings, lid der Tweede Kamer en partij secretaris, die sprak over Verantwoordelijkheid in zware tijd. Hij wees op de zorgen, welke iedereen ■kent, op de offers, welke van allen ge vraagd worden; maar ook op de verant woordelijkheid, welke met name op de le den der Tweede Kamer rust en op het rots- \aste Godsvertrouwen, dat voor wanhoop bewaart. Góds Woord veroordeelt hen, die van de verwarring van deze tijd misbruik maken. Nadat de spreker in warme bewoordingen wijlen Mr. Ruys de Beerenbrouck herdacht en tot vertrouwen in den partijvoorzitter Mr. Goseling opgewekt had, vervolgde hij: Wij moeten als goede katholieken bo ven dit vertrouwen in menschen met ons ronddragen de overtuiging dat Gods Voorzienigheid onze menschelijke kracht wil helpen en steunen, wanneer wij ons werk maar met een zuivere meening en bedoeling verrichten. Dit overkoepele geheel ons persoonlijk leven, maar ook onze gezamenlijke openbare staatkun dige arbeid. In sterke eendracht, hecht aaneengesloten, ons land en volk ten heil, dat is onze verantwoordelijkheid in deze tijd. Nadat gezamenlijk het „Wien Neerland- bloed" was gezongen, sprak oud-minister Verschuur over Volk in nood. In een breede uiteenzetting betoogde deze spreker, dat alle bedrijfsleven in nood keert en dat niemand mag rekenen op een terugkeer van de welvaart van 1929: het wereldbeeld is daarvoor te veel gewijzigd; de veranderde structuur luidt in elk geval tot een andere ordening en tot andere doel stelling van de bedrijven. Regeeringshulp en regelingen van overheidswege waren noodzakelijk om een economische en sociale ramp te voorkomen. Samenwerking mei andere landen in de geest van Quadragesl- mo anno is noodzakelijk: wegens hun ster ke wederkeerige economische afhankelijk heid en het aangewezen zijn op elkaar moe ten de verschillende volkeren, eens van zin en met vereende kracht, ernaar streven om door verstandige- verdragen en instellingen een gelukkige en succesvolle internationale samenwerking op economisch gebied te be vorderen". Y Men mag thans zeggen, dat ons land eco nomisch evenzeer is toegerust voor het voe ren van strijd als andere landen. Zeker gaat onze eerste belangstelling naar de mogelijkheden, welke een nauwere samenwerking met Tndië moet brengen. F.r liggen ongetwijfeld nog kansen voor ons over de wereld verspreid, maar de ont wikkeling van ons bedrijfsleven toont nog geen teekenen, dat zij in staat is. die kan sen te grijpen. Wij hebben onze scheepvaart, onze ko loniën, onze export-industrie te zeer gehandicapt door het langs de lang zame weg te zoeken. Zij moeten niet langer buiten en boven het financieels wereldniveau worden gehouden. Door de ontwaarding van het pond sterling zijn wij wel eenigszins overrompeld. Wij waren dus niet gereed om gelijke tred te houden. Voorstander van muntcorrectie Muntcorrectie moet ons thans, nadat wij het onmogelijke beproefd hebben de behandeling en verwerping der vas te lasten-ontwerpen heeft de situatie opgehelderd over het doodo punt heen helpen. Met duchtige inspan ning komen wij daarna dan wellicht, als wij niets verzuimen, in beter vaar water. zonder munt-correctie zeker niet. Daarmee is, nadat lang genoeg de an dere weg is beproefd en zulke belangen op het spel staan, gedwongen als wij zijn door de wereld-beheerschende va- luta'Si, de moreele zijde der vraag, welke \vij niet willen ontgaan, beslist. Ik sprak daar van duchtige inspan ning na een eventueele muntcorrectie; daarmee bedoel ik al wat voor aanpas sing ook dan noodig zal zijn. Als eerste vertroosting verwacht ik een zekere verlichting in het drukkende werkloos heidsvraagstuk, dat niet het minst mo reel de grootste ramp is van deze tijd. Staatssocialisme afwijzend pleitte spr. ten slotte voor ordening, niet door, maar onder leiding en toezicht van de overheid om da beide uitersten staatssocialisme en dicta tuur te ontgaan. Een schrikbewind kan geen uitkomst brengen. Katholiek en Nederlander Derde spreker was Prof. Mr R o m m e, voorzitter van de R.K. raadsfractie iri Am sterdam. Deze spreker herinnerde aan het woord van Paus Pius XI: alle Roomschen over de geheele aardbol behooren zich hecht aaneen te sluiten, al zijn er ook grenzen, waar binnen men met een nationaliteit het katholieke geloof als volk binnen die gren zen beter tot uitdrukking kan maken dan wanneer deze grenzen er niet zouden zijn. Wanneer het gaat om de keuze tusschen „eed van trouw aan God" of „eed van trouw aan iemand, die elk zedelijk gezag mist, wanneer het gaat om karakter of karak terloosheid om waarheid of valsch bedrog" tusschen voor of tegen Christus dan is er slechts één antwoord, dat luidt: God met ons, Christus voor ons. Slotwoord van den partij-voorzitter. Laatste spreker was Mr. C. Goseling, partij-voorzitter, die met een ovatie begroet werd. Hij bracht dank aan Alkmaar voor de uitstekennde organisatie van de landdag en sprak; Veel, moet onze massale actie nog door maken. Eigenlijk staan wij thans mis schien op de t w e e s p r on g. Het gaat er nu om, óf te werken voor geheel ons volk, zoo mogelijk in sa menwerking met anderen, die door ons eenheidsvoorbeeld zich geroe pen achten tot ons te komen, of terug te zinken tot een volk, dat goen volk meer is, tot een „niet-volk." In een tijd als deze zullen wij altijd waakzaam zijn en blijven voor het heil van het katholieke volksdeel, mits wij ons ge dragen weten door een groote massa, wier wil het is, dat wij regeeren in Gods Naam en naar Roomsch inzicht. Onze eendracht is 'slands kracht, al weten wij, dat we ons thans niet bevinden in een hoera-stemming van de overwinning. Met een opwekking om ook bij de volgende verkiezingen de stem uit te brengen op hen die aangewe zen worden door de R. K. Staatspartij om het volk te vertegenwordigen, sloot spr. de Landdag. De belangrijkheid van deze landdag schuilt in de uitspraken van den partij voorzitter over samenwerking met anderen en van Mr. Verschuur over devaluatie. We estigen hierop de aandacht, omdat er wel neer op volgen zal. Thans onthouden we ons nog van commentaar. De verdienste van de boer Bedrijfswinst van 1 gulden per week In liet algemeen wordt wel gesproken over de noodtoestanden, die er in het landbouw bedrijf heerschen tengevolge van de tijds omstandigheden, maar toch zijn er heel velen, die nog gelooven in liet sprookje van de „rijke boeren", die het „nog zoo kwaad niet hebben", en per „auto's om steun' gaan als het inkomen en welvaren van iemand wel zoo duur zal uitkomen, is het niet erg) enz. enz. Men kan nu eenmaal over zaken als het inkom en en welvaren van iemand gaan fantaseeren en babbelen zooveel men wil. Maar zoo nu en dan komen toch de feiten en cijfers, die trachten sprookjes tot echte sprookjes te maken. Helaate, in den regel maar met kort of geheel geon succes, omdat Jan Publiek er geen kennis van neemt. Nu publiceert het Overijsselsch Land bouwblad de cijfers van een tiental bedrij ven, die door het Boekhoudbureau gecontro leerd werden. In Oct. verschijnen de cijfers over alle (plm. 850) aangesloten bedrijven. De cijfers, die nu reeds voorloopig over 10 boerderijen gegeven werden, zijn van dien aard, dat het Overijsselsch Landbouwblad er het volgende ovèr schrijft: „De resultaten van het boekjaar 193o36 zijn ruw gezegd ongeveer f 30 per H.A. beter dan die van het boekjaar 19341935. Met dat al zijn wij echter nog lang niet waar wij zijn moeten. De resultaten wijzen dit jaar een bedrijfswinst aan van f 3.68 per H.A. Het zal misschien tot vele van onze lezers duidelijker spreken, wanneer wu in verband met dit cijfer uitrekenen, hoeveel een eigen-geërflde boer, die geen rente voor geleend geld behoeft op te brengen, heeft erdiend Wij kunnen pacht plus rente van de inventaris stellen op ongeveer f 60 per H.A Het overschot van den eigen-geërfden boer, die geen rente behoeft op te brengen, wordt 60 f 3.G8 f 63.6S per H.A. Er is dan voor eigen arbeid niets in rekening ge bracht! Als men dit resultaat een zeer karig overschot noemt, dan geeft men er eigenlijk 5g een geflatteerde voorstelling van Wij achten het van belang te constateeren. dat in de laatste jaren het verschil tus schen inkoms'en en uitgaven weer grooter is geworden. Dit verschil bedraagt nu on geveer f 60 per H.A., terwijl het twee jaar geleden f 30 jwr H.A. bedroeg. Intusschen moet men hierbij wel goed in het oog hou den, dat over 19351936 de veestapel in grootte iets is achteruitgegaan, zoodal de toename van het verschil tusschen inkom sten en uitgaven mede moet worden toe geschreven aan wat men zou kunnen noe men een kleine uitverkoop". Dit wat het Ov. Landb.bl. er van schrijft. Wij willen dit nog even verduidelijken. Gemiddeld is een bedrijf groot 14 H.A. (de 10 bedoelde bedrijven 138 H.A.). Waar de -bedrijfswinst per H.A. f 3.68 bedvoeg, kan men berekenen, dat het inkomen van de boer bedroeg f 51.52 per jaar of 1 gul den per week.Gesteld dat de pacht f 60 per H.A. bedroeg. Er is gelukkig eenige vooruitgang te be speuren, daar in het vorig boekjaar er een bedrijfsverlies van f 28.29 was. Maar bij een bedrijfsuitkomst van 1 gulden per week kan men nog niet van rijkdom spreken. VACANTIE-ADRESSEN Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren aan de ad ministratie s c h r i f t e 1 ij k op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n t i e-adres, de data van begin en einde der va- cantie. Komen deze aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Natuurlijk brengt deze verzending voor onze expeditie extra-kosten met zich. Onze lezers zullen er geen bezwaar tegen hebben indien deze extra-kosten, welke \x/2 cent per dag bedragen, door ons worden berekend. Indien mogelijk gelieve men bij de opgave van het tijde lijk adres de kosten in postzegels bij te sluiten of per giro over te maken. DE ADMINISTRATIE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2