fimcrtuwifye. „GRONINGEN" Huisbrand- en Industriekolen JUNI 19S6 No. US Zuivelexpont naar Palestina Mogelijkheden en moeilijkheden In de laatste weken heeft men een ern stige aanvang gemaakt met de organisa tie van de import van Hollapdsche boter in Palestina en dank zij de Jaarbeurs te Tel- Aviv zijn daarbij zoodanige resultaten be reikt dat, zooals we Zaterdag reeds mede deelden, Holland zich thans reeds een aan deel van 20 pet in de Palestijnsche boter- import heeft veroverd, welke gemiddeld ongeveer 120 h 150 ton per maand bedraagt. De vooruitzichten worden gunstig beoor deeld en in de toekomst kan Palestina een belangrijk afzetgebied worden voor Hol landsche boter. Tot dusverre was de Palestijnsche boter markt hoofdzakelijk in handen van expor teurs in de zgn. Baltische staten (Litauen, Letland en Estland) en van Australië en ook thans is dat nog het geval Meer dan 50 pet van de in Palestina geïmporteerde boter is afkomstig uit de Baltische landen. Een belangrijke factor daarbij is, dat de export van de belangrijkste boter-uitvoeren- den staat, Litauen, in handen is en ook de steun heeft van de Regeering van dat land Daarvoor kon de export en ook de distribu tie in Palestina beter worden geregeld, het geen van het grootste belang was, zooals hier nader zal blijken. Pogingen om de Hollandsche boter, hoe- Wel van superieure kwaliteit, ingang te doen vinden in Palestina, hebben bij vroe gere gelegenheden weinig succes opgele verd. Het bleek, dat onder de bestaande klimaatcondities deze boter zich minder goed hield, juist doordat ze vetter was.ver- .vloeide ze eerder en kregen de pakjes een ontoonbaren vorm, hetgeen nog werd ge accentueerd door de omstandigheid, dat de Staatscontrole in Nederland geen bijmen ging van chemische middelen, zooals boor- zuur, toelaat Het ergste was echter, dat er op sommige tijdstippen te veel is geimpor- teerd. Er zijn oude voorraden op de markt gebracht en dat heeft de naam van de Hol landsche boter schade gedaan. Er bestaat thans hoop, dat de moeilijkheden zijn te ondervangen; een bekende importeursfirma in Palestina heeft de zorg voor de distribu tie van de producten van een der boter exporteerende groepen op zich genoemen en het Crisis-Zuivel-bureau, ook te Tel Aviv vertegenwoordigd, heeft zich op de hoogte kunnen stellen van de behoeften van de Palestijnsche botermarkt. Een belangrijke factor is ook de prijs en in dit verband wordt er op gewezen, dat het natuurlijk niet mogelijk zal zijn voor Palestina dezelf de noteeringen te verkrijgen als in Enge land, waar de Hollandsche boter nog vol komen versch aan de markt wordt gebracht Anderzijds hebben wij echter een voor sprong op de Baltische landen, aangezien 't vervoer van Holland uit twee weken en van Lithauen uit vier weken in beslag neemt Vooral in de wintermaanden heeft Holland een uitstekende kans, aangezien de kli maatsomstandigheden dan geen belemme ring vormen. Waar men in Palestina niet met clea- ringsmoeilijkheden en dergelijke te kampen heeft, heeft men hier een markt, waarvan de beteekenis niet mag worden onderschat Bij een verdere g/instige ontwikkeling kan worden verwacht, dat Holland zich een aandeel kan veroveren in de Palestijnsche botermarkt van zestig ton per maand en bij een gemiddelden boterprijs van honderd gulden per ton, zou dat neerkomen op een uitvoer van een half millioen gulden per jaar. Tegelijketijd worden er nu ook pogin gen aangewend om de Hollandsche boter- uitvoer naar Egypte, Syrië en Cyprus te stimuleeren, doch men verwacht hier niet affaires van zulke afmetingen OOK KAAS-EXPORT Hoewel In geldswaarde uitgedrukt van minder beteekenis, is ook de kaas-export vanuit Nederland naar Palestina aanzien lijk. In 1934 bedroeg het aandeel van Neder land circa 25 pet, de cijfers over 1935 zijn nog niet bekend. De omzet betreft hier voor namelijk de z.g.n. broodkazen en verder zeer veel gesmolten kaas. De alles beheerschende factor is hier de prijs. Over het algemeen wordt er nog maar zeer weinig onderscheid gemaakt in de kwaliteit en ligt hier, wat dat betreft, nog een zeer ruim terrein open voor doel matige propaganda. Naast Nederland heb ben ook Polen en Bulgarije een belangrijk aandeel in de kaas-import. De ervaringen op de levant-fair te Tel- Aviv hebben aangetoond, dat de belangstel ling voor het Hollandsche product niet ge ring was. Het Crisis-Zuivelbureau, dat in 't Holalndsche paviljoen een groote stand be zette, had tot taak onpartijdige voorlich ting en propaganda, waardoor niet voor individueels producenten of groepen zaken relaties konden worden aangeknoopt. De resultaten zullen eerst tot uiting komen, wanneer op grond van dit werk Palestijnsche importeurs van hun belang stelling zullen doen blijken. Er bestaat dan ook groote waarschijnlijkheid, dat dit wel het geval zal zijn. Wat de andere melkproducten, geconden seerde melk en melkpoeder betreft, heeft Nederland reeds een zeer groot en in som mige opzichten zelfs een overwegend aan tal in den Palestijnschen import Van veel beteekenis is bv. de afzet yan het zgn. ma gere melkpoeder voor de pluimveeteelt, die met het oog op de vooruitzichten van de pluimveeteelt in Palestina, zelfs nog in be langrijkheid zal toenemen. Verder worden gecondenseerde melk en melkpoeder nog zeer veel gebruikt bij de vervaardiging van consumptie-ijs en in de restauratiebedrijven. Dnooginrichting voor land bouwgewassen Een nieuw model ruiter Aan de geïllustreerde brochure, die de Ned. Heidemaatschappij gra'iis beschikbaar stelt ontleenen wij over deze „ruiter" het volgende: Nu de hooioogst en straks de oogst van vlas-, peul- en graangewassen, weer voor de deur s'aat wordt voor den boer de vraag weer van Ik-lang. welke middelen hem ten diensie slaan om zijn producten zoo goed en goedkoop mogelijk te oogsten. Een trouwe helper hierbij vooral bij onvaste weersge steldheid is de klaverruiter, een vrijwel overal bekende drooginrichting. Door de Nederlandsche Heidemaatschap pij wordt thans een nieuw systeem droogrui- ter vervaardigd, „dakruiter" genaamd en ge maakt naar het model van den in Duitsch- land reeds sedert eenige jaren met veel suc ces gebruikten Dalheimer ruiter. Wij geven van deze ruiter een tweetal af beeldingen. Zooals men uit de teekeningen ziet bestaat deze nieuwe ruiter uit 2 driepooten. Deze worden op pl.m. 2.70 M. afstand van elkaar zoo opgesteld, dat de 3 M. lange draaghou- fen met eenig overstek daarop kunnen lig gen. Beide driepooten worden met elkander verbonden door het bovenste draaghout, dat met beugels over het uiteinde hangt Dan staat alles stevig. Wil men nu gras, klaver, erwten, enz. dro gen, dan worden eerst aan beide zijden de onderste draaghout en geplaatst aan weerszijden twee stuks en daarop een laag gewas gestapeld. Daarna plaatst men een derde draaghout en brengt een nieuwe slag aan. Zoo gaat men door tot men ten slotte het geheel afdekt, door over het bo- Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis VIER GROOTE EIGENSCHAPPEN van Oha voeders hoog ln voedingswaarde rijk aan D-vitamine ruim mineralen gehalte weldadige werking op organen Dat is de reden waarom Oha voeders een hooge opbrengst per Kg. voeder hebben. Daarom houden zij Uw voederkosten laag. Voer Oha voeders of meng Uw voeders met Oha voederkernen Voor Oha voeders of meng Uw voeders met Oha voeder kernen dan haalt U ook in dezen tijd een ruime verdienste. Geef ons even op welke voeders wij U moeten zenden. VAN OIJEN'S HANDELS-MIJ N.V. Postbox 48 VENL0 VERZENDING DOOR GEHEEL NEDERLAND kunstmest rUhUI" 40 c per lies bij de bloem- en zaadwinkels 331 Toen wij 11 Vrijdag op onze mooie tocht langs de voet der duinen naar de bloeiende landbouwstreek, de Wieringermeerpolder ook door de bollenstreek kwamen zagen we meer malen ,dat geheele velden met aardappels waren bepoot. Dat was, eerlijk gezegd, geen gezicht. Op zich zelf wel. We hebben ons op die zelfde reis meermalen verlustigd in de aanblik van een groote akker met een pracht aardappelgewas bedekt. Daar niet van dus. Doch waar men zijn geheele leven nooit an ders gezien heeft dan bloembollenyelden, daar wil men thans zien dor bloembollenloof, kale onbewerkte velden met de dorre haver- stoppelrijen er tusschen, hier en daar afge wisseld met een kleurig veldje anemonen of blauwe irissen. Maar daér gToen frisch aard appelloof over tamelijk groote oppervlakte te zien: 't is geen gezicht! Maar wat wil men. Er is wel meer dat geen gezicht is. Vindt ge oorringen voor varkens zoo mooi? Of de blauw gekleurde denatura- tieuroducten. 't Is crisis, man! En dan moet er wel eens wat, dat anders niet zoo leuk is. Ook HET BLOEMBOLLENBEDRIJF IS GESANEERD. Vandaar dat knollen de plaats Innamen van bollen en de aardappelbloesem voor bloem- bollenpracht verscheen. Niet ieder vindt die 6aneering goed. Vooral in de laatste dagen is men weer druk aan het bespreken van de Bl of niet wenschelijkheid om met de sanee ring van het bloembollenbedrijf door te gaan. In Hillegom vergaderde Vrijdag de plaatselijke afdeeling van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur. Want 22 Juli is het de algemeene vergadering, waar over de al of niet wenschelij'kheid van voort zetting der saneering zal geadviseerd wor den door heel de vereeniging. In Hillegom heeft de afdeeling zich uitgesproken zoowel tegen behoud van alle saneringsmaatrege len als tegen opheffing van alle maatregelen. Een kleine meerderheid was voor het behoud van enkel de teeltregeling. Men is het dus niet met elkaar en ook niet met de maatre gelen eens. Ook te Lisse kwamen de kweekers bijeen in een vergadering door anti-saneerders belegd. Als redenen waarom men tegen saneerir^ is werden aangegeven dat het buitenland zich veel meer gaat toeleggen op de bloem bollencultuur als ons land door verklei ning der productie de prijzen hooger tracht te houden. Vele Hollandsche kweekers, voor al jonge, gaan nu al in het buitenland kwee ken en landgenooten hier dus concurrentie aandoen. Onze beteelde oooervlakte loopt terug doch die ln het buitenland breidt zich sterk uit. En als men ln het buitenland eenmaal genoeg teelt, dan gaan de grenzen natuurlijk dicht. In het buitenland verkoopt men heneden de hier gestelde minimumprijzen, zoodat deze minimumprij *n hier ook geen zin hebben. Bovendien kost de saneering veel geld aan ambtenaren, ongeveer een half millioen be weerde men. Zooals wij reeds zelden, zUn er ook, die er Hoe 3e dakruiter opgesteld wordt. Alleen aan één zijde zijn de draagpalen nog maar aangebracht vendraaghout met beugels een laag van het te drogen product aan te brengen. Men kan het gewas nadat het iets verwelkt is bijv. één dag na het maaien op den ruiter bren gen. Men is dan van alle zorg af en het veld is vrij. Het verlies aan fijne voedzame dee- len is dan zeer gering, de voedingsstoffen logen niet uit en 't hooi behoudt zijn mooie Bij graan verkrijgt men, zooals uit de af beelding blijkt, een dak van stroo, dat de aren volledig beschut Om zooveel mogelijk nut van dit dak te trekken, wordt, nadat de heide driepooten op boven aangegeven wijz» geplaatst zijn, een dubbele rij schoven (16 a 20 stuks) in de lengte onder den ruiter ge- plaats". Nu worden aan elke zijde de onderste draaghouten geplaatst en daarop wordt een laag schoven aangebracht, met de aren naar binnen en met het ondereinde zoo licht mo gelijk op de grond steunende. Dan plaatst men de beide volgende stokken en stapelt verder, op de wijze die de teekening aan geeft, waarbij geleidelijk elke rij schooven wordt vastgeknepen door den draagstok, die er boven ligt. De dakruiter met graan beladen Zijn zoo vijf stokken aan eiken kant ge plaatst, dan wordt eerst rechts een laag schooven aangebracht Vervolgens steekt men den zesden draagstok aan de linkerzij de, binnen de driepooten, door de beide ovale ringen die aan den linkerpoot zijn be vestigd en legt nu aan de linkerzijde een laag schooven zoo, dat de aren over dien door de ringen gestoken stok komen te lig gen. Nu wordt de 7e stok aan de linkerzijde op de bovensten spijker en de 6e aan de rechterzijde geplaatst en daarover een laag schooven gelegd. Deze schooven worden vastgeknepen door den 7en draagstok door de ovale ringen van den rechterpoot te ste ken. Het graan is dan onderdak. Storm waait de graan'nokken niet meer uit elkaar als voorbereiding van den regen om de schoo ven doornat te maken Integendeel: men dwingt den wind om. zijn nuttige drogende invloed op het graan te doen inwerken. Voor een flinke oogst kan men rekenen 16 20 ruiters voor graan en 20 a 30 stuks voor hooi noodig te hebben al naarmate men dichter of minder dicht wil pakken. anders over denken en de saneering een goed middel vinden om de kweek loonend te ma ken en niet zoo bang zijn voor het buiten land als bollenkweeker. We zijn benieuwd wat op 22 Juni het gevoelen van de meer derheid zal zijn. 't Gevoelen van de meerderheid der deelne mers aan DE REIS NAAR DE WIERINGERMEERPOLDER was voor zoover ik kon nagaan, dat ze een goede reis gemaakt hebben. Men was zeer tevreden over het verloop van de reis die precies volgens program kon verloopen. Mooi op tijd, half 9 was mer weer in Rotterdam. Alles sloot als een bus. En men heeft heel wat moois gezien. Ook daarover waren allen het eens. Men had zich de stand der land bouwgewassen niet zóó voorgesteld. Men zag tot zijn verbazing een gewas, dat met de beste streken van ons land kan wedijveren. Men zag boerderijen, heel model ingericht en toch zonder luxe en heel practisch. Van alle kanten is het nieuwe land doorkruist. Wie- ringen geheel in de lengte doorgereden, de afsluitdijk heeft men gezien. (Zonder mug gen ,die waren gevlucht voor de pers). De grootsohe afwateringssluizen zijn we voorbij gereden. En op de terugreis de glas- en schoorsteenpijpenrijke bloemenstad Aalsmeer doorgereden. De Haarlemmermeer vergele ken met de Wieringermeer. t Waren zooveel indrukken, dat de deelnemers ze geloof ik niet verwerken konden, evenmin als de lei ders. Allen werden hoe langer hoe minder druk met hun gesprekken, die overigens zoo gezellig waren. Enfin, ge kunt het ook meemaken. Volgende week gaan we hoogstwaarschijnlijk weer. Voor hen, die het nieuwe gewest nog niet za gen een mooie gelegenheid een kijkje te gaan nemen. En ervaringen r^ker *e worden. Dat is men ook door toevalligé omstandighe den omtrent DE INVLOED VAN DE BEMESTING OP DE ONTKIEMING DER POOTAARDAPPELS IN HET VOLGEND JAAR. In het kalitydschrift La Potasse lozen we, Goed houden van melk Een belangrijke vinding De Duitsche geleerde T. H. Hofius heeft na bijna twintig jaren experimenteeren een nieuw procédé ontdekt voor het bewaren van melk, dat na genomen proeven zeer be langrijk is gebleken voor passagiersschepen, welke groote reizen maken. Een dier schepen, aan boord waarvan de practischo waarde van het procédé-Hofius is beproefd, is het s.s. „Watussi" van de Deutsche Ost-Afrika Linie. Op 2 April j.l. is het schip uit Hamburg vertrokken voor het maken van een reis om Afrika. Op den datum van het vertrek is versche melk aan boord gebracht, welke in daarvoor speciaal vervaardigde bussen onder een druk van 4 atmosfeer, na toevoeging van zuurstof is geplaatst en daarna luchtdicht afgesloten, op 6 gr. Celsius is gekoeld. Toen 14 dezer de „Watussi" Rotterdam aandeed, zijn belanghebbenden en belang stellenden uit de kringen van reedersbe- drijven in de gelegenheid gesteld zich te overtuigen van het nut van de uitvinding. Zoooals Hofius had voorspeld, bleek de melk in plaats van bedorven, aan waarde gewonnen te hebben, de smaak was ver edeld, de bijsmaak van stallucht, mest en koeien was absoluut verdwenen, terwijl de toevoeging van zuurstof geen invloed op de samenstelling van de melk had gehad. O.a. was de roomlijn niet gebroken. Toch had deze melk dp reis van 15.000 K.M. in 2% maand geheel meegemaakt. De directeur van den keuringsdienst van Waren te Am sterdam, dr. van Raalte, heeft met dezelfde gunstige resultaten de vinding toegepast. Een bijzonderheid is, dat deze uit de prac- tijk geboren vinding geen theoretische ver klaring heeft kunnen vinden, hoewel een geleerde als prof. Hennenberg uit Kiel ge- ruimen tijd naar de verklaring van ho' merkwaardige verschijnsel heeft gezocht. De uitvinding van Hofius is voornamelijk van beteekenis voor passagiersschepen op lange afstanden, daar gekoelde melk, melkpoeder noch gecondenseerde melk aan de te stellen eischen kunnen voldoen. Op de vinding is bereids patent gevraagd. Electromagnetische zaaizaadzui vering Een ingenieuze vinding Het probleem van het zuiveren van zaad, vooral van klaverzaad, is voor den land bouw van buitengewoon groot belang aan gezien het opkomen van onkruid of andere planten op de akkers grooiendeels kan wor den tegengegaan door het zaaien van zuiver zaad, d.w.z. zaad, dat geen zaden van on kruid of van andere planten bevat, lezen we in de N.R.Ct. Vroeger gebruikte men een luchtstroom om uit het te zaaien zaad de specifiek lichtere vreemde bestandeelen weg te blazen. Later kwamen de handzeven in gebruik en daarna ook de machinaal in be weging gebrachte draadzeven, om in ver binding met windgevers, separateurs, enz een zoo volmaakt mogelijke reiniging Ie ver krijgen. Met behulp van deze mechanische inrichtingen, waardoor men slechts de in vorm en -zwicht van klaverzaad afwijken de zaden kon wegblazen, werd het zaad op zoodanige wijze gezuiverd, dat het nog aan verscheidene andere reinigingsprocessen on derworpen moest worden, hetgeen tijdroo- vond en daardoor niet economisch was, nog afgezien daarvan dat bij deze methode al tijd een zeker percentage van het goede zaad verloren ging. Hierin is thans een volkomen afdoende verbetering gekomen door de methode van Gompper voor de electromagnetische reini ging. Deze methode is zoo volmaakt, dat het onkruidzaad, onverschillig welk gewicht, welken vorm en welke andere uiterlijke ken merken het ook heeft, voor vrijwel 100 pet uit het klaverzaad wordt verwijderd. Het onzuivere zaad wordt in een apparaat vermengd met een op bijzondere wijze fijn gemalen zuiver metallisch ijzerpoeder in waterige oplossing, in zulk een hoeveelheid als ongeveer overeenkomt met het percen tage van het daarin aanwezige onkruid. Dit ijzerpoeder hecht zich niet aan het klaver zaad, doch buitengewoon goed aan alle soor ten onkruidzaad, zooals weegbree, kamille, veldzuring, alle mogelijke wilde planten met een lange wortel, enz., zoodat dit zaad in één keer volkomen wordt afgescheiden als men het onzuivere klaverzaad over de elec tromagnetische inrichting laat gaan. Door deze orgineele behandeling wordt 't klaverzaad zelf in geen enkel opzicht bena deeld; integendeel, daardat 't bevrijd wordt van stof en vuil, ziet het er frisscher uit en blijft ook volkomen droog, zoodat het dado lijk verpakt en verzonden kan worden. De inrichting bestaat uit bijzonder gecon hoe men in Nieuw-Zeeland zakken, met aard appels bewaarde om na te gaan of bemes ting ook verandering in de samenstelling van de knol teweegbrengt. In de verschillende zak ken had men dus aardappels gedaan van peroeelen die verschillend bemest waren, 't Werd te laat voor het laboratorium het onderzoek kon openen en daarom wilde men de aardappelen wegdoen. Bij het openen der zakken bleek, dat de aardappels ontkiemd waren, doch zeer verschillend. Al naar de bemesting was geweest van het perceel waar ze waren gegroeid. De aardappels van de volledig bemeste perceelen hadden de krach tigste, de mooiste uitloopers. Om deze toevallig gevonden resultaten te controleeren, heeft men het volgend jaar met opzet beproefd of de bemesting inder daad invloed had. De uitslag was weer ge heel gelijk. Aardappels van perceelen die volledig bemest waren geweest liepen veel beter uit dan die van perceelen welke alleen kali of fosforzuur of stikstof of niets hadden gehad. Ook bij de bemesting dus moet men zelfs meer dan een oogst vooruit zien. Maar dat vooruitzien valt niet altijd mee. Vooral niet als je als autobestuurder in het donker rijdt en een ander motorrijtuig je tegen komt. Dan zie je geen steek van wat rechts op de weg vlak voor je is. Als dat geen achterlicht heeft. Een ruiter te paard bijvoorbeeld. Deze worden nog al eens aan gereden en meestal komen beide er slecht af. Daarom wil volgens „de Boerderij" hét bestuur van de Kon. Ned. Federatie van lan delijke rijvereenigingen propaganda voeren voor EEN ROOD ACHTERLICHT VOOR RUITERS. Deze behoeven tot dusver nog geen rood achter licht te voeren bij avond. Maar dat is, zoo we zagen, geen voordeel. Dat rood achterlicht kan op eenvoudige wijze worden bevestigd aan den linker stijgbeugel en is goed zicht baar .vooral omdat het bij het draven nog op en neer beweegt ook. De kosten er van zijn gering. Voor 1.10 ongeveer heeft men het lampje met batterij compleet. De batterij zal ongeveer 14 tot 16 uur goed branden. Dit is door de Amsterdamsche politie nauwkeurig onderzocht. Reflectors helpen niet! Dat heeft dit corps ervaren. Als de automobilist strueerde magnetische trommels, welke zeer dicht bestrooid kunnen worden, zoodat de machine 200 tot 1000 Kg. zaad per uur kan zuiveren. Het stel magneten is zoo gerang schikt, dat de trommels aan hunne voorzijde zeer sterk magnetisch werken, zoodat de op de trommel komende, met ijzerpoeder om hulde vreemde bestanddeelen vastgehou den en naar achter, naar de niet-magneti- sche helft gevoerd worden, terwijl het niet door ijzerpoeder omhulde klaverzaad, onge hinderd over de trommel gaat en dadelijk in de daaronder opgehouden zak valt Voor zaad, dat bijzonder rijk is aan on kruid gebruikt men machines met twee trommels, waar het onreine zaad als een waterval over heen loopt terwijl voor nor maal onzuiver zaad een machine met één trommel voldoende is. De machine wordt met behulp van transmissie of electrisch gedreven. Voor de magnetiseering wordt van gelijkstroom gebruik gemaakt, de span ning kan men willekeurig groot nemen. Een alarm-apparaat vestigt er automatisch de aandacht op, wanneer de toevoer van elec- trische stroom naar de magnetische trom mels onregelmatig geschiedt. De grootste machine met twee trommels en een zuive- rings-prestatie van 1000 kg. zaad per uur, heeft een vermogen van 2^4 pk. Met behulp van een aan de machine aangebrachte in richting kan een gedeelte van het ijzer poeder onmiddellijk teruggewonnen en weer opnieuw gebruikt worden. Prijzen van melk producten in 1935 Lager dan ooit voor sommige In het najaar trad eenige stijging in Door de Algem. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) is uitgegeven een verkort verslag over 1935. Wat de prijzen der melkproducten aangaat lezen we daarin: De prijzen der producten, welke in het verslagjaar bedongen konden worden, m.n. die waarin de ondermelk in hoofdzaak ver werking vond, waren lager dan gedurende deze crisisjaren nog voorkwam. In het voorjaar en den voorzomer hebben verscheidene weken de kaas en de geconden seerde melk prijzen opgebracht, waarmede de verwerkingkosten der ondermelk niet ver goed werden, zoódat een negatieve op brengst voor dit product verkregen werd. Dit deed dan ook verschillende fabrieken er toe overgaan de kaasmakerij stop te zet ten, terwijl het de samenwerking der fabrie ken van gecondenseerde melk in de „con- denspool" ten gevolge had. Ten einde in dezen zeer slechten toestand eenige verbetering te brengen werd van re- geeringswege besloten een 5000 ton magéhe melkpoeder aan te koopen, hoofdzakelijk ter vervanging van visch- en diermeel in het kippenvoer. Hoewel hiermede eenige steun aan de markt werd gegeven, kon hiermede toch ook de on derm elk verwerking niet direct op een loonende basis worden gebracht. Ook overi gens ging deze regeling met velerlei bezwa ren gepaard, al kan niet worden ontkend dat de maatregel als zoodanig juist was. Met den boterexport ging het in 1935 be duidend heter dan het jaar daarvoor. Voor al de export naar Engeland, in het begin Alg. Onderl. Maatsch. Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijnesinnel 75 UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage mderlinge of vaste premie RESERVE: 165.901.11. Deskundige vertegenw. gevraagd! P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z.-H. van den zomer gesteund door een niet on- belangrijken export naar Amerika, leverde betere resultaten op. Het eindresultaat van den in 1935 ge- maakten melkprijs is dan ook door de stijging, welke de prijzen der producten vooral in het najaar algemeen ondergin gen, beter dan in het voorjaar verwacht kon worden. De in Oost-Afrika uitgebro ken oorlog zal daartoe mogelijk hebben bijgedragen, maar toch ook overigens valt er in de prijzen der zuivelproduc ten eer een neiging tot stijging dan tot verdere daling waar te nemen. Met na me is dit bij boter het geval, waarvan de stalistische positie gedurende het ge heele jaar 1935 gunstig was. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centr. Bur.)] Voerartikelen De geheele vorige week heeft aan dd beurs een zeer vaste stemming geheerscht. De kleine hoeveelheid disponibele mais en de inmiddels aangekomen partijen vonden vlot koopers, vooral van Belgische zijde, aangezien door de voortdurende staking, do consumptie in België zich op onze markt dekte. Ook heden worden nog steeds goedo prijzen betaald voor de eerstgewachte mais. Op levering was de vraag niet zoo groot, maar toch gebeuren er nog steeds zaken, hoofdzakelijk door diegenen, die geen ver trouwen in onze munt stellen. Gerst is eveneens vast; er bestaat voor de eerstkomende partijen zeer goede vraag, hoofdzakelijk voor binnenlandsch gebruik. In der. loop der week kwamen enkele zaken in Russische en Donaugerst tot stand, ook in Amerikaansche en Canadeesche gerst* ging een en ander om. Tarwe, rogge en haver zijn weinig in prijs veranderd; de omzet in deze artikelen was niet groot In rogge is het aanbod van Polen niet groot meer en er bestaat vanwege de kwaliteit weinig kooplust voor deze soort In Russi sche en Amerikaansche rogge kwamen zaken tot stand. De prijzen van lijnkoeken bleven in de afgeloopen week vrijwel onveranderd; de kooplust is thans zeer klein geworden. de weerkaatsing van zUn eigen lichten er in opmerkt, is het reeds te laat en is een aan rijding niet meer te voorkomen. Het zou ons dan ook niet verwonderen, in dien binnenkort een wettelijke bepaling in het leven wordt geroepen, die ruiters ver plicht ook een rood achterlicht te voeren. De kosten zijn van dien aard, dat dit geen belet sel meer mag vormen. Het rijden zonder achterlicht is inderdaad levensgevaarlijk. En waarom zou men ook deze verplichting niet opleggen aan de ruiters? Er worden heel wat meer en soms minder practische eischen ge steld aan bedrijven. Maar practische zin kan men niet onzeggen aan het voorschrift, dat MELOENEN, DIE TER VEILING KOMEN, VOLDOENDE RIJP moeten zijn. Dat voorschrift van rijpheid komt nog al eens in het gedrang, zegt de Tuinderij. Door de goede prijzen verlokt worden soms groene meloenen aangeboden, die in smaak meer lij ken op rapen of nog slechter zijn dan deze? Het blad vraagt zich af: waarom? Waarom houden de veilingen in haar eigen belang en in het belang van haar tuinders niet beter de hand aan het voorschrift dat ook meloenen „van voldoende rijpheid" moe ten zijn? Hebben wij met de druiven in de laatste weken al niet misère genoeg beleefd of moeten wij eenzelfde geschiedenis ook nog weer eens met de meloenen doormaken. Onrijpe meloenen mogen niet worden ge veild en dienen vernietigd te worden; als de veilingen hier de hand aan houden, en al het groene „tuig" dat aanbrengers „meloenen" wenschen te noemen, onherroepelijk naar de put te verwijzen, dan zal dit kwaad spoedig genoeg met wortel en al zijn uitgeroeid. In deze geest is aan alle veilingen door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale nog eens een afzonderlijke circulaire gezon den. Men is nu nog eens gewaarschuwd, la ten de veilingen er nu maar haar voordeel mee doen in het belang van handel, van den teler en van zich zelf. Men kan het kwaad beter voorkomen dan genezen. Maar het kwaad, dat crisisambtenaren in de Betuwe met de z.g. tarwefraude hebben ge sticht is niet te genrzen, NA MAANDENLANG ONDERZOEK IS VAN TARWEFRAUDES NIETS OVERGEBLEVEN. Dpzer Sagen ls dat nog duidelijk naar voren gebracht op de vergadering van de Geld. O ver ij ss. Maatschappij van Landbouw. Het lid van de Eerste Kamer de Ruyter vertelde daar o.m. dat bij de rechtbankzitting de hoofdcontroleur van de Tarwewet zulke on zinnige beweringen gedaan had, dat het eigenlijk geen wonder is, dat de Justitie uit volkomen onjuiste voorlichting van een hoofd deskundige haar conclusies trekt. Volgens den heer de Ruyter heeft er in de Betuwe een tijdlang een ware terreur ge heerscht. Verschillende boeren en leiders van de organisatie met hun gezinnen zijn daarvan de dupe geworden. De heer van Rappard heeft op een andere plaats er reeds den minister van Justitie op gewezen, dat een dergelijke behandeling, als waaraan de boeren in Eist hebben bloot ge staan, die door den majoor der rijksveld- wacht en de controleurs werden gearresteerd, nog nimmer was voorgekomen. Spr. vreest dat het leed, dat daarmede allen, die van dit Justitiebeleid de dupe zijn geworden, onher stelbaar zal zijn. Rehabilitatie anders dan langs wettelijken weg in den vorm van een geringe vergoeding als schadeloosstelling, zal wel niet kunnen worden verkregen. Dat men bijna gezinnen kapot heeft gemaakt, doet niet ter zake. de Justitie zal alles wel met den mantel der vergetelheid bedekken. Dat zijn harde woorden, maar er is veel leed ke°d 0Ptr€£ïen der ambtenaren berok- En de ambtenaars zijn hiermede niet In de achting gestegen. Want het is de oude gang: wat twee slechte bederven wordt door hon derd beste niet weer goed gemaakt. Men is licht geneigd om te zeggen: zoo zijn de cri sisambtenaren. Niet vaak hoort men: zulke zijn er. Men generaliseert altijd. En altijd weer het kwade, het verkeerde. Dat ls een menschelijke eigenschap. Zooals het een eiaenschap van mij is om elke keer weer te zeggen: Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8