adlOj) zaterdag 20 juni 1936 derde blad pag. 9 Het gaat spannen in IJmuiden TERREUR WOEDT IN VERKAPTEN VORM Visscherijbedrijf ligt nu reeds zoo goed als plat Iedere dag brengt meer „stakers" 's-Gravenhage, 19 Juni. 't Gaat spannen in IJmuiden. Ziedaar de conclusie, die \vü mee- ncn te mogen trekken na hetgeen ons hedenmiddag in een persconferentie is meegedeeld namens de drie con- fessioneele werknemersorganisaties, tw. den Chr., den Oud-Katholieken cn R.K. Transportarbeidersbond. Wie op het oogenblik de groote visschershaven onder Amsterdam be zoekt merkt van die spanning eigenlijk nog weinig. Doch wanneer men weet, dat van alle schepen, die van de vangst terugkeeren, er niet een opnieuw zee kiest, de stakers noch van hun vakor ganisaties, noch van Maatsch. Hulpbe toon ook maar de minste uitkeering krijgen, cn de wcrklooze visschers, die via de Arbeidsbeurs werden opge roepen maar weigerden, eveneens van iederen^teun zijn uitgesloten, wanneer men dat alles weet, dan zal een ieder moeten toestemmen, dat de situatie bedenkelijk begint te worden. De vraag rijst natuurlijk onmiddellijk, of er dan geen overeenstemming kan worden bereikt? Het feit, dat de besturen der vakor ganisaties we spreken op het oogenblik alleen over de confessioneele omdat we straks met de heeren van den modernen bond nog een appeltje hebben te schillen de schouders hierbij moeten ophalen, bewijst voldoende, hoe duister de toestand is. Loonen zijn laag, maar Meerdere factoren hebben hiertoe aanlei ding gegeven. Daar zijn eerst de loonen der visschers, die, dat stemt iedereen toe. reeds vóór het conflict bedroevend karig waren. Hier staat echter tegenover, dat in het al gemeen gesproken (voor enkele groote sche pen moet een uitzondering worden gemaakt) de reeders het eveneens zwaar te verant woorden hebben, Er is eigenlijk den laatsten tijd met verlies gevaren, doordat, evenals alle andere handel, de vischhandel totaal ziek moet worden genoemd. Er is nu eenmaal heel weinig afzetgebied. Men kan dus begrij pen, dat onder dergelijke omstandigheden een behoorlijk loon een vrome wensch moet blijven. Veel beter zouden de reeders hun bedrijven kunnen stop zetten, ware het niet, dat ze tot een zeer hoogen prijs het kleine afzetgebied, dat ze nog hebben, willen be houden. De druk der lasten wordt evenwel met den dag ondragelijker, zoodat men zich er niet al te veel over behoeft te verbazen, wanneer zelfs aan die karige visschersloonen opnieuw getornd wordt. Nu zijn er visschers te over, die de moei lijkheden in het bedrijf ten volle beseffen en op grond hiervan in een nieuwe loonsver laging willen berusten. Verreweg het mee- rendeel van hen moet gezocht worden by de confessioneele organisaties. Het bewijs hiervan werd geleverd door het feit, dat toen de besturen dezer organisaties uiteindelijk een compromis met de reeders wisten te be reiken, de meeste leden aan dit compromis hun goedkeuring hechtten. 't Roode paard achter den wagen! Scherp steekt hiertegen af de hou ding der modern georganiseerden. Deze weigerden te stemmen, ook nadat het moderne bestuur bij zijn leden op de knieën had gelegen om eveneens het compromis toch maar te mogen onderteekenen. Het is hier weer het oude liedje: de leden volgen niet het bestuur, maar het bestuur loopt de leden achteraan. Natuurlijk uit vrees voor de syndica listen en communisten, zoowel binnen als buiten de organisatie. Want de communisten c.s. hebben zich met al hun energie ook op dit arbeidsconflict geworpen. Angst gezaaid Intusschen is onder de goedwillende vis schers de noodige angst gezaaid. De commu nisten hebben eerst de modern-georganiseer- den op hol gebracht, en waar hierdoor de grootste helft van alle IJmuidensche vis schers het stakingsparool laat klinken, is het niet zoo onbegrijpelijk, dat de christelijk-ge- organiseerden, uit vrees voor rancunemaat regelen, er tenslotte ook het bijltje bij heb ben neergelegd. Ergo, heel IJmuiden ligt plat. Er zijn nog wel enkele schepen op lar zoodra er een binnen komt staan de stakers gereed, onder veel woorden te ver staan te geven, dat niet meer mag orden uitgevaren. Dat is dus terreur van het zuiverste ter, zij het ook, dat van hand tastelijkheden (gelukkig) nog niets valt te bespeuren. Waar nu in den grond van de zaak de communisten volkomen succes hebben ligt het voor de hand, dat de Regeering radicale maatregelen treft. Vandaar het harde besluit, de steunuitkeeringen aan de hierboven genoemde weigerachtige visschers stop te laten zetten. Wij hebben de vraag gesteld, hoe een der gelijke terreur mogelijk is in Nederland. Zijn die confessioneele visschers dan zoo klein in aantal of zoo bang? Daarop deelde men ons mede, dat er ongeveer 900 visschers modern pl.m. 750 in de confessioneele bonden zijn georganiseerd. Van een klein aantal kan dus niet worden gesproken. En het is stellig denkbaar, dat, desnoods onder politie-toe- zicht de goedwillenden uitvaren. Maar dan begint de terreur onder de achtergebleven familieleden, al of niet op een manier, die de el-bogen doet herinneren. Boycot door leveranciers, die met de stakers sympathi- seeren, is één zoo'n middel, gelijk een paar jaar terug is gebleken. En zoo zijn er nog tal andere methoden, waartegen de over heid welhaast machteloos staat. Revanche in de toekomst Daar komt nog bij, dat de bemanningen later ten deele soms wisselen. Is de tijd aan gebroken, dat de stakers ook weer gaan varen, en ontstaan zoodoende aan boord „ge mengde" equipages, dan behoeft men niet te raden hoe de onderlinge verhoudingen op de schepen worden. Het is vooral deze revan che die dus eerst van later orde is welke de goedwillende visschers duchten. Bovendien doet zich nog een andere moei lijkheid voor. Men kan maar niet tien wil lekeurige goedwillende visschers aan boord zetten om uit te varen. Want een matroos kan de functie van stuurman niet vervullen kok is geen machinist. Alle IJmui densche visschers zijn als 't ware op elkaar aangewezen, zoodat, wanneer er een groot aantal staken, al spoedig onmisbare raderen uit het visschers-uurwerk blijken te ontbre ken. Toestand uiterst critiek Met dat al is de toestand in IJmuiden uiterst critiek. Het wachten is.op het psychologisch oogenblik, zoo zeide men ons. Waarmee men wilde zeggen, dat als er één schaap over den dam is, ze misschien alle maal volgen. Wat zal er echter gebeuren, wanneer dat oogenblik wat lang op zich laat wachten!! Een paar duizend werkloos loopende vis schers, verstoken van ieder en steun. Of men moet zijn hoop bouwen op de 5000 uit Tilburg, die aan het stakings comité zijn gezonden Men zou er om moeten lachen, indien de situatie niet zoo bedenkelijk was. Immers, hebben die 5000, waarmee geschermd wordt door een stelletje communisten, die er ook al mee schermden tijdens de groote sta king in de stad hunner inwoning, alsmede tijdens de schermutselingen bij de Kwatta- fabriek in Breda, per saldo te beteekenen? Ook dc N.S.B. van de partij De N.S.B. is zich inmiddels ook met het geval gaan bemoeien. Zij heeft, naar dezer dagen bericht werd, een bedrag van f 1000 beschikbaar gesteld. Het stakings-comité die echter van de hand hebben gewezen, doch naar verluidt, waren ze daarvoor ook niet bestemd. Die f 1000 waren voor de nat.-soc. visschers! Waar die evenwel moeten worden gezocht weet niemand. Desondanks wijdt „Volk en Vaderland" van hedenavond heele voorpagina aan, waarop met groote letters staat vermeld: „Fiere houding onze kameraden". En bovendien wordt een bero%p gedaan op de Vova-lezers, om finan- cieelen steun aan de „kameraden in nood". Dat is dus allemaal comedie! waarmei traditie gehandhaafd wordt. Nog meer verlies van afzetgebied? Het- is tenslotte duidelijk, dat deze staking, zooals tegenwoordig haast iedere staking, economisch beschouwd een onberekenbaar groote schadepost beteekent. In 1933 hebben de Denen op deze manier een aanzienlijk deel van het IJmuidensche, en daarmee Nederland- sche afzetgebied veroverd. Thans dreigt hetzelfde te gebeuren, hetzij door Denen, hetzij door visschers van Weser- münde of elders. Want visschersplaat- sen als Scheveningen en Vlaardingen Bij Examens blijft men kalm en helder, indien men voor- af Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt Koker 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. f Adv.) Beide laatstgenoemde zijn plaatsen, waar met name de bedrijven voor de haring- visscherij den toon aangeven, terwijl IJmui den is ingesteld op de vangst van bot, schol, schelvisch e.d. Scheveningen en Vlaardingen hebben hierdoor ook andere arbeidsovereen komsten, die thans geen aanleiding geven om uitbreiding van de staking naar deze havens te venvachten. De grootte der loonsverlagingen We zullen de lezers de nogal ingewikkelde becijferingen sparen, die aan de orde zijn geweest alvorens de confessioneele bon den vorengenoemd compromis bereikten. Laten we daarom volstaan met mee te dee- len, dat de door hen aangenomen voorstellen beteekenen een verlaging voor de kustboo- ten-vissohers van 3 tot 4pet., voor de visschers der tusschenbooten van 3,7 pet. en voor de visschers der schelvischbooten van 4,7 pet. op de totale verdiensten. Wij willen besluiten met de hoop, dat de stoere visschers van IJmuiden zoo spoedig mogelijk hun oogen zullen openen voor de practijken dergenen, die zeggen hun vrienden te zijn doch in werkelijkheid als de gevaar lijkste vijanden dienen te worden beschouwd: Wolven in Schaapsvel! BOERDERIJBRAND Vrijdagmiddag omstreeks half twee brak brand uit in de boerdery te Pe e 1 o o bij Assen, bewoond door den landbouwer L. Geerts. De Asser brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de boerderij geheel in vlammen opging. Een gedeelte van het huisraad kon worden gered. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Voor het Lustrum-spel te Utrecht, dat tijdens de a.s. jubileumfeesten zal worden op gevoerd, werden zeer fraaie costuums ontworpen. Eenige der medespelende personen uit „De Groote Geus" in hun schilderachtige kleederdracht. Hevige botsing tusschen motorfiets en auto Men meldt ons uit Zevenhuizen: Donderdagavond heeft er aan den Groene- weg een botsing plaats gehad tusschen een auto en een motorrijwiel, waarbij de be stuurder van het motorrijwiel zware ver wondingen opgejoopen heeft. De 19-jarige W. B. als bestuurder en de 17-jarige Fr. B. als duopassagier reden met groote snelheid den Groeneweg af. Even voorbij de witte brug, waar een gevaarlijke bocht ligt, tracht te B. met onverminderde vaart den bocht links te nemen. Vam de andere zijde naderde een Union-auto welke aan de voorgeschre ven richting reed. Een botsing was onver mijdelijk. De bestuurder van de auto tracht te dit te voorkomen door het stuur geheel om te halen en in den berm van de weg te rijden. Een aanrijding was echter niet te voorkomen. B. botste in volle vaart op zij tegen de auto. Zijn broer F. B. werd in de heining geslagen. W. B. bleef bewusteloos liggen. Dr. de J. achtte overbrenging naar het acad. ziekenhuis te Leiden noodzakelijk, de toestand van B. is ernstig. De botsing was zóó hevig, dat de auto aan een zijde geheel in elkaar gedrukt was. Naar Dordrecht en Moerdijk Excursie van de Vereeniging Het Nederlandsche Wegencongres Nu de openstelling van de Waalbrug te Nijmegen een feit is geworden, staat de ver binding over het Hollandsch Diep en de Oude Maas bij Dordrecht in het brandpunt der belangstelling. Het was daarom van de Vereeniging „Het Nederlandsche wegen-congres" goed gezien om naar de genoemde verbindingen een ex cursie te ondernemen. De bruggen te Dor drecht en Moerdijk leenen zich juist op 't oogenblik in het bijzonder voor een bezich tiging. Aan deze excursie, die gisteren werd ge houden, werd door een groot aantal vooraan staande technici deelgenomen, benevens en kele ingenieurs bij den Rijkswaterstaat, -bruggenbureau en vele andere genoodigden. Van het bestuur der genoemde vereeniging waren aanwezig de heer Ir. J. J. Stieltjes, voorzitter en H. W. O. de Bruyn, secretaris, directeur van den A.N.W.B. Laatstgenoem de heer had de algemeene leiding en werd bijgestaan door den heer Ir. R. Tijken, in genieur bij den A.N.W.B. Nadat de deelnemers zich vereenigd had den bij het station D.P. te Rotterdam, werd de tocht in een aantal autobussen van de N.V. Vios aangevangen. Allereerst werd na den Kreekweg, het weg gedeelte IJselmonde-Dordrecht, dat een ge deelte vormt van den Rijksweg no. i6, van Rotterdam naar de Belgische grens in oogen schouw genomen. De onderhavige weg is nl. de eerste waar bij in ons land rekening werd gehouden met de mogelijkheid er later een weg van te maken met gescheiden banen voor de twee verkeersrichtingen. Voorloopig is aangelegd een excentrisch gelegen verharding met een totale breedte van 7 M. en een rijwielpad van 3 M. breed. Door onteigeningen langs de kruisende wegen heeft men voor een ruim uitzicht kunnen zorgen. De verharding is bij de kruisingen verbreed zoodat auto's die af moeten slaan n a a st de hoofdverharding hun gang kunnen vermin deren of stilstaan. Bovendien is de uitvoe ring van de kruisingen van dien aard, uat het met groote snelheid oversteken van den Rijksweg belet wordt. Het geheel nieuw aangelegde gedeelte is 117 K.M. lang, terwijl de kosten daarvan ongeveer 1.4 nüllioen gulden hebben bedra gen. De werf van Penn en Bauduin Het tweede punt op het programma was een bezoek aan de werf van de N.V. Penn en Bauduin te Dordrecht, waar de excursls- ten gelegenheid kregen om de werkzaam heden aan de laatste overspanning voor de brug over het Hollandsch Diep te Moerdijk en van de overspanning voor rail- en weg verkeer voor de brug over het Kanaal van Zuid-Beveland te Vlake in oogenschouw te nemen. Staande op een der bruggen heeft Ir. A. Roggeveen, omtrent deze bruggen, de deel nemers verschillende mededeelingen gedaan. Voor het vervoer van de Moerdijksche brug, wacht men het tijdstip af van hoogwater te Moerdijk, omstreeks bet middaguur. Bij laag water wordt een tweetal gekop pelde bakken met een daarop geplaatste ijzeren stelling onder de brug gevaren, welke dan met het opkomen van het water van de houten stoppingen wordt gelicht. De bakken liggen met hun lengte-as evenwijdig aan die van de brug. Vervolgens wordt de brug tusschen de schuifbanen uit naar het Hollandsch Diep gesleept, waar ze voorloopig met langsrich- ting in de richting van de rivier tusschen de pijlers wordt neergelegd om de kentering van het getij af te wachten. De bruggen die bestemd zijn voor de over brugging van het Kanaal door Zuid-Beve land te Vlake zijn een drietal vakwerkbrug- gen met een overspanning van 69 M. Twee van deze bruggen zijn spoorbruggen voor enkel spoor, dc derde is de brug voor ge woon verkeer. Zij zijn op dezelfde manier ge bouwd als de Moerdijkbrug en zullen ook op overeenkomstige wijze naar haar plaats van bestemming worden gebracht. De brug over de Oude Maas Na de bezichtiging van de opgestelde brug gen op de werf van de N.V. Penn en Bau duin had met een salonraderboot de afvaart piaats naar het Hollandsch Diep. Op deze tocht werd echter van de gelegenheid gebruik gemaakt om dc werkzaamheden aan de pijlers, voor de brug over de Oude Maas, van naderbij te bezien. Waar de brug vlak naast de spoor brug komt te liggen, werd de opstelling der pijlers vrijwel bepaald tloor de plaatsing van deze spoorbrug. Aangezien men thans met de onderbouw bezig is waarvan de werkzaam heden in November 1935 zijn aangevangen kunnen we volstaan alleen daar iets van mee te deelen. De normale pijlers bestaan uit een met een granieten bemetseling be kleed pijlerlichaam met koppen van gewa pend beton, waarop de stalen oplegging rust De noordelijke basculepijler is een apart bouwwerk van groote afmetingen, ze moest zoowel dienen als draagconstructie voor de basculebrug als voor de vakwerkbrug en moet verder de basculekelder met bedienings ruimte vormen. De lengte is 42 M. en de breedte 15l/2 M. Vier zware kelderliggers van gewapend beton dragen een, elk met onge veer 599 ton maximaal belaste draaistoel van de basculebrug. Verwacht wordt dat de derbouw tegen 1938 voltooid zal zijn. Onderwijl de salonraderboot koei's zette de Moerdijk, werd door de excursisten aan boord het noenmaal gebruikt. Tijdens den maaltijd stelde de heer De Bruijn voor om aan Ir. Harmsen, hoofd-ingenieur-direc- teur van den Rijkswaterstaat, die wegens ziekte verhinderd was de excursie mee te maken, een telegram te zenden, welk voor- el met applaus werd ontvangen. Bij aankomst te Moerdijk werden de excur sisten in twee groepen gesplitst om de in aanbouw zijnde brug over de Moerdijk, de werkzaamheden Rijksweg Moerdijk-Breda, en den provincialen weg naar Lage Zwa- luwe te bezichtigen. De nieuwe brug over het HolIandscK Diep De brug bestaat uit tien spanningen van elk 100 meter. Het Hollandsch Diep werd ter plaatse tod, op ongeveer 1000 meter versmald. De spoorbrug, die even ten Oosten van de verkeersbrug ligt, kwam in 1871 gereed. De eerste paal voor deze overbrugging werd 8 Mei 1867 geslagen. Zij heeft een lengte van 1400 meter. De rijweg op de nieuwe brug is 11 meter breed, ter weerszijden daarvan lig gen rijwielpaden van resp. 2y2 en 2 meter breedte. Deze paden liggen even hoog als de rij vloer. Van de hoofdbaan af heeft men. mede tengevolge van de lagere ligging van de bovenkantleuning, een fraai en ruim uit zicht over de breede watervlakte. De rijvloer is van beton. De verharding wordt voorzien van een slijtlaag van Egypto Monolith. De eigenlijke onderbouw bestaat uit negen pijlers en 2 landhoofden. Het zou te ver voeren, op deze plaats een overzicht te geven van de vele verdere technische bijzonder heden en detailpunten. De aanblik van dit grootsche bouwwerk dwingt echter te meer respect en bewondering af, wanneer men kennis neemt van de vele problemen, welke voor den bouw van een brug van dergelijke afmetingen om een oplossing vragen. Op de brug werden aan de deelnemers ververs-dringen aangeboden. De zuidelijke toegangsweg Nadat de deelnemers de brug, die reeds voor een groot deel van het wegdek is voor zien, hadden bezichtigd, werd tenslotte nog een bezoek gebracht aan den zuidelijken toegangsweg, welke ter hoogte van den Bre- daschedijk aansluit op den bestaanden rijks weg naar Breda. Deze weg is ongeveer 3V2 K.M. lang. De bodemgesteldheid was slecht. Om zich re kenschap te kunnen geven, wat het betee kent, op slappen grond een weg aan te leg gen, zij hier slechts vermeld, dat 3.400.000 kubieke meter zand moest worden gestort. Om half vier werd per touringcar de thuis reis aanvaard. Een goedgeslaagde en tevens zeer interessante excursia was hiermede eindigd. Om de diverse uiteenzettingen voor a._._ deelnemers goed verstaanbaar te maken, werd een auto. uitgerust met een verster ker-installatie, tijdens den rit meegevoerd. Begunstigd door het prachtige zomerweer deze excursie uitstekend geslaagd. RUBRIEK^ ZONDAG 21 JTJNI BLOEMEND AAL 245.9 M. Uitzending van Kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voor ganger: Ds. Jac. van Nes Czn., Deputaat voor Radio-Kerkdiensten der Generale Synode. 10.00 v.m. Tekst: Jes. 6 18. 5.00 n.m. Heidelb. Catech. Zondag 40. MAANDAG 22 JUNI HILVERSUM I 1875 M. NCRV-ullzendinr- 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst door Ds. E. B. Cou- vee, Ned. Herv. pred. te Utrecht. 11.00 Chr. lectuur. 12.30 Orgelconcert. 2.35 Voor tuinliefhebbers. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. Diepersloot, pred. der Geref. Kerk (H.V.) te Leeuwarden. 5.00 Gram.pl. 5.30 Zang en piano. 6.30 Vragenuur. 7.00 Be richten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche or- kestvereeniging. 9.00 Causerie over Suri name. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 berichten ANP). 10.30—11.30 Gram.pl. HILVERSUM H 301 M. Alg. programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gram.pl» 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor dracht. 10.35 Ensemble. 11.00 Voordracht. 11.20 Concert. 12.00—1.45 De Bohemians. 2.00 Viool en piano. 3.00 Causerie over „De Hooge Veluwe". 4.30 Kinderuur. 5.00 Vacantieconcert. 6.40 Causerie over aap- menschen. 7.20 Erasmus-herdenking. 8.00 SOS-berichten. 8.05 Berichten ANP. 8.10 Cantate-concert. 9.20 Uitz. v. d. Ned. Jeugdherberg-Centrale. 10.00 Berichten; ANP. 10.05 VARA-orkest, Fantasia en. solist. DROITWICH 1500 M. 12.50 Trio. 1.3S—2.20 Orgelconcert. 4.20 Viool en piano. 4.50 Blaas-orkest. 5.35 Zigeuner-orkest. 6.50 Fluitrecital. 7.10 Vacantiepraatje. 7.50 Natuurhistorische causerie. 8.20 Trio. 8.50 Geraldo's orkest. 10.20 Buitenlandsch overzicht. 10.35 Het BBC-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert, 4.20 Orkestconcert. 8.20 Zang. 9.05 Trio, zang en voordracht. KEULEN 456 M. 11.20 Orkestconcert. 1.35 Nedersaks. Symphonie-orkest. 2.35 Orgel spel. 4.20 Populair concert. 6.20 Orkest concert. 9.20 Omroepkleinorkest. 10.40 Literair-muzikaal programma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 6.50 Salonorkest. 8.20 Sympho- nieconcert. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 8.20 Omroep orkest. 10.3011.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Ka mer-orkest. 9.20 Gevarieerd programma. Te 's-Hertogenbosch ïs d!e 23-jarige Heesbeen uit de Vogelwyk, die met zijn ader in een roeiboot op de Dieze aan het /aren was, op tot dusver onverklaarbare wijze te water geraakt en in de diepte ver» dwenen. Zyn vader, die niet zwemmen kon, sprong hem na. Hij kon zich echter vasthou den aan den kant van de boot en werd zoo Op de lijn Sittard-Heerlen onder de gemeen te Wijnandsrade is Donderdagmiddag tegen vijf uur de 56-jarige schoenmaker Packbier uit Nuth bij het passeeren van den, onbewaakten overweg tegen een uit Nuth, komenden trein geloopen. De man werd eenige meters meegesleurd. Het bleek dat hij ernstige hoofdwonden opgeloopen had. P. werd naar het St. Jozefsziekenhuis to Heerlen overgebracht, waar hij in den loop van den avond aan de verwondingen is over leden. De verongelukte is doofstom en daar aan is het waarschijnlijk te wijten, dat hij noch de naderende trein, noch de signalen van den machinist heeft opgemerkt. Imp.: C. F. G., Bierkade 10, DEN HAAG. (Adv.) Feuilleton DAGERAAD (37 door H. KINGMANS Hij deelde mede, dat hij zeer teleurgesteld was over hef verloop van zaken. Met de Unie sympathiseerde hij niet. Hij kon het ook niet dulden, dat de Gereformeerden, niet alleen in Groningen, maar ook elders in het land, meer en meer h3t hoofd opstaken. Bailly vroeg hem verwonderd, waarom hij dan zelf de Gereformeerden had begunstigd. Het was toch feitelijk door zijn toedoen, dat de Stadsregeering gezwicht was. „Ik zal in de toekomst meer dingen moeten doen, Bailly, die je zullen verbazen. Men moet niet den indruk hebben, dat ik van gevoelens wensch te veranderen. Alle argwaan moet worden vermeden. Ik wacht nu te Kampen op bericht van Caudenhoven, die in Keulen de voorwaarden gaat bespreken. Er moet voort gang gemaakt worden, daar de Prins v in Parma, naar ik van Caudenhoven vernam, ook reeds op de hoogte is gebracht." Bailly wist nu voldoende: de plannen zouden voortgang hebben. Met opgewektheid trok hij dan ook mede naar Kampen, waar half November op zeer geheimzinnige wijze een brief van Caudenhoven verscheen, berichtende, dat, in overleg met Gouverneur-Generaal Parma, de voorwaarden op papier waren gesteld. Hij had inzage van liet officiëele stuk geh^d, maar men had het heler gevonden, dat het te Keulen onder berusting van proost Fonek bleef. De vraag was nu, of de Graaf Bailly naar Keulen wilde zenden, die dan niet in de stad, maar aan ds overzijde van den Rijn, zijn verblijf moest nemen, opdat hij met eigen oogen zich .van den inhoud der stukken kon over tuigen. Onmiddellijk kreeg Bailly opdracht, naar Keulen te gaan, om precies op de hoogte van de voorwaarden te komen. Proost Fonck had hem indertijd niet te veel beloofd. De voorwaarden van terugkeer stemden met diens woorden over een, overtroffen die zelfs. Zijn gebieder zou in het bezit blijven van het Stadhoudersschap over Friesland, Groningen, Omme landen, Drente, Linge en Overijssel. Behalve zijn gewoon tractement zou hij een jaargeld ontvangen van 10.000 florijnen, die uit de domeinen des Konings in die gewesten moesten wor den opgebracht. De heerlijkheid Ville zou tot markiezaat ver heven worden en de Graaf werd ridder in de Orde van het Gulden Vlies. Parma zou twee regimenten voetvolk naar het Noorden zenden, waarover Rennenburg het bevel zou voeren. Bovendien ontving hij 20.000 pistoletten in baar geld. Er waren nog verschillende andere bepalingen, ook ten aan zien van Rennenburgs vrienden, die mede aand,eel in het complot zouden hebben. 3ailly twijfelde er geen oogenblik aan, of de Graaf zou ge noegen nemen met deze voorwaarden, die de secretaris nauw keurig opteekende, daar het officiëele stuk in Keulen blesf. Afgesproken werd, dat Bailly zijn meester op de hoogte zou brengen en terugkeeren met twee blanco stukken, voorzien van de handteekening van Rennenburg, op welke stukken de voor waarden dan konden worden geschreven. Inderdaad toonde Rennenburg zich zeer ingenomen met de voorwaarden, doch tot teleurstelling van Bailly dacht hij er nog niet aan, zijn handteekening op een blanc>- stuk papier te schrijven. Vooralsnog wenschte hij briefwisseling. Deze trage gang van zaken verdriette Bailly zeer, te meer omdat proost Fonck hem een ruime belooning voor zijn bemid deling had toegezegd. Maar hoe hij den Graaf ook vertelde, dat in Keulen met spanning werd gewacht en dat proost Fonck, die in Spanje was benoemd, daarheen vertrekken moest en niet in Keulen blijven kon, Rennenburg was niet te vermurwen en maakte geen haast. Hij keerde terug naar Groningen, waar hem de toegang tot de stad weer eens geweigerd werd. De Stadsregeering verlangde, dat het geschil met de Ommelanden door hem werd bijgelegd. Bovendien hadden de Staten der Unie weer troepen geworven, die in de Ommelanden zwierven en onder bevel van Barthold Entens stonden, waarin de Stad een bedreiging van Groningen zag. Rennenburg werd niet vertrouwd, al had hij de te Kampen vertoevende gijzelaars verlof gegeven, naar Groningen terug te keeren. 't Was weer een en al verwarring en Bailly kon met geen mogelijkheid begrijpen, waarom zijn gebieder niet toetastte en tot den Koning terugkeerde, waarmede hij ook de Stad winnen zou. Er gebeurde evenwel niets. Rennenburg nam zijn intrek in het klooster te Essen, onderhandelingen voerende met de Stad, die in elk geval tot een goed eind moesten worden gebracht, want zonder Groningen kon hij zijn plan heel niet volvoeren. Het was een drukke tijd en Bailly, die er veel werk mede had, had geducht het land in de ruzie tusschen Stad en Omme landen. Nu weer kwamen er uitvoerige verzoeken van de Ommelanden, dan weer verscheen het antwoord van de Stad, waarheen die verzoeken gezonden werden, cm onderzocht te worden. Het ging voornamelijk over de misbruiken, bij de Hoofdmannenkamer ingeslopen. Na lange onderhandelingen en veel geven en nemen kwam er dan eindelijk een vergelijk tot stand, waarmede de C:a-1 geheel accoord ging, terwijl de Ommelanden schoorvoetend to?- gaven, begrijpende, dat zij niet het onderste uit de kan moesten Intusschen was er een geregelde briefwisseling ontstaan mot de heeren in Keulen en ook rechtstreeks met den Gouverneur- Generaal Tarma, die aandrong op spoed. Daarom werden er onderhandelingen met de Stad geopend, om er weer te kunnen binnenkomen, wat de Stadsregeering trouwens gaarde zag. Want de Stadhouder op het land was in. elk geval niet in het voordeel van de Stadl Rennenburg, dat laatste beseffende, .itelde dan ook zijn voor waarden en eischte, dat de burgerij, vertegenwoordigd in da gezworen gemeente, den eed, dien zomer gedaan, zou hernieuwen terwijl hij een lijfwacht van zestig haakschutters wenschte mede te brengen, teneinde, wanneer hij den aanslag op de stad deed, althans eenige soldaten tot zijn beschikking te hebben» Van zijn kant beloofde hij de Stad, geen andere Unie te zullen opdringen dan die der Algemeene Staten. Bailly, met Burgemeesters en Raad onderhandelend, kreeg vrij spoedig gedaan, dat zij in de voorwaarden toestemden, maar aangaande de haakschutters moesten de gilden worden ge raadpleegd. En de gilden maakten bezwaren. Namens het gilde der kooplieden voerde Roelf Ketel het hoogste woord. Er was nu eenmaal besloten, dat in Groningen geen soldaten meer zouden komen, doch dat de burgervendels voor de orde en veiligheid zouden zorgen. Ketel handelde daarbij, zeker ook uit zichzelf en namens het gilde, maai ook op aandringen van oud burgo meester Hillebrands, die hem had verteld, dat Rennen burg door den Prins van Oranje niet langer werd \ertrouivd en er r'us in elk geval geen soldaten in de stad mochten komen. Burgemeesteren en Raad, de gilden niet durvende weer streven, zonden Bailly naar het klooster te Essen, onder Haren, terug met de mededeeling. dat de voorwaarden van Rennenburg werden aanvaard, uitgezonderd het meebrengen der haakschut ters, waarop de Stadhouder besloot, niet zonder soldaten de stad binnen te trekken. Het werd er zeer spoedig bekend en Roelf Ketel spoedde zich naar oud-burgemeester Hillebrands, om hem die tijding mede te deelen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7