OPTIMUS zaterdag 20 juni 1936 eerste blad pag 2 Frankrijks financieele toestand de verloopende sancties ENGELAND EN PALESTINA gemengd nieuws „holland-indie" Buitenland EEN EXPOSE VAN VINCENT AURIOL De nieuwe regeeringsmaatregelen De minister van financiën, Vincent Auriol, heeft in de Fransche Kamer een uiteenzetting gegeven van den huidigen fi- nancieelen toestand des lands. In de laatste vier jaren, aldus Auriol, was het in even wicht brengen der begrooting de voornaam ste zorg van hen, die meenden, dat de her vatting van het oeconomisch leven vooral afhing van een herstel der financiën, tege lijk met een besnoeiing der prijzen in het binnenland om deze aan te passen bij do wereld prijzen. Snelle en uitgebreide bezuinigingen en drukking van de kosten van levensonder houd vormden het program. Daarbij kwa men salarisverminderingen e. d. Dit was een poging van deflatie zonder precedent De besnoeiingen op de uitkeeringen aan oud-strijders, ambtenaren, plaatselijke ge meenschappen en renteniers kunnen voor 1934 en 1935 op meer dan 5 milliard worden geschat, bij welke opoffering voor de laat ste beide jaren een overbelasting kwam van 1.320 millioen. Het deficit op de begrooting Het resultaat van de financieele wetten der laatste vier jaren had een overschot van 10.800 millioen moeten opleveren. De vergelijking tusschen de begrooting van 1931—1932 en die van 1936 geeft een werke lijke vermindering weer van 6.460. Het verwachte evenwicht werd niet be reikt Het deficit voor 1934 kan worden ge schat op 8800 miilioen, voor 1935 op 10 mil liard, en voor 1936, te rekenen op 1 Juni, op 6 a 7 milliard. Uitgaven ten bedrage van 18.700 millioen vallen in 1936 ten laste der schatkist Er moet voorts rekening worden gehouden met mogelijke wijzigingen in de vlottende schuld. Voor deze uitgaven beschikte de schatkist over 22.780 millioen, dank zij de machtiging tot uitgifte van schatkistbons tot een be drag van 840 millioen. Van de overige 21.940 millioen werd 14.000 mill, door de Banque de France voorgeschoten. De openbare schuldenlast Overgaande tot een bespreking van de openbare schuldenlast, verklaarde Auriol, dat deze schuld is toegenomen en gewijzigd is. Door Conventie is de doorloopende schul denlast met 44 milliard verminderd, maar de aflosbare schuld is toegenomen met 75 milliard. De schuld op middelmatig korten termijn is met 16 milliard toegenomen en bedraagt thans 32y2 milliard, de vlottende schuld is met 20 milliard toegenomen en bedraagt thans 66 milliard. Auriol is van meening, dat deze cijfers niet ontdaan kunnen worden van de oeco- nomische evolutie van de vier afgeloopen jaren, waartoe de begrootingspolitiek zelf heeft bijgedragen De militaire uitgaven zijn toegenomen tusschen 1930 en 1936 met 1.400 millioen. De poging deze bedragen te „drukken" betrof in hoofdzaak de uitgaven aan trak tementen, pensioenen en sociale uitkeerin gen. De prijzen-politiek Ten aanzien van de prijzen wees Auriol op de tegenstelling tusschen de daling der groothandelsprijzen en den weerstand vafli de prijzen in den kleinhandel. Dit ver klaart tegelijkertijd het mislukken der po gingen het oeconomisch leven weer op gang te brengen en het falen der deflatiepolitiek. Dit falen laat een deficit voor dit jaar van 7 milliard op de schatkistbehoeften, welke zullen varieeren van 10 tot 12 milliard, ter wijl de leening bij de Banque de France reeds 14 milliard bedraagt. Tegen devaluatie Vervolgens gaf Auriol antwoord aan de devaluïsten. Auriol weerlegde verschillende argumenten en verklaarde zich te zullen houden aan het standpunt, dat de Regee ring heeft aangenomen, toen zij zich voor dp beide Kamers voorstelde: een standpunt, dat in overeenstemming is met den wil van het land. „Er is dus nu één enkele politiek, zeide hij. een beroep op de natie zich zelf te redden en haar munt te redden". Auriol noemde deze poging mogelijk. Hij schatte het Fransche kapitaal.dat niet deelneemt aan het nationale be drijfsleven op 60 milliard. 26 milliard hiervan is uitgevoerd naar het buiten land, 4 milliard is in particuliere goud voorraden belegd en 30 milliard is op gepot Voor de „gevluchte" kapitalen biedt de Minister amnestie aan. Hij zal bij de Kamer een wetsontwerp te dezen aanzien aanbieden, waaraan hij toe voegde, dat fraude bij ontdekking zeer zwaar zal worden gestraft en tot confis catie van de tegenwaarde der niet aan gegeven goederen kan leiden. Er zullen onderhandelingen worden geopend met de regeeringen van buur staten om gezamenlijk belastingvlucht en belastingontduiking tegen te gaan. Voorts is veel kapitaal gevlucht uit vrees of in de hoop op devaluatie. De verklaringen der Regeering zullen een einde maken aan deze vrees of deze hoop. Overigens zullen de kapitalen t erugkreren, wanneer het oeconomisch leven zal zijn hervat. Beroep op de spaarders Auriol kondigde vervolgens aan. dat na dat maatregelen zijn genomen ter verdedi gina van de aandeelenmarkt hij over enkele daeen een beroep zal doen op de snaarder? voor bont op korten termijn en in kleine coupures, om ze in het geheele land te plaatsen. Hij zal daartoe niet alleen gebruik maken van de eredipt;n«tP'!ingen doch ook de be middeling inroepen di-r ambtenaren van finant iên en der posterijen. In afwacht! danrvan zal hii van de Ranqne de Franc» vraeen een hlanrc crediet: „openlijk, direct, zonder schaamte en zonder huichelarij" Indien de bo <s gunstig zullen worden ont vangen 7.nl hij gopn gebruik mnken va een rredi<n. De leeningverstrekkers zulle hel recht hebben op een openlijke en loyale controle Daarom dient de Regeering een wetsont werp in tot organisatie van de openbare comptabiliteit. Daarna zal kunnen worder Het is niet de bedoeling de Banque de France afhankelijk te maken van den Staat, maar om de oeconomische belangen des lands te bevorderen. De particuliere banken zullen niet gena tionaliseerd worden, maar de noodzake lijke controle daarop zal worden georga niseerd, evenals die op de naamlooze vennootschappen. De Regeering zal eenige orde stellen op de verschillende crediefinstellingen. Zij zal zich bezig houden met een verlaging van den rentevoet en het gebruik van chèques in den buitenlandschen handel. De onjuiste verhouding tusschen de be lastingen op verbruik en de belastingen op het inkomen zal eveneens worden herzien. Zich tot de communisten wendende, zeide Auriol, dat het gevaarlijk zou zij-n tot een kapitaalsheffing over te gaan. Tenslotte deed hij een beroep op de lei dende klasse, dat vooruitzien en op tijd in stemmen met noodige opofferingen tot heil het land kunnen zijn. OOK FRANKRIJK HEEFT ER GENOEG VAN Vereenigde Staten toonen reserve De Ver. Staten zijn voornemens, de tegen Italië afgekondigde embargo's op te heffen, zoodra wordt vastgesteld, dat de oorlog in Abessinië definitief geëindigd is en alle oorlogsdaden zijn gestaakt In verband met deze houding der Ver. Staten verluidt, dat hij het staatsdeparte- ment berichten uit Abessinië zijn binnen gekomen, waaruit blijkt, dat de Italianen ongeveer tweederde deel van het land bezet en gepacificeerd hebben. De Amerikaansche regeering zal waar schijnlijk de embargo's opheffen, wanneer het laatste derde deel van het land even eens gepacificeerd is en de gevechten over- al gestaakt zijn. De Fransche houding In den Franschen ministerraad heeft D e 1 b o s een exposé gegeven van den bui tenlandschen toestand, in het bijzonder van de problemen, die binnenkort te Genève zullen worden besproken. De regeering aldus zeide hij die trouw blijft aan het beginsel van collectieve actie, zal zich aansluiten bij elke beslissing die de volkenbond zal nemen. De minister zeide van meening te zijn, dat feitelijke overwegingen hebben geleid tot het berusten in de opheffing der sancties. Middelen tot versterking van het stelsel der collectieve veiligheid worden bestu»Wid. De tegen-sancties Van bevoegde Italiaansche zijde wordt ten aanzien van de door Italië getroffen maatregelen van afweer verklaard, dat, wanneer de sancties worden opgeheven, ook tegensancties zullen verdwijnen. Petroleumgascomforen H.J.REESINK&Co, ZUTPHEN Noordhollandsche Brandwaarborg- Maatschappij van 1816 Gevestigd te OUDKARSPEL Directie: EECEN BRAND- INBRAAK-, BEDRIJFS- STORM- en GLASVERZEKERINGEN I Een gunstige reputatie van meer dan 'n eeuw ACTIEVE AGENTEN wordt gaarne aanstelling verleend. DE STAKINGSBEWEGING IN BELGIE NOG GEEN ACCÓORD TE ANTWERPEN Gespannen toestanden in de B or in age De onderhandelingen, die tusschen de Antwerpsche stakers en de werk gevers gevoerd werden onder leiding van den gouverneur der provincie Antwerpen, Baron Holvoet, en waar van verwacht werd, dat zij tot een spoedige overeenstemming zouden lei den, zijn tot nog toe afgesprongen. De werkgevers willen niet verder gaan dan een loonsverhooging van 7 francs; de arbeiders houden vast aan hun eisch van 14 francs. Een door baron Holvoet voorgestelde tusschen-oplossing, n.l. een loonsver- hooging van 10 Irancs, werd verwor pen. De gedelegeerden der werkgevers zijn gisteravond door minister-presi dent Van Zeeland naar Brussel ontboden, voor het plegen van nader overleg. Onder de voornaamste feiten, die zich gisteren in de ontwikkeling der Belgische stakingsbewi'ging hebben voorgedaan, moet wel in de eerste plaats genoemd worden het uitbreiden der staking in de provincie Oost-Vlaanderen. Groepen stakers verspreidden zich door de provincie en slaagden er in de fabrieken te doen sluiten te Lookeren, Hamme, Aalst. Veerle, St. Niklaas. In West-Vlaanderen is de beweging over geslagen op de glasfabrieken in Roesselaere en Havelghem. Te Quaregnon heeft minister Vandervelde de stakers toegesproken van uit het venster van het gemeentehuis. Hij maande de ar beiders tot kalmte aan. Desonda-nks begonnen de sta kers na z ij n vertrek de straten eer op te breken. Te Verviers, waar zich ernstige spannin gen hebben voorgedaan, lijkt de toestand iets kalmer. Talrijke arrestaties zijn verricht te Je- mappes, Quaregnon en Cuesmes. In de Borinage en in de omgeving van Luik worden meermalen groepen wielrijden- de stakers gesignaleerd, die werkwilligen molesteeren. Nieuwe stakingen zijn uitgebroken Aalst en te Leuven. In de haven van Brussel is het werk ge deeltelijk neergelegd. Ook in vele fabrieken wordt gestaakt. Te Namen zijn de groote winkels geslo- WEER WRIJVING TUSSCHEN NOORD EN ZUID? Chineesche communisten bieden hulp aan Te Shanghai wordt uit goede bron (Vfarnomen, dat de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers der centrale regeering en die der Zuidelij' e regeering te Hengstjau op het punt staan afgebroken te worden. Nanking verlangt, dat de Zuidelijke generaals het land zullen verlaten, terwij1 de Zuidelijken eischen, dat de in werking- treding van de nieuwe constitutie zal wor den uitgesteld, teneinde het aanbrengen van een amendement mogelijk te maken waardoor maarschalk Tsjang Kai S.iek van he presidentschap zou worden uitge sloten en de bevoegdheden van den staats president zouden worden beperkt De Zuidelijke ver'egenwoordigers hebben ook den eisch herhaalt., dat de actie tegen Japan zal worden versterkt. Communis en tegen Japan. De leiders der communisten, die een guerilla voeren tegen de regeeringstroo- pen in het Noorden en Wes'en van China, hebben een schrijven aan de regeering gezonden, waarin zij hun hulp aanbie den tegenover Japan. In hot schrijven wordt een directe be ëindiging van den burgeroorlog gevraag! de bijeenroeping van een vredesconferentie er. de vorming van een gemeenschappelijk fron- tegen de Japansche agressie. Officieele Chineesche kringen weigeren op dit aanbod commentaar te leveren, maar men is toch van meening, dat het nu niet aan een bestudeering zal worden onder worpen. De Kwan'oengtroepen trekken naar het Noorden en be' binnenland van Hoenan oo De situatie tusschen Nanking en Kwangsl blijft onzeker DU BI EUSE VORDERINGEN FIOUCIA-INCASSO'S - UTRECHT staat tot Uw dienst zotoel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK - PROSPECTIOI! idvj In vriendschap en vrede leven, ten, terwijl de tram niet rijdt Te Cuesmes moest men tot laat in don morgen werken, daar breivenbussen, palen van het electrische net enz. waren omver geworpen. In Henegouwen is alles rustig, doch groe pen stakers blijven trachten de andere werklieden tot staking aan te zetten. niet alleen het geval in Henegou wen, doch ook in de provincie Luik, waar men onder bedreiging de landbouwers tot staking aanspoort Te Deynze staken de arbeiders van drie fabrieken. De toestand te Gent Te Gent breidt de staking zich meer en meer uit Er staken 50.000 man. Een groep stakers, ongeveer 200 man sterk, is de ver schillende werkplaatsen der bouwonderne mingen afgeloopen en heeft de arbeiders genoodzaakt te staken. Een 3-tal vrachtauto's werd door de ?rs overvallen en de vervoerde koopwaar afgeladen. Een groep stakers is voorts een groot wa renhuis binnengedrongen en heeft het daar werkzame personeel gedwongen, den arbeid neer te leggen. Er hadden verschillende arrestaties plaats. De staking heeft zich verder uitgebreid in de textiel- en de metaalindustrie. Tal van fabrieken en werkplaatsen hebben hun poorten gesloten. De bedienden van ver scheidene dezer ondernemingen hebben zich bij de staking aangesloten. Ook bij verschillende taxi-bedrijven werd het werk stilgelegd en men vreest dat het trampersoneel dit voorbeeld zal volgen. Naar uit Antwerpen wordt gemeld, en algemeen van meening, dat een oplos sing in de staking der dokwerkers nabij ts. De onderhandelingen bij den gouverneur der provincie tusschen werkgevers en de leiders der transportarbeiders gaan voort Aan den anderen kant zijn echter de ko lenlossers en kolenvervoerders in staking gegaan voor loonsverhooging. Tevens is een beweging aan den gang Genève en de 40-urenweek Voor ijzer- en textiel-industrie wenschelijk? De internationale arbeidsconf eren tie Genève heeft het ontwerp-conventie inzak* de toepassing van de veertig urenweek in de ijzer- en staalindustrie met 57 tegen 36 stem men aangenomen. Het ontwerp is nu teruggezonden naar do redactiecommissie. Over twee of drie dagen zal de eindstem ming plaats hebben, waarbij een twee der den-meerderheid zal moeten verkregen wor den, wil het ontwerp definitief worden ..in genomen. De kwestie van de 40-urenweek in d.- texTel-industrie zal op de agenda voor 1937 worden geplaatst Minister Ormsby Gore bespreekt den toestand Lloyd George over de Balfour- verklaring Gistermorgen is in 't Britsche Lagerhuis de toestand in Palestina aan uitvoerige be schouwingen onderworpen. De minister van Koloniën, Ormsby Gore, verzocht den afgevaardigden niets te zeggen, dat de gevoelens der in conflict zijnde rassen kon kwetsen. Na de gebeurtenissen te hebben gememo reerd en een uiteenzetting te hebben gege ven van de actie der Regeering. verklaarde de minister duidelijk te hebben doen uit komen, dat het herstel der orde een eerste vereischte is. Hij bracht hulde aan de Joodsche, Arabi sche en Engeische politie, sprak met lof over den hoogen commissaris en vooral over de Joden, die, ondanks de uiterste provocatie, zich kalm wisten te houden. De oogst van den opstand Het aantal slachtoffers bedraagt tot dusver 42 Arabieren gedood, 109 ernstig en 275 licht gewond; 4 Christenen ge dood, 24 ernstig en 54 licht gewond; 38 Joden gedood, 65 ernstig en 84 licht ge wond. Verder werden 1823 Arabieren voor de rechtbank gedaagd en 1206 veroor deeld; 418 Joden werden voor de recht bank gedaagd en 328 veroordeeld. Bovendien bevinden zich 80 Arabi sche leiders in hot concentratiekamp Falfan en staan 122 onder toezicht der politie. Vier communisten, n.l. 2 Joden en 2 Armeniërs, zijn in arrest en 60 Joodsche communisten staan onder toezicht der politie. Inzake de toekomst verklaarde Ormsby Gore, dat de Regeering zich door de ge weldplegingen niet van haar stuk zal laten brengen en dat een commissie een nauw keurig en onpartijdig onderzoek in Pales tina zal inUellon. znodra de orde is hersteld. De Rritsche regeering wensrbt een oplos sing te vi lden in overeenstemming met haar dubbele verplichting en hoopt de vrees te kunnen wegnemen en blijk te geven van rerh'vaardigheid ten opzichte van beide pari ijen. Van eenige wijziging in haar politiek kan tot zoolang geen sprake zijn. De aanbevelingen der commis-de zullen met de grootste nauwlettendheid worden bestudeerd en indien goed bevonden, zul len zij zonder vrees of voorkeur worden toegepast. Wij willen, dat de toekomst vnnr Inden en Arabieren in Palestina veilig is en de Britsche regeering streeft Wij zijn besloten, ons gezag als mandaat- mogendheid en bestuurders van Palestina te handhaven met rechtvaardigheid en bil lijkheid, zoowel tegenover de Joden tegenover de leden van het andere ras. De Balfour-verklaring Lloyd George zeide, dat de bekende Bal four-verklaring inzake Palestina werd afge legd in eender donkerste perioden van den oorlog, toen Groot-Brittannië niets over bleef dan het hoofd te bieden aan de mach tigste militaire comhinatie. welke de wereld ooit heeft aanschouwd. Het was van belang, dat wij naar Iedere mogelijke wettige hulp zochten. Wij waren het er over eens, dat het een vitale kwestie was, de sympathie der Joodsche geme schap te hebben. Het was geen geval van vooringenomen heid tegen de Arabieren, daar wij honderd duizenden mannen op de been hadden voor de emancipatie der Arabieren van do Tur ken. Onder deze omstandigheden beslisten wij, dat het wenschelijk was zich de sympathie en medewerking te verzekeren van deze allermerkwaardigste gemeenschap, te weten de Joden van de geheele wereld. Al onze bondgenooten aanvaardden het voorstel en vervolgons namen ook alle volkenbondssta ten het aan. Ik ben er getuige van, aldus Lloyd George dat de Joden het beroep beantwoordden. Ik weet niet, of het Huis er zich voldoende rekenschap van geeft, wat wij verschuldigd zijn aan den buitengewonen geleerde Weiss- man, die letterlijk het Britsche leger redde, toen een onmisbaar ingrediënt voor onze kanonnen ontbrak. Dit scheikundig genie heeft het probleem Abessinië wordt gemoderniseerd Het onderzoek naar bodemschatten Organisatie van het onderwijs Het Italiaansche ministerie van koloniën heeft een plan opgesteld voor de organisaiie van het schoolwezen in Italiaansch Oost- Afrika. In October zullen in alle streken de school cursussen aanvangen. De scholen zullen 'erdeeld worden in twee categorieën, nl. voor Italianen en voor inboorlingen, en het onderwijs zal er gegeven worden in het Italiaansch en in de plaatselijke taal. De inboorlingen zullen bovendien land bouw- en vakonderwijs kunnen volgen. Te Addis Abelva zullen een middelbare Rchool voor Europeanen en eenzelfde school met 'n internaat voor de inboorlingen wor den opgericht. Te Harrar zal vooris een middelbare school voor Mohammedanen wor den gevestigd. Een delegatie van de Italiaansche in dustrie en van den landbouw is te Addis Abeba aangekomen, om de industrieele en agrarische mogelijkheden van het nieuwe gebied te bestudeeren. Het bureau voor petroleum-onderzoek is met zijn werkzaamheden begonnen en heeft in de buurt van Dankali en Harrar de aan wezigheid van petroleum vastgesteld. Bo ringen tot op honderd meter diepte zijn reeds met succes beloond. Het stratenbouw-plan zal ook gedurende den regentijd worden doorgevoerd. In begin Juli worden leger-specialiteiten verwacht, onder wier leiding het 3000 kilometer groo te stratennet zal worden aangelegd. Op verzoek der Italiaansche regeering heeft een onderzoek plaats gehad naar de ach'ergeiaten schatten van Haile Selassie, van zijn familie en gevluchte belangrijke persoonlijkheden. Naar verluidt, zouden reeds aanzienlijke schatten zijn De „Girl Pat" aan de ketting Eindelijk is het „piratenschlp" gevangen! De „Girl Pat", de motortreiler uit Grims by (Engeland), die door haar bemanning aan haar oorspronkelijk doel was onttrok ken, en zich op wilde vaart naar onbekeu- de bestemming bevond, is than6 aangehou den, en wel in Britsch-Guyana, den buur staat van ons Suriname. Politiemannen uit de stad Georgetown, negen in getal, hebben met een regeerings- sloep de „Girl Pat" tot omkeeren gedwon gen en hem in Georgetown binnen gebracht Schipper Osborne trachtte nog zich van den domme te houden maar de maat uit Aberdeen gaf toe dat het schip inderdaad de Girl Pat was. Het schip ligt 'nu voor anker "e reede van Georgetown en de politie wacht nadere instructies af van den eige naar te Grimsby. De 4 man der equipage mogen niet van boord maar aan dek mogen zij zich voor- loopig vrij bewegen. Het schip is precies 10 weken onderweg geweest en heeft meer dan 5000 mijl afgelegd. Van de Bahama eilanden Is intusschen een andere motorboot vertrokken om de identiteit vast te stellen van het bij Inagua gestrande schip dat nog 3 lijken aan boord had. Men vermoedt dat dit de treiler Altea is, die reeds sinds Maart vermist wordt en te Jamaica thuis behoorde. Kort Nieuws In het proces te Coblenz tegen de Francis caner monniken, die zich wegens onzede lijke handelingen te verantwoorden hebben, is de 29-jarige broeder Konstantijn vrijge sproken, terwijl de 30-jarige broeder Dieie- rik tot een gevangenisstraf van 1 jaar werd veroordeeld. Bij een schooluitstapje in den Ameri- kaanschen staat Ohio is een motorboot ge kanteld, met het gevolg dat dertien kinde ren verdronken. Neville Chamberlain heeft in het Brit sche Lagerhuis meegedeeld, dat hij van de Cunard White Star Line het verzoek om maohtiging heeft ontvangen een overeen komst aan te gaan voor den bouw van een tweede Queen Mary. Chamberlain voegde hieraan toe. det hij in principe dit verzoek heeft ingewilligd. Ten aanzien van den eisch der Ara bieren, de Joodsche immigratie stop te zetten, verklaarde Lloyd George: Wij kunnen dat niet goedvinden, zonder onze verplichtingen te onteeren. Er is geen reden een dergelijke poli tiek te volgen wegens een overbevol king of met het oog op de lonnen. daar de loonen en het levenspeil der Ara bieren thans honger zijn dan ooit te De minister van Koloniën. Orm«hi Gore. hov.'Htlgd». <1nt de rechtbanken der Joodsche bevolking zouden worden he sr'-ermd en da: er geen «prake zou ziin >nn het In g°breke blijven nopens de verpliclt tineen welke Groof Rr ■tannlë bij het man dnat hepfl aangegaan. De minister nn* nule .ie Arnhlsrhi- eisehen onnnnvaardbanr, maar hij hoopte dat d-* commissie, welke benoemd zal worden na het herstel van de orde in Palestina do middelen zal vinden om het Arabisch-Jood- sche probleem op to lossen binnen 't kader van het mandaat. Het kasteel „Soeterbeek" in de asch gelegd Brandstichting? Te Nuenen is het kasteel „Soeterbeek", waarin geves'igd was de in de omgeving van Helmond en Eindhoven beruchte socië teit van dien naam. tot den grond toe af gebrand. Een zelfde lot onderging een 200 meter daar vandaan gelegen koetshuis, waarin een 'extielfabriekje was gevestigd, dat sinds eenigen tijd niet meer werkte. Men ontdekte de brand pas toen de beide gebou wen geheel in lichter laaie stonden. Aan blusschen viel niet meer te Jonken; zoodat men de brandweer dan ook niet waarschuw de. De schade wordt door verzekering ge dekt. Het kasteel diende den laatsten tijd als café-restaurant en had een zeer slechte naam als nachtcafé. Op last van het gemeentebestuur van Nuenen werd de gelegenheid in Februari ge sloten. De Duitsrhe gerani Küpers en diens vrouw zijn toen als ongewenschte vrcem.ie- '"ngen over de grens gezet. Nadien stond liet kasteel, dat eerst een zusterhuis, daarna een uitspanning en sindsdien n riacli soriteii wis leeg. Door de brand is behalve de café in ventaris, ook de geheele inboedel van boven- en benedenverdiepingen geheel vernield. In het koetshuis ging een vijftal machinerieën van het voormalig textielfabriekje verloren. De marechaussee te Eindhoven heeft in ver band met deze brand twee personen gearres- SAMEN UIT.... ALLEEN NAAR HUIS Een Amsterdamsche dame ging dezer da gen met twee haar bekende heeren een uit stapje per auto naar België maken. Toon zij in G»nt eenigen tijd in een kap perszaak had veitoi'ftl, vond zij de auto mei de I ide hoeren niet meer terug. In de aulo had de dame een inschj. eeltig geld en eer. hunt van naar haai gen e.-n waarde au eenige lininiei len deus laten liggen. De dame deo.l aai van diefsla bij de p(,|i»ie tP die ()fl Aiiislerilauisetie politie er van vei willig.Ie. aange/n-n de beide automobilisten, een Duit- seher en een Nederlander, in Anislprmun Zuid op kamers wonen Aangezien bij on derzoek bleek, dal al hun liezijlinge,, /iel) nog op hun kamers bevinden en zij oogen- selli|nlijk niet hel plan hebben daar niet meer terug te keeren. vermoed! de Amsler- damsche politie, dat de beide heeren veeleer de bedoeling hadden het Belgische ttiLuapje alleen voort te zeUen dan sich de eigendom meq yan de dame toe te eigenen, 7 tot 12 RENTE van Uw Geld en GROOTERE ZEKERHEID Huizenbezit geeft minstens 50 tot 100 meer rente dan elke andere goe.de belegging. JUIST NU hebben wij zeer voor- deelige aanbiedingen in goede objecten. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag, Laan v. Meerdervoort 259, Telefoon 333278 Ruime vrije Middenstandswoningen TE KOOP, aan de Kethelweg: met diepe achtertuinen en achter uitgang, solide bouw. KOOPSOM 3500. Voor Geldbelegging: Nog enkele VRIJE WONINGEN, aan de MERELLAAN (met stalen ramen) alles op contract verhuurd. KOOPSOM 2650. Vrij op naam WENDT U bij het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam: Mathenesserweg 27a, TeleL 30388 te Delft: Oode Delft 245, Telefoon 618 -e Leiden: Stationsweg 18, Telefoon 2275 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDEKEN Slotlaan 77, Telefoon 2036, ZEIST Haar. Verbaar, Koop, Verkoop van VILLA's, LANDHUIZEN, BUITENPLAATSEN, ENZ. Diverse Bouwgronden te koop. VRAAGT GRATIS INLICHTINGEN Het Makelaarskantoor en Woningbnreao Steenhofstraa» 77, SOEST, Telefoon 909 verschaft U alle Inlichtingen omtrent vestiging te SOEST, SOESTDIJK, SOESTDTJINEN en SOESTERBERG Vraagt gratis en franco geïll. Woninggids NATUURLIJK te Heemstede Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt gefll. Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. KWAK - HEEMSTEDE DREEF 276 BILTHOVEN Bouw- en Woningbureau BERGMAN Sweelincklaan 2 - Telef. 2300 VILLA'S - BOUWTERREINEN Gratis inlichtingen en Gids Natuurlijk in VOORBORG' de ideale randgemeente der Residentie I Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Marlannelaan 272 MOORDAANSLAG OP N.S.B.-COLPORTEUR Op het Stationsplein te Amsterdam voor den ingang van het Centraal Si,, werd op Maandag 30 Sept., 's middag- 4 uur een moordaanslag gepleegd op ilporteur. dj,, niet Volk en Va.Ie. 'title f)e dn.lei die ril had .tri seinile li.I'll'1 lijk i aftr.-k rd tot logm» Si ral arrest en ter beschikking stelling van Ie regering De officier had vijf jaar gm .Mi lecrd met ter beschikking stelling van de egeering. De officier ging in hoogcr beroep en rtums stond de 4X jarige vertaler voor hel poivrhls- hof terecht. De proctireur-genrmai eischto bevestiging van het vonnis behalve wat dn strafmaat betreft en veroordeeling lot 4 jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van, de regeering. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2