Jlicuwr £ciitsdjc Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOTEL „FRANSSEN" - Tel. 38 Sbonnementspnjs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. 5810 zaterdag 20 juni 1936 16e Jaargang &bbertenticprij?en: Van I tot 5 regels 1.177» Bke regel meer 0.22'/» fngezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 'I bureau V wordf berekend 0.10 Wie zich heden op ons blad abonneertontvangt de tot i Juli a.s verschijnende nummers GRATIS. Men geve zich op aan ons bureau waarbij desgewenscht gebruik kan worden gemaakt van het inteeken- biljet in dit nummerDE ADMINISTRATIE De komende Grondwetsherziening Het liberale rapport en dat der Staatscommissie „De Grondwet en wij hooren bij elkaar"; zoo was waarschijnlijk de opi nie van het hoofdbestuur der Liberale Staatspartij, toen het einde 1935 een commissie installeerde, welke op zeer korte termijn moest rapporteeren over „de voorgenomen Grondwetsherziening 1937 naar liberaal inzicht". Over de grondgedachten van dit met zeer groote spoed uitgebracht rapport maakten wij de vorige week enkele opmerkingen; met de bedoeling in een volgend artikel iets te zeggen over de praktische conclusies, waartoe de liberale commissie kwam. Intus- schen verscheen deze week ook het rap port der Staatscommissie en nu is het niet onaardig de wenschen der libera len te leggen naast de aanbevelingen yan de Staatscommissie. Reeds een oppervlakkige vergelijking leert, dat de mond der liberalen in de Staatscommissie niet gezwegen heeft en met verschillende voorstellen zal men dan ook gaarne accoord gaan maar op menig punt zijn de verlangens der liberalen niet in althans niet in yoorloopige vervulling gegaan. Voor de voet weg wijzen we op en kele van deze adviezen. De Staatscommissie stelt voor het in komen van de Kroon vast te stellen bij een wet met een gekwalificeerde meer derheid van tweederde van het aantal leden der Kamers en acht het voorts gewenscht, dat aan den gemaal van de Koningin of de troonopvolgster een jaarlijksch inkomen wordt toegekend. Het laatste klopt precies op wat van liberale zijde gewenscht werd en waar tegen algemeen geen bezwaar wordt gemaakt. Het voorstel der Staatscom missie heeft echter op de conclusie der liberale rapporteurs voor, dat er in de Grondwet geen geldbedragen worden vastgelegd. Dat is nooit gewenscht, en een gekwalificeerde meerderheid beide Kamers geeft voldoende stevig heid aan de uitkeering. Op het stuk der schadevergoeding en pensioenen voor Kamerleden loopen de voorstellen voor een groot deel parallel voor het oogenblik een verlaging van de eerste tot 4000.met de consekwen- ties, welke daaruit volgen, voor de pensioenen. De liberale commissie wenschte ech ter bovendien „uitgesteld pensioen" Die idee leek ons lang niet slecht. Het is waarlijk niet noodig, dat wan neer iemand b.v. tien jaar Ka merlid is geweest en dan een goed betaald ambt aanvaardt van burge meester eener belangrijke gemeente b.v. dat hij dan zijn heele leven nog bovendien 1200.pensioen als Ka merlid ontvangt. Het is .voldoende, dat zoodanig pensioen ingaat op 65-jarige leeftijd. Van ministers en wethouders van groote gemeenten, waar het volle pen sioen in enkele jaren verdiend wordt, geldt het nog in sterker mate, doch dat is hier niet aan de orde. Op het stuk van de benoeming van een minister-president zonder porte feuille geeft de Staatscommissie aan de liberalen en aan vele anderen! volledige bevrediging. De noodzakelijk heid daarvan wordt sedert lang inge zien, al schijnt de tegenwoordige Mi nister-president er eenigszins de spot mee te drijven, want hij beheert bijna voortdurend twee en niet de schraal ste departementen. Ten aanzien van het kiesrecht stelt de Staatscommissie voor om de Even redige Vertegenwoordiging te hand haven, doch „binnen door de wet te stellen grenzen". De bedoeling daarvan is slechts, zegt de commissie, dat de Wetgever zich niet angstvallig zal be hoeven te houden aan de wiskundige evenredigheid. Ook hier hebben de liberalen niets te klagen: zij vroegen verkiezing op de grondslag van „een stelsel van" even redige vertegenwoordiging. Dat „stel sel" klopt wonderwel op de „wettelijke grenzen". Er kan van alles mee ge beuren. Wat betreft de mogelijkheid om revo lutionaire volksvertegenwoordigers het lidmaatschap te ontnemen, kan de libe rale party ook tevreden zijn. De Staats commissie wil zulks mogelijk maken en als we het wel zien is het eenige ver schil een nuanceering in de procedure: De Staatscommissie meent, dat de ge heel e Raad van State het beslissende je moet zijn, terwijl de liberale commissie alleen de Afdeeling voor Ge schillen van Bestuur wilde inschakelen. Wil het bovenstaande wat nog uit gebreid zou kunnen worden nu zeg gen, dat de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening in liberale rich ting koerst, zooals men zoo dikwijls van het kabinet-Colijn beweert? Er is na tuurlijk geen sprake van en daarom wezen we er op. Want er blijkt alleen uit, dat er over verschillende vraag stukken tusschen onderscheiden par tijen een communis opinio bestaat; niet, dat de liberalen de toon aangeven. Deze voorbeelden toonen voor wie nadenkt nog eens duidelijk aan, dat het toch eigenlijk zot is om te beweren, dat wie op eenige punten denkt als een andere politieke partij de leiding van deze partij aanvaardt. De Staatscom missie gaat in veel opzichten accoord met de wenschen der liberalen; doch daaruit volgt geenszins, dat die com missie onder liberaal signatuur stond. Wel is het waar, dat van liberale zijde zoo vaak de indruk wordt gewekt, dat alle goeds op politiek gebied aan liberalen te danken ismaar dat gelooft buiten de eigen kring toch niemand en binnen die kring lang niet iedereen. Trouwens, in menig opzicht heeft de Staatscommissie, d.w.z. haar meerder heid, de liberalen teleurgesteld. Aan heel wat wenschen uit het liberale rap port is geen aandacht geschonken. Zonder er nu verder op in te gaan wijzen we er op, dat b.v. de liberale commissie aandrong op afschaffing- van de Raad van State, uitsluitingen van de uitoefening van het. kiesrecht, jo.a. voor maatschappelijk ongeschikten, „vrijgestelden" en gemeentepersoneel terwijl nog enkele andere wenschen ge steld werden. De Staatscommissie ging op deze dingen eenvoudig niet in en dus geen bevrediging aan de liberalen. Maar er is nog meer. Op bepaalde punten stelde de Staatscommissie wij zigingen voor, wolke bij voorbaat door de liberale commissie afgewezen zijn. Sommige daarvan zijn zoo belangrijk, dat wij ons voorstellen er nog in een apart artikel op terug te komen; te meer, omdat op deze onderdeelen wel een hevige strijd zal losbranden en het de vraag zal zijn of de meerderheid van de Staatscommissie in elk opzicht een meerderheid in de Staten-Generaal zal vinden. PLECHTIGHEID IN DE NIEUWE KERK TE DELFT Zeven gebrandschilderde ramen onthuld Restauratie van het koor thans voltooid Prinses Juliana onder de aanwezigen Hedenmiddag heeft in Het koor vari de Nieuwe Kerk te Delft de plechtige onthulling en overdracht plaats gehad van de zeven nieuwe gebrandschilder de ramen, waarvan er een is aange boden door Prinses Juliana en zes door het Delftsch Vrouwencomité. Onder de zeer velen die de plechtigheid bijwoonden werden onder andere opgemerkt de minister-president Dr. H. Colijn en echt- genoote, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, en mevr. v. Karnebeek, Mr. G van Baren, burgemeester van Delft, Mr. J. A. de Wilde, minister van Binnenlandsche Zaken en echtgenoote, Mr. S. J. R. de Mon- chy, burgemeester van Den Haag, met echt genoote, alsmede tal van andere autoriteiten. Prinses Juliana arriveerde te half drie op de Markt bij den ingang van de. Kerk, waar H.K.H. door een commissie van ont vangst werd verwelkomd. Zij begaf zich vervolgens naar het koor, waar de ongeveer elf honderd aanwezigen reeds hadden plaats genomen. De voorzitter der Bamencommissie, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Beresteyn, verwel komde de aanwezigen, in het bijzonder H. K H Prinses Juliana en wees er vervolgens op dat de Nieuwe Kerk te Delft, vooral sinds de Vader des Vaderlands er een laatste rustplaats vond, een nationaal monument geworden is, dat door velen bezocht wordt. Om nu de omgeving van de grafkelder mèer te doen aansluiten bij het prachtige monument van Hendrik de Keyser werd het koor gerestaureerd, welke restauratie in 1925 voltooid was, waarna nog overbleef de wensch om de ramen meer in overeenstem ming met het koor te brengen. Thans zal deze wensch in vervulling gaan zeide spr., dank zij de actie van het gevormde comité en daar verheugen we ons zeer over._ Ver schillende ramen zijn in de laatste jaren reeds onthuld en thans zijn ze alle ge: In dit verband memoreerde spr. de ges denis van ae totstandkoming der verschil lende ramen en verzocht daarna Prinses Ju liana over te gaan tot de plechtige onthul ling van het door Haar geschonken raam daarna mevrouw van Baren de ramen ,„.i het Delftsche Vrouwen Comité te ont hullen. Daarbij gaf spr. uit naam der Cojn- missie aan Prinses Juliana de verzekering, dat dit blijk van Vorstelijk medeleven met baar werk op den allerfioogsten prijs wordt gesteld. Voorts werden allen die geijverd hadden voor de voltooiing van dit mooie werk zeer hartelijk bedankt voor hun bemoeiingen. Zich eindelijk richtende tot de heeren Kerk voogden droeg spr. het tot stand gebrachte aan hen over. Toespraak Mevr. van Baren Mevr. van Baren, presidente van het Delftsch Vrouwen Comité, deelde een en ander mee over het werk van dat comité, dat zijn eigenlijke taak aanving in het na jaar van 1933. Het vorstelijk voorbeela dat H. K. H. Prinses Juliana gaf door opdracht tot het beglazen van een der ramen te ver strekken, beeft zeker veel bijgedragen tot het welslagen van het plan dat het comité had opgevat. Wilde men aanvankelijk één raam laten aanbrengen, de resultaten van de gevoerde actie waren zoo gunstig .dat men thans de resteerende ramen kon onthullen, Treffend wel dat het grootste deel van de verza melde gelden er kwam door zeer kleine gif ten van hen, wier hart warm klopt voor Oranje. Vervolgens dankte spreekster allen, hadden gewerkt tot het welslagen van het plan, zoowel in Holland als daarbuiten, waarbij zij in het bijzonder het woord richt te tot den heer van Konijnenberg, Ds. Voor» "teegli en de Kerkvoogden van de Nieuwe Kerk. De President-Kerkvoogd, Prof. Dr. H. B. Dorgelo. bracht bij de aanvaarding een woord van eerbiedigen dank aan H. K H. Prinses Juliana, die een der gebrandschil derde ramen had willen schenken en ont hullen, terwijl ook mevr. van Baren harte lijk dank gezegd werd voor haar initiatief haar volhardend streven. Spr. zeide dat de Kerkvoogden zich bewust zijn welk een eereplicht het aanvaarden van deze ramen hen oplegt en daarom hebben ze gemeend een fonds te moeten instellen tot het instandhouden en verzekeren der ra men; Dankbaar was men voor het feit, dat het Delftsch Vrouwen Comité dat fonds reeds kunnen en willen versterken. Spr. besloot met den wensch dat de, ra men de eeuwen door de harten zouden mo gen opheffen tot Hem, Die te prijzen is tot in alle eeuwigheid en Wien ook ae dank oor dezen dag zij toegebracht. Hierna heeft de Prinses, voorgelicht door Jhr van Beresteyn, de nieuwe ramen belangstellend in oogenschouw genomen. In de consistoriekamer bood de Glasramen-commissie de Prinses, kerkvoogden, artisten en eenige hooge genoodigden thee aan. Na afloop van de plechtigheid begaven le genoodigden zich naar het stadhuis, waar het Delftsch Vrouwencomité thee aan bood. Aan Prinses Juliana werden exemplaren aangeboden van een beschrijving der ra men en een over de grafmonumenten en grafzerken in het koor van de Nieuwe Kerk, beide van de hand van Jhr. van Beresteyn Gift van de Koningin Het Dorus Rijkersfonds H. M. de Koningin heeft een geldelijk blijk van 'belangstelling in het Dorus Rijkersfonds gegeven. NATIONAAL GENOOTSCHAP VAN ACCOUNTANTS Eerste Accountantsdag te Utrecht Prof. Mr. P. A. Diepenhorst spreekt over „Tweeërlei Ordeningsstreven" In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht heeft heden het Nationaal Genootschap van accountants zijn eersten accoun tantsdag gehouden. Nadat de Voorzitter, de heer S. J. v. d. lil, de bijeenkomst had geopend en eenige mededeelingen had gedaan betreffende dc organisatie, was het woord aan Prof. Mr. P. A. Diepenhorst uit Amsterdam, die zich tot t$ak had gesteld het onderwerp „Tweeër lei ordeningsstreven" in te leiden. Ordening, zoo ving Prof. Diepenhorst zijn rede aan, is niet een nieuwe ge dachte en evenmin een aan de huidige maatschappelijke or de vijandige gedach te. Reeds voor dun oorlog, lang voor de huidige crisis hebben sociale wetgeving, vakorganisatie, neratie, ondernemers honden, trusts en kartels en andere krachten het maat schappelijk leven ge stuwd in dc richting van meerdere organisatie. Intusschen wordt thans orde ning begeerd in anderen, veel breederen zin dan voor den oorlog. De crisis bracht zoo ingrijpende wijziging, dat daardoor al leen reeds nieuwe oriënteering op breede schaal noodzakelijk was. Tweeërlei ordeningsstreven valt op te merken. Het eene vindt in 't socialisme z'n vertolking, het andere ontleent zijn levens kracht aan menige gedachte op het eind der vorige eeuw door de Historische School in haar verzet teeen de Liberale School op economisch gebied ontwikkeld, en strookt met hetgeen door Groen van Prinsterer werd aangevoeld, door Dr Kuyper meer uit voerig werd bepleit en thans vooral in R.K. kring geestdriftige verdediging vindt. De Nedcrlandsche soc.-democratie repre senteert stellig een welbewuste richting in het ordeningssysteem. Zij kwam reeds met een uitgewerkt toekomstplan in het sociali- satie-rapport van 1920. dat in 1933 gewij- en o.m. door het rapport met nieuwe organen aangevuld werd. Concrete utiwerking voor meer dadelijke toepassing werd geboden in het gerucht makende plan van den arbeid. Het verschil tusschen het soc.-demor.ra- tisch en R.K. ordeningsstreven werd door Spr. herleid tot drie punten. Wat in het ordeningsstreven scheiding maakt is de houding tegenover den staat. In het sociaal-democratisch beweeg treft de alles beheerschende positie welke in de economische bedrijvigheid voor den staat wordt opgeëischt. In de R.K publicaties wordt dit bezwaar terdege gevoeld. Meer omlijnd en doordacht wordt tegen over het socialistisch streven de volgende grondgedachte geplaatst: ordening moet zich nauw aansluiten aan, in levend con tact staan met het vrije maatschappelijke leven. Samenbinding, loutering, leiding van maatschappelijke krachten is van noode. Regeling van onder op, niet van bovon af, magtschappij-ordening, niet staats-ordening is het parool In de tweede plaats ligt in de waardeerinj, van den particulieren eigendom en het par ticulier initiatief een onoverbrugbare kloof. Bij haar ordening wenscht de soc.-democra tie de scharen te mobiliseeren tegen den particulieren eigendom. WARMTE EN AANPASSING Het Nederlandsche klimaat staat op goede voet met de Nederlandsche spreekwijzen; leverde zelfs spreekwoorden op als dit: on gestadig als het weer. Maar het sluit er zich ook bij aan: als 't komt, komt het ineens. U voelt het zoo: dat is echt onze volksaard; lang weifelen; het kan vriezen of dooien; maar als we aanpakken, dan is het raak. Dat zei de themometer de laatste dagen dezer week ook: het is raak; F. noteerde Woensdag 82 graden, Donderdag 86 graden en soms nog iets meer. Het kwam in eens en elke dag sloeg een nieuw record. En wij pasten ons zoo goed en zoo gauw mogelijk De warmte zelf doet dat heel gemakkelijk en laat zich met alles en nog wat combinee ren. Noem maar op: flanellen broeken en korte rokjes, ijs en limonade met een rietje, badpakken en zonneschermen, aardbeien met beschuit en slagroom, sandalen, strand tentjes;. de reeks is onafzienbaar. Maar ondanks alles passen wij ons niét zoo gemakkelijk bij de warmte aan. Omdat we ietwat traag zijn van nature. We leeren het wel elke dag beter, doch de plotselinge over gang verrast ons meermalen, hoezeer we er ook naar verlangd hebben. In dat opzicht komt het weer ons gebrek aan stof voor conversatie meermalen prach tig te hulp Gister klaagden en mopperden wij: 't blijft maar koud en guur; heden klagen :n mopperen we: wat is het toch vreeselijk varm. Een paar weken geleden zaten we (ezellig om de snorrende kachel; heden ver gaderen we in de open lucht onder lommer rijk geboomte, al wordt het dan ook geen „hagespraak". Ondertusschen blijven we zuchten: wat zal de zomer, die zoo laat begon, gauw voorbij zijn en zoo geeft het weer ons elke dag ons bescheiden deel voor de onderlinge gesprek- Wat een geluk, eigenlijk gezegd. Want het gevaar is anders zoo groot, dat we ons bezig houden met het bespreken van de dingen, 'welke men zegt en vaak liegt, met allerlei achterklap, welke geen pers noodig heeft om zich met de snelheid van een wervelwind te verspreiden. 't Is ook beter, dat we over het onpersoon lijke weer dan over levende personen spre ken; als we tenminste geen degelijke onder werpen te behandelen hebben. Nu, wat het weer betreft, zijn we nog niet klaar als de voorspellingen zich realiseeren. „Nog warm", luidt het weerbericht. „Waar schijnlijk enkele onweersbuien". Alleen maar, er is een waar spreekwoord: niets veranderlijker dan het weer; en de weerprofeten zijn wel zoo wijs altijd een slag om de arm te houden. Er is natuurlijk veel meer kans op dooien dan op vriezen; maar hoe de dooi zal zijn is althans onzeker! Het plan stuurt aan op Het groote einddoel: opheffing van den particulie ren eigendom der voortbrengingsmidde- len en het brengen van productie en ver deeling in handen der gemeenschap. Quadragesimo Anna verwerpt dat einddoel wil een ordening, die zich grondt op de hand having van den particulieren eigendom. Naast de uiteenloopende beoordeeling van dc staatstaak, van den particulieren eigen dom moet eindelijk de onderscheiden waar deschatting van de beteekenis der zedelijke factoren worden belicht. De prioriteit van de zedelijke factoren in het ordeningsstreven is een der fundamen- teele gedachten in Quadregesimo Anno. We ontmoeten haar telkens in de R. K publica ties en daar mee is in fl'agranten strijd de opzet van de socialistische ordening. Na deze rede volgde een uitvoerige be spreking. De bijeenkomst werd na rondvraag gesloten. Geen qrootcr genot bij dit xvarme weer dan eens heerlijk te plonsen en te spartelen in 't koele water. Onze Jotu laat zien hoe 'f gistermiddag in het Rotte-Schiekanaal te INDUSTRIE FINANCIERING Wat de Eerste Kamer er van denkt Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot oprichting van een naamlooze vennootschap maatschap pij voor industrie-financiering ontleenen wij het volgende: Verscheidene leden waarschuwden met klem voor een h. i. geforceerde industriali satie, als welke het wetsontwerp beoogt, vooral in de tegenwoordige hoogst moeilijke omstandigheden, en waren van oordeel, dat bij verbetering van de conjunctuur vanzelf een regeneratie van het bedrijfsleven zal in treden. Zij beschouwden het werkfonds als de eenige instelling, welke de huidige tijd op dat stuk behoeft en welke, indien zij thans niet voldoende is toegerust om tot steun verlening van de industrieën in den door hen bedoelden zin werkzaam te zijn, alsdan met het oog daarop dient te worden uitge breid. Enkele leden achtten voor de nijver heid een weder-opleving slechts mogelijk bij de totstandkoming van een nieuw tarief van invoerrechten ad valorem en ad spe- ciem. Vele leden waren van oordeel, dat aan overheidsbemoeiing en -initiatief op het gebied van industrialisatie en industrie-financiering niet meer is te ontkomen. Weder andere leden verklaarden zich met dit wetsontwerp te kunnen vereenigen, hoewel hun verwachtingen- er omtrent niet hoog gespannen waren. Zij waren van mee ning, dat voor de stichting van nieuwe, ren dabele industrieën of voor de uitbreiding an bestaande, zelfs indien een en ander niet terstond winstgevend zou zijn. ook thans nog wel gelden beschikbaar zijn en dat daar voor geen speciale, semi-officiecle krediet instelling noodig is. Ten hoogste konden zi) toejuichen, dat de te stichten maatschappij op gemakkelijker voorwaarden kredieten zal verstrekken dan de bestaande bankinstel lingen. Hechtenisstraf in gemeenschap Tegen zedelijke besmetting en andere gevaren zal zooveel mogelijk worden gewaakt De Minister van Justitie heeft geantwoord op vragen van den heer v. d. Heide betref fende het nemen van maatregelen in ver band met misstanden, welke zich voordoen bij het in gemeenschap ondergaan hechtenis. De Minister merkt op dat rechtstreeks geen klacht bij hem is binnengekomen, wel moet in een recente publicatie de bevesti ging worden gezien \an het onbetu.-(bare feit. cat aan Tiet ondergaan van heen: Straffen; in gemeenschap) ernstige bezw De superieure school voor technisch briefonderwijs ARNHEM Bouwkunde, Waterbouwkunde, Werktuigbouwk., Elechotechn, voornaamste nieuws Dit nummer bestaat uit VIER bladen en het ZONDAGSBLAD De toestand in België, veroorzaakt door de in talrijkheid toegenomen werkstakingen blijft zeer gespannen. Vincent Auriol heeft in 'de Fransche Ea rner een exposé gegeven van Frankrijks fi- nancieelen toestand. Verschenen is het verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot oprichting van een N.V. Maatschappij voor Industrie financiering. BETONHOUT KISTENHOÖl Houthandel „ALBLAS" N.V* WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) VALKENBURG. L. „Het bekende adres" Alle moderne comfort - Lift - Prima keuken Sarage vrij Pensionprijs 3.505.— gld. fAav.) kunnen zijn verbonden. Hoewel vertrouwende, dat de verschillen de gestichtsdirecties ten deze bij inkomende verzoeken tot het .ondergaan der straf in af zondering reeds uit zich zelf daaraan zoo veel mogelijk zullen hebben voldaan, is de Minister bereid alsnog een aanschrijving in dien geest tot de besturen der huizen van bewaring te richten. Tot nu toe is niet gebleken, dat ge brek aan plaatsruimte een beteekenend beletsel heeft gevormd om aan de ver zoeken als bovenbedoeld gevolg te geven. In ieder geval zal door deugdelijk en zoo noodig verscherpt toezicht zooveel mogelijk gewaakt dienen te worden te gen zedelijke besmetting en andere ernstige gevaren, die onder omstandig heden aan gemeenschappelijke hechte nis kunnen zijn verbonden. Eenige ontspanning te Antwerpen? De werkgevers en .werknemers te Anl-* werpen hebben in de ijsfabrieken, de meu belindustrie en het hotel-restaurant-beilrijf overeenstemming bereikt. In andere takken van bedrijf worden bevredigende vorderin gen gemaakt. Er is dus hoop op eenige ontspanning. Inbraak in een kerkvoogdij-kluis Men bericht ons uit Aalst (Gld.): Vrijdagmiddag ontdekte een dienstbode, dat ten huize van den kerkvoogd J. A. J. O. ingebroken was in de kluis van de kerk voogdij der Ned. Herv. Gem. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die onder leiding van den burgemeester in samenwer king met de rijksveldwacht met behulp van een speurhond een onderzoek instelde, tot dusver vruchteloos. De heer O., die afwezig was, werd direct gewaarschuwd. Het juiste bedrag in de kiwis is niet bekend, doch het moet eenige dui zenden guldens zijn. Branden Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur ontstond, vermoedelijk by het afbranden van verf door een schilder brand in de in 1931) nieuw ge bouwde boerderij van de Wed. W. Hartcamp te W a p s e r v e e n. De brandweer was spoe dig ter plaatse en tastte het vuur met eenige stralen op de drinkwaterleiding aan. Het was voor de eerste maal sedert den aanleg van de waterleiding te Wapserveen, dat hiervan ge bruik werd gemaakt voor brandblussching. Doordat men over water beschikte bleef niet alleen het voorhuis grootendeels behouden, doch ook de belendende perceelen. Het achter huis, waar juist het laatste voer hooi was gebracht, werd een prooi der vlammen. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Door onbpkende oorzaak brak brand uit m de boerderij v. B. aan den Bosscheuwee ie Maastricht. De brandweer was spoedig ter plaatse doch kon mei voorkomen dat dc stallen ge heel uitbrandden. Verzekering dekt de schade. Te Wee r t-I I u s h o v- n (U is (ie boer- Uerij met schuur en stallingen cm dm laud homver A. Se.rers door onbekende ooi-raak afg' .Hand. Het vee kon gered worden erzekering dekt du schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1