WOENSDAG 17 JUNI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 DE ROEP OM KOLONIËN Het is voor de heeren van Versailles een bedenkelijk ding, dat heden ten dage Duitschland niet langer het eenige land is, dat in isolement verkeert; Italië's positie vertoont daarmede veel analogie. Vandaar, dat het Rome en Berlijn den laatsten tijd zoo uitnemend gelukt, hun politiek gewicht te vergrooten, door telkens, wanneer de toe stand voor één van beide critiek dreigt te worden, een beweging van samen-te-willen- gaan te maken. Het overig Europa, ervoor beducht twee zulke machtige dictatuurlan- den, die tot aan de tanden gewapend zijn, in elkanders armen te drijven, komt dan weder tot effn nieuwe concessie. Eerst heeft Italië op deze wijze de verscherping der sancties en de invoering van een olie-em bargo weten te ontgaan; toen heeft Duitsch land 't Rijngebied volledig terug genomen; daarop heeft Rome de opheffing der sanc ties doorgezet, die welhaast een feit is; thans komt Berlijn weder met koloniale aspiraties. Wij weten zeer wel, dat men in 't Derde Rijk het nimmer onder stoelen of banken heeft gestoken, dat men niet van zijn ver loren gegaan koloniaal gebied wilde afzien. Allereerst was dit een kwestie van prestige, of zoo men wil, van eerherstel. Men heeft destijds te Versailles het wegnemen van Duitschlands koloniale bezittingen gegrond op de meening, dat Duitschers niet tegen het behoorlijk volbrengen van een koloni satie-taak opgewassen zouden zijn. Het is begrijpelijk, dat men dit te Berlijn niet op zich wil laten zitten. Trouwens, deze smaad is geenszins verdiend, de Duitsche „Tijch- tigkeit" heeft met name in China en in Oost-Afrika duidelijk bewezen, niet slechts een eigenschap voor binnenlandsch gebruik ie zijn. Naast deze principe-kwestie heeft het ko loniale vraagstuk natuurlijk belangrijke economische kanten. Ook al slaat men de mogelijkheid van 't vestigen van volksplan tingen niet te hoog aan, zoodat voor het spuien van overbevolking in dezen zin wei nig heil te verwachten is, dan nog blijft 't .van beteekenis voor een land, een aanzien lijk deel van zijn behoeften aan grondstof fen te kunnen dekken met binnenlandsche betaalmiddelen. De propaganda voor de koloniale idee, die steeds in generaal Von Epp haar voorvech ter heeft gevonden, vertoont de laatste dagen een aanmerkelijke intensiveering. De Verschillende vereenigingen en instanties, welke op dit gebied werkzaam waren, zoo als o.a. het Duitsch Koloniaal Genootschap, Zijn thans samengevat in een nieuwen Rijkskolonialen Bond, waardoor een cen trum van actie verkregen is, waarvan veel meer kracht zal kunnen uitgaan. Reeds wordt de verwachting uitgespro ken, dat zeer binnenkort Duitschland zijn eerste koloniale eischen zal gaan kenbaar maken, vermoedelijk weder in 't kader van een sterk propagandistisch opgezette Rijks dag-bijeenkomst. Het is immers reeds tot een traditie in de buitenlandsche politiek van het nazi-regiem geworden om op deze manier aan bepaalde politieke verschijnse len en desiderata een bijzonder sterk relief te verleenen. Vermoedelijk zal men te Berlijn nog voorshands eenige zelfbeperking toonen en niet de teruggave ineens verlangen van al de voormalige koloniale bezittingen. Ter wijl men zijn rechten daarop buiten het beding laat, zal men zich voorloopig verge- noegen met een drietal aanspraken naar voren te brengen en wel wat betreft Togo, Kameroen en Duitsch Oost-Afrika. Dit /.ijn niet alleen de waardevolste deelen van het voormalige bezit, doch tevens bieden zij het voordeel dat zoo alleen Groot-Brittannië en Frankrijk, de huidige mandaatheeren, in 't dispuut betrokken worden, dus juist de beiden, wier positie ten opzichte van de huidige internationale problemen zoo ge compliceerd en daarom zoo onvast is. Japan dat ook een aanzienlijk deel van het oude koloniale rijk opslokte, wordt zeer terecht buiten het geding gelaten. Voor Berlijn luidt de politieke weersvoor spelling gunstig, alles duidt op nieuwe tij delijke opklaring. Dat het intusschen bin nenkort tot bestendig weer in Europa zou geraken, is meer dan wij zouden dur- yen voorspellen. DE STAKINGSTOESTAND IN BELGIE OOK GENT STAAKT THANS Politie-charges te Luik Gisteren heeft zich te Luik nabij het Volks huis een stoet van ongeveer 2000 stakers gevormd, die door de voornaamste straten der stad trok. De bereden gendarmerie en politic, die aanzienlijk versterkt waren, voerden eenige charges uit, waarop de be- toogers uiteensloven. Zij vormden echter spoedig kleine afzonderlijke groepen, die de tramrijtuigen .omsingelden, om het personeel aan te sporen, eveneens het werk neer te leggen. Daar het personeel weigerde, wer den de rui en der tramwagens met steenen bekogeld en s'uk geworpen. In verschillen de wijken werden pogingen gedaan om de tramrijtuigen omver te werpen. De stakers wilden de wagens zelfs in brand steken. Herhaaldelijk moesten dan ook de politie en tendarmerie ingrijpen. Tenslotte gaf de di- ectie der tramwegmaatschappij legen het middaguur order de trams naar de remises te rijden. Luik is dus op het oogenblik zonder tram. In de provincie Henegouwen is alles kalm. De staking is van de kolenmijnen naar erschillende metaalfabrieken en de steen fabrieken van Lessen overgeslagen. Er teekent zich een woelige, onrusttge stemming af, vooral in Zuid- en Oost-Vlaan- deren. In de provincie Namen zijn de arbei öers van verschillende mijnen in staking, alsook in de kachelfabrieken en smelterijen van Tamines. De staking heeft zich tenslotte uitgebreid lot in Limburg. Alleen te Winterslag is nog jeen beslissing genomen. Van de staking te Antwerpen vallen slechts enkele incidenten zonder ernstig ka rakter te vermelden. Hier en daar zijn na melijk vrachtauto's door de stakers omver geworpen. De Gentsche havenarbeiders hebben be- slo'en eveneens in staking te gaan; ook de arbeiders in de metaalindustrie aldaar zul len het werk neerleggen. ITALIË EN ZIJN ABESSIJNSCHE BUIT HET WIL GEEN „AANVAL T ER" GENOEMD WORDEN Naar te Rome verluidt houdt de Ttali sche regeering zich op het oogenblik bezig met een nota, die aan den Volkenbond zal worden gezonden, waarin Italië op grond van nieuwe argumenten zich zou verzetten tegen de schuldigverklaring als aanvaller. Het zou de bedoeling zijn, dat men in ideze nota aansluiting zocht op het Argen- tijnsche initiatief tot bijeenroeping van de Volkenbondsvergadering. Intusschen verheelt men zich in Italiaan- sche kringen niet, dat het er Argentinië niet zoo zeer om te doen is, zekerheid te hebben omtrent opheffing of handhaving der sancties, dan wel omtrent het al dan niet erkennen van het „fait accompli". In verband met de kwestie der erkenning zijn de wijzigingen in den diplomatiekcn dienst van cenig belang. De nieuwe Oos- tenrijksche gezant, die vandaag is aange komen, is de eerste, die geloofsbrieven aan biedt, welke zijn geadresseerd aan: Victor Emmanuel, koning en keizer. Te Washington zal Suvich, te Moskou Rosso en te Warschau zal de Valentino ge loofsbrieven overhandigen in naam „Victor Emmanuel, koning en keizer". Langs dezen omweg zou het Italiaansche keizerrijk in Abessinië, aldus zegt men, e:- kend kunnen worden. Ten aanzien van de hervorming van den Volkenbond en de regionale pacten bevestigt men volgens 't nieuwsbureau Stefanl, dat Italië zich met geen enkel vraagstuk zal bezighouden, dat zijn mdeewerklng in den Volkenbond noo- dig zou maken, zoolang men niet heeft erkend, dat het een „gerechtelijke dwa ling" is geweest, Italië tot aanvaller te yerklaren. DEFRANSCHESENAAT OEFENT CRITIEK Op het financieel beleid van Bltim c.s In den Franschen Senaat heeft de links democraat G a r d ev begroot, dat de gedeel telijke intrekking der salariskortingen den staat jaarlijks 1.395 millioen franc moeten kosten. De openbare schuld bereikt een hoogte van 345 milliard; de gelddekking zal daaronder gaan lijden. Een links-democraat verklaarde: Het is een sprong in het onbekende, dien men van ons vraagt. Spr. betreurde het, dat de syndicalisti sche machten pressie kunnen uitoefenen op de regeering. Ten slotte becritiseerde hij de wet op de 40-urige werkweek, die de koopkracht der arbeiders niet zal verhoogen, terwijl ze de productie zal beperken. Spr. besloot aldus: De tegenwoordige be vinding is, dat er een enorme vergissing is begaan, die op een enorme Ontgoocheling zal uitloopen. Minister-president Blum beantwoordde de sprekers en stelde hen gerust, wat be treft hun vrees voor de gevolgen van de 40-uren-week. Hij bestreed de veronderstel ling, dat hoogere loonen noodzakelijkerwijze prijsstijging ten gevolge moeten hebben. Wel zullen de particuliere ondernemingen en de Staat een overgangsperiode moeten doormaken, waarin de natie den Staat moet helpen. Blum vroeg ten slotte den Senaat, hem zijn steun te geven. De Fransche stakingen Gisteren hebben bijna 14.000 stakers in 't departement van de Seine het werk her vat. Ruim 1200 gingen in het departement Seine en Oise aan het werk, terwijl in het departement van het Noorden ruim 3200 stakers het werk hebben hervat. De stakingsbeweging te Bordeaux blijft zich intusschen nog steeds uitbreiden. Te Rouaan zijn de meeste conflicten bijgelegd. Slechts in het trambedrijf wordt aldaar nog gestaakt, doch spoedig hoopt men tot een accoord te komen. De Oostenrijksche gewapende bonden Worden thans alle: Front-militie Van een ontwapening der verschillende Oostenrijksche weerformaties, evenals deze onlangs, bij de oprichting der Frontmilitie, werd aangekondigd, blijkt thans, volgens den Oostenrijkschen vice-kanselier Baar- Barenfels. in het geheel geen sprake te zijn. Zij worden integendeel als gesloten eenheden in de Frontmilitie opgenomen, waarin zij ook verder als gesloten formaties zullen blijven voortbestaan. Óp het platteland echter zullen de ver schillende formaties, zooals Heimwehr.Oos- marksche Stormscharen en Freiheitsbund, tot één organisatie worden samengevoegd. Alel leden van de Frontmilitie krijgen dezelfde uniform, doch met distinctieven, die aan hun vroegere weerformaties her inneren. Het totaal aantal leden van de Frontmili tie zal ongeveer honderd duizend bedragen. Do Froritmilitic zal naast het bondsleger bestaan, zoo ongeveer als de fascistische militie in Italië, doch tevens in nauw con tact met het bondsleger werken. De toetreding is geheel vrijwillig. Insge lijks is ook uittreding te allen tijde moge lijk. In geval van oorlog staat de frontmilitie onder het bondsleger. Zij wordt in drie groepen ingedeeld: le. De Jagersmilitie, dit zijn de normale dienstplichtigen. 2e. De Standmilitie, dit zijn de ouder? lichtingen, die voor den etappendienst in aanmerking komen. 3e. De bijzondere militie, zooals bijv. de spoorweamilitie, de luchtbeschermingsmili tie cn dergelijke. De vlce-kanselier hoopt, als de financieele toestand het veroorlooft, drie duizend mili ciens doorloopend onder de wapenen te houden. De dienst zal in de eerste plaats door middel van avondoefeningen en tijdelijke oproeping voor eenige dagen doorgevoerd De kosten van de militie worden in de gewone begrooting opgenomen, doch men hoopt, ook door vrijwillige bijdragen eenige toelagen te verkrijgen. DE CHINEESCH-JAPANSCHE SPANNING KANTON RICHT NOTA AAN TOKIO De studenten roeren zich opnieuw Een nieuwe Chineesch-Japansche cri sis zal wellicht het gevolg zijn van een door de Kanton-regeering aan Japan ge zonden nota, waarin aan de Japansche onderdanen in Zuid-China weliswaar volledige bescherming wordt beloofd, doch waarin tevens met nadruk erop gewezen wordt, dat de Kantonneesche autoriteiten de anti-Japanscho activiteit niet kunnen onderdrukken, wijl deze een natuurlijke reactie is op de actie der Japanners in Mandsjoerije, Jehol, Noord-China en Shanghai. Studenten-relletjes te Tientsin Studenten van de Hoogcschool van Tient sin hebben gisteren een anti-Japansche meeting georganiseerd en een optocht ge houden. De politie ging de studenten, die maat regelen eischte>j tegen de Japansche pene tratie, met stokken te lijf en dwong hen, zich in het universiteitsgebouw en in de scholen terug te trekken, waar zij werden opgesloten. De politie heeft inmiddels wachtposten opgesteld, om te verhinderen, dat de stu denten zich naar buiten begeven en nieuwe onlusten verwekken. De stedelijke autoriteiten hebben op een speciale bijeenkomst besloten, strenge maat regelen tot handhaving van de orde te treffen. Bij de botsincen tusschen de studenten en de politie werden twintig personen gewond. Acht en twintig studenten werden in hech tenis genomen. De Italiaansch-Duitsche vriendschap Berlijn krijgt een pluimpje! In de „Giornale d'Italia" brengt Virginio Gaydo plechtig hulde aan de houding, die Duitschland tijdens het Italiaansch-Abes- sijnsch conflict jegens Italië heeft aange nomen. De aandacht van Italië, schrijft hij, is voor alles naar Duitschland gericht. De houding van dit land was vriendschappe lijk, loyaal en klaar. Het heeft zich verzet tegen eiken druk, die op dit land is uitge oefend in een voor zijn buitenlandsche poli tiek in Europa zoo delicaat oogenblik. Het blad sc-hrijft voorts, dat het zich ge lukkig, acht, Duitschland in dit historische tijdperk aan zijn zijde te hebben gevonden. Men is van meening, dat dit geïnspireerde artikel beoogt, Duitschland de verzekering te geven, dat, indien de sancties eenmaal opgeheven zijn en de verzoening met Enge land een feit is, Italië zich niet tegenover Duitschland zal stellen. De onlusten in Palestina Arrestaties en verbanningen Haifa zonder gemeenteraad De toestand in Palestina is nog ongewij zigd. Zoo moeten gisteren schoten gelost zijn op het civiele vliegveld van Lydda en op den radiozender te Rmallah. Op de spoorbaan nabij Kalkileh is een bom ge worpen, welke de rails en de telefoonlijnen beschadigde. Nu de burgemeester en de Arabische ge meenteraadsleden van Haifa zijn afgetreden is de gemeenteraad van deze stad automa tisch ontbonden. De autoriteiten hebben een commissie benoemd om de loopende zaken te behandelen. Behalve zes Arabische leiders, die reeds derwaarts waren gezonden, zijn 15 Arabi sche opruiers naar het nieuwe concentratie kamp te Serafand verbannen. De Joden hebben uit vrees voor een Ara bische betooging, welke vandaag zou plaats hebben, het oude stadsdeel van Jeruzalem ontruimd. Deze betoogingen zouden georganiseerd worden ter herdenking der Arabische pa triotten, die door de mandaatregeering in 1929 werden terecht gesteld. Het „Joodsch Nationaal Tehuis" Een verdragvervalschlng? De „News Chronicle" bevat een sensatio neel bericht uit Jeruzalem, volgens hetwelk wijlen kolonel Lawrence indertijd opzette lijk een onjuiste vertaling van het Joodsch Arabische vriendschapsverdrag van 1919 heeft gegeven. Dit verdrag is door Emir Feisal getoekend en deze zou zich hebben uitgesproken voor een Joodsch nationaal tehuis in Palestina. De Arabieren beschuldigen thans de Joden er van, het verdrag geheel vervalscht te hebben, maar volgens het blad heeft Feisal aan den Arabischen tekst van het verdrag een noot toegevoegd, waarin hij het van kracht worden van het verdrag afhankelijk stelde van de stichting van een groot Ara bisch rijk. Lawrence heeft toen bij de vertaling in het Engelsch de betreffende termen „ver zacht", daar hij zeker meende te weten, dat een Arabisch rijk slechts verwezenlijkt zou worden, indien de Joden voldoening zouden krijgen. De Negus naar Schotland De Negus vertrekt as. Donderdag met zijn gevolg naar Glasgow en zal tijdens hef weekeinde de gast zijn van Lord fnverclyde op diens kasteel te Skelmorlie (Schotland), meldt de „Daily Telegraph". De „Lord Provost" van Glasgow heeft Haile Selassie uitgenoodigd as. Vrijdae de lunch te gebruiken ten stadhuize. Lord fnverclyde is zoo juist per „Queen Mary" uit Amerika teruggekeerd. WEGENAANLEG IN ABESSINIë Het Italiaansch-Abessijnsche wegenplan. dat in twee jaren tijds moet worden uitge voerd, omvat den aanleg van 2800 K.M. wegen en zal een uitgave medebrengen van 1V2 milliard lire. F.r zullen 125.000 arbPiders aan werken, t.w. 50.000 Italianen, 50.000 inboorlingen en 25 000 gemengde arheiders, voor 't meeren- deel Italianen, die transportwerkzaamheden zullen verrichten. goede zelfgemaakte jam! Jams met Opekta bereid zijn altijd goedl Mooi van kleur, goed van dikte, heerlijk van smaak en met alle voedingswaarde van het versche ooft Zèll jam maken met Opekta is eigenlijk kinderspell Zoo gemakkelijkl 10 minuten koken, klaérl Iedere drogist en comestibleszaak heeft Opekta. Recep ten voor alle soorten fruit bij elke verpakking. Fleschjes 60 ct., pakjes 15 en 28 ct. MAAK ZELF JAM MET natuur-*.'^' IN 10 MINUTEN L Op«Sf» MIJ. Slnvt 4OO. Tefet 3705». AmiUnJem-C. Het Olympische Stadion gereed Het spel kan beginnen" (Van onzen Duitschen correspondent) Alfred Rosenberg is niet slechts de schrij ver van het vcel-gelezen boek ..Mythos des 20 Jahrhunderts"; wij kennen hem ook als chef van het „Aussenpolitische Amt oer N.S.D.A.P.". In deze kwaliteit bekleedt hij in het Derde Rijk ongetwijfeld een zeer aparte plaats. Zoo verbaasde het ons dan ook niet, dat wij van Rosenberg een uitnoodiging ontvin gen, om tesamen met de buitenlandsche diplomatie een bezoek te gaan brengen aan het Rijkssportveld en aan het Olympische Dorp. Ruim 300 gasten hadden aan de uitnoodi ging gevolg gegeven. Op traditioneel terrein is het enorme Rijkssportveld gebouwd: reeds in 1913 is hier het toenmalige Duitsche Stadion voor de beoefening oer Duitsche sport geopend en in het ergste geval bood het toen reeds plaats voor rond 50.000 toeschouwers. Tegen den enormen toeloop van 1936 was het echter niet meer opgewassen en derhalve heeft Werner March voor dezen internationalen wedstrijd een kampveld gebouwd, dat aan hooge eischen voldoet. Het nieuwe stadion biedt plaats voor rond honderdouizend toeschouwers en de com mandant van het Olympische dorp, kapitein Fürstner, gaf met begrijpelijke voldoening te ^kennen, dat 54 naties hier op sportieve wijze hun krachten aan elkaar zullen meten. Voor de pers heeft men een afzonderlijk postkan toor neergezet en telefonische verbinding tus schen Berlijn en Tokio kan thans binnen 25 seconden verkregen worden! Ook de Rijksacademie voor Lichaamsoefe ningen, het tournooiveld en het ideale zwem bassin trekken de algemeene aandacht, maar onze bewondering ging toch nog meer uit naar het Dietrich-Eckart-Openlucht-Theater, een „Freilichtbühne" van enorme afmetingen en met een onvergelijkelijk schoonen achter grond van ongeschonden boscheffect. Een breede weg van ongeveer 10 K.M. leidt van het Rijkssportveld naar Döberitz, waar het Olympische Dorp de woonplaats zal zijn van de mannelijke deelnemers der verschil lende landen. Een groot aantal omnibussen zal voor het transport zorgen, maar niette min wil ons voor hen, die vermoeid zijn ge raakt door sportieve inspanning, deze af stand nog al groot toeschijnen. 144 eenvoudige huisjes dragen elk den naam van een Duitsche stad en ze liggen zoover uit elkaar, dat elke bewoner van het heerlijke, welverzorgde park volop in zijn rusttijd kan genieten. Bezoekers worden hier tijdens de Olympiade slechts bij hooge uit zondering toegelaten, want men is de mee ning toegedaan, dat ongestoorde rust en trai ning de waarde van het spel moet verhoo gen. Reeds bij den ingang van het Dorp der Mannen ziet men aan hooge masten de vlag gen der verschillende naties wapperen en natuurlijk klopte ons hart vol trotsche ver wachting, toen wij de Nederlandsche drie kleur al spoedig ontdekten. Aan het einde van ons langdurig bezoek, dat tot laat in den avond de belangstelling der buitenlandsche gasten gaande hield, deelde luitenant-kolonel von und zu Gilsa ons nog mee, dat de nieuwe Duitsche weer macht. het geheele terrein in eigendom blijft houden, zoodat later, als de Olympiade is afgeloopen, soldaten en officieren hier rust en ontspanning kunnen vinden na hun mi litairen dienst. Proces tegen Franciskaansche kloosterbroeders In Duitschland wordt sinds eenigen tijd een monsterproces gevoerd tegen een zeer groote groep van leden der Franciscaner orde, welke zich hebben schuldig gemaakt aan ontuchtige en tegennatuurlijke hande lingen ten opzichte van minderjarige, resp. zwakzinnige kinderen Reeds meerdere ver oordeelingen tot zware vrijheidsstraffen zijn in dit proces gevallen. Gisteren is te Coblenz het proces tegen de derde groep van deze kloosterbroeders voortgezet. Een zekere broeder Angelius verklaarde, dat hij evenals een zekere Alexander Alex ander reed- met 16 jaar door pater Leo Vigil tot homosexueele ontucht verleid is en later andere minderjarge broeders tot dezelf de feiten heeft overgehaald. Een medebroeder, die weigerde en hem zijn kuischheidsbelofte voor oogen hield, kreeg van Angelius ten antwooro: „Och, die heeft hiermee niets te maken. Die betreft het verkeer met vrouwen." De rechtbank heeft broeder Angelius tot 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Is de „Girl Pat" vergaan? Men zal zich het geval herinneren van de Britsche motortreiler „Girl Pat", die zich sinds geruimen tijd aan de orders van zijn reederij had onttrokken en over de wereld zeeën rondzwalkte. Thans meldt Lloyds uit Inagua (Bahama-eilanden), dat de beman ning van een inlandsche visschersboot een kleine Britsche boot heeft gezien, welke bij een schipbreuk bij Samana Cay ernstig be schadigd was. Drie blanken, die zich in het bootje be vonden, waren overleden. Het verongelukte bootje is wellicht de lang vermiste „Girl Pat". Kort Nieuws Kolonel de la Rocque heeft aan de pers oen communiqué doen toekomen, waarin hij de rol. die de Vuurkruisen in de jongste gebeurtenissen hebben gespeeld, preciseert en tevens meedeelt, dat voortaan deze bewe ging een politieke actie zal gaan voeren. Dinsdag is te Bonn het kind van een zakenman ontvoerd, met het doel van den \ader een losgeld te eischen. De vader, die per brief ingelicht was over de eischen van den ontvoerder, stelde onmiddellijk de cri- mineele politie hiervan in kennis, welke er in slaagde den schurk te arres'eeren. Het ontvoerde kind werd op aanwijzing van den ontvoerder in een schuilhoek gevonden, waar het zes uren gebonden had gelegen. GEMENGD NIEUWS Brand in een drukkerij te Amersfoort De zetterij in de asch gelegd Men meldt ons uit Amersfoort: Hedennacht omstreeks half drie werd door de jongedames Maas en Melis, die door den rossen gloed gewekt waren, brand ontdek' in de drukkerij „Patria" aan de Koningin Wilhelminastraat 32. Zij waarschuwden di rect hun ouders, die op hun beurt politie ei: brandweer van den brand in kennis stelden. De politie, die spoedig ter plaatse was, legde direoi twee slangen uit en tastte onmiddellijk het vuur, dat in den kelder woedde, aan. Het vuur breidde zich echter zeer snel uit en toen de brandweer even eens ter plaatse verschenen was, had het \uur, dat in den in den kelder aanwezigen vc.orraad oud papier en vuil poetska'-oen gretig voedsel vond, zich reeds een weg ge baand door het plafond naar de zetterij. De cuncierge, die naast de drukkerij woonda, kon eerst na veel moeite wakker gemaakt worden. Daar het vuur zich inmiddels steeds meer en meer uitgebreid had, werd de wo ning van den concierge veiligheidshalve ontruimd, doch hoewel veel waterschade en ook eenige brandschade bekomen werd, kon deze behouden blijven. De brandweer had inmiddels versterking gekregen en met tien stralen op de waterleiding werd de strijd tegen het vuur aangebonden. De drukkerij, waarin zich zeer veel kostbare machines bevonden, heeft men kunnen behouden. Dc zetterij, de kelder en twee kantoorlokalen, waarheen zich het vuur eveneens een weg gebaand had, werden echter een prooi der vlammen. Na een uur hard werken kon ge zegd worden dat men den brand meester was. Omtrent de oorzaak ta9t men voorloopig nog in het duister, terwijl ook omtrent de schade, die door verzekering gedekt wordt, nog niets te zeggen .viel. De drukkerij was eigendom van de Onder- of ficiersvereen. „Ons Belang". Hoewel niet door den brand zelf, valt toch nog een slachtoffer te betreuren- Een zieke dame, L., die in een perceel in de nabijheid van de brandende drukkerij woonde, over leed doordat zij door de sirenes van de brandweerauto's geschrokken was. aan een hartverlamming. Ernstig motorongeluk Twee studenten zwaar gewond Bij H a r 1 i n g e n heeft op den rijksstraat weg een ernstig motor-ongeluk plaats gehad Twee studenten uit Groningen, afkomstig uit 's Gravenhage, reden op genoemoen weg per motorrijwiel in de richting Harlingen. Zij reden met groote snelheid en kwamen in botsing met een voor hen rijdende vracht auto. Door den schok werden beiden van het motorrijwiel geslingerd. Nadat spoedig geneeskundige hulp aanwezig was, werden de jongemannen naar het algemeen zieken huis te Harlingen vervoerd, waar men bij -i-s -- j,M on b'i den ander een ernstige hersenschudding constateerde. Later werden zij voor operatief ingrijpen naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd DOOR EEN KAT GEWAARSCHUWD Te Maast richt werd 's nachts de 20- jarige landbouwer J. aan den Langen Ka^ naaldijk omstreeks half vier wakker ge schrikt doo» het aanhoudend miauwen van een kaL Terstond bemerkte hij dat de zoldering van zijn kamer aan het branden was. TT:j snelde naar beneden om zijn ouders te waarschuwen en bracht een in een stal staand paard buiten gevaar. De brandweer was spoedig ter plaatse. De zolder van het perceel brandde geheel uit. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD Te Oss is de boerderij van Van Or3ouw in de Bosschestraat tot den grond toe afge brand. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Het vee kon nog tijdig uit de stallen wor den losgesneaen en naar buiten worden ge dreven. De brandweer verscheen wel ter plaatse, doch toen had het vuur reeds zoo ver om zich heen gegrepen, dat geen behoud meer mogelijk was. Verzekering dekt gedeel telijk de schade. Groote brand te Medcmblik Men meldt ons uit Medemblik: In den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uur werd brand ontdekt in hel bioscooo- theater „Scala" alhier. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die, hoewel zij vrij spoedig mei een motorspuit ter plaat se verscheen, direct voor ccn haast onbe gonnen taak kwam te staan, cfaar het vuur, doordat in het theater zeer veel houtwerk zich reeds met zulk een snelheid had uitgebreid, dat aan blüsschen niet meer t,s denken viel. Ook de aangrenzende foyer had reeds vlam gevat, terwijl een oogenblik later ook het aangrenzende café-restaurant van den heer Geusebroek door het vuur aange- De brandweer van Mederablik, die assis tentie gekregen had van de brandweer van: Wierigermeer, tastte met tien stralen het; tuur aan. Daar ook een tweetal woonhuizen aan de overzijde van het theater reeds door; het vuur aangetast werden en groot gevaar* liepen, bepaalde men zich in hoofdzaak er toe, de huizen in de omgeving van het thea ter te behouden. Voor zoover het deze woon huizen betrof, gelukte dit, hoewel zij belang rijke brand- en waterschade kregen; men' kon echter niet verhinderen, dat het café van den heer Geuseb.oek, evenals het bios cooptheater en de aangrenzende foyer, ge heel een prooi der vlammen werden. Om streeks drie uur kon gezegd worden, dat men het vuur meester was en bestond ar geen gevaar meer voor de omgeving. Naar wij vernamen, waren alle bij dert brand betrokken perceelen verzekerd, het geen ook het geval was met de inboedels van den heer Geusebroek en van de bewo ners van een der tegenover het theater lig gende woonhuizen. De inboedel van den' bewoner van het andere perceel, den heer Bron. was echter niet verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Omstreeks elf uur, toen de voorstelling afgeloopen was, en alle bezoekers de zaal verlaten hadden, had men! niets bijzonders bespeurd. De brand moet itt de cabine van het bioscooptheater, dat on geveer 60 meter lang en S meter breed is, ontstaan zijn. Hoe groot de schade is, valt momenteel nog niet te zeggen. VEE IN VLAMMEN Te Zu i 'laren is, terwijl de kinderen alleen thuis waren brand ontslaan in de woning van den landbouwer Scheper. Het geheele perceel is afgebrand, terwijl een paard en twee varkens in de vlammen om kwamen. Verzekering dekt de schade. RECHTZAKEN GEEN INSCHRIJFGELDEN BETAALD DOOR STUDENTEN De Amsterdimsche politierechter behandelde een aantal strafzaken tegen studenten, die ver* zuimd hadden 4nschr|j Teelden voor de laboreto* De eerste student, een chemicus, heeft het In schrijfgeld voor het laboratorium van Prof Smits niet voldaan. ,.Ik heb 't niet gedaan om te ontduiken; lk wachtte op bericht van Prof." Smits wanneer lk kon beginnen. Ik stond er pas een week nn ik was zoo geoccupeerd, dat lk er nog niet toe gekomen was." De officier vroeg f25 boete, subs, 25 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde den atudeni tot f 10 a-ibs 5 dagen hoo'itenls. De volgende delinquent, student in de genees kunde en co-assistent, had inschrijfgeld voor een bepaald college niet betaald, omdat üU niet wist. dat dit noodlg was. Tegen hem vorderde het O.M. ,f 15 boete, ook hl) kreeg f 10 sub3 5 d. Een tweede co-assistent had evenmin inschrijf geld voldaan en zal f 10 boete moeten betalen. Ernstiger was het oiet den volgenden student gesteld. HU heeft nog twee jaar collegegeld (f 600) te betalen. HU liep die jaren geen college doch het insc.nrüfgeld voor de laboratoria had hü voldaan. De pedel vond. dat er tegenwoordig onder de jongelui eigenaardige opvattingen heerschen. die niet deugen. Getuige kon echter aannemen „dat hfi ln onwetendheid heeft ge- De politierechter legde ln dit geval een be- langrUk hoogere straf op: f 50 boete of twintig dagen hechtenis. Een volgende verdachte, eveneens chemicus, zal f 10 boete moeten betalen, omdat hij ook zijn Inschrüfgeld niet had betaald. DE KLAP Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde een jongeman, die in een winkel In de Ooster- parkbuurt te Amsterdam een aanslag had ge pleegd op een winkeljuffrouw hü had haar met een tasch, waa~in zich een steen bevond, een klap op het hoofd gegeven tot anderhalf jaar gev.straf en bevestigde hiermede het von nis der rechtbank. De procureur-generaal had verhooging van straf geëisclit: twee jaar met VRflGESPROKEN De rechtbank te Amsterdam heeft de belde bouwondernemers de G. en H.. die terecht heb ben gestaan, verdacht van oplichting. vrUge- sproken van het ten laste gelegde, daar zU het feit niet wettig en overtuigend bewezen achtte. De bouwondernemers, twee compagnons, zouden iemand onder valsche voorspiegelingen hebben, bewogen tot het aangaan van een borgtocht voor een hunner. De borg moest, toen de zaken mis gingen, ruim f 70.000 betalen. De officier van justitie had tegen de G. 5 maanden gere- quireerd. Tegen den tweeden verdachte had hU vrUspraak geëischt. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" 61. „Vrouw!" zei Mijnheer Pimpelmans toen, „het bevalt me zoo best! Nu ik hier zit, kunnen alle koeien van Epscheuten dih gestolen worden!" Hij maakte bij deze be wering een armzwaai, om te kennen te geven, dat er geen zorgen meer voor hem bestonden. Ach, ze zouden gauw genoeg terugkomen, want hij maaide regelrecht zijn lieele „ijsje" van de balkonleuning! „Man. daar gaat je ijsl" riep zijn vrouw. 6l. De hagelwitte kluit ijs. trouw verge zeld van het kaakje en de kers, schoot recht naar beneden en kwam mot een klets in de bloote hals van Mevrouw De Buil vun Ribbenspek tererht. waarop hij langs haar ruggegraat naar benoden glipte. Mevrouw van Ribhensjiek stiet een gekrijs uit, dat in staat was om alle vredesduifjes inééns op de vlucht te jageni (Wordt .Vrijdag a.s. vervolgd),'

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2