briest MAANDAG 15 'JUNI 1936 DERDE BL'AD PAG. 9 Binnenland NED. CHR. VER. VAN PADVINDERS Algem. vergadering en week-end op de Sillem-hoeve De Wereld-jamboree 1937 Leiders en leidsters van tal van afdeelin- gen van dc Ned. Chr. Vereeniging van Pad vinders hielden Zaterdag en Zondag op de Ernst Sillemhoeve te LageVuursche een weekend, waaraan Zaterdagmiddag de alge- meone vergadering voorafging. De algemeene vergadering werd door Ds. W. M. A. Kalkman van Amsterdam, voor zitter der vereeniging, geopend met Schrift lezing en gebed, waarna hij de openingsrede uitsprak. Ds. Kalkman ving aan met een woord van welkom en wees er dan al dadelijk op, hoe de beweging thans geheel staal in het teeken van de komende Jamboree. Een geweldige geestelijke taak is daar te verrichten. De Ned. Vereeniging van Chr. Padvinders moet hierbij een uitstekend fi guur slaan. Wij moeten, zoo zeide Ds. Kalk man, ons aangewezen voelen door Jezus Christus. De secretaris, de heer L. Questroo Jr., bracht het jaarverslag uit. De nadruk werd hierin gelegd op de be langrijke voorbereidingen voor de a.s. Jam boree. Met de Ned. Ver. v. Padvinders werd een nieuwe overeenkomst gesloten. De Vereeniging toonde in het afgeloopen jaar verheugenden groei: het totaal aantal leden steeg van 2364 tot 2672 in 37 afdeelin- gen met 62 groepen en 273 leiders. Het financieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer J oh. J. Bui tendijk, gaf aan ontvangsten te zien 658.37, aan uitgaven 432.42, met een batig saldo dus van 225.95. Het totaal tegoed der Vereeniging steeg hierdoor tot 729 De a.s. Jamboree Ds. Kalkman, aan wien de geestelijke lei ding van de Wereld-Jamboree is opgedragen, deed hieromtrent eenige mededeelingen. Tien predikanten van verschillende kerkelijke richtingen zullen in de tien sub-kampen aanwezig zijn om de gees telijke verzorging op zich te nemen. Predikanten, die reeds bekend zijn met het werk van de Chr. Padvinders beweging, zullen hiervoor aangezocht worden. Verder zullen noodig zijn een aantal voor trekkers voor de Y.M.C.A.-tenten, waar de padvinders uit de meer dan vijftig deelne mende landen in gezellige sfeer zullen ver blijven. Ook zijn eenige krachten noodig voor het bureau van de geestelijke verzor ging, daar alles natuurlijk op groote schaal geschiedt. Medegedeeld werd dat als assistent-i missaris voor de godsdienstige verzorging voor de buitenlandsche aangelegenheden is aangewezen Mr. Z ij 1, voor de binnenland- sche aangelegenheden de heer Questroo. Ds. W. M. A. Kalkman, de heeren D. Ver hoeven, uit Nijmegen en C. P. de Jongh uit Middelburg werden bij de bestuursverkiezing •herkozen. In de vacature S. C. Francken werd gekozen de heer P. H. v. d. Bom van Apeldoorn: in de vacature H. v. d. Hoeve de heer J. van Zon van Hengelo. De vergadering werd gesloten. Het week-end Het week-end werd des avonds geopend met een samenkomst van alle deelnemers, waarin Ds. Kalkman een. opwekkend woord sprak voor de Wereldjamboree. De afdeeling Haarlem bood hierna namens alle afdeelingen aan de Vereeniging een vlag aan, die door den voorzitter met een woord van grooten dank werd aanvaard. Aan het kampvuur, dat om der wille van den regen in de groote zaal van de Hoeve werd gehouden, beleefden de deelnemers voorts eenige prettige oogenblikken. De Zondag werd aangevangen met een Aandacht, waarna voor een aantal kinderen uit Utrecht een Westhill-Kinderdienst werd gehouden. Des middags refereerde hopman H. H. v. L a e r over „Bijzondere eischen" en hopman A. Kaajan over „Wat wij nog meer kun nen doen", waarop een aangename discussie gevolgd is. Des avonds is het week-end op plechtige Wijze gesloten. CHR. TEXTIELARBEIDERS- BOND „UNITAS" Behandeling van de voorstellen Zaterdagmorgen werd op „Woudschoten" de algemeene vergadering van den Ned. Chr. Texlielarbeidersbond „Unitas" voortgezet. Aan de orde kwam de behandeling der 'oorstcllcn. Het huishoudelijk reglement werd met enkele bepalingen uitgebreid, waardoor het voortaan mogelijk wordt bij staking en uit sluiting met bijzondere omstandigheden re kening te houden. Een voorstel van de afd. Veenendaal, om elk jaar een algemeene ver gadering te houden, werd na korte bespre- ïng verworpen. De algemeene vergadering 1933 van den bond benoemde een commissie, die de moge lijkheden onderzocht, om tot oprichting te geraken van een pensioenfonds. Een rapport deze commissie was in deze vergadering ter tafel. De commissie was tot de conclusie gekomen, dat de mogelijkheid om tot een pensioenfonds te komen niet bestaat en dat maatregelen, die in deze richting gaan, al- in dezen tijd, niet moeten worden ge nomen. Het prae-advies van het hoofdbestuur deze conclusie te aanvaarden, werd zon der bespreking aanvaard. Aan het einde van de morgenzitting werd de vergadering toegesproken door den heer Steenblok, directeur van drukkerij Edecea te Hoorn. Bij den aanvang van de middagvergadering deed de voorzitter voorlezing van nog enkele gekomen telegrammen van gelukwensch, aarna rondvraag werd gehouden. Even voor de sluiting van het congres kwam nog een telegram van gelukwensch binnen van den minister-president Dr. H. C o 1 ij n. Daarna volgde sluiting. Fa. H. J. Phaff - Winschoten (Adv., constateerd. Daarop werd een door hem ont worpen concept-reglement, behoudens ge ringe wijziging aangenomen. Het voormalige Gouwbesluur werd ont bonden verklaard. Aan de hand van de aangenomen statuten werd door de verga dering met overgroote meerderheid van stemmen tot Gouw-Voorzitter benoemd, de •lieer TI. v. d. Berg, die deze benoeming heeft aanvaard. Namens de Gouw werd de Voorzitter door den hcer B. C. de Geus, voorzitter van Strijen, waardeerend toegesproken, hem dank gebracht voor alles, wat hij reeds in de Hoeksche Waard voor de Arja heeft ge daan en de wcnsch uitgesproken, dat oe Gouw nog lang van hem profitceren mag. Elke club wijst voor de rest van de Gouw- raad twee harcr leden aan. Als Gouw-secre taris fungeert voorloopig de heer P. C. V ij f v i n k e 1, onderwijzer aan de Chr. School te Strijen. Vastgelegd werd dat minstens twee Gouw- vergaderingen per jaar worden gehouden, waarvan de eerste D.V. 15 Oct. a.s. te s Gravendeel, waarop door Strijen een studie onderwerp wordt ingeleid. Verder zal de Gouwraad, als deze geheel samengesteld, vóór de winter trachten nieuw leven te brengen in een paar kwijnen de of slapenoe clubs, terwijl op plaatsen, waar er nog geen bestaat, getracht zal wor den er één in het leven te roepen. De anti- rev. jongeren in de Hoeksche Waard be lmoren schouder aan schouder komen te taan, vooral met het oog op de tijd, die wij beleven, en de toekomst, die we tegen lan. De uitnemend geslaagde vergadering, die tic aanwezigen heeft begeesterd, werd door den lieer B. C. de Geus, met dankzeg ging beëindigd. Dc B.V.L'. in het Noorden Eerste landdag te Winschoten Voor het eerst sinds het bestaan van het instituut is in het Noorden des lands een landdaggehouden van de Bijz. Vrijw. Landstorm. Men had daar voor Winschoten gekozen. Niet minder dan 20.000 bezoekers woonden deze landdag, die op het gemeentelijk' sport park gehouden werd, bij. Des morgens had een korte plechtigheid plaats. De talrijke militaire autoriteiten be gaven zich naar Heiligerlee, waar door den voorzitter der Gewestelijke Landstormcom- missie, Burgemeester Buiskool van Delfzijl een krans werd gelegd' aan den voet van het monument van Graaf Adolf. Men ging daarna weer naar Winschoten, aar de gasten door het gemeentebestuur officieel werden ontvangen. De burgemeester, Mr. IT. I. Schonfeld hield bij deze plech tigheid een rede waarin hij de betee- kènis van het instituut van de B.V.L. schet ste, die juist zoo groot is in deze moeilijke dagen. Generaal Duymaer van Twist heeft deze rede met een kort woord beantwoord. Des middags ving de landdag aan met een toespraak van den heer Buiskool. Daar na werden door een detachement zware mi trailleurs van het 12e R. I. demonstraties gegeven, evenals door een detachement van oe Koloniale Reserve en van de Huzaren. Als sprekers voerden het woord Generaal Duymaer van Twist en Generaal Majoor Si 11evis te Arnhem. Tot slot defileerden de verschillende deta chementen van het leger, gevolgd door de Vrijwilligers van het Verband Groningen. Circa 2000 leden van den Bijz. Vrijw. Land storm liepen in deze stoet mee. Het geheel vormde een bewijs dat ook in het Noorden nog een mobiele garde is, die „als 't moet" gereed is. De Rijksweg Alkmaar Den Helder Blijkens mededceling van den Mi nister van Waterstaat aan de K.N.A.C. zal de aanleg van 'n rijwielpad langs den Rijksweg Alkmaar—Den Heider Ibinnenkort ter hand worden genomen. ARJA-Gouw „De Hoeksche Waard" Dezer dagen had te Strijen in „Salva- torie" een reorganisatie-vergadering plaats van bovengenoemde Gouw. Er was flinke belangstelling. De vergadering stond onder leiding van den Gouw-Voorzitter, den heer H. v. d. Berg te 's Gravendeel. In zijn inleidend woord memoreerde hij de mislukte pogingen van een paar leden van de Gouwraad, om de Gouw aan haar doel te doen beantwoorden, waarom hij de harte- kreet van Strijen tot hem gericht ter harte genomen heeft, om zoo spoedig mogelijk de toestand onder de oogen te zien en te her zien. Het bestaan der Gouw werd allereerst ge LUCHTVAART HET CRITIEKE STADIUM Bijdrage tot de economische betee- kenis van de luchtvaart in Neder land door Mf E. Rusman en Leo van Breen. Uitg. Interna tional Aero Press te 's-Gravenhage In de hierboven geannonceerde brochure stelden de schrijvers zich, near uit het eerste hoofdstuk blijkt, ten doel een „ge zond leeken-inzicht" in de economische heteekenis van de luchtvaart te geven. In dien slechts gesproken wave van een „lee- keninzicht" zonder meer, zouden we dat be ter gevonden hebben dan nu, waar men er de toevoeging „gezond" voor gezet heeft. De heeren Van Breen en Rusman hebben namelijk naar onze bescheiden meening hun stof lang niet objectief behandeld, of sterker nog, hun heele brochure zou men kunnen noemen een pleidooi voor meerdere subsidie aan de K.L.M. Indien ze dat rond- ui' erkend hadden en een zakelijke beschou wing ten beste gaven, niemand zou hun dat kwalijk genomen hebben. We leven in een vrij land! Maar de manier waarop thans dc zaait aangepakt is, kan ons allerminst bekoren. Men gaat ongemotiveerde vergelijkingen maken met de Nederlandscha Spoorwegen en met buitenlandsche luchtvaartmaat schappijen, vergelijkingen, die ons inziens kant noch wal raken, daarbij steeds de na druk leggende op liet feit, dat die arme K.L.M. tooh zoo stiefmoederlijk is bedeeld met subsidie. Wié de moeite wil nemen de brochure te lezen, zal heel wat holle phrasen te verwer ken krijgen. Er wordt gesproken over het feit. dat men de toekomstmogelijkheden van de luchtvaart in Nederland niet ziet, dat het belang van het luchtverkeer niet op de juiste waarde wordt geschat. Aarze lend en noodgedwongen zou men het kleine beetje subsidie aan de K.L.M. verleencn, terwijl men met groote blijmoedigheid ieder jaar weer de noodigo millioenen voor de Spoorwegen bijpast.Groot zijn de gevaren die de K.L.M. bedreigen, indien men al deze argumenten voor honderd procent neemt. Op blz. 9 beweren de schrijvers zelfs: „De reactie der staatsbemoeiing is, eenerzijds de poging, de ontwikkeling van het particuliere autoverkeersbedrijf te belemmeren, ander zijds de poging, alle steun, (aan de Spoor wegen wel te verstaan) voor zover hij niet wordt afgedwongen, te onthouden aan de ontwikkeling van het luchtvaartverkeer'" Een dergelijke argumentatie is niet slecht: op effect berekend, maar bovendien geheel ou'iuist en zeer subjectief. Daarom hechte men niet al te veel waarde aan de beweringen van de heeren Van Breen en Rusman. Te meer. omdat naar onze opvat ting de K.L.M. reeds een zeer hoog sidie ontvangt van het Rijk. Een weinïgjc tevredenheid had beter gestaan. GEMENGD NIEUWS KIND VERDRONKEN Zondagmiddag is door onbekende oorzaak het driejarig dochtertje van den landbouwer J. C. Muilwijk te Brandwijk (Z.H.) water geraakt en verdronken. DINSDAG 16 JUNI HILVERSUM I 1875 M. KRO-Ultzending. 4.00—5.10 H3RO. 8.00—9.15 en 10.00 Gr.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. Feestelijke opening van dc nieuwe Waalbrug te Nij megen. Redevoeringen o.a. van minister van Lidth de Jeude. 2.00 Vrouwenuur. 4.00 HIRO. 4.45 „De leek en de Vivisectie' door N. N. vander Hout. 5.10 KRO- Melodisten. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 KRO-Melodisten. 6.15 Zwemcursus. 6.30 KRO-Melodisten. 7.15 Slavernij en Chris tendom. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Kon. Milit, Kapel. 8.50 KRO-orkest. 9.20 Kon. Milit. Kapel. 9.50 KRO-orkest. 10.30 Ber. ANP. 11.00 Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. AVRO-Uitzending. 6.307.00 RVU. 9.00 Ensemble. 10.00 Mor genwijding. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Huish. wenken. 12.15 H.M. de Ko ningin opent de Waalbrug bij Nijmegen. 1.45 Omroeporkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 Zang en piano. 4.30 Kinderkoorzang.' 5.00 Kinderhalfuur. 6.30 Astronomische cause rie door Mevr. Dr. J. C. P r o o s t-T h o- den van Velzen over de zonsverduis tering van 19 Juni. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gevar. programma. 10.15 Omroep orkest. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 Octet. 3.103.55 Kwintet. 4.20 Cau serie „This and That". 4.40 Soliste en strijkkwartet. 5.35 De Continentals. 6.50 Koorconcert. 7.50 Koloniale causerie. 8.50 Gevarieerd programma. 10.20 Scheep vaartkundige causerie. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 5.50 Orkestconcert. KEULEN 456 M. 1.35 Omroeporkest. 2.35 Gram.pl. 4.20 Populair concert. 7.20 Om- roepkleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 1.30 Kleinorkest. 5.20 Salonorkest. 8.20 Omroeporkest. 484 M.: 12.50 Salon-orkest. 5.20 Klein orkest. 8.20 Symphonieconcert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Em. Rambour en Carl Woitschach met hun orkesten. 10.50 Piano en hobo. Autobus te water Alle inzittenden gered reed een autobus van den dienst Schoonho-1 iUtrecht, ondernemer A. van Iperen te Schoonoven ,op den Lopikerweg in de richting Ut re ch ttoen onder de gemeente W i 11 i g e-L a n g e r a k het linker achtcr- ■\viel van den wagen afliep. De chauffeur verloor hierdoor de macht over zijn stuur en de bus reed over de rechterberm van don eg, sloeg om en kwam in de naast den weg stroomende wetering terecht, die daar ter plaatse gelukkig zeer ondiep is. Het gelukte den chauffeur, den heer J. Noorlander het eerst uit het voertuig te komen en de hulp in te roepen van eenige omwonenden, die met een bootje assistentie verleenden. Daar de bus gekanteld was, was het nood- luik grootendeels onder water gekomen, doch de achterdeur stak geheel boven het ater uit. Hierdoor konden alle passagiers, acht in getal, den wagen verlaten en onge deerd de wal bereiken. Maandagmorgen heeft men de bus op het droge gesleept. ERNSTIGE BOTSING TE LAREN Zondagavond had op den nieuwen rijksweg te L a r e n ter hoogte van H o e f 1 o o een ernstige botsing plaats tusschen een taxi, be stuurd door den Amsterdamschen chauffeur A. E. Wouters en den motorrijder J. Land stra uit Laren. De taxi, die in de richting Amsterdam reed, wilde twee voor hem rij dende auto's passeeren. Toen hij de tweede auto voorbij was, versperde hij den motorrij der, dien hij niet had zien aankomen, den weg. Het gevolg was, dat de motorrijder te gen de auto botste, over den kop sloeg en te gen den grond werd gesmakt. Hij bleek ern stige kneuzingen en een gecompliceerde dij beenbreuk opgeloopen te hebben. In zeer ernstigen toestand is hij naar het St. Jan (Ziekenhuis te Laren overgebracht. Eenige tijd geleden verzocht de K.N.A.C in het belang van de algemeene verkeersveilig heid aan den Minister van Waterstaat voor at betreft de Rijkswegen de speciale over steekplaatsen voor wielrijders waar een rijwielpad begint of eindigt c.q. verspringt te doen aanduiden door algemeene cn eenvormige voorzieningen, in den vorm van fAd'O waarschuwingen, zoowel voor het wielrijders erkeer als voor het snelverkeer. De Minis ter besliste hierop dat voor aanduiding van bedoelde oversteekplaatsen voor wielrij* ders langs Rijkswegen zal worden zorg ge dragen. Een verplichting voor wielrijders om af te stappen schijnt in het belang van de veiligheid van het verkeer niet gewenscht zoo deelde de Minister .voorts aan de K.N.A.C. mede. BLOEDVERGIFTIGING De heer W. Oskam te Langeruige* weide kreeg een wondje bij het scheren. Bloedvergiftiging ontstond, waaraan de heer O. overleden is. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" 59. Enkele minuten later zaten mijnheer Pimpelmans en z'n vrouw met stralen-ie blikken naar hun heerlijke ijs te kijken, waar een kers op lag en een waaiervormig kaakje in 6tak. Het was een ongewone trac- tatie, want in Epscheuten bestonden geen ijssalons, en aan een wagentje een ijswafel koopen stond te gek voor de buren. „Wat zullen we daar van opknappen, vrouw!" zei mijnheel Pimpelmans. 60. Op ditzelfde oogenblik' zat beneden onder het balkon Mevrouw De Bull van Ribbenspek te „tea-en" met Mevrouw Droog lijn, allebei hoofdbestuursleden van de ver eeniging „Het Vredesduif je". Ze hadden het er juist over, hoe betreurenswaardig het toch was. dat de mcnschen zooveel ruzie onder elkaar maken en wilden daarover een stukje in alle kranten zetten. (Wordt Woensdag vervolgd)! 1 Feuilleton DAGERAAD p2 door H. KINGMANS Roelf Ketel had meegedeeld, dat burgemeester Hillebrands en Pompejus Ufkes, de luitenant der Hoofdmannenkamer, die mede een vooraanstaande plaats in 'de Gereformeerde gemeente innam, slechts matig tevreden waren over de vreemde houding, die hennenburg had aangenomen. Het was jnist een tijd, om precies te weten wat men wilde, vooral omdat Spaanschgezinde I' riezen telkens bij Parma op het zenden van een leger naar liet Noorden aandrongen, teneinde die gewesten voor Spanje te Heroveren, wat zij zeer gemakkelijk achttien. Gelukkig had Spanje geldgebrek. Beloften werden genoeg gegeven, maar soldaten werden niet gezonden. Echter, men kon nooit weten, wat er gebeuren zou. Waarom het noodig was, dat er in het Noorden een krachtige eensgezindheid was. En die werd niet bevorderd door de houding van de Stad Groningen en ook niet door die van Hennenburg. 1-Iilligje had altijd nauwkeurig geluisterd, als cr over al die zaken gesproken werd, hoewel de eene verwarring op de andere volgde. Want de Graaf Van Hennenburg kreeg groote ruzie met de Stad, omdat hij een Landdag te Visvliet liad beschreven voor de Stad en de Ommelanden, waar de Stad niet verscheen, om dat een Landdag, volgens haar rechten, in de stad moest worden belegd. Daarop had dc Stadhouder, bevreesd voor het geweld van de stad, in de Ommelanden door de Staten van de Unie van Utrecht gezonden vendels soldaten gebracht onder aanvoering van den aartsvijand van Groningen, Earthold Entens, wat hem zeer kwalijk genomen werd. Hennenburg had zich daaraan evenwel niet gestoord en had de stad Verlaten, om in de Ommelanden te vertoeven, waar hij dorspgewijze ontvangers aanstelde, teneinde gelden te ver krijgen. De Ommelanden wanen zeer in hun schik geweest met het feit, dat Renneiuburg toen openlijk aan hun zijde stond, doch in Groningen voelde men, dat er iets broeide, waarom last werd gegeven, de wachten te versterken, opdat geen ongewenschte vreemdelingen zouden binnenkomen, terwijl hopman Vinken- borch naar Arnhem werd gezonden, om daar in de omgeving krijgsvolk voor de stad Groningen te werven. Wat evenwel niet gelukte, want Remienburg kwam er achter en schreef naar Arnhem, waar de hopman gevangen genomen werd en onver- richterzakc naar Groningen kon terugkeeren. Op een avond was Roelf Ketel verontwaardigd in Öe Gelkingestraat binnen komen loopen met de mededeeling, dat het met Groningen ver gekomen was. Men had Graaf Rennen- burg gesmeekt, weer in de stad te komen en beloofd, hem meer gehoorzaam te zijn. Als gevolg daarvan zou Groningen bij de Unie komen, want Renncnburg had opdracht, zich van de stad te verzekeren. Daartegen had Ketel geen bezwaar; integendeel, hij laakte het, dat de Stad nog niet bij de Unie van Utrecht was aan gesloten. Maar dat de Stad een knieval deed voor Rennenburg, wat in wezen een knieval voor de Ommelanden was, dat kon Ketel moeilijk dragen. Later was de verbazend aan stemmingen onderhevige man weer wat opgewekter geweest, toen Renncnburg had geant woord, dat hij aan het verzoek niet zou kunnen voldoen, wanneer hij geen bezetting mocht meebrengen of de stad hem genoegzaam verzekerde door het stellen van gijzelaars, wat de Stad beide had geweigerd. Intusschen ging dc Graaf Van Rennenburg steeds verder, schorste de Hoofdmannenkamer en gebood de Ommelanders naar geen enkel bevel meer te luisteren dan alleen naar het zijne. Hij stelde, met voorkennis van de Staten der Unie, nieuwe hoofdlieden en bezette Delfzijl, Winsum en andere plaaitsen. In Groningen werd begrepen, waarvan dit alles het begin was; van een berennen der stad, wat de regeering trachtte te voorkomen, door opnieuw met Renincnburg te gaan onder handelen. Deze stemde er in toe, de stad binnen te komen, mits hij tweehonderd haakschutters mocht meebrengen, gijzelaars gesteld werden, zeshonderd burgers hem een afzonderlijken eed aflegden en de aanneming van de Unie van Utrecht. Dit laatste wilde de Stad doen, doch het andere niet. Vel wilde men een schriftelijke belofte van gehoorzaamheid geven en het bevel over de acht burgervendels, wat Remienburg, die inmiddels met zijn troepen vlakbij de stad was gekomen, afsloeg. In de stad rees dc spanniug geweldig, vooral toen het in de onmiddellijke nabijheid grazende vee door de Rennenburgers werd geroofd.. De onderhoorige Oldambsters werden ontboden en burgervendels deden een uitval. ETeze laatste mislukte, terwijl de Oldambsters, ten getale van meer dan twee duizend, het niet tot vechten lieten komen, maar alleen reeds op het gezicht van Renncnburgs soldaten de vlucht namen. Toen was gekomen de dag, waarop de oud-burgemeester, Hoofdman Hillebrands, burgemeester Ubbena en hopman Vinke- borch naar Rennenburg te Winsum togen, waar eindelijk de zoen gesloten werd, wat beteekendc, dat de stad het hoofd in de schoot legde. De Unie wqrd aangenomen; gijzelaars werden gesteld; de vijandelijkheden werdon gestaakt; de troepen werden wederzijds afgedankt; de enkele nog gevangen Ommelanders werden vrij gelaten; langs den weg in rechten zou het geschil met de Ommelanden worden opgelost; Renncnburg zou de stad beschermen, als de Ommelanders iets vijandigs in den zin mochten hebben. Burgemeester Ubbena, de Raadsheeren Van Deest en Van Ballen, oud-Raadsheer Simons, de Gezworen Ileynens en de geheimschrijver dor Hoofdmannenkamer Everhardi, werden door Rennenburg tot gijzelaars aangewezen. Zij vervoegden zich bij hem te Winsum, waarna zij naar Kampen werden vervoerd, daf, evenals Deventer, in handen van Rennenburg gevallen was. Toen hij de namen der gijzelaars vernam, was Roelf Ketel weer tevreden, want allen stonden bekend als ijverige Roomschen en Koningsgezind. En die kon men in Groningen missen. Rennen burg rees weer in de achting der Gereformeerden. Evenals vóór drie jaren had de Stadhouder zijn intocht ge houden en was hij met veel statie ontvangen. Er scheen een goede tijd te zullen aanbreken, want twee dagen na den intocht werd de zoo lang begeerde godsdienstvrede afgekondigd. Hierbij werd in hoofdzaak bepaald, dat ieder vrij zou rijn, om te gelooven, wat hij voor God zou kunnen verantwoorden; dat de Gereformeerden vrijheid van Godsdienst zouden hebben, terwijl de regeling van plaats en wijze daarvan aan den Stad houder en den Raad was opgedragen; dat men van weerszijden stoornis en ergernis zou vermijden; dat de predikanten daarom niet in het openbaar van den Roomschen godsdienst mochten spreken en dat ieder, aan de overheid onderdanig zijnde, alle aanleiding tot haat en oproer behoorde te vermijden. Roelf Ketel en Munco en vele tientallen Gereformeerden, hadden op de Groote Markt schouder aan schouder geslaan, toen dat besluit werd afgekondigd, ten aanhoorc van den Stad houder, de burgemeesters en den geheelen Raad. Opgewekt, dat was nu twee dagen geleden, waren zij he£ thuis komen vertellen, terwijl des avonds de vreugde nog grooter was, toen bekend werd, dat de Broerkerk en do Walburgskerk aan de Gereformeerden was afgestaan pa burgemeester Hillebrands aan de ijlings verzamelden mco- deelde, dat naar Appingedam was gezonden om dominé MyUus, terwijl Assuerus Munsterus reeds op weg naar de stal was. En nu waren zij dien morgen in drommen ter kerk getogen, wat door vele Roomschen met verbeten woede werd gezien, maar waaraan niets te veranderen viel. (Wordt vervolgd)!

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9