Maandag 15 juni 1936 eerste blad pag. 2 wolken boven londen de belgische stakingsbeweging Parijs' Aantrekkingskracht china vermijdt den burgeroorlog gemengd nieuws [Pv Rechteretrin| London is in eon dichte mist gehuld, dit maal niet eene die hot aan zijn eigen in dustrie, met haar geweldige rook- en roct- massa's te wijten heeft, doch een verdichte atmosfeer van louter politieken aard. Sinds lang was het een publiek geheim, dat er in den boezem van het kabinet-B a 1 d w i n geen eenparig inzicht bestond omtrent de uiterst belangrijke vraagstukken, welke thans het internationale gcdachtenleven be- lieerschen. Er zijn op het Europeesche continent twee geweldige machten in opkomst, welke men aan de Theems tot op heden tegen elkander heeft trachten uit te spelen, namelijk het lascistische Italië en het na'ionaal-socialis- tische Duitschland Beide verkeeren min of meer in isolement en zouden er wat voor over hebben, om zich bij een krachtig Euro- peesch blok aan te sluiten, waarbij Italië aanstuurt op herstel van het zoogenaamde Stresafront, en Duitschland aangelokt wordt door een West-Europeesch pact. hetwelk 'den vrede naar liet Westen zou moeien con- solideeren, opdat het eventueel naar de zijde van Centraal- en Oost-Europa de han den zou vrij hebben. Beide dictatoriaal bestuurde landen zijn echter in overtreding. Rome heeft zich op brute manier aan Abessinië vergrepen; Ber lijn heeft eenvoudig-weg het Locarno-part naast zich neergelegd en liepft zijn rechten in de gedemilitariseerde Rijnzone hernomen. Met deze eigenmachtige daden hebben zoowel Mussolini als Hit Ier zich bedenke lijke vijandschappen op den hals gehaald. Duitschland heeft te eenerzijde Soviet- Rusland, waarmede het uit doctrinaire over wegingen als water en vuur is. en aan den anderen kant Frankrijk, zijn gmoten hislo- rischen tegenstander, die sinds* den vrede van Versailles niet nagelaten heeft zijn ster ken Germaanschen Rijnbuur door een net Van bondgenootschappen in zijn bewegingen te belemmeren. Italië heeft vooral het oog te houden op Engeland, hetwelk zich er niet bij nrer zal leggen, dat het jonge rijk der fascisten het zijn machtspositie in de Middellandsclie Zee en langs de Suez-kanaal-lijn heeft afhandig gemaakt, waarmede het zich in zijn positie ten opzichte van het Nabije zoowel als van liet Verre Oosten bedreigd weet. Zoowel Pa rijs als Londen hebben het laatste jaar een zware diplomatieke nederlaag geleden. De eene heet Rijn-hermilitarisatie, de andere jral van het Abessijnsche keizerrijk. Konden beiden tegelijk onschadelijk ge maakt worden. Duitschland en Italië, dan zou men thans in de groote politiek niet liet pijnlijke dilemma aanschouwen, dat 'de wereld reeds zoo lang in een klimmende onzekerheid houdt. Doch plaatst men deze twee dictaturen gelijkelijk in isolement, clan dringt men deze daardoor tot onderling sa mengaan, met voorbijzien van de geschillen, die ook hen scheiden, en krijgt men in cen traal Europa 'n dictatoriale machtsvorming, die niet voor de poes is. Een van de leden van het Britsche kabi net, Neville Chamberlain, heeft zich nu on langs in een redevoering zeer openhartig geuit over het sanctievraagstuk. De voort zetting van dezen maatregel tegen Italië noemde hij een dwaasheid, met welke uit spraak hij zich vierkant plaatste tegenover de politiek van den Britschen minister van buitenlandsche zaken Eden. die door dik en dun de actie tegen Italië wil doorzetten, ten einde Engeiands positie in het oosten veilig te kunnen stellen. Het Britsche lagerhuis heeft den premier Baldwin genoopt, eveneens openlijk partij te kiezen, hetwelk hij, hetzij schoorvoetend, ten gunste van Chamberlain heeft gedaan. Eden en de vier ministers in het kabinet, die hem steunen, bevinden zich derhalve in een soort van isolement, hetwelk hun positie uitermate moeilijk maakt. Het is duidelijk, dat deze toestand zoo niet lang kan duren. Dc mist der onzekerheid moet zoo spoedig mogelijk verdwijnen. Doch wat gebeuren zal, of Chamberlain c.s. dan wel Eden met de zijnen zich zullen terugtrekken hangt nog geheel in de lucht. Uit Frankrijk komen geruchten, dat men ook daar ernaar verlangt, uit de impasse te geraken, en wel door de sancties eraan te geven, en de vriendschap met Italië weder te herstellen. Frankrijk ziet gaarne een sterk Italië, dat aan den Brennerpas zoo noodig Duitschland een beslist halt kan toe roepen; dat Oostenrijk op de been houdt, er op al deze wijzen een barrière vormt tegen den aanzwellenden Duitschen invloed. Ook wat de belangen aan den Rijn aangaat helt het ertoe over, thans op deze troef te steunen. Wat het recht en het bestaan van Abes- sinie betreft, deze beide zijn reeds zoo sterk op den achtergrond geraakt dat zij op zich zelf geen gewicht meer in de schaal leggen. Slechts de belangen der grooten worden thans weder tegen elkander uitgewogen, en dat met een bijzondere mate van omzich tigheid. EEN BRITSCHE KABINET CRISIS OP KOMST? Het sanctie-struikelblok De „Sunday-Express" meldt, dat er onrust heerscht in het Britsche kabinet sinds Chamberlain openlijk ver klaard heeft, dat de sanctiepolitiek te gen Italië heeft gefaald, en hij het spreken over een voortzetting van de sancties het toppunt van dwaasheid noemde. In het Lagerhuis heeft Baldwin in middels op *desbctreffende vragen in het Lagerhuis zich dc uitspraak laten afdwin gen, dat hij het mot Chamberlain eens was. Toen Eden destijds den druk op Italië wilde vergrooten, werd hij daarbij gesteund door vier ministers: Duff Cooper, minister van Oorlog; Elliot, minister van Landbouw; Oliver Stanley, minister van Onderwijs en door den nieuwen minister van Koloniën, Ormsby-Gore. De Sunday Express noemt het waar schijnlijk, dat deze ministers eveneens de actie tegen de toespraak van Chamberlain aangaande de sancties zullen steunen. De groote kwestie is nu: welken weg zal Baldwin gaan? Zal hij zich achter Chamberlain scharen of zal hij Chamberlain onder de bestaande pressie laten schieten? De algemeene opvatting in politieke krin gen is, dat, indien de minister van Finan ciën geïsoleerd zal komen te staan, hij zal aftreden. Dit zou het einde der huidige Britsche regecring beteekenen, aldus 'tblad. Verkorte werkweek in textiel-industrie Patroons trekken zich terug In de textiel commissie der Geneefsche 'Arbeidsconfcrentie werd met 15 tegen 10 stemman de resolutie der werknemersafge- vaardigden tot het bespreken en opstellen nog in dit jaar van een ontwerp voor de toepassing der veertig-urenweek in de tex tielindustrie aangenomen. Vóór stemden de wei knemersgedelegeerden, alsmede de re- geernfTsafgevaardicden van België, Spanje, Frankrijk en de Ver. Staten. De werknemers en regeeringspedel perer den van Engeland en Denemarken stemden tegen; daarbij gaven eerstgenoemden het voornemen te kennen, zich van verdere deelname aan de besprekingen der com missie te onthouden. Alleen de Amerikaan- sche werkgeversafgpvaardiede Folson bleef bij zijn reeds eerder geuite overtuiging (vóór vermindering van de arbeidsduur) en verklaarde, aan de werkzaamheden van dc commissie te zullen blijven deelnemen. Tot besluit zeide de Fran= V regeerings- afgevoardigde Jules Gauticr, dat reeds alle gegevens bijeen waren voor het uitwerken yan het ontwerp. Hij sprak den wcnsch uit, DE NIEUWE BELGISCHE REGEERING Hoe het tweede kabinet- Van Zeeland er uit ziet Heeft het dictatoriale voornemens ?t De heer Van Zeeland is er thans ein delijk in geslaagd een nieuw ministerie samen te stellen, bestaande uit zes ka tholieken, zes socialisten en drie libe ralen, van wie er negen Fransch spre ken en zes Vlaamsch. Men heeft in België deze groepeering met weinig enthousiasme ontvangen, aangezien de resultaten der jongste verkiezingen, die juist voor deze drio regeeringspartijen zoo funest waren, daarin in het geheel niet weerspiegeld worden. Bovendien vraagt men zich af, of wellicht een nieuwe devaluatie te wachten is. De samenstelling der nieuwe regeering is als volgt: Premier (zonder portefeuille)Van Zei land. Buitenlandsche Zaken: Spaak (soc.). Defensie: Generaal Denis (geen partij). Binnenlandsche Zaken: De Sc hr ij ver (kath.). Economische Zaken: v. Isacker (kath.) Volksgezondheid: Emie Vandervel- d e (soc.). Koloniën: Rubbens (kath.). Landbouw: Pierlot (kath.). Post, telefoon en telegraaf: Boucherie Financiën: De Man (soc.). Openbare Werken: Merlot (soc.). Arbeid: Delattre (soc.). Justitie: Bovesse (lib.). Transportwezen: Marcel Henri Jas pa r (lib.). Openbaar Ondenvijs: Hoste (lib.). Naar verluidt zou het tweede ministerie- Van Zeeland het voornemen hebben, min of meer dictatoriaal op te treden en het par lement te kortwieken. Men beweert o.a. dat het aantal kamer- en senaatsleden resp. op honderd en op zestig zou worden terugge bracht. dat de zittingsduur der vertegen- woordigeude lichamen zou worden beperkt, en dat een rcgeeringscommissaris zou wor den benoemd voor de hervorming van de administratie van het sociale en financieele stelsel. Het samen gaan van politieke met financieele activiteit zo verboden worden. Er zou een controle in het leven worden geroepen, o.m. op de meststoffen gas--, benzine- en de electriciteits-maat. schappijen, alsmede op de wapenfabricage. Het statuut van de Nationale Bank, als mede de statuten der naamlooze vennoot schappen en van de Holding-maatschap pijen zouden herzien worden, terwijl men den invloed van' sommige groote banken zou willen inkrimpen. Verder zou op het regeeringsprogram voorkomen: verplichte arbeidsver^ekering, betaalde vacantia, ouderdomspensioenen van 64 in plaats van 65 jaar af, collectieve arbeidscontracten, herziening der bestaande arbeidsovereenkomsten, hetere beroepsvoor- waarden, paritaire commissies en arbeiders- ertegenwoordigers voor officieele bespre kingen bekomen. Het laat zich voorzien, dat dit kabinet het tegen de oppositie zwaar te verduren zal hebben, temeer daar ook de leden der regeeringspartijen, naar wordt beweerd, niet en bloc achter deze regeering zouden staan! Nederlands integriteit Een rechtstreeksch Brltsch belang Wij zouden ons ten sterkste verzetten tepen Groot-Brittannië's aanvaarding van militaire verplichtingen, uitgezonderd die. welke voor de '-erdediging van de recht- streeksche rijksbelangen dienen, waaronder naar onze meening ook valt de handhaving van de integriteit van Frankrijk. België en Nederlan d. aldus luidt een verkla ring, afgelegd door een delegatie der parle mentaire groep voor rijkspolitiek, waartoe vijftig leden van het Britsche liooger- en lagerhuis behooren. Deze delegatie heeft onlangs Warschau. Wecnen en Rome bezocht. dat ondanks het terugtrekken der patroons de arbeid der commissie voortgang zou vinden. DE FRANSCHE STAKINGEN VERMINDEREN ,Voor de Fransche Sovjet-Republiek" Parijs viert de overwinning In de Fransche stakingsbeweging is ans een groote ontspanning merkbaar. De metaalarbeiders en de bouwvakarbeiders, met uitzondering van de schilders, hebben liet werk hervat. Ook in dc kleedingindu- trie is overeenstemming bereikt; de sta ng van het kapperspersoneel is eveneens i een accoord geëindigd. In Lyon is in 29 fabrieken het werk her at. Dc slaking duurt nog voort in -18 be drijven, waar gewoonlijk 11.000 personen erkzaam zijn. Ook de taxi's rijden nog niet. In het geheel zouden nog 20.000 arbeider: staking zijn. Ook te Douai zouden tal van arbeiders het werk hebben hervat. O.m. rijden de trams weer. Uit Rijsscl wordt gemeld, dat in Noord- Frankrijk in steeds meer fabrieken het erk hervat wordt. Niettemin dreigen er nog eonige nieuwe conflicten, o.a. in enkele takken van het havenbedrijf, terwijl de conflicten in de wa- cnhuizen nog voortduren. Marseille meldt het einde van de staking onder de havenarbeiders; daartegenover staat, dat bier thans het bioscooppersoneel het werk neergelegd heeft. In de metaal- akken is te Marseille een accoord aan- taande. In dc bouwvakken en in dc hotel branche is men evenwel nog niet tot een ergelijk kunnen komen. Een vermeldenswaard incident heeft zich nog voorgedaan bij een klooster van de zusters van het Heilige Hart in de nabijheid an Grenoble, waar Zaterdag tachtig werk lieden, die bezig waren met het verrichten van werkzaamheden, eensklaps den arbeid neerlegden en dreigden het klooster te zul len bezetten. De moeder-overste wist de ar ders er echter van te overtuigen dat een klooster niet de plaats was voor een derge lijke actie. Ten slotte meldt Reuter nog uit Parijs, dat de justitieelc politie een nummer in be slag heeft genomen van het dagblad „Dc trijd der Arbeiders". Het blad is het orgaan de „vierde internationale". Een overwinningsmeeting Zondag trokken stoeten van duizenden arbeiders door de straten van Parijs, voor zien van talrijke tricolores en roode vlag gen. In liet Buffalo-stadion was door de communisten een groote valksmeeting op touw gezet. Aan de hoogc vlaggemasten langs de tribunies wapperden ook hier naast elkander de Fransche tricolore en de roode vlag. Er was een omvangrijk pro gramma opgesteld, bestaande uit verschil lende defile's, onderbroken door toespraken der leiders. De leden van de stakingscomi- té's voor dc streek Parijs openden den stoet. De betoogers werden begroet met overwin- ningskretcn en het zingen van revolution- naire liederen. Een der socialistische voormannen hield een toespraak, waarin hij verklaarde, de eensgezinde actie niet slechts nationale, doch ook internationale resultaten te ver wachten. Hij dankte de communistische partij voor den lovalen steun aan het kabi- net-Blum en kondigde aan dat de soci alistische partij zal voorstellen commissies te vormen, die ee" doeltreffend samengaan t u chen de beide part ij en ve zekeren. De meetingsvoorzitter, de communist Git- ton, herinnerde in een rede aan de oor zaak van de meeting en besloot met het wachtwoord van de Fransche communisten ,.Yoor een vrij. sterk en gelukkig Frankrijk, oor de Fransche Sovjet-republiek". Hierop olgde een défilé van de communistische jeugd. Ook de secretaris-generaal van de com munistische partij, Thorez, heeft een toe spraak gehouden tot zijn volgelingen, w in hij verklaarde, dat „de arbeiders niet alleen belangrijke verbeteringen hebben erkregen, maar dat zij bovendien een be- rijs hebben gegeven van discipline, kalm- e en kracht". Ook in andere Fransche steden zijn be- De Antwerpsche vrachtchauffeurs leggen eveneens de arbeid neer Henegouwen ligt stil In de Antwerpsche haven blijft de staking onverminderd voortduren, en het laat zich nog niet voorspellen, wanneer zij zal tenein de loopen. De transportcentrale heeft de staking afge kondigd voor de chauffeurs der vrachtauto's, teneinde een eind te maken aan het vervoer op den weg. Hetzelfde zal geschieden met de binnenscheepvaart. Het personeel van de sleepbooten heeft be sloten geen geladen schepen meer te sleepen, die de haven van Antwerpen verlaten of die uit Vlissingen of Terneuzen naar Antwerpen komen. Wat de diamantbewerkers aangaat, deze zullen vanaf heden de 40-urige arbeidsweek hebben, terwijl over een voorloopige verhoo- ing der bestaande loonen met 10 pet. nog nader zal worden beslist. Op deze voorwaar de staking in de diamant-industrie voorloopig beëindigd, in afwachting van een olledige overeenstemming. Algemeene staking in Henegouwen? Verwacht wordt dat in de provin cie Henegouwen de algemeene staking zal worden afgekondigd, daar de mijnwerkers, de arbeiders in de steen groeven en de metaalbewerkers heb ben te kennen gegeven gezamenlijk het werk te willen neerleggen. De houding van de stakers is op het oogen- blik betrekkelijk kalm. Dit belet evenwel niet dat, behalve de actieve gendarmerie, ook de reserve-gendarmerie wordt gemobiliseerd, om voor alle eventualiteiten gereed te zijn, om de orde te helpen handhaven. De eischen der mijnwerkers Te Brussel vergaderde het congres van socialistische mijnwerkers, dat de algemeene eischen van de syndicale commissie tot de zijne maakte en voor morgen de algemeene werkstaking in de mijnindstrie afkondigde. De eischen der mijnwerkers komen hierop neer: verhooging der Iconen met 10 pet., een minimumloon van frs. 43 daags in de schachten, afschaffing van de indivi- dueele prestaties en herstel van de ge meenschappelijke productieafrekening, vaststelling van een minimumloon voor arbeiders van 14—21 jaar, invoering van de veertigurige werkweek en van betaalde vacantiedagen. Ook de christelijk-democratische mijnwer kers hebben zich met deze eischen accoord verklaard. Over het algemeen wordt er ook op gerekend, dat vooral in het Luiksche en in de provincie Henegouwen de staking naar andere bedrijven zal kunnen overslaan. In de Borinage voorziet men zelfs, dat ook 't tram personeel en het personeel van andere open bare instellingen aan de stakingsbeweging zal deelnemen. Regeering maant tot kalmte De nieuwe Belgische regeering heeft voor de microfoon een verklaring voorgelezen, waarin verbetering van den werkloozensteun en van het ouderdomspensioen, benevens verkorting van de werkweek in sommige in dustrieën wordt toegezegd. De regeering heeft in deze bood schap tevens een beroep gedaan op het verstand en het overleg van de arbei ders. want elke verbetering op sociaal gebied is afhankelijk van een voort zetting van het herstel op economisch gebied. Wanneer de arbeiders dit her stel in gevaar brengen, dan loopt men gevaar te worden teruggedrongen tot het crisispunt, dat thans reeds is over- SCHERPE MAATREGELEN PALESTINA De doodstraf voor de terroristen Bij decreet van den lioogen Britschen commissaris voor Palestina is bepaald, dat voortaan tegen de terroristen levens lange gevangenisstraf of doodstraf ge- eischt zal kunnen worden. Zoowel de opstandelingen, die op Britsche troepen vuren, als zij, die bommen werpen met de bedoeling te dooden, te verwonden of schade aan te richten, zullen op deze - wijze gestraft kunnen worden, evenals de genen, die verbindingen van welk soort ook vernietigen of beschadigen. Verder wordt aan de districtscommlssa- sen het recht verleend de bevolking der plaatsen of streken, waarin onopgehelderde aanslagen voorkomen, collectief geldstraffen op te leggen. Deze maatregelen staan voor namelijk in verband met de gewijzigde tac tiek der Arabieren, die thans in het geheele land bomaanslagen op spoorlijnen plegen of op andere wijze trachten treinen tot ontspo ring tc brengen, al hebben zij tot dusverre betrekkelijk weinig schade kunnen aan richten. Een hooge geldelijke bclooning zal uitge keerd worden aan hen. die inlichtingen kun nen verstrekken, welke leiden tot de arresta tie der aanstichters of bedrijvers van dc moorden op de 32 Joden, 3 Arabieren, een Britsch politieagent en een Oostenrijker, die sinds het begin der onlusten zijn gepleegd. Inderdaad blijkt het niet eenvoudig aan den stroom van incidenten een einde te ma ken. Voor de derde maal in enkele dagen is in de vlakten ten Oosten van Esdralon een aantal Joodsche kolonisten aangevallen door Arabische vrijbuiters, die gebruik maakten \an geweren en mitrailleurs. Nadat het vuur door militairen, die de kolonies bewaken was beantwoord en twee militaire vliegtui gen hei tooneel van den strijd hadden vor kend. namen de Arabieren de vlucht. Men gelooft, dat zij verliezen hebben geleden Ook elders hebben militaire en politie patrouilles meermalen van haar vuurwapens gebruik moeten maken. Een merkwaardige staking treedt in het kustplaatsje Athlit op. Daar hebben n.l. dc gedetineerden van het verheteringsgesticht geweigerd te werken. Men heeft troepen ge zonden om zoo noodig de bewakers bij staan. In Beisan is ccn staking van tien dagen begonnen. Amerika ontmaskert gifmengers 35 50 menschen omgebracht De autoriteiten van Springfield (Ver. St.) jn een bende gifmoordenaars op 't spoor gekomen, die in den der laatste 15 jaar wel licht 35 èl 50 menschen van 't leven beroofd hebben, ten einde levensverzekeringsbedra- gen te innen. Onlangs heeft men namelijk bij dc schou wing van het lijk van een arbeider uit Lud low, die schijnbaar bij een auto-ongeluk om het leven gekomen was, een groote hoe veelheid arsenicum in het lichaam van het slachtoffer gevonden. Op het leven van den arbeider was een verzekering van 10.000 dollar gesloten. Door de ontdekking opgeschrikt, stelde da justitie een nauwkeurig onderzoek in, waar bij aan het licht kwam, dat te Ludlow en. ndere dorpen, in den loop van vijftien jaar 5 k 50 verdachte sterfgevallen voorge komen zijn, waarbij steeds als doodsoor zaak ongelukken of hartkwalen opgegeven werden. In twee gevallen, waarin men tot opgraving van de lijken overgegaan is, ia inderdaad gebleken, dat de betrokkenen met arsenicum vergiftigd zijn. De bedragen der op hen gesloten levensverzekeringen ten beloope van 10.000 en 20.000 dollar zijn door leden der moordenaarsbende geïnd. Ook in verscheiden der andere verdachte gevallen is reeds komen vast te staan, dat op het leven der betrokkenen hooge ver zekeringen gesloten zijn door lieden, die volstrekt niet met hen verwaut waren. toogingen gehouden. Te Marseille begaf een vlaggende stoet van 50.000 arbeiders zich van het arbeidsbureau naar de prefectuur, waar een delegatie aan den prefect zijn ver trouwen uitsprak in de huidige regeering met betrekking tot de verwezen lij king van het Volksfront-programma. Betoogingen van denzelfden aard vonden plaats te Rouaan, Le Havre, Bordeaux, Toulon, Or leans enz. Waar blijven de vreemdelingen? (Particuliere correspondentie) PARIJS, 13 Juni. Voor eenige dagen wijd de de bekende schrijver Henry Bordeaux, lid van de Académie Fran^aise, in „L'Echo de Paris" een belangrijk artikel aan de vraag hoe het komt, dat Parijs gedurende c,e laat ste jaren voor een groot deel zijn aantrek kingskracht op de vreemdelingen verloren heeft, een vraag welke van actueel belang mag geacht worden met het oog op de groote tentoonstelling, die volgend jaar langs de oevers van de Seine en op het terrein van het vroegere Trocadéro zal gehofidni orden. Hij begint met te constateeren, lal ..eliswaar dc hulpbronnen van landen v Oostenrijk en Hongarije veel armer -/y maar dat niettemin Buc.apcst, Praag, V 1 nen en andere groote steden het aantal i" zoekers steeds zien vermeerderen. „Onze traagheid, onze lusteloosheid, ons gebrek aan initiatief en vindingrijkheid zijn hier van veelal de oorzaak", klaagt hij. Ook Italië heeft reizigers weten te trekken, zoodat het zelfs tijdens den oorlog in Ethiopië zijn toe risten heeft behouden. Bij vele buitenlanders heeft Bordeaux ge ïnformeerd waarom zij Frankrijk niet wilden bezoeken. Op deze vraag kreeg hij steens de beide volgende antwoorden. Allereerst is de lichtstad niet goedkoop. „Het spreekt van zelf. dat het leven duurder is te Parijs dan te Weenen. Budapest of Praag. Vooral te Budapest. De groote hotels aan de oevers van de Donan. schitterend gelegen, met het uitzicht op de heuvels van Buda met hun fraaie verlichting, Carlton Bristol, Hunga- ria. Ritz, hetwelk tegenwoordig Dunapalota heet, enz., bieden een menu aan dat vastge steld is op 12 francs ff 1.20)". „Waarom heb ben }\e niet kunnen reageeren tegen de duur te van het leven? Het lijkt er niet op, dat men er naar gestreefd heeft, de prijzpn te verlagen". Als tweede i-eden hoorde Bordeaux noe men dpn politicken toestand. Wat in Frank rijk plaats vindt, maakt on het buitenlaml een ongunstigen indruk. Men is bevreosa voor dc stakingen, de agitatie en de volksbewegingen. Vooral de vrouwen wa nen volgpns den schrijver het land reeds in revolutie Hij herinnert eraan, hoe men in Hongarije vooral de bolsjewistische peri ode niet vergeten is, welke op den oorlog is gevolgd, en die een groot gedeelte der bevol king bedreigd heeft, niet alleen wat zijn goe deren, dooh ook wat het leven betreft. Als Parijs zijn aantrekkingskracht wil herwin nen, is het eisch. dat men er zich op zijn gemak gevoelt. Ook meent Bordeaux, dat men aan ver schillende wereldsteden een voorbeeld kan nemen, wat de schoonheid der banlieue, ücr voorstad aangaat, die in Parijs inderdaad veel te wenschen overlaat. „De volharding ontbreekt ons om nuttige werken tot stand te brengen. We zijn verdeeld en twisten, ter wijl de natie behoefte heeft aan discipline, aan orde en vrede. De dagen waarin we le ven zijn te verward, dan dat we bezoekers kunnen aantrekken. Het bezetten van fabrieken, magazijnen, werkplaatsen is onwettig en onmenschelijk geweest. Het Parijsche publiek heeft niet zonder droefheid deze vrijwillige gevangenen achter hun tralies gezien. Het vraagstuk der goedkoope woningen is heden een der belangrijkste. Rousseau noemde Parijs een menschenzee. Het is veel meer een massa steenen. Er zijn niets dan woonkazernes, waarin men elkaar niet kent, en afzonderlijke vertrekken, waar men zelfs geen eigen haard heeft. Een haard, die men gezellig en prettig kan maken, beteekent een huur voor langeren tijd. en dat wil men niet". „Tk heb nooit zonder afgunst de volks tuinen in de buitenlandsche voorsteden ge zien", besluit Bordeaux. Het is inderdaad wel tragisch voor de nieuwe regeering, dat ze wel voorbereidin gen kan treffen voor de komende wereld tentoonstelling en dat ze buitenlanders kan opwekken. Frankrijk te bezoeken, maar riat ze het niet zou kunnen verhinderen ook niet al noemt ze zich regeering van- hel Volksfront indien de machinisten onver hoopt de vuren in de locomotieven gaan doo- ven, zooals eenige dagen geleden reeds het personeel der slaapwagens het werk heeft neergelegd. Niet weinigen hebben dank zij de stakin gen hun loon zien vermeerderen. Het 19 echter niet uitsluitend winst. F.nkele pa troons hebben reeos aangekondigd, dat ze het nu niet langer kunnen bolwerken tegen de crisis, en vele andere zullen thans ge dwongen wordpn tot verbooging der prijzen. De gevolgen zijn dus groot: re werkloosheid en hoogere levensstandaard. Intusschen groeit de aantrekkingskracht van Parijs daarmee niet bepaald evenredig! u,t dc P-y?, „Verscn^ mati. Zoo 6 st. 0.50; 10 st. 0.85; Luxe bussen 10 st, 0.90; 17 st. 1.50; Boven 2.— franco. Telef. 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM (Adv.) De troepen trekken zich terug Nieuwe Ritssisch-Japansche incidenten De reeds gesignaleerde ontspanning tusschen Canton en Nanking heeft zich ook gedurende het afgeloopen weekeinde althans voor zoover uit de inmiddels ontvangen telegrammen viel af te lei den nader geaccentueerd. liet blijkt dat thans ook de Kwangsi- troepen het voorbeeld van de Kwan- toeng-soldaten gevolgd hehbben: zij heb ben de provincie Hoenan ontruimd. Daardoor is dus tevens een einde gekomen aan de geruchten, dat het Kwangsi-leger niet van zins was de verzoenende gedragslijn \an Kwan'oeng ten opzichte van Nanking te volgen, waarbij zelfs de mogelijkheid van een treffen tusschen de strijdkrachten van Kwantoeng en Kwangsi niet uitgeslo ten scheen. Reuter meldt nog, dat Jang-Te-sjau, de af gezant van den Cantoneeschen generaal Isjeng-Tsji-tang, niet uit Nanking naar Can- :cn is teruggekeerd en thans wacht op de aankomst van een nieuwen gedelegeerde van Canton. Men neemt aan, dat wanne* deze gearriveerd is. de onderhandelingen met maarschalk Tsjank Kaï-sjek zullen worden hervat. Het schijnt, dat Nanking vastbesloten is alles in het werk te stellen om te komen tot een vredelievende oplossing van het conflict tusschen de beide regee- ringen. Grensincidenten in Mandsjoekwo Ten slotte meldt het Japansche agent schap Domei nog uit Tokio, dat in militaire kringen de aandacht gevestigd wordt op een toeneming van het aantal grensinciden ten tusschen Mandsjoekwo eenerzijds en de Sovjet-troepen en soldaten uit Buiten-Mon- golië anderzijds, waarbij de Russische strijdkrachten steeds over een aanzienlijke numerieke meerderheid beschikken. Er wordt op gewezen, dat het grondgebied van Mandsjoekwo tusschen 1 Januari en 15 Mei in lotaal niet minder dan **2 maal is geschonden door Russische en Buiten-Mon- goolsche soldaten. Men is in genoemde krin gen van oordeel, dat het om een einde aan dergelijke incidenten te maken noodig is een gedemilitariseerde zone in te stellen. Voorts moet van do Sovjets geëisrht worden, riat zij hun mitrailleurposten terugtrekken rot op vijftig kilometer van de grens van Mandsjoekwo. Hieraan wordt ten slotte toegevoegd, dat het door de Sovjets voorgestelde non-agres sie pact van geen nut geacht mag worden, zoolang de Russische troepen niet uit hei Verre Oosten worden teruggetrokken. (of uw rechter-richting- aanwijzer) steekt u na tuurlijk altoos tijdig uit, voor u een bocht naar rechts neemt. U weet zeker wel, wat tijdig be- qip teekent? (vóór u de bocht ingaat I) Auto- en motor-ongelukken Te Amersfoort had op den Utrecht* schcn weg bij het kruispunt Tcsselschade- laan-Utrechtscheweg een botsing plaats tus schen een motorrijder en een auto. De motor, bestuurd door den sergeant-adspirant-vlieger; S. uit Drachten, kwam uit de richting Soes- terherg. Ter hoogte van de Tesselschadelaan kwam plotseling een auto, bestuurd door den eersten luitenant Z. uit Amersfoort, den weg overgestoken. Aangezien laatstgenoem de geen voorrang verleende, was een botsing onvermijdelijk. De motorrijder werd van zijn motor geslingerd. Bloedende uit verschil lende diepe schaafwonden werd hij bij Dr. Nieuwcnhuis binnengedragen, waar hein da eerste hulp werd verleend. Hierbij kwani vast te staan, dat hij naast verschillende schaafwonden ook een schouderontwrichting had gekregen. De motor werd gedeeltelijk vernield en moest worden weggesleept. De auto bekwam aan spatborden en bumper be langrijke schade. Door een stier aangevallen Gevecht In den vroegen morgen Zondagmorgen wilde de landbouwer Poort en zijn 18-jarige zoon te Eemnes twee stieren naar de weide brengen. Toen de beesten buiten kwamen kregen ze het met elkaar te kwaad. Een der stieren stort:e zich op Poort, die het touw losliet en tracht te te ontkomen. Zijn zoon ging jjaarop met een lat den stier te lijf. Het beest wendde zich tot hem. waardoor net gevaar voor deiï vader, die al op den grond was geworpen, w as geweken. De jongen wist naar de boer derij te ontkomen. Melkknechten schoten toe en wisten de touwen te grijpen en met groote moeite de woedende dieren naar den stal te brengen. Vader Poort had echter een stoot ontvangen in de buikstrcek en had hevige pijnen. Hij moest naar het St. Jans ziekenhuis worden vervoerd. Uitslaande brand in kapperszaak Vermoedelijk door kortsluiting ontstaan Gistermiddag brak brand uit in de kap perszaak van den heer Kaspar, Groote Spui 16 te Amersfoort. De heer K. had juist met zijn vrouw zijn woning verlaten voor het maken van een wandeling, toen een voorbijganger in de kap salon vlammen ontdekte. Een buurman ijlde den heer K. na, terwijl andere omwonenden de brandweer alarmeerden. Daar de brand weerkazerne in de onmiddellijke nabijheid is gelegen duurde het slechts kort voor de motorepuit op het terrein van den brand ver scheen. Door de hitte waren de ruiten reeds gesprongen en sloegen de vlammen naar bui ten, terwijl tevens een zware rookontwikke ling was ontstaan. Er werd groot alarm ge maakt, waarop ook de ladder- en slangen wagen uitrukten. Met zes slangen, waarvan vier op de waterleiding en twee op de motor- pomp, die het water uit het Spui opzoog, tastte men het vuur aan. Het vuur breidde zich zeer snel uit, zoodat in korten tijd de kapsalon zoowel als de daarachter gelegen woonkamers een prooi der vlammen werden. Na een half uur ontdekte men plotseling dat het vuur was overgeslagen naar de bo venverdieping aan de achterzijde van het perceel. Via een voorkamer werd een slang naar het bedreigde gedeelte geleid. De brand weer mocht er na een moeizamen strijd in slagen dit gedeelte van het pand te behou den. De benedenverdieping brandde geheel uit, terwijl de bovenverdieping aanzienlijke wa terschade kreeg. Te kwart over vijf was men den brand meester en een kwartier daarna kon het vuur als gebluscht worden be schouwt. Het vuur is ontstaan in de kapsalon, waar schijnlijk tengevolge van kortsluiting. De aanzienlijke schade wordt door ve,-",1""-ing gedekt. Trap van een paard Aan de verwondingen overleden Vrijdag had de 78-jarige landbouwer l H. Mensink, wonende te Enterbroek in de gemeente Wier den. het ongeluk, verward te geraken in de teugels van cm paard dat gespannen was vonr een wagen bdaden met hooi. De heer M. kreeg hiertvj een ernstige trap van het paard, en ern stig gewond werd hij opgenomen in het olgemeene ziekenhuis te Almelo, waar hij Zaterdagavond aan de bekomen verwondin gen is overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2