KERK EN ZENDING TêJuLgaa£&i rrm,mszN.G$. 2 Voor BETER SCHILDERWERK JAC. BLOK ZATERDAG 13 JUNI 1936 VIERDE BLAD PAG. 11 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Deventer, C. B. Burger te Bergen op Zoom. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE De inzegening tot het ambt van den heer C. Ch. G. Visser Jr. van Rotterdam, prop. bij de Herst. Ev. Luth. Kerk, zal plaats hebben op Zondag 12 Juli a.s. in de Hersteld Evang. Luthersche Kerk te Amsterdam door Ds. A. Klinkenberg J. Azn. Bevestiging en intrede zijn bepaald op Zondag 19 Juli in de Hersteld Evang. Lu thersche Kerk te Harlingen. Bevestiger is Ds. C. C. G. Visser, van Rotterdam. PREDIKANTEN-JUBILEA Het komt wel eens voor, dat men van een jubileum, door een bekend predikant ge vierd, in ons blad geen aankondiging of ver slag aantreft. Wij hebben in zulke gevallen gevolg gegeven aan een verzoek van of na mens den predikant gedaan, om van zijn jubileum „geen regel in de krant" op te nemen. Niettemin vindt men dan in de plaatselijke kerkbode het jubileum soms wel vermeld, met of zonder portret van den ju bilaris. Wij vestigen hier even de aandacht op, om te voorkomen, dat men zou meenen, dat achter het niet plaatsen van bepaalde berichten bedoelingen staan, zooals wel eens vermoed zou kunnen worden. Ds. W. SPLIETHOFF Ds. Spliethoff, predikant der Ev. Luth. Kerk te Deventer sedert Oct. 1935, die «en ernstige operatie heeft moeten onder gaan, heeft, hoewel nog niet geheel hersteld, het ziekenhuis mogen verlaten. Ds. R. E. WIERENGA f In den ouderdom van 77 jaar is te Am sterdam-N. plotseling overleden Ds. R. E. Wierenga, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN De fvaardiging De Part. Synode der Geref. Kerken van Noor d-B r a b a n t en Limburg heeft be noemd tot afgevaardigden haar de Generale Synode die in Aug. a.s. te Amsterdam bij eenkomt, als primi de predikanten Ds. H. de Bruiin te Nieuwendijk en Ds. J. de Vries te Tilburg en de ouderlingen K. Knook te Klundert en W. Nienhuis te Geldrop en als secundi de predikanten Ds. J. H. Jonker te Werkendam en Ds. G. J. Pontier te Heerlen en de ouderlingen A. Bax Gzn. te Zeven- bergschenhoek en C. G. de Jong te Almkerk. Bezwaren van kerkelijke zijde Naar wij vernemen hebben de kerkeraden der Geref. Kei-ken van den Haag-Oost, den Haag-West, den Haag-Zuid, Scheveningen en Loosduinen met de kerkeraden der Chr. Geref. Gem. van den Haag-Centrum en den Haag-West een bezwaarschrift gericht aan den Gemeenteraad van 's-Gravenhage in ver band met de kermisvermakelijkheden die aan de Residentieweek, die aldaar is georga niseerd, zün verbonden. AANPAKKEN De algemeene vergadering Onder presidium van Dr. C. Hille Ris L ambers, Ned. Herv. predikant te Lith, kwam „Aanpakken", vereeniging tot verbe tering van de schraalste predikantstractemen ten in de Ned. Herv. Kerk, in het gebouw der Synode te 's-Gravenhage in jaarlijk- sche algemeene vergadering bijeen. In zijn openingswoord wijdde de voorzitter een woord van eerbiedige herinnering aa nagedachtenis van Dr. L. W. Bakhuizen den Brink, in leven secr. der Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk en voorzitter der vereeniging. Hierna brachten secretaris en penning meester, de heeren Ds. H. Visser te Doetin- chem en W. v. Oeveren van Wolphaertsdijk, hun jaarverslagen uit, die werden goedge keurd, waarna de penningmeester van zijn beheer werd gedechargeerd. Het verslag van den penningmeester meldde dat aan de Sy node voor de schraalste predikantstractemen- ten f 24.000.kan worden uitgekeerd. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Key te 's-Gravenhage, Chr. Beels te Am sterdam en Ds. H. Visser te Doetinchem, werden herkozen. Na rondvraag werd de vergadering op ge bruikelijke wijze gesloten. NOORD HOLLAND BOVEN HET IJ In aansluiting op het 6 Juni jJ. geplaatste stukie over den invloed van het modernisme boven het IJ, geeft een onzer lezers als zijn meening te kennen, dat in dezen de kerk de hoofdschuldige is; zij 'heeft zich „in eigen bivak teruggetrokken, teert op ontvangen zegeningen en komt om in geestelijke dor heid en doodigheid". Zijns inziens ligt daar een terrein open ter bearbeiding voor alle candidaten tot den H. Dienst. „Men vrage niet om steun, maar men ga. men trekke N.-Holland binnen met het Evangelie zonder meer". Maar „men ga niet om leden te winnen, hetzij voor de Ned. Herv. Kerk of voor de Geref. Kerk of welke andere ook. Men bren- ge alleen in de kracht Gods het Evangelie van Gods genade in Christus", Wij herinneren aan de op 23 en 24 Juni te Arnhem te houden Centrale Ouderlin gen-Conferentie der Geref. Kei-ken waar Prof. Aalders vraagpunten beantwoorden zal en Prof. Schilder en Ds. S. G. de Graaf referaten zullen houden resp. over „Geloofs begrip'' en „Algemeene en bijzondere ge nade". Aan de Conferentie zijn enkele uitstapjes rond Arnhem verbonden op morgen van den eersten dag. Er is een boottocht naar de Dune, een autotocht in de omgeving van 't Geldersohe Haagje en een wandeltocht over Sonsbeek en Zijpendaal. Adres: J. M. Pos, Prinsessestraat 25, Arnhem. KERKORGEL In de nieuwe Kerk der Chr. Geref. Kerk van Aalsmeer is gelijktijdig met de Kerk in gebruik genomen het verbouwde orgel. Het ins'rument (indertijd door de Dekker- fabriek gebouwd) is voorzien van een front, passend in don stijl der nieuwe Kerk. De verplaatsing en ombouw is geschied door de firma A. S. J. D e kker te Goes, Dank van H.M. de Koningin De Algemeeno Synode, welke te Batavia bijeenkwam, ontving, naar aanleiding van het huldetelegram aan H.M. de Koningin gezonden, het volgende telegram: „Mijn op rechten dank voor uw telegram. Moge Gods zegen op Uw arbeid rusten. Wjlhelmina". VRIJE EVANG. GEMEENTE TE DORDRECHT Herdenkingsalbum Bij gelegenheid van het gouden jubileum der Vrije Evang. Gemeente te Dordrecht, dat in Mei is gevierd, is een mooi herdenkings album verschenen, met veel foto's, o.m. van de vroegere predikanten, van de eerste en van de tegenwoordige kerkeraad, van de oudste leden der gemeente, van de gebouwen waarin men vergaderde, enz. Het boekje is door Drukkerij de Longte zeer keurig ver zorgd, en vormt voor ieder die met de Vrije Evang. Gemeente meeleeft, een waardevol bezit. De heeren A. de Waal en J. Rijkhoek ge in een nauwkeurig historisch overzicht en de heer J. W. Stegeman schrijft over de beid van hen „die van ons uitgingen in Heeren Wijngaard", en die werken in ver gelegen oorden of sommigen ook dichterbij, bijv. in de Evangelisatie in België. Ds. Jac. Lissenberg spoort aan tot: voorwaarts, in den Naam des Heeren! Een kort inleidend woord zet de herdenking in boekvorm van wat de afgeloopen 50 jaar te herdenken gaven, de juiste toon in. Geen „succes" maar gen", veel zegen, valt er bij het terugzien op te merken. Daarvan getuigt dit mooie denkschrift. GODSDIENSTONDERWIJZERES Het Classicaal Bestuur van Wijk heeft ge ëxamineerd en tot het geven van Godsdienst onderwijs in de Ned. Herv. Kerk bevoegd verklaard den heer J. van Noor' Rhenen. VAN DEN ZENDINGSAKKER Het Alg. Zendingsblad vermeldt den terug keer van verlof in de maand Mei: Naar Bandoeng de heer en mevrouw Van d "rug. Naar Socrabaia de heer en mevrouw Van Hoogstraten. Naar Sangi de heer mevrouw Brilman. Naar Nieuw-Gui- nea (Sarmi) de heer en mevrouw Werk- Allen van de Samenwerkende Zen- dings-Corporaties. VER. VOOR VOORLOOPIGE OPLEIDING De Vereeniging voor Voorloopige Opleiding te Doetinchem heeft momenteel 16 jon gelieden in opleiding. De Vereeniging bestaat, naar de Ned. meldt, het volgend jaar 60 jaar, terwijl dan de Vereeniging tot Bevordering der Inwen dige Zending 70 jaar bestaat. Er bestaan plannen deze jubilea te vieren a. door een groote reünie van de oud-kwee- kelingen, bestuursleden enz. De Vereeniging voor Inwendige Zending op Voorne en Putten, gevestigd te Spijkenis- se, houdt haar 6en Landdag op 9 Juli a.s. te Rockanje. Eenige predikanten en evangelis ten hopen er het woord te voeren. HERRNH UTTERS De Herrnhutters tellen in de wereld thans 59960 zielen. De grootste groep woont U Amerika; de Noord-Amerikaansche broeder- uniteit heeft 24555 zielen, de Zuid-Amen- kaansche 13329 zielen. De Britsche broeder- uniteit telt 4400 zielen. In Bohemen er ravië hebben de Herrnhutters 7932 zielen. In Duitschland is hun getal 9744 zielen. ZENDING IN BRITSCH-INDI# Aan mededeelingen van Ds W. Paton, retaris van den Internationalen Zendings raad, ontleenen wij, dat in Britsch-Indië de zending voor ontzaglijke mogelijkheden staat. De 60 millioen paria's, die van het Hindoeïsme niets te wachten hebben, keert: zich in massa daarvan af. In Travancore hebben bijvoorbeeld van Z1/^ millioen Ezha- vas 90% voor een resolutie gestemd om Christenen te willen worden. Ds. Paton die onlangs Indië doorkruiste, zegt: „Ik houd het er zeer heslist voor, dat wij staau op het punt, waarop de grootste toebrenging van volk tot de Christelijke gemeenschap in de Indische historie en misschien in de gansche Christelijke historie, verwacht mag worden". „Zuid-Indië is een van de mees* belovende zendingsvelden der wereld. Maar ook in Noord-Indië; overal is het vallen van hindernissen verbazingwekkend en stroomt men toe. Groepen van 40 tot 100 tegelijk mel den zich bij de zendelingen voor onderricht aan. Een vergadering van 10.000 Arya So- majisten vroeg gezamelijk om Christelijk onderwijs, enz.'' GIFTEN EN LEGATEN Door wijlen Mej. Bessem te Deventer is 1000.vermaakt aan de Ev. Luth. Ge meente aldaar. Een goed begin is het halve werk. Mijnhardt's Zenuwtabletten verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over ,e aanvankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) STAKING TE IJMUIDEN Ook de Katwijkers leggen het werk neer De Katwijksche visschers, werkzaam op IJmuider stoomtrawlers, hebben onder leiding van den heer T. Broek uit IJmuiden, vergaderd ter bepaling van hun houdihg in verband met het visscherijconflict. Ongeveer zeventig personen waren aanwezig. De voorzit ter schetste den slechten financieelcn toestand van de visschers op de stoom trawlers en zeide dat van het loon geen cent meer af kon. Men wil blij ven varen op de oude voorwaarden, maar de loonsverlaging aanvaardt men niet. De vergadering plaatste zich unaniem achter het comité van actie. Dit bestaat uit vier personen, welke met de plaatselijke leiding in het conflict zijn belast. Na dit besluit kan thans gezegd worden, dat de staking algemeen is. Tot en met Vrijdag hebben de opvarenden van twaalf trawlers het bijltje er bij neergelegd. Dit aantal zal vandaag en in de loop van de olgende week ongetijfelc. eiken dj w nemen, totdat alle booten, die thans nog op zee zijn, binnen zijn. Dit zijn er thans nog ongeveer 25. Het totale aantal staker draagt dan 350 a 400. Vrijdagmorgen heeft de Minister van Sociale Zaken, Mr. M. Slingenberg ten raadhuize te Velsen een be spreking gehouden met een aantal organi satie-bestuurders. Gister is geen schip uit gevaren. De steun en de werkverschaffing Er was gisterochtend een groote men- schenmassa aan de Zuidzijde van de vis- scbershaven te IJmuidea Een deel van de treilerkar.e, waar de schepen gemeerd lig gen, werd door de politie afgezet. De orde rerd echter in het geheel niet verstoord. De afzetting is niet geschied op verzoek an den Chr. Bond, die op dit terrein zijn schaftlokaal heeft. Vanzelfsprekend zijn de stakers uitgeslo ten van elke overheidshulp, hetzij werkver schaffing dan wel steunverleening. Er is wel nog een niet onbelangrijk aantal zecvisschers, die reeds voor de staking werk loos waren. Met het oog op deze categorie heelt dc Minister van Sociale Zaken mede. dat de betrokken gemeentelijke diensten der arbeidsbemiddeling ook tijdens deze wilde staking hun bemiddeling tot plaatsing van' arbeiders zullen voortzetten en aan dc on dersteunde c.q. tewerkgestelde werkloozen rerk zullen blijven aanbieden. Zij, die wei geren, het aangeboden werk te aanvaarden, llen onverwijld van steun en werkver schaffing worden uitgesloten. ITet ligt voorts in het voornemen van den Minister, om, in dien blijkt, dat het aanbieden van werk dclitf de arbeidsbemiddeling geen succes heeft, op korten termijn tot algeheele stopzetting der steunverleening en werkverschaffing voor de visschers te IJmuiden en Egmond over te gaan. De werklooze visschers weigeren te varen Er zijn reeders die verlangen, dat hun schepen naar zee gaan. De stoomtreilers heb ben een bemanning van negen of tien man en soms heeft de reerlerij zes of zeven man nen uit de drie confessioneele bonden, maar kan zij het aantal niet comnleet krijgen. Aangezien er alleen in de gemeente Velsen bijna 500 werklooze visschers zijn, hebben de directies van de grootste reeederij, de Fem, en van de Maatschappij Limburgia, den secretaris van de reedersvereeniging opgedragen bij de gemeentelijke arbeids beurs werklooze visschers aan te vragen. Deze bemiddeling is noodig, nu het een wilde staking betreft. Daarom is vanwege de arbeidsbeurs aan een aantal werklooze visschers een oproc-. ping uitgereikt, dat zij vandaag moeten varen. Alle opgeroepencn hebben echter de. kaart teruggegeven en gezegd, dat zij dit niet zullen doen. Zij zullen dus worden uit gesloten van steun en dat zal ook het geval zijn met alle andere werklooze visschers, aie zullen worden opgeroepen en weigeren. Het aantal bij het conflict betrokkenen wordt daardoor veel grooter. Zij zullen ook geen uitkeering ontvangen van de bonden en zullen op andere wijze aan steun moeten komen. Vandaag zal vooral een beroep wor den gedaan op de winkeliers, waarbij een groot deel van den middenstand te Tilburg tijdens de textielstaking aldaar ten voor beeld zal worden gesteld. De Rotterdammer De Nieuwe Haagsche Courant De Nieuwe Leidsche Courant De Nieuwe Utrechtsche Courant Dordtsch Dagblad Hoogste stand te Vardö 768.8. Laagste stand te Isafjord 751.2. Stand vanmorgen ha 1 ft waal f 762.0. WEERVERWACHTING Meest zwakke Oostelijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, in het Oosten weinig regen, in het Westen eenige kans op regen, warmer. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het laatste etmaal gaf plotseling een om slag naar warm zomerweer. In het Oosten steeg de luchtdruk vooral in de hoogere luchtlagen, waardoor de bovenwind va: Noord naar Zuid omging en luchtmassa' van veel hoogere temperatuur aanvoer. In het Westen bleef het koud. Een laatste achterblijver van de wegtrekkende depressie ligt nog over het Kanaal en over Zuid-Oost Engeland, waar het uit een betrokken lucht regent. Het gebied van hooge luchtdruk in het Zuidwesten trekt zich steeds verder te rug. Ten Westen van Ierland daalde de ba rometer in het laatste etmaal meer dan 10 m.M. en er ligt een nieuwe depressie. In Engeland en Ierland is het nog koud. doch zal dc temperatuur gaan stijgen nu de voort durende luchttoevoer uit liet Noorden is op gehouden. Nu de hoogste barometerstanden in het Oosten in plaats van in het Westen gevon den worden, is stijging van temperatuur te wachten, aanvankelijk nog met eenige kans op regen in het Westen. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 21.8 C. 14 JUNI Zonsopgang 4.3 uur, zonsondergang 9.21 uur Maan op vm. 1.21 uur, onder nam. 3.47 15 JUNI Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.22 uur Maan op vm. 1.43 uur, onder nam. 5.13 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 14 JUNI Van 's avonds 9.51 uur tot 's morgens 4.09 uur MEDEDEELINGEN REISBUREAU „LIBERTAS" REIS REIS O NAAR MARKEN EN VOLENDAM, Dinsdag 23 Juni Kosten, incl. koffie, lunch en thee 5.— p. p. Insulindestr. 258a, R'dam - Tel. 43251 UIT DE A.R. PARTIJ A.R. Landdag te Almkerk Heel het Land van Altena, Langstraat Bommelerwaard wordt opgewekt den landdag te bezoeken van den kieskring 's-Hertogen- bosch van de A.-R. Partij, welke Zatei-dag 4 Juli a.s. te Almkerk gehouden wordt. Om half 3 's middags wordt de landdag geopend door den heer C. B. van de Wal, die korte rede zal uitspreken. Voorts zal het woord worden gevoerd door Z.E. Lt. Gen. L. F. Duymaer van Twist, lid vai Tweede Kamer, M r. G. A. D i e p en h o lid van Ged. Staten van Utrecht en D J. B e e n s„ Ned. Hen', predikant te Hedel. Medewerking zal worden verleend door Alm- kerks fanfarecorps. Het terrein zal feestelijk worden versierd Gerekend wordt op de aanwezigheid van paar duizend A.-R. mannen en vrouwen. Men stelle het Comité niet teleur, maar trekke eensgezind er op uit om deze landdag bij wonen. ROULEERINGSSYSTEEM BIJ DE WERKVERSCHAFFING Er was onvoldoende werkgelegenheid Op de vrajren van het Tweede Kamerlid Krol in verband met het rouleeringssysteeni Mi liet tewerkstellen van werkloozen in erkverscliaffingen heeft de minister van Sociale Zaken, Mr. Slingenberg. geantwoord, dat liet tot einde Maart van dit jaar in de provincie Groningen mogelijk was. de te werkstelling bij de werkverschaffing zooda nig tc regelen, dat ongeveer de eene helft van het aantal werkloozen, dat geholpen moest worden, in de steunregeling was op genomen en de andere helft bij de werkver schaffing was geplaatst. Deze aantallen wis selden regelmatig door rouleering. Doordat vei-schillende particuliere ontgin ningen zijn afgeloopen en een voldoend aan tal nieuwe niet beschikbaar is. en ook an dere werkverschaffingsobjecten nog niet zoodanig zijn 'voorbereid, dat er mede ka worden begonnen, moest de laatste weke- de. verhouding 'tusschen het aantal geplaat sten hij de werkverschaffing en dat van gesteunden zich wijzigen in dien zin, dat een grooter aantal personen in de stei regeling werd opgenomen dan bij de werk verschaffing kon worden geplaatst. Ook hij de centrale werkverschaffing konden, we gens gebrek aan voldoende werkgelegenheid, niet meer werkloozen worden geplaatst Verwacht mag echter worden, dat. nu er wat meer seizoenwerk vrijkomt in den landbouw, het aantal werkloozen zal dalen-em er daardoor, zij het. dan tijde lijk, een wat meer gunstiger verhouding komt tusschen de aantallen te werk gc- stelden en gesteunden. Er wórdt verder het noodige gedaan om meer werkver- schaffingsobjeclen beschikbaar te krij gen. Bij het rouleercn wordt zorg gedragen, dat. zij, die een groot gezin hebben, in het algeméén langer bij de werkverschaffing mogen arbeiden dan anderen. Echter is het niet mogelijk, de hierbedoelde werk loozen doorloopend te plaatsen. Tot verhooging van de steunbedragen ten plattelande kan niet worden overge- Met de V.C.P. naar het a.s. Chr. Nationaal Zendingsfeest dd. Woensdag 1 Juli a.s. op het mooie landgoed „Raaphorst" bij Wassenaar. Onze Koningin heeft haar landgoed weer ter beschikking gesteld. Is er wel iets te noemen, dat onze belangstel ling, ons offer, maar bovenal ons gedurig ge bed zoo dringend behoeft, als juist het werk der Zending? Hoe dikwijls mochten wij luisteren naar hen, die jarenlang in onze koloniën in het werk van Gods Koninkrijk hadden mogen arbei den en hoe werd hun eenvoudig, sober woord een getuigenis van hetgeen onze Heiland in die ver afgelegen landen door hen heeft willen tot stand biengen. Hoe velen mochter, daar niet alleen gezegend, maar ook gered worden uit de kwellende duister- ar. het grofste heidendom. In het leven van deze or gelukkigen kan al leen het Evangelie van Jezus Christus ver- ossing brengen, en G"d heeft onze zendings- nien.'.chen opge-iragen deze Blijde Boidschap, rik in Indië door te geven. Hierop willen wij ons op het a s. Zendings- feest bezinnen en wij hopen, dat hiervan ook •oor het persoonlijk geloofsleven een. zegen worde weggedragen. Bij voldoende deelname laten wij vanaf Dordrecht, Rotte-dam en Utrecht een auto bus lcopen. Vertrek Dordrecht 7.45. Kosten inclusief en tree en programma 1.65. Vertrek Rotterdam 9.00 Kosten inclusief en tree en programma 1.20. Vertrek Utrecht 7.30. Kosten inclusief entree en programma 1.95. Er zal dien dag een speciale Jeugddienst gehouden worden onder leiding van Dr. M. M. den Hertog, predikant te 's-Gravenhage. Van de verdere sprekers noemen wij alleen Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Minis ter van Onderwijs en Dr. J. J. F. Beerens, predikant te Utrecht. het terrein is een cantine aanwezig waar tegen zeer billijke prijzen alles voor de lunch te bekomen is. De autobussen vertrekken 's avonds te 18.30 weer van het terrein. Wij laten hieronder nog enkele van onze eerstvolgende reizen volgen: REIS Q OPNIEUW NAAR DE WIERINGERMEER Vrijdag 26 Juni Kosten incl. koffie, lunch en thee 5.75 p. p. REIS O REIS O Ernstig mijnongeluk in Limburg 'wee dooden en een doodelijk gewonde Op dc 250 meter-vepdieping van do Ornnie Nassau mijn 3 tc He er ler- heide is gisteravond een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee mijnwerkers om het leven kwa men en een ander zijn gezichtsvermogen verloor, „j,; Doordat de middagploeg een lading dyna miet had achtergelaten, zijn de drie arbei ders. toen zij in het gesteente begonnen te boren, door een ontploffing verrast.. Dit had tot gevolg dat de gehuwde Itali- aansche arbeider Tymelaire op slag werd gedood en een tweede Italiaansche arbeider die ongehuwd was, zoo ernstig gewond werd, dat hij overleed, toen men hem naar de ver- bandkamer van de mijn had overgebracht. De derde arbeider Bosman, een Nederlander die in dezelfde ploeg werkte werd door de weggeslingerde steenen op slag blind en kreeg ook verder ernstige verwondingen; men vreest voor zijn leven. De bergingswerkzaamheden zijn onder persoonlijke leiding van den bedrijfsinge- niëur ir. Raedts, verricht. Een droevige bijzonderheid is nog. dat de vrouw en twee kinderen van den arbeider Tumelairc in Italië wonen en dat het slacht offer voornemens was hen volgende maand te gaan bezoeken in Italië. De toestand van luit.-vlieger Bodaan Er is operatief ingegrepen Het gaat met reserve-luitenant-vlieger A. H. Bodaan, die 23 Mei j.l. zijn leven met zijn valscherm wist te redden, toen de vleu gel van zijn vliegtuig afbrak, nog niet goed als men zou wenschen, meldt het derland". De patiënt is, nadat een poging om den gebroken arm door middel van een rekv band in den goeden stand te brengen, geen bevredigend resultaat had opgeleverd, ge opereerd. De operatie is ernstig geweest. De fiactuur is vlak bij den kop van den boven arm gelegón. De deelen van het been worden nu loopig door middel van een schroef tegen elkaar gehouden. Er zal zeker n eenige tijd verloopen alvorens de heer Bo daan zijn plaats bij de Ja-va weer zal kun nen innemen. I)e vüegtuigenfnbriek Aviolanda te Pa- pcndrecht, welke de parachute heeft vaardigd met welke de heer Bodaan den grond levend bereikte heeft den patiënt een zilveren potlood met inscriptie gezonden. TUSSCHEN EEN WINCH VERPLETTERD Te V lissin gen heeft in de haven een ongeluk plaats geluid aan boord 16.000 ton metende Duitsche s.s. Pennland. I begrepen. DOOR HET AHRDAL EN NAAR DE RIJN. Maandag. Dinsdag en Woensdag 29, 30 Juni 1 Juli. Kosten incl. alles 23.50 p. p. REIS O ACHT-PROVINCIENTOCHT NAAR FRIES LAND EN DRENTHE, met bezoek aan het eiland Texel op Maandag, Dinsdag en Woensdag 22, 23 en 24 Juni. Kosten, inclusief alles 25.— p. p. REIS 0 NAAR HET SAUERLAND. Dinsdag Woens- cn Donderdag 7. 8 en 9 Juli. Kosten incl. alles f 22.p. p. REIS NAAR DE RIJN EN HET AHRDAL Dinsdag, Woensdag cn Donderdag 14, 15 16 Juli. Kosten incl. alles 23.50 p. p. REIS 0 NAAR HET BERGISCHE LAND Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 16, 17 ea 18 Juli. Kosten incl. alles 23.— p. p. REIS 0 NAAR DE GROTTEN VAN REMOU- CHAMPS, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 21. 22 en 23 Juli. Kosten incl. alles 23.— p. p. REIS 0 NAAR GENT, BRUGGE. OSTENDE, Donder dag. Vrijdag en Zaterdag 16. 17 en 18 Jull« Kosten incl. alles 22.50 p. p. Voor alle verdere 'inlichtingen geliev® men zich uitsluitend te wenden tot het Reisbureau „Libertas", Goudsche Singel 105 te Rotterdam. .Tel. 22490. Giro! 279855. Ons Reisbureau geeft gaarne alle gewenschte inlichtingen aan onze abonné's die op eigea gelegenheid reizen willen organiseeren. Telef. 224</0 Giro 179855 dat met een lading stukgoederen en passa giers enkele dagen geleden uit New-York was gearriveerd. Tijdens het lossen der la ding is de 31-jarige matroos W. Mayer op nog onopgehelderde wijze tusschen *n winch geraakt. De man was op slag dood. ECONOMIE EN FINANCIEN Sonder en Treuhanderkonto Afrekeningen in de afgeloopen week In de week van 8 tot 13 Juni 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks 600.000 R.M. van de op haar Sonderkon-to bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen vat 87932 tot 88106. Het totale bedrag van de op het Sonder- konto uitstaande posten, die nog niet tol uitbetaling zijn gekomen, beloopen op het oogenblik omstreeks 13,8 millioen R.M. De Sonderkontoposten, waarvoor koers- fiseering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhanderkontoposten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van plm. 400.000 R.M. met de begunstigden afge rekend. Het hoogst afgerekende volgordenummer was 24292. Het totale bedrag van de op het Treu hanrierkonto Niederlande uitslaande vorde ringen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen beloopt op 't oogenblik omstreeks 11.2 millioen R.M. De Trcuhandi-rkontoposten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder N.V. „DAGBLAD DE NEDERLANDER? In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Dagblad De Nederlander, gevestigd te Den Haag, werden de jaarstukken goedge keurd. De exploitatie-rekeni'ng over 1935 sluit, na afschrijving van een bedrag van f 15.125.69 op gebouwen en machines, met een nadeelig saldo van f 2,545.35, welk be drag ten laste van de reserve-rekening is geboekt, die thans nog f 18.429.90 bedraagt. De aan de beurt van aftreding zijnd© commissaris, de heer Mr. E. J. Th. a Th. van der Hoop van Slocliteren, werd met algemeene stemmen herkozen. BLAAUWHOEDENVEEM—VRIESSEVEEM Aan het jaarverslag vaar de N.V. Blaauw- hoedenveemVriesseveem gevestigd te Am sterdam, wordt het volgende ontleend: De vennootschap heeft, meer dan in het" voorafgaande jaar. te lijden gehad onder de onzekere toestanden, zoodat zij haar be- drijfscapaciteit slechts ten deele kon benut ten. Bovendien werd het resultaat van haar handelingen in sterke mate beï'irvloed door de voortgezette daling der tarieven. Door een en ander werd de verkregen ver mindering van uitgaven door verdere da ling van ontvangsten achterhaald. Afgezien van koersverliezen, met name geleden door de daling van de Belgische valuta, is het gezamenlijk resultaat van de deelnemingen niet onbevredigend, zoodat de achteruitgang voornamelijk moet worden toegeschreven aan verdere afbrokkeling van het internationaal verkeer en van den goe derenhandel hier te lande. Het saldo-verlies per uit. December 1935 bedraagt f 245.339.—. hetgeen is afgeboekt op de reserve voor diverse belangen die. I linns nog met f 134.92 op de balans parais- seert. Dividend wordt niet uitgekeerd (onv.).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11