IBIS SHAG lebbe Imami lekker... man! VRIJDAG 12 JUNI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Trustee- en Accountantskantoor HEIJKOOP Accountancy, Trustee- en Belastingzaken ALKMAAR: Oude Gracht 198; v. Swtndenstr ZWOLLEALMELO v. N&huyspleln IS; Grootestraat Buitenland NAAR EEN NIEUWE VOLKENBOND? Na de herhaalde échecs, welke de Vol kenbond heeft geleden, is men het er vrij algemeen over eens, dat er iets gebeuren moet, om tot nieuwe organisatie' van den wereldvrede te geraken. Wat op dit punt bestaat is immers duidelijk ontoereikend. Het stelsel van non-agressie-pacteu, dat door sommige landen wordt voorgestaan, is in dit opzicht ook niet bevredigend te noemen. Door het sluiten van dit soort van overeenkomsten wordt de politieke kaart als het ware in een aantal stukken geknipt, er blijft geen eenheid over, en wat men, vooral in Franschen kring, zoo gaarne aanduidt als den éénen en ondeelbaren vrede wordt op deze manier geheel tot een "Utopie. Is men het er over eens, dat de Volken bond, ondanks al de gebreken, welke hem aankleven, toch moet worden gehandhaafd, omdat de wereld nu eenmaal zulk een in ternationaal forum niet goed meer kan ontberen, weinigen zijn er, die de stout moedigheid hebben, in het openbaar uit te spreken, hoe dit lichaam doeltreffend te saneeren zou zijn. Althans onder de poli tieke kopstukken van Europa; geschool meesterd door menschen zonder verant woordelijkheid wórdt er ook op dit terrein overigens uit den treure. De Engelsche kanselier van de schatkist Neville Chamberlain, die een man is van erkend formaat, heeft thans het stilzwijgen verbroken. In een dezer dagen te Londen gehouden bijeenkomst heeft hij zich er niet onduidelijk over uitgelaten, hoe zijns in ziens de verzwakte instelling van Wood row Wilson weer eenigszins op de been te helpen ware, al heeft hij tevens dadelijk laten doorschemeren, dat Genève zijn oude aan zien nimmer geheel zou kunnen herwinnen. Het zou worden een consolidatie op een aanmerkelijk kleiner schaal. Bij zijn beschouwing van het Geneefsche instituut ging Chamberlain uit van het feit, dat de Volkenbond een overwegend Europeesche aangelegenheid is geworden. De Vereenigde Staten, Japan en Duitsch- land staan er buiten, Italië aarzelt als in de deuropening. Wil men bij reorganisatie nog iets redden, dan zal de Volkenbonds- arbeid derhalve in Europa moeten -worden geconcentreerd. Het instituut van den onderlingen bij stand tegen een aanvaller door middel van sancties, zou Chamberlain gehandhaafd wil len zien, doch de militaire maatregelen dienden zijns inziens uit het halfduister, waarin zij gehouden zijn, wat meer in het daglicht getrokken te worden. Thans is het zóó, dat men geen enkel lid zonder meer kan verplichten, ten bate van een ander de wapens te trekken, louter uit solidari teit. Chamberlain zou willen, dat een stel sel van regionale verdragen deze leemte zou aanvullen. Men krijgt dan dezen toe stand, dat in geval van een gewapend con flict niet de geheele wereld verplicht zou zijn zich eveneens in den strijd te storten, doch dat slechts de onmiddellijk in de om geving liggende landen daarbij betrokken zouden worden, krachtens de speciale ver dragen, die in aanvulling op de Volken bondsverplichtingen hen daartoe zouden houden. Dat dit een voorstel is, met practische kanten eraan, blijkt wel uit hetgeen Groot- Brittannié destijds zelf ten opzichte van een gewapend conflict met Italië in de Middellandsche Zee heeft voorbereid. Het verzekerde zich, toen tijdens de Abessijn- sche affaire de toestand meer en meer ging spannen, van de medewerking van alle naastbetrokkenen, Spanje, Zuid-Slavië, Grie kenland en Turkije, alvorens tot ingrijpen der maatregelen der eigen vloot over te Het zal inderdaad de moeite waard zijn, dit denkbeeld nader te zien uitwerken. Het imponeerende karakter, dat Wilson aan den Volkenbond heeft willen verleenen, als universeele rechtshandhaver, moge er eenigszins door te loor gaan, Genève zou op deze manier wellicht tot een apparaat te maken zijn, dat met meer doeltreffend heid en vooral in beter tempo zal kunnen worden aangewend. Wordt Suvich gezant te Londen? Volgens een der geruchten, die omtrent 'de te venvachten diplomatieke mutaties in Italië in omloop zijn, zou Fulvio Suvich, de afgetreden onders'aatssecretaris van bu;- tenlandsche zaken tot ambassadeur te Lon den worden benoemd. Dino Grandi, de tegenwoordige function- liaris aldaar, zou dan naar Berlijn worden overgeplaatst. Naar het schijnt, zal echter de toekom stige politieke orienteering van Italië, die aan het eind dezer maand wellicht te ver wachten is, beslissend zijn voor de benoe mingen der Italiaansche vertegenwoordi gers in het buitenland. Te Rome wordt erop gewezen, dat de mu taties, waartoe de duee is overgegaan, gee nerlei aanduiding vormen van een wijzi ging in Italië's politieke orienteering. Toen de Ethiopische veldtocht een aan vang nam, heeft Italië zich van de Euro peesche aangelegenheden teruggetrokken, het staat thans op het punt in de Europee sche politiek terug te keeren. De nieuwe bemanning van het schip van staat is natuurlijk aangewezen, om de ver antwoordelijkheden te dragen tijdens de nieuwe phase, die eerlang een aanvang gaat nemen] BADOGLIO ONDERKONING AF GRAZIANI MOET HEM OPVOLGEN De organisatie der Abessijnsche guerrilla-troepen Maarschalk Badoglio heeft Mussolini verzocht, hem te ontheffen van zijn functie als onderkoning van Abessinië, opdat hij onverwijld zijn geheele acti viteit weer zal kunnen wijden aan zijn lunctie van chef van den generalen staf. De Duce heeft dit verzoek ingewil ligd en bekend gemaakt, dat de koning Badoglio benoemd heelt tot hertog van Addis Abeba. Maarschalk Graziani is tot onder koning benoemd. Tijdens een plechtigheid in het lictoren- paleis heeft de vice-voorzitter van de fascis tische partij aan maarschalk Badoglio de fascistische partij-kaart overhandigd. De onderstaatssecretarissen der drie mili taire departementen, de chef van het direc torium en Romcinsche fascistische delega ties woonden do plechtigheid bij. De Abessijnsche weerstand De „Daily Herald" heeft een onderhoud gehad met den Abessijnschen minister van buitonlandsche zaken Heroey te Lon den. die tijdens het vraaggesprek o.m. het volgende vertelde: ,.De oorlog gaat door. Abessinië is nog niet veroverd. Wanneer wij vrede vragen, richten wij ons niet tot de Italianen, maar doen wij een beroep op de rechtvaardigheid van den Volkenbond. Wij stellen onze rechtvaardige zaak in handen van onze medeleden van den Vol kenbond. Abessinië zal zijn plaats te Genève als een niet-veroverd land blijven innemen. Door den Soedan wordt de verbin ding in stand gehouden met de Abes sijnsche regeering in Gore. Onder regentschap van Bitvvoded Waldar Tsadik heeft de regeering het heft nog in handen in het gebied, dat zich uitbreidt van Gore naar het Westen. Vandaar zal nieuwe tegenstand worden georganiseerd. De legers, dio de frontlinie vormden in het Noorden, zijn de westelijke bei¥en ingetrokken. Reeds heeft de regeering 10.000 man ovelbewapende en vastberaden krij gers bijeen in het land rondom Gore. In.het Zuiden beschikt Ras Desta over 15.000 man, die zich onder zijn hevelen hebben geschaard. De verspreide troepen uit Ogaden worden geleidelijk weer bijeengebracht De regentijd is begonnen. Het zal dus moeilijk zijn voor de beide hoofdlegers zich aaneen te scharen en een concentratie tot stand te brengen van de troepen, die onder de verschillende generaals en stamhoofden staan. De rivieren zijn woeste stroomen ge worden en de bergpassen zijn onbegaan baar. Maar de regens hebben ook de Ita lianen tot bewegingloosheid gedoemd. Hun vliegtuigen zijn hulpeloos, aangezien de regenwolken laag boven de bergen han gen. De wegen zijn onbruikbaar' en expe dities naar het binnenland zijn onmoge lijk. Zij zijn gevangen in hun eigen garni zoenen. Tegen October, wanneer de regens voorbij zullen zijn, zullen de Abessijnsche legers gei-eorganiseerd zijn en zal de tegenstand opnieuw losbreken. Het zal een bergoorlog worden. Omdat de Italianen Addis Abeba hebben ingenomen en zekere belangrijke steden hebben bezet, beweren zij Abessinië te heb ben veroverd. Maar Abessinië is geen land van steden. Zijne bevolking leeft verspreid over groote ontoegankelijke gebieden. De Italiaaixsche „veroveringen" bestaan uit stukken verbindingslijnen tusschen de steden, maar die loopen dwars door gebie den, aar de stammen den keizer trouw zijn Een derde deel van het land is nog intact. Dit gebied ligt ten Westen van een lijn van de Soedangrens juist ten Zuiden van het Tanameer tot de grenzen van Ogaden en heeft een bevolking tusschen de 2 en 3 miL- üoen zielen, krijgersstammen, trouw aan den keizer. Daar zullen onze legers samen komen, om tot het bittere einde te strijden in een guerrilla, die de Italianen zal uitput ten en hun verbindingstroepen zal afmatten. Twee rassen, Desta en Imroe, drie generaals en een gi"oot aantal stamhoofden bevinden zich nog in het veld". De Belgische werkstakingen |Er heeft een langzame ui'breiding plaats In Antwerpen toont de havenstaking nog immer hetzelfde aspect. Een drietal Neder- anders, allen uit Amsterdam afkomstig, is n een koffiehuis aan de Keizerlei gear- esteerd, daar zij poogden onrust te verwek- Deze individuen zijn door manschappen Ier Rijkswacht over de grens geleid. 1 In verband met de staking in de Bel gische havens heeft de „Norddeutscher Lloyd" aan zijn schepen instructie gege ven, de Belgische havens tot nader order jniet meer aan te loopen en het verkeer op Antwerpen naar Rotterdam te diri- geeren. De staking der diamantbewerkers is thans zoo goed als algemeen. In de Luiksche s eenkolenindustrie breidt de stakingsbeweging zich uit; te Luik is in 5 bedrijven het werk neergelegd. Donderdagochtend is de stakingsbeweging overgeslagen op 't rnijnhekken van Seraingi Ans en Grace Berleir. Ook 1e Herstal is sto king uitgebroken in de kolenmijn van la Petite Bachure. 300 arbeidprs hebben het bovenste gedeelte der mijn bezet gehouden, doch zij werden door de Rijkswacht, verdre ven op bevel van den minister van Binnen- landsche Zaken. De manschappen der Rijkswacht werden in het dorp door de bevolking uitgejouwd. Zondag zullen de mijnwerkers een buiten gewoon congres houden. Het zou in hun voornemen liggen tot een algeheele werk staking over te gaan, zoo hun loonen niet met 10 pet. zouden worden verhoogd! HET ZIET ER DREIGEND UIT IN FRANKRIJK De stakingsbeweging neemt weer toe Regeering nog steeds den toestand niet meester Ondanks de min of meer hoopgevende be richten, welke van tijd tot tijd door de pers- bureaux worden verspreid, lijkt het thans wel zeker, dat de Regeering van het Volks front den toestand in het land nog verre van meester is. Al leest men, dat in ver schillende takken van bedrijf het werk weder is hervat, daartegenover staat dat telkens in nieuwe branches stakingen uit breken terwijl zich tevens het ernstige ver schijnsel voordoet, dut ook daar waar reeds overeenstemming was bereikt, het werk des ondanks nog niet wordt, hervat, of na een korte hervatting weder wordt neergelegd. De Kamer hoeft bijna hals over kop een aantal sociale wetten aangenomen, die aan de stakingen de wind uit de zeilen moeten nemen. Zoo worden do aan de arbeiders gedane beloften in een bijna overijld tempo ingelost, zonder dat dit een merkbaren in vloed heeft. Meer en meer gaat echter blij ken, dat noch de Rogecring, noch de offi- cieele leiders der vakbonden de beweging in de hand hebben. Het zijn de communis ten. die liet parool uitgeven, die van fa briek naar fabi-iek trekken en de arbeiders als het ware pressen, tot het stellen van eischen en 't bezetten van lokaliteiten over te gaan. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in het Noorden des lands een oproep gehouden tot de stakers in de textielbedrij ven en de kolenmijnen, wien hij verzocht discipline te willen toonen. Middelerwijl zouden in Parijs de noodige besprekingen voor hun lotsverbetering worden gevoerd. Zijn geste heeft hem niet gebaat; ook hier laat de massa, nu zij in beweging is ge raakt, zich niet meer met één vinger terug dringen, daartoe zullen wellicht nog geheet andere methoden moeten aangewend. Parijs heeft, na wat het de laatste dagen reeds aan ongewoons had meegemaakt, als het niet verschijnen van de kranten, het sluiten van de warenhuizen, het haperen van den benzine- en den levensmiddelen- aanvoer en liet staken der slagers, thans opnieuw stof tot verbazing en verontwaar diging. Ditmaal zijn het dc restaurants, die hun deuren hebben gesloten, evenals de groette cafébedrijven. Slechts wie de stad kent kan eenigszins beoordeelen, wat dit beteekent. Duizenden uit alle lagen van de bevolking maken, vooral in de middaguren, gebruik van de populaire eetgelegenheden en de café's, omdat men dan dikwijls op te groo- ten afstand van zijn woning is, om thuis te kunnen gaan twaalf-uren. Deze allen zijn thans ernstig gedupeerd en weten nauwe lijks, op welke manier zij hun maag moe ten vullen, temeer daar het gebruik der ge meubileerde boterham ginds veel minder bekend is dan hier. Het heeft er veel van, of de macht niet meer in handen is van de overheid die zelfs haar agenten meent te moe ten terughouden doch uitsluitend in handen van de mannen en jongelui met de roode banden om den arm, die de leiding hebben bij de stakingsbewe ging. Deze typen treden vaak zeer driest op en vallen het publiek op straat met hun collectebussen lastig, ten bate van hen, die weigeren hun taak te ver vullen. Zij ook zijn het, die er den stoot toe geven, dat de werkweigering zich als een besmetting van bedrijf tot be drijf uitbreidt. Neemt men in aanmerking, dat juist in dezen tijd Parijs zich gereed maakt, vreem delingen tot zich te trekken, mede door het arrangeeren van vrij kostbare attracties, ter wijl daartegenover nu de desorganisatie van het openbare leven als een afschrik gaat werken, dan begrijpt men welk een schade de Fransche hoofdstad door deze roode vloedgolf thans reeds heeft geleden. En het einde is nog geenszins in het zicht. Het staat zelfs te vreezen, dat wij het aller ergste nog niet gehad hebben. Hoe meer de machteloosheid der roode Regeering aan den dag treedt, hoe driester de breede, op gestookte arbeidersmassa wordt. Er is feite lijk voor de Regeering geen uur te verlie zen, wil zij niet het laatste beetje prestige inboeten, dat haar nog rest. Tenslotte zal het toch moeten komen tot een einde van al deze ongeregeldheden. Hoe langer men daarmee wacht, hoe moeilijker de taak wordt. De toestand wordt terecht als zeer ern stig gekenschetst. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS Een socialistische regeering Het falen van Van Zeeland inzake het samenstellen van een nieuwe Belgische regeering is niet zoozeer toe te schrijven aan zijn programma, dan wel aan de moei lijkheid der portefeuille-verdeeling. De so cialisten n.l. eischten zes departementen voor zich op waai'onder ook dat van buitenl. zaken, hetwelk zij aan Vandervclde in han den wenschten tc geven. Van Zeeland ech ter wilde hun vijf zetels toekennen tegen vier aan dc katholieken en twen aan de liberalen. Het gerucht gaat, dat nu Van Zeeland niet geslaagd is een kabinet van nationale unie samen te stellen, de socialisten zouden willen beproeven tot een zuiver roode regee ring te komen, welke een minderheids- regeering zou zijn, doch zou kunnen reke nen op den welwillendcn steun der andere partijen. Waarschijnlijker wil het ons vooikomen, dat Van Zeeland andermaal met de vor ming van een kabinet zal worden belast, ditmaal echter met ruimere volmachten. De Koning heeft zijn consultaties voort gezet en de socialisten Vandervelde en Spaak, de liberalen Max en Dens, en de katholieken Pierlot en Van Isacker voor de gebruikelijke conferentie der partijleiders ontvangen. CHINEESCHE BURGEROORLOG SCHIJNT ONVERMIJDELIJK Kanton blijft onverminderd agressief De leiders van Zuid-West China heb- Iben den vredesoproep van maarschalk Tsjang Kai Shek onverzoenlijk van de hand gewezen, zoodat de vooruitzichten op een vreedzame oplossing van dc span ning in China steeds geringer worden. Het antwoord aan den maarschalk is in uiterst scherpen toon gesteld. Iedere verantwoordelijkheid voor de verdere ontwikkeling van de gebeurte nissen en voor den nu dreigenden bur- geroorlog werpen de Zuid-Westelijke leiders reeds bij voorbaat op de Nanking- regeering. Zij verwijten deze rege'ea'ing, dat de tegen 10 Juli aangekondigde bijeenroe ping van de plenaire zitting van de Kwomintang slechts een manoeuvre is. Tsjang Kaj Sjek Zij wijzen tenslot'e nogmaals op de nood zakelijkheid van een onmiddellijken op- rnarsch tegen Japan en herhalen, dat Nan king, door zich tegen dezen opmarsch to weer te stellen en regeeringstroepenn naar Hoenan te zenden, verantwoordelijk is a oor het eventueel uitbreken van een burger oorlog. Uit Nanking wordt gemeld, dat deze prin- cipieele weigering van de verzoeningsvoor- stellen der Nanking-regeering door do Zuid- Westelijke leiders niet onverwacht kwam. Ofschoon de toestand door zooveel onver zettelijkheid ernstiger is geworden, wenscht men te Nanking voorloopig den weg der onderhandelingen nog open te houden. Intusschen wordt er evenwel met nadruk c-p gewezen, dat de regeering van Nanking besloten is, haar gezag onder alle omstan digheden te handhaven, indien de Kwangsi- leiders hun eigen machtig optreden niet staken. De houding van generaal Tsjen Tsji Tang is nog steeds ondoorzichtig. Hij heeft eli te r, op grond van een telegramwisseling mot zijn onderhandelaren te Nanking, order ge geven, den opmarsch der Kwantoeng-troe pen voorloopig te staken. Overigens hebben zware régens ook den opmarsch der Kwang- si-troepen in Zuid-Hoenan tot staan gebracht. De Zuid-Westelijke leiders hebben intus schen een nieuw telegram aan de Nanking- regeering gezonden, waarin zij de vaststel ling aan een vrije route voor den opmarsch der Zuidelijke troepen naar het Noorden en bovendien doorloopende verzorging dier troe pen met huisvesting, geld en munitie De generaals Tsjen Tsji Tang en Li Tsjoeng Jen zouden voor den politieken raad van de Zuid-Westelijke provincies hebben verklaard, dat de geheele strijdmacht gereed staat om naar het Noorden op te rukken. In hoeverre deze mededeeling met de hooger vermelde telegramwisseling van Tsjen Tsji Tang met zijn onderhandelaars te Nanking in overeenstemming 'te brengen is, is niet uit te maken. De bezetting van Hoenan Tien diaisies van het Nanking-leger zijn op weg naar Hoenan en de drie naburige provincies, terwijl, naar het heet, de Zuide lijke troepen thans het geheele Zuidelijk gebied van Hoenan hebben bezet. Men neemt aan, dat de vredespogingen door Nanking tot het uiterste zullen worden voortgezet. Zouden ze ten slotte- vergeefs blijven, dan zal Nanking zeker trachten Tsjangsha, de hoofds'ad en voornaamste strategische veste van Hoenau in handen te houden. Buitenlandsche waarnemers, die nauwlet tend de ontavikkeling der gebeurtenissen volgen, zijn overtuigd, dat in dit conflict, tenzij het tijdig avordt bijgelegd, alleen Ja pan overwinnaar zal zijn, daar het niet anders dan voordeel kan hebben van dezen Chineesghen twist. Thomas geen Lagerhuislid meer Een pijnlijk afscheid De oud-minister Thomas, die zich heeft gecompromitteerd door wat een indiscretie aangaande de begroot ingsgeheiincn ge noemd is en Sir Alfred Butt, die daar bij eveneens betrokken was, hebben zich genoodzaakt gezien, om den smet op hun naam, als lid van het Britsche Lagerhuis te bedanken. Gistel-middag heeft Thomas in het Lager huis een verklaring dienaangaande afge legd. De oud-minister zeide daarin o. m.: „Geen enkel lid van deze vergadering heeft ooit in even pijnlijke omstandigheden als ik het woord genomen. Ik heb echtoi het recht te verklaren, dat ik, ondanks alle uitspraken, nooit met opzet liet budget geheim geschonden heb. Dit herhaal ik, ondanks de conclusies van het tribunaal". Nadat Thomas en Butt de zittingszaal hadden verlaten, diende minister-president Baldavin een motie in, waarin het Lager huis verzocht werd, liet rapport van het tribunaal over het begrootingslck in behan deling te nemen. Na een korte verwijzing naar de pijnlijke scène, welke zich even tevoren had afge speeld en na hulde te hebben gebracht aan het averk van Thomas in het kabinet, ver zocht Baldwin de kamer het rapport van het tribunaal goed te keuren. „De wijze, waarop Thomas gehandeld heeft", aldus besloot Baldwin, „en zijn verdiensten als kabinetslid hebben hem de volledige sympathie van de kamer verwor ven". SCHEEPSRAMP OP DEN DONAU Schip vaart te pletter tegen brug Er zijn acht dooden Gistermiddag is het passagiersschip „Wien" op de Donau in volle a'aart tegen een pijler gebotst a'an de Rciclis- brifcke, welke momenteel verbouwd wordt. Het ongeluk zou aan de buitenge woon sterke strooming te wijten zijn. Onder donderend gekraak spleet 't schip open en was na aveinige oogenblikken onder de oppervlakte verdwenen. Twee leden der bemanning, wollte uit 22 koppen bestond, sprongen nog to rcrh- tertijcl over boord en konden gered worden. Acht personen worden thans nog gemist: Vermoedelijk zijn zij allen omgekomen. Passagiers bevonden zich niet aan boord. Een stoker van het vergane schip, die zich door een sprong op den pijler van do brug heeft weten te redden, heeft tegenover een vertegenwoordiger van D.N.B. dc toe dracht van de ramp als volgt, geschilderd: Het schip averd door de sterke strooming en door de kracht van den hoogen golfslag tengevolge van het hoogwater tegen den brugpijler gedrukt. De kapitein trachtte 't schip toch nog voorbij den pijler tc sturen. Daarbij botste het schip met dc lange zijde tegen den pijler en brak onder donderend gekraak in tweeën. Terwijl de stokers zich allen vermoede lijk hebben kunnen redden, wordt het kcu- kenpersoneel, waaronder vijf vrouwen, nog vermist. De kokkin avist zich zwemmende te redden. Ook de kapitein, die, naar wordt gemeld, eveneens door èen sprong op den brugpijler zijn leven avist te redden, verklaart, dat de ramp te Wijten is aan de ongeavoon sterke stroom ing. De brandaaeer van Weenen zoekt met groote dreggen het water naast den pijler af naar de vermisten. De Fransche sociale wetten De Fransche Kamer aa-erd gisteren ge opend met de mededeeling door Herriot, die de a-oorzittcrszetel innam, dat de Regee ring directe beraadslaging wenscht over de vijf aa'etsontwerpen, welke zij bij het bureau dor Kamer heeft ingediend. Leon Blum deelde mede, dat de Regce- ring nog vier wetsontwerpen heeft inge diend, welke betrekking hebben op amnestie, de verlenging van den leerplich tigen leeftijd tot veertien jaren en een wij ziging aran de leeftijdsgrens van ambte naren. Vervolgens verklaarde Blum, dat de Regeering besloten is geen geweld te ge bruiken om de arbeidsconflicten op te los sen en dat zij een bemiddelende rol zal spelen. Na een vrij kort debat over het wetsont- averp inzake de instelling van een jaar lijk- schc vacantia met behoud van loon of sala ris werd dit aangenomen met 563 stemmen, PIJNEN ALS MESSTEKEN IN HAAR RUG Zij spreekt nu van aen wonder „Ik wil U toch schrijven, hoeveel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft. Twee maanden geleden had ik rheumatische pij nen als messteken in mijn rug. Ik was ten slotte volkomen hulpeloos. Ik kon niet staan en was toch ook aa-eer bang om te gaan zitten. Toen zei iemand: „Neem toch eens een proef met Kruschen Salts". Ik besloot zijn raad op te volgen. Welnu, op het oogen- blik zijn mijn rheumatische pijnen totaal verdwenen. Het is een wonder. Ik raaa Kruschen Salts aan al mijn kennissen, en wat mij betreft, ik zal nimmer de dagelijii- 6che dosis overslaan." Mevr. IL D. te S. De reden der rheumatische pijn is, dat zich in het lichaam afvalstoffen hebben opgehoopt, avaaruit gevaarlijke stoffen als het urinezuur ontstaan. Dit urinezuur ver oorzaakt uiterst pijnlijke zavel lingen in spieren en gewrichten, die de avetenschap kent als rheumatisdne pijnen. De zes zouten, avaaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen avotden verwijden, en het bloed van urinezuur bevrijd wordt. Met de zuivering van het bloed verdwijnen de pijnen, terwijl tegelijkertijd oe geheele gezondheidstoestand zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het. etiket op de flescli, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt (Adv.) DE ONLUSTEN IN PALESTINA Het verkeer raakt in 't gedrang Gisterochtend is het in de vlakte van Es- draelon opnieuw tot een botsing gekomen. Vijftig gewapende Arabieren vielen enkele schildwachten en een groep kolonisten aan en drongen een nederzetting binnen. De ko lonisten beantwoordden het vuur der aan vallers, die zich ten slotte moesten terug trekken. Een politieafdeeling is ter plaatse aangekomen. In het algemeen is de toestand niet ver beterd. Na geïsoleerde aanslagen zijn de Arabie ren overgegaan tot aanvallen op grooter schaal op patrouilles cn Joodsche vestigin gen, zij het ook zonder succes. De benden beschikken over een groot aantal patronen en bieden ernstigen tegen stand aan de militaire strijdkrachten. De mandaatregeering heeft 't land thans voor de militaire controle a-erdeeld in vier districten. De Arabische oproerlingen heb ben het speciaal begrepen op de verbin dingsmiddelen. Er zijn taa'ee pogingen ge constateerd om treinen te laten ontsporen, en bruggen te vernielen, terwijl aan de ver keerswegen schade avordt toegebracht. De Arabische tirailleurs zijn op talrijke plaatsen zeer actief. De bewoners van een Joodsrhe boerderij hebben een aanval van vijftig Arabieren afgeslagen. Er zijn tanks gezonden naar het spoor- aa-cgstation Toelkarem, waar rebellen een trein tot ontsporins hebben gebracht, waar mede een patrouille werd vervoerd. Te Jericho is een Joodsch tehuis in brand gestoken. Het verkeer tusschen Jeruzalem en Hebron is onderbroken, daar de rebellen een brug hebben vernield. -OR DE PlJ? ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Kort Nieuws Dc Zavitserache nationale raad heeft zicK met 96 tegen 72 stemmen uitgesproken tegen hervatting der diplomatieke betrek» kingen met Sovjet-Rusland. Dertig Japansehe mijnwerkers zijn ge» dood en acht-en-tavintig gewond, tengevolge van een gasontploffing, welke zich heeft voorgedaan in de kolenmijn tc OhtanL GEMENGD NIEUWS DOODELIJK AUTO-ONGELUK Donderdagmiddag omstreeks half vyf is te Emmerschans (Dr.) het driejarige zoon tje van het echtpaar Rengers overreden door een auto, bestuurd door den garagehouder Alb. Roossien uit Emmen. Het kind was op slag dood. Het ongeluk geschiedde doordat het kindje plotseling van een a-an de tegenoverge stelde richting komenden wagen met turf den weg overstak. ONVOORZICHTIGHEID MET DEN DOOD BEKOCHT Woensdagmiddag is op den weg tusschen Schinveld en B r un s s u m een doodelyk onge luk gebeurd. Tegen vier uur reed op genoem den weg de vrachtauto van de firma Stuyt, avaaraan een aanhangwagen gekoppeld was. Twee 12-jarige jongens uit Brunssum, Peters en Silln hadden plaats genomen op den ijzeren bout, waarmede de wagens aan elkaar gekop peld waren. De chauffeur van de vrachtauto avist hiervan niets. Onderaveg sprongen de jon gens van hun plaats af, waarbij Peters zoo on gelukkig kwam te vallen, dat de wielen van de vrachtauto over zijn lichaam heen gingen, waardoor hij doodelyk gewond werd. Nadat hem doktersassistente en geestelijke hulp was verleend is de jongen overleden. De chauf feur had niets van het tragische ongeval be merkt. Het slachtoffer was de oudste zoon uit een gezin van zeven kinderen. NA ZANGUITVOERING STEEKPARTIJ In den nacht aTan Woensdag op Donderdag j.l. heeft bij de Wadenooyensche brug een ern stige steekpartij plaats gehad. Na afloop a'an een zanguitvoering ontmoetten H. V. en W. W., uit Wadenooyen elkaar op genoemd punt. Plotseling werd V. door W. aangevallen, die hem met een mes een gevaarlijke hoofdwonde toebracht. W. moest zich dadelijk onder dok ters behandeling stellen. W. die zich rustig naar zyn woning had begea'en, werd nog den zelfden nacht door rijks- en gemeentepolitie van zyn bed gelicht en in a-erzekerde bewaring gesteld. De dader ontkent hardnekkig. Aangaande het motief tot dezen moordaan slag is tot op heden niets bekend. De toestand van het slachtoffer is ernstig. OP EEN AUTO GESCHOTEN By Castricum is op de Alkmaarsche straatweg, op een personenauto geschoten door iemand, die gezeten was m een tegenligger. De beide inzittenden van den eersten wagen zagen eensklaps, dao uit de andere auto een gestrekte arm te voorschijn kwam en direct daarop zagen zy een vuurstraal en hoorden zij een hard voorwero tegen de voorruit slaan. Dit maakte een klein gat In de ruit, welke daarna boa-endien versplinterde, zoodanig, dat elk uit zicht benomen werd. De bestuurder, iemand uit Wyk en Duin, hoewel hevig geschrokken, stop te onmiddellyk. Waar de kogel is gebleven kon niet avorden vastgesteld. De beide inzittenden kregen geen letsel. Doordat elk uitzicht was belemmerd kon het nummer van den tegenlig ger niet wor-fcn genoteerd. De politie heeft onmiddellyk een onderzoek ingesteld. De versplinterde ruit van de auto is in beslag genomen. AUTOGIDS VAN NEDERLAND Door de N.V. Handelsvereeniging voorheen Firma Bessel-Kok te Amsterdam wordt aan de trouave gebruikers van de Renault oliën een alleraardigste attentie aangeboden. Zy heeft namelijk een buitengewoon goed samen gestelde en handige reisgids samengesteld, die gebonden is in keurig rood-leeren bandje. De gebruikens kunnen daar heel veel plezier van hebben. Het boekje bevat onder andere een lyst van de internationale verkeersteekens, kaarten van de Nederlandsch provincies, van Ned. Oost ln- dië, Europa en een wereldkaart. Bijzondere vermelding verdient voorts een zeer practische automatische afstandwyzer. Bovendien is er ruimte voor berging van het rijbewijs enz. BRANDEN Donderdagmiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken in de boerdery van den landbouwer E. ten Berge te Nieuw Dor drecht (Dr.). De boerderij en de geheele in boedel gingen verloren. Het vee was in de weide. Het verbrande was laag verzekerdd. De oorzaak van den brand is niet bekend. Te Geesteren is brand ontstaan In den korenmolen van J. A. G. Boven op het pakhuis was een zeer groote hoeveelheid ko len opgestapeld, waarin de brand was ont staan. Met groote moeite is ce brand ge- bluscht door gezinsleden en a'erscheidene bu ren. Het pakhuis en bakkery hebben erge wa terschade opgeloopen. Alles avas verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Bij Horst (L.) is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de boerdery van den landbouwer A. Ofschoon de brandweer spoedig aanwezig was. kon deze wegens watergebrek niets urt- richten. Het vee werd gered, evenals een groot ge deelte van den inboedel. De boerdery, bevatten de woonhuis, schuur en stalling brandden tot den grond toe af. De schade avordt door verzekering gedekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2