JHeuure ^ciïi5cl)f (iourmtt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Gratis lezen tot 1 Juli LEGER- EN VLOOTDAG TE ROTTERDAM Sbonntmtittsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zendingf 430 Bij dagelijksche zending 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7Ct T^ndaesblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166} Postbox 20 Postgiro 58936 N° 5803 VRIJDAG 12 JUNI 1936 16e Jaargang aijtotrtmtiepriften: Van I tot 5 regels1.177» Elke regel meer 0.22'li fagezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 EJke regel meer045 Voor het bevragen aan 't bureau V word! berekend 0.10 ^l^ie zich heden abonneert op ons blad, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers, met inbegrip van het Zondagsblad, gratis. Abonné's op te geven aan onze Agenten, of aan ons Bureau. Ook kan men gebruik maken van het inteeken- billet, hetwelk elders in ons blad voorkomt. DE ADMINISTRATIE. „UNITAS" JUBILEERT En de Chr. vakorganisatie met haar Heden en morgen wordt te Zeist herdacht het veertigjarig jubileum van de Ned. Chr. Texticlarbeidersbond „U n i t a s" hetgeen eigenlijk beteekent, dat ongeveer een halve eeuw lang de Christelijke vakbeweging een schuts en banier was voor de Christelijke arbeiders in de textielnijverheid. Want, al werd pas in 1896 „Unitas" opgericht, reeds ongeveer tien jaar vroeger wist men in Twente iets van Christelijke vakactie. Al is officieel de Christelijke organisatie der Kantoorbedienden iets ouder dan „Uni tas". de laatste heeft in menig opzicht en in feite de oudste brieven. En, wc mogen er aan toevoegen: het zijn leesbare brieven! Echter, de historische brief welke Unitas in 1896 welbewust en uit geloofsovertuiging is begonnen te schrijven, kan in zijn diepe beteekenis en naar zijn rijke inhoud slechts genoten worden door hem, die de positie der Twentsche textielarbeiders omstreeks 1900 zooal niet bij ervaring, maar dan toch door aanschouwen kent. De Twentsche Textielnijverheid heeft zich geleidelijk van huisindustrie tot machinaal grootbedrijf ontwikkeld en de vreeselijke, ten hemelschreiende toestanden van kinder exploitatie, welke gelijk stond met mishan deling, heeft men daar niet gekend. Maar men teekent da toestand niet te zwart, wanneer men van afbeulen spreekt in werklokalen, welke nu krotten zouden heeten en tegen loonen, waarvoor de hard- vochtigste fabrikant zich nu zou schamen. Ja, hardvochtig waren vele Twentsche fabrikanten in de tijd toen Unitas opgericht werd. Er waren prachtige uitzonderingen als D. W. Stork van de machinefabriek i Hengelo, maar loon- en arbeidsvoorwaarden in de textiel waren verre beneden peil. Werktijden van 's morgens 5 tot 's avonds 7 uur tegen loonen van 7.— a 8.per week voor vakarbeiders, brachten de arbei ders in een toestand van versuffing slaafsche onderworpenheid. De levensgang was toen aldus. De jongen en het meisje gingen zóó van de lagere school naar de fabriek; ze spaarden door het lage kostgeld enkele guldens bij elkaar, traden in het huwelijk en betrokken een woning van vijftig cent tot een daalder per week. De jonge vrouw ging zoo lang moge lijk naar de fabriek en schijnbaar kwam er eenige welvaart. Zoodra er echter eenige kinderen kwa men een of twee werden vaak uitbesteed of bij familie gebracht moest groeiende gezin van een armzalig loon le ven of wat meer gebeurde gebrek lijden. Dit duurde zoolang, totdal het oud ste kind de fabriekspoort binnen kon gaan en dan was het ergste leed geleden. Met vijf of zes kinderen in de fabriek had men een behoorlijk bestaan. Nadere uitleg is niet noodig. Erger toe stond is niet in te denten, dan van kinds been at dag uit dag in eentonig fabrieks werk te verrichten tegen een loon te wei nig om te leven en te veel om te sterven en ronder uitzicht op wijziging ot levensver. heffing. In die dagen stond H. Verveld op. de tegenwoordige eere-voorzitter van Unitas En hij werd bejegend als Mozes door de Israëlieten. Wilt gij op onze kosten leven? vroeg menigeen liera. Neen, zei Verveld, en in overleg met den nobclen priester Dr. Ar- riëns verkocht hij Unitas-sigaren om zoo de tijd te vinden voororgan isatie-werk. Het is een groot woord, maar groot was het geloof van dezen en andere strijders met cn na hem. Maar met minder kon men ook niet toe. Men lette slechts op de tegenstand verschillende zijden. Eerst die van de nü rijk geworden machtige fabrikanten die hun invloed heel het maatschappelijk leven deden gel den. Men moet zich maar eens voorstellen wat er kan gebeuren als een arbeider we gens „agitatie" ontslagen werd en poogde ander werk te vinden. Aan erkenning der vakorganisatie was men dan ook vooreerst niet toe, In de tweede plaats werkten revolu tionairen met man en macht op de Twent sche velden welke voor hen wit waren om te oogsten. Hermans ventte met zijn „Roo- de Duivel": Domela Nieuwenhuis zong zijn irenenzang. En in de derde plaats stond men tegen over versufte en daardoor wantrouwende arbeiders, die immers geen cent, letterlijk geen cent konden missen voor contribu tie; het kostte moeite genoeg om de „bus- contributie" voor een behoorlijke begrafe nis te betalen; op verbetering van levens positie durfde men niet meer liopen en als er dan geofferd moest worden dan was het >or kerk en school. Ja Goddank, want kerk en school brach ten hulp: de kerk door de prediking van de kracht des geloofs terecht wordt in het Jubileum-nummer van Unitas aan de geze gende arbeid van wijlen Ds. Schuurman herinnerd de school door een jonger geslacht te kweeken dat beter onderlegd en met ruimer blik de mogelijkheden aan greep om door een sterke vakorganisatie een betere positie te verkrijgen Het werk der voortrekkers en voortzet ters bleek niet ijdel en vruchteloos te zijn. Een hechte sterke organisatie van Unitas, met 45 afdeelingen over het land, met in ternationale verbindingen waarvoor de eer ste leiders reeds met typische vindingrijk heid de grondslagen legden is daarvan het bewijs. Doch schooner en dankbaarder getuige- is van zegen na veel strijd en moeizame arbeid legt de positie der textielbevolking af, welke zelfs nu in zware crisistijd een gouden eeuw schijnt te zijn vergeleken bij de zwarte ellende welke vroeger huis aan huis gevonden werd. Dat danken deze nijveren bij weefstoel, in spinnerij en ververij, naast God aan arbeid van hen, die in 't geloof de hand aan de organisatieploeg sloegen; om nog maals twee namen te noemen: de orthodox protestant Verveld, die nóg een goede zondheid geniet, al bracht het leven veel rouw; en ook de vrome roomsch-katholiek H. J. Stins die voor eenige jaren weggeno men werd. De textielarbeiders mogen de trouw der voorgangers, de vroegere en de tegenwoor dige, beantwoorden met trouw aan de orga nisatie in gehoorzaamheid aan Gods Woord. De brand ïn de papierwaren- fabriek te Gouda Blijkt te zijn aangestoken Naar aanleiding van de brand, welke Woensdagavond heeft gewoed in de papier- wapenfabriek van de firma M. A. Cats (eige- A. Dorgelo) op den Fluweelen Singel, te Gouda, welke vrijwel in den aanvang kon worden gestuit, heeft de politie, daar de oorzaak van den brand niet was vast te stel len, een scherp onderzoek inge&teld in de door het vuur aangetaste lokaliteiten. Daar bij is gebleken, dat op een viertal plaatsen papier en hout met petroleum was bevoch tigd. Ook een paar in petroleum gedrenkte handschoenen werden gevonden. De waarnemend commissaris van politie, inspecteur van Hoom, heeft gisternacht nog den eigenaar der zaak en diens jongsten zoon een verhoor afgenomen en ook allen, die tot het bedrijf behooren, verhoord. Het resultaat daarvan en de aangetroffen bewijstukken, hebben ertoe geleid, dat de 27-jarige J. Dorgelo, die aanvankelijk had ontkend, gistermiddag den commissaris van politie heeft bekend om financieele redenen den brand te hebben gesticht. Hij is in arrest gesteld. VIER DORPEN GEPLUNDERD. De marechaussee te Zuid horn (Gr.) heeft een goeden slag geslagen, door de arres tatie van een tweetal personen. Deze beide mannen, H. van D. en G. P., afkomstig uit Hoogkerk, hebben zich den laatsten tijd onle dig gehouden met het plegen van diefstallen, meestal uit schuurtjes en achterhuizen in Zuidhora, Noordhorn, Aduard en Hoogkerk. In totaal hebben zy zich 6chuldig gemaakt aan veertig diefstallen. Beiden zijn overge bracht naar Groningen en daar opgesloten in het huis van bewaring» GROOTSCH MILITAIR SCHOUWSPEL Défilé voor luit-generaal Röell Prachtige demonstraties op Woudestein Rotterdam, 12 Juni. Na negen jaar beleeft Rotterdam, thans weer het grootsche militaire schouwspel van een Leger- en Vloot dag. Vijftienhonderd militairen zijn gisteren en vandaag in de Maasstad gearriveerd om de beteekenis van onze weermacht overduidelijk te de- monstreeren aan de bevolking. Wel hebben de Rotterdammers hun prach tige korps mariniers, waar ze niet weinig trotsch op zijn, maar overigens zijn ze toch maar zeer weinig in de gelegenheid de verrichtingen van onze weermacht gade te slaan, en daarom kan de beteekenis van een dag als deze voor het nationale bewustzijn stellig zeer hoog aangeslagen worden. Allerwege heerscht zeer groote be langstelling. Duizenden zijn op de been om toch maar zoo weinig mogelijk te missen en onze landsverdedigers doen hun best een zoo goed mogelijke in druk te maken. Dat ze daar in zullen slagen staat reeds bij voorbaat vast. Door deze massale demonstratie, die gehouden wordt op last van den Mi nister van Defensie en op initiatief van de vereeniging „Ons Leger", wor den Legermacht en Vloot stellig in sterkere mate in de belangstelling van de bevolking geplaatst Reeds gistermorgen toonden zich de eei ste voorteekenen van de naderende Leger en Vlootdag. Omstreeks elf uur kwam een groot aantal wielrijders uit Den Bosch de 6tad binnen lijden, met medevoering van mitrailleurs, eenige- uren later arriveerde;: aan de Parkkade de mijnen leggers „Douwe Aukcs" en „Hydra", terwijl men in den loop van den middag verschillende kanon nen kon zien vervoeren. Op de Goolsingel werden reeds voorbereidende maatregelen getroffen in verband met de te verwachten drukte, 's Avonds kon men hier cn daar in de stad verschillende grijs-groen en blauw- geuniformde landsverdedigers opmerken, die dankbaar gebruik maakten van de gelegen heid om- eens in Rotterdam uit te gaan. De manschappen, die reeds de vorige dag gearriveerd waren, werden ondergebracht in verschillende hotels en vanmorgen in de vroegte arriveerden de overige troepen, als mede twee. eskaders vliegtuigen van de militaire luchtvaartafdeeling te Soesterberg. In totaal zijn hier thans verzameld 1200 man gewone troepen en korporaals, 250 onder-officieren, 50 officieren, alsmede 250 paarden. Met recht kan dus gesproken wi i een klein legertje! De opstelling Vanmorgen tegen acht uur hebben de troepen zich alle naar de terreinen bij de voormalige Nenijto-hallen begeven, waar de stoet samengesteld zou worden. Hoewel de omgeving in breeden omtrek was afgezet, kwamen velen reeds van hun belangstelling blijk geven. Voor den gcheelen dag waren trouwens door de politie uitgebreide orde maatregelen getroffen: overal waar de stoet ie werd het verkeer gedurende eeni- gen tijd stil gelegd om alles een ordelijk verloop te doen hebben. Vele tramlijnen moesten dientengevolge ook een andere route nemen. Het kan echter bekend zijn dat een dergelijke regeling de Rotterdam- sche politie wel toevertrouwd is. Wat was dat een fijn schouwspel: de ma riniers in hun onberispelijke blauwe uni formen, de gele rijders met hun martiale berenmutsen, de dreigende kanon-loopen en alles natuurlijk voor de gelegenheid nog eens extra opgepoetst. Te ruim half tien stond de heele stoet opgesteld en werd door den majoor dei grenadiers M. W. L. van A 1 p h e n, die het bevel over de gezamenlijke troepen voerde, het commando tot vertrek gegeven en zette De samenstelling van de stoet Na de tamboers en pijpers der mariniers 1 de Kon. Militaire Kapel volgde aller eerst commandant Majoor van Alphen ■met zijn staf. De rij der troepen werd opend door een detachement mariniers, die als altijd om hun voorbeeldig marcheeren bewonderd werden. Dan volgden de ver schillende afdeelingen der grenadiers: de tamboers, een compagnie tirailleurs, sectie zware mitrailleurs en een sectie mortieren. De jagers waren onderverdeeld klaroenblazers, jachthoornblazers, tirail leurs en zware mitrailleurs. Wat doen die groene uniformen 't toch altijd goed! Maar niet minder mooi is het keurkorps der hu zaren, de gele rijders uit Arnhem, die voor afgegaan werden door trompetters en ge volgd door 'n afdeeling zware mitrailleurs. Daartusschenin was nog een sectie veld artillerie met 6 c.M. kanonnen. Ten besluite de indrukwekkende stoet kwam dan nog een batterij rijdende artillerie, vooraf gegaan door trompetters. Via Walenburgerweg, Stationssingel, Pro veniersstraat en Schiekade ging het naar den Coolsingel, onder groote belangstelling allerwegen. Ondanks het vrij ongewone uur tien uur plegen de meeste menschen immers te werken hadden zich op de trottoirs van den boulevard zeer velen ver zameld om getuige te kunnen zijn van het défilé voor Zijne Excellentie Luitenant Generaal .Thr. W. Röell, Commandant van het Veldleger, die zich daartoe had opgesteld op het bordes van het stadhuis. Bij dit défilé waren mede tegenwoordig de burge meester \an Rotterdam, Mr. P. Droogleever Fortuyn, generaal J. C. J. Snijders, oud-mi nister J. J. C. van Dijk, voorzitter van „Ons Leger"; N. van Zalinge, voorzitter van „Onze Vloot"; generaal-majoor H. A. C Fabius, in specteur der cavalerie; kolonel A. R. v. d. Bent, commandant van het corps grenadiers ;n jagers; kolonel van Santen, sous-chef van den staf van den commandant van het veldleger; majoor E. T. C. T. Motke, garni zoenscommandant; kolonel C. J. O. Dorren, commandant der mariniers; kapt F. Lugt, commandant van de afcL Rotterdam der ma riniers; majoor Diepenrijk, attaché van de Belgische legatie; kolonel Fonscgrive. mili tair attaché van Frankrijk, alsmede vele vooraanstaande in Rotterdam welbekende 'militaire en civiele persoonlijkheden. In keurige orde trokken de troepen voorbij hun bevelhebber. Op een bepaald moment splitste de colonne zich in drie gedeelten, daar de motoren op den duur het langzame tetnpo van de marcheerende troep niet kunnen volhouden. Daarom vormden na het défilé de Mariniers en de Grenadiers en Jagers, de Huzaren cn de rijdende artillerie drie colonnes naast elkaar,zoodat de gemo toriseerde deelen in sneller tempo konden voorbijtrekken. Vervolgens werd de marsch- colonne weer geformeerd. De route naar Woudestein voerde langs de volgende wegen: Calandplein, Karr steeg, Witte Leeuw-en steeg. Noord-blaak, Beursplein, West-Nieuwland, Middensteiger, Boeren steiger, Groenendaal, Nieuwe Haven, Oostplein, Oostzeedijk en Honingerdijk. Ruim half twaalf arriveerde men alzoo op Wou destein, waar een koffiemaaltijd werd ge- De middagdemonstraties Op het groote sportterrein Woudestein had den zich duizenden toeschouwers verzameld, die zich grootendeels reeds van te voren van kaarten hadden voorzien. Na 't appè." dat werkelijk iets buitengewoons was, volg de allereerst een oefening der wielrijders en een demonstratie der motor-mitrailleurs. Dit begin was werkelijk zoo goed dat er geen oogenblik aan twijfelen of de an dere nummers die nog volgen zullen buiten eewonn in de smaak van het oubliek vallen. Na de vele demonstraties volgt vanavond voor de officieren een diner, waarbij schillende autoriteiten zuilen aanzitten, en voor de manschappen een cabaret-avond in het Gebouw voor K. en W., terwijl als waar dig slot op den Coolsingel een groote mili taire taptoe zal worden uitgevoerd. In den loop van den dag hebben voort: nog velen gebruik gemaakt van de gelegen heid om de tnijnenleggers onder deskundige leiding te gaan bezichtigen. Behalve eenige oefeningen met schijn werpers zullen cleze booten uitleraard verder niet actief deelnemen. In verband mei de Leger- en Vlootdag Tl otterdam zijn 'de myneiücggeri ..Douwt Aufccs" en Jlyira" aan de Parkkade gemeerd; en u&Qz hei piiili&k open gesteld. DE ROTTERDAMSCHE HAVEN TARIEVEN VERLAAGD DE REGEERING BIEDT HULP Particulieren moeten ook meewerken (Van onzen Rotterdamschen. redacteur) De beklagenswaardige bezitters an een politiek verleden, dat niet al te brandschoon is, loopen steeds gevaar daar aan door hun politieke tegenstanders herin nerd te worden. De sociaal-democraten in de Rotlerdam- sche raad zijn in dat opzicht wel zeer kwetsbaar, maar het had geen zin om daar van gisteren gebruik te maken. De tarieven in de Rottei'damsche haven worden verlaagd met ongeveer 28 De Regeering neemt het verlies, dat hierdoor geleden wordt voor de rest van dit jaar begroot op ongeveer negen ton voor haar rekening, om dat deze verlaging noodzakelijk is door de Belgische devaluatie, welke de concurrentiestrijd voor Rotterdam al zeer moeilijk maakte. Voorts dit is bij de Regeering conditio sine qua non moeten de particulieren hun ta rieven met ongeveer 15% verlagen. Nu was er voor een man als Menist, die gaarne op de S.D.A.P. hakt, gelegenheid te over om de heeren voor te houdpn. dat ze voor een paar jaar nog niets wilden weten van tariefsverlaging: de „havenbaronnen' moesten zich zelf rnaar helpen. Billijk was cleze herinnering niet, De de- aluatie bracht een ganseh vreemd element n de zaak en overbrugging van dit nadeel heeft met politieke overwegingen niets te maken. De heer Donker wees daar terecht op en de heer Menist was de eenige, die op dit- orgeltje speelde. Wel was ad rem de opmerking van den heer Hanemaaijcr, dat dit voorstel veel en veel te laat komt en dat. het roode college daaraan niet onschuldig is, omdat 't getrai neerd heeft met bezuinigingen, welke de Re geering als conditie voor hulpverleening stelde. Deze critiek werd niet ontzenuwd door de opmerking van wethouder De Zeeuw, dat het college reeds (sic!) op 31 Maart 1.1. met zijn plannen gereed was en'dat do regee- ringsfoezegging pas. op 22 Mei kwam; want tusschen Maart 1935 en September 1935 lig gen etiêlijke» maanden. Evenmin ging het betoog van den heer Donker op, dat de regeering in verzuim omdat zij niet.tegelijk met België devalueerde. Zoo werd het niet gezegd, maar het kwam op neer. Want de regeering werd aan sprakelijk, gesteld voor de gevolgen der de valuatie...... in een ander land. Dat. is een kromme recleneering. Men kan op grond van het Belgische element de b i 11 ij k h e i cl van regeeringshulp bepleiten doch deze niet als recht eischen. En de billijkheid is door de regeering erkend: laat men daarmee tevreden zijn. De heer Donker meende nu reeds min of meer gesteund door den liberaal Dr. Backx de hand te moeten lichten met do 15 pet., welke van de particulieren gevraagd wordt. De heer Hanemaaijer wees terecht deze eigenmachtige interpretatie van de re- geeringsvoorwaarden af. vooral met het oog op de budgetaire positie van Rotterdam in 1937 en volgende jaren. Dat de heeren Backx en Vismans (r.k.) aandrongen op Rijnvaart- en overslag-pre mies was juist en dat de laatste wees op het verschil tusschen hen, die terreinen van de. gemeente huren en dus voordeel hebben en anderen, sneedt ook hout; er is reden om daarmee rekening te houden bij de Van een koude kermis kwam eohter Mr. Donker thuis toen hij met breed gebaar de Regeering op haar plicht wees om met de Belgische Regeering te overleggen, want anders concurreeren de havensteden elkaar dood. De Burgemeester bracht hem onder het. oog. dat met Antwerpen gesproken is over de wensohelijkheid om de tarieven daar te verhoogen na en in verband met de devaluatie, doch daar gaf men te verstaan, dat men deze nieuwe concurrentie-mogelijk- heid lekker zou uitbuiten. Een fraaie toepassing van de mooie woor den van den socialistischen burgemeeste: Huysmans door de roode pers juichend vermeld dat Antwerpen en Rotterdam el kander moeten vinden en begrijpen! Van je vrienden moet je het maar hebben. Tntusschen, wat thans geschiedt is voor Rotterdam en zijn bevolking van zeer groote beteekenis; de regeeringshulp kan de ha venspositie ongemeen versterken. En de ar beiders mogen er uit leeren, dat de lasten hier niet op hen afgewenteld worden, zooals dat in Antwerpen het geval is, waar men moet staken, omdat er in waarheid honger- loonen worden betaald. DE CHR. STAATK, PARTIJ IN 1935 Verbetering In onze vorige editie publiceerden wij en kele bijzonderheden uit het jaarverslag van den secretaris der Chr. Staatkundige Partij over 1933. De opmerkzame lezer zal begrepen heb ben dat het hier niet betreft de Chr. Staatk. Partij in Nederland (een partij van dien naam bestaat hier immers niet), maar in N e d.-I n d i DE AMSTERDAMSCEfE HAVENTARIEVEN Vragen aan het College van B. en W. De heer N. Beuzemaker, lid van den Ge meenteraad van Amsterdam heeft aan liet College van B. en W. gevraagd of reeds on derhandelingen zijn gevoerd met de Oc- geering over een verlaging van de haven- kosten te Amsterdam, zooals dat ook tc Rotterdam is geschitd, en of het College eventueel bereid is de Raad van den in houd der onderhandelingen op de hoogte te stellen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De gemeenteraad van Rotterdam heeft met algemeente stemmen op één na het voorstel tot aanpassing van de f lasten aanvaard. Koning Leopold voert opnieuw bespreking gen inzake de Belgische kabinetsformatie. Voor de zesde lioogleeraarspaats aan 'de Theol. School der Geref. Kerken tc Kamptri is een gift van 10.000 ontvangen. Badoglio is afgetreden als onderko-* ning van Abessinië, en door Grazianï vervangen. De stakingsbeweging in Frankrijk neemt een dreigender karakter aan. FISK IS SUPER KWALITEI DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, Tel. 41303, 41503 (Adv.) ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL Te Hoogkerk (Gr.) wilde de 24-jarigfl monteur B. J. Meulman, werkzaam op de as- phaltfabriek Smid en Hollander, een sluitdop van een oud ijzeren fust verwijderen. Toen diC niet gemakkelijk ging, maakte de man gei bruik van een laschapparaat, om de dop daar mede te verwarmen. Op een gegeven oogen- blik sprong het fust, doordat het door de hitte uitzette, uit elkaar, waarbij de stukken eenige meters de lucht invlogen. M. kreeg eenige deelen van het vat tegefll het voorhoofd en zakte bewusteloos en ernstig gewond ineen. Nadat door dr. Polman de eer ste hulp was verleend, is de gewonde per auto naar zijn woning vervoerd. M. heeft vermoe delijk een zware hersenschudding bekomen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Donderdagavond is in het zwembad te Sassen heim verdronken de 22-jarige M, Basten, afkomstig uit Middelbeers, werk* zaam als leerling-verpleger bij bet SL Bavo- gesticht te NoordwijkerhouL De jongeman had zich. zonder de zwem- kunst machtig te zijn en zonder daarvoor; toestemming te hebben verkregen in het! diepe bassin begeven. Hoewel door den bad meester en andere personen werd gedoken, gelukte het eerst een uur later Basten bo ven water te brengen. De levensgeesten wa ren toen geweken. CRISIS PUBLICATIE Inlevering versch spek De Nederlandsche Veehouderij Centrale maakt bekend, dat met ingang van Maan dag 15 Juni 1936 de leveranceirs hun versc'oe spek le Rotterdam niet meer moeten inle veren bij de N.V. Rotterdamsohe Koel- en Vrieshuizen, doch bij de firma Gebrs. van Toorn, Fabrieksstraat 60-64. HOTEL „NAEFF" Velp (Gld.) Bekend Restaurant Modem ingericht Auto-Garage Tennisbaan Prachtige Tuin. Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER. Adv.y HOTEL „PRINSES JULIANA" Telef. 8 - VALKENBURG (L.) - Telef. 8 MODERN COMFORT <- LIFJ MATIGE PRIJZEN CAJv.i

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1