dinsdag 9 juni 1936 eerste blad pag. 2 het lot van den negus De Abessijnsche negus, die zjjn haclielijken kanip om de vrijheid rend land op het meest critieke moment verliet, om elders naar hij zeide recht steun te gaan zoeken, vertoeft nog steeds te Londen. Doch in gedachten is hij nioedelijk reeds lang elders. Want deze „leeuw van Juda" heeft het in de Britsche hoofdstad verre van gemakkelijk. Men heeft hem er wel gastvrijheid willen verleenen. doch slechts op voorwaarde, dat hij er voet aan wal zou zetten als incognito reizend persoon, en dat hij ook verder, zoolang hij op Britseh grondgebied vertoefde, strekte afzijdigheid in acht zou nemen ten opzichte van de problemen, die in Europa nog steeds met betrekking tot A-bessin iö hangende zijn. Men kan tot iemand zulk een verzoek richten en hem tevens laten gevoelen, dat men het niet zoo hoog zou opnemen, indien hij zich niet strikt aan de inwilliging daar van hield. Vooral in de wereld der inter nationale politiek treft men dikwijls een dergelijke elasticiteit aan, men zegt het één en doet onderwijl het ander. Geheel lijn van deze opvatting lag de receptie, die Haile Selassie na zijn aankomst in de Brit sche metropool door zijn gezant in het ge bouw der Abessijnsche legatie had laten arrangeeren. Door uitnoodigingen te richten tot alle te Londen geaccrediteerde gezanten der vreemde mogendheden, vanzelfspre kend met uitzondering van Italië, had hij gemeend een gemakkelijk contact te kunnen bewerkstelligen, waardoor het hem mogelijk zou geweest zijn, zich te orientee- ren ten opzichte van het standpunt, dat men momenteel ten opzichte van Abessinië in Europa innam. Welk een échec zulks geworden is, zal men zich herinneren. Vrij wel eenparig hebben de gezanten zich van het bezoeken dezer receptie onthouden, getwijfeld na vooraf gepleegd onderling overleg. Tot nu toe heeft de „leeuw van Juda" dan ook niet anders bereikt, dan dat hij door een groepeering van dames tot een theepartijtje op een buitengoed te Wimble don uitgenoodigd is. Een soortgelijke ontmoediging heeft hij ondervonden ten opzichte van zijn voorge nomen Geneefsche actie. Groot-Brittannië, dat onder de huidige gewijzigde omstandig heden er niet het minste voor gevoelt, van Londen een haard van anti-Italiaansche propaganda te maken, is er evenmin voor geporteerd dat de aanwezigheid van den negus in den kring der volkenbondsverte genwoordigers een toch reeds pijnlijke situ atie nog zou verscherpen. Er rest Haile Selassie derhalve niet veel anders, dan rustig zijn villa in Lausanne op te zoeken, als begin van een retraite, die voorloopig wel geen einde zal nemen. Het ziet er geenszins naar uit-, dat de ster van dezen keizer in ballingschap nog eens op nieuw zal stijgen; eerder zal zij geleidelijk geheel achter den politieleen horizon weg zakken. Als nutteloos gebleken weerstand tegen het ontwakende en opdringende Ita lië heeft de negus voor Engeland uitge diend. Opmerkelijk is, hoe langzaam maar ge- stadig-aan de stemming in Groot-Brittannië aan het kenteren is. Bij aankomst der Abes sijnsche ballingen heeft men hen nog toe gejuicht en hun spoorwegrijtuig met groen versierd. Doch nauwlijks was deze ovatie uitgestorven, of de dagbladen kwamen reeds in sobere woorden eraan herinneren, dat deze volksuitingen niets uitstaande hadden met de richting der Britsche poli tiek; de negus zou dit zelf ook wel begrij pen. Toen volgde Eden's verontschuldiging: hij zou niet ter receptie kunnen komen, Thans belegt de fascistenleider Mosley een Vergadering, en verklaart in aanwezigheid van 20.000 aanhangers, dat 's Negus verblijf in Londen zeer ongewenscht is, en dat men eindelijk de sancties moet opheffen. Het doorslaggevende tenslotte is wel de terugkomst van Sir Samuel Hoare in het Britsche kabinet, dezelfde bewindsman, die daaruit smadelijk verdwenen was, omdat men zijn politiek ten opzichte van Abes sinië niet kon deelen. Sir Samuel's terug komst geeft overduidelijk aan, dat de koers te Londen thans definitief verlegd wordt. Ook al zal, wellicht, de Volkenbondsverga dering van 30 Juni a.s. daarvan nog niet zóó iti het oog loopend de blijken geven. Kort Nieuws In Minnesota (Ver. St.) zijn zestien mis- 'dadige krankzinnigen uit een inrichting ontsnapt. De politie achtervolgt hen met machinegeweren! De bewoners in de om geving hebben hun huizen gebarriceerd. De chefs van de generale staven der Kleine Entente zullen op 14 Juni te Boeka rest een samenspreking houden. Tengevolge van de aanhoudende regen buien en de ongewoon hevige koude van do vorige week, zijn op de Lech-vlakte (Duitschl.) 220 schapen, deel uitmakende van een ongeveer 1000 schapen tellende kudde, welke pas geschoren was, omge komen. DE FRANSCHE STAKINGEN NOG NiET BETEUGELD De kolenmijnen in Noord-Frankrijk stil gelegd In het Parijsche bouwbedrijf is de staking algemeen Het Zaterdag .LI. door de drie mijn- werkersorganisaties. te Anziu in het -- departement van het Noorden en het departement van Calais uitgevaardig de stakingsparool is. blijkens nadere gegevens, in het geheele steenkolen bekken opgevolgd. Honderd vijftigduizend arbeiders zün bij deze actie betrokken, de meeste schachten en fabrieken zijn door de stakers bezet. In enkele mijnschachten te Carvin en Ostricourt worden Inge nieurs en kantoorpersoneel op de kan toren door de stakers gevangen gehou den. In alle mijnen van het arrondisse ment Douai ligt het werk stil. Overigens heeft de stakingsbewe ging zich in deze stad nog uitgebreid tot de bierbrouwerij, de confectie-in- dustrie. de electrische centrale, de me taalnijverheid en de eenheidsprijzen- winkels. Men schat het aantal stakers in het arrondissement Douai op 30 a 35.000 Ook in St. Quentin heeft de sta kingsbeweging zich nog uitgebreid, daar hebben thans 2000 arbeiders het werk neergelegd. In het gebied van Fijssel is de sta king onder de bouwvakarbeiders al gemeen. De toestand is nog steeds rus tig. Te Duinkerken hebben de havenarbeiders hun kameraden verboden te werken en de hekken gesloten, zoodat niemand de haven kon verlaten. Te half tien hebben 2000 ar beiders der marinewerven de terreinen be zel en het werk neergelegd. De havenbassins werden door middel van vaartuigen af gesloten, zoodat de sclieepa-aart stil ligt. Ook elders in de provincie heeft de sta king zich nog uitgdbreid, zoo b.v. te We vers en Hazebrouck, waar een duizendtal don arbeid neerlegden. In Rouaan zijn nog 1700 arbeiders textiel- an papierfabrieken in staking ge gaan. In het gebied van Parijs is de staking al gemeen in de bouwbedrijven. Alle categorieën "bouwvakarbeiders hebben het werk neergelegd en bezetten de werk plaatsen. In beginsel zijn intfusschen werkgevers en arbeiders in deze branche liet eens gewor den, zoodat de hoop gewetigd i£, dat dit con flict niet van langen duur zal zijn. Het personeel van de Messageries Hachet- te heeft de principieele overeenstemming goedgekeurd, die tusschen de direotie en de personeelsvertegenwoordigers tot stand was gekomen. Het personeel heeft zich ver bonden het werk te hervatten, zoodra het definitieve contract zou zijn onderteekend. Twee employés van deze maatschappij, die een dagbladen-kiosk dezer dagen had den omvergeworpen, zijn resp. tot voor waardelijke 9traffen van één en van zes maanden gevangenisstraf. De stakingsbeweging te Parijs heeft zich ook uitgebreid tot twee belangrijke verze keringsmaatschappijen, waar het personeel de bekende taotiek volgt der z.g. symboli sche bezetting. Er zijn onderhandelingen geopend tus schen de directies der verzekeringsmaat schappijen en de vertegenwoordigers van 't perSónel, teneinde te komen tot een collec tief arbeidscontract. stilt en voorkomt pijnen! Communiqué van Werk gevers bond De „algemeene bond van de Fransche pro ductie" heeft een communiqué uf'gegeven, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat tijdens de onderhandelingen mot de arbeidersafge vaardigden gemakkelijk overeenstemming kon worden bereikt over de kwestie, de vak- vercenigingsvrijheid en de instelling van arbeidersafgevaardigden, betreffende. Wat daarentegen de geëischte loonsverhooging aangaat, was een onmiddellijke overeen stemming niet mogelijk, temeer wijl de ar beiders ook eischen stellen betreffende een 40-u ren week en uitbetaling van loon tijdens vacanties. De kwestie is derhalve ter scheids rechterlijke uitspraak voorgelegd aan den 'ster-president, die het aanpassingscijfer de loonen heeft vastgesteld. De nieuwe wetten De regeering zal beraadslagen over de vol tooiing der wetsontwerpen, welke bij het bureau der Kamer zullen worden ingediend en die betrekking hebebn op de organisatie den arbeid en verschillende sociale her vormingen. Aan de Kamer zal worden verzocht oen Donderdag of Vrijdag over deze wetsont werpen te stemmen. Waarschijnlijk zal de Senaat ze dan nog DE SPANNING TUSSCHEN NANKING EN KANON STAAT ER EEN OORLOG VOOR DE DEUR? Tsjang Kai Sjek's meening Maarschalk Tsjang Kai Shok heeft zich voor het eerst in het openbaar uit gesproken over zijn standpunt ten op zichte van de oorlogszuchtige besluiten van Kanton tegenover Japan. De maarschalk verklaarde, dat ook de Nanking-regeering de mogelijkheid van een van de zijde van Kanton dreigende burgeroorlog niet uitgesloten acht. In een rede, welke hij in het gebouw der Koeomintang heeft gehouden, kondigde Tsjang Kai Sjek aan, dat hij het executief comité zal bijeenroepen, ten einde een be sluit te nemen over de door de Regeering met het oog op den nieuwen toestand te velgen politiek en sprak {le hoop uit, dat de politieke raad van het Zuid-Westen zich niet van de diplomatieke kwesties zal be dienen als „een alibi voor een burgerkrijg". In het verdere verloop van zijn rede wees Tsjang Kai Sjek er op. dat het verklaren oorlog of het voeren van vredes onderhandelingen behooren tot de bevoegd heid van de centrale regeering. Tenslotte erklaarde de maarschalk, dat hij hoopte, dat Kwangsi en Kwantoeng vertegenwoor digd zullen zijn op de plenaire zitting van het executief comité. Naar Chineesche bladen melden, zijn twee hooge leiders der Kantonneesche strijd krachten afgetreden, namelijk generaal rhef van den generalen staf an het. eers e marsclileger en Tsjang Sjl ling, leider van 'het marinedepartement i: de Kantonregeering. Over de motieven, welke tot. hun aftreden leidden, is niets bekend, doch men gelooft, dat beiden zich verzet hebben tegen de oor- logsmaairegelen tegen de Nanking-regee ring. Men spreekt voorts vam plannen tot aftreden van andere personen, met name van den inspecteur van buitenlandscheaan gelegenheden. Kan Tsjai Hoe. Gemeld wordt, dat de autoriteiten van de provincie Kwamtoeng door officieren van 't ontbonden 19de leger worden overstelpt met verzoeken om inlijving bij dc Kwantoeng- troepen. Het transport van afdeelingen van het Kwantoeng-leger naar het Noorden duurt voort. In tegenstelling tot de berichten uit Hankow, volgens welke, zooals gemeld, twee divisies der Zuidelijke troepen Moenan zou den zijn binnengerukt, ontkent de Kanton regeering, naar Reuter meldt, officieel, dat haar troepen Hoenan zijn binnengerukt. De Britsche fascisten protesteeren De Britsche fascisten hebben te Londen een door ruim 20.000 personen bezochte ver gadering gehouden, om te protesteeren tegen de aanwezigheid te Londen van Hailé Sélassie. Men besloot aan de regeering te verzoeken hem te herinneren aan zijn plicht om incognito te blijven. Tevens eischte de vergadering de onmiddellijke opheffing eer sancties, teneinde een toenadering tusschen Engeland en Italië mogelijk te maken. de onlusten in palestina EEN VERIJDELDE SPOORWEGAANSLAG De Arabieren collecteeren in Egypte Opstandelingen hebben een poging ge daan 'óm in de nabijheid van Jeruzalem een spoorbrug op te blazen. De machinist ech ter had argwaan gekregen en bracht den trein vlak voor de brug tot staan, waarna hij een mederijdende agent van politie een onderzoek op de brug dcecl instellen. Daar bij bleek, dat drie groote gaten in het met selwerk waren geboord, welke gevuld waren met dynamiet. Een bom op de markt In het oude deel van Jeruzalem is een bom geworpen midden op een markt, waar door 24 personen, meerendeels Arabische boeren, die hun producten stonden te ver- koopen, werden gewond, waarvan 8 ernstig Arabische geld-inzameling Een delegatie van Palestijnsche Arabieren is in Egypte aangekomen, teneinde te col- lecteeren ten gunste van do Arabische be weging in Palestina. De delegatie heeft een oproep aan het Egyptische volk uitgevaardigd, waarin ge wezen wordt op de gevaren der Joodsche imigratie en waarin het Egyptische volk wordt uitgenoodigd, de Palestijnsche broe ders te hulp te komen, wier vreedzame be weging van legitiem protest veranderd is in een revolte, tengevolge van de bloedige Engelsche onderdrukking. Troepen beschoten Gisteravond ziin detachementen Britsche poli tietroepen uit een hinderlaag bescho ten. Op hun kampen bij Hebron, Jcnin en Nabloes werd geschoten, doch niemand werd getroffen. De manschappen beantwoordden het vuur. In den afgeloopen nacht zijn vijf bom men geworpen in de tuinen van de meis jesschool te Gaza. INSTORTINGSRAMP TE BOEKAREST Tribunes storten in bij een parade Talrijke dooden en gewonden Bij een parade van jeugdbonden te Boe karest, gehouden ter eere van koning Carol van Roemenië, zijn enkele tribunes met toe schouwers ingestort, waardoor honderden menschen onder de-balken en planken te recht kwamen. Omtrent het aantal slachtoffers werden tot dusver geen officieele gegevens beschik baar gesteld cn loopen de schattingen der halve nog steeds uiteen. De meest oncon troleerbare geruchten zijn in omloop. Som mige gewagen van 300 dooden en 1200 ge wonden. Andere, meer geloofwaardige waar nemers, schatten het aantal dooden op vijf en twintig, doch het aantal gewonden op minstens vier honderd. In de Roemeenschc hoofdstad heerscht een pijnlijk gedrukte stemming. De bladen, die in verband met de feeste lijkheden niet zouden verschijnen, gaven speciale edities uit, doch beperkten hun be richtgeving tot het afdrukken van een of ficieuze mededeeling over het ongeluk. Een in de namiddaguren gepubliceerd be richt maakte melding van 14 dooden. Allo ziekenhuizen waren spoedig vol gewonden. De Negus te Londen De Negus was gisteren met zijn gezin te gast bij de vertegenwoordigers van 35 Brit sche en andere vrouwenorganisaties op een landgoed te Wimbledon. Vandaag zal hij een receptie geven in de tuinen van de Abessijnsche legatie te Lon den. Er zijn bijna 700 personen uitgenoo digd. Duitschland krijgt „Serviermeisters" Een Zuid-Afrikaansche vereeniging van 'werkgevers heeft besloten alle typistes te ontslaan, die de mode der gelakte nagels volgen! Als gevolg van de toenemeiide s ta- kingsbeweging doet zich in Parijs reeds een tekort aan benzine ge voelen. Op boven staande eigenaar dige wijze luordt dit op dc benzine pompen kenbaar gemaakt 'n Glaasje Pils (Van onzen Duitschcn correspondent) Nadat reeds onlangs de opleiding voor het herbergiersbedrijf met Pruisische nauw keurigheid is geregeld, heeft de „Rijksar- beidsgemeenschap voor berocpsopvoeding en beroepsopleiding in het herbergiersbe drijf" thans ook nieuwe bepalingen uitge vaardigd inzake de opleiding en hieraan heeft ieder, die op dit gebied carrière wil maken, zich streng te houden! Is een leerjongen langzamerhand tot be diende opgegroeid, dan wordt hij overgeno men door het „Gehilfenamt", dat voor zijn verdere opleiding heeft te zorgen. Het ter rein der voorbereidende werkzaamheid wordt dan uitgebreid, in. dien zin, dat een kellner ook als kok moet kunnen meehel pen in de keuken en omgekeerd. Men wil zoodoende een eenzijdige ontwikkeling voorkomen en te dien einde moet de ad- junct-kellner tot zijn 25ste jaar herhaalde lijk van beroep wisselen. Het voorbereidend werk der Olympiade heeft al bewezen, dat het onderwijs in vreemde talen daarbij een belangrijke plaats inneemt en onwillekeu rig hebben wij overlegd, of zulks ook voor onze kellners niet van belang zou wezen, daar het vreemdelingenverkeer ecnerzijds en het restauratiebedrijf anderzijds hierdoor kan worden bevorderd. Na een leertijd van zeven jaar tijds kan de 25 jaar geworden kellner zich aan het voorgeschreven eindexamen onderwerpen. Slaagt de candidaat, clan wordt de koks maat bevorderd tot „Küchenmeister" en de kellner-candidaat wordt voortaan „Servier- meister" genoemd. Wij kunnen het dus bin nen afzienbaren tijd beleven, dat men niet meer ,.Herr Ober", maar „Ilerr Servicr- meister" hoort roepen! De gehoorzaamheid in het Derde Rijk is zoo enorm, dat dit wel licht eerder gepeuren zal. dan de buiten wereld vermoedt. Verstandiger wil het ons echter toeschijnen, dat men met deze nieu we formuleering nog maar even wacht, want tijdens de Olympiade zullen alle bui tenlandsche bezoekers den kellner nog wel met „Ilerr Ober" aanspreken! Nu we ons dan toch met het restaura- teursbedrijf bezig houden, mag er wel op een fout gewezen worden, welke niet in Duitschland alleen, maar minstens evenzeer in Nederland is ingeburserd. .Ik bedoel het misbruik van de uitdrukking „een glaasje pils!'" Iedereen weet natuurlijk heel goed, dat het „Pilsener Urquell" enkel en alleen afkomstig is uit de Boheemsche stad Pil- scn en tevens, dat dus deze wereldberoemde brouwerij die juist in den vorigen zomer door een groot aantal vertegenwoordigers der buitenlandsche pers vanuit Berlijn is bezocht en bewonderd uitsluitend het recht heeft, van Pilsener bier te spreken! In Duitschland drinkt men haast overal bepaalde soorten bier, die dc bijzondere kwaliteit weergeven door het aanvullend woordje „Pilsner", bijvoorbeeld het veel ge dronken „Radeberger Pilsener", een vol gens het Boheemsche systeem gebrouwde soort Duitsch bier. De strijd om deze en soortgelijke benaming gaat reeds terug tot in de vorige eeuw. Ik herinner aan een pro ces van 1900. dat zelfs is doorgevoerd tot de hoogste juridische instantie, het Rijksge rechtshof te Leipzig! De aanklacht ging van de brouwerij in Pilsen uit en de uit spraak was van blijvende beteekenis. ook voor onzen tijd, want dc benaming „Pilse ner" werd slechts toegestaan, wanneer men tevens de plaats der brouwerij in dien ti tel aangaf. „Pilsener bier" of „Pilsener Urquell" kon alleen maar uit de stad Pil sen afkomstig zijn en anderen mochten dus in dezen .naam geen gebruik maken. Hoewel de Pilsener brouwers sedert dien meerdere malen beproefd hebben, deke uit spraak ongedaan te maken, heeft men zich te Leipzig voor de Duitsche brouwerijen aan de oorspronkelijke beslissing gehouden. Nog onlangs is het thema naar aanleiding van aanklacht opnieuw ter sprake gekomen nerk waar dig genoeg, erkende de hoog ste juridische instantie, dat er in de oor spronkelijke Duitsche uitspraak iets onbil lijks ligt voor de brouwerijen in de Boheem sche bierstad. Men voegde er echter aan toe. dal het gebruik maken van den typee enden naam „Pilsen" in den loop der ja ren tot een internationale aangelegenheid s geworden. Hetgeen wij natuurlijk allen rkennen. ook al wil het ons toeschijnen, •dat. het misbruik er niet beter door wordt! Volgens de laatste rechterlijke uitspraak fe Leipzig kunnen de Boheemsche brouwers ■zich niet meer op den plaatsnaam Pilsen beroepen, maar kunnen zij hoogstens als bevoegde deskundigen nagaan, of de kwa liteit van het bier, dat ook van den naam Pilsen gebruik maakt, in overeenstemming of in strijd is met het door hen gebrouwde gerstesap! Waaruit dan voor ons valt af te leiden, dat we al net eender als vroeger kunnen voortgaan met de gebruikelijke be stelling: „Kellner, brengt u mij maar een ■glaasje pils!" uit de pers Volkenbond en Vrijmetselarij In ons artikel vóór Volkenbondsdag we zen we in 't voorbijgaan af het betoog, dal de Volkenhond feitelijk een schepping is van de vrijmetselarij en bijgevolg zonder meer moet worden gewraakt. In verband met, dit punt maakt mr. R. Regout S.J; een paar behartigenswaardige opmerkingen in de „Gelderlander" (r.k.) Allereerst wijst hij er op dat van het be gin van de wereldoorlog af het denkbeeld om een duurzame vrede te verkrijgen door het oprichten van een bond dor volken vooraan in de belangstelling heeft gestaan. Voordat het vrijmetselaarscongres van Juni 1917 zijn plan ontwikkelde, waren minstens vijftien soortgelijke plannen in meer of minder uitgewerkte vorm ver schenen, uitgaande van particulieren en vereenigingen van a' lerlei schakeering. De bekende oproep van Paus Benedic- tus XV om tot een rechtsordening over te gaan dateert van 1 Augustus 1917. Ook in ons land is onder leiding vooral van mr. Lodcr groote activiteit in deze richting ontwikkeld. Pater Regout acht het derhavle onjuist dat do volkenbond een maconnieke schep ping zou zijn, al is het zéér waarschijn lijk dat de Logo een krachtige invloed heeft uitgeoefend op het ontstaan van de Bond en ook thans nog tracht haar in vloed uit te oefenen. Voor de roomsch katholieken meent mr. Regout, moet dit een reden tot voorzichtig heid maar tevens een prikkel zijn om de juiste beginselen, die aan de Volkenbond ten grondslag liggen, tc steunen. „Wij moeten niet wéér achterblijven, zoo als wij een halve eeuw geleden achter bic ven bij de noodzakelijke sociale hervorming uit Mantrouwen tegenover de actie der so- Het Duitsche recht „Heeft men vroeger dikwijls genoeg de indruk gehad, dat het leven der natie ondergeschikt is aan de formeele wet, in de nationaal-socialistische staat is de wet slechts de dienares voor het leven Tan ons volk. Wetten mogen niet het leven zijn weg voorschrijven, maar hebben zich omgekeerd naar het eeuwige leven te richten". ITet is overbodig er op tc wijzen, dat Goebbels onder „eeuwig leven" iets anders verstaat dan de Heilige Schrift; hij dacht aan „bloed en bodem", aan „rassig volks- dom" of hoe men liet meer wil noemen. Maar dan is het ook duidelijk, dat het Duitsche recht iets geheel anders is dan het „eeuwige Rechts Gods". Het "wiebelt, zou Kuyper zegen, op een vlottende levensbe schouwing. Les uit België Over de verkiezingen in België schrijvend merkten we o.m. op: „Nu België. De Roomseh-Katholicken gingen niet de sociaal-democraten in zee en- samen uit, samen thuis; maar geslagen, overwonnen; niet meer de sterkste fractie in de Kamer." Naar aanleiding hiervan merkt de Resi dentiebode op: Deze voorstelling van zaken lijkt ona toch wel wal héél simplistisch. De katholieken gingen in zee met de sociaal-democraten, ja, maar ookmet dc liberalen. Niet dat feit was oorzaak van hun tegen slag. maar wel zal het eenvoudige feit, dat ze samenregeerden en nog niet allen te vreden konden stellen, hun alle drie ge schaad hebben. Zooals de regeerende par tijen steeds in 't nadeel plegen te zijn. Daarbij, onze collega weet toch ook wel, hoe de katholieken in den put zaten met de financieele debacles van sommige hun ner voormannen. Of ze daarin subjectief schuldig stonden of niet. vraagt de kiezer zich niet af- Die twee oorzaken hebben ongetwijfeld zeer in 't nadeel der katholieken gewerkt. Het samengaan met socialisten staat er o.i. geheel buiten. Wij hebben er zelf op gewezen- dat dé droevige vermenging van financiën en poli tiek niet geringe schuld heeft aan de neder laag. Maar de beslissende factor was toch het samengaan van rood en roomsch in de richting van het roode plan van de arbeid- Dat er ook liberalen bij betrokken waren verandert daaraan in principe niets De ijver van de roode pers in ons land om de Belgische regeering tc steunen hier breekt men bij voorkeur af! bewijst vol doende. dat wij de kwestie eenvoudig, maar niet al te simplistisch stelden. vliegtuig ontploft in stadscentrum Brandende benzine stroomt over straat Voorbijgangers in vuur gehuld Door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak is in het cen'trum van de Zuid-Slavische stad Dubrovnik (Ragusa) gisterpniddag een militair vliegtuig neergestort. Het sloeg te pletter op een huis, waarbij de benzine-tank van 't toestel explodeerde. De brandende benzine stroomde ;n de nauwe straat, waar het verkeer op dit mid daguur zeer druk was. Verscheiden voorbijgangers geraakten in brand en stoven als levende fakkels uiteen Drie personen kwamen ter plaatse in de lammen om, terwijl dertien andere met verschrikkelijke brandwonden naar het iekenhuis moesten worden overgebracht. Vier hunner verkeeren in levensgevaar. Het huis, waarop het vliegtuig terecht kwam, is totaal uitgebrand, terwijl drie an dere huizen ernstig door het vuur werden geteisterd. Het is vooral aan het onmiddellijk ingrij pen der brandweer te danken, alsmede aau het feit, dat er volkomen windstilte heersch- te. dat de brand niet nog groo'eren omvang heeft aangenomen. Het ongeluk had een ca- tastrophe kunnen worden voor de geheele De lijken van den piloot en van den waar nemer van het. vliegtuig zijn, geheel ver koold, ui? het tot een vormlooze massa ver smolten toestel geborgen. De Argentijnsche gezant naar Mussolini De Italiaansche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Suvich heeft den ambassadeur van Argentinië bij zich ont- Doel van dit onderhoud was, een onder houd voor te bereiden, dat de ambassadeur zeer binnenkort met Mussolini zal hebhen. Men geeft te verstaan dat de bedoeling van het bezoek was de Italiaansche regce- ring een uiteenzetting te geven van don geest van het Argentijnsche voorstel om dc volkenbonrtsvergadering bijeen te roepen en omtrent de plannen der regeering te Buenos Aires. Geen Italiaansch-Duitsche overeenkomst In verantwoordelijke kringen te Rome ontkent men het bestaan van 'n Italiaansch Duitsch niet-aanvalsverdrag of een Itali- aansch-Duitsch militair bondgenootschap, zooals in het buitenland was meegedeeld. Men voegt hieraan toe. dat Ttalië voorne mens is zich meer actief bezig te houden met de Europeesche aangelegenheoen. In dezen geest heeft men besloten goede betrekkingen met alle landen te onderhou den, zonder zijn lot met dat van eenig land in het bijzonder te verbinden, ten einde een stabiel politiek evenwicht in Europa te ver zekeren. Het Haagsche Internationale Gerechtshof De beide vacatures De secretaris-generaal van den Volken bond Avcnol heeft cr de bondsleden tele grafisch aan herinnerd, dat in de Volken- bondshijeenkomst van 30 Juni a.s. twee nieuwe rechters zullen moeten worden ge kozen in liet Permanent Hof van Interna tionale Justitie te Den Haag, in de vaca tures van wijlen professor Schqcking en ran Kellogg die zijn ontslag als lid van 't Haagsche Hof heeft genomen. Men neemt algemeen aan, dat de Ameri- kaansehe professor Hudson de opvolger n Kellogg zal worden, terwijl daarentegen de uitslag der verkiezing in de vacature Schifcking nog niet is te voorzien. DE ANTWERPSCHE HAVENSTAKING De toestand blijft onveranderd Wordt ook de diamantindustrie onrustig? In de haven van Antwerpen is de toe stand nog ongewijzigd; de staking duurt voort in onverminderde mate. Inmiddels hebben weder besprekingen plaats in do hoop op deze wijze het conflict tot een op lossing te brengen. Er doen geruchten de ronde, dat ook de Antwerpsche diamantbewerkers geneigd zouden zijn, in staking te gaan. In verband met den benepen toestand Itt deze nijverheid hecht men aan deze ge ruchten niet veel geloof. Niettemin zijn bij de diamantslijperijen de noodig geachte voorzorgsmaatregelen getroffen. De Belgische kabinetscrisis Een nieuwe opdracht aan Van Zeeland Zooals vrij algemeen verwacht werd is de heer Vandervelde de chef der Bel gische Werkliedenpartij niet erin geslaagd een nieuw Belgisch ministerie samen ta stellen. 1-Iij heeft daarom aan Koning Leo- polc. verzocht, hem van deze opdracht te ontlasten en den wensch uitgesproken, dat opnieuw op Van Zeeland een beroep zou worden gedaan. De heep Van Zeeland die daarop ten paleize werd ontboden, heeft aan den koning die hem verzocht een kabinet te vormen, één etmaal bedenktijd gevraagd. Vermoedelijk zal Van Zeeland tenslotte cie taak der kabi netsformatie opnieuw aanvaarden, en zal tegen het eind der week de Belgische mi nistercrisis kunnen zijn opgelost. De Oostenrljksche troonpretendent spreekt De „Daily Herald" publiceert een berient uit Weenen, volgens hetwelk Aartshertog Otto van Habsburg een schrijven heeft ge zonden aan het Tiroolsche dorpje Munster, dat den troonpretendent kort gcleaen tot eereburger heeft benoemd. In dit schrijven zegt Aartshertog Otto: „Het is hoog tijd voor een beslissende ac tie. Ik ben gereed op elk uur naar huls terug te keeren en Oostenrijk zijn oude eenheid, zijn oude kracht en zijn oude wel- lart, weer te geven. „Ik alleen vertegenwoordig het Tegitimis- tische beginsel, vastgelegd door God, boven alle worsteling en boven allen wedijver. „Tengevolge van het ontbroken van een hoogste macht is er een voortdurende strijd om de macht in den staat. „De concentratie van alle krachten ia noodig. Ik zou dit tot stand kunnen brengen met de hulp van God, want ik ontleen mijn titel aan geen enkele groep." De zee-engten-conferentie De Turksche regeering heeft de opening in de diplomatieke conferentie tot herzie ning van het regime der zee-engten thans definitief vastgesteld op 22 Juni. Men verwacht, dat deze conferentie tegen 26 Juni zal worden onderbroken, teneinde de deelnemers in slaat te stellen, zich naar Genève te begeven tot bijwoning van de zit tingen van den Vnlkenbondsraad en de Vol- kenbondsasse mbl ée. Gedurende dien tijd zouden door de con ferentie te benoemen commissies accoordcn voorbereiaen, die in de tweede zitting van de conferentie, begin Juli zullen worden be studeerd. ztin door de Middelbui et °Rna;°c! ijaprekei uit Wemelditure. üehtbank vrijere- :e gelegde dii MOORD TE OSS k >nclu£ie in de inzake di >c adv.-ge ilitshof te 1 bU den Hoogen Raad na aak van P. W.t die in hooz ond voor het hof te 's-Hert. moord op J. L. Hartogs Jiea

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2