^Limwe £>iitedjf GTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Grafis lezen tot 1 Juli abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/« cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. 5799 maandag 8 juni 1936 15e Jaargang 9tfoertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels f 1.I71/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Voor bet bevragen aan 't bureau V word! berekend 0.10 Miemand kan juist heden, in deze spannende dagen van wereldgebeurtenissen, buiten zijn dagblad. De groote vraag is, door welk dagblad het Christelijk gezin zich laat voorlichten. Er kan nog zooveel sleur of misverstand aanwezig zijn bij Uw familielid, Uw vriend of Uw buurman, waardoor hij voortleeft zonder Christelijk Dagblad. Geestelijke schade wordt dan be rokkend aan den eigen kleinen kring en aan den grooten kring van het Christelijk gemeenschapsleven. Maak dezulken lezer van ons blad. Nu is het de juiste tijd. Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers gratis. Nieuwe abonné's kan men opgeven per schrijven aan ons adres, en ook door opzending van het inteeken- billet, elders in dit blad te vinden, aan DE ADMINISTRATIE. NIEUWE LASTEN Tegenover de eischen van het hoogere gezag is er van de zijde der Gemeente besturen herhaaldelijk op gewezen, dat de positie der gemeenten in het algemeen be langrijk gunstiger zou wezen, ware het niet, dat vooral van de kant van het Rijk telkens »veer afschuiving van lasten heeft plaats gevonden. Het Rijk bezuinigde dan, mhar de ge meenten zagen zich voor de taak ge steld de „besparingen" over te nemen. Eenerzij ds zien de gemeenten door derge lijke maatregelen hun inkomsten vermin derd, anderzijds stijgen de uitgaven. Om enkele posten van beteekenis uit de laatste tijd te noemen: de uitkeering per inwoner uit het gemeentefonds is in het meerendeel der gemeenten belangrijk ver laagd en neemt van jaar tot jaar verder af. De kosten van steunverleening, die vóór 1936 nog tot een maximum van 90% door het Rijk konden worden vergoed, worden Voortaan vereffend tot ten hoogste 85%. Het is geên wonder, dat de provinciale besturen deze methode volgen en haar met name toepassen op het gebied der krankzin nigenverzorging, die zware eischen stelt aan de gewestelijke kassen» hoewel nog veel zwaardere aan die der gemeenten. Nadat op dit pad Ged. Staten van andere gewesten waren voorgegaan, hebben thans Ged. Staten van Zuid-Holland een voorstel Ingediend tot verlaging der subsidie in deze kosten aan de gemeenten, welk voorstel voor de provincie een besparing zal opleve ren van 510.000. Terwijl de provincie Zuid-Holland voor heen een derde der kosten vergoedde, zal zij voortaan alleen voor haar rekening ne men de helft van hetgeen per patiënt boven 450.wordt betaald. Dat wil dus zeggen dat de eerste 450. die in geen geval voor verlaging in aan merking komen, volledig ten laste der ge meenten worden gebracht. Tegenover deze zwaardere druk moge 6taan, dat volgens het voorstel hetgeen op derden wordt verhaald voortaan in zijn ge heel aan de gemeenten ten goede komt, ook zoo nog houdt de nieuwe regeling in een ernstige verzwaring van druk, hetgeen wel blijkt uit de geraamde besparing, die wordt gesteld op een half millioen per jaar. Wij verstaan zeer wel, dat ook de provin cie naar verlaging van lasten moet streven, maar willen er toch op wijzen, dat de posi tie van zeer vele gemeenten in Zuid-Hol land heelwat ongunstiger is. Terwijl tal van gemeenten, met name 'die, Waaruit het grootste aantal patiënten af komstig is, zich bevinden aan de grens der belastingheffing, wordt Zuid-Holland daar van nog door een eerbiedwaardige marge gescheiden. We vragen ons Haarom af of, ook wan neer Ged. Staten een herziening der gelden de regeling noodzakelijk blijven achten, een minder drastische wijziging niet ge- wenscht zou zijn. GEVAARLIJK EN ONAAN VAARDBAAR ADVIES De vorige week heeft 'do Commissie- Krayenlioff inzake het Vreemdelingen- keer, indertijd ingesteld door den Minister van Handel, haar rapport uitgebracht Een groot deel der uitgebrachte adviezen ademt een beslist vrijzinnige geest. Immers wordt aanbevolen wederinvoering van het hazardspel in enkele groote badplaatsen en de totalisator bij wedrennen. Voorts worden minder .verbodsbepalingen, bepleit inzake bewegingsvrijheid van toeristen en hun ver voermiddelen, belemmering van het Zon- dagsverkeer, openings- en sluitingsuren van publieke lokalen, genot van versch brood, enz. De vrijmoedigheid der commissie om deze dingen bij de Regeering aan te bevelen, gaat wel heel ver. Met één slag zou de vrucht van jarenlange strijd tegen veel on zedelijks, tegen ontheiliging van de rustdag, tegen speelwoede en dobbelzucht vernietigd worden; alleen en uitsluitend om gehoopt maatschappelijk gewin. Het is een gevaarlijk, doch tevens onaan vaardbaar advies. Als de heeren geen betere raad weten te geven dan de stichting van een Nationaal Instituut voor Toerisme, dat aan de regeeringskas jaarlijks een half millioen zal kosten (dat is iets minder dan alle Duitschers in ons land mogen verteren) en de invoering van zedebedervende specu laties, dan is het jammer van de moeite en kosten, welke aan de vervaardiging van dit advies zijn besteed. Veel kijk op het Christelijk-nationale karakter van ons volk heeft deze commis sie niet. Richtprijzen der Landbouwproducten Te Arnhem is de 97e algemeene vergade ring gehouden van de Geldersch-Overijsel- sche Maatschappij van Landbouw. De voorzitter Mr. A. G. A. ridder van Rappard wees er op, dat de toestanden In den landbouw nog treurig zijn. Overheids maatregelen kunnen vooralsnog niet wor den gemist. Het is gemakkelijk om te zeg gen, dat de crisismaatregelen moeten wor den opgeheven en de boeren worden vrij gelaten, doch spreker is overtuigd, dat als de regeering niet lvad gesteund de boeren stand ten onder was gegaan. Door ir. O. J. Cleveringa uit Zutphen werd een inleiding gehouden over „Nieuwe resultaten, verkregen met het onderzoek naar doelmatige grondbewerking en organi sche bemesting van bouw- en grasland". Voorts nam de vergadering een motie aan, waarin de wensch werd uitgesproken dat gezien de toenemende armoede in den boerenstand, geen verdere verlaging van de richtprijzen van landbouwproducten zou plaats vinden. TEELT VAN ZIJDERUPSEN De Nederlandsche Zijdeteelt vereeniging meldt ons, dat de teelt van zijderupsen in ons land thans is aangevangen. Het secretariaat te Arnhem heeft, afgele verd een aantal van ongeveer 100 gram eitjes, waaruit circa 120.000 rupsen kunnen voortgebracht worden. Bij gunstig resultaat heteekent dit een opbrengst van 120 kilogr. droge cocons. Dank zij de medewerking van de Nederlandsche Heidemaatschappij zal door bovengenoemde vereeniging „De Neder landsche Zijdeteeltvereenising" voor de in geleverde goede cocons f 2.50 a f 3.00 per kilogram worden uitbetaald. De in de teelt gebracht soort zullen goud kleurige cocons opleveren, van prima kwa liteit zijde. Als de voeding der moerbeibla ren niet te schraal, doch, den telers bekend, op behoorlijke en ruime basis plaats vindt, dan kan men fraaie groote cocons verwach ten en is het zeker niet overdreven, dat 900 a 100 stuks droge cocons 1 kilogram zullen wegen. Zoover onze inlichtingen strekken, is de groei van de moerbei planten in ons land goed, in het begin had do droogte daarop een ongunstigen invloed, de laatste weken heeft de regen verbetering gebracht NOTARIAAT Aan A. L. Haremaker Is eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van notaris te Am sterdam. RECHTERLIJKE MACHT Benoemd li tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. J, E. van der Meu- ■len t© Utrecht. DE NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL Benoeming van Jonkheer Mr. A. W. L. Tjarda v. Starkenborgh Stachouwer te wachten Zijn levensloop De loopende geruchten omtrent de benoeming van Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta chouwer, Hr. Ms. Gezant te Brussel, tot Gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië houden dermate aan, dat thans wel mag worden aangeno men, dat die benoeming binnenkort zal afkomen. Jhr. Mr. Alidius Warmoldus Lambertus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer werd 7 Maart 1SS8 te Groningen geboren. Hij stu deerde aan de Universiteit te Groningen in de Rechtswetenschappen en dootoreerde tn 1911. Na zijn promotie vestigde hij zich te 's-Gravenhage als advocaat op het kantoor van Mrs. De Ranitz Bakker en.De Hoog, totdat hij in 1912 werd benoemd tot adjunct- commies bij het Departement van Buiten'- landsehe Zaken. In 1915 ging hij in den iiplomatieken dienst en werd benoemd tot honorair atitaché bij de Nederl. legatie te Brussel, in 1915 tot gezan'iscliapsraad te Washington, in 1919 tot gezantschapsraad te Parijs en in 1924 tot gezantschapsraad te Berlijn. In 1925 werd hij als opvolger van zijn vader benoemd tot Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen. Sedert 1928 is hij daar tevens president-curator van de Universiteit. Sinds 1933 is hij gezant te Brussel. Jhr. Tjarda is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en de liberale begin selen toegedaan. BELGISCHE KWEEKERS BEZOEKEN WESTLAND Een gezelschap Belgische Kweekers heeft op uitnoodiging van de zaadhandel „Hollan- dia" te Poeldijk een excursie door het West- land gemaakt. Verschillende veilingen w< den bezocht, benevens enkele kweekerijen. ONZE ZUIVEL TE TEL-AVIV BEKROOND Naar wij vernemen, heeft de zuivel-export maatschappij de N.V. „Nabo" te 's-Graven hage de gouden medaille verworven voor haar inzending op de jaarbeurs te Tel-Aviv in Palestina. Schietpartij in IJmuiden Een vrouw vrij ernstig gewond Zondagmiddag omstreeks twee uur werd het stille gedeelie van IJmuiden in rep en roer gebracht door een zekeren D. de R., een man, die bekend sTaat als een dronkaard en wiens vrouw ecnigen tijd geleden een einde aan haar leven maakte. Do R., die zich bij een twistgesprek met de jongste dochter van zijn vrouw zeer had opgewonden, snelde plotseling zijn woning in De la Reijstraat! binnen en kwam met een geladen revolver naar buiten, waar mede hij eenige schoten loste, zonder echter iemand ,te raken. Een der kogels kwam door een rüit in de voorkamer van zijn woning terecht. De kogel werd later ge vonden. De man, die zich steeds meer op wond, snelde daarop naar de woning van zijn zwager van R., in de Pres. Kruger- sTraat, op korten afstand van zijn eigen woning. Hier loste hij wederom eenige schoten, met het gevolg, dat de echtgenoo- te van Van R. door een schampschot vrij ernstig in het gelaar gewond werd. Juist wilde de onverlaat zijn handen opheffen om opnieuw te schieten, toen eenige man nen hem overmeesterden. Het zou zeker slecht met hem afgeioopen zijn, als niet in middels eenige politieagenten ter plaatse waren verschenen die hem boeiden en naar het politiebureau op het Willemsplein over brachten, waar hij werd ingesloten. De getroffen vrouw werd door dr. K. ver bonden en kon weer huiswaarts keeren.. Het spreekt vanzelf, dat de schietpartij een groote opschudding veroorzaakte. Nog langen tijd na het gebeurde werd het geval in de omgeving druk besproken. De buren hopen van harte, dat zij thans voor goed van den man Verlost zijn, daar deze meermalen laat in den nacht dronken thuis kwam, waardoor zij in him nachtrus? ge stoord werden. Gouverneurswisseling bij de Fransche Bank LABEYRIE VOLGT TANNERY OP Grooter invloed van de Staat op de circulatiebank Een van de eerste daden der nieuwe Fransche Regeering is geweest het ver- leenen van eervol ontslag aan den heer Tannery als gouverneur van de Bank van Frankrijk. In zijn plaats is benoemd tot gouverneur de heer Labeyrie, tot dusver gouverneur- generaal bij de Cour des Comptes (Rekenkamei*). Het Ministerie van Financiën heeft een communiqué ge publiceerd, waarin er op wordt gewe zen, dat deze verandering in de lei ding van de Fransche circulatiebank niet moet worden uitgelegd als een wijziging van het standpunt der Re- geering ten aanzien van de valuta, Met het aftreden van den heer Tannery als president van de Fransche Bank wordt ongetwijfeld een nieuwe periode ingeluid in de Fransche monetaire en financieele politiek. Wie gehoopt mocht hebben, dat Leon Blum in zijn Regeeringsverklaring van j.l. Zaterdag zich duidelijk zou uitspreken vóór de verdediging van de huidige goud- waarde aan de Fransche franc, is bedrogen utigekomen. Over devaluatie werd vrijwel geheel gezwegen. De eenige passage, welke op een cventueele vermindering van de goudwaarde van den franc zou kunnen slaan, is die. waarin wordt medegedeeld, dat binnen enkele dagen een balans van de al gemeene economische en financieele situatie aan het parlement zal worden voorgelegd en aan de bevolking geen enkele der bestaande moeilijkheden zal worden verborgen. Veel houvast heeft men aan een dergelijke ver klaring niet en het staat dan ook te vreezen. dat de^nzekerheid zal voortduren. Zelfs in het geval, dat men het voorloopig zonder devaluatie zal willen probeeren. De goudvoorraad van de Fransche Bank onder invloed van de valutavrees in de laatste weken verminderd tot rond 56Y2 liard francs, zoodat de laatste paar jaren in totaal voor een bedrag van frs. 25 milliard aan goud uit Frankrijk is weggevloeid. Het is duidelijk, dat dit tempo „in the long run" niet kon worden volgehouden. Den opvolger van Tannery wacht dan ook een zware taak. in zooverre hij eenerzij ds het vertrou wen in de Fransche franc zal hebben te herstellen, terwijl hij anderzijds aan de ver langens. bestaande binnen het kader van de volksfrontpolitiek, zal moeten voldoen. In internationale financieele klingen is Labey rie" vrijwel een onbekende. Niet erg gerust stellend is. dat de nieuwe gouverneur zijn ervaring heeft opgedaan in administratieve functies, zoodat hij thans voor het eerst een plaats in de practische bankwereld aan- aardt. Het is dan ook geen wonder, dat men in buiten landsche kringen de gebeur tenissen in Frankrijk met de grootste aan dacht volgt. Reeds sedert eenige tijd rekent men er bijv. in Amerikaansche Regeerings- kringen op, dat de regeering-Blum tot deva luatie over zal gaan, ook al zegt zij dit niet te willen. Men heeft dan ook reeds alle maatregelen getroffen tot bescherming van zijn belangen. In Washington vergelijkt men momenteel de situatie in Frankrijk met den toestand in Amerika toen Roosevelt aan de regeering kwam. Op grond van deze diagnose verwacht men, dat Frankrijk oen- zelfden weg als Roosevelt in Maart 1933, zal inslaan. De levensloop van Tannery Jean Tannery werd 31 December 1878 ge boren, studeerde letteren en werd in 1901 verbonden aan het Ministerie van Openbare Werken. In 1906 werd hij adjunctsecretaris bij een afdeeling der Rekenkamer. In 1923 werd hij benoemd tot Directeur van de Openbare Comptabiliteit en in 1925 tot Di recteur-Generaal van de Caisse des Depots et Conignations. Belangrijke diensten heeft Tannery Frankrijk bewezen, toen hij Poin- caré hielp orde te brengenn in óe Fransche Staatsfinanciën. Begin 1935 werd hij be noemd tot gouverneur van de Fransche Bank. Hij is een man met financieel ge zonde opvattingen, die er altijd op uit was het geld- en credietwezen in Frankrijk in gezonde banen te leiden. De Volksfront-overwinning heeft het ein de van zijn gouverneurschap gebracht. Het was reeds eenige weken bekend, dat de conservatieve opvattingen van Tannery niet strookten met de wenschen van een soepe ler financieele politiek van de zijde der linksche groepen om de loopende uitgaven te dekken. Vandaar dat zijn aftreden in breede kringen wordt betreurd, omdat men vreest, dat de financieele politiek van de nieuwe Regeering het land zal bloot stellen aan een nieuwe inflatie, waarvan de gevol gen thans nog niet zijn te overzien.. De heer Emile Labeyrie werd gebo ren in 1S77. In 1901 werd hij tot het Minis tersambt geroepen in het kabinet van den toenmaligen minister van Financiën. In 1006 werd hij chef van het kabinet, van den Mi nister van Koloniën en in 1913 chef van het kabinet van dein minister van Financiën. In 1033 werd Labeyrie benoemd tot Gouverneur- Generaal bij de Algemeene Rekenkamer Thans volgde zijn benoeming tot Gouverneur van de Fransche Bank. waarmede de invloed van den Staat op de leiding van de circula tiebank niet weinig wordt vergroot. Of dit zal zijn (tot heil van Frankrijk dient te woe den afgewacht, 1 Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam zijn op den Haarlem merweg ter hoogte van Numans blikfabrie- kén, twee motorrijders, van wie de een, ko mende uit de richting Sloterdijk, te veel links hield, tegen elkaar gebotst. Beiden kwamen te vallen, waarbij een der motorrij ders op de tiambaan terecht kwam, juist voor een naderenden motorwagen van lijn 18, waarvan de bestuurder door krachtig rem men erger wist te voorkomen. Beide motor rijders, zoomede een vrouw, die op de duo had gezeten, liepen lichte verwondingen op. De motorrijwielen werden zwaar beschadigd. Te Amsterdam zijn in de Noorder- Amstellaan een personen- en een vracht auto, die beide een vrij snelle vaart hadden, met elkaar in botsing gekomen. De vracht auto reed na de botsing het trottoir op, waar juis op dat oogenblik een 48-jarige vrouw passeerde. De vrouw werd aangereden en vrij ernstig verwond. De geneeskundige dienst vervoerde haar naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis. De politie heeft de vracht auto ter onderzoek in beslag genomen. Doodelijke auto-ongelukken Bij Hilversum is op den Loosdrecht- schenweg een 21-jarig meisje, mej. G. Pistoors uit Amsterdam, door een auto aan gereden en gedood. Zij was per fiets uit Amsterdam gekomen om het weekend op Loosdrecht door te brengen. Bij het kruisen van het rijwielpad met den rijweg heeft zij, zonder uit te kijken, den rijweg gepasseerd, met het gevolg, dat zij door een auto, be stuurd door den heer A. K. uit Hilversum, werd gegrepen en vrijwel op slag gedood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Te Sittard is de 35-jarige ongehuwde J. A. R., een bekend straattype, die als ge woonlijk zwaaiend over straat wandelde, op den Pudderenderweg door een auto aange reden. In ernstigen toestand is de ma.n naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. Den chauffe.ur treft geen sohuld. DE DOODELIJKE STROOM Te Nistelrode heeft tijdens den op bouw van de kermis een tragisch ongeval plaats gehad. De 22-jarige eléctricien M. van der Velden, was bezig een der vermakelijk heidsinstallaties aan het electrische net aan te sluiten, toen hij plotseling van een trap, waarop hij stond, viel en in zijn val een draad van de electrische leiding waar stroom op stond, greep. De jongeman, die nog riep „zet den stroom af", bleef als leven loos aan de draad hangen. Hoewel men hem spoedig wist té bevrijden en de ongelukkieg toen nog leeifde, is hij enkele oogenblikken na den val overleden. BIJ HET SPELEN VERDRONKEN Te Harpen (N.B.) is het 8-jarig zoontje van A. Biermans bij het spelen in een sloot geraakt en verdronken. INVAL IN EEN SPEELHOL Te Amsterdam heeft de politie een in val gedaan in een perceel aan de Konings straat, waarin zij reeds vroeger met veel succes een groot aantal toekomstige jeug dige boefjes had betrapt ~ij den inval werden op de eerste verdie ping een aantal personen ontdekt die bezig varen te kaarten en die zich aan hazard rchuldig maakten. Er werden tien arresta ties verricht. Ook de houder van het per ceel werd in verzekerde bewaring gesteld. Een kwartier na den eersten inval deed de politie opnieuw een inval en wederom met succes. Wederom werden vier personen, die zich aan hazardspel schuldig maakten, ge arresteerd. Alle arrestanten werden naar het bureau Warmoesstraat overgebracht ONTPLOFFING IN EEN MEELFABRIEK Te Amsterdam heeft in een meelfa briek in de Korte Tolstraat een vrij hevige ontploffing plaats gehad in het rookafvoer- kanaal naar den schoorsteen van een klei nen oven, ivelke gestookt werd met para- fine en meelstof. Het rookkanaal en de boven afdek van den oven werden zwaar bescha digd. De brandweer, die men onmiddellijk gewaarschuwd had, heeft een onderzoek in gesteld. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor, EEN OUDE TRUC MET SUCCES Een oplichter heeft kans gezien met een reeds meermalen toegepaste truc de groen- tenveiling te N a a 1 d w ij k te benadeelen. Een man leverde bij den fustmeester der veiling drie ledige kisten in, waarvoor hij een bon ontving, waarop aan het veilingkantoor het statiegeld wordt terugbetaald. Alvorens de bon in te leveren, voegde de an aan het cijfer 3 tweemaal een 1 toe. zoo lt men aan het kantoor meende, dat 311 kisten waren ingeleverd, en een bedrag van lim f90 werd uitgekeerd. Echter werd spoedig de vervalsching be merkt, doch de man bleek het terrein reeds te hebben verlaten, en was niet meer te vinden. JEUGDIG INBREKER De Dolitie te N a a 1 d w ij k heeft den 16- jarigen K. aangehouden, die verschillende diefstallen te Loosduinen heeft gepleegd. De jongen brak in op de groentenveilingen, voet- balkeeten enz. waar hij behalve geld, ook groote hoeveelheden chocolade en cigaretten buit maakte. Hij i»ing deze goederen op de kistenfabriek waar hij werkte verkoopen, hetgeen de aandacht trok. Toen den jongen een verhoor werd afgeno men, bekende hij zich aan de verschillende inbraken te hebben schuldig gemaakt. De vele courantenverhalen over brand stichting te Eindhoven hebben tot ge volg gehad dat de baldadigheid sterk is toegenomen. Personeel van de Hema aldaar ontdekte in de garderobe voor het personeel dat de kleeren op een hoop waren gegooid en daaronder papier lag te branden. I)ë da der bleek te zijn de 18 jarige koksmaat P. B. Hij werd gearresteerd en heeft na een langdurig verhoor bekend het plan te heb ben gehad brand te stichten. B. is naar Den -eh r>n transport gesteld. voornaamstf nieuws Dit nummer bestaat uit DRIE bladert Tot Gouverneur-Generaal van Ned. Indië zal worden benoemd Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, gezant te Brussel. In Frankrijk is een accoord getroffen tusschen de werkgevers- en werknemers organisaties, waardoor men hoopt een einde te hebben gemaakt aan de sta kingsbeweging. De havenstaking in Antwerpen is nag niet beëindigd; er wordt tusschen partijen mo menteel niet onderhandeld. De Belgische Statenverkiezingen hebben opnieuw aan katholieken en socialisten een nederlaag bezorgd ten voordeele van Rexis tefl. Fronters en Communisten, De Nederl, Vereen, van Chr. Technici heeft te Utrecht de jaarvergadering gc houden. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp betreffende wijziqing en goedkeuring der Indische begrooting. Zaterdagmiddag is op Schiphol het 25-jarig jubileum van den heer A. H. G. Fokker, herdacht. De Gouverneur van de Bank van Frankrijk Tannery heeft eervol ontslag gekregen. Hij wordt opgevolgd door Lablyrie. Felle brand te Rijnzaterswoude Te Rijnzaterswoude is Zaterdag middag brand uitgebroken in de opslag plaats bij den brandstoffenhandelaar P., Hillenaar, die zijn zaak juist deze week had verkocht!. In het gebouw was een groo te hoeveelheid turf en andere brandstoffen opgeslagen die natuurlijk spoedig geheel m lichterlaaie stonden. Hot vuur sloeg over naar een aangrenzende hooiberg. De wind was vea-der precies gericht op het rieten dak van de boerderij van den land bouwer S. J. Visser. Dit gebouw werd even eens spoedig door he? vuur aangetast. Daar meer woningen gevaar liepen achtte do Bur gemeester, de heer J. A. Bakhuizen het raadzaam de assistentie van den brandweer van Alfen aan de Rijn in te roepen. Deze was spoedig ter plaatse en kon een gedeelte van de boerderij van den heer Visser nog redden. De brandstoffen-opslagplaats en hooiberg werden geheel door het vuur ver teerd. Oorzaak van den brand is nog on bekend. Verzekering dekt de schade. EEN GRENSINCIDENT Dezer dagen heeft aan de grens te Kerk- rade een ernstig grensincident plaatsge had. Zekere G. Lüskens, wonende te Kerk rad e, fietste over de Nieuwstraat huiswaarts Tegenover het Nederlandsche douanekan toor Holz stonden de Duitsche politieman Mommers en een Duitsche douanebeambte in uniform. L. bemerkte dat zij iets van hem moesten hebben. Hij vluchtte over Duitsch gebied en kwam ruim 50 M. verder weer op Nederlandsch gebied vlak bij het café-restaurant Bock, achtervolgd door de Duitschers. van wie een een revolver ge trokken had. De politie-beambte heeft zich op Nederlandsch gebied begeven en getracht L. over de grens te trekken. De politie uit Kerkrade heeft L. tensiotte weten te bevrij den. De oorzaak van het optreden van de Duit schers zou zijn dat L. 3 of 4 jaar geleden getracht heeft als taxichauffeur een Duit- schen Jood over de grens te brengen, die la ter wegens smokkelarij van deviezen te Gladbach is veroordeeld. L. wordt er van rerdacht van deze zaak op de hoogte te zijn TUSSCHEN WAGEN EN MUUR DOOD GEKNELD De 12-jarige Wapke de Graaf uit Wie- u m (Fr.) is Zaterdagavond, toen zijn broer met een vrachtwagen achteruit reed en hijzelf stond te kijken, met zijn hoofd tus schen den wagen en een muur bekneld ge raakt. Zijn schedel werd ingedrukt. Des avonds is de knaap, zonder tot bewustzijn 'e zijn gekomen, overleden. JEUGDIGE INBREKERSR Te IJmuiden heeft de politie twee Kinde ren van 10 en 11 jaar aangehouden, die hid den ingebroken in de openbare school aan het Tiberiusplein en in de P. Vermeulen- school aan den Stationsweg. Verder heeft zij iwee jongens van 9 en 10 jaar aangehouden, die ingebroekn hadden in het gebouwtje der arbeiders-jeugdcentrale. staande op het ter rein eener speel tuin vereeniging van den Velserduinweg. De jongens hadden nog eenige voorwerpen, van de inbraak afkom- siig, in hun bezit Het hoofd der R.-K. jon gensschool aan het Tasmanplein deed aan gifte, dat ook in zijn school ingebroken was. rtfo/a Jl PljpTabak Taeonia Leauwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1