zaterdag 6 juni 1936 derde blad pag. 9' Verslag Tweede Kamer vaste lasten en landbouw crisis-hypotheken Verwerping geen halsmisdaad verklaart Minister Oud Wijnkoop: de nieuwe compagnon van Mr. Trip Nog meer tegenstanders aan het woord verlaging van vaste lasten De heer EBELS (vd) bepaalde zich tot de land bou why potheken en pachtovereenkomsten. De verlenging' van de Crisispachtwet heeft geen bezwaar en is noodlg. Er kome zoo spoe dig mogelllk een nieuwe Pachtwet. Slechts een kleine groep van landbouwers zal kunnen worden geholpen door de Crisia- Landbouwhypotheekwet Een algeineene verla ging van vaste lasten zul er dus niet door komen. Er is geen aanwijzing, dnt door dit .wetsontwerp speciaal he't landbouwhypothecair credlet zal worden geschaad. Dat crediet moet .trouwens ook niet al te ruim zijn Aangedrongen werd op schrapping van den clsch, dat rekening moet worden ge houden met de flnancieele positie van den sohuldeischer De heer BOON (11b.) vond het erg, dat door deze wetsontwerpen de rechtszekerheid wordt ondermijnd. De Regeering heeft ook te lang onzekerheid laten bestaan over haar bèdoelin- Tlngmaatschapptjcn en boerenleenbanken wordt door deze maatregelen ernstig geschaad. Hun landbouwliypotheken, in goed vertrouwen en soms wat ruim gegeven, loopen ernstig gevaar. Hun ruimhartigheid wordt op weinig fraaie wijze beloond. Het verhaal op do borgen moet gehandhaafd blijven. Het was steeds een zeldzaamheid, dat een hypotheekboer van zijn bedrlif werd gezet. Door samenwerking zal meer resultaat te verkrijgen ziia dan door wettelijke dwang. De individueele liuurverlaging leidt al even zeer tot rechtsonzekerheid en rechtsongelijk heid. Waarom wordt het bedrijfsleven van de verlaging uitgesloten? Dit heeft juist zoo groote behoeften aan verlaging van vaste De heer SNEEVLIET (rsap) concludeerde uit de afwezigheid vun den minister-president, dat indruk moet dat ie maken"? Wat •olltiek ook teld is. dan de offenen offers Met de werkloosheidscijfers wordt gespeeld. De heer Goseling heeft dal aangegeven. Colijn is wat anders dan Gods", zooals hij door anti-rev. wordt steld. Zijn eigen menschen staan thi deold over de voorstellen van zijn ka De heer Goseling heeft gezegd, dat Jbesllssing kan vallen doet De Regeering beperkt de huurverlaging- op leen wijze, die een hoon is voor hen. die de verlaging noodlg hebben. De regeling ós -earri- eaturaa 1. Waarom geen huurcommisslcs? Een algeimeene verlaging van 20 pet. zou zelfs on voldoende zün. Dit vast© lasten ontwerp Js absoluut onaanvaardbaar; het andere heeft nog Wel iets goeds. De heer v. HOUTEN Tcdu) Is het met de Re- feeering eens. dat de wetsontwerpen weinig om het ljjf hebben. De bezuinigingsmaatregelen der Regeering hebben een ongunstlgen weerslag in de volks huishouding. Zü schijnt daaraan geen leiding t kuni of 1 willet t der Katholieken beteekent eigenlijk een scherpe veroordeeling van de regeeringspolltiek. Zul/len ze berusten, indien het kabinet zioh niets aantrekt van een ver werping van ziln voorstellen en handelt naar het advies van den heer Schouten? Er is on de Kamer een meerderheid tegen de politiek der Regeering en voor devaluatie. Het schept een vreemde situatie als men de aanpassing maar door laat gaan. al leidt ze Ztraks tot ineenstorting van het bedrijfsleven. Consekwento deflatie is noodig. Iflevi nisohe politiek. Het landbouwhypothekenontwerp Is aes ceptabel, omdat het sommigen helpt ett verlenging van de Crisispachtwet Inhoudt* De heer KOOIMAN '(vd) klaagde, dat een fctuk gemeenterecht verloren gaat, indien het voornemen werkelijkheid wordt, dat de Kroon alle gemeentelijke belasting-verordeningen zal toetsen ter beoordeeling van de vraag of al of niet verlagingen noodig zijn in 1937. Zulk een ineTijpen van het centraal gezag meentelijken Raad. geschoeid op do leest van den Economisclien Raad. Deze Raad zou aller lei onderwerpen kunnen bestudeeren en er over yan advies dienen aan de Regeering. De heer v. DIS (sgp) het beleid der Regeering heeft teleurgesteld vaste lasten zün niet verlaagd, de werkloosheid is niet verminderd en de welvaart is niet her leefd. De voorgestelde wetsontwerpen brengen geen Het leven is steeds duurder geworden; op ver laging van allerlei lasten is steeds aangedron gen, ir.aiir het Is niet gebeurd. Het gevaar voor devaluatie ie daardoor vergroot. - De Inhoud van het vaste lastcn-voovstel is halfslachtig. Hypotheekbanken worden er door geholpen, de huurverlaging stelt allerlei op losse .schoevon en het schept het gevaar van elden. Hoogstens krijger Ook aan verzekeringslasten wore Hot landbouwhypothekenontwei crediet schaden, mmogelijk met deze wet! adeelen stelling vaderlandslievende schobbers" ztir oord van den heer Goseling. met ziin •ede en zün aanprüzcn van devaluatie. i R.K. Boerenbond en offeren de dc kapitalistische elementen. De zün de ware spreekbuis vaii de Devaluatie i arbeiders trc waar lasten Maasbode", in i door devaluatie Bü de Katholieken ls eigenlijk allo ernst afwezig; hun optreden wordt door politieke motleven beheerscht. Met het devaluatiegescherm van den heer Gose ling worden boeren en anderen onnoodlg misleid. Ze zullen van dc operatic niet profiteeren. De heer v. d. PUT' (rk): Een nieuw (Gel r AVIJNKOOP constateert, dat de eerste nsdaad van den heer Goseling is ken. dan moet maakt. JDe Regeering aan het woord Het woord was daarna aan den MINISTER VAN FINANCIEN. Dc-ze kon niet beginnen met een verklaring, dat dc Regeering erg verheugd is over de wüze, waarop de ontwerpen zün ontvangen. vellce betëekenisïdo Regeerii: uitwerpen -hecht ,~cu welk nut gehakt-in-blik- geruchten Pleegt men oneerlijke concurrentie Wordt er minderwaardig vee verwerkt j? Een onderzoek gewenscht In- de laatste jaren gaan allerlei protes ten naar de regeering over ai of niet te laken handelingen of besluiten. Meestal volstaan we met het simpel ver melden van de meeste van deze protesten die per telegram of anderszins ter kennis van de regeering gebracht worden. Ook zijn er wel eens bij, die meer dan gewone belangstelling hebben en dus uit voeriger behandeld moeten worden. Dit laatste is nu wel het geval met het protest door de Groep Vleeschwaren en Vleeschconserven van de Vereeniging van Vleeschexporteurs en -producenten per brief tot de Ministerraad gericht met betrekking tot de vervaardiging van gehakt-in-blik ten behoeve van de werkloozen. Deze fabricage is, zooals men zal weten, opgedragen aan een fabrikant in IJ min den, den heer De Bruto. Een opdracht die gaat over 1.000.000 K.G. gehakt in blik. Voor de uitvoering van deze opdracht moet de heer De Bruin, zoo men beweert, een geheel nieuwe fabriek laten inrichten, terwijl er in ons land fabrieksruimte ie over is om veel en veel grooter hoeveel heden dao nu zullen gefabriceerd worden te kunnen verwerken. Dit mag terecht eenige bevreemding wekken» Maar er is nog meer, dat in- en outsider® reden geeft om lichtelijk verbaasd te zijn. Genoemde heer De Bruin, aan wien deze opdracht is gegeven, is tot voor korten tijd controleur geweest van de vleeschconser- venfabrieken, daartoe door de regeering aangesteld. In die kwaliteit moesten de fabrikan ten hem in hun fabrieken toelaten en kon hij zich geheel op de hoogte stellen van de verschillende fabricagemethoden en van allerlei andere zaken, die met het vervaardigen van vleeschconserven in betrekking staan en waarmede de fabrikanten uit den aard der zaak nogal geheimzinnig zijn, als zijnde be drijfsgeheimen. Deze oud-controleur 'heeft daardoor heel wat geheimen en methodes zich kunnen eigen maken. En met deze kennis gaat hij nu de voor heen door hom geco-ntrol eerden becon- curreeren. Als deze feiten juist zijn, dan is het te begrijpen dat de vleeschwarenfabrikanten daartegen protesteeren en het „een gebie dende eisch achten, dat van de zijde der regeering maatregelen genomen worden, welke euvelen, als hierboven omschreven, afdoende zullen kunnen voorkomen en der halve de bona-fide vleeschwarenfabrikanten zullen vrijwaren voor ongemotiveerde, zoo wel als onbillijke concurrentie". Maar er is nog meer, dat in deze zaak reden geeft van eenige opspraak. De kwaliteit van het voor gehakt bestem de vee moet van dien aard zijn, dat er ge gronde reden moet zijn voor ernstige aan merkingen. De redacteur van het blad „De Vee- en Vleeschhandel", die zegt, het opge kochte vee gezien te-hebben, is lang niet malsch in zijn, oordeeien en noemt het Eeuwenoude kanonskogels werden bij het afbreken van een oud huis te Boedapest diep 'n den grond aangetroffen. Deze, ongeveer ioo K.G. wegende kogels zouden afkomstig ijn uit den tijd, dat strijd gevoerd werd tegen de Turken-invasie. Noordhollandsche Brandwaarborg- Maatschappij van 1816 Gevestigd te OUDKARSPEL Directie: EECEN BRAND-, INBRAAK-, BEDRIJFS- STORM- en GLASVERZEKERINGEN Een gunstige reputatie van meer dan 'n eeuw ACTIEVE AGENTEN wordt gaarne aanstelling verleend. 276 bladzijden „dweilen van koeien", spreekt van ,,ecn erbarmelijke grondstof voor het gehakt' en van „een blamage van de vleeschwarenin- Dat is niet zoo weinig, zal men zeggen. Ep al neemt men terdege goed in aanmer king, dat vee- en vleesohhandelaren nog al eens gewoon zijn zich wat krachtig en ge peperd uit te drukken, dan lijkt het toch r.og wel erg genoeg om er voldoende aan dacht aan te besteden. Want het is niet al leen genoemde redacteur, die het vee zag en het als vee voor vleeschconserven ver oordeelde, ook het Handelsblad heeft ernstige veroordeeiing over het betrokken vee. Het spreekt van „sterk vermagerde scharminkels, die nog te dun zijn om voor zgn. „dunne koeien" te kunnen doorgaan". Nu is de prijs, die voor die koeien be taald kan worden, niet zoodanig, dat men eerste klas vee kan verwachten, zelfs geen tweede en derde. En daarom moet men wel onderscheiden tusschen vee voor dit doel bestemd en het vee, dat de fabrikan ten voor hun wederverkoop nemen. Het blikvleesch moet voor 30 cent per kg. ver kocht worden. De regeering betaalt als we het wel hebben, voor dit vleesch, „uitge- peld", 35 cent per kg. Door het vermengen met nuchter kalfsvleesch, met varkens- vleesch en met melkpoeder, kan het gehakt op een prijs van 30 cent gebracht worden. Doch al stemmen we toe, dat men geen best vee kan verlangen, het zou o.i. toch wel goed zijn, om, nu allerlei geruchten over de grondstoffen van deze gehakt- bereiding de ronde doen, eens door on- partijdigen 'n onderzoek te laten instel len. Binnen heel korten tijd zouden deze een rapport dienen te publiceeren. Dus niet alleen uitbrengen aan de autoritei ten. Het publiek mag weten, wat er van al deze geruchten waar is. Ook wat de reden is, waarom aan een gewezen controleur de levering van dit gehakt werd opgedragen, wat deze noop te, of men kan ook zeggen, wat hem de gelegenheid bood een geheel nieuwe fabriek in te richten. Er zijn tooh sommige dingen, die ietwat vreemdschijnen. Als die schijn weggenomen kan worden, zouden wij dit zeer op prijs stellen en van belang achten voor de betrokken autoriteiten Er doen al genoeg praatjes de ronde. Een nieuw Talma-Rustoord Men schrijft onsJ De Chr. Ver. ter Verzorging van Ouden van Dagen, bekend in den volksmond als „D* Tahna-stichtingen", heeft het prachtige bui tengoed „Parkwijk" ?e Baarn aangekocht, dat omgedoopt zal worden in „Talma-Park" en bestemd wordt als rustoord voor oude dames esn heeren en echtparen. Dc vereeniging heeft vier van dergelijke rustoorden in exploitatie, n.l. een te Dan- Tumawoude, twee te Vecnwouden en één te Apeldoorn en verzorgt ruim 150 ouden van dagen, w.o. ook gebrekkigen en hulpbehoe venden. Waarschijnlijk zal het nieuwe rustoord te Baarn ruim 30 verzorgden kunnen huisves ten en deze aldaar een genoeglijken levens avond kunnen bereiden. De stichters, die in den geest van wijlen Minister Talma dezen arbeid in het leven riepen, hebben inderdaad ons Nederlandscne volk een dienst bewezen. Zij bewezen dezen diens? niet alleen aan „de kleine luyden", al dachten zij daaraau aanvankelijk het mees! In de na-oorlogsche jaren is het zoo geworden dat ook vele beter gesitueerden, vaak als de oude dag dreigend nadert, een helpende organisatie behoeven. Voor hen nu staan de poorten evengoed open Daarom is he? werk der Chr. Vereen, ter Verzorging van Ouden van Dagen de sym pathie van een ieder waard. Wie nadere inlichtingen wenscht, wende zich tot den heer W. Loois, Mr v. Hasselt laan 10, Apeldoorn. Zorg tijdig bruin te zijn Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig Amilda- zonnebruincrême, die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 et. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv.) JUBILEUM JACOB VAN DER STEEN Drukbezochte receptie In hotel Astoria te 's-G raven- hage werd gisteravond een receptie gehouden, georganiseerd door enkele vrienden van den heer J. van der Steen, den tweeden voorzitter van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als gesala rieerd bestuurder van de Chr. Vak beweging. De ruime zaal van Astoria was geheel be zet met afgevaardigden en belangstellenden. Tal van bloemstukken waren gezonden o.a. van het Hoofdbestuur van den Chr. Metaal- bewerkersbond; het Dagelijksch Bestuur van het C.N.V.; de Chr. Belgische Fabrieksbewer- kersbond, het Hoofdbestuur van de Rteders- vereeniging voor de Ned. Haringvisschcrij en van de Looncommissie dier ver eer.'ging, en anderen. De Ned. R. Katholieke Fabrieksarbeiders- bord zond een fraaie fruitmand m den vorm van een schip. De Internationale Federatie van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders- bonden had ook een fruitmand gezorden. iJe heer W. Strijbis Pzn. opende de samen komst met gebed en sprak als voorzitter den jubilaris toe. Daarbij wees hij op de n lijke tijden die de heer v. d. Steen heeft dooi gemaakt. Bij een jubileum moet gewaakt worden voor onderschatting en voor overschatting. De verdiensten van den jubi laris mogen echter thans nasr waarde ge schat worden. Namens het hoofdbestuur bood spr. den heer v. d. Steen een gouden hor loge met ketting aan. Namens de collega' een fraai uitgevoerd schip in vitrine, terwijl het personeel van het kantoor een wandel stok aanbood. Bovendien werd daarbij een bloemstuk gevoegjL Spr. wenschte dén jubilaris Gods zegen in zijn verderen arbeid. (Applaus). Hierop werden telegrammen van geluk- wensch voorgelezen. Minister Slotemaker de Bruïne had een schriftelijke gelukwensch gezonden. Nadat ververschingen waren rondgediend, voerden tal van sprekers het woord. Namens de Reedersvereeniging te IJmui- den sprak de heer Vermeulen. De heer G. J. de Jongh feliciteerde na mens het Onderwijsfonds voor de binnen- De heer Mulder deed dit namens het Hoofd bestuur van de Reedersvereeniging. Vervolgens sprak de heer J. J. de Niet als voorzitter van de Looncommissie; de heer H. C. Vermaat als voorzitter van den Raad van afslag en de heer Brouwer namens de Bin nenvaart. Deze sprekers memoreerden de veelomvattende arbeid van den heer v. d Steen, waarvoor zij hun waardeering uit spraken. De heer A. Stapelkamp sprak namens het C.N.V. en eenige vakorganisaties. De R. Katholieke Transportarbeidersbond complimenteerde de jubilaris bij monde den heer H. Janzen, die een fraai geschenk aanbood. De R. Katholieke Fabrieksarbei- dersbond werd vertegenwoordigd door den heer P. Kleys. Een persoonlijk woord werd gesproken door den heer H. W. Aalders, die een toepas selijk gedicht voorlas. In den loop van den avond kwamen nog tal van telegrammen van zusterorganisaties. De afdeel in g Spakenburg bood bloemen aan en een tuinparasol. Nadat een aardige film over de vereeni- gingsarbeid van den heer v. d. Steen was vertoond werd nog het woord gevoerd door de afdeelingen Maassluis, Scheveningen, IJmuiden, Vlaardingen en Rotterdam. Tenslotte sprak de heer J. v. d. Steen woor den van dank voor al de gelukwenschen geschenken. Hij erkende niet altijd de juiste telt nu al de loopende jaargang van O/is Zondagsblad. Bewaart U de losse nummers ookAls 't jaar ten einde is, zal de jaar gang 1936 een prachtig boek deel zijn vol interessante artike len en illustraties. Van de lectuur van deze week noemen we: Vijfdaagsche Studietocht door Hessen-Nassau, door Heinrich Petermeyer De Sterrenhemel in Juni, met wetenswaardige bizonder heden in verband met de totale zons verduistering op 19 Juni a.s. Een dankbetuiging van Joh.a Breevoort naar aanleiding van haar dubbel jubileum. Hypnose, door P. v. Duyvendijk. Iets over weervoorspelling, door Drs. H. Pleysier. Verder de gewone rubrieken Meditatie, Boekbespreking, Bin nen- en Buitenlandsch Overzicht, Vervolgverhalen voor volwasse nen, kinderen en kleuters, Kort Verhaal, Dam/rubriekKruis woordraadsel, Kinderkrant met bijvoegsel voor de kleuters, tal rijke fraaie illustraties enz. enz. Duizenden handen, van oud en jong, grijpen eiken Zaterdag gretig naar Ons Zondagsblad ■zam ZONDAG 7 JUNI BLOEMEND AAL 245.9 M. Uitzending van Kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voor ganger Ds. Joh. C. Brussaard. 10.00 v.m. Tekst: Efeze 6 11 (De wapen rusting Gods). 5.00 n.m. Heidelb. Catech. Zondag 38 (Dö viering van den Zondag). MAANDAG 8 JUNI HILVERSUM I 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst door Ds. J. G. Hooyer, Ned. Herv. pred. te Diemen. 11.00 Chr. lectuur. 12.30 Orgelconcert. 2.35 Causerie over kamerplanten. 4.00 Bij bellezing. 5.00 Sopraan en alt. 6.30 Vra genuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Zang- en voordrachtavond door leerlin gen van de A. W. F. Idenburgschool voor ulo te Rotterdam. (Om 9.45 gram.pl. Om 10.00 berichten ANP.). 11.00—12.00 Gr.pl. HILVERSUM II 301 M. Alg\ programma, ver zorgd door de VARA. 10.00 Morgenwij ding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 So listenconcert. 11.40 Voordracht. 12.00 1.45 De Flierefluiters. 2.00 Orgelspel. 3.00 Voor de vrouwen. 3.30 Kamermuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orvitropia. 6.30 Muzikale causerie. 7.20 Solistenconcert. 7.50 Opwekking voor de zomerpostzegel^. 8.00 Berichten ANP. en herh. SOS-ber. 8.10 De Notenkrakers. 8.45 Opera-uitzen ding. 10.00 Ber. ANP. 10.05 Orkest. DROITWICH 1500 M. 12.20 Relig. causerie 12.45 Trio. 1.352.20 Orgelconcert. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Populair concert. 6.50 Concert. 7.10 Causerie. 10.20 Buiten landsch overzicht. 10.35 BBC-orkest. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Concert .8.20 Zang. 9.05 Kwartet* zang en voordracht. KEULEN 456 M. 12.20 Concert. 1.35 Synv* phonie-orkest. 2.35 Orgelconcert. 9.20 Omroepkleinorkest. 10.40 Zang. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Salon orkest. 6.50 en 7.20 gram.pl. 8.20 Klein- orkest. 9.20 Kleinorkest en zang. 484 M.: 12.50 Kleinorkest. 6.35 Salonor kest. 7.05 en 8.20 gram.pl. 10.40—11.20 Gram.pl. toon gevoerd te hebben tegenover de werk gevers en stelde het op prijs, dat zij toch zijn arbeid voor de rechtvaardige verdediging van de arbeidersbelangen wisten te waar- deeren. Spr. besloot met „Gode alleen de eer". De drukbezochte receptie werd daarna be sloten met het zingen van ,,'k Wil u o God mijn dank betalen" en dankzegging. Na het officieele gedeelte bleef men nog geruimen tijd bijeen. Feuilleton dageraad (25 door H. KINGMANS „De Gouverneur heeft moeite gedaan, om de gevangen neming te voorkomen, moeder", wist Sibrigje te vertellen- „Maar het is hem niet gelukt. De heeren zitten gevangen en zullen wel niet spoedig losgelaten worden, denkt oom." „De Graaf van Rennenburg heult met de Ommelanden", zeide Munco bitter. „En de Ommelanders zeggen, dat hij met de stad heult", Verklaarde Hilligje, die bij dergelijke gesprekken, welke meer xverden gevoerd, vooral als Roelf Ketel er bij was, meestal iweeg. Tegen haar opmerking kon niemand iets inbrengen.! De 'Graaf Van Rennenburg werd niet begrepen. De Roomschen ia de stad vertrouwden hem niet, omdat hij, naar hun meening, de Ommelanden gezind was; de Gereformeerden werden in hem teleurgesteld, daar zij in geen enkel opzicht vrijheid van godsdienst konden verkrijgen. Verstolen moest het betrekkelijk kleine groepje, dat overigens met den dag wies, daar lang zamerhand vele vroeger gevlucliten terugkeerden, samenkomen en dan nog steeds onder den druk, dat zij ontdekt zouden worden door Roomsche verspieders, die de ketters bij de geestelijkheid verklaagden. Van openlijke vervolging was wel geen sprake, doch hun doen en laten werd bespied en was voor een groot deel bekend bij de Roomsche magistraat. Wat later ging Munco eens poolshoogte nemen. Hij vond Bveral burgers, die het geval stonden te bespreken en ontmoette niemand', die afkeuring over het gebeurde uitsprak. Men keurde integendeel de maatregel van den Raad goed, daar geweld Vermoedelijk de eenige weg was, om de Ommelander heeren tot rede te brengen. Munco behoefde zich 'dan ook niet af te vragen, hoe Roelf Ketel er over denken zou. Sibrigje had hem trouwens reeds ingelicht. Dc koopman was vol lof over den stap van de heeren .van het stadhuis, die nu eens doorgebeten hadden. „Zullen de Ommelanden zich deze smaad laten welgevallen?" vroeg Munco hem. Roelf Ketel haalde de schoüders op. „De botsing, waarvan burgemeester Hillebrands sprak op je trouwdag is er nu, Munco. 't Is best mogelijk, dat de Omme landen tot tegengeweld hun toevlucht zullen nemen. Laat ze komen! Hebben we niet acht vendels kloeke burgers, te samen tellende een drie duizend man? Als ze de stad willen berennen, zullen wij de liecren oproermakers zóó warm ontvangen, dat zij spoedig afdruipen." „Maar de burgemeester sprak er toen ook van, dat 'de Ommelanden Entens in den arm zouden nemen", merkte Munco op. „Ik zou het bepaald jammer vinden, als wij tegen den Geuzenaanvoerder te velde moesten trekken." „We willen hopen van niet. Maar als het moet, dan moet het." Het was het wonderlijke dualisme van dien tijd, dat Roelf Ketel zóó spreken deed. Hij, de in hart en nieren Gereformeerde, die echter meer Geuzenbloed in de aderen had dan zijn meer mystiek aangelegde schoonzuster en daarom ruwer was aan gelegd, schold steeds op Burgemeest6ren en Raad, die voor het grootste deel Spaanschgezind waren, het land hadden aan de ketters en dezen dus zoo weinig mogelijk vrijheid gaven. Hij kon onmogelijk zwijgen en roerde zich vaak geducht, zoodat zijn medehoplieden van het vendel hem wel eens waarschuwden. Maar diezelfde Ketel stond op de bres voor de belangen en rechten van zijn stad, die door de Ommelanden werden belaagd en hij, van het hoofdhaar tot den voetzool Geus, was onmiddellijk bereid, op te trekken tegen Bartho'.d Entens van Menteda, den beluchten en gevreesden aanvoerder der Geuzen. Munco dacht er niet zoo over. Natuurlijk, als het zoover eens kwam en ook zijn vendel kreeg opdracht, Entens te bestrijden, dan zou hij, gedachtig aan den eed als burger aan het vendel afgelegd, gaan, maar het zou zijn met pijn in het hart. Hij hoopte, dat zijn vendel verschoond zou blijven Het stuitte hem tegen de borst, te moeten gaan vechten tegen de Geuzen, aan wier zijde hij van '68—71 zelf gestreden had, toen zijn vaderstad hem als banneling liet zwerven. Hij kende Entens, den edelman van Middelstum, persoonlijk zeer goed, want hij had met hem gezwalkt op de zeeën, als kaper met vrijbrieven van den Prins van Oranje. En wanneer hij, de landrot, de Geuzenschepen niet vaarwel had gezegd, dan was hij met Entens in 72 Den Briel binnengerukt, want de Groninger Geuzenaanvoerder had in de* verovering van Den Briel, die een schok door het land deed gaan, een zeer levendig aandeel gehad. Sympathiseeren met den persoon van Entens deed Munco niet. De Middelstummer was een ruw mensch, dikwijls op het beestachtige af. Hoe vaak Munco hem dronken, smoordronken, had gezien was eenvoudig niet te zeggen. Ook was zijn zedelijk leven in hooge mate bedenkelijk. Hij was niet het exempel van een goed Gereformeerde, integendeel, was juist de man om de ketters in discrediet te brengen. Maar tóch Munco had respect voor hem vanwege zijn ongeëvenaarde dapperheid die wel eens aan roekeloosheid grensde. En hij streed voor de goede zaak; was, ondanks al zijn gebreken en zijn vaak walgelijke levenswijs, een medewerker van den hoffelijken Prins van Oranje, zelfs een gewaardeerd medewerker, om het werk dan. Want het was Munco bekend, dat Oranje meermalen in afkeurenden zin had gesproken over het ruwe optreden der Geuzen. En nu zou tengevolge de gebeurtenissen van dien dag de mogelijkheid kunnen komen, dat hij tegen Entens zou moeten optrekken? Het bezwaarde hem in hooge mate en hij hoopte vurig, dat de Ommelanders zich niet van de hulp van Entens zouden verzekeren. Echter was hij èr van overtuigd, 'dat die Koop ïjdeï zoif blijken. Was Entens zelf niet een Ommelander, fel gebeten op de stad, die hem wederzijds haatte? Dan sprak het toch van zelf, dat Enters in het krijt zou treden? Kwam daarbij niet, dat de Geuzenaanvoerder met zeer '-eel genoegen de in wezen Staatschgezinde vroedschap een poets zou makken? En hadl, ten overvloede, burgemeester Hillebrands, toen er feitelijk nog niets aan de hand was, zooals dien dag, niet reeds gezegd, dat de Ommelanders in nauwe relatie met Entens stonden? Zijn hoop zou dus wel ijdel blijken. Het stond vast, dat ds Ommelanders, hoe dan ook, zich zouden wreken op den smaad, hen aangedaan. Alleen was er nog de mogelijkheid, dat zijn vendel buiten den strijd zou blijven. Hij hoopte het vurig en sprak tegen zijn vrouw en zijn moeder die hoop dan ook uit. Echter werd zij ten eenenmale beschaamd. Nog geen week na de gevangenneming der Ommelandef Gedeputeerden, die in hun vunzige kerkerholen onmenschelijk' werden bejegend, zóó, dat er van hen ziek werden, liep het gerucht door de stad, wat spoedig geen gerucht meer was, dat de zeer vertoornde Ommelanders te Winsum oen ~anddag had den belegd, waar ook Entens van Menteda aanwezig was ge weest, en waar het besluit genomen was, om zich bloedig op de heeren van de Stad te wreken. Entens had opdracht gekregen in Gelderland en Overuse! twaalf vendels soldaten te werven, teneinde tegen Groningen op te trekken. Een speciale omslag op de belastingheffing iu da' Ommelanden zou daarvoor de gelden verstrekken. (Wordt yervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9