kUppersbuzch Natuurlijk in VOORBURG' Voor vestiging te LEIDEN WONINGBUREAU L F. KRUIP Woningbur. MOOI TUINDORP ZATERDAG 6 JUNI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 Kolenfornuizen H. J. REESINK Co ZUTPHEN Buitenland ANDRE TARDIEU Een politicus van formaat I Men schrijft ons uit Parijs: In den Franschen politieken strijd is van lauwheid weinig te merken. Vooral nu hei. „Front populaire" het volk in twee tegen over elkaar staande partijen heeft verdeeld, schijnt het onmogelijk, iets anders dan uit gesproken voor- of pal tegenstander te zijn. Op een der strijdenden willen we thans de aandacht vestigen, n.l. op den oud- minister-president Tardieu. Eu we doen dit om een bijzondere reden. Immers heeft deze politicus van formaat, die als weinigen in Frankrijk het klappen kent van de parle mentaire zweep, onlangs een boek gepubli ceerd. dat hier in het middelpunt der be langstelling staat en hetwelk we van vol doende beteekenis achten, om in ons blad kortelings te bespreken. Het werpt een mee- óoogenloos-scherp licht op allerlei toestan den in het politieke leven van het Fransche volk, en laat tevens niet na, de ooi-zaken aah te geven van het verval. Om echter aan deze publicatie volle waarde te geven, ver dient het aanbeveling, in een voorafgaand artikel iets mee te deelen over dezen Tar dieu, die nu eenmaal in ons land niet meer bekend is dan de vele anderen, welke naast of tegen hem de politieke strijdbijl op- De pennevruchten van dezen auteur, ge wijd aan staatkundige vraagstukken, zijn da aandacht waard, omdat hij, als diplomaat DE FRANSCHE REGEERINGS VERKLARING Met spoed zullen hervormingen worden nagestreefd In een communiqué, dat na afloop van den Franschen Kabinetsraad werd gepubli ceerd, wordt medegedeeld, da.t Dinsdag a.s. door de regeering wetsontwerpen zullen ■orden iugdiend inz. invoering van de 40-urige werkweek, betaalde vacanties in de paiiiculiore industrie en collectieve arbeids contracten. Voor-s staat de nationalisatie der oorlogs- lndustriën op het programma en een eerste herziening der wetsdecreten, waarbij de loo- nen der beambten bij de openbare en ge- concessionneerde diensten en de pensioenen der oud-sfrijders worden verlaagd. De Kamers zullen niet uiteengaan, alvo rens zich te hebben uitgesproken over het principe dezer wetgevende maatregelen, waarvan de toepassing door middel van decreten zal worden geregeld. Op het gebied der buitenlandsehe poli?iek legt de regeeringsverklaring den nadruk op den vurigen vredeswil der regeering, die haar politiek zal baseeren op de Volken bondsorganisatie. De regeeringsverklaring is zonder debat en niet algemeene stemmen aangenomen. Er is haast bijl Volgens de socialistische Kamerleden zal hef regeeringsprogramma me? spoed wor den behandeld en ongetwijfeld aangenomen. De tweede etappe behelst de behandeling an eer» reeks wetsontwerpen, waarbij ze kere bestaande wetten worden afgeschaft en groom openbare werken worden georga niseerd, om hot economisch leven te be zielen. De derde etappe zou tenslotte gevormd worden door de nationalisatie van de oor logsindustrie. Inzake de voorstellen welke van den Mi nister van Financiën zullen ui?gaan wordt medegedeeld, dat deze zullen bestaan in de opheffing van zekere onbillijke toestanden en 'n herziening der statuten van de Banque de Franco. De drie beginselen De nieuwe Kamerpresident, Herrioit, heeft in een foespraak verklaard, dat de drie be ginselen, welke deze wetgevende periode moeten overheerschen. zijn: 1. De handhaving van de republiek; 2. het weer tot bloei brengen van het economische leven en 3. de handhaving zoowel van den bin- nenlandschen als den buitenlandschen vrede. Berriot herinnerde voorts aan de woorden van Robespierre: Er is slechts democratie, waar de sïaat in waarheid het vaderland is alle individuen, die hem omvatten en kan rekenen op even zoovele belangheb bende verdedigers yan zijn zaak als hij iburgers telt, 1 rAndrl Tardim - I groot-gebracht, het belangrijkste deel van zijn leven heeft gegeven aan de publieke zaak, waarbij hij zich niet beperkte tot en kele onderdeelen. Tardieu, geboren ïn 1876, hoopt in de aan staande September-maand zijn 60sten ver jaardag te vieren. In zijn pas verschenen boek beroemt hij zich er op, slechts zes jaar jonger te zijn dan de Derde Republiek, zoodat hij als het ware met haar is opge groeid en dus tot oordeelen bevoegd kan .worden geacht. Zijn vader, van wien Tardieu zegt, dat hij hem alles dankt, las den zoon in diens jeugd dagelijks een gedeelte uit Bossuelts werken voor. Is dit beproefde middel om geesten te stalen ook niet toegepast door Mussolini's vader, die zich echter beperkte tot Macchia- .Velli's boek? Op lateren leeftijd is Tardieu werkzaam geweest bij het Fransche gezantschap te Berlijn, aan welken arbeid hij voor zijn ver dere leven een helderen kijk dankt op bui tenlandsehe verhoudingen. In het vaderland teruggekeerd gaat hij zich evenzeer bekwa men in binnenlandsche politiek en koloniën. Evenals verschillenden van Frankrijks poli tici legt hij onderscheidene hoedanigheden aan den dag. Als journalist doet hij van zich spreken door zijn artikelen in Figaro" en Temps". Daarnaast maakt hij naam als advocaat. Merkwaardig is het, hoe meer dan één Fransch staatsman een groot deel zijner politieke bekwaamheid te danken heeft aan de advocatuur. Zoo Tardieu; zoo ook Poin- caré; Millerand; Legendre. In 1914 Kamerlid geworden, ^meldt hij fcich spoedig daarop aan als vrijwilliger in den oorlog. Gedurende het laatste deel van den wereldkrijg maakt hij zich voor zijn vaderland verdienstelijk door ia Amerika de regeling op zich te nemen van de troe pencontingenten en voedselvoorraden, die ,van daaruit naar Frankrijk gezonden wor- Zijn vervullen van groote politieke amb ten stamt echter van na den oorlog. Dan wordt hij niet minder dan elf maal minis ter en drie malen minister-president. Door al deze werkzaamheden mag Tardieu ge acht worden op de hoogte te zijn van het regime, dat hij in zijn jongste geschrift be spreekt. Daarin komt hij, na vele teleurstel lingen, tot de conclusie, dat het onmogelijk is, zoowel voor Frankrijk om te dulden, als voor de beide Kamers om te verbeteren, het stelsel waaronder zijn land leeft. Een parle mentslid is niet vrij, maar gebonden aan allerlei in zijn naaste omgeving. Om vrij tot het volk te kunnen spieken dient men zijn mandaat neer te leggen, en, het parle ment passeerend, zich te wendqn tot Frank rijk zelf. Het gevolg hiervan is, dat Tar dieu zich bij de laatste verkiezingen niet meer verkiesbaar stelde. Hij heeft zich ter meditatie teruggetrokken op de Fransche hoogten en vandaar zendt hij nu zijn „brie ven uit het gebergte", waarvan dan thans het eerste deel verschenen is. Dat Tardieu den parlementairen arbeid vaarwel zegde, heeft niet tot gevolg, dat hij nu door ieder verlaten is. De oplaag van het weekblad „Gringoire", waarin hij de hoofdartikelen schrijft, en dat in niet minder dan 550.000 exemplaren verschijnt, zegt het wel anders. Het bleek ook wel tijdens de beide voordrachten, die Tardieu zeer onlangs gehouden heeft in de geheel gevulde Sal la Plovel. De 3000 toehoorders, daar vergaderd, zijn eens te meer onder den indruk gekomen van zijn groot talent als redenaar, van zijn welhaast onfeilbaar geheugen en van zijn helder inzicht. Zelden hehben we iemand in die mate. geheel zonder pathos en vuur werk, op een dergelijke menigte beslag zien leggen. Dat zijn jongste geschrift ook over de grenzen de aandacht verdient, hopen we üader aan te toonen, DE ONLUSTEN IN PALESTINA Burgemeester van Haifa dreigt met aftreden Arabieren maken buitenlandsehe propaganda De eischen der Arabieren en Joden aan de Britsche mandaatsregeering wor den steeds nadrukkelijker. De burge meester van Haifa, Hassan Bey Shoekri heeft met een deel der gemeenteraads leden besloten, nog verder te gaan dan de door andere steden afgekondigde be- stuursstaking en den hoogen commis saris te dreigen met zijn aftreden en dat der Arabische gemeenteraadsleden, voor het geval de eischen der Arabieren niet binnen tien dagen mochten zijn in gewilligd. Gistermiddag werden de Britsche auto riteiten in opwinding gebracht door de tijding, dat zeven zakken kruit en zeven pakken schietkatoen uit bet Departement van Openbare Werken waren ontvreemd. Onmiddellijk heeft men met behulp van politie-honden een onderzoek ingesteld en na korten tijd is men er in geslaagd, het grootste deel van de ontvreemde stoffen terug te vinden. Op een spoorbrug op het traject Jeruza lem—Nablus is een bomaanslag gepleegd. Een der pijlers is dientengevolge dermate beschadigd, dat de brug niet meer mag worden gebruikt. De passagiers moeten te voet naar de overzijde. 's Nachts is een Jood door de gendarme rie gewond. Een politie-patrouille sommeer de namelijk twee verdachte personen stil te blijven staan, doch dezen voldeden niet aan het bevel. Aangezien zij tegenstand boden, was de politie genoodzaakt, het vuur op beiden te openen, tengevolge waarvan één hunner werd gewond. Het luwen van de stakingsrebellie heeft niet, naar algemeen werd verwacht, geleid tot het achterwege laten van gewelddaden, brandstichtingen en bomaanslagen. Inmiddels heeft de opperste rabbijn van Palestina, Jacob Meier, een oproep gepu bliceerd, waarin hij de Mohammedanen en Christenen aanspoort, hun vijandige hou ding ten opzichte van de Joden op te geven. Opnieuw zijn aan een aantal Arabische dorpen collectieve geldboeten opgelegd, ter wijl andere dorpen hiermee bedreigd zijn. Bij Gaza zijn 2400 boomen in Joodsche plantages vernield. Arabische propaganda Naar Egypte, Irak en andere landen zijn Arabische propaganda-delegaties gezonden. Bij den Moefti is een própaganda-bureau ingesteld. Aan den anderen kant heeft Emir Ab- doellah, nadat dezer dagen de hooge com missaris reeds een bezoek aan Amman had gebracht, den oppersten Arahischen Raad bij zich uitgenoodigd. wat met bemidde- lings voorste He n in verband gebracht wordt. Naar gemeld wordt, zouden de burge meester van Jeruzalem en verschillende andere Arabische persoonlijkheden, die oor spronkelijk van de officieele naar Londen af te vaardigen delegatie deel zouden uit maken, voornemens zijn. zich in een niet- officieele missie naar Londen te begeven. DE NEGUS RECIPIEERT IN LONDEN MAAR DE GASTEN DAGEN NIET OP Hij zal niet naar Genève gaan Gelijk men weet zal heden in het gebouw der Abessijnsche ambassade te Londen een receptie plaats hebben ter eere van den Negus. Minister Eden zal op deze receptie niet verschijnen, doch zich naar zijn kies district begeven. De onderstaatssecretaris buitenlandsehe zaken Crambourne zal slechts als particulier persoon aanwezig zijn. De meeste leden van het diplomatieke corps te Londen hebben tot hun leedwezen moeten mededeelen, dat zij met het week einde niet in de Britsche hoofdstad zijn. Slechts de gezanten van China, Afghani stan. Perzië en Turkije hebben de uitnoodi- een pijnlijke situatie zien geplaatst. Niet naar Genève De Negus zal niet deelnemen aan de be sprekingen van de Volken bondsvergadering betreffende het Abessijnsche conflict Hij zal niet naar Genève gaan; zijn raads lieden moeten hem dit hebben ontraden! Spoedig einde aan verblijf in Engeland Aan een vertegenwoordiger van de Times heeft de Negus meegedeeld, dat hij vermoe delijk slechts een week in Engeland zou blijven en dan naar zijn woning te Lausan ne zal vertrekken. De Belgische ministercrisis Koning Leopold van België heeft gisteren den socialist Vandervclde opdracht ge geven een kabinet samen ?e stellen. Vander velde heeft zich zijn antwoord nog voorbe houden, doch naar hij aan de journalisten verklaarde, vertrouwde hij heden aan den koning te kunnen mededeelen, dat hij deze opdracht aanvaardt. Men is echter in alle politieke kringen van meening, da? Vandervclde er niet in zal slagen een kabinet samen te stellen. Al leen de heereu Van Zeeland of De Man zou den volgens deze kringen deze opdracht kunnen ten uitvoer leggen. Hoare Britsch minister van marine Sir Samuel Hoare is benoemd tot eerste lord der Admiraliteit, als opvolger van den onlangs afgetreden lord Eyres Monsell. Zooals men zich zal herinneren was .5. fr\ SS Importeur: C. F. G. MITCHAM LAVENDELWATER Bierkade 10, Den Haag (Ado.) DE BELGISCHE HAVENSTAKING OOK GENT WORDT ROERIG 1 De staking in de haven van Antwerpen heeft tot nu toe een kalm beloop gehad. Nergens wordt gewerkt. Vele schepen zijn met halve lading vertrokken, terwijl tal van andere schepen, die reeds te Antwerpen waren aangekomen, naar Nederlandsche havens werden gedirigeerd. Het is tot enkele botsingen tussohen po litie en stakers gekomen, die de zakken- naaisters tot staking wilden dwingen. De stakers werden met de blanke sabel ■erd reven. Op verzoek van den minister van arbeid, Delattre, is de havencommissie van Ant werpen in spoedzitting bijeengeroepen. Het personeel van de autobusniensten, die het verkeer op de Noorderhaven onderhou- is in staking gegaan wegens een loon- geschiL Deze staking heeft niets uitstaande met de staking der havenarbeiders. Nog geen oplossing De veigadering van de commissie voor de haven van Antwerpen, die plaats had in tegenwoordigheid van minister Delattre, van den gouverneur der provincie en van burgemeester van Antwerpen, heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Beide partijen handhaafden volledig haar standpunt. Gedeeltelijke staking in Gent Te Gent is, ondanks het tusschen patroons en havenarbeiders getroffen accoord. Vrijdag een gedeeltelijke staking uitgebroken, ten gevolge van de houding der Communisten. De politie is versterkt teneinde de werkwil ligen te kunnen beschermen. Stakingsbeweging in Henegouwen Uit de provincie Henegouwen wordt ge meld, dat de communisten er een krachtige campagne voeren, welke de socialistische leiders ten zeerste verontrust. De socialisten hebben besloten zich met alle macht tegen deze stroomi^g te ver zetten. Sneltrein WeenenParijs ontspoord Twee dooden, tien zwaar gewonden Bij het station Ebelsberg. in de omgeving :an Linz, is gisteravond de sneltrein Wee nenParijs ontspoord. De locomotief en ver- cheiden wagons vielen omver en worden ernield. Volgens inlichtingen uit particu liere bron bedraagt het aantal slach offers twee dooden en 10 zwaar gewonden. Het on geluk zou gebeurd zijn doordat de sneltrein over een zwakke plek reed en de machinist een waarschuwingsbord met het verzoek 't te minderen over het hoofd heeft ge- Het officieele bericht! De hoofddirectie der Bondsspoorwegen deelt inzake het spoorwegongeluk het vol gende mede: Op Vrijdag 5 Juni is de uit Frankrijk en Zwitserland komende ü-trein no. 122 op een opengebroken deel tusschen de stations As?o- nen Ebelsbcrg, ontspoord. De locomo'ief, de dienstwagon, de post wagon en drie perso nen wagons vielen omver. De telegraaf- en telefoonlijnen zijn hierdoor vernield. Vol gens de voorloopige inlichtingen zijn twee personen gedood en werden bovendien zes personen zwaar- en een groot aan*'-al licht gewond. Uit Linz en Weenen zijn hulptrcinen naar de noodlotttige plek gereden. Het verkeer is omgelegd. To? handhaving van de orde is een compagnie bonds'roepen derwaarts ge zonden. Volgens inlichtingen uit partir.ulfe- de bron zou het aantal gewonden 25 bedra. gen. Hoare minister van buitenlandsehe zaken in het kabinet Baldwin, doch was hij in December j-1. verplicht als zoodanig ontslag te nemen, in verband met het door Laval en hem ontworpen Abessijnsche vredes voorstel, waaraan de overige leden van 't kabinet weigerden hun goedkeuring tcver- leenen. DE ANTI-JAPANSCHE ACTIE IN CHINA Kanton wordt agressief De Chineesche politieke raad van het Zuid-Westen heeft de generaals Tsjen Tsji Tang en Li Tsjoeng Jen benoemd tot com mandant, onderscheidenlijk van het eerste en het vierde leger der anti-Japansche volksstrijdkraohten voor het nationale wel zijn. Zij hebben instructie gekregen de mo bilisatie voor te bereiden voor een expeditie naar het Noorden tegen de Japanners. De mobilisatie, waartoe door den politie ken raad van het Zuid-Westen oporacht is gegeven, vormt geen oorlogsverklaring aan Japan, want vijandelijkheden zouden on middellijk rampzalige gevolgen hebben voor Kanton, in verband met de overweldigende superioriteit der Japansche bewapeningen. Door zich echter anti-Japansch te verklaren, wint Kanton de sympathie der patriottisti sche jeugdbeweging, terwijl het er tevens in geslaagd is, de centrale regeering in verle genheid te brengen. Reuter verneemt, dat de Japansche auto riteiten te Kanton den Japanschen onder danen hebben opgedragen zich gereed te ma ken om de stad in geval van gevaar spoe dig te kunnen verlaten. i,Slaat hem doodl" Bij 't overdragen der zaken in Fransche ministerie van P. T. T. heeft het personeel tegen den afgetreden minister Muidel be toogd. Toen hij het departement verlip? rie pen vooral vrouwelijke employé's hem na: Slaat hem dood. Weg inet hem. Wij zijn blij, dat we je kwijt zijn". Toen Mandel in zijn auto had plaats ge nomen, zongen de voor he? departement ver zamelde beambten de Internationale. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten de gezinnen der stakende arbeiders 'n steun bedrag 'oe te kennen. De prefec? van politie heeft in een zitting van den Raad verklaard, dat hij alle maat regelen zal nomen oin op te treden tegen ds verbreiding van valsche geruchten en tegen prijsopdrijving. MAXIM GORKI STERVENDE Volgens een te Londen uit Moskou ont vangen bericht zou de bekende Russische romanschrijver Maxim Gorki stervende zijn. DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK DE TOESTAND NOG ONGEWIJZIGD De toestand is op den Tienden dag der stakingsbeweging te Parijs nog Vrijwel ongewijzigd. Het grootste deel van de bedrijven is door de stakende arbeiders bezet, Aan de uitgangen staan s?aklngs- postem, die, naar het schijnt, ins?ructie9 krijgen van door roode banden om den arm gekenmerkte lasthebbers der vak- vereenigingen. De openbare verkeers middelen, tram, metro en autobuslijnen doen onbeperkt dienst. Ook de taxi's rij den voltallig. In de groote warenhuizen is het personeel in zijn geheel verschenen. Het bezorgen der verkochte goederen kan echter niet plaalfc vinden, daar de chauffeurs staken. In het warenhuis Lafayette hebben dc stakers de uitgangen bezet. Zij verhinderen het publiek binnen 3e gaan. In de hallen heerschte de gewone druk'i De aanvoer van groenten en levensmiddelen is over het algemeen met tekort. Wel traent ten bij de Toegangswegen van Parijs sta- kingsporten de vrachtauto's met groenten tegen te houden, maar de politie slaagde er na korten tijd in de sTakers te verdrijven Bedenkelijker schijnt de toestand te rijn in de abattoirs van Parijs. Daar is een sta kingsbeweging gaande, welker omvang op het oogenblik nog niet ?e overzien ls. De stakers hebben verschillende deelen van het terrein, bezet om het. slachten te verhinderen. Nieuwe onrust in de provincie Uit de provincie worden nieuwe stakingen gemeld. In het departement Seine et Oise hebben op een tiental verschillende plaatsen 2000 werklieden zich bij de staking aange- sloten. Te Caen hebber 1300 stakers een elecTro-me'aalfabriek bezet. De 7000 arbei ders in de Lievin-mijnen nabij Lens, hebben het voornemen eveneens in staking te gaan. In de metaalindustrie te Commentry sta ken ongeveer 1000 personen. Te Clermont Ferrand wordt een tweeral fabrieken door de arbeiders bezet gehouden. Te Arras staken 3000 man, te Le Mans 400 Te Nancy staken 2800 arbeiders van tweetal schoenfabrieken, die gedeeltelijk oor de werkplaatsen bezet hebben. Op een viertal plaatsen in he<? departe ment Seine et Oise en in de Renault-fabrie- ken te Toulouse werd echter het werk we der hervat Ministers-consult Onder voorzitterschap van Léon Blum is in de amb?s\voning van den minister-presi dent een interministerieele conferentie se houden, teneinde de maatregelen te besprt ken, waardoor een einde gemaakt *>u kun nen worden aan de stakingsbeweging. Het C G. T. heeft een beroep op de re geering gedaan, me? den meest mogelijken spoed maatregelen te nemen die tot oplos sing van het conflict kunnen leiden. De aanstaande Volkenbondsbijeenkomsten Volgens een communiqué van het Volken bondssecretaritaa? heeft Benesj de Volken bondsvergadering per 30 Juni bijeengeroe P Verwacht wordt, dat Eden in zijn kwalt te.it van Raadsvoorzitter den Volkenbond raad op 27 Juni hijeen zal roepen. UIT OOST-1NDIE OP DE OLIFANTEN-JACHT Si Teleng, de schrik van Penjaboengan is niet meer De omgeving herademt De „Sumatrapost" vertelt: Reeds gerui- men tijd is het Mandailingsche onveilig ge maakt door een woes ten olifant, die men met recht de schrik van Penjaboengan en omgeving kon noemen. De olifant verwoestte niet zelden sawahs en turnen en ook pon- doks. Vooral visschers, die voor een paar weken in de rimboe vertoefden om er visch te vangen en te drogen, hadden veel overlast van den humeurigen solitair. Hij placht te komen aanstuiven en de partijen gedroogde visch en hun pondoks eenvoudig te ver nielen. Eens heeft de kolos zelfs een vis- scher doodgetrapt, een andermaal werd een koelie onder zijn pooten vermorzeld. „Si Teleng" (de sohuine' werd do olifant genoemd. Hij bezat maar één slagtand. In zijn jonge jaren heeft iemand, toen hij aan het padi vertrappen was in Langkomas, kans gezien zijn linker-slagtand kapot te schieten, een gebeurtenis, die Cr wel niet toe zal hebben bijgedragen, hem vriendelij ker te stemmen ten opzichte van den mensch! In Hoetanopan woont een inspecteur van politie, de heer Van Leuven, die den bij naam van „tijgerdooder" draagt. Op zekeren dag besloot deze aan het leven van Si Teleng een eind te maken. Kort geleden toog heer Van Leuven in gezelschap van Si R osi p, Gelar Dja Parimpoenan, een vermaard olifantenjager, op het oorlogspad. Al spoedig vond men een spoor van nog geen drie dagen oud. Door zeer geacciden teerd terrein trok mén vérder. Hier en danr ond men een vertrapte pon dok speel sche zet van Si Teleng. den Machtige. Vermelding verdient, dat olifanten tus schen 10 uur 's morgens en 2 uur 's mid dags plegen te slapen. Dan is het gevaar lijk hun spoor te volgen, omdat men de die ren dan niet hoort en dus de kans loopt, plotseling van aangezichc tot aangezicht te staan met een woedenden solitair. Toen Si Teleng de nadering van zijn aartsvijand, den mensch, bemerk te, hief hij zijn slurf op en viel direct de beide jagers aan. Waren zij wat minder ervaren geweest, het zou slecht met hen zijn afgeloopen. Maar na eenig tactisch retireeren wist de heer Van Leuven den soltiair met eenige wei-gemikte schoten op korten afstand te dooden. Si Teleng, de schrik van Penjaboengan, was niet meer. Si Teleng was 2.20 meter hoog en 4. meter lang. Twee dagen had men noodig voor het openhakken van den linker-slag tand en het stompje van de rechter- in de De terugtocht van den heer Van Leuven en Si Rosip was een zegetocht! In alle kam pongs hadden zij een huldiging in ontvangst te nemen, welke men gerust als „ovatie" kan kwalificeeren. Men herademde. In dit verband is het vermeldenswaard, dat ook in de omgeving van Batangtoroe een reeds zeer oude solitair huist. Dit diei heet „Klamboe Doeroek" (oude klamboe) Vele jaren geleden heeft hei namelijk eeiiö een tent vertrapt en de klamboe daarvan de wildernis ingesleurd. „Klamboe Doeroek" is een kolossale „knaap", met buitengewoon fraaie slagtan den, die eiken jager eenvoudig „wild" maken. Nimmer is men erin geslaagd Klamboe Doeroek onder schot te krijgen. Wijlen de heer Tiong A Fie (majoor der Chineozcn te Medan) heeft zelfs eens 2500,— uitgeloofd voor de slagtanden, maar ook dit heelt geen effect gesorteerd. Den atsten tijd verneemt men mets meer omtrent klamboe Doeroek. Zou de majestueuze solitair een natuurlijken dood gestorven zijn? EEN WINSTGEVEND BEDRIJF Japansche parelvisscherij De „Japan Chronicle" bracht onlangs het bericht, dat „ondanks het aantal Japansche motorbooten, dat in den afgeloopen winter doop de Ned.-Indische autoriteiten werd aangehouden wegens „smokkelarij en over treding der visscherijwet", de 36 Japansche schepen, welke zich verleden jaar met de parelvisscherij hebben bezig gehouden in oe Arafoera-zee, naar raming bijna 300.000 pond sterling hebben verdiend Met het oog op dezen voordeeligen gang van zaken zal het aantal Japansche booten in het komende seizoen waarschijnlijk wor den verdubbeld De firma Tange en Co. te Osaka, ls bijna gereed gekomen met den bouw van acht nieuwe booten, en men verwacht dat deze, zoodra zij gereed zijn, koers zullen zetten naar den Zuid-Pacific. bosch en duin zee en stad, promoveerde Den Haag tot de ideale woonplaats Laat Makelaarskantoor A voor het ideale huis zorgen. Wij hebben meer dan 800 huizen voor U ter keuze te huur of te koop. In élke omgeving, naar ieders smaak. Makelaarskantoor Algemeen Beheer Den Haag, L. v. Meerderv. 259, Tel. 333278 WENDT U bij het ZOEKEN NAAR EEN WONING TOT ONZE KANTOREN te Den Haag: Stationsweg 21, TeL 112110 te Rotterdam: Mathenesserweg 27a, Telel 30388 te Delft: Oude Delft 245, Telefoon 618 'e Leiden: Stationsweg 18, Telefoon 2275 de ideale randgemeente der Residentie 1 Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Mariannelaan 272 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDEREN Slotlaan 77, Telefoon 2036, ZEIST Hnnr. Verhuur, Koop, Verkoop van VILLA'S, LANDHUIZEN. BUITENPLAATSEN, ENZ. Diverse Bouwgronden te koop. VRAAGT GRATIS INLICHTINGEN Het Makelaarskantoor en Wonlngbureao „HOLLAND-INDIE" Steenhofstraat 77, SOEST, Telefoon 909 verschaft U alle inlichtingen omtrent vestiging te SOEST, SOESTDIJK, SOESTDUINEN en SOESTERBERG Vraagt gratis en franco geïlL Woninggids NATUURLIJK te Heemstede Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïll. Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. KWAK - HEEMSTEDE DREEF 276 BILTHOVEN Bouw- en Woningbureau BERGMAN Sweelincklaan 2 - Telef. 2300 VILLA'S - BOUWTERREINEN Gratis inlichtingen en Gids van Straaten's Woningbureau van 1892 Utrecht, Biltstraat 58bis, tel. 10429 geeft ^lichtingen omtrent alle te UTRECHT te KOOP of te HUUR zijnde perceelen WENDE MEN ZICH tot: KOREVAARSTRAAT 8a - LEIDEN Voor VESTIGING te UTRECHT: RAIFFEISENLAAN 63 Telefoon 17058 KOOP en VERKOOP HUUR en VERHUUR UITVOERIGE INLICHTINGEN GRATIS

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2