KERK EN ZENDING Vreest geen Examen UIT HET LAND VAN HET GEZOND VERSTAND ZATERDAG 6 JUNI 1936 NED. HERV. KERK Beroepen: Te Stiens (toez.), F. W. J. Brünner te Bergum. Te Groot-Ammers, G. Alers te Dordrecht. Aangenomen: Naar Nieuw-Vennep, J. de Vries te Haskerhorne. OUD-GEREF. GEM. Beroepen: Te Bolnes, G. J. Zwoferink, Oefenaar aldaar. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Het afscheid van de Ned. Herv. Kerk te Woerden, door Ds. Fr. .F. Broeyer, is bepaald op 19 Juli a.s. Zijin bevestiging en intrede to K atw ij k aan Zee op 26 Juli d.a.v. Als bevestiger treedt op Ds. Pb. Peter, van Rijnsbung. Pr. J. KUIJLMAN A.s. Donderdag viert Ds. J. Kuijlman, Ned. Herv. predikant te Vreeland zijn zilve ren ambtsjubileum. Ds. Kuijlman werd 10 Dec. 1884 te Delft, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Jn 1910 candidaat geworden in Gelderland, aanvaardde hij 11 Juni 1911 het predikambt in zijn eerste gemeente te Renswoude. In 1919 vertrok hij naar 't Woud, welke stand plaats in 1922 met MaasdamCillaarshoek verwisseld werd. 30 Oct. 1927 verbond Ds. Kuijlman zich aan zijn tegenwoordige ge meente. HULPPREDIKERS Met ingang van 1 Juli 1936 is benoemd tot hulpprediker der Geref. Kerk te Alk maar, speciaal voor den arbeid te Egmond aan Zee, de heer Ch. H. S w e n, theol. cand. te Bussum. De heer Swen blijft in de gelegenheid des Zondags de Kerken te dienen en een even tueel beroep in overweging te nemen. Het adres van den heer W. Vis, theol. cand. en hulpprediker van de Geref. Kerk te Lippenhuizen-Hemrik is niet meer Noord straat 1, Haamstede (Z.)maar voortaan Hemrik H 59, (Friesl.). Hij blijft beroep baar en in de gelegenheid 's Zondags ook andere kerken te dienen. Theologische candidaten, die zich telkens yoor een maand of langer willen geven voor de geestelijk-zedelijke leiding iui een kampement \an jeugdige werkloozen, die daar vertoeven voor ten hoogste een jaar, worden verzocht zich in verbinding te stel- ien met Dr. B. A. Knoppers, Den Tex- 6traat I, Amsterdam-Centrum, tel. 33810. Voor de technische leiding- zijn voldoende krachten aanwezig. De genoemde hoofdlei ding is gaarne bereid voor nadere bijzon derheden en verdere inlichtingen in mon deling overleg te treden. Het eerste kam pement wordt betrokken ongeveer 15 Juni a.9. Voorloopig is het berekend op een 100 man, welk getal voor uitbreiding vatbaar is. Hier is voor dc theologische candidaten mooi werk te verrichten. Voor de Zondagen is men, voor zoover noodig, vrij om de ge meente te diienen, DE AMSTERDAMSCHE CONFERENTIES De commissie tot het hóuden van onder linge conferenties van predikanten der Geref. Kerken in de beide Hollanden en XJtrecht belegt een samenkomst te Amster dam op Dinsdag 16 Juni in de theologische faculteit der Vrije Universiteit, waar Prof. Dr. F. W. Grosheide spreken zal over: „Theologische exegese". De 29ste Zendingsdag van den Geref. Zen- 'dingsbond is bepaald op Donderdag 6 Aug. te R ijsenvb u rg. Sprekers zullen zijn: Zendeling D. J. van Dijk, Ds. J. E. Klomp, Ds. G. J. Koolhaas, Ds. G. Lans, Ds. H. Leenrnans, Ds. M. Ottevanger, Ds. II. van tter Wal en Ds. R. Bartlema. SOMBERE TIJDING Hoezeer de Diaconieën te kampen hebben met den stijgenden nood, blijkt uit het be sluit der Diaconie van de Geref. Kerk te Rotterdam, die met 1 Juli a.s. ertoe zal overgaan, le. de bijsteun in natura aan de crisis-werkloozen met 50% te verminderen, zoodat de werkelooze broeders dan maar de helft van hetgeen ze nu ontvangen, aan hen Zullen zien toebedeeld: 2e. alle verdere ondersteuningen aanmer kelijk te verminderen, zoodat ieder een deel Man zijn ondersteuning zal moeten missen. NOORD-HOLLAND BOVEN HET IJ Eenigen tijd geleden hebben wij de aandacht gevestigd op de verarming van het kerkelijk leven, zooals' die in ons land bijzonderlijk aan den dag treedt in Noord-Holland boven bet IJ. "Wij hebben o.m. herinnerd aan het ontstellend aantal keeren, dat in de predik beurtenlij st van de vele dorpen in dat pro- vinciedee! de woorden „geen dienst" voor komen; ook aan het uiterst schaarsche kerk bezoek in sommige gemeenten. Een merkwaardig licht op deze toestanden Wordt geworpen door een fragment van een artikel, in de N. E. C. voorkomende onder de bekende rubriek „Onder de menschen". De schrijver daarvan heeft een „buurpraatje" gehouden met een „bejaarde landbouwer-in- ruste die zijn leven heeft doorgebracht in het modernistisch deel van Noord-Holland. De oude heer, blijkbaar nog goed thuis in het doorleefde tijdperk, vertelde hem volop van „hoe het was", telkens het onderscheid onder- Étreepend tusschen toen en nu. Zoo kwam hij ook op de kerk. En gaf er Rijn kijk op: „Maar wèl (de tegenstelling slaat op een bespiegeling van den borrel) kwamen er vroeger veel meer menschen in de kerk. Er is lui te veel verwarring in den Godsdienst geko men. Eertijds mocht er een effen andera over denken je had één geloof: prote: tantsch of katholiek. Vandaag bestaan er zc verschrikkelijk veel stroomingen. Naar ik hoor zeggen, gaat 't in de steden nog wel met 't kerkbezoek, vooral onder de ortho doxen. Hier, op 't platteland, is 't niks meer, en orthodoxe dominees, om 't vol te laten loopen, die hebben we niet, al kwam er vroe ger van den beetje vrijzinnigen kant ook veel meer volk. Nu wordt dat alles zoo licht op genomen onder de boeren. Als straks de vreemdelingen er zijn zal je zien, dat 't nog weer aardig loopt. Maar wanneer er hoogop twintig van ons eigen bij zijn, is dat veel „Die stroomingen weten wat" De zegsman van den N.R.C.-redacteur trok de lyn nog wat verder door tot de dorps politiek, en van daar tot de groote politiek: „Bovendien was 't vroeger met de verkie- Ringen hier óók één party, één groep van allemaal liberalen. Nou heb je: sociaal-demo craten, communisten, nationaal socialisten... weet ik 't allemaal? En dat gooit alles roet in 't éten." „BARJMéUS" De vereen. Bartimèus, tot bevordering van Chr. Opvoeding en Onderwijs voor blinde kin deren en jongelieden houdt op Woensdag 10 Juni a.s. des voormiddags elf uur haar jaar vergadering in huize „Beeklust" aan den Utrechtscheweg te Zeist. Na afloop der vergadering worden de aan wezigen in de gelegenheid geisteld de inrich ting te bezichtigen Op dienzelfden dag wordt, in het gebouw „Irene" de jaarlijksche bazar ten bate van Bartimèus gehouden De groote „Bartiméus"-huishouding, waar zoo buitengewoon veel goeds van uitgaat, kan deze bazar onmogelijk missen. Alle mogelyk artikelen, die voor de te hou den bazar geschikt zijn (en hier is nagenoeg alias welkom) worden gaarne by de leden van het Bazar-comité ingewacht. De goederen bezorge men aan huize „Beek- lust". Utrechtscheweg 84. Geldelijke bijdra gen voor dit goede doel worden by voorkeur ingewacht bij de Penningmeesteresse van het Bazar-comité, mej. M. van Baren, Huijde- coperweg 23 A., Zeist. Postrekening No. 147354. NED. MIDDERNACHTZENDING Dezer dagen vergaderden te Utrecht, onder ieiding van den heer J. N. van M u n- ster, de secretarissen van de afdeelingen van bovengenoemde verceniging. In zijn openingswoord herinnerde (le voorzitter aan het overlijden van Mevr. van der Steur, over wier arbeid op zoo tref fende wijze werd geschreven (in een brief van dc dochter van den heer Velthuysen, in de laatste „Getuige" opgenomen). Uit voerig werd het werk, in dc verschillende plaatsen van ons land, besproken. Met vele moeilijkheden, ook van materieelen aard, heeft men te kampen. Uitbreiding van den arbeid is zoo dringend noodig! Door het Hoofdbestuur is besloten, de Jaarvergadering einde Sept. in Zeeland ic houden. Het werk van dc Middcrnadhtaending heeft, zoo schrijft men ons, dringend be hoefte aan daadwerkelijken steun van heel ons Christelijk volk, persoonlijk voor het postwerk en huisbezoek, financieel voor de instandhouding der inrichtingen, consu 1 tatie-bureauxen individueele steun- verleeningen, en daartoe op te wekken zal niet alleen mededoel zij,n van de te hou den Jaarvergadering in Zeeland, maar van al de samenkomsten, die men in den ko menden winter door heel het land hoopt tc organiseeren. EVANGELISATIE ONDER STUDENTEN Op verzoek van de Centr. Comm. voor Evangelisatie der Geref. Kerk van Delft zal de kerkeraad een voorstel doen aan de Part. Synode, om een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid van een benoe ming van een predikant voor de Evangelisa tie onder niet-Indische studenten. GIFTEN EN LEGATEN Van èèn der freules van Bichon van IJssel- monde, heeft de Geref. Kerk te IJ s s e 1 - monde 2 giften, ieder "van 1000.ont vangen, te bestemmen voor diaconie en aflossing op gebouwen. ONDERWIJS EN OPVOEDING AFSCHEID PROF. DR. M. DE HAAS Onder zeer groote belangstelling heeft Prof. Dr. M. de Haas, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, gistermid dag, na bijna veertig jaren aan deze onder- wijs-instelling te zijn verbonden geweest, zijn afscheidscollege gegeven over de taak van den natuurkundigen ingenieur. Hij werd ter gelegenheid van zijn afscheid o.a. toegesproken door den president-curator Ir. J. F. de Vogel, den rector-magnificus prof. ir. G. Diehl en namens het huldigings- comitè door prof. dr. H. B. Dorgelo, die den scheidenden hoogleeraar uit naam van het geheele personeel een geschilderd portret aanbood. Gep. Chr. Onderwijzersvereen. uit N. O. I. Jaarvergadering afd. Nederland Men schrijft ons: In Utrecht kwamen 3 Juni samen de ge- pensionneerde Chr. Onderwijzers uit Indië met enkele verlofgangers. De heer G. v. Duinen leidde de samenkomst, die een gezel lig karakter droeg en waarop de heer D. J. Coumon een causerie hield over: „Wat er in Indië op Onderwijsgebied veranderde." Naast de donkere zijde: Inkrimping van het onderwijs, vermindering der subsidies en tractementen, verlaging van 't onderwijspeil, kwam ook de lichtzijde naar voren: Er wer den nieuwe wegen gezocht en reeds aange wezen. 't Vrije (ongesubs.) onderwijs werd door den Schoolraad in studie genomen en een rapport er over verscheen reeds. 't Gaat, volgens den heer H. Meyerink, oud-directeur van de Chr. H. I. Kweekschool te Solo, om een omvorming van het onder wijs. Ook de Zendingsraad in Nederland voert een actie voor een eigen Christelijk Volkson derwijs in N.O.I. 't Mooie Jeugdwerk wordt reeds gesteund. Aan de Besturen der Chr. Scholen in Ne derland zal verzocht worden dit vrije Chr. Onderwijs te willen steunen, waar de kansen nu zoo toenemen, dat dit onderwijs een be langrijke plaats in Indië zal innemen. THEOL. SCHOOL CHR. GEREF. KERK De examens aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn zullen gehou den worden Dinsdag 7 Juli cn volgende da gen. Maandag 6 Juli zal in het kerkgebouw aan de Maria laan een bidstond worden ge houden, waar als spreker zal optreden Ds. L. JI. van der Meiden, van Den Haag. ONDERWIJSBENOEMINGEN Oosterwolde: C. N. School. Tot hoofd (vas. J. Gorter): de heer B. Kr ins, onderw. Wilh. van Nassauschool te Delft. De bekende neven-vereenigingen van de „de Groote" (vereen, van Chr. onderw. enz.) heb ben in deze week ook te Utrecht, hun jaarver gadering gehouden. Van .Johannes" (steun aan bejaarde, zieke of hulpbehoevende onder- wijzers(eseen) van Chr. scholen) werd aange nomen een bestuursvoorstel, beoogende: a. het terugstorten van het bedrag in 1908 uit de On dersteuningskas in de Uitkeeringskas met de rente; b. het overdragen van de risico aan een levensverzekeringsmaatschappij en c. het 77 Fiducia Incasso's - Utrecht staat tot Uw dienst, zowel op als zonder contract. VRAAGT BEZOEK - PROSPECTICI (Adv.) machtigen van het bestuur tot het nemen van maatregelen voor deze overdracht. In de jaarvergadering van „Lukas" heeft de heer K. Brants, haar eere-voorzitter, de propaganda ter sprake gebracht. De voorzitter wees op de bezwaren die er bestaan om op de onderwijzers dwang te leg gen door bijv. in de instructie de verplichting van het lidmaatschap van Lukas op te ne men. De heer Brants wenschte dat van het be stuur een circulaire uitging, waarin op opna me van zulk een bepaling in de instructie wordt aangedrongen. Besloten werd deze zaak nog eens ernstig onder oogen te zien. Naar aanleiding van een vraag van den heer Brants deelde de voorzitter mede dat zoo noodig ook de oud-strijders worden geholpen. IN 1840 EN IN 1936 Als dominee-schoolopziener Ferf in den jare 1840 zijn, zilveren jubileum van de tweede functie viert, houdt hij een „rede voering van het allergrootst belang voor een echt-godsdicnstige opvoeding der jeugd in de legere scholen". Hij zegt: „Gij weet het met mij, onze lagere scholen zijn de echte kweekscholen der liefde en der verdraagzaamheid, omdat zij open. staan voor de kinderen van alle leden der maat schappij, zonder onderscheid van godsdienst. Daarom noemen wij ze openbare scholen. Onze lagere scholen zijn dus geen Calvinis tische, geen Luthersche, geen Doopsgezinde, geen Roomsche scholen; maar inrichtingen, om den jongen mensch tot een verstandig, zedelijk en godsdienstig wezen te vormen. Dit kunnen we mogelijk niet te dikwerf, niet te ernstig herhalen in onze dagen, waar in opnieuw de kreet van vrijheid van onder wijs wijd en zijcl weergalmt, met het hel- sche oogmerk, om het vuur dier oude gods- dienstvcete wederom aan te blazen, en die rampzalige tijden in het leven terug te roe penDit, dit toch, dat op onze lagere scholen het kind tot mensch gevormd wordt, en dat geen bijzondere godsdienstgevoelens de drempel dezer gebouwen mogen betre den, dit maakt derzelver ei gen domme lijk karakter, dit haar hooge waarde uit". Bijna honderd jaren later, nu de, ook al niet zoo jonge Maatschappij tot Nut van 't Algemeen met bekwamen spoed zich gezet heeft aan liet kluifje „de Bijbel op de open bare school", vindt zij een dominee van het jaar 1936, bereid, op haar algemeene verga- dering van 2 en 3 Juni zijn collega van 1840 naar de kroon te steken, zullende hij zeggen: „De pogingen om aan het kind van de lagere school gelegenheid te geven in den school tijd kennis te verwerven van den inhoud van den bijbel, zijn verheugend en verdie nen ook door het Nut krachtens haar doel stelling (volksgeluk bevorderen naar de be ginselen van den christelijken godsdienst) gesteund te worden. Deze pogingen vinden hun oorsprong in het. besef, dat de bijbel een geheel eenig document is in het leven van de Wostersche menschheid en het niet ver antwoord is, dat menschen de wereld in gaan zonder eenige notie van dit boek, dat- voor de kennis van de christelijke beginse len onontbeerlijk is. Deze pogingen hangen samexx met het paedagogisch inzicht, dat de leeftijd van 10—12 jaar uitstekend ge schikt is voor het bijbrengen van deze ken nis, die ook als voorbereiding voor even tueel latere catechese zeer gewenscht is. Deze pogingen zijn niet in strijd met het neutraliteitsbeginsel, doch geven daaraan een positieven inhoud. Juist door het opne- men in schoolverband dragen zij een boven kerkelij k karakter en zijn zij uitingen van een academische gezindheid", Is het niet schoon? In 1840: Geen „bijzondere Godsdienstgevoe lens" gewenscht. In 1936: Het „bovenkerkelijk karakter" van het „kennis verwerven van den inhoud van den bijbel". In 96 jaren hebben de mannen der voor uitgang nog geen stap vooruit gezet. Examens Promotie*. Wa-gen.ngen. Landbouwhooge school. Bevorderd tot doctor In de Landbouw kunde de heer 1- J B. H IJdo. geb. te Den Haag. op proefschrift met stellingen getiteld. „Dc invloed der bemesthg op het carotine- en vitamine c-gehalte van de plant*. heeren "h^ J3 M. ten Berge, C. H. Gout en G. P. C. Koolmaas; arte-ex., de heenen G. J. Staver- Theologie: Voorber. kerkel. ex., de heer K LuyendlJk. -Utrecht. Ge®!.: Theologie: propaed. ex., d« he eren J. Bloten, en A. Corbijn van Willens- Geneeskunde: doet. ex. le ged.. de heeren C. Iunions, J. v. cL Koppel. S. S. Klein, D. T. Vieilina-a. mej. A. R. Jippea. A. Vrijlandt, Ch. cl Ree. D. Schotanus. H. Th. M. v. d. Po-M. L A. Boland. P Woltens, M. D. A. Arends. H. v N te velt, J. Jongh. W. van East en B. Schul- t F. H. Wolt- Sj. Rond, J. v. d. E-nde, J. Llnzel en G. Hart- rtaex, de heeren H. J. v. d Kamer, G. an Leeuwen, mej. V. Noorman, mej. C. Arendis, J P. Broens, M. M. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apothekers cn Drogisten. fAdn A. W. W. B. Sche Land en S. Amsterdam Geel.: Econ. "Wetenschappen cand.ex., de heeren A. ,C. Modnat en J. W. van hckcrunaaUtent. Amsterdam. Getsl. lea J. H. E. Lichtenbelt. W. M. C. Kaas. beiden Amsterdam cn C. M. J. van der BEZUINIGINGSMINISTER GEVRAAGD De overheidsuitgaven moet 150 millioen omlaag De vroegere thesaurier-generaal, Mr. Dr. A. van Doorninck heeft in de jongste aflevering van „De Economist" een zeer belangrijke beschouwing geschreven onder de titel: De toekomst onzer Overheids financiën. De schrijver wil daarin aantoonen dat er nog volstrekt geen reden is om te wanhopen aan dc mogelijkheid om onze financieele saneering door te voeren zondex „revolutionaire" middelen. Onder die revo lutionaire middelen verstaat hij blijkbaar ook de devaluatie. Maar er zal toch op de overheidsuitgaven nog 150 millioen; bezuinigd moeten worden. Immers, het totaal der belastinggelden (agrarische heffingen en prijsverhoogende Onvaderlandslievende uitlatingen van de roode pers Mogelijk is het Deensche volk eerlijker dan het onze" De koopkracht van de kroon verminderde sinds 1931 in Denemarken met 12 Toen wij ons artikel „Uit het land van het gezond verstand" reeds hadoen geschre ven werd ons door vriendenhand „Le Peuple", het blad van de Fransch spreken de Belgische socialisten toegezonden. In een artikel in dat blad van den voorzitter van het Deensche vakverbond over de uitslui ting in Denemarken vestigde men onze aandacht op de hieronder volgende passage: „Bij de contractonderhandelingen van dit jaar hebben de meeste ox-ganisaties looxx- cn andere eischen gesteld. De moti- veering daarvoor was de prijsstijging. Sedert de devaluatie in 1931 is het index cijfer van de kosten voor levensonderhoud gestegen van 100 tot 112 in Jan. 1936". Nadien lazen wij in „De Vakbeweging" van het N.V.V. hetzelfde in een artikel van Jensen, als wij hierboven uit „Le Peuple citeerden. Men zoiT denken dat het met de voort- durende beweringen van die zijde, dat de koopkracht in Denemarken na de devaluatie hetzelfde is gebleven, nu wel afgeloopcn zou Maar de heer Roozeschoon schreef boven zijn artikelen in de „Voorwaarts", ter ver heerlijking van de betere toestanden in De nemarken, het volgende: „Mogelijk is het Deensche volk van nature eerlijker dan het onze". Hij hacl toen zeker voor oogen de mentaliteit van zijn Hollandsche collega's! Want men staat toch werkelijk verbaasd als men op oezelfdc bladzijde in „De Vak beweging" met vette letter een artikel aan treft., waarvan wij en velen met ons, zullen denken, dat het opzettelijk is geschreven om de indruk weg te nemen, die het artikel van Jensen eens mocht wekken, dat het in Denemarken toch niet zoo rooskleurig is als men het altijd heeft voorgesteld. Het artikel adenxt weer dezelfde geest; overal is 't beter dan in 't eigen land. Nam de koopkracht toe? Wij nemen er het volgende uit over; „In oen winter van 19321933 bereikte de werkloosheid in Denemarken haar hoogte punt, om daarna te gaan dalen. De koop kracht nam t o -e" (spatieering van mij, J- Q-) De koopkracht nam toe. Men moet maar durven. De heer Roozeschoon schijnt zijn pappenheimers te kennen. Als men in Januari 1936 voor 3459 kronen maar evenveel goederen kan koopen als in 1931 vóór de devaluatie voor 3100 kronen, dan zullen er in Nederland nog wel een groot aantal eenvoudige nuchtere huisvrouwen zijn, die tot de slotsom komen, dat zij 3ó8 kronen, is 116.—, per jaar in koop- ikracht zijn achteruitgegaan. Weer een van die raadselen waarvoor men telkens komt te staan bij het lezen der sociaal-democratische bladen. Bij ons stond reeds in 1934 vast dat in Denemarken een actie voor loonsverhooging niet kon uitblijven, gezien de voortdurende stijging van de kosten voor levensonderhoud, en wij herhalen wat wij in onze vorige ar tikelen schreven, „al zouden de werkgevers ten volle aan de looneischen van het Vak verbond voldoen dan komen zijo er nog met een koopje af, tenzij de toestand in de be drijven zoo ongunstig zou zijn, dat deze geen loonsverhooging toelaat". Als men zooveel jaren tegen wil en dank heeft moet enrekenen, gaat men nog wel eens rekensommetjes maken. Dit deden wij ook ten opzichte van dc uitsluiting in Dene marken, Wij kwamen tot de volgende berekening; van de 130.000 utigeslotenen is maar voor 45000 der minst betaalde arbeiders een loon: verhooging van 5 ore per uur gevraagd; re kent men elk arbeider 2500 ux*en per jaar dan is dit 125 kronexr per jaar maal 45000 kronen is 5.625.000 kronen. Stellen wij het gemiddeld weekloon va.11 alle arbeiders op 55 kronen 17,85) per week, hetgeen zeker niet tc hoog is, daix komt men op 2S60 kronen per jaar. Twaalf procent verminderde koopkracht staat ge lijk met een jaarlijksch tekort per man van 3-44 kronen dus voor alle uitgeslotenen in to taal 44.700.000 kronen. Het verschil tusschen verminderde koop kracht en de looneischen door het Vakver- hond gesteld bedraagt dus niet minder dan 39.048.000 kronen. Uit de sobere looneischen door het Deen sche Vakverbond gesteld blijkt, dat men het lagere levenspeil door vermindering der koopkracht voor 85.000 der uitgeslotenen ten volle heeft aanvaard, en voor 45.000 een luttele loonsverhooging vroeg van 1.6 ct. per uur. In Nederland zou men zeggen: do arbeiders hebben met de aanpassing genoegen genomen. Een „dubbele" les Mot belangstelling en hoop zagen wij eiken dag uit of aan deze uitsluiting nog niet een voor de arbeiders gunstig einde was geko- „In een nachtzitting hebben beide Ka- mers de regeeringsvoorstellen goedge keurd. Het werk zal worden hervat op de basis der oude loonen, terwijl de kwestie der loonen zal worden onderwor- pen aan de arbitragecommissie, welker beslissingen bindend zullen zijn". het hier- „Wij hopen, dat de Deensche makkers rustig en vastberaden hun strijd tot een goed einde zullen weten te brengen. En voor onszelve putten wij uit de Deensche gebeurtenissen een dubbele contingenten tot steun aan een aantal bedrijven dus buiten beschouwing gelaten) bedraagt naar zijn berekening iets meer dan een milliard per jaar. Daarbij zijn de gemeentelijke en provinciale belastingen dan inbegrepen. Dit bedrag vertegenwoor digt thans ongeveer 40 procent van liet geheele nationale inkomen. In 1924 zou het „overheidsgeld" daarentegen slechts iets meer dan 20 procent van hel inkomen hebben 'geabsorbeerd en toen klaagde het bedrijfsleven toch al over de al te zware lasten, die een krachtige ontwikkeling ver hinderen. Voor deze bezuiniging gaf Mr. Van Door ninck een algemeen program: 1. Het plan moet niet uitsluitend de Rijksuitgaven omvatten, maai* de financiën van het Rijk, de provinciën en de gemeen ten tezamen. 2. Bij het opstellen van een aanpassings plan moet worden uitgegaan van het totaal der beschikbare middelen. De uitgaven zul len zich aan die middelen jpoeten aan passen. 3. Aan de provincies en aan de gemeenten worden zoodanige belastingen toegewezen als zij ter financiering van haar huishouden noodig hebben; hetzij ze zelf deze belastin gen innen of de kosten van het Rijk vergoed krijgen. 4. Steunverleening aan personen en be drijven mag alleen geschieden als middel tot aanpassing. 6. Kapitaalsuitgaven mogen alleen gedaan worden voor zuiver rendabele leeningen en flinke aflossingen zijn noodzakelijk. 6. Teneinde het Overheidscrediet goed- kooper te maken moet niet alleen het lceningsbeleid zelf een conservatief karakter dragen, maar moet bovendien worden afge zien van elke Overheidsmaatregel, welke het vertrouwen van het beleggend publiek zou kunnen schaden. Aangezien het aanpassings- en versóhe- ringswerk over nagenoeg de geheele Staats dienst verdeeld en daardoor eenheid lijn thans niet voldoende gewaarborgd is het noodzakelijk dat met de leiding dit werk wordt belast één Minister, die deze arbeid tot zijn uitsluitende werkzaam heid krijgt. Wie tot deze dingen bekwaam is, laat de schrijver in het midden. Terwijl ook becijfering ontbreekt hoe een en ander mogelijk zal zijn. Dec.reteeren. is gemakke lijk; uitvoeren moeilijk.» De Reisbelasting Geen invoering meer in dit seizoen De Tweede Kamer zal vermoedelijk het ontwerp-Reisbelasting nog voor het zomer reces behandelen. De Eerste Kamer zal daartoe waarschijnlijk niet meer in de ge legenheid zijn. Het staat dan ook wel vast, dat de nieuwe heffing niet meer in dit zo merseizoen in werking zal treden. Het wordt nu 1937, voor zulks het geval zal zijn. Het eerste hopen wij met hen. We spre- k en de wensch uit dat de commissie van ar bitrage tot de conclusie zal komen, dat de gevraagde loonsverhooging ten volle aan de arbeiders moet worden toegekend. En verder is onze hoop, dat de eerste les uit de Deensche gebeurtenissen voor de ver schillende schrijvers in de „Arbeiderspers" over de buitenlandsehe toestanden hen zal hebben geleerd niet langer voort te gaan met het lanceeren van onware en valsche voorstellingen alsof het in andere landen beter zou zijn dan in hun eigen vaderland. Wij weten dat er heel wat volgelingen zijn die niet meer als voorheen, met Schaper uit „Het lied van een loteling" zeggen: „Ik heb geen vaderland waarvoor 'k zo willen vechten „Wijl ik geen plekje grond op aard het mijne noem", maar die als Mussert met zijn aanhang zou trachten de dictatuur van het Nationaal- Socialisme binnen onze grenzen te halen, in opi*echt.heid onder de leuze voor Volk en Vaderland met het meest rechts ge- orienteerde geloovig volksdeel mee zouden optrekken, desnoods met geweer en bajonet, om de door onze voorvaderen met bloed en tranen duur gekochte volksvrijheden en rechten te beschermen. Wij vreezen echter met groote vreeze, dat wanneer evenals in 1918 de communistische revolutie zou trachten onze grenzen te over schrijden, dezelfde nationale sociaal-demo craten dan geen weex*stand zullen durven bieden en zij het schoorvoetend in het zog van liet communisme zullen worden meegezogen; niet de gematigden geven in revolutionnaii"c opwinding en overspanning den toon aan, maar de heethoofden en be roeps-opruiers. Een waarschuwing Christenen van Nederland, de lijden zijn angstig, weest op Uw hoede voor het zoet gefluit van de vele vogelaars. De schijn zal U bedriegen als ge niet oppast. De revolutie is geen dekkleed, geen omwindsel. Geen takje aan den boom, maar wortel. Ze is beginsel. Zij groeit onzichtbaar, tot bij 't opgaan 't gordijn, Zij vleesch geworden woord van Satan zelf zal zijn. Ze is als de smetstof van de ziekte; haai baai len Verpesten de atmosfeer, waarin des menschen willen En weten adem haalt. Dc epidemie ontstaat En woekert voort tot zij geen levende overlaat. Het Nederlandsche Volk is van nature niet oneerlijker en niet onverstandiger dan het Deensche of eenig ander volk. Men kan het er mee eens zijn „dat de mensch van nature boos is en geneigd tot alle kwaad" en zich door dergelijke on- vaderlandsche utilatingen in zijn nationaal eex-gevoel gekrenkt veolen. Als wij de verwarde toestanden nationaal en internationaal zien, kunpen ook bij den Christen angstige vragen rijzen, en dringt zich voortdurend aan ons op een gedeelte uit een gedicht dat reeds in onze prille jeugd diepe indruk maakte, n.l. Keer terug afkeerige kinderen Tot den God die IJ nu slaat God die Neerland eens verhoogde Heeft met Neerland nu een twist Wat de vaderen 't meest verhoogde Wordt bij 't nakroost 't meest gemist. Rotterdam -J. OUISPEL IMMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA Reeds een volgezogen spons Aan welke eischen moet de vakman voldoen? velen in'ons land pogen of willen pogen om in Zuid-Afrika een werk lering te vinden, is he; niej ondienstig eens te laten hooj-en hoe men in dat stamverwante land denlct over de Hollandsche vakman. We la- .en daarover iets in het Hollandsch Week blad voor Zuid-Afrika, onder redactie van» heer C. Plokhöoy, oen Hollander die reeds jaren in dat land is ingeburgerd. De heer J. J. Groeneweg, van Pretoria, noemt eenige dingen waardoor z. i. de Ne derlandsche werkman in 't algemeen daar aanvankelijk aclu'erS aat bij z'n vakgenooten die al jaren daar zijn. Hij zegt: 99 pet. van de hier aangekomen tim merlieden, metselaars, stukadoors en bankwerkers zijn ervaren vaklui, maar ze komen in 'n totaal vreemd land; moeten, vooral in Johannesburg, wor stelen met twee vreemde talen, Engelsch en Afrikaansch; kennen niet 't droge klimaat en de invloed daar van op hun werk, en komen midden in zulk 'n vreemde en ongewone om geving terecht, dat 't geen wonder is, dat ze zich voelen als 'n kat in 'n vreemd pakhuis. Hij betoogt verder, dat men in Nederland ten om-echte Zuid-Afrika beschouwt als een soort achterlijk land. Wat 'n ongerijmdheid, zoo zegt hij. '>t Rijksv'e land van de wereld (de sjioorwegen hebben een batig saldo van 50 millioen); 't land dat van alle staten op aarde per hoofd t meeste geld besteedt onderwijs, dat zich me? reuzenkracht rikkelt, jong is cn energiek, zou achter, staan hij de andere landen? Belachelijk. Een jonge M.T.S.er erkende dat hij ia Afrika nog veel moest leeren. Een paar jon ge Nederlandsche onderwijzers dachten in Z.A. zoo een betrekking te vinden, maar ze isten niet da? men er drie jaar moet zij a aleer men in Staats- of provinciale dienst kan treden, vergaten dat 't Nederlandscli geen voertaal is op de scholen, en waren er onkundig van dat de doorsnee-onderwij zer in Z.A. een 2e klasse certificaat bezit (ongeveer de*Ned. hoofdakte) plus een uni- versiteitsgraad. Aan onze lagere scholen, zoo zegt de heer Groeneweg, is 't bezit van een doctorsgraad geen zeldzaamheid. Niet alleen onderwijzers, ook yakmen- schen moeten zich thans volgens hem wel bedenken naar Zuid-Afrika te trekken. De immigran?enstroom (uit alle deelen .van Europa en zelfs uit Amerika) maakt het stoeds moeilijker werk te vinden. Zuid-Afrika is langzamerhand een volgezogen spons. Verder wor den verschillende bezwaren opgenoemd. Johannesburg, het Mekka der immigranten, ligt 6000 voet boven do zee; deze groote» hoogte stel? hooge eischen aan het hart, Snelle temperatuurswisselingen stellen me nig gestel op de proef. Engelsch dient men te kennen, omdait men anders vaak z'n superieurs niet kan verstaan. Als dit ni«S gaat, staat men soms over een uur op straat want men wordt per uur aangeno. me n. Wel doen de oud-Nederlanders al he't mogelijke om de nieuwe immigranten ?e helpen, maar hun kunnen is beperkt. Daar om is noodig, zoo beweert de schrijver van deze artikelen, dat een centrale immigratie- raad wordt ingesteld, met vertakkingen in Nederland en in Z.A., om regelend en voor lichtend op ?e treden, waartoe de NederL regeering bijv. het initiatief zou kunnen nemen. Tegen verschillende beweringen van den heer Groeneweg komt echter op de lxeer G, van Doorn, eveneens te Pretoria, (oui- onderwijzer aan de Amsterdamsche Am bachtsschool) die beweert dat he? aanpas sen van de Nederl. vakman vooral moeilijk heid ondervindt door het feit dat hij 19 solied, to grondig en te nauw- k e'u rig werkt. Op bouwkundig gebied bijv. kan Z.A. nde? tippen aan de prestaties in Nederland, "ten bewijze waarvan hij ver schillende voorbeelden aanvoert Een goed geschoolde Hollandsche timmerman maakt pas kans wanneer hij zich de „vrijheden" en minder nauwkeurige werkwijze van zijn Zuid-Afrikaansche collega heeft eigen ge maakt. Volgens den heer van Doorn staat Nederland op bouwkundig ge bied hooger dan Zui d-A frika. We meenen dat deze beide Zuid-Afrikaan sche uitingen nog niet direct me? elkaar in Strijd behoeven te zijn. In beider opmerkin gen kan wel een enkele wenk verborgen liggen voor hen die „over Zuid-Afrika den ken". Zich van tevoren ecnigszins vci'gewis sen van de toekomstmogelijkheden daar, kan zeker z'n nut hebben, waarmede natuur lijk allerminst is gezegd dat die er nie? to vinden zouden zijn. Het Textielbedrijf in Tegal De „Loc." meldt, dat de gronden voor het textiel-proefbedrijf in Tegal thans definitief zijn aangekocht voor ongeveer 22000.Het staat vast, dat thans spoedig met den bouw zal wor den begonnen. Men wil trachten het bedrijf reeds einde van dit jaar in werking te stellen. Het ligt in de bedoeling, dit proefbedrijf zoo eenvoudig mogelijk te houden. Zoo is het niet waarschijnlijk, dat reeds dadelijK wordt aangevangen met den bouw van ecu eigen electrische centrale. Vermoedelijk zal men de benoodigde energie van de Anieiu betrekken. Het spreekt vanzelf, dat de eerste berich ten over de vestiging van een textielindus trie tc Tegal in die plaats de noodigc opwin ding heeft veroorzaakt. Velen verkeerden in een soort jubelstem ming en zelfs hoorden we van een hotel houder die het plan had, maar dadelijk ee.11 nieuw hotel te bouwen of minstens het be staande hotel belangrijk uit te breiden. Voorloopig zal het echter wel zoo'n vaart niet loopen. Het px-oefbedrijf zal aan onge veer 5 ii 600 Javanen werk geven, terwijl hoogstens op een vijftal Euopeesche em ployés moet worden gerekend. Geleidelijk zal liet bedrijf zich daarna uitbreiden, d.w.z. wanneer de levensvatbaarheid van een tex tielbedrijf in Ned.-ïndië is bewezen. Ver wacht wordt, dat men in dat geval over on geveer vijf jaaj- op volle capacteit werkt. Dan zullen echter vele duizenden bij dit bedrijf werk vinden, terwijl da Europeesche staf dan uit 30 tot 35 personen zal bestaau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11