DE ROTTERDAMMER-MARSCH uJisLgaatm rrw,,mdN.(.P. REISBUREAU „LIBERTAS"! ZATERDAG 6 "JUNI 1936 DERDE BITAD PAG. IC NIEUWE REGELING VAN DE PACHT Ingrijpende wijzigingen ingesteld Instelling van officieele pachtbureaux Door de Regeering is een belangrijke wijziging gebracht in het wetsontwerp tot regeling van de pacht. Iii de me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer wordt voorgesteld erkende pachtbureaux in het leven te roepen. Indien de pachtovereenkomst door een pachtbureau is goedgekeurd, vervalt de controle van den rechter. N In de pachtbureaux zullen de be langhebbenden op paehtgebied verte genwoordigd zijn onder toezicht van de overheid. De Regeering hoopt op deze wijze het ingrijpen van den rech ter in nieuw gesloten pachtovereen komsten zooveel mogelijk te beperken. Van cïc beslissingen van de pachtkamors 7.al beroep worden toegekend op het ge rechtshof te Arnhem. Cassatie zal echter uitgesloten zijn. Het ligt niet in het voornemen der regee ring de thans bestaande kamers voor crisis- pachtzaken ook met de rechtspraak volgens dit ontwerp te belasten. De van vele zijden tegen de voorgestelde Overgangsbepalingen aangevoerde bezwaren hebben de regeering ertoe gebracht deze ma terie nogmaals na te gaan. Dit onderzoek heeft geleid lot een ingrijpende verandering. In het kort komen de nieuwe bepalingen op het volgende neer: Pachtovereenkomsten, die op 1 Januari 1936 reeds van kracht wa ren, zullen door het oude recht belieerscht llijven gedurende den tijd, waarvoor zij waren aangegaan, doeh uiterlijk tot 1 Jan. -1943; overeenkomsten, die op 1 Jan. 1930 nog niet van kracht waren, blijven nog ge durende twee jaren na de inwerkingtreding 'der wet door het oude recht beheerscht. Tn de Memorie van Antwoord deelt de Ttegeering mede, dat de ontworpen regeling de pachtverbintenis allerminst onereus maakt voor den verpachter. Ook kan de Re- geering niet beamen, dat het ontwerp ter zake van de continuatie-gedachte ingrijpen der zou z.iin dan het vorige. Al wat het ontwerp ten aanzien van de gedragingen van den verpachter wenscht te bereiken, is als volgt saam te vatten: De verpachter moet doen en nalaten wat een goed verpachter, die ook een open oog heeft voor de belangen van zijn pachter, behoort te doen en na ie laten. Aangeno men, dat inderdaad de overgroote meer derheid der veroachlers zich overeenkom stig dezen regel gedraagt, zullen hun han delingen onder vieueur van de nieuwe wet geen enkele wijziging behoeven te onder gaan: cr is dan ook geen reden, waarom zij niet langer zouden willen verpachten. Anders kan de zaak slechts komen te staan, indien een deel der Terpachters zich niet als goede verpachters wenscht te ge dragen. Dezen zullen wellicht naar ontdui- kingsvormen zoeken of hun land zelf blij ven exploiteeren dan wel door z-etboeren la ten bewerken. Mocht inderdaad, na wegneming van "de sociale misstanden op paehtgebied, de pacht figuur als zoodanig verminderen en moch ten daarvoor in haar economische of sociale gevolgen ongewenschte rechtsverhoudingen ïn de plaats treden, dan zal nader zijn te bezien, of en in hoeverre van de zijde van den wetgever hiertegen moet worden opge treden. De vrees. 'daf. ten gevolge 'der nieuwe pachtregeling. een aanmerkelijk deel der verpachters voortaan aan verkoop boven verpachting de voorkeur zal geven, acht de regeering ongegrond. In zooverre pachten onder de bestaande wetgeving (afgezien van crisis en crisis- pachtwet' in de laatste tijden onredelijk hoog mochten zijn geweest, mag allicht van de nieuwe wetgeving in dit opzicht eenige invloed ten goede worden verwacht. Aange nomen kan clan worden, dat de bedoelde pachtprijzen zich in dalende richting zui len bewegen en dichter bij een redelijk peil zullen komen te liggen. Een daling van de waarde der betrokken gronden als gevolg hiervan, kan niet anders dan gezond en so ciaal gowenscht worden genoemd. Collectieve 'Arbeids overeenkomsten De noodzakelijkheid .van verbinden dverklarinfl Er zit iets vreemds in, dat juist nü liet. verzet tegen het verbindend verklaren van collectieve arbeidsovereenkomsten zich open baart. schrijft De Werkgever, het or gaan van de Chr. Vereeniging van Werk gevers en Groothandelaren. Takna, Sikkel en Kuyper verdedigden met stelligheid do mogelijkheid; waarom dan nu in deze tijd, het verzet? „Sedert eind 1927 is nu de collectieve arbeidsovereenkomst wettelijk geregeld, terwijl sinds kort de mogelijkheid' ge opend is ondernemers-overeenkomsten verbindend te verklaren. Ligt het nu niet geheel in dezelfde lijn ook het collec tief contract verbindend te kunnen ver klaren? Is het niet de noodzakelijke con clusie. welke getrokken dient te worden uit het bestaan van collectieve contrac ten en de mogelijkheid van verbindend verklaring van ondernemersovereenkom sten? Wat zal het gevolg zijn, indien wel een ondernemers-overeenkomst verbindend wordt verklaard, waarin b.v. de koopprijs van een bepaald artikel wordt vastge steld, doch de daarbij betrokken werk gevers niet verplicht zijn voor gelijksoor tige n arbeid hetzelfde loon te betalen? Het publiek zal van de lagere kostprijs niet kunnen profiteeren: het moet de vastgestelde prijs betalen, maar om de zelfde redenen zal een omzetvergrooting cn daarmede gepaard gaande werkver ruiming evenmin liet gevolg zijn! Het eenige voordeel ligt, voor zoover wij zien kunnen, in een groote winst marge voor den werkgever, die den ar beider minder loon uitbetaalt. En de ge volgen daarvan liggen voor de hand! Er zijn echter redenen om te vragen of een casus, als wij stelden, zich in de practijk zal voordoen. Zal een onderne mersovereenkomst met een .vaste prijs zetting in den geest, als door ons be doeld, wel worden verbindend verklaard? Men doet daarom goed eerst kalm af te wachten, op welke wijze de wet op do ondernemersovereeiikonisien zal worden toegepast. Eu daarmede maakt men klaarblijkelijk geen haast! De Minister van Sociale Zaken heeft eenige tijd geleden in de Eerste Kamer als zijn voornaamste bezwaar tegen ver bindendverklaring van collectieve con tracten genoemd, „dat een verstarring van de ioonen gedurende lange tijd na- deelig is voor de ontwikkeling van de concurrentie-mogelijkheden". Op zichzelf achten wij dit geen argu ment: collectieve arbeiosovereenkomsten worden niet voor lange tijd gesloten en bovéndien wordt daarin de mogelijkheid open gelaten van tussehentijdsche wijzi gingen. In ieder geval is een clausule in dien geest voor dezen tijd wenschelijk. Een oude kwestie Die altijd nieuw blijft Onder clezp titel schreef Dr L. G. Korfcn- horst in de II.-K. Werkgeve r een artikel, waaruit D e W e r k g ever met groote in stemming het volgende citeert: „Zeker, er bestaan ook in vele andere landen Christelijke of Katholieke sociale v o ree ui gin gen, maar gewoonlijk loopen die organisaties maar zoo n beetje achter de z.g.n. neutrale vereenigingen aan. De werkgevers beschouwen veelal hun confessioneele vereenigingen als een vroom en goed werk zonder veel invloed op het economisch en sociale gebeuren van elke dag. Een daadwerkelijk pogen om ce klas senstrijd principieel uit te bannen, om een nieuwe maatschappij op Christelijke grondslagen te vestigen, is slechts tot enkele landen beperkt. Een krachtige Christelijke werkgevers- vereeniging moet het aandurven uit te spreken, dat zij haar leden op elk ter- rein van activiteit een volledige „service" wil bieden en dat baar leden geen ander lidmaatschap noodig hebben dan het In dat opzicht moet de overtuigd-prm- cipieele werkgeversorganisatie precies dezelfde aspiraties hebben als de Chris telijke pers, de Christelijke radio en dc Christelijke politiek. De totaliteitsgedacii- te van het Christendom kan met minder geen genoegen nemen". LAND- EN TUINBOUW Veel vraag naar rozen Hoewel voor uitgaand publiek liet Pink- sterweer lang niet ideaal is geweest, was het dit voor de bloemen kweekers wel. De koude dagen en nachten deerden de bloe men niet, en vooral de rozen brachten het er goed af. Er was een ongekend groote vraag naar deze bloemen voor den export, waardoor de prijs dan ook niet onbelang rijk is gestegen. Deze verbetering zal nog eenigen tijd aanhouden, doch verwacht wordt dat dan weer een inzinking volgt, omdat Duitschland minder Devisen-genehmigungen beschik baar heeft gesteld dan over de vorige maand het geval was. Bovendien bestaat de kans dat door meer varm weer de export weer zal slinken Ge durende tien dagen heeft echter vooral de rozenhandel gebloeid en eenige vergoeding gebracht aan de ongunstige uitkomsten die au toe zijn geboekt. GEMENGD NIEUWS Overval door een taxi-chauffeur De dader gevlucht Vrijdagavond keerde een inwoner uit A m- sterdam per auto uit het Gooi naar de hoofdstad terug. Op den Muiderst raat weg nabij Diemen werd de automobilist aange roepen door een chauffeur van een taxi van een particuliere taxi-onderneming," die aan den kant van den weg stond. De chauffeur van de taxi, welke niet behoort aan een der ondernemingen van het officieele blokband- bedrijf, deelde den automobilist mr/ie, dat bij motorpech bad en hij verzocht, hem zoo mogelijk te helpen. Toen de automobilist, daartoe bereid, zich over de openstaande motorkap boog, gaf de chauffeur van de taxi den man plotseling met een stuk ijzer een slag op het hoofd. Daar de automobi list niet ernstig getroffen werd en zich om draaide. probeerde de taxi-chauffeur voor de tweede maal den man tegen den grond te slaan. Toen de slag slechts gedeeltelijk aan kwam. doch toch nog zoo hevig was, dat de automobilist achteruit deinsde, sprong de chauffeur in zijn taxi en reed zoo hard mogelijk weg. De automobilist deed bij zijn terugkeer te Motorschip Nereida *e water gelaten Er komen te Capelle 150 man zonder werk. Van de scheepswerf van de fa. A. Vuijk en Zonen te Capelle a. d. IJssel is gisteren te water gelaten het stalen motorkustvaartuig „Nereida", gebouwd voor Portugeesrhc reke ning. Het schip is lang 43,3 M. en breed 7,05 M. en meet c.a. 400 ton. Het is het 634ste schip dat op de werf is gebouwd. Met de te aterlating van dit schip wordt een periode an opleving in dit bedrijf gesloten. Binnen weken zullen nu een 150 man weer werk loos worden, tenzij nieuwe opdrachten kun nen worden verkregen. Valschheid in geschrifte door een notaris Te Amsterdam beeft de arr. rechtbank de strafzaak behandeld tegen den Amsterdam- schon notaris W. H. A. B. die zicli verant woorden moest wegens valschheid in ge schrifte in een authentieke acte. De notaris zou met den Hilversumschen makelaar A. J. O. een valsche verkoopacte hebben opge maakt. De makelaar heeft reeds terechtge staan en is wegens oplichtingen (die met de zaak tegen den notaris niets te maken heb ben) en wegens valschheid in geschrifte ver oordeeld tot een jaar en vier maanden. De notaris was indertijd tegen denzelfden da tum gedagvaard, doch hij teekende verzet aan tegen de dagvaarding. In raadkamer verwees de rechtbank de behandeling van de zaak naar de openbare zitting. In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op, dat hier een sohijnacte is ge maakt, om hypotheek op de bouwterreinen te kunnen vestigen. Het initiatief is van den notaris uitgegaan. Do notaris is eenvoudig op dc praatjes van den makelaar afgegaan. Moeilijk is uit te maken of verdachte inder daad is misleid. Een bezwarend feit is, dat verd. zelfs zijn schuld kou innen. Het peil van bet Amster- damsclie notariaat i? zeer zeker in de laat ste jaren achteruitgegaan. De officier wil hier cohter rekening houden met de ver zachtende omstandigheden en geen ontzet ting uit het ambt en gevangenisstraf eischen, doch een geldboete van f300, subs, drie maanden hechtenis. De verdediger meent, dat dc notaris geen strafbare handeling heeft gepleegd. Het strafbare feit van liet opmaken van een valsche authentieke acte beslaat uit het op maken van een acte. waarin hij de feilen anders mededeelt, dan de partijen het verd. hebben verteld. Hiervan is ilier geen sprake; dc partijen hebben dit zelf gewild. De verdediger meent, dat de notaris is mis leid en zijn cliënt liem onjuiste inlichtin gen hooft gegeven. De verdediger conclu deert tot vrijspraak, subs, roept bij de clementie van de rechtbank in, omdat de daad onvoorzichtig, maar zeker niet mis dadig is. Uitspraak 19 Juni a.s. BRANDSTICHTING Te Amsterdam werd de brandweer ge alarmeerd voor een kleinen brand in een perceel aan de van Breestraat. Bij het onder zoek, dat de politie instelde, kwamen zoo- \eel verdaeliflc omstandigheden aan hot licht dat al spoedig duidelijk werd, dat men hier allerwaarschijnlijkst met een geval van brandstichting te doen had. De bewoner en een kostganger werden gearresteerd. Zij zijn in het bureau Overtoom opgesloten. EIGEN JENEVER GESTOOKT Ambtenaren van de afdeeling accijnzen hebben te Amsterdam, in twee perceelen aan de Vinkestraat twee distilleerketels in be slag genomen, waarmede door de bewoners jenever werd gestookt. De installaties waren zeer primitief ingericht, terwijl gebleken is. dat. de drank, welke daarmede gestookt werd bes'emd was voor eigen gebruik. Tegen de daders, beiden steuntrekkers, is proces-ver baal opgemaakt. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 7 JUNI Van 's avonds 9.45 uur tot 's morgens 4.11 uur S JUNI 's avonds 9.46 uur tot 's morgens 4.11 uur I-Ioogstc stand (e La Coruna 769.8. Laagste stand le Thorshavn 742.8. Stand vanmorgen half twaalf 759.5. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind, zwaar bevolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regen buien, later kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De kern van de depressie over Duitscliland is een weinig Oostwaarts getrokken, .terwijl daar de barometers thans iets gestegen zijn. Aan de Zuid- en Oostzijde van liet hooge druk-gebied vielen nog zware regens. Over Zuid-buitsehland, Zwitserland en midden- Frankrijk blijft het nog koud. De depressie nabij IJsland heeft zich vooral naar het Oosten en Zuiden uitgebreid. Over IJsland is bij stijgende barometer de noordenwind met sneeuw en sterke afkoeling ingevallen. Zware regen viel ook over de Faroér, terwijl over het Noorden van de Britsche eilanden lichte tot matige regen viel. In het Zuid westen blijft de hooee druk stand houden. Bij de beoordeeling van de toekomstige weerstoestand moet rekening worden gehou den met de depressie tusschen IJsland en Noorwegen. De kans op regenbuien met af koeling is vrij groot. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind te de Bilt 6 Juni te 9.50 uur aan alle posten: Attentiesein Neer. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half twaalf 14.8 C. 7 JUNI 8 JUNI Zonsopgang 4.41 uur, zonsondergang 9.16 uur Maan op nam. 11.45 uur, onder vm.. 7.41 uur Hoe moet ik er voor trainen Naar aanleiding van eenige vragen, wel ke ons van bevrienïe zijde mochten berei ken in verband met de training voor het komende wandelfeest (dat onder ons gezegd en gezwegen heel bijzonder belooft te wor den), eenige wenken van algemeen cn aard. Het voornaamste onderdeel van Uw uit-, rusting of, indien 't U vriendelijker klinkt, Uw sportklceoij is wel Uw schoeisel. Laat dit van stevige, dikke zolen voorzien, terwijl de gummihak hieraan niet mag ontbreken. Uw dikke zolen dienen om U de oneffen heden van den weg (deze zijn op de Dagblad De Rotterdammer-raarsch zorgvuldig ver meden) niet te doen gevoelen, terwijl de rub- berhak Uw lichaamsgewicht veerena op vangt. Voorts dient Uw schoeisel ruim, niet te venvarren met „te groot", te zijn. Ieder onderdeel van Uw voet, dus ook Uw teenen, hebben recht op een menschelijke behande ling. Het spreekt vanzelf, dat dames niet op hooge hakken kunnen marcheeren. Een platte hak is echter zonder meer niet altijd aan te bevelen. De z.g.n. „blokhak" voldoet het best. Vat moeten wij echter in deze ruime schoen dragen Ik zie de dames al rillen, wanneer ik hen adviseer een eigen gebreide wollen sok. De ouderwetsche door moeder of zuster gebrei de sok is onovertroffen om er op te wande len. Natuurlijk zal men hier tegen aanvoe ren, dat men op zijde-, file d'écosse of kunst zijde ook wel kan loopen. Dit is voor som migen mogelijk, het beste is en blijft de wollen sok. Wij zijn nu langzamerhand genaderd tot hetgeen in de schoen en in de sok moet, n.l. de voeten. Hoe krijgen en hoe houden rij onze voeten goed? De nagels van de voet dienen recht zonder rondingen, niet al te kort, te worden afge knipt. Eventueel scherpe kanten werkt men bij met een vijl. Eventueel eelt op de voet zool of aan den hiel verwijdertt men door 's morgens en 's avonds na een koud voet bad, waarbij de voeten niet door en door droog moeten worden gemaakt, met een stuk schilderspuimsteen de met eelt beoelc- te plekken af te schuren. Hierdoor wordt het eelt geleidelijk verwijderd door dc wrijving, welke als massage werkt, groeit de opperhuid harder en wordt de kans om „blaren" op te c.ocn veel geringer. Na af loop van deze massage versterke men de voetzool door deze vluchtig in te wrijven met wat kamfer of formaline-spiritus. De ochtend van den marsoh late men deze L>p- vverking achterwege. Een weinig talkpocdor in sok en schoen gestrooid, treedt hiervoor in de plaats. Ook buiten de training is deze voetverzorging aanbevelenswaardig. Uw on oerdanen verkeeren toch al niet in een rooskleurige positie in vergelijk met Uw andere ledematen. Een andere voorname factor is Uw overi ge kleeding. Voor heeren is deze vraag niet ingewikkeld. Een flanellen broek, ait De fraaie hcrinneringsmcdaille. welke elke deelnemer aan de Botterdammcr-Marsch zal ontvangen, die de voorgeschreven route aflegt is, gezien 'de vele wandelaars, welke deze dragen, blijkbaar de ideale wandeloracht, welke dan met een sporthemd gecompleteerd wordt. Doch ook in Uw colbertje met een stijf gesteven boord kunt U wandelsport beoefenen, U zoekt het uit zooals het U het meest gewenscht voorkomt. Voor dames is dit wat anders. Onbegonnen werk is het om voor te schrijven wat wel en wat niet gedragen kan worden. Aanbevelenswaardig is het om een jurk, dus niet blouse met rok, te dragen De jurk moet mouwen heb ben tot minstens aan de elleboog (dit om doorschrijnen te voorkomen), terwijl de rok minstens een handbreedte over de knie moet vallen. De rok moet voldoende wijd zijn, terwijl deze ruimte kan worden ver groot door platte uitspringende plooien. Is Uw kleeding in orde en bevinden Uw voeten zich in perfecte manschcönditie, dan diene. Uw training spoedig aan te vangen, voorzoover dti al niet lang geschiedde. Loop eiken dag drie kwartier tot een uur in marsch-tempo, waarbij dan door volwas sen mannen 6.5 K.M., door jongens 6 en kleinere jongens en meisjes 5 KM. per uur moet wor.den afgelegd. Dames moeten hier onder blijven en deze kunnen 5 tot 5.5 K.M. per uur als marsoh-snelheid bereiken. De aanvang zij zeer geleidelijk voor hen, die nog nimmer liepen. Een achttal K.M. zij het begin en deze afstand kan per week met pl.m. 4 K.M. worden opgevoerd, tot men komt. tot pl.m. 24 K.M. Op deze afstand ge komen moeten eenige marschcn worden geloopen alvorens men hooger gaat. Ook hierbij wordt de stijging geleidelijk met pl.m. 5 K.M. opgevoerd. Gelden vorenstaande aanwijzingen voor beginnelingen, zij zijn voor dames en jongere jongens en meisjes (leeftijd van 16—19 jaar) awingend, terwijl mannen uit den aard hunner constitutie deze afstanden ruimer kunnen nemen. IToe lang moet ik nu achtereen loopen al vorens te rusten en hoeveel tijd mag ik aan de rust besteden. Door de voortreffelijke geest van den Ned. Bond v. Lich. Opvoeding, welke door het organiseeren van de Internationale Vier- öaagsche afstandsmarsohen, de wandelsport populair heeft gemaakt en waardoor onze volkskracht in hooge mate wordt bevorderd, werd elk wedstrijd-idee uitgebannen. Dit heeft als voordeel, dat het jakkeren en ja gen, waarin iedere wedstrijd met het doel top-prestaties te leveren, ontaardt; bij de wandelsport niet voorkomt en men ruim schoots tijd heeft het parcours af te legger- Aanbevelenswaardig is de volgende wijze van marcheeren voor de 35 K.M. Dagblad De Rotterdammer-marsch: Na 3 uur mar cheeren 10'minuten rust, daarna 2 uur marcheeren met 15 minuten rust, vervolgens IV2 uur marcheeren met 20 minuten rust, waarna het resteerende deel van den marsch wordt afgelegd. Worden echter de afstanden grooter dan wordt de rust iets anders geregeld. Het is in het belang van de(n) wandelaar(stcr), dat de rustduur langer, de marcheertijd tegen heleinde der marsch korter wordt. Het onderwerp werd in een vluchtig over zicht behandeld. Het kan voor sommige ad- spirant Dagbl. De Rotterdammer-marschers als leidraad dienen. Ik wensch hen veel succes en roep hen toe met wandelgroct: Tot 27 Juni a.s. in Delft. V. Inschrijving tot 20 Juni: J. J. Zuur;. Molslaan 100 De Rotterdammer De Nieuwe Haagsche Courant De Nieuwe Leidsche Courant De Nieuwe Utrechtsche Courant Dordtsch Dagblad MEDEDEELINGEN REISBUREAU „LIBERTAS" Terwijl ik dit neerschrijf doet de zon juist krachtige pogingen om het dichte wolkendek vaneen te scheuren. Wellich is het dus wanneer U Zaterdagavond de krant in Uw huiskamer ontvangt einde lijk mooi weer en kunt U rustig op Uw balcon of waranda gezeten, onder het genot van een geurig kopje thee eens gaan denken aan Uw vacantieplannen. En mocht pluvius toch nog in overwel digende stroomen neervallen, welnu, laat U dat dan niet afschrikken, immers, ach ter de wolken schijnt de zon. en vroeg of laat zal het lang verwachte warme zo merweer toch wel komen. Zelf hebben wy dikwijls onze mooiste vacantieplan nen uitgedacht, terwijl buiten een ge duchte sneeuwstorm woei en wij binnen bij de snorrende kachel zaten, die eigen lijk niet fel genoeg wou branden. Wij verwarmden ons dan bij de gedachte aan onze a.s. tochten door het bergland, aan de vele zweetdroppels die wij zouden moeten laten vallen wanneer wij ontdek ten dat er achter de zoo moeizaam be klommen top. nog een andere top zat, waartoe wij eerst weer eens moesten af dalen. om dan de klaurerpartij van voren af aan te beginnen. En ziet. juist die rei zen. die wij onder de meest ongunstige weersomstandigheden uitpuzzelden, ble ken dikwijls onze mooiste tochten te zijn, waar wij nu nog met de grootste dankbaarheid op terugzien. Wij laten nog eens de voorwaarden voor deelneming volgen: Binnenlandsche t/fl£trips Inschrijving uiterlijk 4 dagen voor den vertrekdatum, onder gelijktijdige stor ting van het verschuldigde bedrag. Alle dagtrips zijn berekend met inbe grip van koffie, warme lunch en thee. Wenscht men van de lunch géén ge bruik te, maken, dan wordt de reissom met 1.— -P- p. verminderd. Meerdaagsche reizen Z\j die aan een bepaalde meerdaag sche reis willen deelnemen, hetzij voor binnen- of buitenland, storten bij in schrijving een waarborgsom van f 5 per deelnemer. Het restant, dus het be drag der totale reissom, verminderd met de reeds gestorte waarborgsom, dient voor buitenlandsche reizen uiter lijk 14, voor binnenlandsche reizen uiterlijk 7 dagen vóór den vertrekda tum der reis te zijn gestort. De waarborgsom wordt bij niet-deel name slechts gerestitueerd in geval van ziekte of sterfte, onder aftrek van f 1 per deelnemer voor administratiekosten Gaat een reis door onvoldoende deel name niet door, dan volgt terugstor ting van de geheele waarborgsom óf, indien gewenscht, gratis overschrij ving op een andere reis. Binnen uiterlijk 3 dagen na inschrij ving ontvangt men schriftelijk bericht, lat de opgave genoteerd is. Buitenlandsche reizen Voor de buitenlandsche reizen stelt het „Keisbureau Libertas" voor de deelne mers desgewenscht een gemeenschap pelijke pas samen voor hen die niet in het bezit zijn van een geldig Neder- landsch paspoort. De kosten hiervan zijn zeer gering. Indien men hiervan gebruik wenscht te maken, is men verplicht bij de aanmel ding volledige opgave te doen van naam en voornamen, datum en plaats van geboorte, benevens volledig adres. De kosten voor deze gemeenschappe lijke pas zijn niet in de reissom be grepen. Alle correspondentie voere men uitslui tend met het: Reisbureau „Libertas", Goudsche Singel 105, Rotterdam. Tele foon 22490. Stortingen van gelden uitsluitend op gi- rorkening 279855 van bovengenoemd bureau. Hieronder volgt een uitvoerige beschrij ving van onze laatste binnenlandsche dagtrip: REIS 6 NAAR DE OISTERWIJKSCHE VENNEN Zaterdag 13 Juni Vertrek uit Den Haag 7.00, van Rotterdam 7.30, telkens vanaf onze kantoren. Over het eiland IJsselmonde naar Hendrik Ido Ambacht, alwaar wij overvaren naar Al- blasserdam. Verder langs de Merwede, met prachtige riviergezichten via Papendrecht en. Sliedrecht naar Gorinchem. Hier varen wo de Merwede met een der groote veer ponten, waarna we onze reis op Brabantsch grondgebied vervolgen naar het Keizersveer, Vervolgens via Raamsdonksveer aan het uiteinde van de Langstraat naar het welva rende dorp Oosterhout met groote parochie kerk St. Jan, alwaar een kopje koffie ge- dranken wordt. Vanhier door een typisch Brabantsch land schap naar de industriestad Tilburg, vanwaar de spoedig Oisterwijk bereiken. Hier maken we een schitterende wandeling door de beroemde vennen, waarna een heer lijke lunch ons wacht. Daarna vervolgen wij onze tocht naar Vught, waar we een klein rondtoertje maken naar de bekende uitspanning „De IJzeren Man", Van hier naar 's-Hertogenbosch, in welke monumentale stad wij natuurlijk een bezoek brengen aan de beroemde St. Jans Kathe draal. de rijkst versierde kerk van ons land. We verlaten deze stad langs de Orthcr Poort gaan over de schipbrug bij Hedel naar de groote Waalbrug bij Zalt-Bommel. Daarna dwars door de Betuwe via Gelder- malsen naar het oude stadje Culemborgmet laat gothisch stadhuis uit 1534. Per gierpont over de Lek en nu via Schalkwijk en Houten naar Utrecht, alwaar we een kopje thee drinken. Verder langs den Ouden Rijn via Woerden Leiden. Vandaar naar Den Haag en Rotterdam huistoe. Prijs met koffie, lunch en thee 6,— p. p, In 't kort vermelden wij nog even da volgende reizen: REIS 1 (herhaling) SOESTERBERG MAANDAG 22 Juni Prijs met koffie, lunch en thee 5.p. p. REIS 2 (herhaling) NAAR MARKEN EN VOLENDAM. Dinsdag 23 Juni. Prjjs met koffie, lunch en thee 5.— p. jf. REIS 3 NAAR ALKMAAR EN DE WIERINGERMEER. Vrijdag 12 Juni. Prijs met kofHc, lunch en thee 5.75 p p, Zie de uitvoerige beschrijving van deze inte* ressante tocht in ons blad van 4 Juni. REIS 4 VELUWETOCHT MET BEZOEK RADIO STATION KOOTWIJK, Woensdag 10 Juni. Prijs met koffie, lunch, thee en entree Radiostation 6.25 p. p. REIS 5 NAAR DE HEILIG-LANDSTICHTING Donderdag 11 Juni Prijs met koffie .lunch, thee en entree Heilig* Land-Stichting 6, REIS 7 2'daagsche reis ZEVEN PROVINCIETOCHT naai- Friesland en Drente Woensdag en Donderdag 17 en 18 Prijs, alles inbegrepen 16.50 p. p. RE15 8 s-daagsche reis 8 PROVINCIETOCHT NAAR FRIESLAND EN DRENTHE IMET BEZOEK AAN TEXEL 3 dagen Maandag, Dinsdag, Woensdag 22, 23 en 24 Juni Uitvoerige omschrijving van deze laats** twee tochten volgt Dinsdag a.s. BUITENLAND 3-daagsche reizen naar DUITSCHLAND, REIS 9 DOOR HET AHRDAL NAAR DE RIJN Maandag, Dinsdag en Woensdag, 29, 30 Juni en 1 Juli. Prijs, alles inbegrepen 23.50 p. p. NAAR HET SAUERLAND Dinsdag, Woens dag en Donderdag 7, 8 en 9 Juli. Prijs, alles inbegrepen 22.p. p. NAAR DE RIJN EN HET AHRDAL Dinsdag, Woensdag en Donderdag 14, 15 en 16 Juli Prijs, alles, inbegrepen 23.50. NAAR HET BERGISCHE LAND Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 16, 17 en 18 Juli Prijs, alles inbegrepen 23.p. p. REIS 13 3-daagsclie reizen naar BELGIE NAAR DE .GROTTEN VAN REMOU. CHAMPS Dinsdag, Woensdag en Donderdag 21, 22 en 23 Juli Prijs, alles inbegrepen 23.— p. p. REIS 14 NAAR NAMEN, DINANT EN SPA Maandag, Dinsdag, Woensdag 22, 23 en 24 Juni Prijs, alles inbegrepen: 25.— p. p. REIS 15 NAAR GENT, BRUGGE, OSTENDE Donder dag. Vrijdag, Zaterdag 16, 17 en 18 Juli Prijs, alles inbegrepen 22.50 p. p. Dinsdag 16 Juni a.s. wordt de nieuwe Waalbrug te Nijmegen voor het verkeer geopend en het spreekt vanzelf dat de V.C.P. een tocht naar deze plechtigheid organiseert. Nadere bijzonderheden hierover volgen bij de eerstvolgende publicatie. GOUDSCHE SINCEL 105 TELEF. 2 2 904 ROTTERDAM GIRO 279855

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10