KERK EN ZENDING vrijdag 5 juni 1936 Verband van Evangelisatie- Commissies der Geref. Kerken onderwijs en opvoeding j4rrulAa binnenland RE SA-VE LP gemengd nieuws EERSTE BITAD PAG. 3 NED. IIERV. KERK Beroepen: Ta Zwolle (vac. H. Visser), M. N. W. Smit te Kerkrade. Bedankt: Voor Apeldoorn, I. P. v. d. Waal te Hengelt) (O.). Voor Eemnes- Binnen, cand. G. C. Roosendaal te Utrecht. Voor I-Icusdcn, Ph. Peter te Rijnsburg. Voor Enschedé (vac. H. G. Oldeman), J. W. Satnberg te Dolden (Ov.). AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Op de 1ste Pinksterdag liep de langdurige predikantsvacature in de Ned. Herv. Kerk te Benschop ten einde. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. T. van de Hee van Polsbroek met een predi- catie over Hooglied 4 vers 16a deed des avonds ds. P. B o u w, overgekomen van Melissant, zijn intrede. Hy bepaalde de samengestroomde schare by 2 Kon. 5 vers 11a en sprak dienten gevolge over de overdenking van Naaman, waarbij hy wees op menschelyke gedachten en gedachten Gods, en op de taak hierbij prediker en gemeente. Ds. C. Veenhof, overgekomen van Hark stede, is door Ds. L. Hoorweg Jr. bevestigd als vierde predikant van de Geref. Kerk Haarlem met een predicatie naar aanlei ding van Handelingen 10 22b. Ds. Veenhof werd toegezongen van den Morgenzang het derde vers. Hij deed zijn intrede naar aanlei ding van Nehemia S vers 9 en bepaalde zijn gehoor bij. Ie den tyd voor, 2e de werkers in, en 3e het doel van dien Woorddienst. Spr. besloot met de gebruikelijke toespra ken, waarbij hy zijn collega's dankte voor de hartelijke ontvangst, hem reeds bereid. Met hen hoopte hij in broederlijke .eensgezindheid samen te werken. Nadat spr. de zegenbede had uitgeisproken werd hem spontaan toegezongen Psalm 134 ACHT VACATUREBEURTEN IN VIJF ZONDAGEN Men schrijft ons: Van de 15 predikantsplaatsen der Ned. Herv Kerk in den Ring Bommel (G.) zyn er 10 va cant. Daarvan wordt Poederoyen reeds lang bediend door den Ring Woudrichem (N. Br.) cn Brakel sinds een paar maanden door den Ring Gorinchem (Z. H.). De vijf ringpredi- kanten (van Zaltbommel, Rossum, Hedel, Hurwenen en Heerewaarden) bedienen dus de acht overige vacaturen. Dat beteekant ieder van hen elke vijf Zondagen acht turebeurten! Aan deze onhoudbare toestand zal 21 Juni een einde komen. De Ring heeft van de Alg. Syn. Commissie dispensatie verkregen van art. 23 Regl. o. d. Vac. en zal daarom voortaan slechts om de veertien dagen in elke vacante plaats hulp verleenen. Voor de gecombineerde gemeenten Brucliem en Kerkwyk, Well en Ammerzoden, Zuilichem en Nieuwaal beteekent dit dei-halve ééns in de vier weken dienst (voorzoover niet door leesdienst of hulp van buiten hierin wordt voorzien). Moge deze ongezonde toestand spoedig ten gunete veranderen! GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN De Particuliere Synode der Geref. Kerken van Friesland ten Noorden heeft ge kozen tot afgevaardigden naar de Generale Synode die in Augustus a.s. te Amsterdam zal bijeenkomen: als primi de predikanten dr. W A van Es te Leeuwarden en ds. W H ten Houting te Huizum en de ouderlingen Y. (Baumfalk te Metslawier en R. Dijkstra te Driesum en als secundi de predikanten ds. J. van Loo te Zwagerveen en Ds. J. H. Kroeze te Dokkum en de ouderlingen B. D. van de Meer te Oude Leye en A. van de Wal te Har- lingen. PROTESTANTENDAG TE MAASTRICHT De 22ste Limburgsche Protestantendag Werd Pinkster-Maandag in Maastricht gehou den. 's Morgens had een Godsdienstoefening in de St. Jan plaats, waar ds. J. van der Hei den sprak over: „De Hervormingsgedachte" en ds. H C Valeton over: „De Pinksterge dachte". 's Middags werd in SlavaYite een bijeen komst gehouden, waar de voorzitter der Lim burgsche Prot. Vereen, het woord voerde. 't Haruioniegezelschap „Juliana" van Heer len en zangvereenigingen uit de Mijnstreek verleenden welwillend hun medewerking. NED. BIJBELGENOOTSCHAP Blijkens het jaarverslag, zuinigheidshalve thans opgenomen in het Maandbericht van 't Nederl. Bijbelgenootschap, waren op 31 Dec. 1935 ingeschreven 299 afdeelingen met 261)50 leden, In 1935 zijn 31 nieuwe afdeelingen ge sticht. In dat jaar zijn afgeleverd ruim 50.000 Bijbels, 25.000 N. T. en 22.000 Evangeliën. Naar Indië daalde de aflevering van 38.000 tot 22.000 exemplaren Nieuw kwamen o.m. van de peis ongev. 120.000 Bijbels, 5400 in de Luthersche vertaling, ruim 20.000 Evangeliën. Het Maleische N. Testament is gereed en gaat ter perse. Voorts zijn gedeelten uit het O. en N. Testament verschenen in het Sangi- reesch, Balineesch en Karo-Batakech. GEDENKSCHRIFT Van het 100-jarig bestaan der Geref. Kerk te Middelstum Een van de Geref. Kerken die verleden jaar hun 100-jarig bestaan herdachten, was die te Middelstum. Bij gelegenheid daarvan heeft de kerkeraad aan de leden der gemeen te een gedenkschrift aangeboden, dat in 1936 is gereed gekomen. Het is geschreven door ds. J F van Hulsteijn van Slikkerveer, zoon van den tegenwoordigen predikant te Middelstum. In dit omvangrijk boekwerk van 250 bladz. Wordt uittvoerig en op boeiende wijze de ge schiedenis van de jubileerende kerk weergege ven. De schrijver heeft met bijzondere speur zin zijn bronnen gezocht en gebruikt en heeft de stof welke deze hem boden, op uitnemende wijze verwerkt, met de deskundigheid van den historicus. Hij schreef daardoor een waarde volle bijdrage voor de teboekstelling van de geschiedenis der Geref. Kerken in de vorige eeuw. Daarbij is dit gedenkschrift allerminst een dor historie-werk geworden, noch wat be treft de taal, noch wat aangaat da keuze, groepeering en verwerking van de stof. We kunnen ons voorstellen dat de Middelstum- mers (en niet zij alleen) het reeds hebben doorgelezen wanneer ze er nauwelijks aan be gonnen zyn. De typografische uitvoering is keurig. Af drukken op kunstdrukpapier van de foto's van de predikanten die de kerk dienden en van de kerk en pastorie in hun verschillende sta dia van ontwikkeling, verhoogen de waarde van het boekwerk. Het is niet in den handel, doch is verkrijgbaar by J. Wildschut, Kerk- pad, Middelstum. GIFTEN EN LEGATEN Wylen mej. wed. J. IC. Tuitert te Gor» sel heeft aan de Ned. Herv. Kerk aldaar een legaat van f 100Q vermaakt, VOORJAARSVERGADERING „KERKOPBOUW" Op Maandag 15 Juni des middags om half drie wordt de tweede algemeene (openbare» vergadering van Kerkopbouw in het Broeder schapshuis te Bilthoven gehouden. Op de ze bijeenkomst komt het vraagstuk dar acti veering van gemeenteleden aan de orde. Er is een rapport over dit onderwerp van een Kerk- opbouwcommissie verschenen; dat zal op. deze vergadering besproken worden. Het onderwerp luidt: „Hoe de activiteit der gemeenteleden te organiseeren". GEREF. MANNENVEREENIGINGEN De jaarlyksche Bondsdag van den Bond van Geref. Mannenvereenigingen zal 5 Augustus a.s. te Groningen in „De Harmonie" on der leiding van ds. C. J van de Boom, Geref. predikant te Overschie, worden gehouden. De morgenvergadering is gewyd aan de behande ling van huishoudelijke zaken. In de middag vergadering zal als referent optreden ds. J. Doum a, Geref. predikant te Arnhem, waar na ds. D. v a n D ij k, idem te Groningen een opwekkend slotwoord spreken zal. Aan den avond van 4 Augustus zal een be groetingssamenkomst worden gehouden. In Bessarabië is een beweging van verzet tegen invoering van den nieuwen kalender ontstaan onder de aanhangers van de reli gieuze secte der „Stilisten", die vasthouden aan den ouden kalender, volgens welken zij hun feesten willen vieren. In den loop van het jaar is het reeds herhaaldelijk tot bot singen gekomen, waarbij ook bloed heeft ge vloeid. Een dergelijke botsing heeft zich thans weer voorgedaan in een dorp bij Balz in Bessarabië. De Stilisten wilden, onder aanvoering van een geestelijke, de kerk be stormen, teneinde daar een Goosdienst- oefening te houden, hetgeen hun belet werd door de gendarmerie, die zich gedwongen zag een salvo te lossen op de fanatisch op gewonden menigte; twee der Sectariërs wer den gedooQ, drie zwaar en verscheidene licht gewond. Aan den kant der gendarmerie vie len een zwaar- en een lichtgewonde. Driedaagsche Conferentie op Woudschoten Referaten over de Evangelisatie in de groote stad en op het platteland Van 35 Juni hebben de Geref. Evangeli satie-Commissies hun landelijke samen komst op Woudsclioten. De deelneming was ditmaal zóó groot, dat meerderen onderdak moesten vinden in de omgeving. Dc Conferentie is geopend door den voor zittcr van het Verband Ds T. J. Hagen van Delft, die den voorganger van den Bid stond, Dr K. D ij k van Den Haag-West, inleidde. Eerste spreker in de samenkomst van gis leren was Ds. C. J. Sikkel van Amster dam-Zuid, die een referaat hield over: Een algemeen referaat over „Stadsevan gelisatie" ligt niet in de bedoeling. Een be spreking met practischcn inslag moet vrucht baarder worden geacht. In verband met dezen opzet wordt een practische indeeling aangebracht. I. De werkers in de groote stad. II. Het werk in de groote stad. III. De samenwerking tusschen de kerken in de groote stad. 1. 1. Ten aanzien-van dc principieele richt lijnen der evangelisatie zijn dezelfde eischen $ls elders te stellen. 2. Kennis van Schrift en belijdenis moet ook bij dringende behoefte aan medewerkers worden vcreischt en gecontroleerd. 3. Naast behoorlijke gelegenheid voor eenige opleiding en scholing, dient gelegen heid te worden geschapen naar den aard van iedere afdeeling tot onderlinge critick. 4. Aandacht dient eraan te worden ge schonken, dat het besef van werkzaam te zijn in kerkelijken evangelisatiearbeid bij alle medewerkers ook in afdeelingen als „Zangkoor" en „Naaikrans" levendig wordt gehouden. 5. Aanwerving van geschikte medewerkers geschiede zooveel mogelijk door de betrok ken afdeelingen, gesteund door een rusteloos appèl van do ambtsdragers op de gemeente. 6. De Kerkeraad heeft het werk der evan gelisatie bij de nominatie voor ambtsdragers te ontzien, waartoe hij ook van den practi- schen gang van zaken op de hoogte dient te zijn. 7. De Kerkeraad zorge nauwgezet voor des kundige centrale leiding, die op haar beurt decentralisatie bevordert waar dit kan. II. 1. Naarmate het werk veelzijdig wordt, wordt de eisch van gewillige en nauwe sa menwerking tusschen de afdeelingen orin- gender: evangelisatie eener stadskerk moet een aaneengesloten geheel vormen. 2. Iedere afdeeling oéfene zich voortdu rend in zelfbeperking. 3. Alle afdeelingen dienen op hu n w ij ze heen te werken naar de gemeenschap van de Kerk des Heeren. 4. De huisbezoekafdeeling legge voorname lijk bezoeken af in gezinnen, waarmede andere afdeelingen contact hebben of waar oor opzettelijke hulp is ingeroepen. 5. De samenkomst voor volwassenen en evenzoo de Zondagsschool dient door alle andere afdeelingen te worden gesteund. 6. Op alle afdeelingen, bizonder bij „weekwerk" wake men tegen „Neometho- disme". 7. Massaliteit in den evóngelisatiearbeld, vooral bij dien onder kinderen, bergt groote gevaren. S. Heel de arbeid blijve voor alle dingen prediking van het Evangelie van Christus. III. 1. Tusschen de Kerken op het grond gebied van éénzelfde stad (en eventueel voorsteden) dient contact, beraad en samen werking te bestaan voor hun evengelisatie. 2. Een daartoe gevormde commissie neme niet dan bij uitzondering evangelisatiearbeid ter hand, doch verstrekke advies over onder werpen, die zich daarvoor leenen. 3. Door middel van deze commissie kun nen de Kerken de beschikking zich ver schaffen van een goed centraal register, al lereerst van alle adressen, waar gearbeid wordt, daarna van alle medewerkers, ten slotte van alle gezinnen, waarmede op eenige wijze goed contact bestaat. 4. Bij v organiseeren van deze samen werking worde niets geforceerd en houu'e men in den opzet allerlei mogelijkheden open. „De Evangelisatie op het Platteland". De vraag: waarin bestaat het speciale, het aparte van het evangelisatiewerk ten plattcnlande is niet zoo gemakkelijk te be antwoorden. Er is voor het platteland geen ander evan gelie dan voor de stad. Alle evangelisatie is prediking van het Evangelie van Jezus Christus. Dit vooropgesteld, mag er wel verschil van methode zijn ten aanzien van den arbeid in de stad of op 't platteland. Er is tegenstelling tusschen platteland en stad, maar die was voor 25 jaar scherper en voor 50 jaar. .veel scherper dan nu. Meerdere vrijheid, vacantie, uitbreiding van het ver keer, radio, brachten groote verandering ten plattenlande. Het leven werd ook in de dorpen „moderner" en „mondainer". De ont wikkeling van het leven buiten God heeft ook terdege onze dorpen en boerenstreken aangeraakt. De naieve voorstelling dat de menschen van het platteland, beter, gods- dienstiger zijn dan die van de stad moet worden losgelaten. Maar, is het platteland niet godsdiensti- ger, het is wel rustiger dan de stad. Zelfs de zonde wordt op 't platteland gemoedelij ker bedreven.. Het evangelie worde dan vooral gebracht op rustige, niet-vluchtige wijze. Er zij sta bilisatie in de wijze van werken. Niet tel kens wat nieuws. Bij de organisatie van het werk is het eerste dat de arbeid uitga van de plaatselijke kerk, zoo noodig met hulp van de meerdere vergaderingen. Groote nadruk valle voorts op de onopzet telijke evangelisatie door een godvruchtigen levenswandel. De predikant sta liefst midden in het Evangelisatiewerk. Mist hij daarvoor den tijd c.an kan een candidaat als hulp prediker hem bijstaan hetgeen door ds hulp van het Comité Grosheide-Schouten op enkele plaatsen is mogelijk gemaakt. De evangelisatie denke vooral aan zieken bezoek. En dan met name in Friesland bic den begrafenissen uitnemende gelegenheid tot evangelisatie. Openbare samenkomsten in kerk of lokaal kunnen ook gehouden worden, al zijn ook hier bezwaren, die voor een deel dezelfde zijn als in de stad (spoedig inzinken van de belangstelling) voor een ander deel spe ciaal aan het platteland eigen (afstand, slechte wegen, duisternis). Samenkomsten op Zondagavond bieden de meeste kans van slagen. Tentsamenkomsten en straatpredi- king kunnen ook ten plattenlande dienen, a' neemt ook daarvoor de belangstelling needs Voor lectuurverspreiding worde vooral een eigen streekbleadje voor evangelisatie aan bevolen. Overigens kunnen Kandelaar, C.ocle Tijding en tractaten worden gebruikt. Een Christelijke bibliotheek is zeer aan te be llet jeugdwerk kan niet als in de stad zijn. Geen jongensclubs voor Sloydwerk en dergelijke. Handwerken voor meisjes kan wel. Maar vooral worde getracht de jon gens en meisjes naar de catechisatie te krij gen, waar zij over het verbond, over de be- teekenis van het Woord Gods, over de kerk hooren. Zoo worden zij onder den zegen des Heeren tot de kerk geleid. Met toelating tot belij denis des geloofs worde groote voorzichtig heid en wijsheid betracht. DE DERDE DAG In de samenkomst van hedenmorgen trad op de heer N. Baas, van Amsterdam, oie een referaat hield over het onderwerp: „In de lijn des verbonds". 1. Het Verbond is maar niet een theolo- gisch-dogmatisch vraagstuk, maar een reli gieus beginsel van de eerste orde. 2. Het Verbond is maar niet een weg, het Is de weg, de eenige, waarin God Zijn ge nade bewijst. 3. Het Verbond is niet gesloten met een mensch. maar met Jezus Christus als Hoofd der Nieuwe Menschheid. Met de zegeningen des Verbonds zal dus niet een zeker aantal menschen, maar de gansche creatuur ge zegend worden. 4. Het Verboi. raakt niet slechts de wijze waarop God Zijn genade voortzet, maar ook. en in de eerste plaats, de wijze waarop Hij ze begint. Roepend tot de gehoorzaamheid des Ver bonds, tot den Doop en alzoo opnemende in het Volk d_r Verbonds en inlijvende in de Kerk van Christus. 5. Alzoo is het Verbond niet beperkt tot. een terrein, dat van de kerk of van het leven naar zijn religieus-kerkeü'he zijne, maar strekt het zich uit tot alle terrein des levens. Heel het leven moet een Verbonds- leven zijn, gebouwd op Godskennis, gedreven door Godsliefde, en gewijd aan Godsdienst. Mitsdien moet de Evangelisatie zich nimmer laten isoleeren van anderen arbeid in het Koninkrijk Gods. Zij mag ook niet een bood schap brengen alleen voor de ziel en mag de volle consequenties van de aanvaarding van het Verbond nooit voor degenen die zij bearbeidt, verbergen. 6. Ten opzichte van de Evangelisatie be paalt het Verbond zoowel het subject, het object als de methode van den arbeid. 7. Het subject van de Evangelisatie is de Kerk, als de bewuste en geheiligde Ver bondsgemeenschap. 8. Het object van de Evangelisatie wordt gevormd door de gekerstende menschheid. die menschheid moet zij aangrijpen in al haar organische verbanden. 9. In de Methode moet de eisch des Ver bonds zich uiten in de prediking van de opeisching en inbezitneming van den mensch door God. Onze zielszorg moet veel minder op den hemel gericht zijn dan wel op het leven in Verbondsgehoorzaamheid op deze aarde. Van de Kerk uitgaande, moet de Evangelisatie bewust en consequent arnci- den naar de Kerk toe en van geen vrucht willen spreken tenzij de gehoorzaamheid des Verbonds door den mensch is aanvaard en gebleken uit zijn opname in de Gemeen te van Christus. Een gift van 10.000. Prof. Dr. K. Schilder deelt in de Bazuin mede, dat hij dezer dagen verrast is met een gift van 10.000, hem geschonken door een broeder, wiens naam hij niet meedeelen mag. De bedoeling van deze schenking ls, studenten, die in het hospitium der Theol. School hun intrek zouden wil len nemen, doch het pensiongeld 360,—) niet kunnen betalen, daar in tegemoet te komen. Uit het met deze schenking gestichte fonds wor den dus niet de loopende uitgaven van het Hospitium bestreden, doch alleen maar steun verleend aan be hoeftige studenten- De schuldenlast van liet Hospitium wordt door deze gift niet minder, de huishoude lijke financiering niet gemakkelijker. Daar om blijft prof. Schilder steun vragen, zoo wel voor het Hospitium zelf als voor het nu gestichte Suppletiefonds. Tn verhand hiermee vil-ori we nn een in ons blad geplaatste advertentie betreffende steun verleening aan hen, die een geldelijke toelage zouden wenschen voor inwoning in het Hospitium. INAUGURATIE Prof. Dr. G. KA^SENBERG Prof. dr. G. Kapsenberg, niéuw benoemd hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijkeuniversiteit te Groningen heeft gisteren zijn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede in de aula van het academiegebouw, over: „Microbiologie en im munologie als wetenschap." promotie Dr. h. turkstra Amsterdam. Vrije Universiteit. Heden is bevorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op proefschrift: „Metrische bijdragen tot de theorie der diophantische approximates in het lichaam der Padische getallen", de heer H. Turkstra, geboren te Betterwird (West- Dongeradeel). Bij de stellingen van den promovendus le zen wy o.m. de volgende: „De resultaten van de nieuwere psycholo gie rechtvaardigen eerder een eventueele in- tensiveering van het meetkundeonderwys in de lagere klaseen van de middelbare school dan die van het onderwijs in de algebra". „De in de laatste tijd zich snel ontwikkelen de psychologie der onderwijsvakken, alsook de speciale en algemeene psychologie vorderen, dat de aanstaande leeraar een paedagogisch- didactisclie opleiding geniet". „Het is wenschelijk, dat het laten bywerker- van niet op peil zijnde leerlingen der middel bare school aan afg studeerde, werklooze leer aren worde overgelaten. School, ouders en leer aren dienen hiertoe mee te werken'. VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS De nieiuwe voorzitter Naar wy vernemen i6 tot voorzitter van het hoofdbestuur van de vereen, van Clfr. Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Gewesten benoemd in de plaats van den heer J. Hobma te Utrecht die periodiek aftrad en niet herkiesbaar was, de heer G. M e i m a, directeur van de Chr. Kweekschool te Groningen. KORTE BERICHTEN Van 7 tot 17 Augustus zal te Oxford een Intern. Montessori-congree worden gehouden. De Rijkskweekschool te H a a r 1 e m in December a.s. 25 jaren bestaan hebben. ZONNEBRUIN voorkomt zonnebrand en bronst en bruint Uw huid prachtig. Dou 25 «n 50ct Tube 60ct Flacon 90c» Onderhandelingen bakkersbedrijf te Amsterdam Overeenstemming bereikt Aangaande de onderhandelingen tusschen de besturen der Werkgevers- en Werkne mersorganisaties in het bakkersbedrijf te Amsterdam ter liquidatie van het, tenge volge van de aangekondigde loonsverlaging tusschen partijen gerezen geschil, kan wor den medegedeeld, dat thans overeenstem ming is breeikt aangaande een loonsverla ging van gemiddeld 2.te bereiken in twee etappes met een tusschentijd van drie maanden en een aankondiging, waarbij de belangen van partijen wederzijds afdoende zijn gewaarborgd. Begrafenis van Mr. A. J. van Hengel Zaterdag a.s. te Leusden Naar wij vernemen zal het stoffelijk over schot van Mr. A. J. van Hengel, Directeur- Generaal van de Oesterreirhische Credia- Anstalt. die bij het op Schiphol plaats gehad hebbende vliegtuigongeluk is om gekomen. Zaterdag a.s. worden ter aarde besteld op de Ned. Herv. begraafplaats „Oud-Leusden" te Leusden. De plechtigheid vindt te 12 uur plaats. Aan het graf zal niet worden gesproken. Bondskanselier Schuschnigg heeft aan de eduwe van den heer van Heugel het vol gende condolatie-telegram gezonden; „Diep getroffen door het bericü: van den tragi- schen dood van uw echtgen ot, verzoek ik u de verzekering mijner innigste deelneming te aanvaarden". Proeftochten van de „O 16" Snelheden gelijk aan die van de K XVIII De vorige week zijn op de Schelde bij Vlis- ngen de vaarproeven gehouden mot dp nieuwe onderzeeboot „O 16". Zoowel ondpr als boven water werd de verwachte snelheid i«. Utrecht. G-esl.: In de heer C. W. Steffens. ex., de heeren P. H. de Bres. J. ~v. d." Vélden en J. van Vliet. Theologie: pre G&sl.: Arische taal- en le terk.: cand.ex., de heer J. G. do Casparis (m lof). H. Hospers. geb. liich. Oef. M.O. sterdam. Goal. de J. H. van Balen. W. Kuchleln. P. Beu gelmans. allen Amsterdam; J C. P. Hos, Den Haag; W. Verhoef, Rotterdam; D. J. P. J. Tcxxelxchadc. Den Haag. Dipl. A de da mes B. M. van Dit, J. van der Vorm, N. H. Aioman, H. van 't Oever en H. Hoogerwerf. sclie examens plaats gehad van het verplegend personeel. De uitslag was als volgt: Adspiranten geslaagd voor leerling le Gelder, C. J. Groenewegen. H. Hen Hoornweg. D. Houweling. C. Hou weling. A. Jager. M. van Manen. B. van der Meuien. H. van der Meulen, G. Potgieter, J. van der Schrier. D. Slings, M. Stafleu. J. Troost. E. Vastenburg. C. de Vente. N. D. Verdouw. E. H. Visch, G. Visser. A. de Vries en J. F. A. Wand- scheer. 33 candidaten: geslaagd 27; afgewezen 6; teruggetrokken 0. Leerlingen le leerjaar: gesl. voor leerli: jaar de zusters R. Baron. J. van Beek, S. J. Beek. M. van der Burgh. Joh. de Boer. H. .n, A. C. Hylkema. H. Klein. B. Middel, S. Akkerman, D. Deknatel. Dijke, E. van Faassen. J. Flink. J. D. Koebrugge R. Kram. B. Leffers. B. Maat. H. Mulder. M. E. Noord a, D. Prins. A. L. van der Siide. R. Stokje. C. Stroo. J. van Sweden. H. Tlbben. Wisse. S. Zondervan. F. S. J. Zwaai. A. Zwaï geslaagd 21; afgewezen 2, ti ruggetrokken SCHRIFTELIJKE OPLEIDING voor: Boekhouden M.O., Staatspraktijk-examen. (Voor elk vak een afzonderlijke cursus). PRAKTIJK-EXAMENS BOEKHOUDEN Handelskennis L.O., Wiskunde L. O. en M. O. K, I, Frans, Duits, Engels L.O. Hoofdakte (voor elk vak een cursus). Prospectus en Proefles gratis op aanvr. (Ado.) overschreden. De bereikte snelheden zijn ge lijk aan die van Hr. Ms. „K XVIII". Wan neer men in aanmerking neemt, dat de „O 16" ongeveer 20?5 grooter is dan de bekende „K XVIII", mag zeer zeker van een succes gesproken worden. De proeftochten zijn nu geheel beëindigd, op de vier uurs vollekrachtproef boven wa ter na, welke binnenkort zal worden ge' houden. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is door de gladheid van het wegdek op de Rozengracht een drie- wielig motorrijtuig geslipt. Het \oertuig gleed af naar den linkerkant, van den weg, waar het in botsing kwam met een wiel rijder. De wielrijder, een man van 53 jaar. kwam te vallen en was eenige oogenblikken bewusteloos. Het bleek, dat hij een been ha 1 gebroken. De man is in het Wilhelmina- Gasthuis opgenomen. Men meldt ons uit Oldebroek: Jl. Woensdagmiddag passeerde een per sonenauto, bestuurd door den heer G. Lui ken uit Rotterdam, den Zuiderzeeschen Straatweg alhier, komende uit de richting Elburg. Naibij het oude kerkhof sprong de rechtervoorband (welke van het wiel af vloog), waardoor de wagen in volle vaarï tegen de boomen botste, daarna over den weg voortschoot en een tor zijde van den weg staande ijsco-wagen van den heer J. Dickhof aanreed. Op den rand van de sloot kwam de au'o tot stilstand, waardoor ern stiger ge-volgen werden voorkomen. Zoowel de ijsco-kar als de auto waren zwaar ge havend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De gemeente-politie alliior stelde een on derzoek in. Te Santpoort had op den hoek van Rijksweg en Hofgeesrenveg en aanrijding plaats tusschen een auto, hes-tiiurd door den heer N. aldaar en een motorrijder. De mo torrijder E., wonende te Santpoort, kreeg een gecompliceerde beenbreuk en werd naar het r.k. ziekenhuis te IJmuidcn vervoerd. De malversaties te Ambt-Hardenberg Ex-Burgemeester in hooger beroep Voor het Gerechtshof te Arnhem zal op 25 Juni a.s. behandeld worden de zaak tegen den ex-burgemeester van Ambt-Hardenberg H. H. W., die in hooger beroep is gekomen van het vonnis der rechtbank te Almelo, waarbij hij tot anderhalf jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Zooals bekend, stond W. terecht in de bekende malversa tiekwestie te Ambt-Hardenberg, omdat hij 16.000,— zou hebben aangenomen van den ex-ontvanger B.. wetend, dat dit geld van misdrijf afkomstig was. B., die veroordeeld werd tot een jaar gevangenisstraf (met aftrek van vier maan den preventief) heeft in dit vonnis berust BEDRIEGELIJKE BANKBREUK De Belgische justitie heeft te Esschen aan de Nederlandsche justitie uitgeleverd den 52-jarigen slager J. H. J. uit M e ij e 1, die een paar maanden geleden onder verden king van bedriegelijke bankbreuk de wijk België had genomen en zich te Brussel gevestigd had. J. is naar het huis van bewa ring te Roermond overgebracht. Het door hem aan zijn crediteuren wederrechtelijk onttrokken bedrag wordt op verscheidene duizenden guldens geraamd. Hoogste stand te Valentia 768.3. Laagste stand te Isafjord 740.7. Stand vanmorgen halftwaalf 755.6. WEERVERWACHTING Matige, aanvankelijk afnemende, later waarschijnlijk weer toenemende krimpende wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regenbuien, iets kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressietoestand over Duitschland bleef gehandhaafd en vooral aan de rand van het lage drukgebied vielen zeer zware regens. München tapte 21, Maastricht 25, Brussel 19. De Bilt 17. Aken 42, Keulen 32 en Essen 23 mM. regen af. Ook thans is het Weer in Zuid-Duitschland en Noordoost- Frankrijk nog regenachtig en koud Over Noord-Duitschland is het minder sleriu '"aar heerschen ook vrij hooge tempe en. welke bij de Noordoostelijke luchtln ng ook in het Noorden van ons land eenige verwarming brachten. De IJslandsche depres sie heeft zich sterk uitgediept en is ook in omvang toegenomen. Hedenmorgen daalden ook op Schotland de barometers flink. Ook deze depressie bracht zware regens (Vestma- noer had 32, Reykjavik 30 mM.)). Over de Britsche eilanden strekt zich een rug van hooge drukking uit, terwijl ook over Midden- en Zuid-Scandinavië de luchtdruk vrij hoog is. De aftrekkende depressie over Lapland bracht in Ingö nog 16 mM. regen. De weerstoestand is moeilijk te beoordee- len. Waarschijnlijk zal onder invloed van de barometerdalingen in het Noordwesten da wind ten onzent wel krimpen. Dat heeft dan weer toevoer van wat koudere luchtmassa's tengevolge. Bij verdringen van de thans aan wezige warme lucht blijft de kans op buien nog aanhouden. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 16.S C. 6 JUNI Zonsopgang 4.42 uur, zonsondergang 9.15 uur Maan op nam. 10.42 uur, onder vm. 5.22 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 JUNI Van s avonds 9.45 uur tot 's morgens 4.12 uur De moord in de Groote IJpolder Eisch 12 jaar g«v. strai In den nacht van 28 op 29 Sept. 1933 werd de arbeider G. Verhoeven, die met zijn meis je op een boerenwerf in den grooten Ypol- der stond, doodgeschoten. Naar aanleiding van het verhaal van twee gevangenen werd C. S., die reeds eer was aangehouden, garresteerd als vermoe delijke dader. De rechtbank sprak S. vrij, nadat de officier 15 jaar had geeischt. Thans stond S. in hooger beroep voor het Amster- damsche gerechtshof. S. antwoordde op de licm gestelde vragen van den president. Wat hij in dien bewuste nacht uitgevoerd heeft, kan hij zich niet precies herinneren. Hij is 's avonds laat naar huis gegaan maar woonde alleen, dus niemand kan verklaren, dat hij op het uur van den moord thuis geweest is. De men schen, die hem in den mond gelegd hebben, dat hij in een schuurtje een paartje gezien had en erop had geschoten, hadden reden om zich op hem te willen wreken. Nooit heeft verd. pen revolver gehad, ook nooit revolvers gesmokkeld. Den verslagene, Verhoeven, kende hij, zijn meisje kende hij niet De president herinnerde verd. aan tien vonnissen wegens diefstal in de laatste acht jaar. Verd. ontkende, dat hij op het erf ge weest is om te stelen. Na verhoor van getuigen en deskundigen hield de advocaat-generaal zijn requisitoir. Voor de politie ontkent verd. dat hij de laatste maanden in den IJ polder geweest is, terwijl een heele reeks getuigen hem er gezien heeft. Dat hij het ontkent is een aan wijzing tegen hem, evenals zijn ontkennen van het wel vaststaande feit. dat hij in het bezit van een revolver geweest is. Verschillende getuigen hebben den ver- jjachfe zelf hooren zeggen dat hij geschoten De adv.-generaal meent, dat uit het on derzoek is komen vast te staan dat verdach te in den bewusten nacht op fietsendiefstal uit zijnde, en zich betrapt ziende, geschoten heeft. Het meisje van den verslagene zeide, dat de gestalte en de stem geleek op die van S. Dat de verslagene gezegd heeft: Ben jij het Aric? terwijl de verdachte niet Arie heet, is een puzzle welke niet opgelost is, maar die aan de kracht van al de aanwijzingen tegen verdachte geen afbreuk doet. De adv.-generaal besluit zijn requisitoir met te vorderen vernietiging van het vrij sprekend vonnis der rechtbank en veroor deeling van den verdachte wegens doodslag lot een gevangenisstraf van 12 jaar. De behandeling van de zaak is daarna ge schorst tot Maandagmiddag. Dan zal dc ver dediger aan het woord komen. EEN DIAMANTEN BRUILOFT Te Amsterdam hebben de heer en mevrouw Minkenhof-Saks hun diamanten bruiloft gevierd. Op de drukbezochte recep tie heeft de wethouder G. Baas Kzn., een toespraak gehouden om namens het gemeen tebestuur den 81-jarigen bruidegom en de 80-jarige bruid geluk te wenschen. B. en \V, boden een groote mand met bloemen aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3