vrijdag 5 juni 1936 eerste blad pag. 2 de roode stakingsgolf Met zorg ziet Europa toe hoe de anarchis tische stakingsbeweging, die van Spanje -reeds lang een chaos heeft gemaakt, sind; enkele dagen zich onder overeenkomstige omstandigheden eveneens van het republi- keinsche Frankrijk heeft meester gemaakt. In beide landen viert een zoogenaamd i,volksfront" hoogtij, en maakt het zich ge reed. door wetgevenden arbeid bet land in marxistischen geest te hervormen, doch nog eer de Cortes, respect, de Kamer van Afge vaardigden de gelegenheid hebben gehad, do eerste fundamenten voor zulk een rood- democratisch heilsregiem te leggen, breekt de ordeloosheid der zich overhaastend) .volksmassa's zich reeds baan, als eei stroom die dijken vernielt en niets op zijn weg vindt, dat zijn geweld kan weerstaan. Spanje is van beide voorbeelden va Volksverdwazing wel het meest afschrik wekkend, gespeend als dit land is aan elke zelfbeperking, zoodat brandstichting, moord en doodslag nog immer de begeleidende verschijnselen van deze „volksbevrijding" zijn. Frankrijk, vanouds een parlementair land met een bevolking, die door jarenlange parlementaire ondorvinding is geschoold, bepaalt zich voorshands nog tot minder extreme methoden, ofschoon het bezet hou den van fabrieken en werkplaatsen reeds een bedenkelijk symptoom moet worden ge noemd, dat met zorg vervult, aangezien de wereld zich nog overduidelijk dergelijke dingen uit Noord-Italië herinnert, waren zij de inleiding tot de komst van het fascisme; wat zullen zij in het land der Derde Republiek inluiden? Het kabinet- Blum, dat onder deze duistere voorteeke nen moet optreden, kon wel eens een keer punt in de Fransche staatkundige geschie denis gaan beteekenen, een overzwenken, lietzij naar uiterst rechts, dus naar het fas cistisch getinte regiem, of naar uiterst links: de doorbraak van het communisme. Aan de Fransche noordgrens, waar Rijs- scl immer een haard van sociale onrust is geweest, en waar ook thans weder in de textielnijverheid en de metaalindustrie de poppen aan het dansen zijn, blijft deze roode vloedgolf helaas niet aarzelen. Wij twijfelen er nauwelijks aan of de onrust, die sinds enkele dagen de haven van Ant werpen heeft aangetast, houdt met deze West-Europeesche stakingswoede verband. AVat de „Libre Belgique" dezer dagen, na een onderhoud niet een der Belgische com munistenleiders onthulde, lijkt ons dan ook in hoofdzaken juist De socialisten hebben zich met de communisten verbroederd, en thans geven de laatstgenoemden het tempo aan. De meer gematigde roode elementen Worden daardoor aangestoken. Het is ster ker dan zij-zelf, dit verlangen naar omkeer in de verhoudingen; het werkt als koorts. Zoo aanschouwt men het aanmerke lijke verschijnsel, zoowel in Parijs als in Antwerpen, dat de socialistische leiders, na eerst in scherpe bewoordingen deze „wilde'" bewegingen te hebben afgekeurd, thans achter hun volgelingen aanhollen, in de hoop, hen zoo nog weder achter zich te krij gen, en op een bepaald moment tot halt houden te kunnen manen. In België verbreidt de stakingsbeweging zich tot op heden niet in die mate, als de raddraaiers wel hadden gehoopt. Nadat zij zich in Antwerpen over enkele verwante groepen van werkers had uitgespreid, werd door afvaardigingen der havenarbeiders ge poogd, ook Gent in den maalstroom mede te trekken. Gent echter heeft het hoofd koel gehouden, en wenscht niet anders te doen dan zich van „besmetten arbeid" te onthouden. In Brussel vreest men echter, Üat ook de mijngebieden onrustig zullen Worden, indien de Antwerpsche haven niet spoedig wordt gepacificeerd, en volgens communistische uitlatingen, die echter wel licht slechts op grootspraak berusten, zijn in alle districten, waar de communisten onlangs zetelwinst hebben gehaald, soort gelijke uitbarstingen van revolutionaire ge zindheid te verwachten. Intusschen blijft in België een kabinets crisis voortduren, die over Frankrijk reeds zoovele onheilen heeft gebracht. Moge het koning Leopold gelukken door verstandige leiding zijn land ten spoedigste aan een krachtige regeering te helpen. Zoo ooit dan heeft het er thans ten zeerste behoefte aan. Het Kabinet-Blum is gereed DE NIEUWE REGEERING BIJ PRESIDENT LEBRUN Morgen voorstelling aan Kamer en Senaat De ministers en onderstaatssecretarissen van het kabinet-S a r r a u t hebben zich gis teren naar het Elysée begeven om aan den president Lebrun hun collectief ontslag aan te bieden. Des avonds om zes uur werd Léon Blum op het Elysée ontboden. Tijdens zijn onder houd met den president heeft hij de lijst van zijn medewerkers overgelegd, 's Avonds cm half lien was het kabinet-Blum officieel samengesteld. He; bestaat uit zeventien mi nisters, drie staats-ministers, vijftien onder staatssecretarissen en één secretaris-gene raal, dus uit niet minder dan zes-en-dertig deelhebbenden. De voornaamste posten zijn als volgt ver deeld: Léon Blum, minister-president; Yvon Delbos. buitcnlandsche zaken; Vincent Auriol. financiën; Roger Salengro. binnen landsche zakeor, Mare Rucart, justitie. Een verklaring van Blum Na de bekendmaking van zijn kabindt ver klaarde Blum aan de journalisten: Ge hebt de ministerlijst gelezen en vind' haar misschien wat lang. In de eerste plaats bevat zij een nieuwigheid, waaraan ik groot belang hecht, dat nl. drie vrouwen als staa"s-secre'arissen in het ministerie zijn opgenomen (madame Joliot-Curie voor wetenschappelijk onderzoek, madame Su zanne Lacorre voor kinderbescherming en madame Brunschwig voor oorlogsweduwen). De Negus legt een verklaring af Zal zijn receptie slagen? Hailé Selassie heeft gisteren te Londen de vertegenwoordigers der pers bij zich ont-. vangen. Zelf heeft hij daarbij niet. gesproken doch een der legatie-ambtenaren las namens hem een verklaring voor. Daarin werd o.m. gezegd: Wij hebben den oorlog niet gewild; hij werd ons opgelegd. Vertrouwende op de verplichtingen, voort vloeiend uit plechtige verdragen hebben wij gemeend den oorlog niet te moeten voorbc- reioen voor het behoud van de voordeelen van den vrede. Het Volkenbondshandvest kan niet in stilzwijgen met onverschilligheid worden vernield, zonder de menschheid te onder werpen aan het principe van het geweld te gen het recht." Na voorlezing van deze verklaring boog de negus voor de journalisten, waarna hij afscheid nam. De Abessijnsche receptie In antwoord op de uitnoodiging tot het corps diplomatique gericht, tot bijwoning van de receptie Zaterdag a.s. ter eere van den negus, heeft de Abessijnsche gezant te Londen tot nu toe slechts weinig mededee- lingcn ontvangen, dat de uitnoodiging werd aanvaard. De Dardanellenzaak uitgesteld Met het oog op de mogelijkheid, dat de Vol ken bondsraad eerst op 26 Juni bijeen zal kómen, zulks in verband met het voornejnen de Assemblée 29 Juni bijeen te roepen, zal de kwestie van remilifariseering der Darda nelles die oorspronkelijk op 22 Juni te Montreux zou worden behandeld, eerst aan de orde komen, wanneer de Volkenbonds vergadering haar werkzaamheden zal heb ben beëindigd. Blum Ik wensch plaats in te ruimen voor een aantal nieuwe diensten en deze in het algemeen belang te ontwikkelen, zooals de sport, vrije tijd, kinderbescherming en licha melijke opvoeding. Ge zult natuurlijk ook hebben opgemerkt, da? de aandiening van de ministerlijst iets van lvet gebruik is afgeweken. Dit is niet om mij het air te geven van een goedkoop vér- nieuwer, want originaliteit streef ik niet na. Het is om aan de ernstige voorzorgen tege moet te komen. Het ambt van minister-president zal ik altijd beschouwen als een functie van coör dinatie en organisatie. De logische verdee ling van het ministerieel© werk zal gron diger administratieve hervormingem verge makkelijken. Inzake de door de regeering te volgen po litiek zult ge begrijpen, dat ik dit reserveer voor mijn uiteenzetting in de Kamer Senaat. Ge kent overigens reeds voldoende de groote lijnen van het program dat ik denk uit te voeren. Zaterdag komit de regeering voor het par lement. Ik geloof dat wij hiermede alle snel heidsrecords geslagen hebben. Coördinatie-commissies De ambten in liet nieuwe ministerie zul len 'ot groepen worden vereenigd, elk van deze zal correspondecrcn op zoogenaamde coördinatie-commissies. Het voorzitterschap dezer commissies za! vöor de groep nationale verdediging worden waargenomen door den minister van natio nale verdediging en oorlog, Daladier; vooi die van algemeen bestuur door den minister van Binnenlandsche Ze'/.en. Salengro: nationale economie door den minister van Nationale Economie, Spinasse; voor de bui- tenlandsche be1'rekkingen door den minister van Builenlandsche Zaken, Delbos en voor sociale solidariteit door den minister van Arbeid. Lebas. Het J02e Ministerie Het Ministerie-Blum is het 102e van de derde republiek. Voor de eers'e keer is een socialist niet de samenstelling van een mi nisterie belast. Het ministerie bestaat uit 36 personen: 20 ministers. 15 g'aats-secretarissen en een hoo- ge-commissaris. Vijf der regeeringsleden zijn Senatoren en 27 Kamerleden. Met uitzondering van Violette, Daladier, Cot en De Tessant. zijn alle overige leden van het Ministerie Blum, ook de Minister- President zelf. voor de eerste maal lid van ren ministerie. Politiek is het Ministerie aldus over de partijen verdeeld: 19 leden der S.F I.O., 14 radicaal-socialisten en drie vertegenwoordi gers der Republikeinsch Socialistische Unie De eerste werkzaamheden Blum heeft bij liet verlaten van het Elysée nog verklaard, dat de eerste Ka binetsraad Vrijdagochtend zou bijeen komen; Zaterdagochtend zal de eerste Ministerraad worden gehouden, waarop de regeering zich Zaterdagmiddag zal voorstellen aan Kamer en Senaat. Herriot Kamervoorzitter DE STAKING IN DE ANTWERPSCHE HAVEN GENT HOUDT HET HOOFD KOEL Moet België den Franschen kant op? Gisteren hebben te Antwerpen ver schillende malen botsingen plaats ge had tusschen de politie en stakende havenarbeiders, die in de pakhuizen werkende arbeiders tot staking van hun werkzaamheden wilden dwingen. De politie was enkele malen genood zaakt met de blanke sabel ruim baan te maken. Twee agenten werden daarbij ge kwetst; enkele belhamels werden ge arresteerd. In de Antwerpsche haven blijft intus schen do toestand zeer ernstig; het aantal stakers bedraagt 15.000. De stakers hebben pogingen aangewend om ook in Gent de boel te laten vastloopen. Zij hebben delegaties daarheen afgevaar digd om aldaar de havenwerkers eveneens tot algemeene staking van den arbeid over te halen. Voorloopig hebben deze pogingen nog niet het verwachte resultaat gehad. Inmiddels heeft de commissie voor de haven van Gent een vergadering gehouden, waarop aanwezig waren de vertegenwoordi gers van de syndicaten der Christen-demo craten, der socialisten en der Liberalen, zoomede een twaalftal- gedelegeerden van werkgevers. Besloten werd, dat In de haven van Gent ?t werk voorshands op de oude voorwaar den zal worden voortgezet met dien ver- lande, dat een loonsverlaging op eenzelf de schaal als le Antwerpen zal worden toe gekend, zoo in laatstgenoemde stad inder daad tot herziening der arbeidsvoorwaar den zal worden overgegaan. De Gentsehe havenarbeiders houden der- live het hoofd koel. Wel werd besloten, dat zij geen enkel schip zullen lossen, dat voor Antwerpen bestemd is. Volgens de „Libre Belgique" heeft een der Belgische communistische leiders ver klaard, dat wat thans in Antwerpen plaats heeft nog slecbta een begin is. In extremis- tisch-roode kringen zou men aansturen op arbeidersconflicten in alle districten, waar het communisme bij de jongste verkiezin gen een overwinning heeft behaald. Herriot is tot voorzitter van de Kamer gekozen met 377 stemmen van de 5S5. Vijftig stemmen wei-den blanco of ongel dig uitgebracht. De volledige Ministerlijst Léon Blum, Minisiter-President; Camillc Chautemps, Paul Faure en Maurice Violette, Ministers van Staat; Edouard Daladier. Landsverdediging (vice-president van den Raad van Ministers); Pierre Cot,Luchtvaart; Gasnier Duparc, Marine; Yvon Delbos, Bui tenlandsche Zaken; Mare Rucart. Justitie; Vincent Auriol, Financiën; Roger Salengro. Binnenlandsche Zaken; Jean Zay, Nationale Op\oeding; Charles Spinasse, Nationale Eco nomie; Paul Bastid, Handel; Albert Bedou- ce, Openbare werken; Marius Moutet, Kolo niën; Jardiller, P. T. T.; Georges Mennet, Landbouw; Albert Riviere. Pensioenen; Le bas, Sociale Solidariteit; Henri Sellier, Volksgezon dhei d. LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOLIEDE ZAAK VERKRIJGBAAR „Jaren leed ik aan rheumatische pijnen. Ik begon mei evenveel hoop in Kruschen Salts als ik zou gehad hebben om de „Irish Sweepstake" te winnen. Tot mijn vreugde deed het mij zooveel goed, dot ik maan denlang zonder onderbreking met Kruschen ben doorgegaan. Niet alleen d. t mijn pijnen verdwenen, mijn teint werd nu ook beier en mijn oogen stonden weer helder. Maar nu nog het mooiste: Mijn man had een ernstige aanval van spit. Maar hij wilde geen Kruschen nemen. Iedere morgen deed ik nu de dagelijkscha dosis in zijn eerste kop thee, ook deed ik het bij kleine beetjes in de groente. Het resultaat? Hij loopt nu weer als een kievit. Toen ik het hem vertelde, was hij verstomd. Maar toch kreeg ik hem een prachtig paar bonthandschocncn als belooning. Ik dank U hartelijk voor alles wat Kruschen Salts voor ons deed." Mevr. F. C. te L. Rheumatische pijnen, spit en ischias ont staan doordat afvalstoffen zich in het lichaam hebben opgehoopL Uit deze afval stoffen vormt zich het gevaarlijke urine zuur, dat de oorzaak is der pijnlijke rheu matische zwellingen in spieren en gewrich ten. Kruschen Salts nu spoort de afvoer- organen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed gezuiverd wordt De pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen, boven dien voelt ge U frisscher en itter", het is of met het frissche bloed de jeugd tot U terugkeert. Kruschen Salts Is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenvtsrpakking. de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Uit deze uitlatingen blijkt duidelijk, dat men met agitatie van zuiver revolutionaire aard te doen heeft. Het Fransche voorbeeld blijkt te trekken! Nederlandsche raddraaiers aangehouden Volg-ens Reuter heeft de Antwerpsche po litie aldaar twee Nederlandsche communis ten aangehouden, die de havenarbeiders tot verzot aanspoorden. Het zouden zijn een zekere Willem Keelcn uit Den Haag en Anton Koreman, uit Rotterdam. Werkgevers weigeren te onderhandelen De Antwerpsche Scheepvaart Federatie heeft de staking in de haven gekenschetst als een brutale inbreuk op de collectieve arbeidsovereenkomst en besloten, geen en kelen eisch der stakers te onderzoeken, al vorens het werk is hervat. Verschillende schepen wacht* op de reede van Vlissingen op orders, enkele daar onder zijn later vertrokken naar Rotterdam. Uit Antwerpen vertrokken de ..Kepler", de „Gerolstein" en de „Ville de Bastia" naar Terneuzen, de „Dirce" naar Rotterdam, de ..Pavon" en de „Alstcr" vertrokken mot on volledige lading naar Vlissingen om er te bunkeren. Naar het Atheensch Telegraaf Agentschap uit Saloniki meldt, hebben vier communis tische afgevaardigden en de liberale afge vaardigde Lassonides tot den gouverneur generaal van Macedonië den eisch gericht, toe te staan, dat de arbeiders zich in vak- vereenigingen aaneensluiten. Ofschoon de gouverneur-generaal heeft toegezegd, deze DE TOESTAND IN FRANKRIJK WORDT DREIGEND STAKINGSGOLF BREIDT ZICH STEEDS VERDER UIT Ook de dagbladen gaan ontbreken Door de zich steeds uitbreidende werk stakingen krijgt Parijs een eigenaardig aanzien. De dagbladen kunnen door de staking in de expeditie-bedrijven niet behoorlijk worden gedistribueerd. Op do boulevards rukt men elkander de zeld zame edities bijna uit de handen. Ook het autoverkeer ondervindt stag natie daar de benzin-e-aanvoer gaat ont breken en men zijn benzine dus moet sparen. De huisvrouwen doen met het oog op een staking l>ij de electriciteitswerken, die echter zeer onwaarschijnlijk is. voor raden kaarsen op en slaan ook conser ven in. Dit ondanks het feit, dat in de communiqué's der vakvereenigingen op nieuw herhaald wordt, dat tusschen de vakvereenigingen en de werklieden overeengekomen is, dat Parijs van le vensmiddelenvoorziening en het func- tioneeren der openbare diensten ver zekerd zou blijven. In de hallen ging het leven gewoon zijn gang en werden auto's met groen ten en levensmiddelen zonder inciden ten ontladen. Verschillende Parijschc boulevardbladen hebben tengevolge van de stakingswoede niet kunnen verschijnen of slechts in een zeer beperkte oplaag. De krantenverkoopers hebben hun kios ken gesloten, daar zij eveneens hoogere eisohen zijn gaan stellen. Het personeel van een drietal warenhui zen is in staking gegaan. De maatschappij voor ijsvervoer heeft met de werklieden een overeenkomst geslo- welke verschillende voordeelen voorde werknemers biedt Het personeel heeft be sloten onmiddellijk het werk te hervatten. De arbeiders krijgen een loonsverhooging an 33 pet, afschaffing van overuren, be taalde vacanties van 6 tot 12 dagen en er kenning van het recht van organisatie. Ver der werd een collectief contract toegezegd. De onrust in de metaalindustrie De werkgevers 'in de metaalindustrie en inverwante bedrijven hebben den minis ter van Arbeid doen weten, dat de arbei ders zich niet gehouden hebben aan de voor waarden, die gesteld waren bij het openen an de onderhandelingen. De werkgevers zullen derhalve deze on derhandelingen, die reeds tot overeenstem ming hadden geleid over het beginsel van een collectief arbeidscontract, opschorten. Zij verklaren voorts bereid te zijn tot her vatten der besprekingen op dezelfde basis, zoodra de arbeidsomstandigheden weer in normale toestand zullen zijn teruggekeerd. Ook de spoorwegen De stakingsbeweging heeft zich uitge breid tot het spoorwegdepöt bij de mijnen van Lens en tot de centrale werkplaatsen, waar 600 arbeiders werkzaam zijn. De ar beiders op de locomotieven weigerden te vertrekken. Vèrscheiden treinen, die van 't depót Lens kwamen werden op de lijn aan gehouden door stakers. In de buitenwijken van Rouaan zijn 1800 arbeiders van de staalfabrieken in staking gegaan. Rijssel eveneens onrustig Wat betreft de provincie is vooral te Rijs sel en omgeving een sterke uif>reiding der stakingsbeweging waar te nemen. Men ge looft. dat ongeveer 12.000 of 13.000 stakers de spinnerijen, kunstzijde- en staalfabrieken bezet houden. Ook te Denain worden fabrie ken bezet gehouden. Het C.G.T., de bond van vakorganisaties hoeft het voornemen, de leiding der staking op zich. te nemen om den strijd rustig te leiden en in het belang van allen tot een gunstige oplossing te komen. DE JAPANSCH-CHINEESCHE SPANNINGEN BESTAAT ER EEN CHINEESCH-RUSSISCHE ALLIANTIE? De omstandigheden drijven naar een oorlog Naar het Japansche persagentschap Domei meldt, is te Tokio sensatie ver wekt door een bericht van den corres pondent te Shanghai van de „Nitsji Nitsji Shimboen", dat in het begin van dit jaar een geheim Chineesch-Russisch bondgenootschap is gesloten. De correspondent verklaart, dat de voorzitter van den wetgevenden Joean, Soen Foe, bij zijn jongste officieelo be zoek aan Kanton aan Li Tsoeng Jen en andere Kantonneesche leiders mededee- lingen omtrent het verdrag heelt ge daan. De corr. verneemt, dait het verdrag de spe ciale belangen van Sovjet-Rusland in Bui- ten-MongoIië en Sinkiang (Chineesch Tur kestan) erkent, in ruil waarvoor Sovjet-Rus land Zich verplicht, om met China tegen Japan samen te werken. Het verdrag is te Nanking geteekend door den Sovjet-Russischen ambassadeur Bogo- molov eenerzijds en Chineescho vertegen woord igers, waaronder Soenfoe, Feng Joe Hsiang en Joe Joe Jen, anderzijds. Hoewel de Nanking-regeering deze ge ruchten categorisch ontkent, houdt genoem de correspondent staande, dat zijn bericht volkomen waar is. Wil Kanton oorlog? Zestig militaire leiders van Kwan'oeng en Kwangsi hebben een rondschrijven gepu bliceerd met betrekking tot de recente ver klaring van de Kan ton regeering, waarin verze? tegen Japan zelfs door middel van een oorlog wordt aanbevolen. De leiders zijn volkomen bereid hun legers ter beschikking te stellen van de regeering. Zij verzoeken den troepen onmiddellijk hevel te geven naar het noorden op te ruk- ken en den invaller tegenstand te bieden Tevens roepen zij de andere militaire chefs van China op hun voorbeeld te volgen en een aaneengesloten front tegenover den ge- mcenschappelijkcn vijand te stellen. Wil Noord-China zich afscheiden? Soeng Tsje Yoean. de voorzitter van den politieken raad van I-Iopei en Tsjahar, heeft eon militaire, conferentie bijeen geroepa- op de heuvelen ten westen .".n Peking. Het gerucht verluidt, dat Soeng Tsje Yoean voornemens zou zijn Ilopei en Tsjahar ge heel los te maken van Nanking. De troepen van Nanking zouden, volgens deze zelfde geruchten, worden samengetrok ken op de grens van Ilopei bij de spoorlijn PekingIlankou, hetgeen zou duiden op het voornemen van Nanking tusschenheide te komen in den Chineesch-Japanschen toe stand in Noord-China en een wakend oog te houden op Soeng Tsje Yoean. De internationale Arbeidsconferentie geopend Gistermorgen is te Genëve onder presi dium van den Canadees R i d d e 11 de inter nationale arbeidsconferentie geopend. Acht-en-veertig staten zijn vertegenwoor digd door in totaal 153 gedelegeerden en technische adviseurs. Duitschland en Italië hebben geen vertegenwoordiging ge zonden. Riddell hield de gebruikelijke openings- Léon Jouhaux, de secretaris van den Franschen vakvereenigingsbond, heeft als arbeiders vertegenwoordiger twee voorstellen ingediend. Eén daarvan beoogt verbetering der arbeidsvoorwaarden in de landen, waar het feit, cat opiumgebruik aan de arbeiders toegestaan, een probleem vormt. Het an dere dringt er op aan, dat de volkenbond DAN HELPEN WIJ ELKAARI N.V. DORDRECHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG voor triplex N.V. v.h. D. MATAK FONTEIN HARHNGEN.TEL.22a DE GAZOGEENKETEL „RAINCHON" DE TOT IN ALLE ONDERDEELEN H0LLANDSCHE NOOTJESKETEL bij meer dan 2500 centrale verwarmingen tot groote tevredenheid toegepast. Nieuw ste brochure en alle gewenschte inlich tingen worden U gaarne verstrekt door de fabrikanten: W. Doesborgh Zonen, Tegelen (L.). TELEFOON VENLO No. 304 een of meer conferenties bijeenroept ter bespreking van problemen als valuta, pro* ductie, handel, bevolking en kolonisatie. De onlusten in Palestina Engelschen treden kordater op Onmiddellijk nadat twee Arabieren in de nabijheid van de Joodsche nederzetting Ri- schon twee Joden hadden overvallen ver schenen Britsche troepen, die het Arabische dorp Beit Dejan omsingelden. Alle huizen werden naar wapenen doorzocht. Vijf per sonen, waaronder de vermoedelijke daders, werden gearresteerd. Het dorp kreeg een collectieve boete van 500 pond, en zal een speciale politiepost moeten onderhouden. Als borgstelling werd de geheele oogst der gemeente in beslag genomen. Nieuwe excessen Opnieuw hebben zich in het land excessen voorgedaan. Zoo zijn op zes verschillende plaatsen de t-elefoonleidingen doorgesneden. In vele plaatsen, zooals te Gaza, op het postkantoor te Haifa en te Nabloes zijn bommen geworpen. Hier en daar hadden schietpartijen plaats, a. nabij Atlit, een plaatsje 20 K.M. ten zuiden van Haifa. Te Tiberias, aan het meer van Genezareth', ontstond een vechtpatij, waarbij twee Joden werden gewond. Verscheiden sinaasappelplantages werden gedeeltelijk vernield. Een 12-tal Arabieren is gearresteerd. ECONOMIE EN FINANCIEN H.A.V.-Bank in 1935 kwestie te zullen bestudeeren, hebben radi cale elementen de staking geproclameerd. Volgens het bericht zouden echter van de in totaal 57 vakbonden er meer dan 30 ge weigerd hebben aan het stakingsparocl gevolg te geven. Door de autoriteiten zijn alle maatregelen genomen, om de orde in Saloniki te hand haven, Verzekerd kapitaal gestegen tot ƒ89 millioen Netto winst ƒ430.229 (v. ƒ509.327) Aan het jaarverslag van de N.V. H.A.V.- Bonk te Schiedam wordt het volgende ont- De onzekere toestanden op belegginga- gebied, mede geschapen door reeds tot stand gekomen en nog in voorbereiding zijnde regeeringsmaatregelen, maken het beleggingsvraagstuk steeds moeilijker. "De net.o-exploitatiewinst bedraagt 430.229 (509.327). In Indië breidde de exploitatie zich ook in 1935 weer uit. De totale productie i-ncl. renteverzekering tot kapitaal herleid, bedroeg 14.147.222 (11.034.366). Er viel door overlijden 318.873 :"T315), door afkoop 1.285.91,, (1.023.180), door wijziging ƒ1.702.456 (1.383.810), door afkoop ƒ1.931.072 (1.965.000), door stakini van premie-betaling etc. ƒ4.703.239 (v. j. ƒ4.303.5001, zoodat de nelto-vooruitgang in eigen bedrijf ƒ4.205.639 (2.055.546) bedroeg. Het totaal verzekerd kapitaal bedroeg op 31 Dec. 1935 ƒ89.056.668 (86.328.359). Aan premiën werd ontvangen 2.304.116 (2.223.011), aan koopsommen 158.753 (v. j. ƒ241.580). De ontvangen renten en huren bedroegen netto ƒ709.680 (684.868). De uit keeringen bedroegen: wegens over lijden ƒ308.119 (302.226), het bereiken van den vastgestelden leeftijd ƒ392.246 (275.438) lijfrenten ƒ71.821 (57.454), afkoop ƒ388.084 (341.922). De sterfte was over 1935 wederom, zeer bevredigend. De wiskundige reserve werd volgens de netto methode berekend en steeg tot 12.956.879 (12.216.702). Uit de winst wordt een reserve gevormd voor afschrijving onroerende goederen ad 100.000. Over het algemeen voldeden de hypothe caire debiteuren geregeld aan hun verplich tingen tot rentebetaling on aflossing. In sommige gevallen werd vrijstelling of uitstel van aflossing verleend. Eén (v. j. 2) executie vond plaats als gevolg van faillietverklaring. Bovendien werd van een hypothecaire debiteur het onderpand over genomen. Op '-fieaen. gewaardeerd naar uit. D?c.- koers is een koersverlies geleden van 253.755 (v. j. winst ƒ116.013), welk bedrag van de extra reser\is «hoekt Ysn de Winst ad ƒ430.229 '505.327) wordt na afschrijving van kantoormeubilair nieuw kantoorgebouw ƒ18.860 aangeschafte auto's ƒ16.187 bijzondere kosten IndiÖ ƒ21.773 bestemd tot verhonging der extra reserve 126.758 (368.661), der reserve voor eventueele verliezen op hypotheken ƒ57.011 (25.000), der reserve dividend en tantièmebelasting 1140 (2166), en voor vor ming ecner reserve voor afschrijving op onroerende goederen ƒ100.000 Er res teert dan ƒ88.500 (als v. j.), waarvan aan aandeelhouders uit te Leeren 28 ƒ28.000 (v. j. 28 winstfonds verzekerden ƒ37.575 (onv.) en tantièmes ƒ22.545 (on-v.). Nieuwe H.A.V.-Bank Een minder voordeelig boekjaar. Exploitatiowinst ƒ44.603 (89.305). Aan het verslag over 1935 van de N.V. Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam wordt het volgende ontleend: Het afgeloopen boekjaar was minder voordeelig dan het vorige, doordien het risico voor ernstige ongevallen nog steeds toeneemt, het risico der Auto-YV.A.-verzeke- nngen eveneens grooter wordt, terwijl door de felle concurrentie de premiën steeds op een lager niveau komen. De premie-ontvangst der afd. Brand- en Inbraakverzekering ging wederom vooruit. Met ingang van 1 Jan. 1936 werd een afd. Glasverzekering ingevoerd, die ongetwijfeld voorziet in een bij de vertegenwoordigers lang gevoelde behoefte. Afd. Ongevallen-, Wettel. Aanspr.-, Auto verzekering, enz. Aan premiën werd geboekt 287.437 297.491), waarvan aan re assuran tie werd betaald ƒ31.419 (32.460). De (otale schadevergoeding bedroeg 159.915 (132.618), waarin re-assuradeuren participieerden met 13.908 (17.931). Afd. Brand- en Inbraakverzekering. Aan premiën werd geboekt 118.704 (115.232), naar "'^-assuradeuren ging ƒ38.185 (38.8o0). Aan schaden werd betaald ƒ51.691 (36.485), waarvan door re-assurantie gedekt ƒ15.921 (10.101). De premiereserve werd voor alle afdeelin- gen gesteld op 40 der geboekte premiën. Het koersverlies op effecten bedroeg f35.014 (v. j. winst- J6404). Dit bedrag werd afgeboekt op de beleggingsreserve. Alle rente werd op tijd verantwoord. Executies kwa men niet voor. ,oPoJ\xp.l0i,atiewirvst bec>raagt netto ƒ44.603 (S9.30o), in cl. het onverd. winstsaldo v. j. ad ƒ8210 (12.257). Hiérvan werd ƒ10.000 (57.500) bestemd ter verhooging der Extra Reserve en ƒ14 (1095) voor afronding der Beleg gingsreserve. De extra reserves bedragen thans tezamen ƒ475.000 (500.000),

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2