Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Sbomiementsprijö: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. 5797 vrijdag 5 juni 1936 15e Jaargang Sötttrtentirprijjen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'I» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Dke regel meer 0-45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Overzicht Tweede Kamer Vaste Lasten-ontwerp wordt vermoedelijk verworpen Het lot van het landbouw- hypothekenontwerp nog DE A.R.FRACTIE VERDEELD Vrees voor aantasting van de rechtszekerheid Het lot van het vaste lasten-ontwerp mag wel bezegeld heeten. Ook de R.K. fractie heeft zich tegen de beide wetsont werpen verklaard om redenen, die voort vloeien uit haar bekend algemeen bezwaar tegen de politiek der Regeering. Voorts zal een deel der anti-rev. om redenen aan liet aantasten der rechtszekerheid ontleend, er zijn stem aan onthouden. De heer Schouten ■was derzulken tolk. Een ander deel van de fractie, wier woordvoerder de heer v. d. Heuvel was, zal met de Regeoring meegaan. Dit laatste is ook met de vrijz.-dem. het ge val. Daarentegen behoort de heer Lingbeek weer tot de tegenstanders, hij wie zich ver moedelijk al zeide de heer Schalker het niet met zooveel woorden ook de com munisten zullen voegen, terwijl de gelede ren der oppositie bovendien noc versterkt zullen worden door de liberalen. Het vaste lasten-ontwerp is dus menschelijkerwijs ge sproken, ten doode opgeschreven, terwijl thans ook het lot van het Landbouwhypo- thpkenvoorstel zeer onzeker is geworden. Dat is liet resultaat van den tweeden dag. waarop vooral de aandacht werd gevraagd voor de uiteenzettingen van de zijde der anti-rev., Katholieken en vrijz.-dem. Laatstgenoemden zullen zich niet verzet ten; .enthousiasme is er onder hen echter De anti-rev. fractie was ditmaal in haar oordeel niet eenstemmig. De heer v. d. Heuvel zag voldoende aan leiding om. ondanks bezwaren en ondanks bet feit, dat de beteekenis der ontwerpen niet moet worden overschat met een aantal zijner vrienden hun stem aen de ontwerpen te geven. Hij duchtte, gelet op de ervaring met de Crisispachtwet, geen rechtsonzeker heid of credietmoeilijkheden. De heer Schouten daarentegen was van andere meening en vreesde wel kwade ge- vólgen, Bovendien, zoo oordeelde hij, zijn we op een verkeerden weg met het nu voorgestelde systeem. Voortworstelen met inzet van al onze krachten kan ons verder brengen op den weg, waarop reeds belang rijke resultaten zijn bereikt. Daarbij heb ben we intusschen te erkennen, dat men- echelijk kennen en kunnen eigenlijk tekort schiet om ten volle te bereiken, wat we zoo gaarne zouden willen verkrijgen. Mr Goseling, voor de eerste maal optre dend als woordvoerder der Katholieke frac tie, concludeerde op een vijftal gronden tot afwijzing van beide wetsontwerpen. Men kan zijn overwegingen in ons verslag vinden. Slechts enkele opmerkingen willen we er over maken. Terecht heeft de heer Schouten geconsta teerd, dat in de rede van den heer Gose ling ook ditmaal weer elk positief directief ontbrak. Wil hij de hoofdsommen aantasten? Het werd niet gezegd, hoewel de zaak wel ge noemd werd. Wil hij misschien ook de loonen kpachtig verminderen? Zekere con- sekwentie zal toch wel noodig zijn. Met aantasten van hoofdsommen zou hij nog verder dan zijn Duitsche partijgenoot Brijning, die in zijn Machtigingswet van Dec. 1931 een „complex van sluitende maat regelen" had, waarvan verleden jaar de heer Aalberse en ditmaal de heer Goseling sprak, maar zonder aantasting van hoofd sommen. Verleden week hebben we uiteen gezet, dat Brüining met zijn complex mis lukt is en den toestand nog slechter maak te dan deze te voren was. Ecnige voorzich tigheid is dus wel aan te bevelen met zoo'n complex, waarvan niemand het effect ook maar kan benaderen. Dat kunnen zelfs geen 28 Goselings. De heer Goseling hoedde zich openlijk devaluatie aan te bevelen als de operatie, die ons wel eens uit de moeilijkheden zou kunnen brengen. Toch was de tendenz van zijn betoog wel in die richting. De heer Goseling was wel zoo .voorzichtig om zich bij zijn verzet tegen de economi sche regeeringspolitick in het algemeen niet te ver te laten gaan. Hij begreep, dat de Kamer devalutie niet in de hand zou hebben en hoedde zich daarom om met zooveel woorden een con flict op dit punt te accént ueeren, wel be grijpende ook, dat hij in dat geval op een unanieme samenwerking wel niet zou kun nen rekenen, al deed hij er een beroep op. De heer Schouten heeft hem op dit punt echter niet in onzekerheid gelaten. Ge moet op ons niet rekenen, ook al zijn wc tot het uiterste bereid om samen te werken, zoo verklaarde hij. Wie devaluatie uit overtui ging verwerpt, kan maar niet in eens om draaien. De verantwoordelijkheid voor een principieel gewijzigd regceringsbeleid moet berusten bij hen, die het introduceeren. Daarover zal de anti-rev. fractie het eens zijn. Hierbij bleef het. Op 't pro en contra van devaluatie werd niet ingegaan ditmaal. Was het noodig? Voor het oogenblik niet. De Belgische les ligt trouwens nog versch in het geheugen. Wie daaraan denkt wordt door de deva luatie-loonsverlaging van den heer Gose ling niet erg bekoord. Een dwaas is, wie meent, dat daar onze uitredding ligt. On middellijk zouden andere en niet minder groote moeilijkheden zich voordoen. Loopt het een beetje gunstig, dan kan heden de Kamer haar beschouwingen ten einde brengen, terwijl alsdan de Regeering Dinsdag zich zal kunnen verdedigen. Ver moedelijk zal daarna spoedig het lot dei- beide wetsontwerpen beslist zijn. binnenland Gedenkteeken H.M. de Koningin-Moeder In aansluiting op het verslag betreffende tie plechtige onthulling van het gedenk teeken van H. M. de Konnigin-Moeder te 's Gravenhage kan nog worden medege deeld, dat de Koningin vóór de kranslegging door de vereenigingen. bij zich liet ontbie den de heeren Dupuis en Brandes de bouwmeesters van het monument. Nadat H.M.-zich eenige oogenblikken met Een. had onderhouden, werden zij aan de vorstelijke gasten voorgesteld. De Koningin had vervolgens een onderhoud met de dames en heeren van het comité. De voorzitter van het comité, de heer De Coster, ontving uit handen der Koningin het officiers- krus in de Huisorde van Oranje. De meisjes die ervoor zorgden dat, toen H.M. de Koningin op een knop gedrukt har,, het monument zichtbaar werd, waren uit verschillende milieus, hetgeen opzettelijk zoo georganiseerd was om op deze wijze symbolisch de geheele burgerij te vertegen woordigen. Zoo waren er ook onder een Indisch en een Schevoningsch meisje. Het waren de dames H. Colijn, kleindochter van oen Mi nister-president; E. Gelissen, dochter van den Minister; M. Groen; E. Polak; C. Zwa- ving en R. Volmering. Tegen den Voorzitter van het comité, den heer K. I. B. A. de Coster, heeft de Koningin verklaard, dat zij het beeld harer Moeder bijzonder goed ge slaagd acht en ook de omgeving waar in het is geplaatst zeer passend vindt. Naar het Loo De "Koningin en de Prinses met haar vor stelijke gasten zijn gistermiddag per Staats- spoortrein van 6.01 uur weder naar het Loo vertrokken. Dank van het Ned. Roode Kruis Het Britsche Roode Kruis heeft van het Nederlandsche Roode Kruis een brief ontvangen, waarin de dank van dr. Winckel wordt overgebracht voor de hem doo. de ambulance yan dr. Melly_ bewezen diensten. De baconregeling niet verlengd Het eind van veel agitatie Naar het Alg. Ilandclsbl. verneemt is minister Deckers niet voornemens om de per 2S April (dit moet zijn 28 Maart, Red.) in werkinggetreden baconregelingmetinga'ng van 27 Juni te verlengen. Zooals indertijd reeds werd opgemerkt door ons (zie ons blad van 7 April) heeft de Minister het recht het contract op be trekkelijk korten termijn op te zeggen. Al spoedig na liet bekend worden en in werking treden van het contract ontstond een scherpe actie er tegen. Van alle kanten kwamen de proi'estcn, ingeluid door de pro testvergadering van liet personeel van de vleeschconservenfabrick v. Tieleman en Dros te Leiden. De Minister stelde zich op het standpunt dat eerst eens een paar maanden (het con- rrac<i was voorloopig voor drie maanden geldig) moest afgewacht worden voor een oordeel gevormd kon worden over de uit Nu is het voldoende gebleken, dat de billijk lijkende inschrijvingen slociirs s c h ij ^inschrijvingen waren en dat alleen de overige (bevoordeelde) contractanten nlochton inschrijven. Een 'tweede groove, grief was dat deze ba- confabrikanten nu ook op de binnenland schema rkt;mochten graan grossieren en dus als nieuwe concurrenten gingen optreden. Ook werd de slachtvergoeding van f 2.S0 per 100 k.g. levend gewicht te hoog geadri. Het. blijkt nu da? Minister Deckers ook inziet, dat deze regeling niet goed is en daar om buiten zijn adviseurs om besloot het contract niet to verlengen. Teruglevering van ondermelk Regeling treedt 14 Juni weer in werking Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt met ingang van 11 Juni a.s. de regeling inzake verplichte te ruglevering van ondermelk wederom in werking te stellen, echter in eenigermate gewijzigdon vorm. terwijl alsdan het terug- lcveringspercentage vermoedelijk 5 pet. zal bedragen. Daarbij ligt het" in het voornemen te laten vervallen do voorheen bestaande verplich ting der z.g. B-bedrijven, tot contingentee- ring van de productie van melkpoeder en gecondenseerde melk, terwijl voor wat de z.g. A-bedrijven betreft, in overweging is. te doen vervallen de contingentecring van het bijkoopen van melk. Voor dc B-bedrijven en die A-bedrijven. welke vrij wenschen te zijn in hun melk Vereen, voor Chr. Volksonderwijs Mededeelingen over het Onderwijs aan Herv. schipperskinderen Referaten van Dr. Van Voorthuijscn en de heer Van Voorst Onder presidium van Prof. Dr. W. J. A alders, van Groningen, kwam de Ver. voor Christelijk Volksonderwijs gisteren te Utrecht in het Gebouw voor I\. en W.. in lóste jaarlijksche algemeerie vergadering bijeen. De Voorzitter opende de vergadering met het dotn zingen van Psalm 89 1, ge bed en het lezen van Matth. 21 12—16. Nadat namens de aangesloten scholen in de stad Utrecht, een woord van welkom tot de aanwezigen gesproken was, hield Prof. A a 1 d e r s de Openingsrede. Daarin wees hij er allereerst op, dat het voorgelezen Schriftgedeelte aan de werke lijkheid beantwoordt. In onzen tijd zijn ook licht en schaduw overal gemengd. Wij weten er allen van. Ook in de sfeer van het onderwijs hangen diepe schaduwen. De onderwijzer heeft nog een beschutte positie. Principieel hebben we nog niets be hoeven prijs te geven. Het komt er slechts op aan, of wij in alles rekening willen hou den met Hem, in wiens Naam wij ons werk doen. Dan blijk; het licht nog verre de overhand te hebben op de schaduw. Onze tijd leidt er toe. dat de macht ver heerlijkt wordt boven het recht, de drang van den mensch boven den wil van God. We zien dit in groot formaat in het bedrijf der volken en dit heeft invloed op de jeugd. Wij moeten, zoo besloot Prof. Aaldcrs zijn openingswoord, ons werk doen als in het licht der eeuwigheid', dat is in het licht van God. Dit licht is met diepe schaduwen ge mengd. maar het moge ze, bij ieder onzer, overwinnen. (Instemming). Hierna kwam het jaarverslag, reeds door ons besproken, in behandeling. Met een woord van dank aan den secr., den heer K. Brants, te Haarlem, met zijn staf. werd het goedgekeurd. Eveneens werd goed gekeurd het verslag van den penningmees ter. C. W. F. Baron Mackay, burge meester van Nunspeet. De contributie werd over 1937 bepaald op f 4.50 per onderwijzer. De aftredende bestuursleden, dc heeren C. W. F. Baron Mackay, te Nunspeet. Jhr. Dr. L. H. Qua r les van Ufford f Utrecht en H. .1. de Visser, te Doetin- chem, werden herkozen. Vervolgens gaf de Voorzitter het. woord aan den lieer'A. Brak el, van Rotterdam, om de gebruikelijke mededeelingen te doen over het onderwijs aan kinderen van 1-Ierv. schippers. Mededeelingen A. Brakel He- plaatsen van schipperskinderen ach teraan in een gewone klas van stadskin deren, moest niet mogen voorkomen, aldus Spr. Zijn er in een gemeente scholen, die een paar schipperskinderen moeten aan nemen. dan behoort daarvoor één school aangewezen te worden, waarheen men alle schipperskinderen zendt, die dan een af zonderlijke klas vormen onder leiding van een of meer ervaren leerkrachten. Vele scholen hebben reeds afzonderlijke klassen, doch de onregelmatigheid van het schoolbezoek maakt liet onmogelijk op de teldata precies het juiste getal kinderen op te geven en dientengevolge weet men nooit met zekerheid, hoeveel leerkrachten men mag aanstellen. Daardoor krijgt één leer kracht vaak te veel leerlingen voor zijn rekening en wordt het werken met zoo'n klas heel moeilijk. Het komt voor, dat een onderwijzer staat voor 50 kinderen van 611 jaar. Het werken met zoo'n klas is ondoenlijk en de resultaten zijn daaraan geëvenredigd. Toch wil inleider niet over het onderwijs klagen, integendeel, hij meent, dat we de laatste 30 jaren enorm vooruitgegaan zijn. De Voorzitter dankte den heer Bra kel voor zijn interessante mededeelingen. waarop eenige discussie volgde, waarna de morgenvergadering gesloten werd. De aanwezigen vereenigden zich hierna aan een geméenschappelijkcn maaltijd. In de middagvergadering hield Dr. A. van Voorthuijscn, van Utrecht, in specteur bij het Buitengewoon L.O. een voordracht over: „Het zwakzinnige kind en de School voor gewoon lag^r onderwijs"'. Referaat Dr. van Voorthuijsen Het probleem van het zwakzinnige kind op de gewone lagere school is niet gemak kelijk op te lossen; Spr. acht het niet mo gelijk. zulk een kind op bevredigende wijze onderwijs te geven. Er moet onderscheiden worden tusschen zwakzinnigheid en zwak- bijkoopen, zal echter de productie van kaas worden gecontingenteerd op 'n nader bekend te maken datum. Enkele nadere bijzonderheden omtrent de uitwerking der nieuwe regeling zullen ten spoedigste aan belanghebbenden recht streeks worden medegedeeld. Centraal Bureau voor den Chr. Middenstand Mr. J. van Wolleren tot directeur benoemd Het hoofdbestuur van den Chr. Midden standsbond heeft in zijn laatst gehouden vergadering, met ingang van 15 Juni a.s. tot directeur van het Centraal Bureau te Utrecht benoemd' mr. J. van Wolf er en, van 's-Gravenhage. begaafdheid. Beide hebban een verstande lijke onvoldoendheid in zich. De eerste be hoort op een gewone school niet thuis, de tweede geeft wel moeite, doch kan mee. Tiet bijzondere van het ouderwijs aan zwakzinnigen is in vier slagwoorden sa men te vatten: individualisatie, zelfwerk zaamheid, karaktervorming en opleiding voor dc praktijk van het leven. Een groot deel van den, dag werkt ieder kind op de buitengewone school aan den arbeid, die voor elk individu als de meest passende wordt beschouwd. Door deze wijze van doen is er geen sprake meer van den ge- regelden gang van het onderwijs, welke voor een geheele klas van normale kin deren geldt. De zelfwerkzaamheid is bedoeld als oefe ning van de hoogere verstandelijke func lies. Meer dan op het geheugen komt het in het leven aan op inzicht en oordeels vermogen. Vooral bij geestelijk misdeelden zijn deze waarden te oefenen door: zeif denken, zelf vinden, zelf doen. Daarbij komt het kweeken van karaktereigenschap pen. Plichtsbesef en betrouwbaarheid kun nen veel -goed maken van hetgeen aan scherpe intelligentie ontbreekt. Spr. geett aan, hoe op dit gebied in de buitengewone school getracht wordt iets u bereiken. Hiermede hangt samen de opleiding voor de praktijk van het leven. Bij het verrich ten \an den eenvoudigen arbeid, dien de leerlingen der b.o. scholen later moeten doen. komt het vooral aan op gewilligheid en bereidheid om te werken. Het buitengewoon onderwijs acht het een groot voorrecht, dat iets van deze hooge idealen tot verwezenlijking ken worden gebracht door een gering aanta! leerlingen per klasse, door de groote soo pelheid van het leerplan en door wal wij noemen de heilpaedagogische instel ling der leerkrachten. De vraag kan worden gesteld of dit al les wel voor de zwakzinnigen noodig is. Spr. kan op deze vraag niet anders dan be vestigend antwoorden. Spr. wijst erop, dat juist bij het Prat. Chr. Onderwijs in ver houding het geringste aantal scholen voor zwakzinnigen voorkomen. Wat nu de zwak b eg a a f d e n betreft dit vraagstuk verdient alle aandacht, om dat het niet juist kan worden geacht om kinderen voortdurend werk op t§ geven, waarvan zij het gevoel, hebben: „ik kan het toch niet". Het is voor de activiteit doodend wanneer de opgaven te moeilijk zijn. Ook moet men over het probleem nadenken, omdat de meeste schoolkinderen, die met politie of justitie' in aanraking komen, tot de zittenblijvers behooron. Als er ergens arbeid op het gebied der geestelijke hy giëne valt te verrichten, dan is het hier. Spr. gaat zeer in het kort na, wat In Duitsohland op dit terrein is beproefd. Hij stelt de vraag of op de gewone school niet iets is te brengen van den geest, die hoe langer hoe meer bij het buitengewoon onderwijs doordringt. Zou het echter onmogelijk zijn op de ge wone school door de vorming van groe pen in de klasse ecnige differentiatie aan te brengen? Zou daardoor de zelf werkzaamheid niet bevorderd worden? werkzaamheid niet bevorderd worden? En zou op de gewone school niet meer practisch werk kunnen worden verricht, dan tot heden het geval is? Dr. van Voorthuijsen wil gaarne aanra den do problemen van de groep der zwak- begaafolen nog eens weer in studie te nemen. Hierbij zal het wel van belang zijn reke ning te houden mot de moderne denkbeel den omtrent individualisatie, differentiatie en zelfwerkzaamheid. Als tweede spreker trad op de heer J a c. W. van Voorst te Utrecht, met een refe raat over Na een kort overzicht van de wording van het Bijbelsch Museum, wijst spr. op de waar- de. welke gehecht wordt aan de uiterst nut tige radio-school-uitzendingen van de N.C.R.V. in verband met den inhoud van het B. M. Hij beschrijft dan kort de inrich ting van de tabernakel, en grondt de be teekenis van het B. M. mede vooral op de verklaring der onderwijzers zelve. Hoewel den laatston tijd ook tal van neu trale scholen meer belang stellen in Bijbel- schc geschiedenis cn archeologische kennis, voor het Chr. Onderwijs acht spr. het B. M. onmisbaar. Ook het Zondagsschool- onderwijs en na-acte-cursussen profiteeren Met tal van pakkende voorbeelden schel ste spr. da indrukken, bij het zien der voor werpen gewekt. Eens verzocht hem een Joodsche Duitsche dokter een origineel stuk steen uit den klaagmuur uit Jeruzalem te mogen aanraken, en hoe trof het mij, aldus de heer Van Voorst, toen hij zijn hoed op zette, en den steen kuste, ten aanzien van twee klassm eener Christelijke school, dat onze jeugd zich daarbij zoo uiterst correct gedroeg! Ik vreesde dat spot of groote ver wondering het gevolg zouden zijn! Misgere- kend, gelukkig! Onze Christelijke jeugd stond er bij, zag het aan en het was ontroe rend, hoe ze blijkbaar de gevoelens van dien Israëliet eerbiedigden! Ik zou zoo zeggen, dit is reeds in dit op zicht een waardevol opvoedend element als onze leerlingen in deze Bijbelsche omge ving in aanraking komen met andersden kenden. In Petrograd werd in 1931 een anti-gods dienstig museum opgericht, waar op last van de godloozenbeweging met medewerking van de Sovjet regeering, alle mogelijke zaken, tot zelfs het lafhartigst, duivelsch materiaal werd aangevoerd om vooral de jeugd en verder den volke te overtuigen, dat God niet bestaat en dat alle Godsdienst leugen' is en slechts lot heil van het kapitalisme worcil beschermd! Grage godloochenaars onderne men daar „tot nut van het onderwijs" met jeugdgroepen en scholen excursies henen. „Roept. dit. fatale feit, ons die belijden, dat „de vreeze des Heeren het beginsel aller wijsheid is", niet luide op, om onze jeugd, bij voorsmaak „iets" te doen aanschouwen van de lieflijkheid van Zijn schoonen dienst in deze heilige gebouwen"? „Nederland heeft niet, en zal, als God het verhoedt, niet hebben, een anti-godsdien stig museum. Het heeft door Gods guust een Bijbelsch Museum, waar ik ons Chris tenvolk, waar ik vooral de Christelijke jeugd verwacht. Daar moeten wij heen; alle Chris telijke scholen zonder onderscheid, héél C.V.O. op naar het Bijbelsch Museum! Ik reken op U!" In de middagvergadering heeft de w.n. voorzitter, C. W. F. Baron Mackay, burge meester van Nunspeet (de voorzitter, Prof. Dr. W. J. Aalders, kon de middagvergade ring niet bijwonen) een woord van herin nering gesproken jegens den overleden oud directeur der Herv. kweekschool te Am sterdam, wijlen den heer P. A. Versluijs, die de vereeniging ook als inspecteur ge diend heeft. Van de gelegenheid met Dr. A. van Voort huijsen, inspecteur van het buitengewoon onderwijs te Utrecht, van gedachten te wis selen over diens referaat over „Het zwak zinnige kind cn de school voor gewoon lager onderwijs", maakten gebruik de hee ren Tuinman, van Alphen a. d. Rijn, v. d. Ent van Zeist, Haitsma van Vledderveen, Kors van Enschedé, Brants van- Haarlem en Ligtvoet van Wassenaar, waarna Dr. van Voorthuijsen van repliek diende. De vergadering werd namens de Vereeni ging van Chr. Onderwijzers bijgewoond door den heer J. Hobma van Utrecht. Om half vijf sloot Ds. J. Nauta Amersfoort de drukbezochte jaarvergade ring met dankzegging, waarna staande ge zongen werd Gezang 50 4. VAANDELS-VLAGGEN C. M.V. DIEMEN DORDRECHT Medaille* - Insigne* - Beker» - I voornaamste nieuws Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De landelijke samenkomst op Woudschotcn van hel Verband van Evangelisatie-commis sies der Gerei. Kerken. De Tweede Kamer heeft de behandeling van het wetsontwerp inzake vaste lasten en landbouwhypotheken voortgezet. Gesproken is door de heeren t>. d. Heuvel. Goseling en Schouten. Conferentie van de drie Geref. Jeugdbon- de baconregeling. Frankrijks kabinet-BIum is thans ge reed: het heeft zich aan president Le brun voorgesteld. Bij de Antwerpsche havenstaking zijn 15000 arbeiders betrokken; Gent heeft geweigerd zich daarbij aan te sluiten. De stakingsbeweging in Frankrijk wordt met den dag ernstiger, het open bare leven dreigt te worden gedesorga niseerd. Wie dol is op „koopjes" halen, moet zelf het gelag betalen. Gaat slechts naar bonafide zaken; en laat de maatschappij niet kraken. Autorijders in deez' landen Rijdt beter op FISK-Autobandcn. hotel ..prinses juliana" Telel. 8 - VALKENBURG (L.) - Telef. 8 MODERN COMFORT <- -> LIFT MATIGE PRIJZEN (Ado.) De havenstaking te Antwerpen Enkele schepen naar Rotterdam gedirigeerd De Antwerpsche havenstaking had tot 'gister nog weinig invloed uitgeoefend op de havenbeweging te Rotterdam. Blijkbaar hébben de reeders en verladers op Antwer pen eerst de kat eens uit den boom willen zien. Hier duidde het feit op, dat op de reède van VlissingeD vele sohepen op nadere or ders moesten wachten. Nu de staking door de socialistische leiders in Antwerpen is „overgenomen" en een langere duur voor speld wordt, zijn de eerste orders afgeko men om naar Rotterdam in plaats van naar Antwerpen op te stoomen. Het s.s. „Sauerland", dat in de Antwerp sche haven lag toen de staking uitbrak, is met een onvolledige lading van daar ver trokken en hier aangekomen. Ook de s.s. „Osnabrijck" en „Memel" zijn naar hier ge dirigeerd. Het Nederlandsche s.s. Midlands van de S.S.M., dat met een lading kolen op weg was naar Antwerpen is op telegrafische order naar Rotterdam gestoomd. De directeur van t Gemeentelijk Haven bedrijf, ir N. Th. Koomans en 'n haven meester. de heer A. Kortlandt. x ij naar den invloed van de Antwerpsci i.ensta- king op onze haven vroegen, zeiuen de din gen in groote gerustheid af te wachten. Tijdens de groote staking in Engeland van 1924 heeft de Rotterdamsche haven be wezen ook een plotselingen toevloed van lading en schepen te kunnen verwerken. Al heeft Rotterdam ook thans weer niet op deze plotselinge gebeurtenis kunnen rekn- nen practisch is men altijd voorbereid op grooter productie. NOTARIS M. KLUWER FAILLIET VERKLAARD De rechtbank te Amsterdam heeft giste ren notaris M. Kluwer te Amsterdam, die surseance van betaling had aangevraagd in staat van faillissement verklaard. Tot curator is benoemd Mr. J. Oppenoorth. tot rechter-commissaris Mr. van Lier,

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1