tANDgnTHINBOUW, fimatwudfe POKON Huisbrand- en Industriekolen A. BERGHOUT VLAMPIJPEN .GRONINGEN" juni i9.se No. sa Let op de Coloradokever De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- gcniiigen schrijft: Dit tAveede beridut diens om mede te dee- len, dat het tijdstip nu is aangebroken om de leuze: les op den coloradokever in toe passing to brengen. Allem, die aardappelen verbouwen in de provinciën Limburg, Noord- Braibans en Zeeland, dus land- en tuinbou wers zoowel als particulieren, moeten -van nu af aan nauwlettend toezien op hun aard appelgewas of daarin verschijnselen a te nemen zijn, die vijzen op de aanwezigheid van den Coloradokever. Dit is het geval: le. als men den kever zei ft vindt. Deze Is ongeveer 1 c.m. lang. roodachtig met helder gele dekschilden, waarop Tien overlangs ch9 zwarte strepen voorkomen; 2a als men de oranje gekleurde in groep jes gelegde eieren aan de onderzijde der .bladeren vindt; 3e. als men de eerst donkerrood, later meer oranjerood gekleurde larven met ge zwollen achterlijf waarneemt. Kevers cn larven vreten gaten in de bla deren en wel zoo veel. dat als de aardappel- - planten vroegtijdig worden aangetast, er her loof weinig overblijft, waaruit de groote 'schadelijkheid van het insect blijk't. Gekleurde afbeeldingen van kever, larve, - eihoopje en bladbeschadiging vindt men in Vlugschrift no 47 T;'- van den Planten- 'ir 1 fctektenkundigen- j Dienst: de Colo- ■4 Ti «v 1 radoke ver a 4 ct lil !l Uil 1 f,cr s*llk dezen t>fg|f «1*^.1 Dienst te Wage- lit S it: ^1 ningen verkrijg- Daar de kever i in het. buitenland wederom reeds is i waargenomenj j moeten avïj ook op zijn optreden in ons land .verdacht zijn. Het is van het grootste belang, dat', als hij hier 'voorkomt, zijn aanwezigheid onmiddellijk gemeld wordt, omdat dan uitroeien van den haard waarschijnlijk nog mogelijk zal zijn. Daarom moet iedereen, die aardappels teelt, goed opletten of hij iets waarneemt, waaruii' de aanwezigheid van den Colorado kever" blijkt of die deze doet vermoeden. Om dit mogelijk 'le maken zijn door den Plantenziektenkundigen Dienst op ruime •schaal de gekleurde afbeeldingen in het hierboven genoemde vlugschrift verspreid of zullen nog verspreid worden in het bij zonder onder de personen die geacht kunnen Avorden ook voor hun directe omgeving nut tig werkzaam te willen zijn door het geven van voorlichting, zooals de leden der Jonge Boeren Bonden, leerlingen van land- en tuin bouwscholcn zoomede alle ambtenaren a'an liet land- en tuinbouwonderwijs en den voor- lichtingsdienst, de heeren land- en tuin- bouwconsulenten, directeuren van land- en tuinbouwscholen, hoofden van lagere land en tuinbouwscholen en de land- en 'tuinbouw onderwijzers. Dit alles in de provinieën Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland omdat daar de kans op het optreden van den Co loradokever het grootst geacht wordit. Verder zullen ook de leerlingen van "de hoogere scholen in die provinciën in de ge legenheid gesteld worden, met (behulp van op platen be vestigde modelletjes kennis te inakeji met het beeld a'an den kever en a'an de larve, terwijl deze platen ook ter bezichti ging gesteld zullen worden op A-erschillende gemeentehuizen en op andere daarvoor ge schikte plaatsen. Van overheidswege wordt dus ruimschoots gelegenheid gegeven om te leeren kennen, Avaarnaar zoo nauwkeurig moet worden uit gezien. Laten nu allen, die daarvoor in de gelegenheid zijn, ook a'an him kant volledig medewerken en regelmatig en nauwkeurig hun aardappelgewas onderzoeken op de aan- Avezigheid van den Coloradoke\rer. Zoodra men iets vindt moet onmiddellijk daarvan mededeeling gedaan worden ten ge- meeniehuize, terwijl men ook een der hier boven genoemde personen daarvan mede deeling kan-doen, die dan weer de bevoegde ambtenaren zal Avaarschuwen. De P1 an?cnziektenkundige Dienst zal dan onmiddellijk de nocdige maatregelen ne men. Wij verwachten dus aller medewerking. Let op den Coloradokever! Vergoeding aan aardappel kweekers 2500 galden uitgekeerd Evenals het vorige jaar werd! door de Nedierlandsohe Aligemeene Keuringsdienst f 2500 beschikbaar gesteld als vergoeding aan de kweekers van voor Avratziekte on- yatbare aardappelrasscn. i Dit bedrag werd verdeeld in verhouding der oppervlakte, die van ieder ras in Ne derland was goedgekeurd, waarbij de ras sen, welke hoogstens 5 jaar in de handel zijn, het dubbele verkrijgen van hetgeen voor dc rassen, wdke langer dan 5, doch hoogstens 10 jaar in de handel zijn, per H.A. wordt uitgekeerd. Per MA. kan worden beschikbaar gesteld resp. f 8.39/88 en f 16.79/76 per H.A. In aanmerking kwamen: a. Rassen, die langer dan 5, doch hoog stens 10 jaar in de handel zijn: Furore met 90*.39 Ii.A., kweeker: Dr J. C. Dorst, Leeu- Avardcn; Noordeling met 12.77 HA., kweeker: G. S. Mulder, Warfum; Albion met 10.79 HA., kweeker G. Veenhuizcn. Sappemeer; Populair met 7.43 II.A., kweeker: id.; Bato me tl.58 II.A., kweeker: P. Sneeuw, Veen- dam; Robijn met 1.28 HA., kweeker: G. Veen huizen, Sappemeer. b. Rassen, die hoogstens 5 jaar in de han del zijn: Alberta met 36.34 HA., kAveeker: Ir C. M. van der Slikke, Leeuwarden; Souve nir met 28.43 HA., kweeker: G. Veenhuizen, Sappemeer; Westbrabander met 14.55 HA, kweeker: J. M. van der Horst, Breda; Con current met 2.32 HA., kw.: H. Reiling, Gas- seltemdjveen; Curba met 2.32 II.A., kw.: Dr. J. C. Dorst, Leeuwarden; Bonus met 1.50 HA., kw.: J. Prummel, 2e Exloërmond; Record met 0.66 HA., kw.: R. .1, de Vroome, Bovenemilde; Iris met 0.62 H.A., kw.: Dr. J. C, Dorst, Leeuwarden, Inkuilen van gras, vroeger een noodmaatregel in de herfst, is thans een hoofdmaat regel geworden ter verkrijging van wintervoeder voor het vee. Vooral nu door toevoe ging van een speciaal zuur of van wei het bacterie-proces beïnvloed kan worden, zoodat een zeer waardevol voeder ontstaat. Hierboven ziet men hoe men bij een Voordholland- sche boer druk in de weer is met inkuilen en door een gieter het zuur gelijkmatig wordt toegevoegd. Onze tuinbouw- export De eerste vier maanden in 1936 Onze tuinibouw moet het van. export heb ben. Zoolang deze kwijnt en zoolang het prijsverschil tusschen de tuinbomvartike- len op het land en in de stad nog zoo groot is. zal de binnenlandsche consump tie niet belangrijk kunnen toenemen, zoo dat er twee krachten werken om het den tuinders steeds onbehaaglijker te maken. I-Ioe is onze groentenexport in de eerste a'ier maanden van dit jaar geweest? De Tuinderij, officieel orgaan van het Cen traal Bureau van de Veilingen in Neder land, geeft hieromtrent enkele cijfers- en commentaren; welke wij willen weergeven. De export in April 1936 is naar de waar de gestegen, doch naar het gewicht ge daald. bij de bloem- en zaadwinkels kunst m est 40 c per (les ■waarde gewicht April 1930 f 5.156.000 41.759.000 kg. April 1933 - 2 967.000 21.975.000 April 1935 - 2.227.000 19.336.000 April 1936 2.595.000 18.188.000 Deze lage uitvoer naar gewicht is gevolg van den slechten kooloogst, daar de uitvoei van verschillende andere producten geste gen is. Door den slechten oogst men kan ge rust van misoogst spreken is de export- hoeveelheid vanzelfsprekend sterk terug gegaan, maar de gemiddelde waarde zeer sterk gestegen. Vermoedelijk zijn de na doelen van den geringen uitvoer grootei dan de voordcelen, verkregen uit de prijs stijging. Bovendien zal een verschuiving zijn opgetreden naar de enkelen, die mis schien Avèl over een nog eenigermate be hoorlijk beschot hebben beschikt. Hieronder geven wij de kool-uitvocrcij- fers in Januari—April: sluitkool waarde gewicht 1934 f 1.089.000 34.372.000 kg. 1935 1.269.000 27.320.000 1936 833.000 9.896.000 De gemiddelde waarde per 10.000 kg. be liep in 1934 derhalve ongeveer f 490 en in 1936 f 840 wat een groot verschil uit maakt. witte kool waarde gewicht 1934 t 520.000 9.754.000 kg. 1935 254.000 6.756.000 1936 - 285.000 4.201.000 gemiddelde Avaarde in 1934 f 533.en in f 680.— savoyekool 1934 f 453.000 9.071.000 kg. 1935 - 187.000 5.357.000 1936 - 152.000 1.409.000 gemiddelde waarde resp. f 500.en f 10SO per 10.000 kg. roode kool •1934 f 716.000 15.547.000 kg. 1935 - 828.000 12.207.000 1936 - 396.000 4.286.000 gemiddelde waarde resp. f 460 en f 925. De April-1936-export van bloemkool is aanmerkelijk gestegen, maar dc export waarde daalde van. f 2930 tot f 22G0 pe 10.000 kg. Sla steeg iets, zoowel in export hoeveelheid als in waarde. De gemiddeld' April-1936 prijs was f 1618 tegen f 1577 in April 1935, maar wanneer men de notee ring in 1933 in aanmerking neemt nl. f 3374, dan bemerkt men pas de diepe in' vreting, die de laatste jaren heeft plaats gevonden. De export van uien liep zoowel in April als in, de periode Januari—April 1936 terug. Duitschland nam beduidend minder af; de export van peen is daaren tegen flink toegenomen, gevolg van groo- tere a-raag in Engeland. Dc peenexport is volgens de Tuinderij door het hooge invoer recht a'an Mk. 10 practisch gestopt. Kom kommers vertoonden een iels beter export- Tenslotte vermelden wij de April-cijfcrs voor den totalen groente-export naar Duitschland gewicht waarde 1931 19.555.000 kg. 1 3.499.000 1933 12.379.000 - 1.580.000 1935 9.679.000 - 1.240.000 1936 9.105.000 - 1.376.000 terwijl naar Engeland ging in April 1935 4.124.000 kg. ter waarde van f 537.000 en in April 1936 5.505.000 kg. ter waarde van f 709.000. De mogelijkheden naar Engeland blijven bestaan niettegenstaande de aldaar geheven hooge invoerrechten. Mengkoolverbouw Resultaten van genomen proeven Na de oriënteerende proeven met merg- kool in 1934 werd in 1935 op wat grooter schaal aan een aantal verbouwers zaad verstrekt, deelt de Landbouwvoorlich- tmgsdienst mede. De resultaten hiermede kunnen als volgt worden samengevat: Men dient in de eerste plaats te zorgen voor het verkrijgen van groote, stevige planten. Dit bereikt men het best, door te zorgen voor een ruimen stand op het plant bed. Voor 1 H.A. veldgewas heeft men noodig ca. 700 gram zaad, dat uitgezaaid wordt op een plantbed van plm. 7 are. Het beste is, op rijen van 20 a 25 c.M. rijenafstand tï zaaien, zoodat geschoffeld kan worden. Voor een stikstofbemesting op het plantbed zijn de planten zeer dankbaar. Flinke groote planten hebben bij het over planten een grooten voorsprong; kleine planten kunnen zelfs met een veel zwaar dere stikstofbemesting dien voorsprong niet inhalen. Planten, welke op het zaaibcd te dicht hebben gestaan, krijgen bij het over planten knikkende stengels, waardoor liet verdere schoonhouden zeer wdrdt bemoei lijkt. Om planten voor de stoppel gereed te hebben, moet het zaad einde Mei op het plantbed gezaaid worden. Er zijn, een groot aantal mergkoolrassen. Aanbevolen kan worden de Engelsche groene mergkool. De blauwe rassen hebben minder goed voldaan. Praat uurtje! Ja, dat wordt mijin éérste leugen al. Wat zal het eind worden! Een praat uurtje wordt het vast niet. Misschien niet mee& dan een praatkAvar- We zullen probeeren om het nog zoolang te rekken. Maar het is niet mijn schuld, hoor! Ik ben geschrokken. Niet zoo zuinig ook. Ik kan haast geen woord uiten. Daar staat me zoowaar iin de krant, dat IK MET EEN REISGEZELSCHAP. NAAR DE WIERINGERMEER- POLDER zal gaan. Niks geen bijzonders 'zult ge Wel zeggen. Gelijk hedde gij. 'k Heb wel eens meer een reisgezelschap geleid. Wel meerdere. Pret tige reizen. Ook Avel eens een minder pret tige. Och, hoe gaat het! Men is niet altijd in de beste stemming; conditie noemen ze dat, geloof ik. En bij het gezelschap zijn er ook wel eens, nou, ja, hoe zal ik dat zeg genge begrijpt me misschien wel die ook niet in conditie zijn, om deel van groejj uitgaanders, dus pleziermakers, te zijn of misschien het wel nooit zijn.'Moet ge maar treffen, wat!? Maar bij lozers van onze bladen heb ik die nooit getroffen, dat waren altijd heel pret tige reizen. En of! Dus dat is het hem niet, waarom ik zoo geschrokken ben en bijna sprakeloos ben. Men wordt altijd wat anders, als men zich daar met naam, neen, niet met naam, maar met toenaam dan, in de krant ziet staan. En dan, wat dc schrik al heelemaal com pleet maakte, die toevoeging erbij. „Deskundig" neen„zeer deskundig" nog el??? Gelukkig, dat ik me dat zelf niet aangedaan heb. Vader zou dan zeggen op de hem zoo eigen droogkomische wijze: Hwet het us kot 'n stirt. Vroeger had men nooit reden om verwach tingen te koesteren en kon het haast altijd meevallen. Nu kan het niet gauw meeval len en valt het licht tegen. Ge moet maar zoo denken: dat deskundig il zeggen, dat de praatjesmaker er goed bekend is met de paar dorpen en de enkele Wat ik hoorde en zag, das en dacht, op reis en thuis wegen, 'die er zijn, omdat hij er reeds meer malen bezoeken bracht. Dat is alles. Maar 'n mooie tocht zal het steeds zijn. Ook zon der mijn „deskundige!!" leiding. En ieder, die een Vrijdag vrij kan maken, kan ik het aanbevelen eens mee te gaan. En die des kundigheid van mij neem je dan maar op de koop toe. Of je neemt ze niet. Dat kan ook. Maar de Wieringermecrpolder bezoeken kan ik je aanbevelen. Want het zal niet lang meer duren of ieder, deskundige of niet-deskundige, zal dit nieu we land beschouwen als Nederlandsch mooiste en beste landbouwgebied. Waar de buitenlanders nu al van staan te kijken. Zooals wij staan te kijken van DE BACONVARKENSFOKKER1J IN ZWEDEN Ge weet, dat tegemvoordig de baconbedrij- ven alles doen om te concurreeren met Denemarken op de Engelsche markt. Alles wordt dan ook door de varkensfokkers ge daan om een goed soort baconvarken te fokken. Men kwam wel tot de overtuiging, dat het hier veel gefokte veredeld Duitsch landvarken voor bacon nog wel meer ver edeld kon worden. En vooral nu men in Duitschland hoe langer hoe meer zich gaat richten op het fokken van een spek-vleesch varken, om in de daar al meer schrij nende vetbehoefte te voorzien. Zelf het bestaande ras verbeteren, zooals sommigen willen, lijkt de meesten niet de beste weg. Ze meenden, dat import van var kens uit Denemarken het beste zou zijn. De productie van bacon stond immers in Denemarken op een zeer hoog peil en men mocht verwachten, dat het ras, dat de grondstof A'oor die productie leverde, een overeenkomstigen trap van a'olmaakthcdd zou bereikt hebben. In de provincie Fries land, Groningen, Drente, Overijssel, Zee land en later Gelderland, werd, afhankelijk a'an de behoefte, een grooter of kleiner aan tal Deensehe landvarkens ingevoerd. Deze invoer nam een plotseling einde, door dat Denemarken, bevreesd voor concurren tie van Nederland op de baconmarkt, de uitvoer van fokvarkens verbood. Het Averd daarom wenschelijk geacht eenige oriënteerende gegevens te verkrijgen yan Zweden, welk land zich eveneens voorna melijk op het fokken van bacanvarkens en daarmede, blijkens de prijsnoteering van Zweedsche bacon, goede resultaten bereikt heeft. Daarom heeft de Rijksveeteeltconsulent te Utrecht, ir Th. C. J. M. Rijssenbeek een stu diereis naar Zweden gemaakt en a'an zijn bevindingen een rapport uitgebracht, dat korten tijd geleden is verschenen. Het is bij de Algemeene Landsdrukkerij te Den Haag voor een kwartje te krijgen. Dat is te doen, zou ik zoo zeggen. Dat zeggen vele huisvrouwen tegenwoordig ook, nu 1 HET VERSCHIL TUSSCHEN BOTER- EN MARGARINEPRIJS KLEINER is geAvorden. Nu is het weer te doen, zeggen ze, om in plaats van margarine, wat meer boter te gebruiken. Misschien moet het verschil mog Avel klei ner worden, Avant het verbruik van vet zoo wel boter als margarine, neemt, zoo we kortgeleden nog zeiden, sterk af. Veel te sterk voor een goede volksgezondheid. Daar om is de heffing op boter ook al verlaagd, zooals de toeslag op de melk ook verlaagd is geworden. Op de vergadering van de Friesche Maatschappij voor Lamdbouw ward o.m. gezegd over deze toeslag- en heffings verlaging: De verlaging van den melktoeslag staat in verband met dien op boter. Er moest iets worden gedaan om te voorkomen, dat de boterafzet in het binnjenlauTd nog meer terugliep. Gedurende da eerste vier maanden van het loopende jaar was de boterafzet in liet bin nenland ruim 8 pet lager dan in dezelfde maanden van het voorgaande jaar. Deze dalende tendenz dreigt verontrustend te worden. Er dienen afdoende maatregelen te worden getroffen om den afzet weer op peil te brengen. Een onmisbaar middel is een wijziging van de prijsverhouding tusschen boter en an dere spijsvetten. De verlaging van de hef fing op boter mag niet gepaard gaan met een A'erlaging der andere heffingen. De Friesche Maatschappij doet dan ook een beroep op de Regeering geen gevolg te geven aan den aandrang van sommige zij den, om te komen tot een verlaging der heffing op andere spijsvetten. Er zullen er wel zijn, die er anders over denken, vermoeden we. Maar toch zeggen verschillende huisvrouwen nu al, zooals we opmerkten, dat het nu weer te doen is weer eens boter in plaats van margarine te ge bruiken. Vele lezers en lezeressen zullen zeggen: zie je Avel, de oude Praatjesmaker zit weer eens op zijn stokpaardje. Maar dat hebben ze nu eens lekker mis want hij zegt nu in eens: Tot de volgende week. PRAATJESMAKER VRIENDEN, DIE U HELPEN! Ja, vrienden, die heel wat tot verhooging van Uw winst zullen bijdragen. Vrienden, <lie zorgen, dat glanzend, .vol vee in Uw weiden en stallen staat. Het zijn de Oha Voeders. De Rijkdom aan D-vitamine en mineralen der Oha voeders steunen de gezondheid en veerkracht Uwer dieren. De lichte verteerbaarheid der eiwitten voorzien hen overvloedig van alle stoffen, Avelke zij voor hun lichaam cn productie noodig hebben. Daarom zult U zien, dat weldra productie en kwaliteit en kwantum Uw verwachtingen overtreft. Dit zijn de Oha voeders: Koeien- cn varkensmeien, ochtend- en opvokvoeders. Voor zelfmengers: Oha-voederkernen. Hoe eerder U begint met Oha voeders, hoe eerder U Uw ver langens in vervulling ziet gaan. Stuur ons nu even bericht wat U noodig hebt. VAN OIJEN'S HANDELS-MIJ N.V. Postbox 48 VENL0 VERZENDING DOOR GEHEEL NEDERLAND H. HARING IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2 - 3 - 4 EN I ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEER SOLIDE - BOSKOOP MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN Het planten De planten worden aohter de ploeg of met de schop gepoot op afstanden van oq- geveer 50 c.M. in het vierkant Het uitplan- ten dient zoo vlug mogelijk na het vrij komen van dc stoppel te geschieden, hoe vroeger hoe beter. Na half Augustus te planten geeft geen goed gewas meer. Het werk, aan het uitplantcn verbonden is de meeste verbouwers nogal tegengevallen. Te probeeren zou zijn, de pootgaten te maken met een drie- of vijfdeelige pootstok, ge maakt \an panlatten en te gebruiken op de wijze a'an een aardappelpoter. Over den aanslag der planten was men algemeen te vreden; zij bleken goed tegen droogte be stand. Bemesting Stalmest en gier zijn uitstekend. Heeft men die niet, dan kan men ongeveer 300 kg. Ammonsalpeter geven. Voor schoffelen is het gewas dankbaar. Bij verschillende verbouwers trad begin Januari een soort stengclrot in het gewas op. De stengel werd in het midden aangetast en rotte daar door. De Plantenziektenkundige Dienst heeft deze ziekte op liet oogenbKk in onderzoek. Opbrengst Over de opbrengst loopen de mceningen uiteen. De groene opbrengst is lager dan die van knollen, het percentage droge stof is echter hooger. Hoe vroeger men geplant beeft, hoe hooger opbrengst. Enkele wegingen loonden aan., dat merg kool bij gelijke oppervlakte iets minder droge stof, doch iets meer eiwit opbrengt dan knollen. De mergkool heeft boven knol len het belangrijke voordeel, dat men er tot diep in den winter ook bij vorstig weer kan A'oeren. Het spreekt vanzelf, dat men bevroren mergkool vóór het vervoeren eerst moet laten ontdooien. Aanbevolen kan dan ook worden, deel der oppervlakte stoppelknollen te vangen door mergkool. De graanklander Hoe deze tegen te gaan De graanklander, waardoor meestal mais. tarwe en rogge, in mindere mate gerst en haver aangetast worden, kan veel schade be rokkenen. Daarom dienen de landbouwers en graanhandelaren dit kerfdiertje beter te kennen, schrijft de R.K. Boerenstand. Het is een donkerbruin tot zwart snuitkevertje met een betrekkelijk lang lialssohild en harde dekschilden. Het wijfje legt haar 100 a 200 eieren afzonderlijk in kleine gaatjes, weïke het met de snuit boort in graankorrels. Na ongeveer 10 dagen komt uit het eitje een witte, pootlooze, wormachtige larve, die ge durende het verloop van haar ontwikkeling het meel van de graankorrel uiteet. Terwijl zich in elke korrel slechts 1 larve ontwik kelt, kunnen in de maiskorrel tegelijkertijd verscheidene larven leven. Naderhand verpopt zich de larve in de holle graankorrel, waarbij ze het gaatje dicht stopt. De ivoorkleurige pop omvormt zich na eenige dagen in een kevertje, dat nog eenigen tijd in de schaal van de graan, korrel blijft en deze slechts verlaat, als de huid voldoende hard is geworden. Hoewel de duur van de ontwikkeling afhangt van de temperatuur, ontstaan er toch in den regel 4 generaties per jaar. De laatste, nl. de kevers, die in den herfst te voorschijn komen, brengen den winter door in muur spleten, voegen van planken vloeren, reten van bakken en andere passende .schuil plaatsen. Dat de graanklander in de graanhoopen erg schadelijk kan zijn, is niet te verwonde ren. Do beschadiging (bepaalt zich echter niet tot een minder of meer gevoelig ge voelig gewichtsverlies, doch de klander kan nog tegelijk op andere wijze schade berok kenen. Door de ademhaling der insecten wordt het vochtgehalte in den graanhoop vermeerderd, en zelfs wanneer vele klan- ders voorhanden zijn, wordt ook dc tempe ratuur verhoogd. Hierdoor wordt, het schim melen van het graan in min of meerdere mate bevorderd. Sterk aangetast graan wordt niet alleen ongeschikt \roor menschelijk gebruik, maar zelfs minderwaardig als veevoeder en on bruikbaar als zaaizaad, daar de kiemkracht der aangei'reten korrels óf wel gevoelig is erzwakt, óf wel totaal vernietigd is. Ter doelmatige en practische bestrijding van dc graanklander is o.m. aan te raden: 1. het graan op luchtige, droge, koele zol ders te bewaren. 2. het graan regelmatig om te scheppen. 3. alle gaten. A'oegen. reten en spleten op den graanzolder goed dicht te maken. 4. geen oud graan in de bewaarplaatsen te laten liggen. Vooral wanneer men veel last heeft van de graanklanders kan men een behandeling met zwavelkoolstof toepassen. Daartoe plaat se men hier of daar op den graanzolder on. diepe teilen, waarin men ongeveer een liter zwavelkoolstof verdeelt. Men houdt daarbij alles 24 uren goed dicht. In dien tijd zijn de giftige dampen overal goed ingedrongen en zullen veruit de meeste klanders gedood zijn. Daarna goed luchten. Daar zwavelkoolstof licht ontbrandbaar is P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z. H. KOE koekjes onze nieuwste samengestelde veekoekjes 25 eiwit en vet bijzonder geschikt voor bijvoedering in de wei. Prijs ZEER concurreerend! Fabrikanten: M.Verheul's Krachtvoederhande! n.v. ROTTERDAM TELEFOON 56892 BELASTINGCONSULENT. Lid: N. L v. B. Verzorgen en controleeren van Administraties Kantoor: Kerkstraat 3, Telefoon 62 Woonhuis: Klapw.weg 3, Telefoon 63. BERKEL EN RODENRIJS 88- 88 Prima schoongemaakte I voor kasverwarming, afraste ring, waterleiding, stalpalen enz. In alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TU BUS"Handel-MaalschappijK.V. Veerschedijk C 271a Hendrik-ldo-Ambacht Tel. Dordrecht 6475. Na 6 u. 3193 Dordt 8888 J. COSTER Zonen GOUDA TELEFOON 2502 ALLE HULPSTOFFEN VOOR DE ZUIVELBEREIDING Alg. Onderl. Maatsch. Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijnesingel 75 UTRECHT TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden tegen lage onderlinge of vaste premie RESERVE: 165.901.11. Deskundige verteöenw. gevraagd! moet men voorzichtig zijn en bijgevolg met geen vuur of licht op den graanzolder ko men, zoolang de dampen niet geheel weg.' getrokken zijn. Paardenmarkten De e.v. paardenmarkten worden gehou den: 8 Juni: te Utrecht, Rhenen, Dinteloordl, Deventer en Dwingelo. 9 Juni: te Rotterdam en Willemstad. 10 Juni: te Numansdorp en Winschoten 11 Juni: te Gorinchem en Oss. De zevende landbouwweek Voor de Zevende Nederlandsche landbouw week welke, zoo \A'e reeds meldden, te W ageningen van 29 Sept- tot en met 2 Oct. zal gehouden worden, luidt het voorloopig programma: Dinsdag 29 September. V.m. Bedrijfsvoor lichting. N.m. Plantenziektenkundige onder werpen, die daarbij aansluiten. Woensdag 30 September. Vm. Grasland. N.m. Grasland. Donderdag 1 October. V.m. ZuiA'elberei- ding. Nm. Zootechniek. Vrijdag 2 October. V.m. Tuinbouw. N.m, Plantenziektenkundige onderwerpen, dig daarbij aansluiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10