IKeatue iTriïtsrijr (JTmiraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken no. 5796 donderdag 4 juni 1936 15e Jaargang precies juist Een gedenkteeken voor H. M. de Koningin-Moeder crisis-publicatie voornaamste nieuws oostenrijksch sportvliegtuig neergestort abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week- - f 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/' ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 9öbtrtenti£prij?en: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer045 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Minister De Man zegt het Het is in België „precies omgekeerd ge gaan als de aanbidders der Colijnsche aanpassingspolitiek het meenden te moeten voorstellen", aldus schrijft de roode pers triomfantelijk. En met die „aanbidders der Colijnsche aanpassingspolitiek" zijn wij be doeld. Het loont de moeite deze kwestie, welke over een bepaald onderdeel loopt, eens wal pader te bezien. De oorzaak der discussie ligt bij ons. Wij schreven begin Mei, dus lang voor de ver kiezingen in België, dat blijkens officiecle gegevens in de maand Maart „dc orders yoor de Belgische metaal-industrie weer be gonnen toe te nemen" en dat bet aantal jverkloozen daalde van 195 tot 163 duizend. Wij herhalen, dit was officieel en er vie! Bus niets tegen in te brengen. Maar wij yoegden er aau toe: „In Maart marcheerden de Duitsche troe pen over dc groote brug bij Keulen bet Rijnland binnen en cirkelden vliegtuigen met het hakenkruis boven West-Duitsch- Jand Is dat samengaan niet treffend?" Heelemaal niet. antwoordde blijkbaar de tooc^e pers in een stukje, dat wij over het hoofd hebben gezien en waarop wij dus niet reageerden. Maar later mengde zich ook de partijvoorzitter der S.D.A.P. in 't 'debat en noemde onze opmerkingen over het verband tusschen daling van liet werk loosheidscijfer en oorlogsgevaar een. „praatje"; voor zijn. doen een vriende lijke kwalificatie \an hetgeen anderen schrijven. Echter, er wordt ook iets ter weerlegging Van dit „praatje" aangevoerd. Wel geen statistieken of officiecle. gegevens maar. bet onfeilbaar oordeel van een Belgisch minister. De beer Vorrink schrijft nl.. Toevallig kan ik deze bewering uit de allereerste hand tegenspreken. Dezer da gen had ik een lang gesprek met minis ter De Man over het resultaat van zijn werkloosheidsbestrijding. Bij deelde mij bij die gelegenheid mee, «at de Belgi sche'bedrijvigheid zeer gevoelig is voor oórlogsgerucht en dat direct na de bezet ting van het Rijnland een duidelijk merk bare verlangzaming in het afnemen der werkloosheid, vooral in de bouwnijver heid moest worc.cn vastgesteld. Ziezoo: minister de Man heeft gesproken fn daarmee zijn wij geoordeeld. Nu stemmen we onmiddellijk toe, dat het bordeel van minister de Man over de werk loosheid in België hoogst gewichtig is, maar van de tegenspraak „uit de eerste hand" met onze bewering merken we zoo goed als niets. In zijn vreugde over de eer, dat hij mel ding mag maken van een gesprek met drn grootcn Plan-minister (van aanbidders ge sproken!) ziet de heer Vorrink over het hotfd, dat deze minister ónze conclusies niet besproken heeft; eerder zijn door versterkt. Wat zei minister de Man? Dat er direct na de bezetting van Rijnland duidelijk merkbare verlangzaming in het afnemen der werkloosheid is vast te stellen, voo r- a 1 in d c h o u w n ij v e r h e i d. Dat laat ste. hebben wij nu eens onderstreept. Wanneer nu minister dc Man zegt, dat de werkloosheid in de bouwnijverheid na de bezetting van Rijnland minder snel daalde dan vóór dien tijd, dan nemen we zulks onvoorwaardelijk voor waar aan; ei zullen wel cijfers voor zijn. Maar deze ver langzaming bewijst dan, dat de werkloos heid in andere industrieën des te sterker daalde, want onomstootelijlc staat vast, dat ei in Maart een opvallende daling was ook, dat in diezelfde maand de orders voor de metaal-industrie weer toenamen. Alles fti de maand van de bezetting van Rijnland. Is dat treffend of niet? Wanneer dus minister de Man werkelijk onze stelling zou willen bestrijden twijfelen of hem zóó de vraag is voorgelegd dan bereikt hij het tegendeel van wat hij beoogt, als hij op de bouwnijverheid wijst, want waarom zou men bij oorlogs gevaar meer huizen houwen? maar hij moet aantoonen, dat de toenemende activi teit in de metaalindustrie niets te maken heeft niet de oorlogsdreiging. Hij zal dan moeten weerleggen, wat Ha- fold Butler schrijft in zijn verslag over de werkzaamheden van het Internationale Ar beidsbureuu, dat in een aantal landen de productie van staal ea plaatijzer aanzien lijk is toegenomen, dat ook de chemische, automobiel-, kleeding- en steenkolenindus- trie nieuwe activiteit aan den dag Maar hij verheelt zich niet, dat deze „wel vaart" in de industrie voor een aanzienlijn deel haar verklaring vindt in oorlogsvi bereiding. Trouwens, men zou zijn oogen dicht moe ten 'doen om dit verband niet te z biet de opleving der bouwnijverheid staal het gansch anders. De devaluatie heeft de huren niet doen stijgen, maar dat kon ook .xnoeilijk. Te verwonderen behoeft dit in tusschen niet. Vóór de devaluatie bereikten de huren reeds in 1930 ruim 410 pCt. van het huur niveau in 1921. Zij daalden vervolgens tij dens de deflatie-politiek tot 396 pCt. var dat niveau, anders gezegd: zij pasten zich aan met minder dan 4 pCt. Na de deva luatie zijn ze op 398 pCL van het niveau van 1921 gekomen, dus vrijwel gelijk ge bleven. Do stijging der huurprijzen werd waar schijnlijk ook tegen gehouden door de aan bouw. van nieuwe woningen. Er kwam een groote opleving in de bouwnijverheid: ge- Ontroerende plechtigheid in de Residentie Een eereplicht vervuld REDE VAN H. M. DE KONINGIN Onder grodte belangstelling van auto riteiten en publiek heeft hedenmiddag in het rosarium aan het Jozef Israëls- plein x 's-Gravenhage, in tegenwoordig heid van de Koninklijke Familie en haar vorstelijke gasten, de plechtige onthul ling plaats gehad van het gedenktee ken voor H. M. de Koningin-Moeder, ontworpen en vervaardigd op initiatief van de Yereeniging voor Handel, Nijver heid en Gemeentebelangen te 's-Graven hage. door den bèeldhouwcr Toon Düpuis en den bouwmeesrer Co Brandes. Tegenover het te onthullen gedenkteeken. aan het. einde van een breed gazon, was eert eenvoudig paviljoen opgericht volgens ont- van den heer Co Brandes. Dit paviljoen uitsluitend bestemd voor Koningin en Prinses met de negen vorstelijke gasten en ongeveer 54 dames en lieeren van dc hof houding van H. M. dc Koningin en de gewe- o-n hofhouding van H. M. de Koningin- Moeder. Rechts van het paviljoen, tusschen dit gebouw en het monument hadden verschei dene regeeringsautoriteiten, benevens an dere hooge genoodigden, plaats genomen. Onmiddellijk links van het paviljoen was gezeten liet volledige eëre-comité, waarvan o.m. de Minister-President Dr. II. Colijn en de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, deel uitmaakten. Onder.de genoodigden waren voorts Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff, Minister van Buitenlandsche Za ken; de ministers Mr. van Schaik, Dr. Slote rn a kor de Brume, Mr. Oud, 'Jhr. ir. van Lidth de Jeude, Prof. Dr. Ir. Gelissen, Mr. Dr.. Dec kers en Mr. 'Slingenbcrg; voorts Mr. D. FoeK, Oud Gouverneur-Generaal van Ned.-Indie: Mr. J. Donnciv oud-Minister1 van Justitie; luit.-gen. b. d. Jhr. J. H. Röell; luit.-gèn. L. F. Duymaer van Twist en vele anderen. In de richting van het monument zaten de vertegenwoordigers van 2S0 vereenigin- gen die hebben medegewerkt om het ge denkteeken tot stand te brengen. Ter hoogte van dit laatste, aan de rechterzijde, was ge zeten het hof-personeel van H. M. de Ko ningin en wijlen H. M. de Koningin-Moeder. Benevens stond daar opgesteld de Kon. Mil. Kapel, onder leiding van den directeur kapi tein C. L. Walther Boer. Het koor der afd. 's-Gravenhage der'Mij. tot bevordering der Toonkunst, dat eenjge liederen ten gehoore zou brengen, stond ter andere zijde van helt monument opgesteld, onder leiding van Dr. Johan Wagenaar. Precies half drie kondigde baziumgeschal de koiflst der Vorstelijke gasten aan. De Koningin cn Prinses hadden met de familie leden van wijlen Koningin Emma ten pa- leize Koordeinde het noenmaal gebruikt en waren om 10 minuten voor half drie in een negental auto's, waarvan vier vöbr het ge volg der Koningin bestemd, naar het rosa rium gereden, aan den ingang waarvan het comité voor de ontvangst gereed stond. De comité-leden werden hier door den par. ruber secretaris der Koningin. C. S. Sixma Baron van Heemstra, aan H.M. en H.K.H. oorgesteld. De damesleden van het comité, Mcj. H. H. Blauw en Mej. A. H. M. Thor- becke, boden Koningin en Prinses bloemen aan. De Koninklijke Familie en haar gasten begaven zich vervolgens naar het paviljoen, aarin de leden der hofhoudingen plaats namen. Rede van den heer K. I. B. A. de Coster De voorzitter van het Comité, de heer K. T. B. A. de Coster, gaf een overzicht van cie tot standkoming van het monument en wees erop, dat de druk der tijden het niet wen- schelijk deed achten een nationaal monu ment te stichten, zoo aanzienlijk en zo-j kostbaar, als in overeenstemming zou zijn met de groote dankbaaiTieid, die het geheeld Nederlandsche volk aan de hooge overledu- ne is verschuldigd. Dit kostbare gedenkteeken moge aldus spr. de Koningin-Moeder reeds lang te voren zichzelf hebben opgericht in de har ten van al onze landgenooten, de burgers an 's-Gravenhage wis'ien, dat zij in 't bij zonder een eereplicht hadden te vervullen. Die eereplicht drong ertoe, in haar eigen woonstad voor haar een gedenkteeken te stichten, tot stand gebracht uitsluitend door haar eigen stadgenooten. De heer De Coster sprak vervolgens woor den van dank tot dc kunstenaars, voor de wijze, waarop zij hun ontwerp uilvoerden en uitte ten slotte de hoop, dat dit gedenk teeken door de eeuwen heen z.al getuigen van de liefde voor het Vorstenhuis en de liefde en dankbaarheid voor Koningin Emma. Herdenkingswoord Jhr. van Karnebeek Hierna voerde de Minister van Staat, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, het woord als Beschermheer van het Eerc-comité. Toen. na liet heengaan van Koningin Emma, nu twee jaar geled_en,duizenden en tienduizenden eerbiedig en diep bewogen in eindeloozen gang, zwijgend aan haar baar voorbijgeschi den zijn, is wel zeer duidelijk gebleki welk een plaats in bet har? der bevolking zij had ingenomen. Spr. schetste uitvoerig het leven van Koningin Emma en vroeg zich af, hoe het ons vaderland zou zijn ver gaan, indien deze vorstin destijds niet tot ons gekomen ware, dan wel op andere wijze haar roeping h.ad vervuld. In de vereering. die haar werd 'toegedragen, kwam nimmer verandering. Dit rijke leven behoort tot het verleden, maaraldus spr. hier en over zee klinkt van dit leven de stem nog na met teederen klank in de harten van millioenen. H.M. de Koningin spreekt Alvorens tot de onthulling van het ge- denkteekep over te gaan, hielkl H. M. de Koningin de volgende rede: zond of ongezond, dat laten wij in het mid den. Het geschiedde ondanks de stijging der materiaalprijzen en de oorzaak was niet in de laatste plaats angst voo frank. Daarom vluchtte men in huizenbe- zit. En in Januari 1936 werden 793 bouw ergunningen uitgegeven tegen 4S1 in Januari 1935: Het is heelemaal niet verwonderlijk, dat dit aantal verminderde door de oorlogsge- ruchten wat heeft men aan een platge brand huis? de activiteit iri de metaal industrie komt echter door deze mededee- ling nog in bedenkelijker licht, te staan. Op dezen weemoedigen en toch zoo lukkigen' dag wensch ik U, mijnheer de Voorzitter, de verzekering te geven, dat ik diep getroffen ben door de na het overlijden mijner geliefde Moeder algemeen bij de Haagsche burgerij opgekomen wensch de herinnering levendig te houden aan haar persoon door de oprichting van een ge denkteeken, dat haar geheel weergeeft, zooals zij bij haar vol£ bekend en geliefd was. Niet minder getroffen hen ik door eendrachtige wijze, waarop alle kringen hun steun en medewerking daartoe gaven. Dank zij de onvermoeide ijver en toewij ding van het Comité zullen straks, als het doek gevallen is, de trekken, die ons allen bekend en lief waren, als levend voor ons staan. De gevoelvolle woorden waarin U, zoo wel de genegenheid mijner Moeder en haar onverflauwde belangstelling voor allen en alles, wat Den Haag betrof, geschetst heeft, als de aanhankelijkheid en vereering van Hef ffedenkleelien voor HM;rdé Koningin-Moeder 'aan Kei Jesef-IsraSlplem le Den Haag de ingezetenen der Residentie voor haar persoon heeft vertolkt, alsmede do wijze, waarop U gewezen heeft op de hechte ban den, die tusschen haar en de stad, die meer dan vijftig jaren de stad harer inwo ning geweest is, bestonden, zijn ongetwijfeld de juiste weergave van hetgeen in de har ten leeft. Onze bloedvenvanten, die door hun aan wezigheid op dit plechtig oogenblik getui genis afleggen van hun medeleven met mijn volk, met mijn dochter en met mij. stellen de oprichting en wijze, waarop dit monument tot stand gekomen is, eveneens op hoogen prijs. Van ganschèr harte vereenig ik mij met den wensch, zooëven uitgesproken door den beschermheer van het Eere-Comité. dat juist in deze moeilijke tijden haar vader landsliefde, plichtsbetrachting en naasten liefde, haar groote opvatting van het leven, ons allen mogen blijven bezielen. Gaarne geef ik thans gevolg aan uw ver zoek, om het gedenkteeken te onthullen. Hièrna drukte H. M. op een knop, waarop de Kon. Mil. Kapel de On?hul- lingsmuziek inzette, welke bestond uit het volkslied van Waldeck. Een 6-tal Haagsche meisjes uit ver schillende kringen zorgde er voor, dat het monument zichtbaar werd. Na di? on'iroerend moment zongen alle aanwezigen het Wilhelmus. Koningin en Prinses, de vorstelijke ver wanten en vervolgens de verdere aanwezi gen hebben hierna het gedenkteeken be zichtigd, waarna onderscheidene kransen werden gelegd, o.a. namens de Koningin, de verwanten, de hofhouding, het personeel van wijlen Koningin Emma en de Neder landsche regeering. Gedurende de plechtigheid heeft het Toon kunst koor onder leiding v.an Dr. Wagenaar eenige liederen gezongen. De Burgemeester aanvaardt het monument De Burgemeester van Den Haag, Mr. S J. R. de Monchy, heeft ten slotte he? monu ment namens de Haagsche burgerij aan vaard. Spr. bracht hulde en dank aan het Comité dat to? deze daad van piëteit het. initiatief nam. De Burgemeester legde hier na een krans aan den voet van het monu- De vertegenwoordigers der vereenigingen kregen vervolgens gelegenheid eveneens een krans ?e leggen. Nadat de Koninklijke personen en haar gasten waren vertrokken, was er voor alle verdere aanwezigen gelegenheid het gedenk teeken te bezichtigen. Snel mooi bruin doof AMILDA-zonnebru in crème. óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Ado.) dtafrds (f^ïstaAOUmfc AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers incl. ontbijt f 4.— en f 4.50 met badkamer vanaf f 5 RESTAURANT «mm DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl- Holl. Ontbijt vanaf f 4.—- Rustige sfeer in het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 De Stadt-Schanke Lcidscheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 grage» I 6 grage» I 75 c. i 1— i 1.25 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! i Hotel Pension «JAN TABAK» Telefoon 3800 BUSSUM dige Prijzen versch rugspek De Nederlandsche Veehouderijcenti-ale maakt bekepd, dat de prijzen, welke voor versch rugspek bij haar ingeleverd, worden betaald, met ingang van Maandag S Juni 1936verhoogd zullen worden, voorzoover dat spek afkomstig is van.varkens, geslacht na 6 Juni 1936. Van 8 Juni a.s. af zijn de prijzen tot nader order als volgt: ,Per strook zonder wang: A-spek boven 28 kg ƒ0.52 B-spek van 2427.9 kg. 0.51 C-spek van 1823.9 kg 0.49 D-spek van 1317.9 kg ƒ0.14 G-spek van 1012.9 kg f 0.45 H-spek van 8— 9.9 kg. 0.41 I-spek van 67.9 kg. 0.3S alles per kg; de laatste drie soorten zonder achterkinkel. De overige voorwaarden zijn ongewijzigd gebleven. 's-Gravenhage, 3 Juni 1936. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De negus is te Londen aangekomen cn door hei publiek geestdriftig toegejuicht. In Frankrijk blijft de stakingsbeweging zich uitbreiden; ook de dagblad-expeditie gaat gevaar looperu De Belgische Transportarbeidersbond heeft de leiding genomen van de Antwerpsche ha venstaking; 10.000 arbeiders zijn daarbij betrokken. Het vermoeden bestaat, dat Van Zeeland opnieuw zal worden verzocht, een Belgisch kabinet samen te stellen. De tiende Bondsdag van de Bond van Ned* Herv. Meisjesvereenigingen op Geref. grond slag te Utrecht. De Bond van Vereenigingen voor Chr. Be- waarschoolonderwijs lieèft te Rotterdam dé jaarvergadering gehouden. De Tweede Kamer behandelt de ontwerpen Vaste Lasten en Hypotheek- en Pachtover eenkomsten. Verschenen is de Memorie van 'Antwoord op het wetsontwerp inzake de heffing van een Reisbelasting. Op de vergadering van 'de Hollandsche Mij van Landbouw te Amsterdam is ge klaagd over miskenning. Gisteravond is nabij Schiphol een Oosten- rijksch vliegtuig omlaag gestort, waarbij ür. A. J. van Hengel om het leven is gekomen. Hedenmiddag heeft te Den Haag de plech- tide onthulling plaats gehad van het monu ment voor H. M. de Koningin-Moeder. De vermindering van de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank heeft in dc afgeloo- pen week ruim 43/'2 millioen bedragen. DE NEDERL. BANKIER Mr. A. J. VAN HENGEL GEDOOD Ook zijn metgezel, vlieger kapitein von Brumowski om het leven gekomen In een vrille geraakt Gisteravond omstreeks zeven uur is een Oostenrijksch sportvliegtuig, de O.-D.E.V.H., dat uit Bazel kwam cn op Schiphol wilde landen, even voordat 't toestel de landingsmanoeuvre wilde be ginnen, in een vrille geraakt en neer gestort. De twee inzittenden, onze landgenoot dr A. J. van Hengel, de bekende direc teur-generaal van de Oesterreichische Kreditanstalt te Weenen en de heer Godwin Brunowski, werden op slag ge dood. Het vliegtuig werd totaal ver nield. Het verongelukte toestel was een cen- motorige Miles Falcon, een gesloten twee- zitter van het bekende type. De machine was om 16.12 uur van het vliegveld te Bazel gestart en verscheen een minuut over zeven boven Schiphol. Toen het vliegtuig een minuut later zou gaan landen, zag de waarnemer op den verkeers toren tot zijn ontsteltenis, dat hot toestel snel omlaag gleed en tegen den grond te pletter sloeg. Het ongeluk gebeurde ten zuid-westen van bet vliegveld, op ongeveer 300 meter afstand van de grens van het terrein op het gedeelte, dat voor de uitbreiding van de Amsterdamsche luchthaven bestemd is. Het toestel viel neer van een hoogte van ongeveer zeventig meter, op een oogenblik, dat het weinig snelheid meer had, Ooggetuigen kregen den indruk, dat da piloot de machine op 4 a 5 meter boven den grond nog redresseerde, want het leek een moment alsof het toestel weer normaal vloog. Hierdoor dacht men aanvankelijk, dat de gevolgen van het ongeluk niet zoo ernstig zouden zijn en in dit verband werd de alarmsirene slechts een minuut in wer king gesteld. Op dit signaal begaven zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp de heeren Van Dijk, van den eersten hulpdienst en Van de Beek, assistent-havenmeester, alsmede ver scheidene monteurs en personeel van dc Nationale Luchtvaartschool. Het toestel bleek geheel te zijn vernield en tusschen de puinhoop vond men de deer lijk verminkte lijken van de heide inzit tenden. Het bleken te zijn onze landgenoot mr A. J. van Henge 1, directeur-gene raal van de Oesterreichische Credit An- stalt Wienei-bankverein en Brunows- k ieen bekend Oostenrijksch sport vlieger. De leden van den geneeskundigen dienst van Schiphol en twee ambulances van den G.G.D., onder de persoonlijke leiding van den directeur, den heer L. H. L. Hoyermans, waren spoedig ter plaatse. Het stoffelijk overschot van de slacht offers is naar het Wilhelmina-gastliuis te Amsterdam overgebracht. Een tragische omstandigheid was, dat familieleden van den heer Van Hengel, die hem waren komen afhalen, het ongeluk voor hun oogen zagen gebeuren. Toch vol trok de vliegramp zich vrijwel onopge merkt, daar het on dat uur zeer stil was in de gebouwen en op het terrein. Juist waren aanwezig de heeren Fokker en Van Neyen- hof. De heer Fokker gaf als zijn meening over het ongeluk'te kennen, dat de Miles Hawk-toestellen voor de meeste sportvlie gers veel te snel zijn. Men was op Schiphol dan ook van oordeel dat het ongeluk moest worden toegeschréven aan de omstandigheid, dat de piloot de snelheid te veel had verminderd. Hierdoor moet hij zijn af gegleden en in een vlakke vrille zijn geraakt. Dit is wel het gevaarlijkste wat een vliegenier kan overkomen, om dat het althans op geringe hoogte uitgesloten moet worden geacht, dat het toestel kan worden geredresseerd. Men nam ook aan. dat op het moment van het ongeluk, de heer Van Hengel het toestel moet hebben bestuurd en dat de in structeur niet meer heeft kunnen ingrijpen. Men heeft hier te maken met een vlieg- fout, waartegen herhaaldelijk wordt ge waarschuwd. De Miles Hawk-toestellen, die een groote kruissnelheid bezitten, moeten ook met een groote snelheid geplaneerd landen. De fout is nu, dat door den vlieger geen rekening schijnt te zijn gehouden niet de mïnimumlanrtingssnelheid, waardoor het toestel is afgegleden. Hpf ongeïuk kan in geen geval worden BELANGRIJK NIEUWS i Behalve het 20 lot 40 lager liggend tarief A voor Heerenkleeding en Japonnen thans desgewenscht ook tarief A voor chemisch reinigen van Mantels. Eenvoudige Mantels f 2.75 tarief A PALTHE - Almelo (Adv.) Het verongelukte toestel Met welk een slag hel vliegtuig tegen de grond is geslagen blijkt wel uit hét feit, dat de motor zich een meter diep in den grond had geboord. De romp is geheel ver nield. de propeller is afgebroken, terwijl de vleugels zijn afgeknapt. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat. rnr A. J. van Hengel, die een enthousiast sportvlieger was, heeft deelgenomen aan de Pinkstervlucht van de Óostenrijksclie Aero-club, welke Donderdag 28 Mei was be gonnen. Ook mevr. Van Hengel had aan deze vlucht deelgenomen en wel met een sportmachine. welke bestuurd werd dooi den thans eveneens omgekomen kapitein Brunowsky. Het Miles Falcon-toestel waarmede het ongeluk is gebeurd, staat in de kringen der internationale spörtvliegerij als een uit nemende sportmachine bekend. Dr A. J. van Hengel f Dr Adrianus Johannes van Hengel werd in 18S6 te Amsterdam geboren. Na in zijn geboorteplaats de I-I.B.S. te hebben gevolgd, legde hij in 1904 staatsexamen af. waarna hij aau de Universiteit te Leiden studeerde in de rechtswetenschappen. In 1911 ver wierf hij den graad van doctor op 't proef schrift „De verhouding tusschen gerechtig den en verplichten bij papieren van waar de". In 1909 was hij ïntusschcn zijn loop baan begonnen aan de Amsterdamsche Bank, waarvan hij in 1916 tot directeur be noemd werd. Toen in 1924 de Rntterdam- sclie Bankvereeniging behoefte had aan een reorganisatie, werd de heer Van ITcngel be noemd tot directeur dezer bankinstelling, terwijl hij bij de Amsterdamsche Bank het lidmaatschap van den Raad van Toezicht hield. In 1927, na beëindiging van de reor ganisatie der Robaver, maakte hij een reis om de wereld. Van 1927 tot 1932 bekleedde hij wederom de functie van directeur der Amsterdamsche Bank. In 1931 werd hij sre- roepen om zijn financieele deskundigheid aan te wenden als reorganisator en raad- gever van de Oesterreichische Credit An- sta.'t-Wiener Bankverein, waarvan hij de functie van directeur-generaal tot heden, bekleedde. In 1932 trad hij af als directeur van de Amsterdamsche Bank. De thans overledene had een internatio nalen naam als financier en als organisa tor van het bankwezen. Voor de saneering van het economisch leven in Oostenrijk heeft hij belangrijk werk verricht Enorme indruk te Weenen Het tragisch einde van den heer dr A. J. van Henge], directeur van de Kredit" An- stalt, heeft te Weenen een enorme indruk gemaakt. De piloot van het sportvliegtuig. Brunowski, was een der meest vooraan staande militaire vliegers van Oostenrijk. Hij is de piloot geweest van wijlen bonds kanselier dr Dollfussi

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1