LAATSTE NIEUWS woensdag 3 juni 1936 tweede blad pag. 7 Antirev. Gemeentebestuurders bestrijding van werkloosheid gemengd nieuws Jaarvergadering van de Vereen, van A. R. Gemeentebestuurders in Zuid-Holland De heer J. A. J. Jansen refereert overOverheid en Werkloosheid f Gistermiddag kwam de Vereen, van 'A.R. Gemeentebestuurders in Zuid-I-Iol- land in het Gebouw „De Eendracht" te Rotterdam in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de beer J. A. J. Janscn, burgemeester van Zwijndrccht, opende het sapienzijn, las een gedeelte uit Handelin gen 2 en ging voor in gebed. Na lezing der notulen werd mededeeling gedaan van de pogingen tot oprichting van een Verband van A.R. Gemeentebestuur ders in Nederland. Dit verband zal worden een Verband van fcelfstaindige organisaties, terwijl in het be stuur daarvan ook zitting zullen krijgen vertegenwoordigers van 't Centraal Comité van A.R. Iviesvereenigingen, van de Vereen. „Groen van Prinsterer" en van de Dr A. Kuyperstichting. Doel van het Verband zal zijn loiding te geven aan de actie der pro vinciale organisaties. Verschillende vraag stukken zullen commissoriaal bestudeerd worden, o.m. de samenstelling van de dage- lijksche besturen der gemeenten en de ver plichte aansluiting bij de waterleiding. Overeenstemming is bereikt omtrent de uitgave van een eigen orgaan, waartoe een overeenkomst kon worden bereikt met „De Magistratuur". Voorgesteld werd nu, dat de provinciale organisatie in Zuid-Holland zich bij dit Ver band zal aansluiten en voorts om de contri butie der vcreoniging te brengen op f 2.50 per jaar, waarin dan zal zijn begrepen het abonnementsgeld voor het orgaan. Deze voorstellen worden zonder bespre king aangenomen. De tweede secretaris, de heer R. Tja 1- m a, las vervolgens het door den eersten secretaris, den heer R. Meyer, van Gouda, (die verhinderd was) opgestelde jaarverslag voor, waaruit bleek, dat de organisatie thans 176 leden telt. De heer J. A. J. Jansen is aangewezen om namens de provinciale organisatie in 't Verbandsbestuur zitting te nemen. Uit het jaarverslag van den penning meester, den lieer J. H. Donner, van Rot terdam, bleek, dat er over het afgeloopen vereenigingsjaar een tekort is van f 41. Aan gezien dit tekort is ontstaan tengevolge vara de oprichtingskosten, mag worden aange nomen, dat het nieuwe jaar geen nadieelig saldo meer zal opleveren. De bestuursverkiezing had tot resultaat 'dat gekozen werden: in de vacature-Meyer, Gouda, de heer J. H. Dolman, van Rijswijk; in de vacature-Mak, Schiedam, de heer A. van Rijn, van Vlaardingen; in de vacaturc- M .A. 'Verkfcrk, mr C. Beekenkamp, van Leiden (na herstemming); en in de vaca- ture-R. Tjalma, mr E. P. Verkerk, van Bos koop. De voorzitter heeft de schèidendebestuurs leden dankgebracht voor hetgeen zij voor de organisatie hebben gedaan. Referaat J. A. J. Jansen Hierna heeft de voorzitter, de heer J. A. J. J a n s e n, van Zwijndrecht, gerefereerd over het onderwerp „Overheid en Werk loosheid". De werkloosheid, aldus spr., is een maat schappelijk vraagstuk, dat dus eigenlijk ook door de maatschappij zou moeten worden afgedaan. De omvang der werkloosheid is echter van dien aard geworden, dat de Over heid zich daarmee liceft moeten inlaten. Strijd met souvereiniteit in eigen kring is daarbij niet aanwezig, nu de maatschap pij niet in staat is gebleken het vraagstuk zelfstandig op te lossen. En naar A.R. op vatting mag de Overheid dan ook niet alleen, doch moet zij ook ingrijpen, nu in ons land meer dan 1% millioen inwoners van de steun moeten leven. Maar dan is ook tevens de taak der Over heid bepaald. Zij lieeft hulp te verleendt tot de maatschappij zelf w eer in staat is haar eigen taak te vervullen. De Overheid, Rijk en Gemeente, hebben gezamenlijk hulp te bieden, doch de uit voering dient in elk geval in handen der gemeenten te zijn en niet te worden gecen traliseerd. Spr. geeft een uiteenzetting van de werking van het Werkloosheidssubsidie- fonds, waaraan de idee ten grondslag ligt, dat alle gemeenten in de werkloosheidslas ten hebben bij te dragen. Hoe worden de werkloozen nu geholpen? In de eerste plaats door financieele steun- verleening. Die steun is geen verlengstuk van de werkloozenuitkeering der vakver- eenigingen. Daarom wordt bij steunverlee- ning ook rekening gehouden met gezins inkomsten. Tegenover den steun staat geen contra-prestatie. Bij diet vaststellen van de steunbedragen moet het verstand spreken; de prikkel tot werken mag niet worden weggenomen. Het leven' der werkloozen is zeker moeilijk ook al is de steun hier beter dan in het' bui tenland. De arbeiders in ons land hebben daarentegen ook een welvaartspeil gekend boven dat van het buitenland. Daarom kun nen we niet meegaan met hen, die van oor deel zijn, dat de steun in ons land zoo hoog is in verhouding tot het buitenland. Daarop kan men zich slechts beroepen, indien men van de Overheid verlangt, dat zij nog hoogere bedragen uitkeert. Naast den steun moet gewezen op de werk verschaffing, welke zeer nuttig is. Daardoor komt dikwijls uit wie de bona fide en wie de mala fide arbeiders zijn. Door werkver schaffing wordt ook iets gepresteerd. Ook moreel is de werkverschaffing toe ie juichen. De arbeiders kunnen iats extra's verdienen, indien zij zich extra inspannen. Het zoeken naar werkobjecten is niet ge makkelijk. Daarin moeten veel loonen én weinig materiaalkosten zitten. Ook moeten het nuttige werken zijn. Daarom kan men ook niet alle machinale aitbeid door han denarbeid vervangen. Reeds veel is er op dit gebied gedaan, 60 a 70.000 man zijn per jaar regelmatig aan den gang. De loonbepaling is niet al tijd gemakkelijk, vooral bij gemengde bevol king. Bepaalt men het loon maar de in- dustrieloonen, dan zouden de landarbei ders een loon halen, dat hun eigenlijke loon zou overtreffen. Bepaalt men de looneei naar dc landarbeidersloonen, dan zouden dc werklooze industriearbeiders veel te wei nig ontvangen. Er wordt nu gewerkt op accoordloon, zoodat de prikkel blijft om aan te pakken, waardoor men boven het vas'gestelde basis-uurloon kan komen. Het rouleersysteem voorkomt dat de loonen te hoog zouden worden. De gemeentebesturen zullen zeker bij het zenden naar de werkverschaffing selectie moeten toepassen. De werkverschaffing mag geen strafkolonie zijn. Bezwaren zijn aan de Rijkswerkverschaf fing zeker verbonden, o.m. het verblijf in dc kampen. Bij de gemeentelijke werkver schaffing zal men er op moeten let en, dat men ook do kosten beziet, welke verbon den zullen zijn aan onderhoud van het werk in de toekomst. Het beste zijn zeker de wer ken voor derden. De loonbijslag bij land- en tuinbouw' is ook een vorm van werkverschaffing, doch dit stelsel neemt niet bijzonder op. Tenslotte wees spr. nog op dc zorg voor de jeugdige werkloozen. We hebben een jeugd, die opgroeit in arbeidslooshcid. Als we iets kunnen doen. dan zullen we hier iets moe ten doen voor de toekomst van ons volk. Aan de jeugd moet zooveel mogelijk de ze gen van den arbeid worden gegeven. Spr. wijst op de centrale werkplaatsen als nu't- tigc instellingen voor de jeugd. Het Christe lijk volksdeel heeft ook do handen uit do mouwen gestoken en het ach talie werkkamp kon reeds worden geopend. Dat stemt tot dankbaarheid. (Applaus) Bespreking Na de pauze was er gelegenheid tot be spreking. Door een achttal personen werden vragen ged'-eld of opmerkingen gemaakt, In zijn beantwoording merkte de heer J. A. J. Jansen op, dat stelling genomen moet worden tegen de opvatting, dat de steun een recht is evenals do uitkeering ui't de werkloosheidsverzekering. Met andere ge zinsinkomsten wordt daarom ook rekening gehouden cn spr. zou ook cle onderhouds plicht va,n gehuwde kinderen toegepast wen- schen te zien. Uit de bespreking, aldus spr., is wel ge bleken hoe moeilijk het is le bepalen, welk werk in aanmerking konvt om in werkver schaffing te worden uitgevoerd. Zoodra een werk voor de overheid meer gaat kosten, dan de steun, welke wordt uitgesspaard, is een werk meestal niet verantwoord. Het werk in de centrale werkplaatsen is van groote beteekenis. Jonge menschen. die daar gewerkt hebben, krijgen eerder werk dan anderen en de kleine vergoeding welke zij krijgen als „zakgeld" is alleszins gerecht vaardigd. Spr. voelt niet voor „contra-prestatie". Het is vaak meer „cori'ra" dan „prestatie." In Zuid-Holland komt men met een percentage van 3.8 pCt, van het Aantal werkloozen in de werkverschaffing wel zeer achteraan cn het is noodig dat in deze provincie meer dere activiteit word" ontwikkeld. Daaraan wordt nu ook gewerkt De waarnemend voorzitter, de heer R. Tjalma, dankte den referent voor zijn be toog cn beantwoording. •Na rondvraag werd de vergadering ge sloten, nadat de heer J. H. Donner in dank gebed was voorgegaan. De nood der havens Grijpen naar het uiterste middel Over de moeilijke positie, waarin dc Nc- derlandsche havens verkeeren, spreekt hei kleinste kind, vooral in- Rotterdam. Er moet iets gebeuren, desnoods iets gewaagds, in dien de Regeering niet helpen kan; zoo schrijft dc redactie van Schip en Werf van 29 Mei 1.1.: „Het is begrijpelijk, imimers wenschelijk, dat men zicli vertrouwd maakt met de ileuze, dat de „gewone" maatregelen, om aan dc concurrentie liet hoofd te bieden, volslagen onvoldoende zijn en dat „dus" gegrepen moet worden naar aanvankelijk niet gewilde, maar nu wel onafwijsbaar wordende beslissingen. Er begint de laatste tijd alom in den lande een scherper afgoleekende kristal lisatie te komen van pogingen om in deze stand van zaken ook ten slotte maar te grijpen naar het uiterste middel: de de valuatie. De propaganda hiervoor wordt kluchtig ter hand genomen en. velen, die oorspronkelijk zich ten sterkste verzet heb toen, gaan thans met deze beweging mede. Zij zijn nog niet overtuigde aanhangers, maar zij worden er toegedreven, omdat de kans gering schijnt, dat de regeering w a n n c d r die nu komt met subsidie- voorstellen in den zin van de bekende desi derata ten volle zal beantwoorden aan hetgeen geëischt is. Men meent te weten, dat Den Haag wel geneigd is om ean de roepstem van de havengemeenten gevolg te geven, maar is bevreesd, dat de oplos sing niet radioaal genoeg zal blijken. En dan, zoo mecnen zij zeker volkomen te recht, zal het beschikbaar gestelde geld nutteloos weggegooid kunnen heeten. Niet alleen nutteloos, omdat slechts op een enkel onderdeel iets gedaan wordt, maar vooral omdat de indruk van zulk een maatregel in het buitenland een merk waardig effect zal sorteeren. Als, zooals de toestand nu is, de Neder landsche regeering niet beslist partij kiest cn zich stelt vóór de belaagde haven-go- meenten, dus een tegenzet tegenover dp buitenlandsche dumping doet van afdoend gewicht, dan zal men ten hoogste kun nen bereiken dat de buitenlandsche mede dinger of meesmuilend zwijgt, of met mis baar schreeuwende over dwang tot retor sie-maatregelen zijn eigen positie nog scherper.stelt. Halve maatregelen kunnen in de constellatie van het oogenblik geen soulaas brengen, slechts verwarring stich ten en nieuwe gevaren doen ontstaan. Die halve maatregelen zouden tevens onnoo- dige geldverspilling blijken, terwijl een besliste houding, met krachtig doelbewust 'handelen ten bate van de eigen positie, de eenig wcnschelijke oplossing kan mee brengen, dat n.l. alle betrokkenen, thans door de Nederlandsche regeering op gelijk evenwichtig niveau gebracht, zullen sa menkomen voor onderling beraad". Tusschen Arnstel en IJ Onwezenlijk en reëel Verspilde welsprekendheid „Het schandaal op den Dam" (Van onzen Amstcrdamschcn redacteur) De bestrijding van de werkloosheid hier ter stede is 111 vollen gang. We hebben hier voor bijzonder eenvoudige middelen. Met een manifest, waarin tal van fraaie zinnen voor kwamen, zijn we begonnen. Het was de be doeling deze proclamaties een week lang coral te laten zien en dat is ook werkelijk )o 'gebeurd. Dat men dezen vorm van pro paganda slechts één week had toegemeten, getuigde zonder twijfel van psychologisch in zicht, want langer kon men de aandacht moeilijk gespannen houden. Niemand kijkt er nu meer naar, behalve dan wellicht de vreemdelingen, die onze stad bezoeken. Na het manifest is de papieren oorlog tegen de demon der werkloosheid voortgezet in de vorm van gedrukte kennisgevingen en opwekkingen aan de burgerij. De laatste waren voorzien van een antwoordkaart, die men vrij van port kan zenden naar het stad huis, met vermelding van de werkzaamhe den die men tot een op te geven bedrag an deren wil doen verrichten. Tevens kan men zonder kosten, een „Méér-werk" insigne be stellen, om zelf cle zaak niet te vergeten en een ander er ook .aan te herinneren. Men vervult dan de bescheiden maar eervolle rol van infanterist in het leger der werkloos heidsbestrijders. I11 de maand Juni worden acht Amster- damsohe bioscopen als kleine, uitgelezen keurbende gerequireerd om de „Méér-werk" idee door cle film verder te populariseeren. Het begin is goed: een panorama van het IJ, clan volgen tal van beelden die moeten aan- toonen hoe noodig het is dat er weer werk komt. Het slot is weer goed, zelfs beter dan het begin, want er komt weer drukte in He winkels, vertier in de straten en beweging in de haven. Arbeiders, die vroeger stempelden, ver schijnen weer aan de loketten van de fabrie ken en werkplaatsen, waar hun loon wordt uitbetaald. De film volgt een arbeider op zijn gan^ naar huis, waar aanstonds een andere sfeer gaat heerschen. Het Amsterdamsche leven gaat weer le ven cn kleur vertoonen; de stad biedt weer het beeld van de machtige handelsstad. Groo te booten verlaten de havens; vliegtuigen komen en gaan. Met dit pakkende slot is de heele zaak in cle onwezenlijke sfeer terecht gekomen. Want het is toch maar erg gelukkig, dat on der de vele goede woorden van het mani fest, waarover ik in den aanvang handelde, één zeer verstandige, reëele zin voorkwam: „met medewerking van de Re- geering''. Er zit n.l. aan de heele „Méér-werk" propa ganda zulk een tragi-komische theoretische kant, dat het een verkwikking is bij de realiteit te belanden, die in dit geval nu eens niet de „harde" werkelijkheid is. Men zegt, dat de politiek ook een woordji in deze geschiedenis meespreekt. Nu, dat zal wel. Men mag het in onze tijd van felle politieke bewogenheid niet anders verwach ten. Er zullen menschen in onze stad zijn. die in hun eenvoudigheid niet zooveel schil zien tusschen het Amstelcabaret, waar over Jan van Plan zoo hartig schrijft, en de werkverruimingsfilm vanwege de Gemeente. Intusschen mag niemand wenscKen dat cle hierboven genoemde propagandamiddelen vruchteloos zullen zijn. Met belangstelling zal menig Amsterdammer de cijfers der werkloosheid bezien, die ons van maand tot maand op de hoogte houden en waarin wij althans een glimp van het verfilmde schoo- ne toekomstbeeld hopen te ontdekken. Het is in dit verband te hopen, dat de Regeering of het bestuur van liet Werkfonds ook de antwoordkaarten inzendt. Voorloopig zullen e'er, van déze opdrachten de meeste ver pachting hebben! In de Raadszittingen van de vorige week hing ook een onwezenlijke sfeer. Het eenige punt, dat hier aan de werkelijkheid der dingen herinnèiab was de benoeuiluc va? Mr. G van den Bergh --.t jundi oh h- is leeraar aan de Stedelijke Universiteit Dat was inderdaad een zeer reëel punt voor de sociaal-democraten, die bij deze be noeming hun zonden van eenige jaren terug herdachten, toen dezelfde Mr van den Bergh vanwege het huldigen van een eigen standpunt de Raadszaal uitgestuurd is met nog twee anderen, die zich deze weelde ook meenden te mogen veroorloven. Het moet het roode hart goed gedaan hebben, dat men het op deze manier weer kon goedmaken. De overige beraadslagingen had men met alle respect overigens voor de verspilde welsprekendheid evengoed aan zee voor de visschen kunnen houden. Want behalve een paar communis tïsche interpellaties, die ook nu niets te be- teekenen hadden, heeft de heer Gulden een groote speech tegen de Ringspoorbaan ge houden. Het kwam mij voor, dat hij het ding wilde slechten, een mooi idee voor de „Méér-werk"-actie, aangenomen dat de ey. naar, de Nederlandsche Spoorwegen, de hier voor benoodigde kaart wil invullen. Deze denkt er evenwel niet aan, vandaar dat de beraadslaging zonder eenig bezwaar achter wege had kunnen blijven. Verder heeft de Raad urenlang men zou het niet willen gclooven geredeneerd over een idee van Prof. Romme om 8% mil lioen uit le geven voor een nieuwe schouw burg. Afgedaoht van het principieel be zwaar waarover éénmaal in de 10 of 25 jaren door dc hiertoe geroepenen wordt sproken vraagt men zich af, in welk een wereld we toch eigenlijk leven, dat de Raad van Amsterdam, aan zulk een financieele hersenschim ongeveer drie zittingen be steedt De „gummiknuppel" „Waarom neemt Versteeg geen kozak ken?" Ziehier nu eens een uiterst actueele vraag per strooibiljet tot de bevolking gericht. Het antwoord kan kort zijn: „Omdat de Amster damsche politie de op relletjes beluste N.S.B.-ers best aan kan!" De heeren, die de huldebetooging aan Koningin en Prinses in de war wilden sturen, kwamen van een koude kermis thuis. En in het land. waar „de gummiknuppel, bet embleem van een stervend regiem", als het noodig is, zachtkens wordt gehanteerd, kunnen hooggeplaatste N.S.B.-„kameraden" er nog een woordje over napraten in Belle- vue. Uiterlijk onberispelijk binnen öe perken van de openbare orde en de goede zeden, die ze in tegenwoordigheid van Ko ningin en Prinses niet meer zagen hebben de heeren sprekers urenlang de „volksge- nooten" bezig gehouden met „het schandaal op den Dam" en met „de gummiknuppel' en wat vereer vol0t! FRISO -TARWE Hypotheek en Pacht overeenkomsten Het oordeel van de Commissie van Voorbereiding over de amendementen De Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht omtrent de bij haar ingezonden amendemen ten betreffende liet wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen t. a. v. loopende JaindbouW-hypotheek- cn pachtovereenkom sten. Blijkens dijt verslag kan de Commissie zich voorshands wel vcreenigen met het amendement van den lieer Vervoorn, het- Ivelk strekt om te bepalen, dat het bedrag can f5, verschuldigd bij liet. indienen van het verzoekschrift, zal worden teruggegc- en, indien het verzoek geheel wordt inge willigd. Krachtig ontraadt de Commissie het amendement van den heer Vervoorn, dat bedoelt in de wet op te nemen, dat den crediteur, wiens vordering krachtens art. 10 geheel of gedeeltelijk niet batig wordt ge rangschikt, voor het mi-el batig gerangschik te bedrag van rijkswege 4 procents staats obligaties ter hand gesteld zullen worden. Wordt dit amendement, aldus de Commissie in cle wet opgenomen, dan zal de staat voor verplichtingen komen te staan, waarvan cle omvang, zelfs met bij benadering, is vast te stellen. Wordt het eerste amendement-Van der Sluis in de wet opgenomen, dan zal dc hy pothecaire schuldenaar een verzoekschrift niet alleen kunnen indienen, wanneer hij met executie bedreigd wordt, doch ook in alle gevallen waarin hij van oordeel is, dat hem in verband met de tijdsomstandig heden niet in redelijkheid kan worden ge vorderd zijn verplichtingen in vollen om- wang na te komen. Tegenover dit amende ment staat de meerderheid der commissie voorhands afwijzend Het tweede amendement-Van der Sluis strekt om iin art. 10, lid 1, te doen vervallen dat het verzoek eveneens wordt afgewezen, indien er andere omstandigheden zijn, die inwilliging onredelijk zouden maken. De meerderheid der commissie kan ook dit amendement, voorhands niet aanbevelen. Het derde amendement-Van der Sluis strekt om een beslissing voor den tijd van ten hoogste twee jaar inplaats van voor ten hoogste één jaar mogelijk te maken. De commissie kan zich met dit amende ment wel vereenigen. De strekking van 't amendement-Van der Heuvel is, de uitzondering van cre- dicthypotheken weer tc doen verval- Gedenkteeken Koningin-Moeder Reportage door de N.C.R.V. De N.C.R.V. deelt ons rnecle dat. zij Don derdag 4 Juni van 14.15 tot 15.30 uur zal uitzenden de „onthulling van het gedenk- teeken Koningin-Moeder' in het rosarium te Den Haag, bij welke plechtigheid door Ii.M. de Koningin zal worden gesproken. Versch vleesch voor werkloozen Naar wij vernemen, vond hedenmorgen op het Departement van Sociale Zaken een conferentie plaats over de kwestie van ver strekking van versch vleesch aan werk loozen. Aan deze conferentie, welke onder leiding staat van den regeeringscommissaris voor den akkerbouw an de veehouderij, ir. S. L. Louwes, namen vertegenwoordigers deel van de gemeenten Eindhoven, Utrecht, Hengelo en 's Gravenhage, benevens ambte naren van de afdeeling werkverschaffing en steun verleening van liet Departement Sociale Zaken. Rijkspostspaarbank benadeeld Dc arr. rechtbank deed uitspraak in de strafzaak tegen vier verdachten, die terecht hebben gestaan wegens malversaties bij de' Rijkspostspaarbank te Amsterdam. Twee amhtenauen hoorden zich resp. ver oordelen tot twee jaar en twee en een half jaar gevangenisstraf, in beide gevallen met aftrek van vier maanden voorarrest. Twee medeplichtigen, een werklooze broer van een der ambtenaren en een monteur zijn veroordeeld tot een jaar met aftrek van voorarrest en tot tien maanden, verminderd met de vier maanden en twee weken pre ventieve hechtenis. In beide laatste gevallen werd zes maanden van de straf voorwaar delijk opgelegd met een proeftijd van drie jaar. Door vervalsching van spaarbankboekjes twee maal gepleegd, heeft het viertal de rijkspostspaarbank voor 200 en 3100 benadeeld. Capitulantenraad Centraal capitulantenbureau 's GRAVENHAGE, 3 Juni. De capitulanten raad en het centraal capitulantenbureau be doeld bij artikel 2 van het capitulantcnbe- sluit zijn thans ingesteld. Dc capitulanten raad is samengesteld als volgt: lid cn voor zitter: de 'heer C. P. van Ginkel, secretaris generaal van het departement van defensie leden de -heeren: L. F. Carrière, referendaris bij het departement van buitenlandsche zaken; J. H. Swenne, referendaris bij het departement van justitie; A. v. Borrendam, inspecteur der posterijen, telegrafie en tele fonie; Dr. J. H. Wesseling, referendaris bij het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen; H. Postma, administrateur bij het departement van financiën; J. G. Smit, referendaris bij het departement van waterstaat; Mr. J. H. de. Mol van Otterloo, referendaris bij het departement van han del, nijverheid en scheepvaart; G. W. F. van Hoeven, referendaris bij het departement van sociale zaken; W. Antheunissen, refe rendaris bij het departement van landbouw en visscherij; J. J. de Jongh, referendaris bij liet departement van koloniën; J. W. C. Wolterbeek, inspecteur le klasse bij den dienst der exploitatie van de Nederlandsche spoorwegen; C. A. van Woelderen, burge meester der gemeente Vlissingen en .T. Ven- nik, referendaris bij het departement van defensie, ambtshalve lid als directeur van het centraal capitulantenbureau; terwijl als secretaris is aangewezen de heer C. M. Bogert, commies hij het departement van defensie. Gehakt in blik voor werkloozen Naar wij vernemen, zal aanslaande Maan dag een aanvang worden gemaakt met de erstrekking, aan werkloozen, van hel nicu- ve gehakt in blik, dat te IJmuiden wordt gefabriceerd. Het Haagsche zedenschandaal Invrijheidstelling van Mr. R. Naar wij vernemen is Mr. L. A. R., die was aangehouden als verdacht bij het zeden schandaal betrokken te zijn, heden in vrij heid gesteld, nadat de rechtbank gisteren raadkamer bijeen is geweest. NED. OORLOGSBODEMS Gisteren zijn I-Ir. M.s. Hertog Hendrik en Z5 van Helsingsfors vertrokken en Hr. Ms. 0 9, O 10 en O 11 van Riga vertrokken Uit Oost'lndi'è DE PEST-VACCINATIE Bemoedigende resultaten SEMARANG, 3 Juni (Aneta). De wei- natie tegen de pest met het vaccin van Dr. Otten is in toet regentschap Toegal beëindigd Als resultaat kan worden opgegeven, dat in de periode van Januari tot medio Mei 1935 72 gevallen van bubonen-pest voor kwamen en in dezelfde periode van dit jaar 16. Voor het onderdistrict Adiweraa bedra gen deze cijfers resp. 72 en 26, voor het onder district Talang 8 en 4 en vodr het onder district Swawi 82 en 29. SEMARANG, 3 Juni (Aneta). Het 1 onderzoek omtrent de malversaties bij de spaar- en hulpbank te Semarang heeft uit gewezen, dat liet verdwenen bedrag reeds thans op 15.000.kan worden becijferd. Men verwacht echter, dat dit nog belang rijk hooger zal zijn. De penningmeester H. E. F. A. K. heeft bereids duidelijke verklarin gen afgelegd, ook ten aanzien van den sec retaris H. D., die echter pertinent blijft ont kennen. BATAVIA. 3 Juni (Aneta) Het departe ment van onderwijs en eeredienst overweegt met ingang van 31 Juli 1936 een dertigtal Inlandsche scholen op te heffen,' nl. die welke minder dan 40 leerlingen tellen. Mochten dc plannen doorgaan dan zal een aantal onderwijzers op wachtgeld worden gesteld. SOERABAJA, 2 Juni (Aneta). Uit Lawamg wordt eeji geval van kinderverkoop gerap porteerd. Dit geval deed zich voor in de dessa Gandooi, waar een inlandsch echt paar hun dochtertje van twee maanden verkocht voor f 10.een sarong en een baatje. MALARIA-EXPLOSIE SEMARANG, 2 Ju/ni (Aneta). Een malaria explosie wordt gerapporteerd in het district Tcngeles in het Koedoesche. Een inge steld onderzoek wees uit dat 40 proeent der bevolking aan deze ziekte lijdende is. Parijs bron van onrust Voor de internationale wisselmarkt blijft Parijs een bron van onrust vormen. Heden morgen bleek dit weer uit de noteennge» van de deviezen der landen, die op het oogenblik als vluchthaven voor het kapi taal worden beschouwd. Te Amsterdam wa ren Britsche ponden vast gestemd op 7.41% a 741%. Amerikaansche dollars werden weer door het gouduitvoerpunt aangetrok ken en golden 1.481.48 x/16. De noteering van Fransche Francs was op 9.74y2—9.71% vrijwel onveranderd. Belga's waren" 25.01 a 25.02. Het particuliere disconto liep niet verder naar boven en noteerde omstreeks 3% pet. Van een tendenz, welke op ongerustheid geleek was geen sprake. De erklaringen vervat in het jaarverslag van de Ned. Bank 1.ebben geruststellend gewerkt. Er kan immers voor de zooveelste maal uit worden afge.le.d dat van de tot dusver gevu'gde gedragslijn ten aanzien van den g il-len niet zni worden afgeweken. AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK 2 JUNI Slot 1 Manitoba S3* 82* 107* 104* 73* No. 2 Roode winter MAÏS. No. 2 Mixed ROGGE. Can. W no. 2 5-Mi &»v» MEEL. Sp-ingclear 5.20 5.20 KOFFIE. De termünmarkt opende nauwelijks priish., daalde op verkoopen door den -handel -elijks prüsh. Loco prüsh.' 6* 8.23 8.37 8.23 8.41 Santos ao. 4 contr Juli September KATOEN*. De termijnmarkt opende prüsh. tot 5 p. hooger, ste=^ daarna op ruimere belang stelling. mede tengevolge van de aanhoudende droogte in het Westen en vertraging van den oogst in het Oosten. Slot zeer prüsh. Loco prijs Middll'ng Upland 11.80 11.79 Juni 11.63 11.59 SUIKER. De ermijnmarkt was lusteloos, doch prüsh.: later terugloopende markt. Slot nauwe Hiks prüsh. Loco prüsh. 2.85 2.82 2.87 2.83 September RUBBER. Slot stil. Juli 15.60 15.58 September 15.71 15.68 CHICAGO, 2 JUNI TARWE. De tarwemarkt opende prtishou- dend en ct, lager, steeg daarna op flinke aankoopen en op berichten dat de regenval in het Z.W te laat is. Slot vast Slot Vor. «tot Juli 84* 84* September 54* 84* MAIS. De termünmarkt opende prüshoudend dend en ct lager, daalde daarna op verkoo pen door co.nmlasiehuizen en ruime~e aanvoe ren, herstelde zich ia sympathie met tarwe en sloot prüshoudend. Juli 59* 59* September 57* 57* HAVER. Slot aauwelü'ks prüshoudend Juli 24* 84* September 25* 25* ROGGE. Slot prfsboudend. Juli 53 53* September 54* 53* PROVISIEN. Slot aauweub'ks prüshoudend. 9.27*' Reuzel. Prima W Ste; Juli 9.90 9.85 WINNIPEG 2 JUNI TARWE. De markt daalde op locale verkoo pen. herstelde zich op gunstige berichten be- trefende schade tengevolge van de droogte en op flinke exportvraag. Slot vast. October 77* 77 ROGGE per Juli 4242 October 43* 43* HAVER per Juli 31* 30* October 29* 29* GERST per Juli 36* 36* October 35* 35* LIJNZAAD per Juli 144* 143* October 140* 141* EUENOS-AYRES, 2 JUNI TARWE per Juni Slot Vor. slot 10.01 10.01 10.— 10.— 5.01 5.01 ROSARIO, 2 JUNI Dienststukken voor de N.S.B. overgeschreven Door ambtenaar op Sociale Zaken Met betrekking tot het in de pers ver schenen bericht omtrent een ambtenaar aan de afdeeling Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling van het departement van Sociale Zaken, die afschriften van dienst stukken aan een kringhuis van de N.S.B. heeft doen toekomen, vernemen wij, dat de bedoelde persoon, een ambtenaar, op arbeids contract werkzaam, mededeelingen, welke hem alleen uit den dienst bekend waren en die dus geheim behoorden te blijven, over bracht aan iemand buiten den dienst. Zoodra zulks op Vrijdag j.l. bekend is geworden aan den directeur van den dienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, Ir. R. A. Verwey, is den betrokkene hiertoe on middellijk de pas afgesneden, doordat hem op grond van artikel 49, 1ste lid van het ar- beidsovereenkomstenbesluit de toegang tot de lokalen is ontzegd. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD Hedennacht omstreeks drie uur is te O i r- schot (N.-Br.) in de Broekstraat de boer derij, eigendom van en bewoond door den landbouwer P. Mathij'ssen en gezin, geheel afgebrand. De brand werd ontdekt door eenige landbouwers in de buurt, die onmid dellijk de slapende bewoners waarschuwden. Dezen konden zich nog in veiligheid stellen vóór het brandende dak naar beneden stortte. Een paard en een veulen konden worden gered. Al het andere op stal staande vee (varkens en kalveren) kwam in de vlammen om. Ook de geheele inboedel werd een prooi der vlammen. De brandweer arriveèrde circa vier uur ter plaatse en verrichtte de nablussching. Verzekering dekt de schade. TARWE per Juni Juli MAIS per Juni Juli LIJNZAAD per Juni Slot 10.— 10.— MARKTBERICHTEN eendeieren f 2.502.05, katwijk aan den rijn, 3 Juni. (Groen- tenvelling). Sla f 0.801.80, spinazie f67.30, bospeen f 1111.50, selderü 7075 ct, peterse- ït OTTER DAM. 3 Juni. Heden kwam hier aan de vischmarkt 1 motorkustvaartuig en werden van IJmuiden, oerdpk, Nieuwediep en elders 290 manden en kisten versche visch en 40 netten paling aangevoerd. Prüzen: gr. tong f36—40, midd ld. f2S—34. kl. id. f 12—22. middel tabot flS—26. kl. ld f10—15, griet f 3—14. midd.-l schol f 10—16. kl. id. f3—S. kabeljauw f 14—20, sc-helvisch f6—12. hanen f 5—9, makreel f 8—9. gullen f 4—6. wijting f34, finten f 5—6. alles per mand of kist: versche paling dik f 4—5. ld. dun f2—3. per -iet: Holl. zalm f 9—15, buitenl. zalm f 5S. per stuk. Pluimvee. Kippen 30—63 ct. duiven 14 ct, kon 'ten 0.261. ZWIJNDRECHT, 3 Juni. fGroentenveillng). nrdbcieen 1118 ct per doosje; Idem 1929 ct P'-r pond: blauwp.aardappelen f 1525, andijvie f 1.603 83. idem f 35 60 per 100 kg., bloem- knol le srt f7.5013. 2e srt f 4.90—7.50. 3e srt f 2.70—5.60. bosuien f 0.50—1. erwten f 11—12. witte komkommerss A f 3—3.40. b f 2.20—2.80. C f 1.601.80. groene komkommers a f 2 80 4.20, b f 1.60—2.70. C f 1—1.40, krosla f-9'50— 1.40, kroten f 2.403.50, peulen per pond 1017 peterselie f 0.70—1.?0. postelein 25—38 ct. ra ROTTERDAM 3 JUNI MATS op termijn. Vroegkoersen van hedeni Juli 60*. Sept 60*. Nov. 61*. Januari S3. FC A TOEN (v„r v d rcatoenhnnrtel) Amertk. toen Loco middling universal standard 28 m. staple f 0.22* per kg. (v. not. 10.22*) WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig RhetnPelden 2,93 2.01 2.04 2,13 Breisach Kehl Mnxau Mannheim Mains hingen Caub Trier llusaeldon Ku Droit Emmerik 3.16 3,15 4,68 4.60 3,59 3,39 1,29 1,31 1,18 J,f8 2,12 2,04 2,31 2,12 2.22 2,13 0,20 0,29 1,92 1,88 1.29 1.21 0.45 0.47 0,19 0.19 1.45 1,47 Heden Vorig Lobith 87.89 37,82 Nijmegen 10,43 10.44 St. Andrles 8,02 8.03 Arnhem 2,78 2,81 Vreeswijk lw 8,19 8,19 Westervoort 0,43 0.50 Deventer 8.72 8,72 Kampen 2,46 2.50 Eysden 0,00 0.C0 Maastricht 46.15 46.16 Grevenblcbt 40,83 40.77 Venlo 27.98 «7,98 Grave fg.alaj 4.56 4,61 St. Andries 0,85 0,76 BINNENLANDSCIIE WATERSTAND®» 3 JUNI Tannerden—IJsselkop 3.20 IJsselkopArnhem 2.70 ArnhemWyk bü Duurstede 2.20 ü'k bü DuurstedeVrecswük 2.25 aterhoogte bü Arnhem 8.I3 IJsselkopDoesburg 2.65 Deve 2.75 HOOGWATER NED. ZEEHAVimS 4 JUNI Delfzill 10.52 23.04 HellevoetsL 2.20 14.44 Hadfneen I""ft Willemstad 3.13 15.89 Hariingen 8.0O 21.10 Brouwersh 1 32 T.£* Den Helder 6.40 18 45 Zierikzee 2.02 lï.J? IJmuiden 2.26 14.50 Wemeldlnge 2.24 14.53 qéw i Vin ïl01 Vlissingen 0.38 13.04 P H 11 Terneuzen 1.08 13.15 Rotterdam 3.27 16.02 Hansweert ^5 :4.1s

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7