I^n™9 Kruisoep! „KNAL" NO.NAIL KISTEN WILSON WOENSDAG 3 JUNI 1936 f TWEEDE BLAD PAG. 5 Vraagt Uw winkelier Wester's Goudsiroop Zuivere Rietsuikersiroop in gele bussen van 1 k.g. netto FLATS Liften Centr. Keuken Restaurant - Uitgebreide service Prospectus en inlicht, bij de Directie. Tel. 180040 SMAAKT ALS CHAMPY Havermout H - O er bestaat ter wereld geen betere geen hoogere in voedingswaarde N.V. AMERICAN STEAM LAUNDRY BOORDEN WASSERIJ I Mocht U nog geen gebruik maken van ons voordeelig boordenvervangsysteem, vraagt U dan eens inlichtingen? In alle belangrijke plaatsen vertegenwoordigers Officieele Berichten LEGER EN VLOOT iderd is tot kap.-luit ter zee de luit der le kl. H G de Bruune. ONDERSCHEIDINGEN d ls tot ridder in de Orde van Oranje Mlnderhoud te Alkmaar. Toegekend EERSTE KAMER Versnelde bruggenbouw .Vergadering van 2 Juni 1934 De Eerste Kamer heeft gisteravond het wetsontwerp behandeld tot financiering-ven den versneluen bruggenbouw door verhoo ging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Die verhooging komt neer op een halve cent per liter ben zine en zal 2J,4 millioen per jaar opbrengen. De heer v. d. Bergh (lib.) meende, dat niemand een traan zou laten, nu de Regee ring de tolheffing heeft laten schieten. Ech ter heeft hij bezwaar om de weggebruikers weer te belasten met 2}4 millioen; waarom gebruikt men voor de uitgaven van den bruggenbouw het werkfonds niet? De heer v. C i 11 e r s (a.r.) wees er op. aat de opbrengst der belasting ten goede moet komen aan de algemeene middelen. Waar is echter de zekerheid, dat deze 2J/i millioen gedurende 10 jaar voor den versnel den bruggenbouw zullen worden besteed? En waar is die versneloe bruggenbouw? Is de heffing billijk? Op de rijksrivieren wordt door het waterverkeer niets betaald. Ook wordt voor kanalen-aanleg of andere waterstaatswerken van de scheepvaart niets extra's gevorderd. Op de spoorwegen leggen we. per dag 100.000 toe. De weggebruikers moeten echter 22y2 millioen per jaar opbren gen, waarvan ?y2 millioen niet aan het Vcrkeersfonds ten goeue komt. Moeten we dan nu weer 2*4 millioen van deze men- schen vragen? Er zijn er bij, die geen nieu- 1 ast en meer kunnen dragen. Met het opleggen daarvan gaan we tegen de aanpas sing in. Als men wel geld heeft voor electri- ficatie van de spoorwegen, waarom zouden er dan niet een paar millioen zijn voor den bruggenbouw? De heer Ter Haar (c.h.) acht de grens van de lasten voor het auto-verkeer reeds overschreden. Dit is onbillijk en leidt tot ermindering van het autogebruik. Hij zal tegenstemmen, tenzij de ministers nieuwe sterke argumenten hebben. Minister Oud zou zich tot de zaak beper ken en niet spreken over de verkeerspoli- tiek, die vroeger uitvoerig met de Kamer besproken is. Dit wetsontwerp is de minst verkeerde ma nier geacht om aan geld te komen, toen men de tollen niet wilde. Die tolheffing was nog zoo gek niet. Aller lei belemmeringen en kosten voor den automobilist werden door vei'snelden brug genbouw weggenomen en daartegenover mocht dan de autobezitter toch ook wel iets er de brug komen. Het werkfonds is van geheel anderen aard dan versnelde bruggenbouw en wordt door geheel andere ideeën beheerscht. De benzinebelasting is geen bestemmings- bclasting, maar een opcentenheffing, kon best een bestemmingsheffing zijn. De 2l/o millioen, die de Regeering er op il leggen, is bestemd voor versnelden bruggenbouw. Daarbij maakt het niet uit of het geld in het Verkeersfonds komt of niet. De minister van waterstaat zal wel zorgen, dat hij de 2J/2 millioen in handen krijgt. De minist er van Waterstaat zei- de, dat zonder versterking der middelen van ersnelden bruggenbouw geen sprake kan zijn. De tolheffing was theoretisch niet zoo slecht, maar had practisch groote bezwaren. De verhoogde belasting beteekent 3 a 4 cent per ton over 70 K.M. De bevrachter zal die kosten betalen. UITVOUWBARE N.V. KISTENFABRIEK DE PHOENIX" HALFWEG TELEF:34 Men vergeet ook, dat veer- en bruggelden zullen vervallen tot 'n bedrag van 1.890.000 De nieuwe lasten zijn dus gering en wegen wel op tegen tijdverlies en ongerief bij veren. Het staat allerminst vast, dat de belasting oorzaak is van verminderd gebruik van mo torrijtuigen. Feit is, dat deze veel intensie ver gebruikt worden, terwijl de middelsoort van yrachtauto's is toegenomen. De ver voerscapaciteit is vrijwel niet gewijzigd. Bij de autobussen is de vervoerscapaciteit thans grooter dan een jaar geleden als ge- olg van aanbouw van grootere bussen. Uit het werkfonds besteedden we in 1935 12 millioen voor wegen en bruggen; voor 1936 zal het 10 millioen zijn. De Regeering betaalt reeds 80 pet. in het exploitatieverlies der veren. Er zijn voorstel len, die verder gaan in overweging. Van de halve cent zullen profiteeren de bruggen te Hedel, Dordrecht, Rotterdam, die over de Noord en de bruggen te Deventer, Gorcum en Doesburg. Het wetsontwerp werd z.h.s. goedge keurd. De heer ter Haar was tegen. De vergadering werd gesloten. Vleesch in blik In verband met liet opnieuw verstrekken van vleesch in blik lezen we in het Maand blad voor Gemeente-a dministra- Uit de persberichten zou men de indruk verkrijgen, alsof de beide departementen, dat van sociale zaken en dat van landbouw en visscherij ten deze los van elkaar hebben gewerkt, ja zelfs of sociale zaken hier zon der eenig overleg met landbouw en vissche rij was tewerk gegaan. Wij kunnen de positieve verzekering >ven, dat ait ten eenenmale onjuist is. et is ons bekend, dat de dooi den minister van sociale zaken getroffen regeling geheel met medeweten van zijn ambgenoot van landbouw en visscherij is tot stand gekomen. Het beste bewijs is wel, dat laatstgenoemde minister enkele faciliteiten in verband met de fabricatie van het product heeft verleend De week van Pinksteren zal met de af levering van het nieuwe gehakt worden aangevangen. Aangezien slechts 50.000 blik per week zal kunnen worden gefabriceerd, zullen de gemeenten lang niet de hóéveel- heid ontvangen, die zij bij een verbruik als bij het vorige blikvleesch noodig zouden hebben. De 50.000 blik zullen dus moeten worden „uitgesmeerd." Tot zoover het Maandblad van Sam- som. Wij hopen met het blad, dat de proef zal slagen, want het is een zegen voor de werkloozem Afgezien natuurlijk van de vraag hoe het contract voor de bereiding tot stand kwam. Tweede „verduisteringsproef" te Amsterdam In de nacht van Vrijdag op Zaterdag a.s. thans voor een bepaald stadsgedeelte In Amsterdam zal een tweede „verduiste ringsproef" genomen worden, welke in het kader van de maatregelen, die van over heidswege voorbereid worden om, als de nood aan den man mocht komen, de bevol king zoo goed mogelijk tegen aanvallen uil de lucht te beveiligen, ditmaal zal worden gehouden in de nacht van Vrijdag op Zater dag a.s. en wel van middernacht tot één uur Voor deze tweede proefneming zal de span ning van het electrische net worden terug gebracht tot 60 volt, terwijl het voorts in de bedoeling ligt, niet het gehecle grondge bied der hoofdstad, doch slechts een be paald stadsgedeelte, waar zich slechts weinig fabrieken en groote gebouwen welker bedrijf van dergelijke proefnemingen hinder heeft, bevinden, aan de proefneming te onderwerpen. Het te verduisteren gebied beslaat het Vondelpark en alles wat zich ten zuiden daarvan bevindt, zoomede westelijk van de Boerenwetering. Mr. Dr. van Sonsbeeck Een hartelijke begroeting Gistermiddag heeft de nieuwe commissaris der Koningin in de Provincie Limburg, Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck, zyn intrede ge daan in het gouvernementsgebouw te Maas tricht. loeo de nieuwe commissaris per auto arri- ROFFELRIJMEN VARIATIE 2e Pinksterdag '36 Machtig mooie wolken Milde zonneschijn Heerlijk weertje om er. Vroeg opuit te zijn Volgen 't rijwielpad. Volgepropte auto's Rollen uit de stad. Langs de tramlijn Leiden- HaarlemAmsterdam Kijk ik door de ruiten Van de blauwe tram. Trossen „bondsvriendinnen" (Let op de label!) Fietsentrammen, treinen Naar het Haagsch appèl Zomerschoone tuinen, Huizen als een droom, Blank bezeilde bootjes Vlekken, dorpen, steden Schuiven langs ons spoor;t Fluitend en genietend Gaan wij er vandoor AmsterdamNaar Marken! Boot. Tram. Nog een boot. Even morst een wolkje Water uit haar schoot. Tien cent Marken-entree Wordt met prei gedokt. Leuk, zooals zoo'n eiland Vreemdelingenfokt! Wat een leuke wijfjes! Wat een grappig grut! Kieken! Nee kijk hier es! En je koopt je blut Tijd is 't. We gaan verder Nu naar Vblendam. Zeven spie belasting! Dat is nogal tam. Half uur ligt het bootje Voor de havenwant Eerst moet cijns geheven Tot de laatste klantI Volendam. Weer kieken Koopen zonder end..., En dan snel de steven Naar de tram gewend Holland is een landje Dat er wezen mag: Wat een variatie Zie je op zoo'n dag! (Nadruk verboden.) LEO LEh veerde, werd hij aan den ingang van het ge bouw begroet door den heer H. Merkelbach, wnd. Commissaris der Koningin en door den Griffier der Staten, den heer J. H. Jaspar. De nieuwe Commissaris werd hierna na; de groote feestzaal geleid, waar het voltallig personeel van de provinciale griffie was op- N.Y HOOGEVfERf. CHAG01 S YISSER'S WIJNHANDEL Groote voorraad prima belegen wijnen - Vraagi prijscourant voor partieulferen .WILSON HATS". N.d. 10 Engeland A u w hoed p BEGIN DE DAG MET AD REM i, I VAN lO STUW OVERAL VERKRU4UAR De Linguaphone verhuurt F 5.- per mnd., alle talen. Vraagt Inlichtingen a gesteld. De heer Jaspar richtte zich met een hartelijke toespraak tot den Commissaris,, waarin hij Mr. van Sonsbeeck een voorspoedige toekomst voor het gewestelijke bestuur toe- wenschte. Namens alle ambtenaren bood spr. den nieuwen functionaris een mooi bloem stuk aan. Mr. van Sonsbeeck sprak hierna een woord van dank, waarbij hij o.m. opmerkte, dat het afscheid van Breda hem na een ver blijf van zeventien jaar wel hard gevallen is, doch dat deze dag dat afscheid minder zwaar maakt. Spr. twijfelt er niet aan, of men zal tot wederzijdsche voldoening en in bet belang van Limburg werkzaam kunnen zijn. Hierna maakte de nieuwe commissaris met alle ambtenaren van de griffie persoonlijk ken nis en bezocht vervolgens zyn toekomstige werkkamer, N Hartverscheurende tooneelen speelden zich af bij de begrafenis te Rakvice van de 81 kinderen, die de vorige week bij Tegen de fraaie achtergrond van de IJselbrug bij Zwolle vond op 2de Pinksterdag de start jflaats van de driekamp het ongval op de Thaja-rivier. in Tsjecho-Slowakije om 't leven kwamen. Een overzicht der droevige plechtigheid. over. het traject van brug Kateweer naar brug Kampen tusschen leden der Kano-verKampenZwolle, Deventer Engelsche Icgertanks in het oude stadje Rye. Een typische doorkijk vanuit een stadspoort op de moderne monsters. De met leerlingen van de zeevaartschool te Brest bemande zeilschepen, passeeren een kruiser tijdens het défilé, dat voor president Lebrun bij de opening der nieuwe zee vaartschool plaats vond. Rechts: Een aap van de Londensche diergaarde maakt gebruik van de gelegenheid eens wat wijsheid op te doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5