WOENSDAG 3 JUNI 1936 EERSTE BLAD PAG. 2 dat zijn de voortreffelijke eigenschappen van ^IAspibin DE BOMAANSLAG „Een vloo kunt gij dooden en een mug tnet rook verdrijven, maar tegen een Chi nees kunt gij niets doendeze merk waardige uitspraak is een gangbare Japan- sche zegswijze, die duidelijk aantoont, hoe volhardend de Chinees is in het volgen .van zijm eenmaal gezet doel en hoe hij zich tegen allen weerstand in weet te handha ven. In den mond van een Japanner is zulk een gezegde om tweeërlei reden op merkelijk te nemen. Allereerst getuigt zij van een vrij groote mate van ondankbaar heid tegenover de bewoners van het Hemel- sche Rijk, waaraan het rijk van de Op gaande Zon niet alleen zijn voornaamste godsdienst, het Boeddhisme, doch eveneens zijn letterschrift, de zg-n. Chineesche karak- terteekens, zijn Keizerscultus, ja goeddeels zijn geheele oude, zeer typische cultuur te danken heeft. Japan heeft dit alles afge keken en overgenomen van zijn van over oude tijden af beschaafden buurman China, in die fase vam zijn historische ontwikke ling, toen het nog honger naar geestesbe schaving had. Thans is dit land een geheel andere perio de ingetreden. Het heeft de materialistische cultuur van het Westen zich eigen gemaakt en na deze omschakeling in zijn structuur keert het zich tegen zijn ouderen broeder, om dien te ontnemen de rijkdommen, waar op het thans het meeste prijs stelt: diens materieel bezit! Het zou dus niet behoeven te verbazen, zoo de Chinees het hierboven aangehaalde Japansche spreekwoord thans op den kleinen man uit Nippon zelf ging toepassen. I-Iet blijkt intusschen wel uit allerlei symptomen, dat een nieuwe crisis in het Yerre Oosten voor de deur staat. Mocht het aanvankelijk erop lijken, of het Japansche imperialisme zich met de verovering van Mandsjoekwo uitgeput had, zoodat 't voor de Noordelijke Chineesche provincies moest halt houden, inmiddels is de Japansche in- trigeerende invloed weer verder doorge sijpeld. Economisch wordt de positie van 't Chineesche noorden onhoudbaar gemaakt, doordat de Chineesche douanebepalingen, onder den druk van Japan, krachteloos ge maakt worden. Er wordt op zóó groote schaal door de toegangswegen van het Noorden Japansch goed China binnen ge voerd, zonder dat daarvoor de officieel be paalde rechten worden betaald, dat het nauwelijks meer Sluikhandel kan worden genoemd. Japan is bezig hier China econo misch als het ware te verdrinken. Een nieuw moment in dit alles is de aan slag, die op het spoorwegtraject tusschen Tientsin en Tangkoe is gepleegd. Nauwe lijks was hierlangs een trein met Japan sche troepenversterkingen gepasseerd, gelijk men weet matigt Japan zich 't recht aan, militairen in noordelijk China te pos- teeren, of door een luide explosie werd dit deel van de spoorbaan vernield. Een hom, die onder de rails was gelegd, was 'daarvan vermoedelijk de oorzaak. In Japansche kringen werd onmiddellijk Verklaard, dat leden der Chineesche Kwo- mintang hierin de hand moeten gehad heb ben. De Chineesche lezing van het geval .verschilt intusschen aanmerkelijk van dit Japansche inzicht. Een Chineesch blad weet te vermelden, dat de betreffende trein met Japansche militairen langs deze route herhaaldelijk gestopt heeft en dat de mees te Japansche soldaten reeds waren uitge stapt, eer de trein het bedreigde punt be reikt had. Het blad acht dan ook de toe dracht der zaak vrij doorzichtig en betoogt, dat de Chineezen daarbij niet betrokken zijn, zulks met zulk een overdadig accent, 'dat men daaruit tevens kan opmaken, wie men door de tegenstelling dan wèl voor de schuldigen houdt. Hoe het zij, gevreesd wordt, dat deze bomaanslag aanleiding zal geven tot onver kwikkelijke reacties, zoo miet tot recht- 6treeksche annexatie door Japan van de reeds zoozeer ondermijnde noordelijke Chi neesche provincies. Tot op heden is China onmachtig, daar tegen veel in te brengen im den vorm van 'daadwerkelijke afweer. Japan, militair ge sproken het Duitschland van het Verre Oosten, is zoo uitnemend georganiseerd, dat het zich om de massa der door elkander üoopende Chineezen niet behoeft te laten jntimideeren. Het is uitstekend op de hoogte met de kunst, een aantal machinegeweren zóó op te stellen, dat zij een geheele menigte in bedwang houden, en voorts heeft de Japan sche vloot reeds eerder vanuit zee Chinee sche kuststreken door geschut tot rede weten te brengen. Zoolang het pleidooi hangen blijft tus- Bchen deze twee, is gemakkelijk te voorzien hoe het eindigen zal. Een Chineesch diplo maat echter moet onderweg zijn naar het .Westen, om zoowel in de Vereenigde Staten als in Europa bij China's handelsvrienden om steun aan te kloppen. Zal men hem op de mat laten staan?. DE CHINEESCH-JAPANSCHE WRIJVINGEN KOMT HET TOT ERNSTIGE WEERSTAND? Tsjoeloe, een der eminente persoon lijkbeden van de universiteit van Kan ton, die zich aan boord van 't Italiaan- sehe schip „Victoria" naar Europa be geeft, heeft bij zijn vertrek uit Kanton de volgende merkwaardige verklaring afgelegd: „Iedereen in China weet, dat dit land oorlog moet voeren tegen Japan. Zulks is noodzakelijk, niet alleen om China, doch ook om de overige wereld te redden. Ik begeef mij naar Europa in de hoop dat ik erin zal slagen, de politieke lei ders van de Westersche landen ervan te overtuigen, dat het noodzakelijk is, weerstand te bieden aan Japan. Tijdens een verblijf in Italië, aldus Tsjoe loe, zal ik een bezoek brengen aan Musso lini en te Berlijn zal ik een onderhoud heb ben met I-litler. Ik zal handelen in naam van de Chineesche regeering, die de mee ningen van deze staatslieden omtrent een Chineesch verzet tegen Japan wenscht te kennen. Vervolgens zal ik mij naar Engeland be geven. De Chineesche regeerine hoopt, dat Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten, wier handel om zoo te zeggen geruïneerd is tengevolge van de Japansche smokkelarij, binnen afzienbaren tijd handelend zullen optreden". Overlast van smokkelaars De administratie der Chineesche douane publiceert een gedetailleerd rapport, waar in wordt aangetoond, dat de door de Ja pansche autoriteiten ontwapende douane beambten in do gedemilitariseerde zóne machteloos staan tegenover de Japansche en Koreaansclie smokkelaars. In plaats van de douane bij te staan heeft de Japansche consulaire politie de be ambten vaak gedwongen, een schadever goeding toe te staan aan de smokkelaars, wier góederen in beslag waren genomen. De centra van den sluikhandel zijn Shan- Hai-kwan en de kust van Ilopei, waar tal rijke schepen dagelijks hun lading lossen, zonder dat rechten betaald worden. De opslagplaatsen van het station te Tientsin liggen vol met gesmokkelde goe deren. Het rapport noemt de volgende cijfers voor gesmokkelde waren in het tijdvak tus schen 1 Aüg. 1935 en 6 Mei 1936: 4300 ton kunstzijde, 60.000 ton suiker, 400 ton siga rettenpapier. De groote meerderheid van de smokkelwaar is uit Japan afkomstig. „Fiscale oorlog" Tegelijkertijd, dat de militaire toestand in Noord-China zich steeds meer toespitst, is een „fiscale oorlog" uitgebroken tus schen verschillende buitenlandsche onder nemingen en den autonomen politieken raad van Hopei en Tsjahar. Zoo weigerde vandaag de British-Ameri can Tobacco-Company het bevel van den politieken raad op te volgen, om de belas tingen over de afgeloopen maand, ten be drage van een millioen dollar, rechtstreeks aan den Raad en niet, zooals tot dusver 't geval was, aan de centrale autoriteiten te Namking te betalen. De autonome raad dreigt nu de fabrieken te sluiten en den verkoop van de productie der British-American Tobacco-compagny te verbieden. Een telegram van de Zuid-Chineesche Kantonregeering aan de centrale regeering te Nanking, waarin een energieker optre den tegen Japan geëischt wordt, is door 't officieele Japansche persagentschap Domei uitgelegd als een „oorlogsverklaring" en heeft te Shanghai dientengevolge eenige op winding veroorzaakt. Kenners van de Chineesche toestanden hebben inderdaad den laatsten tijd een ver slechtering in de betrekkingen tusschen Nanking en Kanton geconstateerd, doch een nieuwe burgeroorlog lijkt toch onwaar schijnlijk. Een hyper-modem geconstrueerd -vlieg tuig zal op 12 Juni a.s. trachten een stra- tosfeervlucht te maken over den Atlanti- schen Oceaan. I Piloten van het vliegtuig zullen zijn de Amerikanen Pangborn en Monty Mason. Het toestel zal eerst naar New-York koersen en vervolgens op een hoogte van 15.000 meter den Atlamtischen Oceaan trach ten over to steken. Zij zijn voornemens bezoeken te brengen Ran Londen, Parijs, Madrid, Amsterdam en jnLsschien ook aan Berlijn en Moskou, DE TOESTAND IN PALESTINA DE GEHEELE ARABISCHE PERS VERBODEN De Britsche strijdkrachten versterkt De Briteche autoriteiten zijn er in verband met de troebelen toe overgegaan de geheele Arabische pers in Palestina voor den tijd van tien dagen te verbieden. In de Arabische dorpen rondom Jeruzalem worden huiszoekingen naar wapens verricht. Op de spoorlijn van Jeruzalem naarLyd-da is bij een belangrijken tweesprong een aan slag gepleegd, doordat men rails had losge maakt en steenblokken op de baan had ge stapeld. Een locomotief is tengevolge daar van ontspoord. Voorts is een overval gepleegd op een auto. bus, tusschen Jaffa en Jeruzalem. Een passa gier werd gedood; twee reizigers liepen wondingen op. Sedert het begin der troebelen zijn 1109 Arabieren en 94 Joden gearresteerd. De Britsche troepen Uit Egypte zijn nog twee bataillons infan terie naar Palestina gedirigeerd, zoodat daar thans in totaal 5 bataillons infanterie met bijbehoorendo luchtstrijdkrachten, tanks en afdeclingen pantserauto's gelegerd zijn. Aangezien naar alle waarschijnlijkheid ae oogst in den loop van deze maand binnen gehaald zal zijn, vreest men, dat de daarna zonder werk komende arbeiders zich zullen aansluiten bij de oproerige elementen. Het zenden van nieuwe troepen duidt op, dat de overheid voornemens is om de opstandige beweging met kracht te onder drukken. Tijdens de zitting van den Senaat hebben suffragettes strooibiljetten in de zaal ge worpen, met a's tekst: „Onze beste wen- schen voor de nieuwe zittingsperiode, doch vergeet ons niet". Voorts wierpen zij van de tribunes pak jes naar beneden, welke sokken bevatten, waaraan briefjes waren gehecht met de woorden „Indien gij ons het kiesrecht geeft, zullen uw sokken toch gestopt worden", BEGROOTINGSLEK HET BRITSCHE OUD-MINISTER THOMAS SCHULDIG VERKLAARD Gelijk men weet waren in Groot- Brittannië ontijdig enkele begrootings- posten uitgelekt, waaruit particulieren financieel voordeel hebben weten te trekken. Vermoed wordt dat de toen malige minister van koloniën Tho mas aan deze indiscretie schuldig Een bizonder gerechtshof daartoe samengesteld, heeft hem thans officieel voor deze zaak verantwoordelijk ge steld. Het tribunaal heeft vastgesteld dat Tho mas staatsgeheimen heeft onthuld aan de heeren Bates en Sir Alfred Bui?, die deze inlichtingen hebben gebruikt om zich er per soonlijk voordeel van te verschaffen. Het gerechtshof ontlast de ambtenaren en allen, die op eenigerlei wijze hebben deel genomen aan de samenstelling der begroo ting volkomen, evenals do drukkers, terwijl ook de andere leden van het kabinet geheel -rij uitgaan. Het hof is unaniem tot deze conclusies ge komen en is voorts eenstemmig van meening dat Thomas Jr., de zoon van den vroegeren minister, niet wisj noch vermoedde, dal Bates op onwe'ttige wijze inlichtingen om trent de begrooting had ontvangen. Het hof ziet daarentegen geen enkel verband tusschen de betaling aan Tho mas van een bedrag van meer dan 15.000 pond door Bates voor zijn levens- beschijving en voor de mededeelingen aangaande de begrooting, behalve dan dat deze betaling wijst op een groote in timiteit der beide mannen en op het feit, dat Thomas verplichtingen had jegens Bates. In zijn conclusies verklaart het hof reke.- ning te hebben gehouden met de feiten, zoo als deze bij de direote getuigenverhooren aan het licht zijn gekomen en geen acht. te hebben geslagen op mededeelingen. welke op geruchten gebaseerd zijn. Hoe Thomas de tijding ontving Oud-minister Thomas ontving het rapport over deze zaak uit handen van zijn zoon Leslie. Haastig bladerde hij het door en toen hij de uitspraak las, werd hij bleek en wankelde als gaf men hem een slag in bet gelaat Zijn zoon Leslie sprak hem op hartelijke wijze moed in. Het is een wreed vonnis, zeide de oud minister, die diep bedrukt de uitspraak van het gerechtshof ging mededeelen aan zijn vrouw en andere familieleden, die in een aangrenzend vertrek bijeen waren. Tegenover een vertegenwoordiger van Reuter verklaarde de oud-minister: „Ik herhaal nog eens, wat ik vroeger reeds onder eede verklaard heb, n.l. dat ik geen enkel begrootingsgeheim heb bekend gemaakt, aan vvien dan ook. Mijn gewe'en is zuiver, ik ben van plan bin nenkort deze zaak uiteen te zetten aan mijn kiezers, die mij zooveel jaren hun vertrouwen hebben geschonken." Zijn positie in het Lagerhuis In polirieke kringen twijfelt men er niet aan of oud-minisiter Thomas zal tengevolge van de uitspraak van het hof van onder zoek naar de onthullingen aangaande de begrooting ook genoodzaakt zijn als lid van het Lagerhuis af te treden. SCHUSCHN1GGS ITALIAANSCHE REIS Door geheimzinnigheid omgeven Schuschnigg, de Oostenrijksche bandskanselier, is gistermorgen om elf uur te Venetië aangekomen. Vandaar is hij onmiddellijk naar Florence ver trokken en vervolgens per auto naar Via Reggio doorgereisd. Het schijnt, dat óf de binnenlandsche toe stand van Oostenrijk, óf de merkbare ont spanning in de betrekkingen tusschen Ita lië en Duitschland de reden is voor deze onverwachte reis. Over de aankomst1 van Oostenrijks bonds kanselier te Venetië, meldt Reuter nog, dat deze zoo geheim gehouden was, dat zelfs de directeur van de luchthaven er niets van afwist. Een militair vliegtuig van groote snel heid kwam iin de luchthaven aan, even voor de aankomst van Schuschnigg. De be stuurder verklaarde dat hij een voornaam persoon kwam halen. Toen de kanselier arriveerde steeg hij onmiddellijk in bet vliegtuig en vertrok, zonder dat iemand zijn identiteit of het doel van zijn reis wist Schuschnigg zal enkele dagen te Via Reg gio blijven. Men acht het waarschijnlijk, dat Mussolini daar een ontmoeting met hem zal hebben. Ook Stefani gewaagt van een waarschijn lijke ontmoeting in Italië en voegt er aan toe: „Men gelooft echter, dat deze ontmoe ting niet te Rome zal plaats hebben". DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK De toestand blijft onoverzichtelijk De oplossing van het conflict in de Fran- sche meteal-industrie is spoedig te wachten. De arbeiders in de Carnaud-f abri eken en de gieterijen der Basse-Indre, tezamen ongeveer duizend man, en die der Simea-Fiat-fabrie- gen, tezamen 1300 man, hebben de fabrieken ordelijk ontruimd. De werkgevers in de metaalindustrie ver klaarden, dat de onderhandelingen met de stakers onmiddellijk zullen worden afgebro ken, indien de laatste fabrieken, die nog door de stekers zijn bezet, niet worden ont ruimd, of nieuwe- fabrieken worden bezet De arbeiders hebben evenwel toegegeven dat de overeenkomsten van beide zijden ten worden gerespecteerd. Onder deze voor waarden verklaarden de vertegc-nwoordige: van de patroons, de besprekingen over een collectief contract te willen voorïzetten. De Minister van Arbeid, Frossard, die d' bijeenkomst van werkgevers en werknemers in het metaalbedrijf presideerde, verklaarde na afloop daarvan, dat. indien alles goed gaat, 't collectieve contract in deze industrie Donderdag geteekend zal kunnen worden. Nieuwe stakingsgolf Gistermiddag heeft de stakingsbeweging zich opnieuw uitgebreid tot verschillende takken van industrie te Parijs en omgeving, met name tot de vliegtuig-, accur*'*Ja toren en radiatorenfabrieken, zoomedv tot de staalgieterijen. In het algemeen betreft het hier midden- groo'e ondernemingen, waarvan de perso- neelen dezelfde eischen stellen als die van de groote ondernemingen. Waarschijnlijk wenschen zij gebruik te maken van de situatie, welke is geschapen door de besprekingen na de recente stakin gen in de metaalindustrie. Men meldt nog, dat de ahbeiders dervlieg- ♦uigenfabriek Caudron, die gisterochtend hel werk hadden hervat, opnieuw in stakina zijn gegaan, na een geschil met de directie. Ten sloffe is er zekere opwinding onts'aan bij het personeel der Renault-automobiel- fabrieken te Billancourt, waar in den loop van den dag het werk eenige malen gedu rende eenige minuten werd onderbroken. De opwinding zou veroorzaakt zijn door pamfletten, die door liga's der uiterste rech terzijde waren verspreid. Staking van de havenarbeiders te Antwerpen In de haven van Antwerpen is beden- morgen een algemeene staking uitgebroken, die het karakter van een wilde staking heeft, daar zij niet door de vakbonden ge organiseerd is. De stakers, die vermoedelijk door communistische voormannen aange spoord zijn, verlangen een verhooging van hun loon met li francs per dac zulks in verband met ihdex-cijfers, welke door de re geering zijn opgemaakt en waarop de loo- nen gebaseerd zijn. Verscheiden leden van vakbonden, die strooibiljetten ronddeelden, welke aansporen tot hervatting van liet werk, werden door communisten aangeval len en van bun biljetten beroofd. Vele werkwilligen durven uit angst voor molestatie het werk niet te hervatton. De vakbonden vergaderen hedenmorgen om eventueele maatregelen te treffen. VOLKENBOND EN WERELDVREDE Genève zal zichzelf moeten herzien In den Zuid-Afrikaanschen Senaat heeft een debat plaals gehad over den Volken bond, hetwelk was uitgelokt door een motie van den vice-voorzitter, waarin werd ver langd, dat de activiteit van den Volken bond zou beperkt blijven tot den wereld vrede en de toepassing van pacifistische maatregelen. De indiener van deze motie beschuldigde den Volkenbond van hypocrisie en van on derdanigheid aan Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Mal an diende daarop een amendement in, volgens hetwelk de Volkenbond een we reldconferentie bijeen zou moeten roepen en in het licht van zijn eigen ervaringen diende te worden gereorganiseerd, waaraan hij toevoegde, dat een plebisciet in welk land ook, zou moeten uitvallen ten gunste van den vrede. Hertzog echter zeide te vertrouwen, dat de Volkenbond ondanks alles zijn hooge idealen zou verwezenlijken en indien men er zich bij neer zou leggen, dat de Volkenbond heeft gefaald, zou ver nietiging van de beschaving hier van het gevolg zijn. Hertzog wees *t denkbeeld van 'n wereldconferentie van de hand, aan gezien de Volken bond zelf 't hoog ste lichaam is, doch hij legde de nadruk op de noodzakelijkheid Hertzt van een herziening van het Verdrag van Versailles, dat hij kenmerkte als 's werelds grootste bron van wrijving, en indien er oorlog kwam zou dit Verdrag er, naar hij zeide, de oorzaak van zijn. Hertzog besloot met te verklaren, dat nie mand het Groot-Brittannië kwalijk kan nemen, dat het niet ontwapend heeft, om dat het een der landen is, die in dit op zicht hun best hebben Nu de Abessijnsche oorlog uit is De prijs aan menschenlevens Sinds hef begin van den Abessijnschen oorlog tot op heden zijn in Oost-Afrika ge sneuveld 1086 inboorlingen uit Eritrea en 507 inboorlingen uit Somaliland, in totea) dus 1593 gesneuvelden. Van het begin tot het einde der operaties zijn 1148 militairen gesneuveld, 125 zijn aan hun verwondingen overleden, van 31 heeft men niets meer gehoord; gedood door oor zaken verband houdende met den dienst 1000. Dij is het laatste oorlogsbulletin omtrent de Italiaansche verliezen in Oost-Afrika De bestuursorganisatie van Oost-Afrika De Italiaansche ministerraad heeft o.m. goedkeuring gehecht aan een wet op de or ganisatie en het bestuur van Italiaansch Oost-Afrika, waaronder begrepen wordt het Abessijnsche rijk, Erythrea en Somaliland. Het bestuur over Italiaansch Oost-Afrika zal ten uitvoer worden gelegd door een gouverneur-generaal, den onderkoning, die als hoogste chef alle bevoegdheden in zich zal vereenigen. Het gebied wordt verdeeld in vijf gouver nementen. De centrale regeering heeft haar zetel in Addis Abeba. Onmiddellijk onder den gouverneur-gene raal. den onderkoning, zal een vice-gouver- neur-generaal staan, terwijl de onderkoning voor militaire zaken bijgestaan zal worden door een chef van den generalen staf. De vijf gouvernementen zijn de volgende: het Erythreesche met Asmara als hoofd stad; het gouvernement Amhara met Gon- dar als hoofdstad; het gouvernement Ga Ha en Sidamo met Djimma als hoofd=lad; het gouvernement Harrar met de gelijknamige stad als hoofdplaats en het gouvernement Somali met als hoofdstad Mogadiscio. Addis-Abeba. de hoofdstad van Italiaansch Oost-Afrika, zal een speciaal bestuur krij gen onder leiding van den stedelijken gou verneur. Regelingen worden getroffen voor een gemeentelijke constitutie der belangrijkste centra, waaronder zich de hoofdsteden der verschillende gouvernementen zullen be vinden. De Mohammedaansche godsdienst zal alle waarborgen genieten. GEMENGD NIEUWS Ketel uit elkaar gesprongen Zestienjarige jongen gedood Dinsdagavond om acht uur is bij een beproeving van een luehtketel in de werk plaats van het electro-technisch bureau te Leerdam de bodem uit het toestel sprongen, waardoor dit omhoog vloog. 16-jarige A. Peek, die over het toestel ge bogen stond om den druk van den mano- metei af te lezen, kreeg de ketel tegen het l.oufd en zonk bewusteloos ineen. Twee doktoren waren spoedig aanwezig en con stateerden een schedelfractuur. Het slacht offer werd naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd, waar kort na aankomst de dood intrad. De andere omstanders bleven onge- Doodelijk motor-ongeluk De heer L., uit Krawinkel-Geleen, die eenige weken geleden te Maastricht door een motor-rijwiel werd aangereden is Dinsdagmorgen aan de gevolgen van deze aanrijding overleden Nachtvorst Men meldt ons uit V i a n e n: Het heeft hier de laatste nachten gevro ren. Op verschillende akkers hebben de aardappelplanten daar ernstig van te lij den gehad. Ook de aardbeien zijn Diet vrij gebleven. In Midden-Limburg zijn de twee laatste dagen vrij strenge nachtvorsten voorgekomen. De te velde staande aardap pelen, boonen en erwten zijn op meerdere plaatsen bevroren. Dinsdagmiddag omstreeks half vier deed zich een storing voor in het net van het Prov. Noorclbrabantsch Electriciteitsbedrijf te Geertruidenberg. De stroomleve- ring in de provincie moest geheel worden stopgezet, waarna het net weer bij gedeel ten werd ingeschakeld, om zoodoende bet euvel te ontdekken. Te kwart voor vijf was de storing opgeheven. DE DROGE MEIMAAND Medegedeeld is door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te den Bilt, dat gemiddeld over de vijf hoofdstations de ochtendtemperatuur on geveer normaal was. In de eerste en tweede decade was de temperatuur resp. Yi en 2 graden hoven normaal, in de derde decade 2 graden beneden normaal. De grootste af wijkingen kwamen voor op den zesden en een en dertigsten, resp. 4 graden boven en 4 graden beneden normaal. De gemiddelde maximum-temperatuur was normaal, het ge middelde minimum Yz graad boven normaal. Er kwamen te De Bilt geen dagen met een minimumtemperatuur beneden het vries punt voor, terwijl het normale aantal 0.5 be draagt. De neerslag was in Groningen ongeveer 15 procent 'boven normaal, in het overige deel van het land beneden normaal. Het tekort nam naar het zuiden toe en bedroeg in Zee land bijna 90 procent van de normale hoe veelheid. Te De Bilt werden 224 uren zonneschijn waargenomen tegen 210 normaal. DIEVENBENDE ONTMASKERD Men meldt ons uit O u d d o r p (Z.-H.) In verband met de eenige jaren plaats ge had hebbende diefstal bij een landbouwer zoo is bet naar men verneemt de gemeente en Rijkspolitie gelukt den dader van deze diefstal op te sporen. Ook nog eenige andere personen die min of meer bij de laatste ja ren gepleegde diefstallen, meest van gelds waarden, zijn betrokken geweest, zijn thans bekend. BRAND DOOR KINDERHAND TeLexmond brak brand uit in het hooi bij den landbouwer de Leeuw in Lakerveld. Met de hulp van de brandweer uit Vianen mocht het gelukken den brand tot den hooi berg te beperken. De brand ontstond door het spelen met lucifers door kinderen. EEN GEVAARLIJKE DRONK Naar we vernemen, heeft de heer G. Ro- zcndaal, hoofd van de Chr. School te Haren (Gr.), bekend onderwijsman in het Noorden des lands, door een misverstand uit een flesch ammoniak gedronken. In ernstigen toestand is de heer R. naar het Acad. Zie kenhuis te Groningen overgebracht. INBRAAK IN EEN KERK Men meldt ons uit Da ar le (Ov.): In den nacht van Zondag op Pinkster-Maandag is in dv Ncd. Ilerv. kerk alhier een collecte bus geledigd. De dieven hebben zich met behulp van een valschen sleutel toegang tot liet kerkgebouw verschaft, en vervol gens met een tweeden valschen sleutel de collectebus geopend. Vermist wordt ongê- oer ƒ30. In de bus werd nog een bedrag an ciica ƒ10 achtergelaten. BRANDSTICHTING Te Eindhoven werd brand ontdekt in de woning van M. v. d. L., behanger aan het Roostcnpiein. De bewoner bleek afwezig en het huis was aan alle kanten gesloten. Met een paar emmers water werd het vuur ge- buscht. De bewoner, die bij familieleden te Woen- sel vertoefde, werd gewaarschuwd, doch kon geen verklaring van de oorzaak van den brand geven. De recherche had echter reeds eenige dagen van tevoren ontdekt, dat v. d. L het plan had opgevat tijdens de Pinksterda gen zijn woning in brand te steken. Onmiddellijk heeft de recherche een onder zoek in de woning ingesteld. Bij dit onder* zoek bleek, dat ook in een woonkamer ach ter den winkel brand is gesticht. Van der L« is in arrest gesteld. Hij heeft na een lang durig verhoor bekend, op twee plaatsen met spiritus brand te hebben gesticht Te Amsterdam had op den Stations weg een botsing plaats tusschen een blok bandtaxi en een auto van een snorder. Het onderzoek der politie heeft uitge wezen, dat de auto van den snorder, een nog jongeman, enkele dagen geleden door diens vader voor den prijs van... f 17.50 was gekocht. De wagen was een oud vehikel, dat op de benaming auto feitelijk geen aanspraak meer kon maken. Bovendien is vastgesteld, dat de bestuurder er met dezen wagen op uit was getrokken zonder dat hij in het bezit was van eenig papier, zelfs niet van een rijbewijs, terwijl van verzekering wegens schade aan derden uiteraard ook geen sprake was. Togen den snorder is proces verbaal opge maakt. als gevolg waarvan hij vervolgd zal worden wegens het toebrengen van licha melijk letsel door schuld. 1-Iij bad n.l. de blokbandtaxi geen voorrang verleend, waar toe hij verplicht was. De inzittenden van den snordersauto. een dame en een heer, waren met vrij ernstige verwondingen uit de wrak stukken bevrijd. DOODELIJKE VAL Te Arnsem is de 50-jarige schilder M< N. bij het verrichten van werkzaamheden van slechts enkele meters hoogte van een, ladder gevallen. Toen men den man opnam, bleek hij reeds te zijn overleden. De genees heer meende, dat hartverlamming de oor- 'Y van den dood was, BRANDSTICHTING? Zaterdagnacht omstreeks één uur is brand uitgebroken in drie onbewoonde woningen aan den Ringdijk te B o 1 n e s eigendom van de wed. v. W. te IJsselmonde. Als verdacht van brandstichting is daarop gearresteerd v. W. te Bolnes, die in arrest is gesteld. Hij blijft ontkennen zich aan de daad schuldig te hebben gemaakt. NEKKRAMP Bij een twintigjarig jongmensch te Amersfoort doet zich een ernstig geval van nekkramp voor. De jongeman wordt verpleegd in een der barakken van het zie kenhuis de Liclïteberg. BRANDEN Te Harkstede (Gr.) is door het weg werpen van een sigaret de behuizing van A Terveen door brand vernield. De bewoners konden zich ternauwernood redden. Men was op bcurspolis verzekerd. EEN WERVELWIND Op do broeikassen Tijdens een hevigen wervelwind werden bij den tuinman Meyerink te Doetinchem meer dan vijftig ruiten van broeikassen op genomen en vernield. Enkele kwamen ver over de Schutting terecht. De schade wordt door verzekering gedekt. INBRAKEN EN DIEFSTALLEN Te Hooge-Zwaluwe (N. Br.) is het de veldwacht na ijverig onderzoek mogen gelukken de daders van een reeks dief stallen, in 1935 te Wagenberg en Lage- Zwaluwe gepleegd, op te sporen. Te Laren (N.-H.) wordt gedurig ingo broken in villa's, waarvan de bewoners af wezig zijn. Zoo wist men de villa van do weduwe Koningsteijn aan de Velthuyserlaan binnen te dringen en tal van kostbaarheden te rooven. Aan het Raboes werd de villa van Pootjes bezocht. Er is nog niet bekend, wat hier wordt vermist. MIJNHEER PIMPELMANS GAAT „EN PENSION" 49. Na een uur voortgetobd te hebben op een wee. die meer op een rivier geleek, kwa men ze in Zomerdorp aan. Gelukkig ontmoet ten ze een nachtwaker, die hun den weg naar hei pension wees. Eenigszins opgelucht belde mijnheer Pimpelmans aan. Na tien minuten versoheen het hoofd des pensionhouders voor het ruitje in de deur. „Ik ben de heer Pimpelmans. uit. Epscheuten", zei mijnheer Pimpel mans, „wilt U ons dadelijk onze kamer wijzen?'1 50. „Pimpelmans?" zei de pensionhouder, „nooit van gehoord! Bovendien heb ik g"cu kamer mee vrij; alles is bezet!" „Hebt U aan mijn brief niet ontvangen!" vroeg mijnbeer Pimpelmans. „ik had een kamer besproken!" „Ik heb van U geen brief ontvangen!" zei de pensionhouder weer, .en kamers heb ik niet meer vrij!" Mijnheer Pimpelmans voel ie in zijn binnenzak. Jawel daar zat de brief, heelemaal verkreukt! Hij had vergeten, hem te posten! r(Wordt Vrijdag vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2