lliruiur JTritedji (üritrant vovenhaagi Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken A JKJ 'ïfm.Jtenn kan maar de beste zijn wmm els Vlaggen 3 abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7et Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. 5795 woensdag 3 juni 1936 15e Jaargang abberttmitprtj?tn: Van 1 tot 5 regelsM7'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 EJke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend0.10 Vaste Lasten en Hypotheek- en Pachtovereenkomsten Vandaag heeft de Tweede Kamer een tweetal wetsontwerpen in behandeling ge nomen, die ongetwijfeld de belangstelling van velen in den lande zullen hebben. We bedoelen de ontwerpen van wet: Bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van hu ren en Bijzondere maatregelen ten aanzien .van loopende landbouw-hypotheek- en pachtovereenkomsten. We zullen over den inhoud van dat twee tal niet in beschouwingen treden, maar be doelen slechts in het kort den inhoud ei yan te resumeeren. 1-Iet vaste-lasten-ontwcrp dateert reeds van 5 Juli 1935 en is ingediend onder zeer bijzondere politieke omstandigheden en in een periode van onrust, op dc geldmarkt. Deze onrust was omstreeks de maand Maart ontstaan. Tot dien tijd was er een viy vlotte convcrsiebcwcging in gang. De rente van leening- en hypotlieekgeld daalde niet onbelangrijktotdat de politieke drei gementen uit dc R.-K. Staatspartij, de drang naar devaluatie uit die richting cn ton slotte de bekende kabinetscrisis van Lo Juli 1935. een vertrouwenscrisis m het le ven riepen en ons crediet ten slotte ont wrichtten. Onder die omstandighcoen kon van de indiening van het wetsontwerp, dat allerlei onzekerheden schiep, weinig inwoea ten goede worden verwacht. Dit middel i de aanpassingspolitiek was allerminst vrij yah schaduwzijden. We zijn thans 11 maanden verder cn het wetsontwerp is in den loop der maanden yrij sterk gewijzigd. Welke maatregelen waren nu m het ooi- spronkelijk ontwerp opgenomen? In de eerste plaats beoogde het de rente van stedeljjke hypotheken (dat zijn alle hypotheken uitgezonderd landbouw- en cre- diethypotheken) over de geheele lijn terug te brengen tot 4% pCt.. De rente van pandbrieven zou maximaal 4 pCt. mogen zijn. Met geforceerdcn gang zou dus op den aanvankelijk vrijwillig betreden weg, waarop reeds niet onbelangrijke vorderin gen waren gemaakt, worden voortgegaan. Ken tweede maatregel had de strekking, Voor een door de tijdsomstandigheden m moeilijkheden geraakten schuldenaar de mogelijkheid te scheppen, een over eengekomen periodieke aflossing op een stedelijke hypotheek tot 1 pCt. van de hoofd som verlaagd te krijgen. Ook de erfpachtcanons werden in dit pro ces betrokken, omdat men daarin zekere overeenkomst heeft mecnen te zien met Hy potheekrente. Zij moesten, op de basis van 1931, omlaag met 20 percent. In de vierde plaats werd een voorziening voor de huren in uitzicht gesteld. Deze kwam hierop neer, dat de huidige huren in bepaaldelijk aan te wijzen gemeenten niet zouden mogen liggen boven het niveau yan 1931. Behoudens een mogelijkheid tot correctie voor het geval de huur van 1931 geen voldoenden maatstaf bood, "as ook deze verlaging als algemeene geldend be doeld. Tenslotte en dit was de vijfde pijler Van het oorspronkelijke ontwerp schreef de regeering voor, dat de gemeenten ver plicht werden voor een bepaald tijdstip haar verordeningen betreffende opcenten grondbelasting, straatgeld, assurantiebelas ting, precario, enz. te herzien. De bedoeling was om op deze wijze den 'druk der publieke lasten op het huizenbe- zit te verlagen. Het goedkeuringsreeht van de Kroon zou er voor waken, dat het doel ook zou worden bereikt. Toen op 7 Maart 1936 de Memorie van Antwoord verscheen, bleek het wetsont werp vrij belangrijk gewijzigd. Allereerst werd de verlaging der hypo theekrente beperkt tot overeenkomsten, die voor 1 Juli 1935 gesloten waren en tot eerste hypotheken. Voorts was het stelsel van de huurver- lagingen geïndividualiseerd. Daarbij zou gelden de norm van SOpCt. met de huur van 1 Jan. 1931 als uitgangs punt, terwijl een huurprijs zou worden vastgesteld, beneden welken de wet van toepassing zal zijn. Niet toepasselijk zou zij zijn op nieuwe woningen. Ook werd een individueel stelsel van erfpachtscanonverlaging ingevoerd, doch slechts in de gevallen waarin de erf pachter zijnerzijds zich een verlaging van huur heeft moeten laten welgevallen Verder werd een percentage van 5l/> pet. toegestaan voor tweede en verdere hypo theken en werd het ontwerp ook toepasse lijk verklaard op vorderingen, gedekt door hypotheken op landelijke eigendommen Op nieuwe leeningen zal de wet niet var. toepassing zijn. Instelling van een rijkstoe- zicht op de hypotheekbanken wordt over wogen. De verplichting tot aflossing van obligaties moet gelijken tred houden met de verplichte periodieke aflossingen de zijde van hypothecaire debiteuren. Aan de gemeenten werd in verband met het belang der verlaging van de vaste las ten op onroerende goederen, toegestaan 10 opcenten op de gemeentefondsbelasting meer te heffen. Dat was dus verplaatsing van druk maar geen essentieele verlaging \an den druk der vaste lasten. Het lag voor de hand, dat ook de nadere wijziging geen bevrediging zou wekken. Met name het stelsel van individualisee- ring waarbij de gegoedheid van huur der of erfpachter eigenlijk de beslissende factor voor verlaging van lasten werd Wekte,veel misnoegen. Tusschen Regeering cn commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer is toen het overleg voortgezet met als resultaat een nadere wijziging van het wetsontwerp. Wel blijft daarin het individueele stelsel van huurverlaging gehandhaafd, doch de •echter zal over den huurprijs niet meer hebben te oordeelen naar subjectieve normen. Een ieder, die huurder is van een ge bouw, gelegen in bij Kon. Besluit aan te wijzen gemeenten en verhuurd tegen een huurprijs, welke een bepaald bedrag niet te boven gaat, kan. indien hij een hoogere huur betaalt dan 80 pet. van de huurwaarde 1931, zich met een verzoek om huurverla- ;ing tot den kantonrechter wenden. Zijn erzoek wordt door de huurkamer ingewil ligd, tenzij blijkt, dat een geschikt gebouw an lagcren huurprijs* in de gemeente be schikbaar is of dat er bijzondere omstan digheden zijn, die inwilliging van het ver zoek onredelijk zouden maken. Dat wil zeggen, dat in gemeenten met een uitge strekt grondgebied ten aanzièn van de nieuwe aan te wijzen woning de vraag moet worden gesteld of dc andere woning aan redelijke eischen, bijv. in verband met den afstand tot het werk van den huurder, voldoet. Ten aanzien van winkels exi kof fiehuizen, die veelal bezwaarlijk zijn te ver plaatsen. zal alvorens een verzoek om huurverlaging wordt afgewezen op grond an het feit, dat voor lagerèn huurprijs een pand beschikbaar is de vraag moeten worden beantwoord, of dat andere pand •oldoende goed is gelegen in verband met het doel, waarvoor het moet worden gebe zigd. Volgens het nader gewijzigd ontwerp speelt dus de vraag naar de draagkracht den huurder in het algemeen geen rol, behoudens dan in het geval, waarin de ver huurder, die een huurverlaging niet kan dragen, staat tegenover een huurder, die gegoed is, de rechter het verzoek kan af wijzen, wegens aanwezigheid van omstan digheden,. die inwilliging van het verzoek onredelijk zouden maken. verband hiermede heeft de regeerihg losgelaten den eisch, dat de verzoeker ge durende den huur tijd zijn verplichting tot betaling van den huurprijs op behoorlijke wijze is nagekomen. Voort heeft de regeering den termijn, in drie maanden, waarna de huurder zich na afwijzing van zijn verzoek opnieuw tot de huurkamer kan wenden, gebracht op zes maanden. Deze wijziging schijnt meer dan zij is: in rezen blijft het draagkracht-element een rol spelen en onbillijkheden liggen voor de hand, terwijl voorts het verhuizen er krachtige stimulans door kan krijgen. Ook ten aanzien van de canons kwam een nieuwe wijziging. De erfpachter zal alleen canonverlaging krijgen, indien hij kan aantoonen, dat hij uitsluitend of na genoeg uitsluitend door de crisis niet in staat is, de bedongen canon uit de exploi tatie-ontvangsten te voldoen. Een resene wordt gemaakt voor het geval, dat ir liging van het verzoek overigens onredelijk zou zijn. De erfpachter in eigen huis wo nende wordt hier het kind van de reke ning. Hij blijft buiten de aanpassingsrege ling. We achten dit met de billijkheid niet in overeenstemming. Ten slotte nog een enkel woord ove Crisislandbouwhypotheekwet. Deze brengt de wettelijke bekrachtiging van 't geen aanvan kelijk bij kon. besl. van 12 Maart 1935 is be paald in verband met de opzegging van lan delijke hypotheken en pachtovereenkomsten, De bedoeling is te voorkomen, dat de eigen- geërfde boer van huis en hof wordt ver jaagd. Wanneer de hypothecaire debiteur niet de middelen heeft om zijn rente te be talen, zal de rechter een regeling geven voor de verdeeling van de beschikbare gelden tusschen de onderscheiden schuld- eischers. De toepasselijkheid der wet is be perkt tot contracten aangegaan vó Juni 1935. het vaste lasten- ontwerp Geen verkleining van de marge van hypotheekbanken Commissie van Voorbereiding spreekt haar oordeel uit over de ingediende amendementen. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp: bijzondere maatregelen ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van heeft een verslag uitgebracht om trent do bij baar ingezonden amendemen ten, n.l. die van den beer Drees c.s. Ernstige bedenking heeft de meerderheid der Commissie blijkens dit verslag, tegen het amendement, dat ten doel heeft de toe gelaten maximum-rente voor. eerste hypo thecaire leeningen te verlagen van 4% pet. tot 4 3/5 pcL en voor leeningen, gedekt door hypotheken van lageren rang, van 5Y2 tot oV\ pet. waardoor de marge voor de hypo theekbanken, voor zoover liet betreft 1ste hypotheken, zal worden verlaagd van 3/i tot 3/5 pet. De meerderheid in de Commissie vreest, dat door een zoodanige veilaging van dc marge tusschen hypotheekrente en pandbriefrente een niet gering aan tal hypotheekbanken in moeilijkheden zal geraken. Wel konden verscheidene van deze banken in het verleden met een geringere marge ilan pet. toekomen en zelfs winst makc-i doch daar staat tegenover dat thans vei schillende bronnen van inkomsten voc haar verloren zullen gaan of reeds verloren gegaan zijn (o. a. de provisie bij het afslui ten van nieuwe en het verlengen van be- taande leeningen) en dat uit deze marge ook de verliezen op de hoofdsommen, wel ke vroeger gering waren, doch thans niet naanzicnlijk zijn, bestreden zullen moeten orden. Ookde positie van' levensverzeke ring-maatschappijen, spaarkassen en der gelijke zal door een verlaging van de hy potheekrente slechter .worden. Ook het tweede amendement van den heer Drees wprdt dooi' de commissie ont raden. Wordt dit amendement in de wet op- genomen, dan zullen de gemeenten het aan tal opcenten op dc Gemeentefondsbelasting met 10 mogen verhoogen, niet alleen indien zulks noodzakelijk is Ier dekking van het geen de. gemeenten aan inkomsten moeten derven als gevolg van toepassing van 6 (verlaging van gem; lasten onraereod goéd), doch ook indien zulks noodzakelijk tor dekking van de inkomstenderving, voortvloeiende, uit toepassing van andere artikelen, dezer wet (verlaging hypotheek rente, huurverlaging, verlaging erfpachts canon). H.M. de Koningin ontvangt Dr. H. Colijn H. M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag, ten paleize Het Loo, Minister Colijn in audiëntie ontvangen, voor behandeling van Staatszaken De Burgemeester van Winschoten Eervol ontslag aangevraagd Aan het slot van de zitting van den ge meenteraad van Winschoten, welke gister gehouden werd, heeft de burgemeester, mr. H. I. Schönfeld de medeöeeling gedaan dat hij aan H.M. de Koningin eervol ontslag heeft aangevraagd met ingang van 1 Oct. a.s., op welken datum mr. Schönfeld tevens zijn 30-jarig ambtsjubileum hoopt te her denken. Sir Henry Deterding hertrouwd Op het Amsterdamsclie raadhuis is gister het huwelijk voltrokken tusschen sir Henry Deterding, directeur-generaal van de „Ko ninklijke"' en de Duitsche mej. Charlotte Minna Knaack. Ilct paar werd persoonlijk door burge meester de Vlugt in den echt verbonden. Na de huwelijksvoltrekking zijn de heer en mevrouw Deterding per vliegtuig naar Berlijn vertrokken. - M0T0R0ILS - Verkoop voor Holland „TWENTOL" DEVENTER (Adv.) MtOAIllES .INSIGNES KRANSEN TAKKEN De huurverlaging De strekking van het derde amendement is,, de huurverlaging niet alleen mogelijk te malven voor woningen, winkels, kantoren en café's ,doch ook voor alle andere ge bouwen, met uitzondering van die, bedoeld in art. 1 van de crisispachtwet (hoeven), dus ook voor fabrieken, werkplaatsen, ma gazijnen, pakhuizen, garages, bioscopen, schouwburgen, enz. Het vierde amendement strekt tot herstel van het in het oorspronkelijke wetsontwerp opgenomen algemeene stelsel van huurver laging, met dien verstande echter, dat dit amendement in twee opzichten verder gaat dan het regeeringsvoorstel. Dat voorstel hield, evenals het gewijzigd en het nader gewijzigd ontwerp in, dat de huurverlaging alleen zal worden toege past in nader aan te wijzen gemeenten ten aanzien van gebouwen, waarvan de huurprijs ligt beneden een nader aan te wijzen grens. Het amendement laat beide beperkingen vallen. De commissie meent, dat deze amende menten in onderling verband bezien moe ten worden. De meerderheid is voorshands van oordeel, dat het vierde amendement niet behoort te worden aangenomen. Ge schiedt dit toch, dan meent de meerder heid, dat in dat geval ook het derde amen dement geen aanbeveling verdient. Wordt echter het viercle amendement verworpen, dan kan de geheele commissie zich met het derde wel vereenigen, voor zoover het althans betreft gebouwen, gelegen in de nader aan te wijzen gemeenten en huurd tegen een lageren dan den nader aan te wijzen huurprijs. Het vijfde amendement van den heer Drees c.s. strekt tot schrapping van uitzondering voor woningen, gebouwd met rijkssteun, krachtens de woningwet De commissie acht het wenschelijk, de beraadslagingen bij de openbare behande ling af te wachten alvorens hieromtrent een meening- te formuleeren. DROOGGEMAAKTE ZUIDERZEE- GRONDEN Aan den .Inspecteur bU den Dienst vooi in cultuur brengen van drooggemaakte Zuider- zeegronden A. Minderhoud, te Alkmaar is vol ontslag verleend. Gedwongen landing van Duitsch sportvliegtuig De beide inzittenden ongedeerd ■.Dinsdag-avond om zes uur is in de onmiddellijke nabijheid van het vlieg veld Twente bü Enschedé een Duitsch sportvliegtuig, dat na te zijn opgestegen een gedwongen landing moest maken, daarbij zoo ongelukkig neergekomen, dat het toestel grooten- deels is vernield. De vleugels vlogen aan splinters, de propeller brak af, doch de romp bleef vrijwel geheel intact. Hieraan is het te danken, dat de twee inzittenden, de vliegers Maver en Koenig uit Bielefeld, onge deerd zijn gebleven. Zij liepen zelfs geen schrammetje op. Het toestel had deelgenomenaan de wed strijden in het kunstvliegen te Eelde, waarna het Ma Schiphol en het vliegveld Twente naar Duitschland terugkeerde. De machine, een Bucker Jungmann. had 's middags om kwart voor drie de Amster- damsche vlieghaven verlaten, nadat eenige minuten tevoren nog drie andere Duitsche sportvliegtuigen, welke eveneens hadden deelgenomen aan de wedstrijden te Eelde, waren vertrokken. Nadat op het vliegveld Twente was gestart, steeg het toestel weer op en maakte nog een rondje boven het terrein. Plotseling liep 't toerental van de motor terug, waarop de bestuurder trachtte de machine te doen landen. Het vliegtuig bevond zich toen op geringe hoogte even buiten het vliegveld. Het scheerde over een dennenbosclije en kwam toen met een harde klap tegen den grond terecht, Als bijzonderheid kan nog worden mede gedeeld. dat het verongelukte vliegtuig het zelfde is, waarmede de Duitsche vliegster mei. Hofmann het. vorig jaar op Schiphol stuntdemonstraties heeft gegeven. Mej. Hof mann is later te Keulen bij een vliegtuig ongeluk om het leven gekomen. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN Maandagavond omstreeks 10 uur is Dr. J. v. d. Made uit 's-Heerarendskerlce op den Sloedam onder Le we dorp met zijn auto over den kop geslagen. Hij bleek een onder beenfractuur en enkele ongevaarlijke ver wondingen te hebben opgeloopen en is naar het ziekenhuis te.Goes overgebracht. Een ooggetuige verklaarde, dat de auto met zeer matige snelheid reed. 1-Iij zag den bestuurder plotseling achter het stuur weg zakken, waarna het ongeluk gebeurde. De gewonde zeide later zich niets meer te kun nen herinneren, zoodat aangenomen kan worden, dat hij door een flauwte is bevangen voornaamste nieuws Oit nummer bestaat uit DRIE bladen Oud-minister Thomas is schuldig verklaard aan indiscretie ten opzichte van staatsge heimen. In Palestina zijn opnieuw Britsche ver sterkingen aangekomen; het land blijft on- Overleden is de heer S. Roos jen, leeraar aan het Willem Lodewijk Gymnasium te Groningen. Verschenen is het verslag van 'de Commis- e van Voorbereiding inzake het Vaste Last en-ontwerp. Te Kampen is de oprichtingsvergadering gehouden van het Verband van Chr. Gcref Evangelisaie-commissies. Op de vergadering van de Confessioneel e Vcrecniging heeft Prof. Hailjema gerefe reerd over „Natuur en Genade". De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp inzake de versnelde bruggenbouio goedge keurd. De tiende algemeene vergadering van 'de Nederl. Chr. Werkmeestersbond is te Putten gehouden. STICHTING ZONNEWEELDE VAN STOLKLAAN 3 TEL. 551185 's-QRAVENHAGE CHRISTELIJK TEHUIS heef» nog eenige kamers voor echlparen en alleenstaanden uit den besch. stand. Riante villa, schitt gelegen in de S-hev. Boschjes, onmidd. bij kerk en tram, goede deskundige verzorg, met volledige vrijheid - Inlichtingen en prospectus verkrijgbaar bij de Directrice Zr DE JAGER Prachtige Buitenplaats D UIN R E L L 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus. vertrek staatsspoor Den Haag stopt bij den ingang „Pro Rege" te Amersfoort bijeen Een mobilisatie plan opgesteld Generaal-majoor Van Voorst tot Voorst spreekt de vergadering toe De Nationale Vereeniging „Pro Rege" heeft gisteren in onze grootste garni zoensplaats Amersfoort haar jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden. Ds. T. J. Hagen, van Delft, opende de vergadering en hield naar aanleiding van 1 Corinthe 15 vers 5S zijn Openingsrede Spr. wekte daarin op tot standvastigheid en overvloedige arbeid. Ook in onze dagen is er 'verwarring der geesten en de verdwa zing der wereld heeft vat gekregen op een groot deel van ons volk en heeft zelfs velen van het oude vaste beginsel e>n van de goede oude zeden losgemaakt. Wij mogen ons niet laten meeslepen dooi de verwarring der geesten. Houdt, zeg? spr., onbewegelijk vast aan het „Pro Rege"-vaan. Onze arbeid zal niet ijdel zijn, indien we die in den Heere verrichten. De voorzitter heette vervolgens welkom den vertegenwoordiger van den minister van Defensie a.i„ kolonel Doorman; Ds. EooJsma, legerpredikant; afgevaardigden \an de Synode der Ned Hcrv. Kerk en van Deputaten van de Gen. Synode der GereL Kerken: afgevaardigden van zusterorganisa ties en vele anderen. Besloten werd aan H. M. de Koningin een telegram van trouw te zenden. Staande zong Ge vergadering de twee bekende coupletten van ons Volkslied. Jaarverslagen Vervolgens werd het jaarverslag van den secretaris, den heer N. A. Schuman, van Amsterdam, in bespreking gegeven. Uit dit ver-slag bleek, dat de boekenconrmissie me de om bezuinigingsredencn, vrijwel zonder Volgens het verslag van den penningmens ter. den heer E. Jansen, van Den Haaj bedroegen de ont vangsten f 3501,98 en uitga ven f 3390.64V2- Een tekort onstaan in 1932 kon hierdoor afgeschreven worden tot f 271.29. De verslagen werden goedgekeurd. Verkiezingen Aan de beurt van aftreden waren de hee- ren: Ds. T. J. Hagen, Delft; H. Bolle, Amersfoort; H. Schaaf, Groningen; K Schout, Middelburg. In de vacature wijlen Ds. Gispen waren candidaat gesteld de heeren L. R o o z e n b o o m, Neede en H./W. Weit kamp, Hardemberg. Prof. Dr. A. Noord tzij had bericht gezonden, dat hij wegens vertrek naar het buitenland als lid van de commissie van advies moest bedan ken. Besloten werd hem een dankbetuiging te zenden. De aftredende leden namen hun herbe noeming aan. Gekozen werd de heer L. Roo- zenboom, van Neede. Plet hoofdbestuur heeft in het afgeloopen iaar een Mobilisatleplan 1. Bij mobilisatie dient de organisatie van de geestelijke bearbeiding door „Pro Rege" ten spoedigste tot stand te worden gebrach?. 2. Op den eersten dag der Vóór-mobilisa tie wordt het 'bureau van „Pro Rege" geves tigd: Koornmarkt 20a, Delf?; van daar uit nemen de heeren Ds. Hagen en Burgers de organisatie Yan militaire afdeclingen var, ..Pro Rege" in het te mobiliseeren leger ter hand. 3. De militaire .werkers van „Pro Rege' geven, zoodra zij gemobiliseerd zijn, hiervar. kennis aan bet bureau van „Pro Rege", on der vermelding, van het legeronderdeel waarbij zij zijn ingedeeld. 4. Het bureau gaat dan me? hulp van de niet gemobiliseerde leden van liet hoofd bestuur en van de burgerafdeelingcn „Pro Rege" kernen in het leger vormen. vangen en in de jaarlijksche kalender wordt een herinnering geplaa?st aan de noodzake lijkheid om te voldoen aan liet onder 3e genoemde, 6. De militaire afdeelingcn dienen dit plan geregeld met hun leden te bespreken, terwijl iedere 3 maanden mededeeliug van het plan in het orgaan geschied*. Verscheidene bezwaren werden geopperd legen he? organiseeren van den arbeid op den dag der vóór-mobilisatie. Dit moet nu reeds geschieden. PELMANISME is de wetenschappelijke training van den Geest. Het PELMANISME brengt U VOORUIT! Vraag ons gratis boekje No. 20. pelman instituut 2ks&25 (Adv.) OUD ZINK - OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Schiedamschesingel 98 - Rotterdam Telefoon 20400 (4 lijnen) MIDDAGVERGADERING In de middagsamenkomst heette de i zitter welkom generaal-majoor J. J. G. baron v a n, Y o o-r-s t to? Voer s-t; commandant jye. Divisie en adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Mr. J. A. A. Lis ma n. Den Haag, sprali inrens de Synode van de Ned. Herv. Kei-K en Deputaten van de Geref. Kerken de ver gadering toe. De heer B. Geleyn s e. res- kapitein, directeur van de Rudolphsiic'h?inp. te Achterveld, sprak namens dc Nat. Chr Off.-Vereeniging, de heer J. de Jong, van Don Helder, namens de Chr. Marine veree niging, de heer H. Cal de way, Ede, na mens de vereeniging van Huisvaders, de heer C. Oranje, van Deventer, namens de Nat, Chr. Ondcroff.-vereeniging. Rede Ds, B E J Bik Vervolgens sprak Ds. B E J Bik, over: „Zijn „de nationale gedachte" en „onze weermacht" begrippen in strijd met het we zen van het Christendom?" Het wezen van het Christendom, aldus spr., is do liefde, geen lievigheid. Liefde is niets anders,- dan -zich zoo plaatsen in het leven van anderen, dat men zijn per soon opoffert. Wij zien nu velen, die een twijfelende houding aannemen tegenover het oorlogsvraagstuk. Tal van ongezonde vredesbewegingen zijn ontstaan, geleid veel al door predikanten, die zelf niet dienen moeten. Spr. gelooft, dat tal van die ver- eenigingeu zullen verdwijnen als aan dc predikanten dienstplicht opgelegd werd Vrees voor Scheven in gen zou "hen dan wel eerhouden, om dienstweigerings-actie te voeren of voeden. Wij moeten gewapend onze naarte be schermen. Wij verheerlijken de oorlog niet. Het kwaad moet in de wortel aangetast worden. Staat vaderlandsliefde de algemeene broe derschap in den weg? Een natie is een col- .ec?ieve persoonlijkheid, die God een taak gegeven liëeft temidden van andere naties in vrede en rust. Dit sluit liefde voor andere naties niet uit, maar ook niet de vader landsliefde. Na deze rede zong de vergadering twee coupletten van „Zij zullen het niet hebben". vervolgens werd de vergadering toeee sproken door Generaal-majoor v. Voorst to t Voorst, Aan liet einde van de vergadering sprak D s. P. B o o t s m a, legerpredikant te Was senaar, ecu opwekkende rede. Daarna werd do vergadering gesloten. Het zedenschandaal te Den Haag Nog twee personen gearresteerd. Naar ons ter oore komt is de politie er dezer dagen toe overgegaan nog twee per sonen te arresieeren, die verdacht worden betrokken te zijn bij het zedenschandaaL Het zijn een Hagenaar en een Amsterdam mer. Laatstbedoelde is door de Amsterdam sclie politie aangehouden en naar Den Haag overgebracht. De beide aangehoudenen zul len heden voor de justitie worden geleid. KLOMPENMAKERIJ TE APELDOORN IN DE ASCH GELEGD In den afgeloopen nacht te omstreeks halt drie werd brand ontdekt in de klompènfa- briek van den heer W. Koers, gelegen aan het Marktplein naast het gemeentehuis te Apeldoorn. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde erin de belendende perceelen, welke groot gevaar liepen, te behouden. De droge rij en de werkplaats brandden geheel uit, terwijl 2500 paar klompen benevens alle ma chines vernield werden. De schade wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. crisis publicatie Steunvergoeding erwten De Xederlandsche AkkerbouwcenJraie maakt hekend. dat dc steunvergoeding voor groene erwten en schókkererw ten, eedenatu- reerd in liet tijdvak van 17 Mei tot en met 23 Mei 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk f 3.70 en f 3.20 per 100 kg. zal bedragen. Voor erwten van kwaliteits klasse B. welke worden gedenatureerd door hen, met wie een z.g.n. B-contract was af gesloten en welke behooren to; de hoeveel heid ?en aanzien waarvan bedoeld contract - - geannuleerd, wordt, voorzoover zij zijn ge denatureerd in genoemd tijdvak, een dena- tu ra tie vergoeding van f 4.20 per 100 kg. ge geven. Denaturatie groene erwten De Nederjandsche Akkerbouwcentrala bekend, da.; van 1 Juni lot en met 30 Juni 1936 de gelegenheid zal worden open gesteld ora groene erw;'en, welke voldoeu aan kwaliteitsklasse B tegen een nader vast te stellen vergoeding te denaturecren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1