woensdag 3 juni 1936 derde blad pag. 10 BINNENLAND RIJKSAMBTENAAR SPION VOOR DE N.S.B. Hij tikte dienstbrieven over cn stuurde ze aan een kringhuis Bij den rijksdienst van arbeidsbe middeling en werkloosheidsverzeke ring is naar „Vooruit" meldt, de amb tenaar BI. door zijn chefs betrapt, toen hij bij de rijksdienst ingekomen stuk ken overtypte met de antwoorden, wel ke er op gegeven werden van de zijde van de rijksdienst, en deze in dienst- enveloppen verzond naar een der kringhuizen van de N.S.B. te Rotter dam. BI., die deze spionnage ten be hoeve van de N.S.B. reeds geruimen tijd bedreef, onderteekende zijn brie ven met „Hou zee BI., die geen N.S.B.- er mag zijn". De zaak is aan het licht gekomen door de dwaze manier waarop BI. te werk ging. Hij tikte in diensttijd zoo nu en dan liefdesbrie ven. bestemd voor zijn meisje in Duitschland en liet deze. als hij er nog niet mee gereed was. zoo lang maar in de machine zitten, wanneer hij van bureau weg ging. Collega's hadden dit gemerkt en controleerden daarom altijd wat hij in de machine had achterge- ten. Een enkele maal zat er echter ook een brief in, die begon met „Beste kameraad". Een ambtenaar ontdekte, dat in dit soort brieven ingekomen stukken gedeeltelijk wer den overgetikt met de door den dienst gege ven antwoorden .Dit leek nogal bevreem dend. omdat het stukken betrof, met aanvra gen van uitgeweken Duitsche Joden. Toeval lig ontdekte de ambtenaar later ook het adres (in Rotterdam) waarheen BI. dienstbrieven verzond. Hij ging eens neuzen in Rotterdam en merkte tot zijn verbazing, dat BI. corres pondeerde met een N-S.B.-kringhuis. Er zijn brieven gevonden, waarin hij schreef: „Van daag kan ik het volgende rapporteeren". Vrijdag heeft de directeur van de rijks dienst, ir. Verwey, een brief in handen ge kregen. waaruit de spionnage van BI. dui delijk bleek. BI. had juist die dag salaris- verhooging gekregen. Hij werd opnieuw bij den directeur ontboden, die hem de vraag «telde of hij wel begreep wat hij gedaan had „Kunt u het niet door de vingers zien", was het eenige wat hij wist te zeggen. Hiervan zal natuurlijk geen sprake zijn. De minister van Sociale Zaken en de Jus titie zijn van het geval op de hoogte gesteld. Nieuwe Douglastoestellen De „Stand." verneemt van zeer betrouw bare zijde, dat in Augustus a.s. een Douglas DC-3 vliegtuig bestemd voor de K.L.M. naar Nederland zal komen. Verloopen de proef nemingen naar wensch, dan zullen vóór eind 1936 nog zeven DC-3 vliegtuigen worden aangekocht. Op enkele kleinigheden na is de Douglas DC-3 gelijk aan de Douglas DST. Er kunnen 24 passagiers mee vervoerd (worden. De nieuwe hefbrug bij Waddinxveen Zaterdag 6 Juni a.s. zal 'de nieuwe hefbrug over de Gouwe bij Waddinxveen geplaatst worden. De brug, wegende 150 ton, is ge bouwd in de constructie-werkplaatsen van de N.V. de Vries Robbé en Co. te Gorinchem. Vrijdag a.s. wordt zij door de N.V. de Wits Berging- en Transportonderneming Rotter dam. op twee bokken van Gorinchem naar Waddinxveen gesleept. Dien aag hoopt men tegen 12 uur de nieuwe sluis te Gouda te passeeren. Tijdens de plaatsing, Zaterdag, zal de vaart door de Gouwe gestremd zijn. jWeer behendigheidsspel fe Zandvoort? Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, is \an Regeeringszijde toestemming gege- Nen oat o.a. in Zandvoort vanaf li Juni a.s. wederom de gelegenheid zal bestaan een be hendigheidsspel te beoefenen. Het hotel „Groot Badhuis" aan het Badhuisplein zal het centrum van dit spel zijn. Het is niet hekend. waaruit het spej precies_ bestaat. Nederl. Spoorwegen Definitieve ontvangsten over Februari De definitieve ontvangsten van de maand Februari der Ned. Spoorwegen (inci. die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) bedroe gen in totaal 6.S90.344.00. De ontvangsten over Februari 1935 be- clroegen 7.354.761.01. De totale ontvang sten van 1 Jan. 1936 af waren 14.95S.005.3S tegen 16.301.194.1S in 1935. Het gemiddeld aantal kilometers in ex ploitatie van 1 Jan. 1936 af bedroeg 3431 tegen 3576 in 1935. De ontvangst per dagkilometer bedroeg Öerhalve 72.66 tegen 22-27 in 1935. MUTATIE BIJ DE ZUIVEL-CENTRALE Dt heer Goudeker gaat heen Naar het 'Alg. Hdbl. verneemt zal de heer Th. C. Geudeker, secretaris ter Directie van deri Arbeid, sedert vier jaar gedeta cheerd bij de Zuivel-Centrale, binnenkort ■weer terugkeeren naar het departement Van Sociale Zaken. Een opvolger is nog niet aangewezen. Er is heel wat te doen geweest over de laatsfg steunuitkeering aan den tuinbouw over 1935, waarvan thans de bedragen be kend zijn. Volgens toezeggingen zou deze slot-uitkeering bestemd zijn voor het „glad strijken van 'plooien", zoodat bepaalde pro ducten, die weinig of niet gesteund waren, nog iets zouden verkrijgen. Nu het bedrag bekend is. noemt het or gaan van het Centraal Bureau der Veilin gen in Nederland dit niet onbeduidend, n.I. 600.000,waarvoor dan negentien pro ducten nader gesteund zullen worden, en meend wordt, dat aan vele wen6chen van tuinbouwers tegemoet kan worden geko men, al zullen er nog verlangens over blij .ven. t Echter wordt teleurstelling geuit over het feit, dat deze laatste uitkeering zoo laat plaats vindt, omdat de. tuinders het bedrag ?.oozeer noorlig hebben en spoedige hulp dubbele hulp is. kerk en zending GEREF. KERKEN Beroepen: Te Terneuzen, G. W. van Houte te Nijeveen. CHR. GEREF. KERK ingenomen: Naar Haarlem-Noord, D. Henstra te Dokkum. GEREF. KERKEN IN H. V. Beroepen: Te Oudemirdum, P. G. v. d. Hoff te Zaandam. GF.R. GEM. Beroepen: Te Rijssen, M. Heikoop te Utrecht. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Ds. J. Wiepkeraa, Gercf. predikant te Duisburg-Ruhrort, is voornemens 5 Juli af scheid to nemen en 19 Juli intrede te doen bij de Geref. Kerk te T iel. Bevestiger dr. G. Keizer van Rheden. Nadat hem vanwege de gemeente op Vrij dag 29 Mei j.l. in „Westerwijk" een groot- sche afscheidsavond was aangeboden, waar uit de groote liefde voor haar hulpprediker sprak, heeft de heer S. S. M. Aertsen, candidaat tot den Heiligen Dienst te Hi 1 le gers berg, op len Pinksterdag des avonds de volle Jeruzalemkerk van de Ned. Herv. Gemeente te S 1 o t e r d ij k (Amster- m (West)) officieel als hulpprediker af scheid van die gemeente genomen met als tekst 2 Corinthe 13 vers 13. Na de gebruike lijke toespraken tot de gemeente, predikan ten, kerkelijke colleges, organisten, kosters, wijkdiaconessen enz., werd hij namens den Kerkeraad toegesproken door den oudsten predikant Ds. J. W. P. Ie Roij, die de ge meente verzocht haar vertrekkenden hulp prediker toe te zingen Psalm 121 vers 4. Ds. G. H. DE JONGE Ds. G. H. de Jonge. emer. pred. van de Geref. Kerk van Tzum, die sinds 1 Juni 1934 bij de Geref. Kerk te IJsselstein hulpdienst verrichtte, heeft op medisch ad- yes dezen arbeid moeten neerleggen. ZENDINGSMUSEUM TE ZEIST Hedenmiddag heeft de burgemeester van Zeist, Jhr. Mr. M. L. van Holthe tot Echten, in het Zeisterslot de permanente Zendings- tentoonstelling van het Zendingsgenootschap der JV. Broedergemeente geopend. Ook de heer Legêne. secretaris der Suriname-Zen- ding heeft het woord gevoerd. Er zijn afdeelingen voor verschillende we- relddeelen en een afzonderlijke Suriname- zaal. KERKRESTAURATIE TE HOEVELAKEN Gift van Dr. van Aalst Naar wij vernemen heeft Dr. C. J. K. van Aalst, oud-president van de Ned. Handel maatschappij, ter gelegenheid van zijn zeven tigsten verjaardag aangeboden de verbou wing van de Ned. Herv. Kerk in zijn woon plaats (Hoevelaken) voor zijn rekening te sn. Dit aanbod is in groote dankbaarheid aard. Met verbouwing wordt, zooals wij nader vernemen, bedoeld een uitbreiding van het kerkgebouw, nl. een vergrooting van de lengte-as van de kerk. DE INDISCHE COMMISSIE Afscheid Ds. W. L. Welter In het Departement van Koloniën, waar zij steeds vergadert, heeft de Commissie tot de Zaken der Prot. Kerken in Ned. O. en W. Indië afscheid genomen van haar president, Ds. W. L. Weiter. Thans 87 jaar geworden, achtte hij den tijd gekomen, deze functie neer te leggen; van 1898 had hij er zitting in, sedert 1911 was hij haar-vqorzitter. Uit hartelijke toespraken van Ds. Grottendieck en Ds. van Oostrum Soede (die nu president wordt) bleek, hoezeer men het heengaan van den grijzen voorganger betreurt. KORTE BERICHTEN De heer C. Re der t te Zeist is door de- putaten ad hoc van de Geref. Kerken in Her steld Verband toegelaten tot het spreken van een stichtelijk woord in de samenkomsten der gemeente. Chr. Geref. Predikanten Conferentie te Apeldoorn 'Artikel an in bespreking Heden werd in de aula der Theol. School der Chr. Geref. Kerk ie Apeldoorn gchou- ion de vergadering van predikanten in de Chr. Geref. Kerk. De opening Dr Voorzitter, prof. J. J. v. cl. Schuit, opende de druk bezochte bijeenkomst. Hij wees er op hoe in deze wereld al meer oris begint te ontvallen alle positiviteit waar door eens onze Gereformeerde vaderen sterk geweest zijn in den hacbclijksten kamp. Hij herinnerde aan het woorcl van Archimedes: geef mij een punt om te staan ?n ik beweeg de aarde. Wij hebben al min der een punt om te staan in deze ontwrich te wereld en wat vroeger als „beginsel" werd gehandhaafd en gepropageerd, wordt thans versmolten in een relativiteitsleer, die schade doet aan staat, maatschappij en kerk. Wij behoeven ons ten opzichte van de wereld geen illusies meer te maken. Wan neer we niet verder konden kijken, dan „in de schaduw van morgen", was dit niet slechts het sterfbed der cultuur, maar ook de wanhoop der volken. Wij kijken verder. In de creatie ligt de mogelijkheid der in carnatie. en in de incarnatie de zekerheid der glorificatie. Het is hierom dat Christus zegt van den Geest: Die zal mij verheer lijken. De wereld zegt: Het komt. De Kerk zegt: Het komt. Dc wereld heeft een „het" zonder inhoud. Ge kunt er öf niets óf alles achter zetten en dat alles isniets. De Kerk heeft een „het", waarachter ge slechts één woord kunt zetten: het Koninkrijk komt. Het Koninkrijk van Christus is ko mend. De Christus is de komende. Uw Ko ninkrijk koom' toch o Heer. Ai werp den troon des satans neer. Referaat Ds C. van der Zaal De Ned. Geloofsbelijdenis, aldus spr.. is ook een historische acte. Er kleeft marte- laarsbloed aan. Guido dc Brés. haar opstel ler. werd 6 jaar na haar verschijning, vol gens de beginselen van art. 36 gedood. Dit wekt eerbied voor de belijdenis en schuchter heid, om haar met ruwe hand aan te grijpen. Toch mag men daarom een geloofs'^lijde- nis» niet bewaren als cn verlagen tol een reliquie. Haar inhoud moet gedurig ge toetst en z.oo noodig in overeenstemming ge bracht worden met de beginselen van Gods Woord. De beschrijving van het wezen der Over heid zou een plaats kunnen vinden in de belijdenis bij de leer der Voorzienigheid, of bij 'het koninklijk ambt van Christus. Over de ambtelijke werkzaamheden der Overheid behoort de belijdenis zich niet uit te spre ken. In de belijdenis behoort alleen het on veranderlijke beginsel, dat voor alle tijden en alle volken geldt. Verlaat men dit stand punt, dan vernedert men de belijdenis en maakt haar tot een program van actie. Het onderwerp biedt te veel stof, om op één vergadering behandeld te worden. Daarom beperkte spr. zich tot de lykende zinsnede: „Om te weren en uit te roeien alle afgoderij en valsche godsdienst, om het rijk des antiöhrisïs te gronde te werpen". Dit klemmend vraagstuk geniet nog steeds groote belangstelling. Oorspronkelijk luidde; het; „en het ambt is niet alleen bedwang en' bescherming uit te oefenen in zake politie; maar ook in kerkelijke zaken". Vijf jaar later werd dit al gewijzigd in bovengenoemde zinsnede. De aangebrachte beperking was blijkbaar vrucht van de vrees voor een al to groote overheidsbemoeiing. De Synode van Dordrecht in 1618— '19 heeft de meest gematigde lezing overgenomen. Zij, die steeds spreken over het „ongewijzigde art. 36" en daarmee bedektelijk suggereeren alsof wijziging van de belijdenis een ver krachten van de belijdenis is, doen de historie geweld aan en veroordeclen metterdaad de „vaaeren", die ze met den mond verheerlijken. Na 1618'19 bleef deze zinsnede een strijdpunt. Xa dien tijd trachten velen zich an de letterlijke betcekcnis los te maken. Sedert Dr Kuvper een gravamen daarte gen had en naoat later de Geref. Kerk dize zinsnede geschrapt had, ontbrandde de strijd opnieuw. De exegese van de bcwusle zinsnede toont duidelijk aan, hoe de belijdenis van de Overheid' een gewelddadig optreden eischt. Het verhand laat. geen verzachtende (figuur lijke) verklaring toe. Tevoren wordt gespro ken over het gebruik van het zwaard door de Overheid. Dal is letterlijk bedoeld. Vreemd zou het zijn, indien onze vaderen een andere meening hadacn geopenbaard. Zij waren kinderen van hun tijd. Toen de belijdenis werd opgesteld, waren er al 50.000 met het zwaard omgebracht uil oorzaak van vermeende valschen godsdienst. De anti-k.: staatsbeschouwing, volgens welke in één 4aal dc burgers éénzelfde godsdienst moes ten bezitten, is hier merkbaar. Uit de verschillende Geref. Belijdenissen i getuigenissen van Geref. theologen uit dien tijd en later toonde spr. aan, hoe dit gevoelen algemeen was en later zich wij- Onjuist werd genoemd de voorstelling als of Dr Kuyper (uit bijoogmerken) het "erst bezwaren tegen deze zinsnede had. Reeds op de Synode van de Chr. Afgescheiden Gere*. Kerk te 1S57 bleken die te bestaan. Het bewuste gedeelte was steeds een dorre tak aan de belijdenis. Eén kerk heeft de dorre afgekapt. De toeschouwers raken niet uitgesproken over deze zoogenaamc.» schanddaad. Zij lieten de dorre tak ziticn en bedekte hem met allerlei vijgenbladeren als: De tijd is niet rijp, om een belijdenis te wijzigen; eerst moei de vereeniging aller Gereformeerden tot stand komen; écn kerk heeft niet het recht om de belij&enis, d'e verschillende kerken gemeen hebben, (e wij zigen; het geldt alleen voor het publieke terrein: en het is figuurlijk doch niet ktlei lijk bedoeld. Zoo ontwijkt men de noodzakelijkheid om tot een oplossing \an het vraagstuk te ko men. Hiernaar moet met kracht gestreefd worden. Spr. bepleitte de gedachte, om twee commissies ter bestudeering van dit vraagstuk in het leven te roe pen. Een bestaande uit mannen die zich bewegen op politiek terrein en een gevormd door theologen uit verschillende kerken. Verboden wordt, om het zwaard, in dienst van de verbreiding van Gods Konin» rijk te gebruiken. Geboden wordt, óat de Overheid als dienaresse Gods de kwaad doeners zal straffen. Staal en Kerk hebben een eigen terrein. De Kerk moet haar licht laten schijnen. De Overheid is geroepen, om aan dc waar heid de beste kans te geven, om de dwaling te bestrijden. Dan zal de waarheid zegevie ren, omdat God leeft cn Zijn waarheid hand haaft. De theologie van Karl Barth. vt Spr. behandelde allereerst den naam dia lectische of critische theologie, waarbij hij deed uitkomen de betrokkenheid van den theoloog op de openharing Gods, benevens de critiek Gods over den theoloog, door den theoioog aanvaard. Wat de methode aangaat stelde spr. in het licht, dat de paradoxale vorm is waar heidsvertolking omtrent kcnmsoordeclen over Ilem. die altijd an Sich de groote on bekende blijft. Paradox is hier geen schijn bare tegenstelling, doch reëcle tegenspraak. Het grondmotief van deze theologie is, dat Barth wil zijn ..openbaringsgeluige". Hij gaat bij zijn probleemstelling alleen uit van de transcendentie Gods. Gods souvereinitcit met haar goddelijk voorbehoud beucerschen heel de theologie. Barth verdeelt zijn theo logie in de volgende hoofdstukken: Schep ping en val des menschen; Koninkrijk Gods en Historie: Openbaring en Heilige Schrift: Yleesrhwording des Woords on Opstanding an Christus; Geloof als Schepping Gods; llechtvaardieing en Heiligmaking; Gods ge bod en de Ethiek. waardeeringsoordeel over deze theo logie vatte spr. als volgt samen: Barlhs theologie is reactie-theologie; ze is fel ge keerd tegen het subjectivisme van Schleier- maeher, tegen het historisme, legen cul- filosofie cn godsdienstpsychologie, te gen humanisme enz. Na deze uiteenzetting oefende spr. krifiek it op Barths theologie. Zijn kentheorie, ten grondslag gelegd aan zijn theologie, •olgens spr., in tegenstelling met die van de Calvinistische theologie, moer georiën teerd naar de neo-Kantiannsche Marbur- gerschool. 1-Iet. irrationalisme van Kierke gaard beheerscht Barths kentheorie n theologie. Zijn grondmotief is in wezen verschillend met de souvcreiniteitsgcdachtc ■an hot Calvinisme; er is onderscheid tus- fchen souvereiniteit en'willekeur. Hierna .estigde spr. de aandacht op hef onder- icheid tusschen souvereiniteit cn willekeur •vcnals op de nominalistische gedachte in P.arths theologie benevens op het gevani oor Agnosticisme. Ten slotte gaf spr. als zijn meening te kennen, dat van Barth voor veel te leeren valt. maar dan in dien vooral, dat hij voor ons zij „een baken zee". Verband van Chr. Gereformeerde Evangelisatiecom missies OPRICHTINGS VERGADERING TE KAMPEN „Alleen op de basis van een wei- gefundeerde Kerkelijke belijdenis zal met vrucht kunnen worden geëvangeliseerd". In de Chr. Geref. Kerk te Kampen had Pinkstermaandag een bijeenkomst plaats van Chr. Geref. Evangelisatiecommissies, Avelke ten doel had te komen tot een blijvend verband van deze commissies in Nederland. De vergadering werd te drie uur des mid dags geopend door den voorzitter der ont vangende commissie te Kampen, Ds. W. Ramaker, die de afgevaardigden, welke uit alle deelen des lands, naar Kampen waren, gekomen, een hartelijk welkom toeriep en verder het doel van dit samenzijn toelichtte. De navolgende commissies hadden zich ver tegenwoordigd door afgevaardigden: Harlin- gen, Franeker. Hoogeveen, Apeldoorn, Amersfoort, Arnhem,Hilversum, Utrecht, Den Haag, Dordrecht, Kampen. Van de vol gende plaatsen waren sympathiebetuigingen met het streven binnengekomen: Enschedé, Haarlem. Steenwijk. Verschillende predi kanten der Chr. Geref. Kerk hadden mede schriftelijk blijk van hun instemming ge geven. Ds. Ramaker trad vervolgens voor de ver gadering op, met een rede; De roeping der Chr. Geref. Kerk tot Evangelisatie in het licht van het Pinkatervnnr. Spreker zag op dit Pinksterfeest de roe ping der kerk tot Evangelisatie in het aller nauwst verband met het machtige Pinkster feit. Waneer de Geest uitgestort wordt be ginnen de discipelen te verkondigen de groote werken Gods. Het Pinksterwonder brengt ons bij de Kérk. Het is de roeping der Kerk te evangeliseeren. Wel is de evan gelisatie buiten de kerk ontstaan. Langen tijd verstond de kerk haar roeping in oezen niet. De kerk liet de massa gaan. De kerk stond schuldig. Gelukkig, dat de kerk be gint. te ontwaken. Op het gebied der evan gelisatie heerscht er veel misverstand. Om dat. er vaak oppervlakkig geëvangeliseerd wordt, mecnen velen, dat er in het geheel niet moet worden gedaan aan evangelisatie. F.en onschriftuurlijk conservatisme zegt: de deuren der kerk staan voor een ieder open Gods Woord stelt ons duidelijk voor oogen: gaat dan henen. De toestand van den jrnensch', die van God en Zijn Woord is ver vreemd eischt een zoekende prediking. Wan neer er geen drang tot -evangeliseeren is, wijst dit or» verregaande eigengerechtigheid cn ingezonken ccestelijk leven. Een krach tig geestelijk leven doet ook krachtig ge tuigen. Wanneer de spr. het heeft over de roeping met name der Chr. Geref. Kerk in dezen gaat spr. eerst na het werk der evan gelisatie in de Chr. Geref. Kerk voor 1892. In Kampen liggen de voetstappen van een man als Lindeboom, die een baanbreker was in de oude Chr. Geref. kerk op dit ter rein. Kampen kan aan de tegenwoordige Chr. Geref. Kerk een les geven in de evan gelisatie. Het moet ons niet verwonderen, dat. onze vaderen, die in 1892 zijn staande gebleven zich aanstonds niet met de evan gelisatie gingen bemoeien. De worsteling om het bestaansrecht der kerk vroeg alle kracht. Nu de Chr. Geref. Kerk in Neder land tot krachtige, positieve uitbouw is ge komen en binnen haar muren zich een krach tige aclie heeft ontwikkeld zich openbarend in vercenigingen op schier elk gebied, is het noodig. dat er ook aansluiting komt op het terrein der evangelisatie, om tot een krach tige opwekking te komen. De Chr. Geref. Kerk heeft een eigen opvatting over het evangeliseeren. Veel evangelisatie wijkt af van de leer, die in de belijdenisschriften is vervat. Alleen op do basis van een welge- fundeerde kerkelijke belijdenis zal met vrucht kunnen worden geëvange liseerd. Spr. wijst op de 5 art. tegen de Remon stranten in dit verband. Een goudmijn voor alle werkers in de evangelisatie. Als oe evangelisatie van de kerk uit moet gaan, sta toch de kerk niet voorop in dit werk. Wel kan later de weg naar de kerk gewezen worden. Het werk der evangelisatie moet theolo gisch en Christocentrisch zijn. Sor. omschrijft het doel der evangelisatie aldus: Evangelisatie bedoelt het Woord Gods aan verloren zondaren te brengen, opdat zij door de werking des Heiligen Geestes mogen komen tot het geloof in Jezus Christus als den van God geschonken Borg en Middelaar en daardoor tot de eenige troost beide m leven en sterven. Sbr. eindigde met de vergaderden toe te wenschen in dit werk het vuur des Heili gen Geestes. opdat zij met nieuwe, vurige loneen zouden gaan spreken van de groote 'werken Gods tot redoing van verloren zon daren in Christus Jezus Na de opwekkende rede van Ds. Ramaker werd overgegaan tot de constitueering van het verband der commissies. Bij al de af gevaardigden bleek de behoefte te bestaan aan meer contact en samenwerking en een heid in dit werk. De groote meerderheid der commissies trad staande de vergadering toe tot het verband. Het concept-reglement werd besproken en een reglement vastge steld. dat aan al de commissies zal worden toegezonden De grondslag van het verband is aldus omschreven: art. 2: het verband heeft als grondslag den Bijbel als het onfeil baar Woord Gods, opgevat naar de drie formulieren van eenighcid, zooals deze door de Chr. Geref. Kerk in Nederland zijn aan genomen en wo I'd en verklaard. Het verband laat zich leiden door de gedachte, dat het de roeping oer plaatselijke kerk is te geliseercn Het onthoudt zich van allen arbeid, die op kerkelijke vergaderingen be hoort te geschieden. Vervolgens werd .tot bestuursverkiezing overgegaan. Bij acclamatie werd tot Voorzitter van het Verband van Chr. Geief. Evang. Comm. in Nederland gekozen Ds. W. Ramaker, Chr. Geref. Pred. te Kampen, Redacteur van het Chr.. Geref. Evangelisatieblad „Licht en Waarheid" en Leider van de Lectuurstich- ting „Paulus". Na gehouden stemming werden tot b- stuursieden gekozen: de heer G. Pleijzier te Kampen, S. de Jong te Harlingen, J. van Dalen te Apeldoorn en D. Jongejan te Den Haag. Staande de vergadering werd besloten te komen tot een eigen orgaan, waarin dc be langen der Evangelisatie nader kunnen worden behartigd cn do verschillende coi missies voeling met elkander houden. Vi schillende predikanten der Chr. Geref. Kerk zullen hieraan hun medewerking verleenen. Verschillende vragen werden voorts nog besproken, waaronder de vraag over lectuur- verspreiding. Het evangelisalïeblad „Licht en Waarheid" zal op breedc schaal woroen verspreid. Besloten werd tot het houden van algemeene Jaarvergadering, telkens in andere plaats. Deze vergadering zal tevens een propagandistisch karakter dragen. Als plaats voor de volgende jaarvergadering wor&t aangewezen Hilversum. Met de con- stitueering van het Verband van Chr. Gercf. Evang. Commissies in Nederland is een nieuw tijdperk geopend voor de Chr. Gerei. Evangelisatie. Aan de verschillende com missies. die niet aanwezig konden zijn met dit werk sympathiseerden zal schriftelijk verslag van deze vergadering worden toegezonden. Na de vergadering verecnigden de afge vaardigden zich aan de koffietafel aangebo den door de commissie te Kampen. Met dank aan den Iieere werd deze bijeenkomst beëindigd. confessioneele vereeniging Prof. Haitjema over Natuur en Genade Bij Examens blijft men kalm en helder, indien men voor* af Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Vandaag en morgen houdt de Confes- sioneele Vereeniging haar jaarvergadering op de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche. Als spreker trad vandaag op Prof. Dr. T h. L. tjema, die een referaat hield overliet onderwerp „Natuur en genade". In de volgende zes stellingen ligt de samenvatting van het door spr. voorgedragene. I. De crisis der Christelijke Kerk cialistische Duit sche Rijk heeft het vraagstuk „natuur en gena de" naast dat van „Kerk en Slaat" geheel nieu we actualiteit ver leend, zoodat den kers als Groen van Frinsterer, Hoedemaker en Kohlbrugge thans weer in het middelpunt der theologische belangstelling zijn gekomen. II. En waar inzonderheid het vraagstuk ■an de verhouding van natuur en genade oovele verschillende aspecten heeft, men kan het tenminste beschouwen als een vraag stuk, dat in drie geheel verschillende ver banden telkens terugkeert, nl. bij de overwe ging van de vraag naar de bronnen der Godskennis, van de vraag naar de struc tuur der Godskennis en van de vraag naar den inhoud der Godskennis is het niet ■onderlijk, dat wij bij den kijk op dit probleem de geesten zien uiteengaan. III. In het gedachtenverband van d e i r o n n e n der Godskennis vordert de rechte vaardeering van de verhouding van natuur :n genade een erkenning van „de twee mid delen der kennisse Gods" volgens art. 2 van de Nederl. Geloofsbelijdenis en van Groen Prinsterers bekende leuze „Er staat ge schreven; er is geschied!" zonder dat daarbij ook maar een duimbreed toegedaan wordt aan de dwaalleer, welke bloed en ras en volksgeschiedenis als tweede zelfstandige openbaringsbron naast de Heil. Schrift be schouwt. IV. In het gedachtenverband van d e structuur der Godskennis zal het er op aankomen ons verre te houden van iedere voorstelling, die de natuurlijke Godskennis tot onderbouw of onderverdieping maakt van de geopenbaarde, en slechts bereid te zijn, licht te zien vallen over alle gebieden van het natuurlijke leven van uit het heiligdom der genade, dat op den Rotssteen Christus is gegrondvest. V. In het gedachtenverband van den i n- -h o u d der Godskennis zal het er om te doen moeten zijn, in het stuk der schepping de ge nade en in het stuk der verlossing de natuur niet te miskennen, terwijl in het stuk der heiligmaking bij de uiteenzettingen over ge loof en wedergeboorte de overgangen van natuur naar genade en van genade naar tuur radicaal dienen te worden vermeden. VI. De enkele Christen heeft als Christ- geloovige zich in de werkelijke ordeningen van het natuurlijke, leven doorlo.opend te realiseeren dpt hij niet meer is onder de wet maar onder de genade. Als lid der Kerk evenwel heeft hij tegelijkertijd orgaan te zijn voor de hervorming van het natuurlijke le ven naar den eisch van het Woord des Schep pers, dat de Kerk even stellig als het Evan gelie des Verlossers uitdraagt. onderwijs en opvoeding CALVIN. STUDENTENBOND Inzake de vorming van een Calvinistische Studentenbond uit de verschillende corpora lezen we in hen orgaan van S.S.R.: „Wat de C.S.B. betreft is te vermelden, dat een nieuw en beter voorstel is gevonden, n.I. de oprichting van een stichting. Een der. gelijke vorm -van samenwerking heeft hel voordeel, dat de corpora niet verantwoorde, lijk zijn voor de daden van hun a fge vaardig, den in liet s?ichtingbestuur en dienlengevol, ge de mogelijkheid van uiteenvallen zeer be. perkt wordt. Handelen de afgevaardigden in strijd met de wil van hun vereeniging, dan zal de vereeniging hen kunnen terug, roepen en anderen afvaardigen. In het be stuur der stichting zullen de corpora zooveel mogelijk in evenredigheid met het ledental vertegenwoordigd zijn", HET HOSPITIUM TE KAMPEN Naar wij vernemen is tot voorzitter van het Hospitium van de Theol. School te Kam. pen benoemd inplaats van wijlen prof. dr. T. Hoekstra, prof. dr. K. Schilder, di« deze benoeming heeft aangenomen. ONDERWIJSBENOEMINGEN Sibculo (Ov.) Chr. school. Tot hoofd (vac. A. J. v. Genderen): de heer R. v. d. Me u len, onderw. te Rijssen. S. ROOSJEN f In den ouderdom van 46 jaar is te G r o- n i n g e n -vrij plotseling overleden de heer S. Roosjen, leeraar in de oude talen aan hel Willem Lodewijk Gymnasium aldaar. De heer Roosjen. die een zoon is van der bekenden onderwijsman Roosjen uit Aals- er, diende het Christelijk lager onderwijl studeerde daarna aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Na zijn doctoraal werd hij benoemd tol leeraar aan het Willem Lodewijk Gymna- waar hij in de dertien jaar dat hij werkzaam was zich gedragen wist door de liefde van velen namens en aan wien hij onderwijs gaf. Daarnevens wist de heer Roosjen gelegen heid te vinden om op het breede terrein van 'net leven op te komen voor de eere Hem, Wien te dienen hem een lust was. Op het terrein der kerk noemen we invloedrijke plaats in den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, die hij diende als diaken, als "voorzitter van de kerkelijke kiesvereeni- ging Schrift en Belijdenis, als ijverig be stuurslid van de Federatie van Hervormd» Diaconieën, in welke functie hij speciaal ijverde voor de totstandkoming van eei kenhuis in Oost-Drente. In de politiek was hij de a.r. beginselen toegedaan. Hij was medewerker aan het a.r, weekblad dat in de Haarlemmermeer schijnt, lange jaren voorzitter v{in de Prop club en de ARJA, die hij tevens als gouwlei der diende. Bij de Statenverkiezing ii prov. Groningen was hij meermalen candi daat van de a.r. partij. We noemen voorts zijn lidmaatschap de Gewestelijke Landstormcommissie, van de Prov. Commissie en den Vereenigingsraad van de Ned. Chr. Radiovereeniging. Hedenmiddag had op de Noord erbegraaf- plaats de teraardebestelling plaats. UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan heeft de Unie van Christelijke Onderwijzen (essen) haar orgaan „De Christelijke Onder- wijzer" is feestgewaad gestoken. Tal van in haar kring vooraanstaande mannen hebben er een bijdrage voor geleverd. Zoo vinden we artikelen met portret van S. Kamper, A van Eden, J C van Goudoever, H. F. Boeg- born, P. van Duyvendijk, J. G. v. Ditmarsch L. A. Lauriers. P. I. Heslinga, Bos, H. A. Ho- man. Jungeurt, J. M. van de Repe, J. Pilon, A. Muni'ingh, J. Arige. Een overvloed van herinneringen dus en van bemoedigende woorden, ACAD. EXAMENS Groningen. Cand. rechten de heer R. J. H- Fortuyn. Cand. wis- en natuurkunde (L.): mej. J. J. J. v. d. Borgh. Amsterdam. Apothekerassisten Geslaagd mej. N. Veldhuyzen van Zanten Hillegom. „Hervormd Amsterdam", dat met een mooj Pinksternummer voor den dag kwam, heeft een gesprek met Minister Slotemaker de Bruine gehad over kerkbouw in de aan de Zuiderzee „ontwoekerde" gebieden. Zoo ver nam het blad dat hot bestuur van het Zui- derzeefonds besloten heeft, dat nog voor 't eind van dit jaar in Wi e r i n g e r w e r f een „samenkomstenlokaal" zal worden geopend. Er groei,' dan een administratief centrum en de hevoking ncêmit dagelijks toe. Reeds nu zijn er plannen met betrekking tot den N. O. Polder. In 1942 zal het gebied rond Urk droog zijn, zullen de eerste kolo nisten daarheen trekken cn zal weer nieu wer lancl lokken. De Noordoostelijke polder word? vier maal zoo groot als de Wieringor- meer. „Dan moeten wij cr ook veel meer doen, dan kunnen wij niet volstaan met twee kerken en een wijkpebouw zei de Mi nister. „Daarom moeten wij no reeds begin nen, moet nu reeds het geiieele volk gemo biliseerd worden DE REVIUS-HERDENKING De herdenking van den 350ste» geboorte dag van Jacob Reyius te Devenlc r, waar de bekende dich-ter-predikant geboren en m 1614 predikant geworden is. zal op Woens dag, 18 November plaats hcbl>cn. In de Lc- buïnuskerk zal een gedenksteen aange bracht worden. De kerkelijke herdenking heeft 's avonds in dezelfde kerk plaats. RECHTZAKEN NOVEMBER-AANBIEDING GEOORLOOFD De rechtbank ontsloeg de directeuren vat een groot kleedingmagazijn te Amsterdam die terecht hebben gestaan, verdacht vai overtreding van de wet op de uitverkoopen van rechtsvervolging. Zij hadden een „No vcmberaanbieding" gedaan, waardoor zi naar de meening van het o.m. den indrul van een goedkoope aanbieding in verbani met verandering in de winkelnering hadden gewekt. DRONKEN VLIEGTUIGBESTUURDER De advocaat-generaal bij den I-Ioogei Raad nam conclusie met betrekking tot he: cassatieberop van'F. J. J. M. ten B., parti culier, wonende in Engeland, die op een avond is aangetroffen op het vliegveld Schij hol, terwijl, hij achter het stuur van een vliegtuig zat en over het ten-ein laxide ei onder den invloed was van sterken drank Wegens overtreding van de luchtvaamve: met betrekking tot de openbare orde en vei ligheid heeft de rechtbank te Haarlem hem veroordeeld tot drie weken hechtenis en ze- maanden ontzegging van de bevoegdheid vliegtuigen te besturen. Van dit vonnis is de veroordeelde in cas satie gekomen. De adv.-generaal concluded de heden tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal op 29 Juni a.s. arres wijzen. STEEKPENNINGEN De Hooge Raad heeft verworpen he: cassatieberoep van A. P., vroeger hoofd vai de gemeentelijke keuken voor kindervoeding tc Amsterdam, die wegens het aannemen van giften in die hoedanigheid, door het ge rechtshof te Amsterdam is veroordeeld tol 3 maanden gevangenisstraf. ZIJN MEISJE MISHANDELD Het gerechtshof te Amsterdam veroordeel de een recidivist tot een gevangenisstra van drie jaar met aftrek van voorarrest ei bevestigde hiermee het vonnis van de recht hank. De man had zijn ex-verloofde met een scheermes aange\allen en haar verschillen de wonden in het gelaat toegebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10