-'lyyiWyiyis MET PINKSTEREN LANGS DE WEGEN DINSDAG 2 JUNI 1936 EERSTE BEAD PAG. 2 Buitenland SCHUSCHNIGG REIST De heer Schuschnigg, de Oosten rij ksche bondskanselier, heeft plotseling het den laatsten tijd lang niet vroolijke Weenen vi laten en is naar Italië gereisd, natuurlijk niet voor het voeren van diplomatieke be sprekingen is er wel ooit een soortgelijke reis ondernomen, die niet van tevoren met een officieele onwaarheid werd bezwaard? doch voor het genieten van een korte week van rust. Blijkbaar is de bondskan selier derhalve vermoeid, vermoedelijk in] verband met het eenigszins op de zenuwen werkende karwei, dat hij sinds kort achter den rug heeft, het terzijde schuiven vorst Starhemberg, wiens al te openlijke sympathiebetuigingen met het fascistische Italië aan Groot-Brittannië, een der Oosten- rij ksche broodheeren. niet bijster welkom, 't Heeft er even om gehouden of Starhem berg, de officieele leider van de Heimat- schutz, zich deze terzijdestelling zou laten welgevallen; de stad aan de schoone blauwe Donau heeft in haar onzekerheid dienaan gaande een paar onrustige dagen beleefd. Nu heeft men er blijkbaar d i t op gevon den, dat de Heimatschutz officieel, zoo als aangekondigd, zal worden ontwapend, doch inderdaad in haar totaliteit in de nieuwe regeeringsorganisatie der Front militie zal worden opgenomen. Heel de op zienbarende Weensche paleisrevolutie heeft dus geen ander resultaat gehad dan dit vrij poovere, dat de bestaande machtsv houdingen thans schuil gaan achter andere namen en leuzen, terwijl het wankel ev wicht, waarin de Oostenrijksche Bondslan- den verkeeren, nog in geen enkel opzicht is verstevigd. Het heeft de opmerkzaamheid getrokken, dat Starhemberg, nadat men hem in Wee nen deze poets gebakken had, nog eenigen tijd in Italië gebleven is en aldaar bespre kingen met Mussolini heeft gehad. Vermoe delijk is het ook de Duce geweest, die den overigens in politis niet zeer stabielen vorst tot een gematigde houding heeft geadvi- Heeft Schuschniggs zoo plotseling opge komen reis met deze voorafgegane bespre kingen verband en dient zij derhalve, om dit deel van het verleden te liquideeren, of is de strekking daarvan een geheel an dere? Wij neigen tot deze laatste opinie, mede in verband met geruchten, welke door een Britschen dagbladcorrespondent uit Weenen worden gemeld. Volgens dezen zegsman zouden er thans tusschen Rome en Berlijn opnieuw onderhandelingen gaande zijn met betrekking tot den status van tenrijk. Deze ongelukkige staat, die geen eigen koers blijkt te kunnen volgen, doch nu eens tegen Duitschland, dan weder tegen Italië aanvalt, om vervolgens weder onv wacht een zwaai te maken in de richting van de Kleine Entente, zou er vermoede lijk mede gebaat zijn, zoo men erin slaagde de regeeringsbasis te verbreeden, zonder dat t^en nochtans opnieuw aan de politeke partijen vrij spel gaf. Want naar bekend mag worden verondersteld, zijn de poli tieke machtsverhoudingen daar zóó, dat er geen behoorlijk bewind volgens parlemen tair systeem te herstellen is. Zou men ech ter, door een voorafgaand accoord tusschen de beide „beschermheercn" van Oostenrijk, namelijk Duitschland en Italië, tot een in tern compromis kunnen geraken, waarbij de huidige clericale regeering, die een fas- cistischen inslag heeft, met een twee- of drietal nat.-socialistische ministers werd uit gebreid, dan zou op deze manier wellicht iets zijn te bereiken, hetwelk op een bin- nenlandsche consolidatie geleek. Zoowel Berlijn als Rome zouden dan te Weenen een gelijkwaardigen invloed bezitten, zoo dat geen van beide het langer noodig zou vinden, aan dezen st^at behoorlijken ccono- mischen steun te onthouden, terwijl dit „fair play" in de toekomst tevens gelegen heid zou kunnen bieden, om aan de Donau tot verdere politieke zuivering en opkla ring te geraken. In dit licht bezien is het niet onmogelijk, dat Schuschmigg zijn Italiaansche „vacan tia" zal besteden, om zulk een internatio nale officieuse afspraak haar dsfinitieven .vorm te verleenen. Het blijft intusschen bij dit alles voorloo- pig nog kwestie van gissen. De Oostenrijk sche problemen zijn, mede met het oog op den geheelen Europeeschen status quo, van zeer d'elicaten aard. Het verbaast derhalve Weinig, dat zij, juist tijdens de beslissende momenten, in zeker waas van geheimzin nigheid blijven gehuld. pe „Queen Mary" te New-York Maar niet in record-tijd! Gistermiddag omstreeks kwart over drie ((Amerikaansche tijd) is de „Queen Mary" te New-York gemeerd. Honderdduizenden menschen waren samengestroomd om de aankomst van het luxe schip gade te slaan, terwijl een groot aantal vliegtuigen boven ide haven cirkelde. De door de „Queen Mary" op de over tocht gemaakte officieele tijd voor de ge- lieele reis bedraagt Aicr dagen, twaalf uur ten 2-i minuten en de gemiddelde snelheid 29.13 knoopen. Er ontstond bij het binnenvaren een hachelijk moment, toen een sleepboot met de „Oneen Mary" in aanraking kwam, en daardoor bijna omsloeg. Toen het schip de kade naderde, bemerkten de toeschouwers, dat een stuk verf nabij de waterlinie aan Stuurboordzijde was afgeschilferd. Het schip heeft gedurende de reis te kam pen gehad met mist, waardoor het zijn snelheid zeer aanzienlijk heeft moeten ver minderen. De „Queen Mary" heeft derhalve het door 'de „Normandië" gevestigde record niet kunnen verbeteren. Het „blauwe lint" blijft nog in Fransche handen. Volgens een bericht uit Parijs heeft de vNonuandic", die Pinkstermaandag uit New-York te Lc Havre is aangekomen, op het laatste deel van zijn reis 32 knoopen gehaald. Dit beteekent voor het I-ransche zeekasteel een nieuw record. De grootste tot dusverre behaalde snelheid bedroeg B1.55 knoopen. VAN ZEELAND WEIGERT DE KABINETSFORMATIE „Ik heb mijn steen bijgedragen" Thans Van der Velde aan de beurt De Belgische koning heeft een onder, houd gehad mot het hoofd der afgetre den regecring, minister Paul van Zee land, waarin hij heeft hem verzocht, een nieuw ministerie samen te stellen. Na dit onderhoud heeft de heer Van Zeeland verklaard, de opdracht tot kabi- nctsvonning niot kunnen aanvaarden. „Ik ben geen politieke persoon", zeide hij. De koning heeft li maanden geleden dé eerste maal een beroep op mij gedaan. Dr- toestand was ernstig; rampen waren in hei vooruitzicht. Ik heb toenmaals de opdracht uit plichtsgevoel aangenomen. Toen ik haar aanvaardde, deed ik dat voor een bepaalden lijd en voor hot vervullen van een taak, die ruim en zeer belangrijk was, maar teven: goed afgebakend. Welnu, die taak meen ;k als vervuld te mogen beschouwen Du betee- kent niet, dat ik het land als genezen be schouw en dat het niet weer kan instorten. Het is enkel genezende en ik hoop, da? men niet vergeten is, dat een genezende recht heeft op een bijzondere zorg. Hoe het ook zij. mijn vast voornemen was steeds mij ierug te rrekken na het debat over de bij zondere volmachten. Men heeft mij echter doen inzien, dat mijn plicht gebood mijn besluit eenigszins te verdagen, want een verandering in het bewind op dit oogenblik in heizicht der verkiezingen had schadelijk kunnen zijn voor hoi land wegens den zeer erns igen en buitengewoon ingewikkelden internationalen toestand. Thans evenwel zijn de verkiezingen ach ter den rug en de gegevens omtrent de po litieke verhoudingen zijn bekend. Ik heb mijn steen bijgedragen; anderen huLben nu her hunne bij ie dragen. Een beroep op Vandervelde? In politieke kringen gelooft men thans, dat de koning voor de kabinetsformatie een beroep zal doen op Vandervelde, den leider der Belgische Werkliedenpartij, welke de grootste Kamerfracrie heeft. Een Belgisch Volksfront? Op het Belgische socialistische congres is een zeer sterke strooming ten gunste van een gemeenschappelijk fronr moi de commu nisten gebleken. Zij scheen echter in hel Walenland sterker te zijn dan in Vlaande ren. Er zou reeds tot de vorming van een dergelijk bloc besloten zijn, doch de voor bereiding zou nog eenigen rijd vorderen. Zij zal dus niet van invloed zijn op de vorming van de nieuwe regeering. SCHUSCHNIGG REIST NAAR ITALIË Oostenrijk in wankel evenwicht! De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg is Zondagavond per trein uit Weenen naar Italië vertrokken, naar het heet'om aldaar een week rust te nemen. Vermoed wordt echter, dat hij contact zal zoeken met Mussolini en Suvich. Te Weenen wordt van officieele zijde ver klaard dat de reis van Schuschnigg, die van particulieren aard is, ongeveer acht dagen zal duren. Naar ter bondskanselarij verze kerd werd is het niet uitgesloten, dat de kanselier in een of ander deel van Italië een ontmoeting zal hebben met Mussolini. De onverwachte reis van den kanselier, die in politieke kringen te Weenen groote sen satie heeft verwekt, wordt aldaar in ver band gebracht met de jongste kabinets wijziging en den politicken toestand als gevolg van het uittreden van Starliemberg uit de regeering. Verder ook met de moge lijkheid binnenkort van een nieuwen pro- tcststap der kleine Entente wegens de in voering van den Bondsdienstplicht. Wat gebeurt cr te Weenen? De „Daily Herald" meldt, dat de Oosten rijksche bondskanselier dr. Schuschnigg stappen doet om den steun te verwerven zoowel van de nationaal-socialisten als van de arbeiders-organisaties. Dit was althans een gerucht, dat te Weenen in omloop was. Prins Starhemberg op zijn beurt, had even eens geprobeerd in contact te komen met de Duitscliers* maar deze poging mislukte. Om de nazi's voor zich te winnen, over weegt Schluschnigg in Juli een drietal „na tionalistische" politici in zijn kabinet op te nemen, n.l. prof. Srbik, Glaise-Horslenau Mannlicher, die op goeden voet staan met de nationaal-socialisten. Daar staat tegenover dat de Italiaansche gezant te Weenen, Preziosi, een persoon lijken brief van Mussolini aan Schuschnigg heeft overhandigd, waarin deze verzocht wordt niet de relaties met de nationaal- socialisten te willen verbreken, doch ze te willen versterken. Er gaan geruchten, dat Mussolini thans probeert met Hitier tot overeenstemming te komen in de Oostenrijksche kwestie. Om de arbeiders voor zich te winnen i Schuschnigg van plan zijn binnen het va- derlandsche front een speciaal „arbeids front" in het leven te roepen. Starhemberg zou Duitsche hulp hebben verzocht door bemiddeling van den Duit- schen gezant te Weenen, Von Papen, die, gemeld wordt, geweigerd zou hebben deze aangelegenheid te bespreken. Boerenonlusten in Spanje Twintig dooden, veertig gewonden Bij boerenonlusten in de Spaansche pro- ncie Albacele zijn twintig boeren gedood cn veertig gewond. De Incidenten ontston den als volgt. Bewoners van bet dorp Veste hadden een landgoed in bezit ge nomen cn daarop meer dan 12000 pijnboo- men omgehakt De guardia civil verrichtte verscheiden arrestaties, maar toen de ar restanten werden weggeleid, overviel een menigte van ruim 1500 personen de politie beambten, die daarop ter zelfverdediging van hun vuurwapenen gebruik maakten. Er ontstond een vuurgevecht van ruim vier uren. Wellicht is het aantal slachtoffers nog gronler, want de botsing vond plaats in het open veld en het duurde gcruimen tijd voordat de orde was hersteld. Een zomerjurk een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA ZONNEBRU1N bronst en bruint Uw huid prachtig. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct. DE ONRUST IN PALESTINA De toestand nog zeer gespannen Ook de communisten komen in actie Arabische benden blijven aanvallen dopn op politiepatrouilles en, hoewel minder vaak. op soldaten. Een Britsch politic-agent is aan den schouder gewond bij een botsing in de nabijheid van Bccrsjeba. In een dorp bij Nabloes zijn Scliotsche soldaten aange vallen; door het vuur der Hooglanders werd een Arabier gedood, terwijl twee aan vallers verwondingen opliepen. Bij Jeruzalem heeft de politie het vuur geopend op een bende, die een Joodsehc autobus had beschoten. Hier werd een Ara bier gewond en gearresteerd. In verschillende aanplantingen zijn weer verwoestingen aangericht Te Jaffa zijn drie bommen geworpen. De troepen antwoordden met geweervuur, waardoor twee personen zijn gedood en één gewond. Overal worden troepen met bommen en geweerschoten aangevallen. Te Foelkareni heeft de politie, toen zij werd aangevallen en het vuur bantwoordde, een Arabier ge- Te Nabloes en Jenin zijn de telefoonlijnen doorgesneden. In de Arabische plaatsen in Palestina en Transjordanië zijn tal van wapens in be slag genomen; talrijke arrestaties jn ver- De Arabieren gematigder? Het Arabische stakingscomité fe Nabloes heeft een manifest gepubliceerd, waarin iedere gewelddaad wordt afgekeurd, en aanvallen op de politie of het leger worden afgeraden. Deze geste doet hopen, dat de gematigde elementen weer de overhand krijgen, en de Arabieren ertoe zullen kun nen bewegen, een meer verzoeningsgezinde houding aan te nemen. De mandaat-regeering De mandaten-commissie te Genève heeft het rapport der Britsche regeering bespro ken omtrent de toestand van Palestina en Transjordanië- In dit rapport wordt verklaard, dat dr Joodsche immigratie voor de eerste 5 maanden van 1930 minder is, dan die in de overeenkomstige maanden van 1935. De Britsche vertegenwoordiger wenschte naar aanleiding van de huidige gebeurte nissen de continuïteit der Britsche politiek in de onder Engelsch mandaat staande ge bieden te bevestigen en deelde mede, dat na het herstel van de orde een commissie zou worden benöènid. wélke een onderzoek zou instellen naar de oorzaken, der wan ordelijkheden en de klachten der Arabieren en Joden. Communistische pamfletten Onder de Britsche troepen zijn pamflet ten verspreid waarin de militairen worden aangespoord tot muiterij. Deze pamfletten zijn onderteekend: „centraal comité van «le communistische partij in Palestina". Ontler de Joden zijn eveneens communis tische pamfletten in het Hebreeuwsch ver spreid, waarin de Joodsche arbeiders wor den -aangespoord de Arabische staking te steunen tegen het „imperialisme en Zionisme". In een vergadering hebben de Arabische burgemeesters van Jaffa. Nabloes, Ramleh. Lydda en Hebron besloten, dat de openbare diensten zooals watervoorziening, licht on reinigingsdienst zullen worden gestaakt. Op de vergadering behielden de extremisten de erliand. Men weet nog niet of ook Jeru zalem en Haifa hierdoor zullen worden aangetast. Te Jaffa zijn een Arabische vrouw en een man gedood door het vuur van politie cn militairen toen met mitrailleurs werd geschoten op arabische scherpschutters. Uit verscheiden districten wordt gemeld, dat op militairen is geschoten. De Britsche hooge tommïssavis in Egyplc. Sir Miles Lamp son, zal binnenkort naar Londen vertrekken, om met de Britsche re geering de Egyptische voorstellen te bespre ken. welke 'n verdrag tusschen Engeland en Egypte beoogen. Deze verrassende reis word: iir de Arabische pers gunstig beoordeeld en als een teckcn voor een op handen zijnde overeenstemming opgevat Men neemt aan. dat Lampson het Foreign Office wil overre den tol' grootcrc concessies. Hierbij wordt ook herinnerd aan liet plotselinge vertrek naar Londen van Lord Allcnby tijdens de onderhandelingen in den winter van 1922, hetwelk geleid heeft tot de Egvplische on afhankelijkheid:/, erklaring in 1922. Uit Abessinië HET ZWEEDSCHE ROODE KRUIS Een vliegtuig heeft het kamp ontdek? van liét Zweedsche Roode Kruis. Het bevindt zich nabij den berg Iladakumbi, op 150 K M. va Dolo. EEN AANVAL OP DESSIE? Volgens geruchten in DjiboetI zou de vroe gere gouverneur van Wollo. Ras Recede, met zijn troepen, wien het daarna geluk? moe; zijn, zich geruimen tijd voor de Italia nen verborgen te houden, op 21 Mei een ver rassenden aanval hebben ondernomen op Dessié. Hierbij zou het den Abessijnen ge lukt zijn drie Italiaansche bommenwerpers op liet vliegveld van Dessié te vermelen. Verder word? hier verteld dat sterke Ita liaansche trocpen-afdeelingen uit Harrar en Diredawa op marsch zijn gegaan naar Addis Abeba. Toenemende Chineesch- Japansche spanning Volgens berichten van Chineeschë zijde is d'e spanning tusschen dc Chineezen en Japanners in het noorden van China sterk toegenomen. Soeng Tsje Jocan heeft in principe de autonomie van Hopei en Tsja- har goedgekeurd, doch hij behoudt zich de toepassingsformule hiervan voor. De voor zitter van de commisssie voor buitenland sche zaken van den politieken raad is naar Tokio vertrokken, om namens Soeng de bemiddeling van zekere Japansche per soonlijkheden te verzoeken. Verder wordt een vertegenwoordiger van Tsjang Kai Sjel? elk oogenblik te Peking verwacht. Het schijnt, dat de Chineeschp autoriteiten de zaak willen trainceren en vreest, dat de Japansche militairen een oplossing willen forceeren. Een Amerikaansch poütiedrama Een zekere Wilfred Lindsay, die uit eer: Amerikaansche gevangenis was ontsnapt, na een kapilein van de wacht en zijn vrouw te hebben gedood, heeft zichzelf neergeschoten, nadat hij door dc politie was ngeld en hij het vuurgevecht nici lan ger kon volhouden. Gedurende de dagen, dat hij in vrijheid was. heeft hij de politie twee keer op een dwaalspoor weten te leiden, door een van zijn achtervolgers te overmeesteren en met hen van kleeren te verwisselen. Op den vooravopd van Pinksteren heeft :ich bij Kohlscheid (nabij de Nederlandsche grens) een ontzettend ongeluk afgespeeld In een woonwagen woonde een 32-jarige man met zijn vrouw cn vier kinderen. De ouders hadden den woonwagen des avonds •erla'en en zich naar Kohlscheid hegevpn Toen de kinderen all-en waren, brak dorr nog onopgehelderde oor/aak brand uir. Bin nen enkele oogenblikken stond de geheele wagen in brand. De vier kinderen werden een prooi der lammen, voordat hulp kon worden gebo den, GEMENGD NIEUWS VAN TIEN METER HOOGTE GEVALLEN Missionaris na ongeluk overleden Zaterdagmiddag is bij 'het verrichten van werkzaamheden aan den gevel van het Missiehuis van de missionari*sen van het Heilige Hart te S t e i n, de eerw. broeder Joh. Berkelman, van een hoogte van ruim tien meter omlaag gestort. Hij werd be wusteloos en ernstig gewond opgenomen Enkele uren .na het ongeluk is het slacht offer, zonder bij kennis te zijn gekomen ovp rieden. Een tragische omstandigheid is, dat d5 broeder juist dezen Zaterdag 5S jaar was geworden. JONGETJE VERDRONKEN De 6-jarige jongen J. G. E., wonende aan den Lenteweg, te Den Haag, is in het water van de Laakhaven langs den Viaduct weg geraakt, doordat hij te dicht langs den kant liep. He 27-iarige J. van B., wonendi aan den Viaductweg. wien door kinderen de plaats gewezen werd, waar het ongeluk was gebeurd, sprong gekleed te water, docli zijn reddingspogingen hadden geen succes Het lijk van het jongetje is later door een agent van politie met een dreg opgehaald ERNSTIG TRAMONGELUK Te Amsterdam is op de Munt een 23- [jairigë dame uit een tram gevallen. Zij bleef (bewusteloos liggen. In het binnengasthuis, waar zij heen werd gebracht, werd schedel breuk geconstateerd. KANO OMGESLAGEN In het N. Hollandsch kanaal bij de Krijt- molen is een kano, waarin twee meisjes za ten. omgeslagen. Door dadelijk toegeschoten hulp .voornamelijk van een lid der Amster- damsche reddingsbrigade, waren beide dren kelingen spoedig gered. VERDRONKEN Vrijdagavond werd langs de Vliet aan den Maasdijk onder de gemeente Naaldwijk heerenrijwiel gevonden, waarop een m kaartje was bevestigd. Toen niemand zich kwam aanmelden, informeerde de Naaldwyk- sche politie bjj haar collega's te Rotterdam, waar werd medegedeeld dat iemand vei werd. Naar aanleiding hiervan is de politie te Naaldwijk gaan dreggen en Zaterdagmid dag werd in de Vliet het lijk van den 30- jarigen C. D. R. uit Rotterdam opgehaald. Vermoed wordt dat de man Vrijdagmiddag, toen hij over den Maasdijk fietste, door een toeval is getroffen en daarna den dijk is afgereden, waarna hij in de Vliet terecht kwam. Te Amsterdam is bij de Willemsluizen het lijk opgehaald van een 65-jarigen man, die reeds eenige dagen vermist werd. WEDEROM BRAND TE EINDHOVEN In den nacht van Zondag op Maandag te omstreeks twee uur ontdekte een der omwo nenden brand in den kruidenierswinkel van J. v. d. Laar, Kleine Berg 18b te E i n d h o- v e n. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds uit het dak. Na twee uur hard werken was het vuur gebluscht. Uit het onderzoek is gebleken, dat de brand in de keuken is begonnen. Vandaar baanden de vlammen zich een weg langs de trap naar boven. Behalve keuken' en trap is een ge deelte van de bovenverdieping door het vuur vernield, terwijl voorts een gat in het dak is gebrand. Overigens is er aanzienlijke wa terschade aangericht. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De bewoners waren naar België op reis gegaan. De schade wordt door verzekering gedekt. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR Op den Rijksstraatweg GroningenAssen onder Vries heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer C. Batenburg uit Gronin gen en den 25-motorrijder G. Walles uil Groningen. De heer Batenburg had twee auto's voor zich en in plaats van te stoppen is hij beide wagens gepasseerd, juist toen van de andere zijde de heer W. naderde. Een botsing was onvermijdelijk. De heer W. en de duorijdster, de 27-jarige G. Mossel, even eens uit Groningen, werden van het rij wiel geslingerd. De heer W. werd met een arm- en beenbreuk naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Mei. M. bekwam een hersenschudding en een wonde aan de knie. Zij werd naar het R.K. ziekenhuis te Groningen vervoerd. De motor fiets werd ernstig beschadigd. De auto van den heer B., die ongedeerd bleef, is in beslag genomen. INBRAAK IN EEN KIOSK In den loop van den nacht is ingebroken in de courantenkiosk op den hoek van Hoo- gewal en Princessewal te Den Haag. Men heeft zich door verbreking van het slot toe gang weten te verschaffen tot het afgesloten gedeelte der kiosk. De buit was niet gering. Een groot aantal tramzegels tot een waarde ongeveer 300 en 250 aan contant geld werden medegenomen. Er is nog geen spoor van de daders gevonden. ITER- en WAT CRITERIUM f A dn.) Verschillende ongelukken met doodelijke afloop Dc Pinksterdagen zijn weer voorbij. Velen hebben, ondanks het soms niet zoo erg aangename weer, genoten va.n de vrij dagen. die ze hadden. Enkele toogdagen van jeugdorganisaties op verschillend terrein zijn gehouden, velen zullen de vrije dag hebben benut om familieleden te bezoeken of een dag in de vrije natuur tn te gaain, kortom, talloozen hebben vreugde en genot gesmaakt Helaas, het drukke verkeer, dat op dagen als deze de wegen onveilig maakt, heeft ook nu weer zijn slachtoffers geëischt. Naast de vreugde, het pleizier van velen, het ver driet van enkeTen. Meerdere ongelukken met ernstige of doodelijke afloop moeten weer gemeld worden. Droevig is daarbij wel, dat één ongeluk naar alle waarschijn lijkheid te danken was aan een bestuurder, die onder de invloed van sterke drank verkeerde en deswege door de politie in hechtenis werd genomen. Een sombere rij van ongevallen, welke hier volgt..». GECOMPLICEERDE AANRIJDING Zes gewonden, drie vernielde auto's Op den Rijksstraatweg Amersfoort-Utrecht te Soesterberg heeft een ernstige aan rijding plaats gehad, waarbij niet minder dan zes personen werden gewond en drie auto's werden vernield. Een vrachtauto, bestuurd door G. uit Bun schoten, reed in de richting Amersfoort, ge volgd door een personenauto. In de tegen overgestelde richting reden twee personen auto's. waarvan de achterste, bestuurd door den heer U. uit Rotterdam, de voorste wilde passeeren. Hiervoor was echter te wei nig ruimte, zoodat de auto, bestuurd door den heer U., de vrachtwagen aan het linker voorwiel greep, waardoor deze langs een vii tal boomen schaafde, vervolgens een heelen slag om maakte en met het front in de rich ting kwam te staan, vanwaar hij komen. De aanrijdende auto van den heer U. kwam aan de linkerzijde van den weg tegen een boom tot stilstand. De auto, welke achter de vrachtauto had gereden, trachtte door ver naar linkw uit te halen, aan de bot sing te ontkomen, doch was er niet op be dacht. dat de vrachtwagen aan de linkerzijde van den weg terecht zou komen. Hij reed pardoes tegen dezen vrachtwagen op en werd totaal vernield. De inzittenden i vrachtwagen kwamen allen met den schrik vrij. Uit de andere auto werd een dame door de ruit geworpen en liep vrij ernstige ver wondingen op. Nog een vijftal andere perso nen bekwamen min of meer ernstige ver wondingen. Allen zijn naar het St. Eliza- betsgasthuis overgebracht. De drie auto's moesten per kraanwagen worden opgeruimd. De eerste hulp werd verleend door een aan bal verpleegsters uit een padvinderskamp te Soesterberg en de concierge van het gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond. AUTO IN HET WINSCHOTERDIEP Zes personen aan den dood ontsnapt Zondagmiddag te omstreeks twaalf uur is een personenauto door onverklaarbare oor zaak in het Winschoterdiep bij Sappe- meer gereden. De zes inzittenden zijn er gelukkig in ge slaagd zich uit den wagen te werken. Zij konden door handreiking van toegeschoten voorbijgangers worden gered. Het gezelschap bestond uit ds. de Wit, voorganger der Lu- thersche gemeente te Stadskanaal en vijf jongelieden van 17 tot 20 jaar. Zij waren op weg naar Leeuwarden, om daar een ver gadering bij te wonen Bestuurder was de heer P i n k s tr uit V -> e n d a m, die bekend staat als een uitstekend chauffeur. Nadat de drenkelingen van droge kleeren waren voor zien, hebben zij zien naar huis begeven. De auto reed met een matig gangetje, geveer dertig k.m., over den nogal gladden asphaltweg, waarbij men het kanaal aan d« linkerhand had. een gegeven moment raakten de wie len den trottoirband rechts, waarop de be stuurder naar links stuurde. Waarschijnlijk heeft hij het stuur te ver doorgehaald want de wagen zwenkte plotse ling over dr-n zes meter breeden weg naar den waterkant, vloog tegen een boom, om vervolgens den oever af te glijden en diepte te verdwijnen. De wallekant is ter plaatse vrij steil en ongeveer anderhalve meter hoog. De auto zonk na een zwaren plon3 gpheel onder de oppervlakte weg. Een gelukkige omstandigheid bleek te zijn. dat 7agen eerst met den boom in aanraking was geweest, want door de botsing was het rechte-portier open gesprongen, terwijl de achterzijde van het voertuig opengescheurd werd. De heer de Wit trad onmiddellijk handelend op. Hij trok en duwde alle inzit tenden den wagen uit en wist ook zichzelf te bevrijden. In den tijd van een oogenblik waren allen boven water gekropen, waarna zij door toegesnelde voorbijgangers en omwo nenden op den wal werden geheschen: ook men dadelijk met een ladder komen aandragen, aan welk reddingsmiddel de drenkelingen zich konden vastklampen. Geen der inzittenden van de auto werd gewond. Zij waren alleen door en door nat, dnch in het café van den heer van Alteren. juist legenover de plek van het ongeluk ge logen, kwam men spoedig weer op zijn ver haal. DOODELIJK ONGEVAL De 58-jarïge mej. G. Lotte uit de Eerste Kiefhooksiraat is te Rotterdam op het coniplein door een taxi aangereden. Met schedelbasisfractuur en inwendige kneu zingen is de vrouw door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zij bij aankomst bleek tè zijn •erleden. Twee ernstige ongelukken te Valkenswaard Een doodc, drie gewonden Gisteravond omstreeks zeven uur reed de heer Vermeulen uit Westerhoven op den Rijksweg van Valkenswaard naar de Belgische grens de aldaar fietsende jongens Smits en Geurts met zijn auto aan. De wagen sloeg over den kop en bleef langs de weg liggen. De bestuurder werd licht ge- wond. Van de beide jongens werd de lö. jarige Smits zeer ernstig gewond. Hij werd naap het St. Carolus ziekenhuis te Valkens* waarr, overgebracht, waar hij gisteravond Iaat is overleden. De andere jongen, de 16- jarige Geurls, werd licht gewond. Als oor. zaak van het ongeval is uitgemaakt, dat de trappers van de fietsen in elkaar raakten, waardoor de jongens voor de auto kwamen te vallen. De auto is geheel ver- Enkele uren tevoren was op dezelfde weg het driejarig zoontje vaji denl landbouwer Teunissen uit Valkenswaard dat bij het spelen den weg overstak, door een Belgische auto aangereden en zwaar gewond. Het jongetje is naar het St. Carolusziekenhuis overgebracht. Zijn tóestand is hoogst ern stig. De auto reed tegen een boom en werd bijna geheel vernield. De bestuurder bleef ongedeerd. VIERMAAL OVER DEN KOP GESLAGEN EN IN BRAND GEVLOGEN Negen inzittenden aan den dood ontsnapt Een te Roosendaal thuis behoorende groote personenauto kwam over den rijks straatweg te Culemborg uit de richting Den Bosch. Op een gegeven oogenblik haalde de auto een boer in. die met een handkar midden op den weg reed. Docrdat deze man nk' tijdig uitweek, raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt en raakte de wa gen, waarin negen personen, t.w. zeven uit Roosendaal en twee uit Culemborg, waren gezeten, aan het slingeren. De auto kwam in den berm van den weg terecht, sloeg vier maal over den kop en vloog daarna in brand. Omwonenden kwamen spoedig toesnellen. Terwijl eenigen met behulp van brandblusch apparaten de vlammen bestreden, trapten anderen de ruiten van de auto in om de in zittenden te bevrijden. Hoewel allen kwets uren hadden opgeloopen, slaagde men er wonder boven wonder in de zeven heeren en twee dames uit het brandende wrak te trek ken. Het negental is naar een der ziekenhui-' zen vervoerd, waar de geneesheeren een on derzoek instelden naar den aard der beko men verwondingen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Aanrijding met doodelijken afloop Op den asphalt-betonweg B e i 1 e nW e s- terbork is de 55-jarige landbouwer J. Timmer uit laatstgenoemde plaats, die vroeger schaapherder was en daardoor beter bekend is als scheper Jan, bij het oversteken van de straat door een auto. afkomstig uit de garage Kleistra, uit Oud-Schoonebeek, overreden. De man werd ernstig gewond naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen vervoerd, waar het slachtoffer den zelfden nacht is overleden. WIELRIJDSTER VERONGELUKT Gistermorgen omstreeks half tien is mej. J. Pool uit Amsterdam, die uit een zij weg komende den rijksstraatweg op fietste hetgeen verboden is met haar rijwiel in volle vaart tegen een passeerende auto gebotst. Zij bleef bewusteloos liggen. Met een ernstige hoofdwonde, een beenbreuk en inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" overge bracht. AUTO VAN EEN DIJK GEREDEN Sterke drank in het spel Gistermiddag reed een auto, waarin drie dames en twee heeren waren gezeten, in volle vaart van de ongeveer zes meter hooge ÏJsseldijk af bij T e r w o 1 d e. De auto sloeg drie maal over den kop en werd ernstig be schadigd. Het bleek, dat de inzittenden er be trekkelijk goed waren afgekomen. Zij had den slechts schaaf- en snijwonden opgeloo pen, terwijl bij een der dames een lichte hersenschudding werd geconstateerd. Het auto-ongeiuk is te wijten aan overmatig ge bruik van sterken drank. De bestuurder, ze kere W. uit Wapenveld,, is door de politie in hechtenis genomen. DOODELIJK ONGELUK TE DEN HAAG Op den Bezuidenhoutscheweg te 's-G r a- venhage is een ernstig auto-ongeluk ge beurd. De 20-jarige student G. W. F. S. uit Leiden reed daar met zijn auto in snelle 'aart. In een der bochten verloor hij de macht over zijn stuur, waardoor de auto van den weg raakte en over den kop sloeg. De jongeman werd ernstig gewond. De ge neeskundige dienst vervoerde hem naar het iekenhuis, waar hij eenigen tijd later aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. ERNSTIGE AANRIJDING Op den rijksweg 's-HertogenboschNiime- :n is een ernstige aanrijding voorgevallen. Het negenjarig zoontje van de familie vSn den Draad uit Ge ff en, dat achter een rijdende vrachtauto wa<= gaan hangen, wilde onverwacht den wég oversteken, naar de woning van 7;in grootouders, toen juist uit de richting Niimo^en een personenauto na derde, waarvan de chauffeur ondanks zeer krachtig remmen, een aanriiding niet m°er kon voorkomen r>" trnqao werd met zeer istige de grootouders binnengedragen. Dr. Verbeek uit Oss. die telefonisch werd ontboden, con stateerde een zeer ernstige hersenschudding. Men vreest voor het leven van den jongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2