,31 ir tuur geihsdje ÖTuurnut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken PINKSTEREN BOUWWERKEN abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Pe' 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.5( Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 30 MEI 1936 15e Jaargang No. 5793 Eendrachtig in afwachting „Het hart omhoog; wij vieren 't heuglykst feest; de blyd§te dag, die immer is geweest"; aldus begint één der Evangelische Pinksterzangen. Maar wat de Kerk op Pinksteren zingt, dat is voor de wereld gansch en al onbe grijpelijk. Geen hoogtijdag, waarmee de ongeloovige zooveel moeite heeft als met die van Pinksteren. Hoogstens weet men er van te maken, dat dii feest ons leert om zacht en deemoedig te zijn, de naastenliefde te betrachten' en geestelijke overpeinzingen niet als waardeloos te verwerpen; de mystiek heeft ook haar rechten. Het gevaar van deze levensbeschou wing treedt in onze dagen wel zeer dui delijk op. Verre van het godsdienstig leven te verachten hoewel men lie ver spreekt van een religieuse stem ming openbaart zich in breede krin gen een begeerte naar vrome overpein zingen en troostend of verdoovend sen timent. Dat is anders geweest. Er waren tyden, dat geestigheid, by voorkeur met een ironisch tintje en gaarne ten koste van de waarheid der Schrift meer geliefd was dan de geestelijke medita tie. De consekwentie er van was de spotzucht, welke Petrus op waardige, maar zachtmoedige toon, afwees. Toen deze caricatuur van de werking des Heiligen Geestes hart en gemoed onbevredigd liet, probeerde men liet met de geestrijkheid, welke al spoedig oversloeg in intellectualisme en ver-, heerlijking van de aan niets gebonden' wetenschap, die de menschèn waarlijk vry zou maken. Grootter knechtschap bleek echter niet mogelijk en de vrije wetenschap voerde al spoedig tot onderworpenheid aan hypothesen en axioma's, waarvan men de waarheid onbewezen aannam om op deze vlottende kwasi-wetenschap nog wankeler stelsels te bouwen. Het fiasco der valschelyk dusge naamde wetenschap is in onze dagen grooter dan ooit. Het eenige wat zy wist en weet te bereiken vertoont machtig veel gelijkenis met de wonder kracht der Egyptische toovenaars: zij konden de plagen wel verzwaren, maar niet tegengaan. En zoo kwam de menschheid weer terecht bij de meditatie in haar talloos vele bedenkelijke vormen van on- en bijgeloof en in sommige gevallen ook bij de vrome levensbeschouwing, welke zelfs de Bijbel een plaats in de opvoe ding gunt, mits de mensch maar be hoorlijk in zijn waarde gelaten wordt. Christely k-communistische maatschap pij in 't klein? Wie zoo spreekt, staat oppervlakkig sterk; maar hij ziet één, hij ziet de be slissende factor over het hoofd, waarop de Schrift volle nadruk legt: Zij waren eendrachtig bijeen in afwachting, dat de Trooster, de Geest der Waarheid komen zou, welke de Heiland, voor Hij ten hemel voer. hun toegezegd had. Neen, geen eendracht en broeder schap met negeering van de godsdienst, maar juist met inschakling van de eenig ware belijdenis, welke Jezus Christus gepredikt, door Zyn dood be krachtigd en door Zijn Opstanding en Hemelvaart bevestigd had. Het is vooral deze opbloei van in de grond der zaak toch eigenwillige vroomheid, welke we als een der groot ste gevaren van onze tijd moeten on derkennen, zal de gemeente van Chris tus, in welke kerkformatie ook ver- eenigd, niet haar geestelijke weerkracht inboeten door wereldgelijkvormigheid, welke het niet in ruwe vermaken en tergende zonden, maar in ernstige levenswandel zoekt. En by dit laatste mogen we dan vooral geen geestelijk bedrog of huiche larij veronderstellen; integendeel heb ben we toe te geven, dat het blijft, zoo als het immer wasvele kinderen Gods wier slordige levenswandel anderen af stoot, kunnen een voorbeeld nemen aan de goede werken van hen, die buiten staan. Maar deze erkenning geeft meteen aan, dat het gevaar voor wereldgelijk vormigheid grooter wordt, naarmate maatschappelijke deugden meer beoefe naars vinden. En al te licht komt men er dan toe om het oor te leenen aan de lokstem, welke menschenliefde en een dracht aanbeveelt, doch niet gebaseerd op de gerechtigheid, welke Christus verworven heeft. Terwyl we dit schrijven wordt onze aandacht nog gevraagd voor een Ver- eeniging, welke zich ten doel stelt, „onder alle menschen een vriendschap pelijke verhouding te doen ontstaan, met waardeering van elkanders ideeën en idealen, en zóó langs het pad der Vriendschap de top 'te bereiken, „De Vrede". Zy gaat hierbij uit van de idee, dat de menschheid één groote broederschap is, niet gescheiden door maatschappe lijke positie, godsdienst, nationaliteit of kleur.'' En. indien we schouderophalend deze beweging gadeslaan, dan vraagt mer ons of het streven naar broederschap en eendracht dan niet schoon is en goed? Wordt van de discipelen van Jezus niet gezpqrd, dat zü allen „een drachtelijk" bijeen waren en groeide uit die gemeenschap niet de eerste j Hier gaan nu de wegen uiteen. Hu manisme en altruïsme zijn bestaanbaar buiten het ware geloof in Christus en Zyn werk, en hebben recht op onze waardeering als vruchten van Gods al- gemeene genade; maar zy brengen niet „eendrachtelijk" bijeen om den Heili gen Geest biddend te verwachten, want dat mysterie verstaat, bemint en be geert men niet. De eendracht, die Gods Woord als onfeilbare waarheid des le vens aanvaardt, brengt tegenover de wereld juist de scheiding. Onze ouden zeiden, met verwij zing naar de bekende profetie van Joël„In de dagen van den Messias zal de huis houding van den Heiligen Geest op| aarde beginnen en voortgaan tot het einde der eeuwen". Een treffelijk beeld, voorwaar. Een huishouding is een afgesloten geheel en zoo zyn er thans in de wereld twee huishoudingen: één welke bestierd en bestuurd wordt door den Geest van Christus, die woning maakte in Zijn gemeente; één, waarin zijn heer schappijen leiding niet geduld worden. O ja, dan betreuren wij het wel, dat zy, die door de toebrenging des Geestes behooren tot de eenige heilige huishou ding, zich afscheiden in verschillende kamers, maar ondanks dat twijfelen wy aan de uiteindelijke eenheid niet, al laat de eendracht hier zoo veel te wen- schen over. Want in alle kamers wordt eenzelfde loflied gezongen van den geest dei- waarheid, die het hart vernieuwt en de levenswandel heiligt. In den nieuwen mensch brandt het vuur des Geestes daarom straalt hy licht en warmte uit, daarom eischt hy alles op voor zijn Koning, wiens rijk komen zal: Trots alle macht zal God Zyn zetel stichten 't Geloof verbeidt. Dat elk Hem eere geve Hem hulde doe en juichde Koning leve In eeuwigheid. MOOI EDE - 'T HOVEKF CHR. RUST- en VACANTEEHUIS Rustig en mooi gelegen op den Paaachberg. vlak bij de bosschen. Pracht-omgeving. XfiV». 1uke? en. verznrK'nn- Bill. cond. voor tijdelijk en doorl. Vraagt Prospectus en int.: Zr. KOOL Oude Arnhemsche weg 19 - Telefoon 602 (Adv.) RAAD VAN NED. INDIE De heer C. van den Bussche tot vice-president benoemd Bij K. B. Is benoemd tot \jce-president van den Baad van Indië de heer C. van den Bussche. thans lid van dien Raad; is be noemd tot lid van den Raad van Indië dr. F. H. Visman. thans regeeringscommissaris voor de bestuurshervorming; en is eveneens benoemd tot lid van den Raad van Indiè de heer J. H. B. Kuneman, thans gouver neur van Oost-Ja va. Slooping van visschersvaartuigen Het beschikbaar gestelde bedrag verhoogd tot f50.000 De Minister van Landbouw lieeft, zooals men weet, een bedrag van f 20.000 beschik baar gesteld om het sloopen van zee- en kiistvisschersvaartuigen te bevorderen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is onder leiding van de daartoe ingestelde sloopcommissie het sloopen krachtig aan gevat, zoodat het ter beschikking gestelde bedrag van f20.000 thans vrijwel is uitgeput Aangezien nog veel aanvragen om een sloop- premie te bekomen bij de commissie in be handeling zijn, is het bedrag van f20.000 dezer dagen verhoogd tot f50.000. Landbouwhypotheken De Tweede Kamerleden van Dijk, Schwartz Lovink, Bierema, Schilthuis en van den Heuvel hebben een amendement ingedieud op het wetsontwerp bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypo- theek- en pachtovereenkomsten. Ter toelichting wordt opgemerkt: De voorstellers zijn van oordeel, dat het wetsontwerp zich behoort te beperken tot die landbounwers wier hypothecaire en an dere schulden zijn ontstaan, althans nage noeg geheel zijn ontstaan, in verband met de verkrijging of de uitoefening van hun landbouwbedrijf en die deze schulden tengevolge van de in het landbouwbedrijf bestaande huidige omstandigheden niet volledig kunnen betalen. Wie uit anderen hoofde schulden gemaakt heeft, behoort zich niet op de regeling in dit ontwerp te kunnen beroepen. DISCONTO VERHOOGING NEDERLANDSCHE BANK Van 2*/a op 3% Gevolg van de zwakke tendens voor de Fransche Franc Met ingang van 30 dezer, heeft de Nederlandsche Bank haar rentetarie ven met 1 percent verhoogd, waarbij liet wisseldisconto van 2'/ó percent op 3Y2 percent is gebracht. Deze maatregel kwam niet onverwacht. Het verloop van de wisselmarkt in de laatste weken, waarbij zich in het bijzonder een zwak ke tendenz voor den Franschen franc openbaarde, deed de vrees opkomen, dat de Nederlandsche gulden, wel eens niet geheel buiten scliot zou kunnen blijven. In den innerlijken toestand van ons natio nale ruilmiddel is £een veradering gekomen maar de kapitaalvlucht uit Frankrijk resul- teerenoe in een gestadige vraag naar Brit- sche ponden en Amerikaansche dollars, I bleef uiteraard niet zonder invloed op do positie van den gulden op de internationale wisselmarkt. Het particuliere disconto, dat zich den laatsten tijd in de nabijheid van het officieele disconto had bewogen, deed de meening postvatten, dat er niet zoo heel veel zou behoeven te gebeuren, om de Neder landsche Bank te doen besluiten haar rente tarieven tc hei-zien, niet het minst omdat de valuta's van enkele landen, waarvoor onze centrale ere die tinstelling goud voor export afgeeft, zich In de onmiddellijke omgeving van'het gouduitvoerpunt bewogen. Verleden week had de Nederlandsche Bank reeds goud afgestaan, want blijkens de bank staat opgemaakt per 25 Mei, was haar f goudvoorraad met 14.200.000 verminderd- tót 630 millioen. Gister werd door enkele munteenheden het punt bereikt, waarop goud op loonende basis andermaal kon worden uitgevoerd en de Nederlandsche Bank heeft zich dan ook wederom goud zien ontgaan. Teneinde dezen export niet te verge makkelijken heeft onze circulatiebank naar het klassieke middel gegrepen en de discontoschroef een flinken slag aangedraaid. PINKSTERFEEST Joh. ÏU 1516. aWjertentitprijjen: Van I tot 5 regel»1.177, Elke regel meer0227» Ingezonden Mededeelinge® van 1-5 regels2.30 EJke regel meer045 Voor 'net bevragen aan '1 bureau V wordt berekend0.10 Vanwege Pinksteren zal ons blad Maandagavond a.s. niet verschijnen Als in ons hart geen smart om 's 1 In onze ziel niet viel de di Omdat wij Gods gebod vergaten, ja verachtten, Hoe zullen ivij dan blij den grooten Trooster wachten1? Als Christusbloed de gloed van 's Heeren gramschap breekt Als Christus' hand de brand der liefde in ons ontsteekt Als Christus' kruis ons huis den Heere wilde wijden Zal op Zijn feest Gods Geest ons met Zijn troost verblijden. Beloofde Trooster! troost o'iis, als wij zijn bedroefd. Wek in ons hart de smart omdat de Heiland toeft, Omdat wij Zijn gebod vergaten, ja verachtten. Doe ons verblijd de tijd van Christus' komst verwachten. De superieure school voor J technisch briefonderwijs Bouwkunde. Waterbouwkunde. Werkfuigbouwk.. Electrofechn. Radio». Chemische Techniek I Prospectus 2 kostaleos PBNA - ARNHEM 7Adv.J (Nadruk verboden.) LEO LENS. Ondertusschen heeft het toch' nog enkele weken geduurd, alvorens de Nederlandsche Bank. het voorbeeld van de Fransche zuster instelling heeft moeten volgen. De daling van den gulden op de internationale wissel markt is niet anders dan het gevolg van de situatie in Frankrijk, te voorschijn geroe pen door de overwinning der linksche par- tyen bij de jongste Fransche kamerverkie zingen en oe daarmee verbandhoudende vlucht uit den Franschen franc. In dt opzicht is het Fransche ruilmiddel op het oogenblik geen prettigen koppelge- noot. De politieke en monetaire toestand hier te lande verschilt hemelsbreed bij dien xan Frankrijk. Maar Nederland en Frankrijk behooren beiden tot de landen die aan aen gouden standaard vasthouden en daarom wordt de gulden tegen wil en dank vaak m de pinkelen van oen franc betrokken. Het wisseldisconto hier te lande is bijna vier maanden op 2Vz gehandhaafd kunnen blijven. Sedert 9 September 1935, toen het wisseldisconto weer op 6 percent werd gé bracht, zijn de wijzigingen als volgt ge weest: 17 October 5 pet.; 22 October iV2 pc; 5 November 4 pet.; 14 November 3% pet.; 16 Januari 3.5 pet.; 4 Februari 2y2 pet Dakpannen voor de Oesterkweekerij F 10.000 beschikbaar gesteld Minister van Landbouw heeft bepaald dat uit het Landbouwcrisisfonds onder be paalde voorwaarden een bedrag van f10.000 ter beschikking van de Ned. Visscherij Cen trale wordt gesteld, teneinde dakpannen, welke geschikt zijn om als collecteurs van oesterbroed te worden gebezigd, aan te koQ- pen. Een boek van Dr. Veeneklaas over Abessinië Binnenkort zal bij dc uitgeversfirma G. S. Callenbach te Nijkerk een noek over Abessinië verschijnen van de hand van dokter G. M. H. Veeneklaas. E|en zeker percentage van de opbrengst van dit boek, dat rijk gedocumenteerd zal I zijn en vele authentieke foto's van den schrijver zelf zal bevatten, zal ten goede komen aan het Ned. Roode Kruis. DE BRIELSCHE VEREN Op 31 Dec. a.s. eindigt de tegenwoordige pachttemiijn van de exploitatie der Briel- sche veren. Het komt Ged. Staten voor dat een openbare aanbesteding volgens een nieuw bestek voor een langoren termijn der exploitatie niet raadzaam is te achten. Het is beter af te wachten hoe de toestanden zich hier verder ontwikkelen. Met de fa. van der Schuyt of met anderen kan wor den onderhandeld over een onderhandsche opdracht van de exploitatie voor hoogstens 2 jaar op den tegenwoordigen voet met be houd van de tegenwoordige tarieven. In dezen geest doen Ged. Staten een voorstel toekomen aan de Prov. Stalen van Zuid-1 Holland. OVERVERMOEIDHEID BIJ CHAUFFEURS STREVEN NAAR MEER VEILIGHEID Werk- en rusttijden In de Memorie van Antwoord a Tweede Kamer over he? wetsontwerp houdende bepalingen, beoogende het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van mölorrijtuigen, geeft de Regeering toe, dat uit een oogpunt van veiligheid, van het verkeer met dis wetsontwerp niet kan worden volstaan. Niettemin wordt meit het nastreven van de bescherming van de bestuurders van motorrijtuigen tegen overmatig lange ar. "bfeidstijden ook de bevordering van veilig heid van het verkeer gediend. Gaarne voldoet de regeering aan het ver- zoek om nader te worden ingelicht omtrent de hoofdbeginselen der regelingen, welka naar den aanvankelijken opzet, bij algemee- nen maatregel van bestuur zullen worden getroffen. De hoofdbeginselen zijn: (Adv.) a. De dagelijksche werktijd mag niet meer bedragen dan 10 uren, met een weekmaxi- mum van 55 uren. b. De dagelijksche rusttijd moet ten min- ste 12 uren aaneen bedragen. Eenmaal per •"eek mag hij 10 uren bedragen. c. De werktijdgrenzen mogen ten hoogste 14 uren uit elkander liggen, door de onder bedoelde bepaling echter zullen tusschen die grenzen gemeenlijk niet meer dan 12 uren gelegen zijn. d. Rusttijden van minder dan een half uur /orden als werktijd beschouwd. e. Nachtarbeid mag niet meer dan zes maal in een tijdperk van twee opeenvolgen de weken verricht worden. f. De wekelijksche rustdag bedraagt 30 uren. waarvan ten minste 23 uren aaneen op 1 dag. g. De in f bedoelde 23 uren moeten een maal per drie weken op Zondag vallen. Voorts ligt in de bedoeling: lo. Een verbodsbepaling om langer dan een zeker aantal uren (max. 4 uren) achter een een motorrijtuig te besturen. Onderbre kingen van minder dan een half uur blijv buiten beschouwing. 2o. Een verbod van goederenvervoeer op Zondag, met de noodzakelijke uitzonderin gen. in den geest als voor arbeiders, vallen de onder de Arbeidswet, in het rustdagne- sluit voor transportarbeiders te land 1929 zijn opgenomen Van alle bepalingen moet ontheffing ver- leend kunnen worden, omdat niet te over. zien is, welke moeilijkheden zich in de praktijk bij strikte toepassing zullen voor doen. De maximumduur van den werktijd zal, in geval van ontheffing, op ten hoogste 13 uren per dag en 72 uron per week gesteld moeten worden. Er zijn eenige categorieën van bestuur ders van motorrijtuigen, voor welke de nor male bepalingen niet zullen kunnen gelden, 1 zooals bijv. voor particuliere chauffeurs, voor handelsreizigers en voor herrij ders. Voor al deze groepen is een veel beperkter regeling gedacht. De controle zal goeddeels bij de rijks- en de gemeentepolitie komen te liggen. Ver wacht mag worden, dat de extra kosten, aan het toezicht verbonden, een bedrag van f 20.000 's jaars niet zullen overschrijden. Voor de autobusdienstondememingen zal de bestaande administratie in hoofdzaak ge handhaafd kunnen blijven. Met de N.C.R.V. naar mooi Noorwegen Onder de velerlei goedkoopere en duur dere reizen welke de N e d e r 1. Chr. Reis v e 1* e e n i g i 11 g in 1936 haar leden biedt, trekt vóóral de groote vereenigingsrels naar het zoo fraaie Fjordenrijk zeer de aandacht. Reeds het feit dat deze reis gemaakt wordt met het comfortabele m.s. „Sibajak" van de Rotteröamsche Lloyd maakt haar attractief. Van de IS prijsklassen zijn reeds 7 groepen volgeboekt en nog dagelijks komen aanvra gen binnen. Men weet dat in 't aanhangig gemaakte wetsontwerp inzake Reisbelasting, relzlgeta op Nederlandsche schepen belastingvrijdom wordt toegekend. Waarlijk een attractie te meer! Men doel goed in de advertentiekolommen eens ernstig aandacht te schenken aan oen inhoud van het waarlijk veelbiedend pro gramma. De Reisbelasting Memorie van Antwoord spoedig te wachten Naar verluidt ls de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer over het Ontwerp-reisbelasting binnenkort te wach ten, zoodat de Kamer nog in de maand Juni het ontwerp zal kunnen behandelen. Het laat zich echter aanzien, dat er van een invoering van de reisbelasting in dit zomerseizoen niets meer zal komen, om dat het ontwerp ook de Eerste Kamer noe passeeren moet. DE A.N.W.B. EN DE ZONDAG Tot onze voldoening lezen we in het pas verschenen nummer van De Kam pioen. dat het officieel gedeelte der Ste"''.?,"' Vergadering der A.N.W.B. te Nijmegen op Zaterdag 20 ^un.i as- a"Oopt. Aan de bijeenkomst is weliswaar een uitstapte op Zondag d.a.v. verbonden, doch niemand is uiteraard gedwongen daaraan deel te nemen. Spellingkwestie IVOORNAAMSTE 'NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen en het Zondagsblad De vergadering van de Ledenraad van 'de Ned. Chr. Landarbeidersbond te Putten, Op de Schooldag in de Achterhoek is de Concentratie der bizondere scholen ter. sprake gekomen. Een uiteenzetting van 'doel en werkwijze van het Nationaal Fonds voor Bizondere Nooderu Gister ts 'de nieuwe transfer overeenkomst- met Duitschland geparafeerd. Verschenen is de Memorie van 'Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot liet tegengaan van oververmoeidheid brj chauffeurs. Wijzigingen bi 'de Baad van Indië. De Nederlandsche Bank heeft hcuvr rente tarieven verhoogd met 1 pet. I België zal op het haar verleende cre'diel f 15 millioen terugbetalen. Het dagelijksch bestuur van de Nationale ■ereeniging voor orde en eenheid in de schrijftaal heeft tot den Minister van On- 1 derwijs een adres gericht, waarin gepro testeerd wordt tegen het standpunt van de Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling, welke heeft aangedrongen op hand having van de spelling-MarchanL Mede naar aanleiding van een adres, on langs aan de raad van ministers gericht door een aantal vereenigingen of groepen van onderwijzers en leeraren, wil het dage lijksch bestuur van de Nationale vereeni ging voor orde en eenheid in de schrijftaal als zijn meening te kennen geven, dat niet door middel van het onderwijs aan de maat schappij een bepaalde „schrijfwijze" moet worden opgedrongen, dat de bereikte zooge naamde spell tngvrede hij het onderwijs slechts schijn ls en dat het onderwijs tc dezer zake zoo spoedig mogelijk weer dient te onderwijzen, wat de maatschappij vraagt, althans de vrijheid behoort te krijgen, de officieele spelling en verbuiging volgens de Vries en te Winkel te onderwijzen. 1 Het bestuur verzoekt den minister de regeling-Marchant te doen intrekken met inachtneming van een overgangsperiode, opdat, indien nog eenige veranderingen ge- wenscht blijken, de weg vrij gemaakt wordo voor 'n afdoende regeling welke 't karakter draagt van een nationaal werk. N.V. AANN. MIJ. J, P. v. EESTEREN BOTTERDAM UinJ BETONHOUT KISTENHODT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 s-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) Kindertoeslag In zijn dezer dagen tot de gemeentebestu ren gerichte circulaire over deze materie opent de Minister niet alleen de gelegen heid tot invoering van een kindertoelage Ivan af het derde of vierde kind, terwijl dan het grondsalaris gesteld kan blijven op 6 pet boven dat van het Rijk want deze gelegenheid bestond volgens de circulaire 1 reeds; maar, zoo schrijft Het Huisge Izin (r.k.) de minister gaat nog een stap verder en antwoordt bevestigend op de vraag, of het gelet op min of meer belangrijke salarisverlagingen, waaraan het perso neel van vele publiekrechtelijke organen moest of nog moet worden onderworpen aanbeveling verdient in gevallen waariu nog geen kindertoeslag bestaat tot invoering (van af het derde of vier de) kind over te gaan. Voor de loonregelingen, die zich bij de plaatselijke loonstandaard moeten aanpassen, bestaat uiteraard dezelfde vrijheid van handelen. Wij vertrouwen, dat overal in den lan de de katholieke Staten- en Raadsleden die na de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken op de steun .an hun anti-revolutionaire of christe lijk-historische medeleden wel zullen kunnen rekenen, het hunne zullen doen om te bewerken, dat nu naar liet inzicht van den minister ook wordt gehandeld. Dan zal tenminste op het stuk van sa larissen en loonen in overheidsdienst met de rechtmatige belangen van het groote gezin op bevredigende wijze re kening worden gehouden. En dit zal op de duur ook in de par ticuliere bedrijven zijn gunstige door werking niet missen. Zoo krijgt het groote gezin dan einde lijk zijn rochtl ONZE BLOEMEN-EXPORT Gunstige wending In de laatste weken is een gunstige wen ding gekomen in den export van bliemen, en meer speciaal van de kasrozen. KLMeTlnam ZeUs zoodantè te, dat de overging een exira vra-ht- ïlw? g m te leggen voor het ve .-zenden van 1 mppr U6?' waarvan de omgeving van Aals- meer het leeuwenaandeel leverde. t. f'Lhoeveelheden konden naar Duitschland worden verzonden en het gebrek aan betakngscontingenten perkte den export h„°iEn*eIand neemt veel bloemen af, waar- f£h=l Freesia's en bissen komen, nftkl.. ^Xport ecni3e verruiming gaf. hebben ook de feestdagen en de Moeder- werkt verbetenn« hl den afzet medege- Of een en ander van blüvenden aard zal ztin, moet worden afgewacht, doch nu heeft men alvast wat bloemen kunnen afzetten, doem "tijgenPryS sommige SevaUen heeft DOE MEE aan efe ,,Rotterdammer".Marscb 27 Juni DELFT Inschrijving tof 13 Innii |J. J. Zuur, Molslaan 100

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1