KERK EN ZENDING vrijdag 29 mei 1936 eerste blad pag 2 onderwijs en opvoeding resa-velp Krankzinnigen-ver pleging in Zuid-Holland economie en financien NED. HERV. KERK Beroepen: Te Wesbbroek c.a., E. V. J. Japohen te Waarder. Aangenomen: Naar Meedhuizen (Gr.), J. Scholten, cand. en hulppred. te Wommels. Bedankt: Voor Drachten (Herv. Ev.), G. C. Postma te Oudewbosch. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Winsum (Fr.), cand. J. Greydanus te Tzum en cand. J. Janssens te Groningen. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Gouda, W. F. Laman te Middelharnis. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: Te Ierseke, de heer J. van Wijk, Evang. te Antwerpen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. J. J. H. Hietkamp te Seroos- kerke is voornemens, 12 Juli a.s. afscheid te nemen en 19 Juli zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk te Vlissingen. EMERITAAT Ds. JOH. E. v. d. VALK Naar wij vernemen, heeft Ds. Joh. E. van der Valk, predikant der Ned. Herv. Kerk van Kralingen, zich genoopt gezien, in verband met zijn gezondheidstoestand, eme ritaat aan te vragen met 1 November a.s. Ds. van der Valk, die reeds geruimen tijd ongesteld is, is geboren in 1873, in 1901 can- didaat geworden en heeft, na zijn eerste gemeente Leerbroek, sedert 28 Jan. 1906 die van Kralingen bediend. BADGASTENKERK TE WIJK AAN ZEE De badkapel der Geref. Kerk van Wijk aan Zee is Woensdagavond in gebruik geno men. Ds. T. -J. Hagen van Delft, voorzitter der stichting, heeft daarbij dank gebracht aan allerlei personen en Bonden die tot den bouw en de aankleeding hebben bijgedragen, zoomede aan den architect (J. H. v. d. Veen te Amsterdam) en den aannemer (Chr. L. de Goede te Wijk aan Zee). Ook Mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Wijk aan Zee, heeft het woord gevoerd. Namens de kerk van Beverwijk werd het gebouw in bruikleen aanvaard door Ds. H. Holtrop. RESTAURATIE ST. STEVENSKERK De Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk te N ij m e g e n heeft in principe besloten tot restauratie over te gaan van de oude St. Stevenskerk welke dateert van 1272. De kerk verkeert in tamelijk verwaarloosden toestand Men is in onderhandelingen getreden met Rijksmonumentenzorg. Indien die plannen doorgaan zal met de uitvoering van de her stellingswerken tien jaar gemoeid zijn. Kerk en Staat in Duitschland Der Relchsbote verboden De Rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda heeft het weekblad Der Reichs- bote verboden. „Het blad had reeds vroeger", zoo zegt dë motiveering, „door onjuiste berichtgeving aanstoot gegeven. In het hoofdartikel van het laatste nummer waren zuiver kerkelijke pro blemen op politiek gebied getrokken en was tegelijkertijd door onware mededeelingen het kerkelijke pacificatiewerk in gevaar gebracht. Daardoor werd het verbod nood zakelijk". Ds. M J W van Linschooten heeft op den eersten Paaschdag afscheid genomen van Paramaribo. De Gouverneur, 's mor gens pas uit het Moederland gearriveerd, was met zijn gezin tegenwoordig. De schei dende predikant had tot tekstwoord 1 Thess 2 vers 1: „Want gij wéét zelf broeders van onzen ingang bij U, dat die niet ij del is ge weest!" Toespraken werden gericht tot den Gou verneur, tot den blijvenden predikant, tot ds. Hoekstra en ds. Steinberg (die namens hun gemeenten te voren een afscheidswoord hadden gesproken) tot kerkeraad, kiescol lege, verschillende vereenigingen en func- EVANGELIEPREDIKING UIT HET VLIEGTUIG Rev. Boulton, een Engelsch predikant, be dient zich van het vliegtuig, om vandaar uit met behulp van luidsprekers het Evangelie te verkondigen. Waarom hij dit hooge zweef- punt prefereert boven den kansel, is ons nog biet bekend* DE WAALKERK TE AMSTERDAM IN GEBRUIK GENOMEN Met eenvoudig ceremonieel is gisteravond de nieuwe Waaikerk aan de Waalstraat te Amsterdam in gebruik genomen. Mr. J. Verdam, voorzitter van de com. missie van Beheer der Geref. Kerk sprak na gebruikelijke opening een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, w.o. de predikan ten der gemeente en vele kerkeraadsleden. Een bijzondere begroeting richtte spr tot den burgemeester van Amsterdam, Dr. W. d e V1 u g t, wiens aanwezigheid als hoofd der gemeente, als lid der Geref. Kerk en als oud-lid van de Commissie van Beheer dei- Kerk bijzonder op prijs werd gesteld. Na de langdurige voorgeschiedenis der Waaikerk te hebben geschetst, dankte spr. inzonderheid den architect der kerk, den heer B. T. Boeyinga, voor dit comfortabele kerk gebouw. Voorts maakte spr. gewag van de toewijding der bouwcommissie uit de Com missie van Beheer. Hierna gaf hij een be schrijving van het kerkgebouw. Vermelding verdient nog de mededeeling, dat door het Gemeentebestuur een klok in toren der kerk zal worden geplaatst. De vaste Avondmaalstafel wordt gedekt door kleed, Vervaardigd door leden van de Geref. Meisjesvereenigingen in de wijk. Ten slotte droeg spr. het gebouw, dat het stempel der crisis draagt, naar spr. zich uitdrukte, over aan den kerkeraad. Ds. S. G. d e G r a a f, praeses van den ker keraad, aanvaardde de Waaikerk en sprak den wensoh uit, dat God Zijn zegen moge geven over alles wat in dit kerkgebouw zal geschieden. De kerkeraad dankt de ge meente, zei spr,, voor alle gaven, tot den bouw dezer kerk afgezonderd. Hij hoopte, dat de giften voor het nog te plaatsen groote orgel zeer ruim zullen vloeien. (Voorloopig wordt de zang begeleid door een hulporgel met geluidversterking). De wijkpredikant, Ds. C. Lindeboom, sprak een slotwoord, waarin hij er op wees dat Wijk V, waarin dit kerkgebouw staat, de grootste is. Hier in dit gedeelte van den rand van Amsterdam is nog gelegenheid voor groei voor de moederkerk van de Geref. Kerken van Amsterdam. Spr. sprak de hoop uit dat in dit kerkge bouw nimmer een ander Evangelie zal wor den gepredikt dan van Jezus ^phristus en Dien gekruist, waarna de samenkomst met gezang en dankzegging werd gesloten. Na afloop bezichtigden de vele aanwezigen het schoor.e kerkgebouw. ZENDINGSFEEST TE ANDEL (N.-B.) Op een terrein bij de Andelsche Schutsluis zal 2en Pinksterdag een Zendingsfeest gehou den worden, waarbij zullen optreden dehee- I. Blootshoofds te Drimmelen (N.-B.), met het onderwerp „Heilig Vuur", J. C. v. d. Eent, godsdienstonderwijzer te Aalst, met .Gezegende werkloosheid", Dr. W. ten Boom, miss. predikant onder de Joden, te Hilver- met: „Het Jodendom naar Gods hart, Een. zegen voor. de wereld".. Na de pauze zullen optreden: mevr. Hof man—-Stolk van Breda met het onderwerp: „Van den Zendingsakker"; de heer F. van leien te Rotterdam, met het onderwerp: „Wat zullen we doen?", de heer H. A. Stork te Soest met: „Gods kinderen in den smeltkroes der beproeving", ds. J. v. Nes te 's-Graven hage met: „De Pinksterbood?chap aan,gansch Israël"," Vfè heèr" T."; v. 'Sömërèn,' Godsdienst onderwijzer te Rijswijk (N.B.) met: „Al de volken", terwijl het slotwoord zal gesproken worden door ds. P. Bakker, Geref. predikant ter plaatse. NED. BIJBELGENOOTSCHAP Dinsdagmiddag werd te Serooskeike (W) en des avonds te Arnemuidcn on. der leiding van ds. V i s s e r te Domburg een •ergadering gehouden, waarin ds. D. E Boeke, secr. Binnenland van het Ned. Bij belgenootschap den arbeid van dit genoot schap in Nederland, maar vooral in Indië ten bate van de Zending sprak. Daar het veredschte minimumbedrag aan contributie werd voegezegd of zfclfs overschro den, werd zoowel te Sercoskerke als te Ame muiden een afdeeling opgericht De eerste zal omvatten de gemeenten Serooskerke, Grijpskerke, St. Laurens. Gapinge en Vrou wenpolder, de laatsre de gemeenten Arne- muiden, Veere, Kleverskerke en N. en St Joosland. Het bestuur der eerste afdeeling werd als olgt samengesteld: ds. Hietkamp te Seroos kerke, voorzitter; burgemeester Dregmans te Serooskerke, vice-voorzitter; ds. v. Duijne te Vrouwepolder, secretaris; G. van de Wal te St Laurens, penningmeester; L A de Vos te Serooskerke, bibliothecaris; ds. Jellema te Grijpskerke, ds. Tunderman te Vrouwepol- der. ds. Simoons te St. Laurens, mej. J. Pau- we te Gapinge en mej. J. Wattel te Seroos kerke. De tweede afdeeling kreeg het volgende be. stuur: burgem. Horninge te Amemuiden, voorz.; de heer v. Tuyl van Serooskerke-, secretaris; ds. Scholing te Amemuiden, pen- ningmeester; do heer V'an der Graaff te Ar- hemuiden, blibl.; ds. Burger te N. en Sz Joosland, vice-voorzitter; de heer Coops te Veere, burgemeester Huinink te Veere; ds. van de Guchte te Veere en mej. M. de Rijke te Kleverskerke. Hes ligt in de bedoeling nog enkele afdee. lingen in Zeeland op to richten. DE DUITSCHE ZENDING De Duitsche zendingsgenootschappen heb ben thans samen 1552 Europeesche krachten op het zendingsveld en 11400 bezoldigde inlandsche krachten; door dezen zendings staf worden 1,263,870 heiden-christenen ver zorgd, 62,000 catechisanten onderwezen, 4356 scholen met 260,000 leerlingen onderhouden, '34 ziekenhuizen geleid. In Duitschland werd in het laatste jaar voor de zending 5,024,754 Mark opgebracht. KORTE BERICHTEN In het vraaggesprek met Joh. de Heer, opgenomen in ons blad van 23 Mei j.l„ is sprake van Eyangelie-arbeid in Rusland. Dit moet zijn voor Rusland. Zooals bekend, wordt in Rusland niemand toegelaten, die er het Evangelie zou willen prediken. De ar beid, waarop Joh. de Heer doelde, geschiedt indirect door het steunen van in Rusland nog verblüvende voorgangers en verder door de prediking van Maranatha- en Evangelie- POTTER MOORE'S TTUteJWi ija/Jwdal Onovertroffen sinds 1749 Imp.: C. F. G., Bierkade 10, DEN HAAG. (Adv.) boodschap aan de duizenden Russen, die ver blijf houden in Polen en in de randstaten. Wij ontvingen he'. jaarverslag 1935 van het Chr. Rusthuis voor zwakken en herstel lenden „Rusteen weinig" te D-i e r e ji, tnder leiding staat van mej. A. G. V1 t. De Doleantie. Zoo juist verscheen b;: de N.V. W. D. MEINEMA te Delft, een nieuw boek van Dr J. G. van der Does, getiteld „De Dolean tie in haar wording en beginperiode". Het is verlucht met 32 ill. naai* oude prenten, portretten en facsimiles. De prijs is slechts 2.75 ing.; 3.50 geb. De eerste druk van Dr v. d. Does' werk over de Afscheiding was binnen enkele maanden uitverkocht. Ook dit is weer een prachtig historisch boek. Vraagt het spoedig eens ter inzage bij Uw boekhandelaar. EEN LAATSTE WOORD VAN Prof. Dr. A. NOORDTZIJ Voor de laatste maal heeft gisteravond prof. dr. A. Noordtzij voor de theologische studenten te Utrecht gesproken, toen hij in de Pieterskerk de kerkelijke sluiting van. het Academisch Cursusjaar leidde, nadat hij den vorigen dag reeds officieel afscheid ge nomen had van zijn universitairen werk kring. Tal van studenten waren opgekomen om nog eenmaal den scheidenden hoogleeraar tot hen te hooren spreken en het moment was niet van ontroering ontbloot, toen de rijzige figuur van den grijzen leermeester den kan sel beklom en uit het Oude Testament, dat hij bijna een kwart eeuw aan deze Univer siteit heeft onderwezen, voorlas den 116én Psalm. Daaruit knoopte dr. Noordtzij aan bij de woorden: „Wat zal ik den Heere vergel den voor al Zijne weldaden, aan mij be wezen?" Na deze toespraak speelde de organist de heer W. G. Meyering een Adagio van Bach, waarop gemeenschappelijk gezongen werd Psalm 116:7 en 10. Nadat dr. Noordtzij den zegen had uitgesproken, gaf de organist nog een uitnemende vertolking van het „Lobe den Herrn, o meineSeele" van Siegfried Karg-Elert, hetgeen dewijding van dezen toch reeds plechtigen avond nog verhoogde. De samenkomst werd eveneens bijgewoond door de hoogleeraren Severijn, Berkelbach van der Sprenkel, de Vrijer en Cramer. ONDERWIJS BENOEMINGEN H ij d a a v d. School C.V.O. -Tot hoofd, (vac. E. de Boer): de heer R. K r ikk e, 'onderw. Ohr. school te Wapenveld (Geld.). - Raamsdonkveer. Chr. School. JTot onderwijzer: de heer N. Vreeke, tydél. onderw. aan deze school. t S c h e 11 e n s. Geref. school. Tot hoofd: de heer H. Pietersma, onderw. te Anjum. Utrecht. Chr. School voor L. en U.L.O. Maliebaan (vac-wijlen G. van Andel). Tot hoofd: de heer Dekker, hoofd Chr. School voor L. en U.L.O. te Lisse. J. POUWEN 1 Juni hoopt de heer J Pouwen te herden ken, dat hy vyf en twintig jaar werkzaam is geweest by het Chr. Onderwijs. Thans Hoofd te Schipluiden was hy voordien enkele jaren verbonden aan het Chr. Doofstommen- instituut „Effatha". B. S. PIJLGROMS f In den ouderdom van 73 jaar is. te Workum overleden de heer B. S. Pijl- groms, rustend hoofd eener Chr. school OEKRAINSCHE SCHOOLHULP De h'eeren F. Dresselhuis te Oldeboorn en W. Kijne te Hillegom verzoeken ons plaat sing van hét volgende: Op initiatief van het „Comité voor Gere formeerd Oekraïne" (voorzitter Prof. Dr F. W. Grosheide, secretaris Ds F. Dresselhuis), is het „Comité Oekraïnsche School hulp" tot stand gekomen. Het bestaat uit twaalf leden, waarvan zes tot de Geref. Kerken en zes tot de Ned. Herv. Kerk behooren. Het comité hoopt, dat in Augustus van dit jaar de eer ste Oekraïnsche school met den bijbel bij Kolomea (Polen) kan geopend worden. De grondslag der school zal de I-Ieidelbergsche catechismus zijn. Meester K. Nowak, die het vorige jaar gedurende 8 maanden in Neder land vertoefde om ons Christelijk onderwijs van nabij te leeren kennen en zich in bijbel- sche geschiedenis en catechismus bekwaam de, stuurt thans uit Kolomea de goede tij ding, dat de vergunning om de school te openen, afgekomen is. Daar voor een eigen schoolgebouw de middelen niet aanwezig zijn, moet in een gehuurd huis begonnen worden. Dit moet echter nog terdege geres taureerd worden. Voor 1 Juli rno.et restau ratie en inrichting gereed zijn, anders is de opening weer voor een jaar uitgesteld. Mees ter Nowak vraagt nu aan het Nederlandsche comité, of hij het "huis maar definitief zal huren en laten restaureeren. Ons antwoord mag niet anders zijn dan „ja". Laten de vrienden van het Christelijk onderwijs in Nederland nu toonen met onze broeders aan de grens van Sovjet-Rusland m-a te leven. Thans moeten die hun kinderen alle naar Grieksch- of Roomsch-Katholieke scholen zenden. Dat mag niet langer voortbestaan. Wilt daarom, liefst zeer spoedig, een gave storten op het gironummer 230859 van den 'penningmeester van het. „Comité Oekraïn sche Schoolhulp", den heer J. Verkruisen, F. Netscherlean 1 tc Santpoort (N.H.). Van deze gaven wordt dan huur, restauratie en inrichting betaald. De Christelijke onderwij zerswereld van Nederland gaat dan verder zorgen. Deze school werd op 15 September 1926 geopend met 18 leerlingen; langzaam is het aantal geklommen tot 123. Aan deze school zijn 4 Nederlandsclie, volledig gediplomeer de krachten verbonden. Het mag een bijzon-1 derheid worden genoemd, dat tot op heden deze school, zonder eenige subsidie, hetzij' van de Belgische, hetzij van de Nederland sche Regeering, heeft gewerkt Voor dc in standhouding is zij steeds op de milddadig heid van Protestantsch Nederland aangewe zen geweest. Met groote dankbaarheid gaat men het a.s. jubileum tegemoet. Ter gelegenheid van dit jubileum is een boekje verschenen, waarin de lotgevallen dier school worden verhaald. Het bevat interessante statistische gege- ?ns, terwijl ook wordt vermeldt het Conii- van Aanbeveling bestaande uit 125 per inen, waarvan wij slechts noemerfc Dr. H. Colijn, Jhr. Mr. D J de Geer, Prof. Dr Slotemaker de Bruine, Mr. J. A. de Wil de. Het comité vot steun der sphool in Ne derland bestaat uit de heeren: Prof. Dr. W. J. A alders, Gronningen, voorzitter; J. Lens. 's-Gravenhage, secretaris; W. Wage- naar, 's-Gravenhage, Haanplein 18, penn- mecster; Mr. N. J. van Aalst, Rotterdam; J. Drop. 's-Gravenhage; A. de Jong Ez., 's-Gra venhage; C. de Neef, 's-Gravenhage; K. J Ph. Reusen, 's-Gravenhage. Het doel van het boekje is een jubileum gave voor de school te vragen Bij voorkeur worden giften ingewacht op postrekening No. 197120, ten name van den „Penning-mees ter van het Comité tot Steun der Ned. Prot. (Burgemeester Marnix) School Antwerpen" te 's Gravenhage. DE LEERPLICHT IN ENGELAND Het Britsche Lagerhuis heeft in derde lezing met 256 tegen 128 stemmen de onder wijswet aangenomen. Deze wet verhoogt met bepaalde uitzonderingen, den leerplichtigen leeftijd van 14 tot 15 jaar, met ingang yan 1 September 1939, BIJBELKENNIS EN BIJBEL-EERBIED In „De Unie", het tweemaandelijksch blad ter bevordering van den bloei der School met den Bijbel, lezen, we een merkwaardige ervaring, aldus verteld (het betreft een Veertienjarige leerling van een H.B.S.): „De ïeeraar behandelde Algemeene Ge schiedenis. Terloops maakte hij, wat ironisch, de op merking: „En dan is er nog een verhaal over een beeld uit een droom van Nebukadnezar, De veertienjarige stond op, en zei zeer beleefd: „Mijnheer, zou U wat anders wil len spreken over een geschiedenis uit het boek. waaruit mijn Vader altijd leest bij 't onbijt?" Leieraar boos. En heel onverstandig stuurt den leerling weg. 't Geval komt thuis ter tafel. Natuurlijk. En Vader was ook niet mis. Die heeft dat varkentje niet den leeraar, maar 't geval netjes gewasschcn. Wat er onder vier oogen in de directie kamer is verhandeld, laat ik maar rusten. Dat komt er minder op aan. Dat het zeer pijnlijk was, wil ik U wel vertellen. Ook dat ten slotte de leerling gelijk kreeg. Want het was &en vent» dio °P de H.B.S. over de beele linde zeer gunstig stond aangeschreven. Ik heb hem gekend, dien edelen kerel, zoo jong als hij was. Vroeg weggenomen, in één enkel oogenblik, door een trein ge grepen. Niet zonder ontroering kan ik er aan denken." HUITER- en WATEBSPORT^^*^^^^^— (Adv.) Êoxïo. geb. te RuJnerwold, op proef- ichrlft- .Over een. naar aanleiding van UK- luclit ingesteld morphologlisch bloedonderzoek )ij hét gezonde en het zieke rund". Amsterdam. Vrije Unlvernlteit. Gepromo veerd tot doctor in de H. Godgeleerdheid; de n A. D. Riet erna Po 1 m an geb. te pred. der Geref. Kerk te Bols ward, op proefschrift: ..Do praedastinatleleer van Rechten: doet ex., mej. A. J. A. E. Hol. Ned. letteren: cand.ex., de heer E. Galama. Theologie: kerkel. voorb. _ex„ de hoer J. N. Gesl.: Rechtsgeleerdheid: Leer n E. van Urk. Groningen. Bevorderd tot arts mej. C. J. an der Eist. geb. te Schagen. Tfed. Hundcln-Hoogeachool. Cand. handelswetenschap: de heeren H. A. Eeckfcoff. H. J. Koster en J. de Jong. D. Hoogvorst, Rotterdam Bewaaracboolonderwija. GesL voor het theor. gedeelte examen hoofdakte der V Chr. Bewaanscli. ond.ssen in Nederland, de da- \V. Boer koel, A. M. van der Ende. In de opgave der examens.Bewaarschool- in is sprake van hulp- SCHRIFTELIJKE OPLEIDING voor; Boekhouden M.On Staatspraktijk-examen. (Voor elk vak een afzonderlijke cursus). PRAKTIJK-EXAMENS BOEKHOUDEN Handelskennis L.O„ Wiskunde L. O. en M. O, K. I, Frans, Duits, Engels L.O, Hoofdakte (voor elk vak een cursus). Prospectus en Proefles gratis op aanvr. (Adv.) Een belangrijk voorstel van Ged. Staten Betere organisatie van de vooren nazorg Zooals wij dezer dagen reeds meld den, hebben Gedep. Staten van Zuid- Holland aan de Staten een voorstel gedaan, om een betere organisatie van de voor- en nazorg voor krankzin nigen in deze provincie te verkrijgen. Wij zijn thans in de gelegenheid, hieromtrent eenige bijzonderheden me de te deelen. Er is alle aanleiding de voor- en nazorg op zoo ruim mogelijke schaal toe te passen, omdat het levensgeluk van tal van patiënten er bij is betrokken. Hoe goed in dc gestich ten ook voor hen wordt gezorgd, het verblijf in de vrije maatschappij gaat bovenaL Ook het financieel belang van de openbare lichamen vraagt een ruime toepassing van de voor- en nazorg. De verpleging van een krankzinnige in een gesticht kost over het algemeen f650 a f750 per jaar, een bedrag, dat percentsgewijze slechts weinig raeu- schen kunnen opbrengen, zoodat de over. heid in de meeste gevallen moet bijspringen. Op 1 Juli 1935 werden niet minder dan 6160 krankzinnigen en zwak zinnigen geheel of gedeeltelijk voor rekening van de gemeenten in Zuid- Holland verpleegd Jaarlijks neemt dit aantal met ongeveer 150 toe. Welk een offers deze krankzinnigen- zorg vraagt van de gemeenten en ook van de provincie, die daarin een bijdrage verleent laat zich berekenen. Iedere voor koming van opneming en ieder ontslag be- teekent voor de gemeentelijke- en provin ciale financiën een besparing, die in den tegenwoordigen tijd dubbel welkom is. Vandaar dat Ged. Staten voor eenigen tijd, onder voorzitterschap van het lid Mr. E. J. M. H. Bolsius, een commissie hebben ingesteld, om voorstellen te doen teneinde te komen tot een ruimere toepassing van deze voor- en nazorg. Betere organisatie noodzakelijk De commissie heeft thans haar verslag uitgebracht. Zij is van oordeel, dat de tegen, woordige organisatie van de voor- en na. zorg in Zuidholland inderdaad verbetering behoeft. De in de provincie op dit gebied reeds bestaande vereenigingen en gemeente lijke diensten kunnen blijven bestaan, maar zij omvatten niet de geheele provincie, en bovendien voldoet de inrichting van de be slaande diensten niet overal aan de te stel len eischen. Om aan het eerste bezwaar tegemoet te komen, stelt de commissie voor, de provincie voor do toepassing van do voor- en nazorg te verdeelen in een achttal districten. Dc drie grootste gemeenten, Rotterdam, Den Haag en Hoogste stand te Isafjord 771.7. Laagste stand te Helsingfors 749.8. Stand vanmorgen half-twaalf; 760.L WEERVERWACHTÏNG Verwachting: zwakke tot matige, later wel licht toenemende west. tot noordwest, wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waar schijnlijk eenige regen, aanvankelijk weinig •erandering in temperatuur, later wellicht iets kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De laagste barometerstanden worden thans i Finland gevonden, de hoogste in Groen land. Uit een vlak minimum bij IJsland ont- vikkelde zich een diep minimum dat thans boven het noordelijke deel der Noordzee ligt. De hooge druk breidde zich naar het Oosten uit en verbrak tijdelijk de verbinding van het gebied van lage luchtdruk in het Noord oosten met de stationnaire depressies in het Zuiden en Zuidoosten. Het gebied van hooge luchtdruk op den oceaan vormt thans een geheel met een machtig gebied van hooge- luchtdruk over Groenland en de Poolzee. Bij deze luchtdrukverdeeling transportee ren de noordelijke- en noordwestelijke win den nog steeds koude luchtmassa's uit het poalgebied over de Noorsche- en de Noordzee naar onze omgeving en naar het binnenland van Europa. Overal heerscht koel weer, ech ter met weini grogen. Zonnewarmte wordt alleen ver in het oosten gevonden. Aanvankelijk is in dezen toe§tand weinig 'erandering te wachten. THERMOMETERSTAND: Stand vanmorgen half-twaalf: 9.4 C. 30 MEI Zonsopgang 2.4S uur, zonsondergang 9.07 uur Maan op nam, 3.23 uur, onder m 1.53 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 30 MEI Van 's avonds 9.37 uur tot 's morgens 4.17 uur Leiden, vormen ieder één district. De vijf overige districten omvatten teza men het platteland en de middel- gemeenten. De organisatie in de drie grootste gemeen' ten, Rotterdam, den Haag en Leiden, ver dient de hoofdbelangstelling, omdat uit deze gemeenten verreweg de meeste patiënten af komstig zijn, t.w. 70 pet., terwijl dezelfde ge meenten ook het grootste aandeel hebben in de toeneming van het aantal patiënten (70 a 80 pet.) Een taak voor de Gemeentebesturen De commissie acht het van het hoogste belang, dat de organisatie van de voor- en nazorg in de grootste gemeenten door het gemeentebestuur zelf ter hand wordt geno. men. Voordat het gemeentebestuur er toe overgaat, een patiënt in een inrichting te plaatsen, moet nauwkeurig worden nage gaan, of niet op andere wijze hulp kan wor den verschaft, b.v. door het zoeken van een andere woning, de voorziening in werk gelegenheid, enz. De controle moet, wil zij het gewenschte gevolg kunnen hebben, door een psychiater geschieden. Wanneer deze tevens aan het hoofd van de voor- en na- zorgdienst staat, zal, naar de commissie meent, een niet onbelangrijk deel van de personen, voor wie opneming wegens gees tesziekte wordt gevraagd, buiten de verple- gingsinrichting kunnen worden gehouden. De organisatie op het platteland en de middel'gemeenten kan naar het oordeel der commissie aan particuliere instellingen worden overgelaten. De accomodate is daar gunstiger dan in de groote gemeenten en het aantal gevallen, ook naar verhouding, geringer. Met de belangen van de onderschei dene richtingen wil de commissie rekening houden, door deze samen te brengen in een algemeene provinciale commissie van toezicht op de voor- en nazorg, onder leiding van het provin ciaal bestuur, terwijl in de dagelijk- sche werkzaamheden de voor- en na zorgorganisaties op confessioneelen grondslag kunnen worden ingescha keld. Het voorstel van Ged. Staten Met de voorstellen van de commissie heb ben Ged. Staten zich vereenigd. Alleen stel len zij een eenigszins andere wijze van sub sidieeren voor. waarbij de kosten van het levensonderhoud der patiënten geheel voor rekening der gemeenten blijven. In de ove rige kosten willen Ged. Staten een hoogere bijdrage geven dan de commissie voorstelt. De uitgaven, die aau de nieuw voorgestelde suibsidieering verbondon zijn, bedragen per jaar ongeveer f9000 meer dan het bedrag dat gemoeid is met het tegenwoordige sub sidie der provincie in de hierbedoelde kos ten. Met de commissie achten Ged. Staten echter deze hoogere uiteaven alleszins ver antwoord met het oog op de beperking van het accres in het aantal gestichtspatiënten, dat van de nieuwe organisatie mag worden verwacht. In de a.s. Statenzitfing za! het voorste) van Gedep. Staten in behandeling komen. Werkspoor N.V. Voortgezette verbetering in 1935. Verlies 521.840 (v. j. 1.306.898) Aan het verslag van Werkspoor over 1935 ontleenen wij het volgende: Hoewel ook m dit jaar de moeilijkheden nog geenszins overwonnen zijn, is toch de verwachting, dat door de genomen maat regelen het jaar 1935 verderen vooruitgang ten opzichte van 1934 zou vertoonen. Het financieele resultaat vertoont een voort gezette verbetering. Bedroeg het nadeelig saldo der exploitatierekening over 1934 nog ƒ321.267, over 1935 verkeei'de dit in een voordeelig saldo van ƒ561.134, waaruit niet alleen het nadeelig saldo der renterekening, de ongevallen- en invaliditeitsverzekering, alsmede de zakelijke bedrijfsbelasting en do bijdragen aan de personeelfondsen konden worden bestreden,doch ook nog van de af schrijvingen ad ƒ661.072, een gedeelte, ten bedrage van ƒ139.232 kon worden gedekt. Omtrent de verdere vooruitzichten blijft het, onder de nog steeds onzekere omstan digheden, moeilijk met zekerheid te be richten. Op 31 Dec. 1935. waren in dienst der fabrie ken 1713 werklieden (v. j. 1855 en 257S op 31 Dec. 1933). Aan arbeidsloon werd in 1935 betaald ƒ1.820.721 (tegen ƒ2.525.091 in 1934 en 2.675.588 in 1933). Met een mogelijk verlies op eenige bui- tenlandsche debiteuren is rekening ge houden. Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat het verlies over 1935 ƒ521.840 (ƒ1.306.898 v. j.) heeft bedra gen, zoodat het totaal verlies thans ƒ2.534.738 bedraagt, hetwelk op nieu we rekening wordt overgebracht. Er zal wederom geen dividend worden uitgekeerd. Echter zal, in verband met de dividend garantie der H.IJ.S.M. en der Mij tot Expl. van Staatsspoorwegen, 4 (onv.) voor de aand. Serie B ter beschikking worden gesteld. KON. FABRIEK VAN J. J. BETNES De Kon. fabriek van rijtuigen en spooi* wagens J. J. Beynes maakte over 1935 etui verlies van ƒ222.118 na normale afschrij vingen tegen een deficit van ƒ9847 over 1934. Dit verlies is ten laste van de alge meene reserve gebracht, welke door do kapitaalvermindering ontstaan is. Divi- denduitkeering kon derhalve niet plaats vinden. „Reeds in ons vorig jaarverslag hebben wij gewezen op de ongunstige resultaten, die wij voor 1935 in ons bedrijf moesten verwachten. Het. geheel uitblijven van op drachten vaa de zijde van de Nederland- sche en Ned. Indische spoor- en tramwegen heeft het afgeloopen jaar tot het ongun stigste gemaakt, dat onze N.V. tot nu toe gehad heeft. Voor de naaste toekomst ziet het er voor ons bedrijf beter uit. De verdere electrifica- tie der spoorwegen heeft ons een groote bestelling op electrische motorrijtuigen ge bracht, waardoor ons bedrijf tot in de eer ste maanden va*n 1938 vol bezet zal zijn''.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3