IBIS SHAG Dobbelmann lekker... man! VRIJDAG 29 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 Trustee- en Accountantskantoor HEIJKOOP Accountancy, Trustee- en Belastingzaken Kantoren to DEN HAAG: WINSCHOTEN: Irisstraat 205: Stationsplein ?7; ALKMAAR: UTRECHT: Oude Gracht 198: v, Swindenstr. ZWOLLE: ALMELO: v. Nahuyaplein 15: Grootestraat 38. PARIJS PLUKT ROODE LAUWEREN Het samengaan van socialist en commu nist heeft aan het ongelukkige Spanje, dat sinds lang door ontelbare stakingen en on lusten geteisterd wordt, tot op heden nog geen schim van den heilstaat gebracht; wel hebben zeer velen er hun bestaan of het leven verloren. Ongeacht deze les zijn de linksche politici in Frankrijk eenzelfden weg opgegaan, met hun beruchte „Front populaire", dat de overwinning aan de ar beidende massa's brengen zou. Gelijk men weet heeft inderdaad oe stembus aan het linksche monsterverbond van radicalen, so cialisten en communisten een parlementaire meerderheid gebracht, die echter nog lijd van afwachten heeft, aleer zij het bewind kan aanvaarden. De zittingsperiode der oude Kamer is namelijk nog niet teneinde, en zoo verkeert de heer Léon Blum, de on gekroonde nieuwe heerscher, in de eenigs- zins bizarre conditie, dat hij wellicht reeds lang en breed op papier zijn nieuwe kabinet voor elkander kan hebben; dat hij bij alle voorkomende gelegenheden door de verte genwoordigers der „groote" politiek geraad pleegd wordt, als ware hij officieel al Frankrijks premier, terwijl hij in feite nog in het voorportaal afwacht, tot zijn voor gangers den tijd gekomen achten, hun plaat sen voor hem te ontruimen. De positie heeft ongetwijfeld eenige voor deden. Frankrijks nieuwe man heeft bij voorbeeld op deze manier een ongestoorde gelegenheid, zich ten volle op zijn taak te prepareeren, door zich bij voorbaat reeds de -ïoopende vraagstukken eigen te maken. Bovendien heeft hij, wat de keuze zijner medewerkers aangaat, zich in geenen deelc behoeven te overhaasten. Psychologisch is er echter in dit alles een 'dreiging, welke voortkomt uit het ongeduld der massa. Het is bijna roerend, erop te let ten hoe deze na elk nieuwe stembusstrijd er op rekent, dat thans alles anders zal gaan worden. Hoeveel temeer wordt zij in deze dagen in Frankrijk door dezen geest be zield, nu immers dc eenheid der arbeidende massa en daarmede de zegepraal der demo cratiezegt men, een feit geworden zijn. Het lijkt daardoor of de befaamde versregel over de „Internationale", die morgen heer- schen zal, aan den vooravond van zijn ver vulling gekomen is. Is het te verwonderen dat de Fransche arbeiders, die zich op den drempel van een Hieuwen tijd, hun tijd wanen, alvast be gonnen zijn, een beetje aan de deur te mor reien om te zien of er dan niet een weinig eerder kan worden opgedaan? Onder dit licht moet men de stakingsbe weging zien, die in het land is uitgebroken cn waarvan de metaalindustrie, een der hartaders van het Fransche industrieele Jeven, het breede agitatorische centrum is. Men rept meermalen van den rooden gor- 'del, die Parijs omsluit Dit zijn de Parijsche voorstelen, die de zoogenaamde banlieu vormen, waarin belangrijke bedrijven als fabrieken \an Renault en Citroen, die haar arbeiders bij duizenden tellen en wier ge bouwen- en terreinen-complexen zeer aan zienlijke oppervlakten beslaan, zijn onder gebracht. Juist bij deze steunpilaren der Fransche auto-fabricage is thans het knoop punt der stakingsactie, die op een zeer bij zondere manier is opgezet. Onverwacht zijn de duizenden, die afgelost moesten worden door nieuwe ploegen, bij hun machines en Werkbanken gebleven, weigerachtig om de werkplaatsen te verlaten. Zoo zijn de be drijven als het ware met één slag door de iiutteloozc aanwezigheid der niets-uitvoe- renden verstopt, terwijl de entrée der an deren, gesteld al dat deze werkwillig wa ren, daardoor wordt belemmerd. De arbei ders hebben dus min of meer bezit van de Werkplaatsen genomen, en hoe vast beslo ten tot doorzetten ze zijn volgt uit het feit. ilat zij ook den nacht in deze holle ruimten doorbrengen, door hun vrouwen en kinderen pp allerlei wijze van proviand voorzien. Uit de eischen, door de stakers gesteld, blijkt ten volle dat men hier veeleer met feen machtsvertoon, dan met een bedrijfs- conflict van doen heeft. De werknemers Willen aantoonen, dat thans voor hen het gunstige uur is aangebroken, het uur van het appèl van het Volksfront. Wij lezen bij herhaling, dat alles rond de fabrieken rustig is, dat er geen incidenten .van eenigerlei aard vallen te vermelden. Wij zouden haast zeggen, dit teekent de zwakke positie, waarin de overheid zich be vindt. Was zij zich van haar taak bewust, dan zou zij niet aarzelen, tot herstel der orde, dat wil zeggen tot ontruimen der werkplaatsen over te gaan. Dit is een uiter ste, dat zij blijkbaar wenscht te ontloopen. hetzij op tactische gronden, hetzij uit vrees. Heel deze arbeidersactie, die als het ware Blum opstuwt en voortdringt, nog eer hij officieel gelegenheid heeft ontvangen, de idealen van de achter hem staande partijen combinatie in het Palais Bourbon aan de orde te stellen, moet dezen kampioen van het Volksfront diep in zijn hart wel zeer onaan genaam zijn. Hij wordt als het ware bij voorbaat van de voeten gedrongen, en de gematigde manier, waarop hij zich tot nog toe uitgelaten heeft over zijn toekomstplan nen, blijkbaar om de spaarders en de be leggers niet te verontrusten en zoo de posi tie van den franc veilig te houden, wordt door de onstuimigheid van zijn volgelingen Waardeloos gemaakt. Parijs plukt thans zijn roode lauweren; Vle massa verkeert in den waan dat einde lijk haar tijd gekomen is. Hoe moeilijk zal het blijken, voor de verantwoordelijke leiders, om openbare en groepsbelangen in een zeker evenwicht te brengen en te hou den! DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK METAALARBEIDERS STELLEN HUN EISCHEN Meer politiek- dan arbeidsconflict De stakingsbeweging in de omgeving van Parijs breidt zich uit. In totaal zijn thans twaalf fabrieken of werkplaatsen bezet door stakers, die er ook 's nachts verblijf houden. Ook de arbeiders van de Citroenfabrieken te Grenelle zijn in staking gegaan, evenals arbeiders van de fabrieken van Jedelot, de patronenfobriek te Issy les Moulineaux de fabrieken in de Rue Lacroix te Pa- De toestand is overal zeer rustig. In de Renault-fabrieken is een stakings comité gevormd. Dit comité heeft een com muniqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat 33.000 arbeiders staken. Een delegatie van metaalbewerkers werd ontvangen door minister-president Sarraut, in tegenwoordigheid van den minister van arbeid Frossard. Na het onderhoud verklaarden de dele gatieleden, dat een basis voor onderhande len was gelegd. De directie van Renault' verklaarde, dat zij nog slechts in groote trekken de eischen van de stakers kent. Zij venvacht een dele gatie van de arbeiders, met wie de kwestie zal worden besproken, en een oplossing zal worden gezocht. De toestand is nog steeds kalm; sterke posten van de stakers bewaken de ingan gen van de fabrieken; ordebewaarders zijn nergens te zien. Herhaaldelijk weerklinkt de „Internatio nale", onderbroken door kreten als „onze vacanties betaald". Soms hoort men achter de hooge muren van de fabriek de cadans van voetstappen en ziet men roode vanen boven de muur uitkomen, terwijl revolutionaire liederen orden gezongen. Klaarblijkelijk houden de stakers dan achter de muren optochten. Een strijd om de macht! De metaalindustrieën en aanverwante groepen in het gebied van Parijs hebben een communiqué uitgegeven, waarin wordt rerklaard, dat de stakingen in de metaal industrie meer een politiek dan een profes sioneel conflict zijn. Do eischen van de werklieden, n.l. een werkweek van 40 uur, vacantie met behoud an loon, vermeerdering van loon en er kenning van de arbeiders-afgevaardigden door de werkgevers, hebben betrekking op de algemeene verhouding tusschen werk nemers en werkgevers en hebben dus een landelijk en geen gewestelijk belang. De werkgevers hebben steeds getoond ver zoeningsgezind te zijn, doch ten aanzien van de huidige conflicten kan een derge lijke houding niet worden bewaard. De metaalindustrieelen hebben den minis ter van arbeid doen weten dat zij een dele gatie bereid houden om met de arbeiders over hun eischen te onderhandelen onder voorwaarde, dat tevoren het werk hervat ordt. Verder hebben de werkgevers verklaard dat geen repressaillemaatregelen genomen zullen worden in verband met de staking. Manoeuvres van het Fransche leger Onder leiding van generaal Belhague worden op het oogenblik in de omgeving van Dyon groote kader-manoeuvres gehou den. Verscheidene leden van den Franschen oppersten oorlogsraad wonen de manoeu- In het Sambre-gebied zijn manoeuvres tot passieve defensie van het versterkte gebied beëindigd. Gebleken is, dat dit gebied met een belangrijke metaal-industrie in tijd van oorlog zeer wel duister te maken is. De medewerking van de bevolking was zeer goed. Ook hier waren verscheidene hooge offi cieren aanwezig. Verkiezing van Blum betwist In de Fransche kamer komen dagelijks verzoeken binnen tot ongeldigverklaring van verkiezingsresultaten. Gisteren is zelfs een tegen de verkiezing van Leon Blum ge richt protest ontvangen. De tegencandidaat van Blum, Sabatier, beweert, dat Blum en zijn poltiieke vrienden door aanwending van geweld het verkiezingsresultaat te hunnen gunste hebben beïnvloed. Ook de verkiezing van den minister van marine, Pietri, wordt betwist. Japan en Mandsjoekwo De Japansche strijdkrachten in Mand sjoekwo zullen belangrijk worden uitge breid. Het streven van hea Japansche mi nisterie van Oorlog is er op gericht het effec tief der troepen te brengen op 250.000 man, naar schatting der sterkte van de Sovjet- Russische troepen in Oost Siberië. De Japanners overwegen voorts het zen den van groepen kolonisten om het garni zoen te versterken en Japansche man schappen in da? gebied te hebben. Wanneer het garnizoen voldoende zal zijn vers'erkt, zal het ministerie van Oorlog het permanent maken, 'n Gemechaniseerd corps, een „chemisch" corps en andere gespeciali seerde eenheden zuilen er eveneens worden gevestigd. De kosten zullen worden bestreden ui. oen „noodfonds Mandsjoekwo"; het tot nu toe gevolgde program wordt niet doeltref fend geacht. Hongersnood in China Tn de Chineesche provincie Han Wei. wel. ke niet veel grooter is dan Griekenland, zijn zeven millioen menschen den dood nabij tengevolge van een ernstigen hongersnood, welke door droogte is veroorzaakt. Velen hunner leven van boombladen, boomschors en zand. Talloozen hebben hua huisraad verkoch? om geld te krijgen voor Men zegt, dat ook kinderen op groote schaal in het openbaar worden verkocht. Met andere dringende hulpmaaTCgelon hebben de provinciale autoriteiten een systeem van werkverschaffing ingevoerd volgens hetwelk de slachtoffers van den hongersnood werk krijgen, waarvoor zij met tarwe worden betaald. DE TOESTAND IN PALESTINA ONRUST IN HET GEHEELE LAND Do staking der Arabieren neemt op de eene plaats toe en op de andere af. Te Haifa zijn circulaires verspreid, waarin alle Mohammedanen naar de centrale moskee worden geroepen. De Joodsche taxi's en autobussen -zorgen thans voor liet politielransport, waardoor de niet-stakende Arabieren van hun bron nen van inkomsten worden beroofd. De Ara bische journalisten besloten het verschijnen van de Arabische kranten te doen staken. Te Tel Aviv heeft een Joodsche groep een maatschappij met een kapitaal van 100.000 pond sterling gevormd, teneinde het lossen in de nieuwe haven te vergemakkelijken. Gisteren zou op do reede van Tel Aviv een „dag van do Joodsche handelsvloot gehouden worden. De mandaalregeering heeft echter, ter voorkoming van wrijving, een ankerverbod uitgevaardigd, zoodat de demonstratie niet doorging. Bij Jenin zijn tijdens een botsing met militaire troepen, twee Arabieren gedood. In Jaffa is tijdens een overval op een Jood sche vrachtauto een Arabier gedood en een tweede gewond. De onrust in het geheele land blijft aan houden. Van Jaffa komende booten heb ben getracht een aan-val te doen op de kade- werken van Tel Aviv en op de Joodsche lichters. Bovendien zijn weer dynamiet- aanslagen op spoorbruggen cn wegen ge pleegd. In de laatste weken zijn minstens tien- duizend ooftboomen en wijnstokken uit gerukt. „Het land is te klein!*' De s^retaris van den Oppersten Arabi- schen Raad heeft het volgend antwoord gegeven op den oproep van het Joodsche Nationale Comité: „Het land is te klein en niet in staat de Joodsche immigratie op te nemen. Het nationaal tehuis beteekent een aanslag op de Arabische autonomie". Het Joodsch Uitvoerend Comité en de Opperste Arabische Raad voeren op het oogenblik besprekingen. Vuurgevechten Uit Jerusalem wordt gemeld, dat het tot nieuwe botsingen is gekomen. Een geregeld vuurgevecht heeft pleats gel.ad tusschen de politie en Arabieren, die een niet ver van Jerusalem gelegen sana torium hadden beschoten. Ook in Jaffa is het weer tot schietpartijen gekomen. In de noordelijke districten richten de Arabieren steeds groote verwoestingen c'e aanplantingen aan. Zal traangas helpen? In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat traangas in gereedheid wordt gehouden, om, wanneer de omstan digheden dit vragen, gebruikt te worden. De hooge commissaris, zoo deelt het com muniqué verder mede, wenscht ter hand having der orde, maatregelen, welke tot het verlies van menschenlevens of ernstige verwondingen zouden kunnen leiden, te vermijden. Geen Italiaansche propaganda De semi-officieele „Giornale d'Italia" wijst formeel in een hoofdartikel de beschuldi ging van de hand, dat Italië in Palestina propaganda zou hebben gevoerd. Het blad bestrijdt het door de „Times" ten opzichte hiervan gepubliceerde en zet uiteen, dat Ecgeland door de Joodscne immigratie een toenemende economiscne en cultureele con currentie heeft doen oi-tstaan tusschen de beide rassen in Palestina, waarbij tegelij kertijd de tradilioneele Arabische rechten onderdrukt werden. Het blad vergelijkt verder het gebruik van Engelsche bombardementsvliegtuigen m Palestina met het optreden der luchtstrijd krachten in Abessinië en is van meening, dat dit gebruik een ernstigen slag vormt voor de Engelsche sanctionnisten. Von Ribbentrop in Engeland Gisteren zijn Von Ribbentrop en zijn echt- genoote op het vliegveld Croydon aange komen. Hitiers ambassadeur verk'aarde, voor ge noegen te komen en eenige vacantiedagen in Engeland te zullen doorbrengen. Zijn be zoek heeft geen enkel politiek doel. Het echtpaar zal per vliegtuig naar Belfast, waar zij eenigen tijd zullen doorbrengen op het landgoed van Lord Londonderry, ver trekken. KON ZICH NIET WASSCHEN OF KLEEDEN Rheumatische pijnen nu verdwenen Een goede buur is beter dan een verre vriend; als ooit ait spreekwoord waarheid bevatte, dan was het wel hier. Lees eens deze brief: .,A1 heel lang lijd ik aan rheumatische pijnen. Ik kon mij niet meer zelf wasschen, noch mij klecden. Mijn zuster moest mij hel pen, indien ik mij in bed wilde omdraaien. In Maart kwam een buurvrouw mij bezoeken zij raadde mij Kruschen Salts eens te pro- beeren. Als laatste redmiddel heb ik haar raad opgevolgd. Reeds na de eerste halve flacon voelde ik mij veel beter. Ik koent toen een heele flacon en ben or sinds steeds mee doorgegaan. Ik kan nu weer wandelen, kan mij weer kleeden en wasschen en mij aan mijn huishouden wijden." Mevr. A, A. te L. Stop Uw rheumatische plinen nu direct. Begin morgenochtend met Kruschen Sails. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen nieren, lever en inge wanden aan tot krachtiger werking, waar door de afvalstoffen, als urinezuur etc., aie zich in het lichaam hebben opgehoopt en de oorzaak zijn der rheumatiek, volkomen worden verwijderd. Met het verdwijnen der oorzaken nemen ook de pijnen af om ten slotte geheel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers cn erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op ae flesch, zoowel als op de buitenverpakking, ïaam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) DE BRITSCH-ITALIAANSCHE SPANNING ORDEMAATREGELEN IN ABESSINIE De Italiaansche ambassadeur te Londen, Grandi, heeft een bezoek gebracht aan het Foreign Office en had een onderhoud met Eden. Dit bezoek is een dfinitieve stap van Italië om een einde te maken aan de span ning tusschen beide landen. Men heeft goe de redenen om aan te nemen, dat Grandi ïiting gaf aan het verlangen van Italië tot Eden. Dit bezoek is een definitieve stap van Mussolini, zooals deze uiteen is gezet in het interview in de „Daily Telegraph", waarin de duce zegt, dat het voor Italië onmogelijk is het initiatief te nemen tot een Middellandsche-zee-overeenkomst en inzake de urgente kwestie van het al of niet lid blijven van den Volkenbond indien de sancties worden gehandhaafd. Carabinieri in Addis Abeba Maarschalk Grazlani heeft besloten de politiedienst in de hoofdstad van Abessinië gpheel aan de carabinieri toe te vertrouwen De ongeregelde Abessijnsche politiecorpsen worden ontbonden. De toestand in het Westen De gouverneur van Saio, Ras Nagadres, is te Gambela aangekomen. Hij heeft de provinciale schatkist meegenomen. Ras Nassiboe, de voormalige comman dant van Ogaden, is te Marseille gedebar- keerd voor „herstel van gezondheid". KRONING VAN KONING EDWARD De nieuwe minister van koloniën Thans is vastgesteld, dat de kroning van koning Edward op 12 Mei van het volgend jaar in den Londenschen West- minster Abbey zal plaats hebben. Officieel wordt te Londen medege deeld, dat Ormsby Gore is benoemd tot minister van koloniën. Het Britsche vlootprogram Gisteravond is in het Britsche Lagerhuis de aanvullende begrooting ten bedrage van 10.3 millioen pond sterling ten behoeve van het nieuw vlootbouwprogramma behandeld Lord Stanley verklaarde het eens te zijn met de oppositie, wanneer deze de noodza kelijkheid betreurt van deze zeer aanzien lijke verhooging der vlootuitgaven. Even eens gaf spreker toe, dat het te betreuren is, dat de onophoudelijke pogingen, die door iedere Britsche regeering sedert den oorlog in het werk gesteld zijn om te komen tot een overeenstemming betreffende bewape ningsbeperking niet meer succes hebben gehad. Wat de slagschepen betreft zeide lord Stanley dat door het eenvoudige feit, dat Duitschland, Italië en Frankrijk allen slag schepen bouwen, bewezen wordt, dat de tijd der slagschepen nog niet voorbij is. Het is van essentieel belang, dat zoo spoe dig mogelijk begonnen wordt met een vlug vervangen van de oud wordende Britsche slagvloot. De Iersche senaat afgeschaft Daar de Iersche Senaat had geweigerd zelf over zijn opheffing te stemmen, heeft De Valera gistermiddag in de „Dail" een daar toe strekkend voorstel ingediend. De „Dail" had de opheffing ïeeds eenmaal goedge keurd, zoodat ïhans na een nieuwe stem ming deze kracht van wet zou krijgen. De Valera verklaarde dat de Senaat eer- der een gevaar dan een hulp voor den staat beteekende en voegde eraan toe. dat hij in den herfst een voorstel tot wijziging yan de grondwet zou indienen. De ,Dail" nam vervolgens met 74 teg-'n 52 s'emmen de Valera's voorstel aan, waar mede de afschaffing van den Senaat dus thans een fei? is geworden. De Mannheimer scheepvaartacte Op den Duitschen binnenscheepvaartdag 1936 heeft de R'jksmititdor van Verkeer, Freiherr Von Eltz Ruebenach gesproken over de tot stand gekomen herziening van de Mannheimer scheepvaartacte. Na erop gewezen te hehhen. dat Neder land om bekende redenen zich nog niet bij de nieuwe overeenkomst heeft meenen te kunnen aansluiten, zeide hij, dat de Duitsche regeering hoopt, dat hetzelfde be grip. hetwelk in Duitschland bestaat voor de houding van den bevrienden nabuurstaat ook daar het vinden van een modus viven- di zal vergemakkelijken. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS Een interview met Degrelle De Belgische koning heeft zijn besprekin gen inzake de vorming van een nieuw mi nisterie voortgezet, waarbij hij o.a. ook een onderhoud heeft gehad met Léon Degrel- 1 e. den leider der Rex-beweging en met den Vlaamsch-nationalist. De CI e r c q. liet bestuur van de nationale liga van Christelijke arbeiders heeft besloten, dat de vertegenwoordigers van de democratische fractie van de katholieken alleen een regee ring zullen steunen, welke haar program ma baseert op ingrijpende hervormingen, geïnspireerd op de pauselijke encyclieken. Tegenover een correspondent van 't Ita liaansche agentschap Stefani heeft de lei der der Rexisten, Léon Degrelle o.m. het volgende verklaard: Wij zullen werken voor een opheffing der partijen en ze vervangen door een vorm van volksgemeenschap onder de vlag van het Rexismc. In principe zijn wij nipt bereid met de andere partijen samen te werken, maar wanneer onze tegenstanders geen angst hebben zijn wij bereid het ministerie van justitie op ons te nemen om het land te bevrijden van de politieke en financieele smokkelaars. Rex hecht geen groot belang aan Genève. dat dikwijls een instrument van egoïstische overheersching is geweest voor sommige naties. Rex wil terugkeer tot de vriendschap met Italië, want de Rexistische strijders zullen nooit vergeten, wat Italië voor de verdedi ging van België hpeft gedaan. Trouw aan Degrelle Naar de „Soir" meldt zijn gistermiddag de Rexistische Kamerleden en Senatoren bij eengekomen en hebben zij den eed van trouw aan Degrelle afgelegd. De Rexisti sche partijraad is bijeengeroepen voor het aanhooren eener mededeeling van Degrelle over zijn onderhoud met den Koning. Egypte en de sancties Gedeeltelijke opheffing De Egyptische minister van financiën heeft besloten bij wijze van uitzondering toe te staan, dat zekere Italiaansche artikelen in Egypte mogen worden ingevoerd overeen komstig verdragen, welke zijn gesloten vóór de sancties in werking traden of welke niet te vervangen zijn zooals enkele pharma- ccutische artikelen. De reis der „Queen Mary" De „Queen Mary" zet haar reis naar de Ver. Staten voort met aanmerkelijk toege nomen snelheid. Verwacht wordt, da? de gemiddelde snelheid vandaag meer dan 30 knoopen zal bedragen. Het weer is mooi. De zee is kalm. Het schip slingert eenigszins Stakingen in de Ver. Staten In 20 bondsstaten staken op het oogenblik in totaal 46.000 iudustrie- en landibouwarbei- ders. In den staat Maine is in eenige plaat sen het ?ramverkeer door stakingen volko men stilgelegd, terwijl in New-York 7000 barbiers in staking zijn gegaan en in Mil waukee ongeveer 3000 havenarbeiders. In Dallas (Texas) hebben de taxichauffeurs het werk' neergelegd. In bijna alle gevallen eischen de stakers loonsverhooging. Een oorlogsheldin overleden Marie Luce, een Fransche oorlogsheldin, die tijdens den wereldoorlog door de Duit- schers was ter dood veroordeeld, doch later werd in vrijheid gesteld, is in het plaatsje Louvre (Marne) overleden. Marie, die groote dapperheid betoonde bij de verzorging van gewonde militairen, werd door de Duitschprs gepakt en naar hun kamp overgebracht. Daar hoorde ze op 14 Maart 1915 't nieuws dat de Keizer den volgenden dag te Neuf- chate' sur Aisne de troepen zou inspectee- ren. Zij schreef gauw een paar briefjes, waarop stond „groote militaire revue vooi Wilhelm II op 15 Maart om 5 uur nam. t< Neufchateau air Aisne". stopte de papier tjes in een paar flesschen en gooide deze in de rivier, in de hoop, dat ze door de Fransche troepen zouden worden opge merkt, die zich langs de beneden-rivier be vonden en van het nieuws voordeel konden trekken. De Duitschers hadden evenwel ontdekt, wat Marie had gedaan Zij werd voor een krijgsraad gebracht en ter dood veroordeeld. Deze straf werd echter gewijzigd in vijftien jaar dwangarbeid. Zij werd naar Duitschland overgebracht en later losgelaten. Wapens die niemand wenscht Het Britsche stoomschip „Santa Maria' zwalkt de laatste paar maanden rond met een lading, welke, naar het. schijnt, niemand wenscht. De lading bestaat uit geweren, handgrana ten, brandbommen en munitie, zoomede een drietal in Duitschland vervaardigde vlieg tuigen, en was bestemd voor Abessinië. Men verklaart, dat de wapens uit Finland afkomstig zijn, doch om een of andere reden niet naar dat land kunnen worden terugge zonden. Het schip bevond zich te Gibraltar, toen Adais Abeba werd bezet. Te Tanger werd de zending toen gelost, maar de autoriteiten gaven bevel, dat de ge vaarlijke last weer aan boord moest worden gebracht. De „Santa Maria" behoort thuis te New Castle. Vliegtuig in vischnet gevangen Bij Hamamatsoe (Japan) heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan, dat een vliegtuig in een vischnet gevangen is. Het toestel, een licht bombardementsvliegtuig, werd bestuurd door twee onderofficieren, die door een verkeerde manoeuvre ln de netten der aan bet werk zijnde visschers volgen. De netten werden op het strand ge trokken, waarna bleek, dat de vliegers on gedeerd waren. „AIR-FER"-REIZEN IN FRANKRIJK Tusschen de Fransche luchtvaart-maat schappij Air-France en de Fransche spoor wegondernemingen is pen o-ereenkomst lot stand gekomen, die per 1 Juni a.s. in king treden Vanaf dien datum zal men aan alle stations in Frankrijk passagehiljatten kunnen koopen voor gecombineerde reizen, die gedeeltelijk per trein, gedeeltelijk per vleigtuig gemaakt kunnen worden. VOOB OE PUB BOOK! IBIS EN GEEN ANDERE SHAG (Adv.) Noorsch schip vergaan 13 dooden Het radiostation Augesund deelt mede, dat liet s.s. „Hogstad" dat een bemanning van 14 koppen aan boord had, is vergaan. Alleen ae kapitein werd gered, de 13 overige opvarenden zijn verdronken. De oorzaak van de ramp is niet bekend, doch men vermoedt, dat de „Hogstad" op een drijvend voorwerp is gestooten, het schip schijnt met een dramatische snelheid te zijn gezonken. De „Hogstad" was op weg van Engeland naar Noorwegen met een lading steenkool. Kort Nieuws De „Gazetta del Popoio", die een sensatio neel opgemaakte landkaart gepubliceerd! had betreffende „de Duitsche gebiedsaan- spraken in Europa" is op bevel van den Italiaanschen minister van pers en propa- ganaa in beslag genomen. Te Alsterdorf, nabij Hamburg, viel een sportvliegtuig neer op het dak van een ge sticht voor zwakzinnigen. Het toestel sloeg door het dak. viel in do eetzaal en geraakte daar in brand. De piloot n twee verpleegden werden gedood. Vier erpleegden werden gewond; van een hun ter is de toestand ernstig. Naar de stuurman van do „Girl Pat" die te Dakar is achtergebleven, heeft mede gedeeld, is de reden van het verdwijnen van het schip, dat de bemanning op zoek ls naap een verborgen schat De huidige positie van het schip is niet bekend. UIT HET SOCIALE LEVEN Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" Het jaarverslag van „Unitas" is versche nen en wel een drie-jaarlijksch verslag met het oog op het veertig-jarig bestaan van den Bond. dat dit jaar herdacht wordt De gewoonte is anders, om een verslag te doen verschijnen over twee jaren. Het verslag memoreert de moeilijke po sitie van de textielindustrie, om vervolgens verschillende staten over het ledenverloop te publiceeren, waaruit blijkt, dat de Bond 54 afdeelingen en correspondentschappen heeft. In 1933 begon de Bond met 6549 le den. Het jaar 1935 werd afgesloten met 4587 leden. De financieele positie der organisatie geeft reden tot groote dankbaarheid. Er kon, gezien de omstandigheden, nog be lioorlijk worden gereserveerd, mede door dat men bewaard bleef voor groote con flicten. De werkloozenkas was een voor werp van voortdurende zorg. In 1933 moest in de kas 7000 en in 1934 rond 2700 ge stort worden. In 1935 behoefde uit de Bondskas niet bijgepast te worden. In 1933 werd aan bondscontributie 77.412,20 en aan bijdragen werkloozenkas 66.754.63 ontvangen; in 1931 bondscontr. f 67.991.03 en 58.26S.50 bijdragen werkloozenkas; in '35 bondscontributie 61.572,30 en 53.S32.50 bijdragen werkloozenkas. Toe groot het verschil is, blijkt wel hier uit. dat de bondscontributie over 1932 nog f 93.693 95 bedroeg en de bijdragen voor de werkloo zenkas 67.008,45. Tal van bezuinigingen moesten worden ingevoerd, om de werkloozenkas zoo goed mogelijk te doen functioneeren, om de uit- keeringen te waarborgen. De helft van het aantal leden van den Bond ontving als werkloozen uitkeering. De financieele positie van het vrijwillig bondsziekenfonds is iets minder gunstig over 1935 dan over de eerste voorgaande jaren. Einde 1935 waren er 1182 Bondsleden tot het fonds toegetreden. Het jaarverslag geeft verder o.a. bijzon derheden over het vakblad, de propagan da, welke bijzonder moeilijk is geweest, de bestuurswerkzaamheden, het jeugdwerk, het internationaal verkeer, de verhouding tot andere organisaties, de gevoerde acties en de bereikte resultaten. Het verslag be sluit met een financieel overzicht van de werkloozenkas van den Boncl. Godslastering De „nputrale" Centrale beeft hpt oir- baar geacht, onder het opschrift „De Apo- ca lipt" in zijn nummer van 1 Mei een arti keltje op te nemen, waarop wij het stempel hlasphemie moeten drukken aldus schrijft de Chr. Ambtenaar. Taal en woordkeus van dit stukje doen herhaaldelijk denken aan de Openbarin gen van den hoib'gen Johannes, die im mers als de Apocalvpsis worden aange duid. Dat wijst er op. dat de schrijver niet vreemd staat tegenover Gods Woord. Integendeel! Zijn „neutraliteit" brengt er hem echter tot het boek der Openbarin gen. hetwelk door de christenen van alle eeuwen steeds met de grootste eerbied werd bejegend, als 't ware neer te halen in de sfeer van de spot. Dat noemen wij blasphemie. spotten met het heilige. Het is erg F.rger is misschien nog. wat de Chr Ambtenaar verder opmerkt: „Fr wordt nan de koi, van de Ce n r a I e als eerste medewerker iemand genoemd, wiens naam in de chris»pliike kringen gpen onvermaarde klank heeft. Hij i s mede ver antwoordelijk voor dit geschrijf. Kan hij die verantwoordelijkheid dragen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2