urnr £riiterljr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken atjotmfmcntsprtjs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.33 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'ft et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaat Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. 5792 vrijdag 29 mei 1936 15e Jaargang a&berttntitpripm: Van 1 tot 5 regels 1.l7'/i Elke regel meer 0.22 'It Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels230 EJke regel meer 0.45 Voor hel bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 yie vooral elders in dit blad de mede deelingen over onze nieuwe afdeeling. MET ÉEN SLAG? Het fiasco der Duitsche Noodverordening In het Voorloopig Verslag over het groote Bezuinigingsontwerp werd indertijd van ll.K. zijde nog eens herinnerd aan de sug gestie door Mr. Aalberse bij de behandeling van de bcgrooting voor 1935 tot den minis ter-president gericht om bij de ..aanpas singspolitiek'' ook eens te bestudeeren het geen door den vroegeren Duitschen Rijks kanselier Dr. Brüning op dit gebied was gedaan. Deze had bij nood-verordening 8 Dec. 1931 met één slag verminderd: sala rissen. loonen, goederenprijzen, rente van effecten, hypotheken en andere schuldvo: deringen, huren, tarieven van gas, water, clectricitcit, enz. Dat was een goedkoope raadgeving. Want deze heeren vergaten, dat Dr. Brü ning als dictator regeerde, met geen parle ment te maken had en in ieder geval geen hoofdsommen aantastte, gelijk velen der critici wenschten. dat zou geschieden. Voorts vergaten zij, dat indien omtrent dp genoemde zaken bij ons iets wordt voorge steld er 80 in de Kamer is, dat het om te 'beginnen anders wil en al spoedig 'spreekt van autonomie, die niet mag wor den aangetast. Er werd gesproken van „met één slag", Zij, die dit groote woord gelaten uitspra ken, hebben Dr. Brünings noodverordening vermoedelijk nooit onder de pogen gehad en zijn waarschijnlijk ook onkundig om trent de werking der verordening geweest. Deze verordening telt in de Duitsche Staatscourant niet minder dan 46 bladzij den. Zij schonk ook aandacht aan de be langen der consumenten, die ten onzent veelal vergeten worden. Hij mag betalen en profiteert meer van verhoogingen dan van verlagingen van lasten. De rente wérd door de noodverordening gebracht op 6 Huren zouden dalen i 10—15 percent. Alle loonen in collectieve contracten weiden verminderd met bepaal de percentages, evenals de tractementcn der ambtenaren, geheel zonder georgani seerd overleg. Ook werden offers gevraagd ten aanzien van de sociale verzekering en de sociale voorzorg. Gemeentebesturen had den niets te vertellen als hun tarieven van gas, water, electriciteit, enz. werden ver laagd. De Brüning-noodverordening was een maatregel van buitengewone hardheid. De Roomsche democraten, die ons arbeidende volk ook gelukkig willen maken met een „loonsverlaging met een blinddoek" in den Norm van devaluatie, schijnen in de maat regelen van. Brüning het summum van wijsheid op het gebied van sociaal-economi- selie politiek te zien. Wij zijn zoo ver nog niet. Brünings ingrijpen was een wanhoops daad, een laatste poging om de Duitsche begrooting te saneeren en het deflatie proces te stuiten. Onmiddellijk is voorspeld, dat dit in grijpen ook in particuliere verhoudingen, op een mislukking moest uitloopen. De R.K. dictator heeft dat ondervonden; hij heeft volkomen gefaald. Een „Prijscommissaris" werd door hem benoemd, die niet alleen toezicht had te houden op de prijzen, maar bovendien groote, vrijwel onbeperkte bevoegdheid kreeg tot ingrijpen en regelen. Dr. Goerde- ler, opperburgemeester van Leipzig, werd economisch dictator, maar zag al spoedig geen kans centraal zijn taak uit te voeren. ITij droeg die, voor wat de zaken van dage- üjksch gebruik betreft, over aan de lands- •autoriteiten. Maar ook ten aanzien van het bedrijfsleven werkte de noodverordening allerongunstigst. Verdeelende rechtvaardigheid is door de verordening niet bevorderd. Het Duitsche volk als geheel is er weinig mee gebaat ge weest, al vloeide er wel geld van de eene zakken in de andere. De kosten van levens onderhoud daalden heel weinig en zelfs minder dan in het jaar, dat onmiddellijk aan het in werking treden der noodveror dening vooraf ging. Zelfs een leger van groote en kleine dictators was niet bij fnachte het leven te dwingen naar lager niveau. Onze maatschappij is in haar eco nomische vertakkingen te fijn verdeeld, dan dat do werking van economische krachten ten volle door menschen kan worden na gespeurd. Slechts dwaze hoogmoedswaan kan zich het tegendeel inbeelden. Al dit georden is gedoemd op mislukking uit te loopen. Dat heeft ook Brüning ondervon den. Enkele cijfers mogen dat toelichten. Het indexcijfer voor den groothandel was ïn Januari 1931 115 en voor de kosten van levensonderhoud 140; Dec. 1931 waren dc cijfers resp. 104 en 130. Nu het jaar 1932, toen dus de Noodverordening werkte. Janu ari opende met 100 voor de groothandels prijzen en 125 voor de kosten van levens onderhoud; deze cij'ers waren tegen het eind des jaars 95 en 120. Ze daalden dus in het jaar van de economische dictatuur minder dan het jaar te voren, toen verhoudingen nog meer normaal waren. Een Duitsch econoom beschreef in het eind van 1932 de werking van de Noodver ordening aldus: de vermindering van de afzetmogelijkheden in het binnenland werd verscherpt, de ondernemingslust verslapte. De politieke toestand bleef onzeker en eerst na den val van Brüning verminderde de vrees voor onaangename verrassingen. De conjunctuur ging geweldig terug onder het regime der Noodverordening. De werkloos heid nam sterk toe, de steunregeling was slecht, de productie daalde en de uitvoer steeg niet. Dc Noodverordening-Brüning heeft dus fataal gewerkt en bleef fataal werken. Ook nadat Brüning in Juni was vervangen dopr Von Papen, die echter de verordening voor loopig in stand hield. In zulk een soort verordening zag ten onzent de Katholieke Kamerfractie in 1935 heil. Natuurlijk bedoelden ze niet een ramp over ons volk te brengen als Brüning over Duitschland bracht, maar hun economisch dogmatisme, hun verstarde aversie tegen de z.g. Colijn-politiek en hun blijkbare on kunde omtrent de Duitsche ervaringen deed hen alle redelijkheid vergeten en knielen voor een waan, voor de „met één slag methode" van Brüning. Later is aarzelend eenig beter inzicht ontstaan, maar toch hebben we nimmer ernomen wat voor hen de inhoud is van den .veelgebruikten term „consekwente de flatie"; wel Is bij herhaling het pleidooi gevoeld voor de methode der indirecte loonsverlaging: devaluatie, welke echter met scherpe bezuiniging gepaard zal moe ten gaan. We meenden deze dingen nog eens in herinnering te moeten brengen als waar schuwing, nu a.s. Woensdag het vaste-las- ten-ontwerp in openbare behandeling zal komen. Overzicht Tweede Kamer VERBOD VAN PARTICULIERE WEERKORPSEN DE STEUN AAN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN Extra bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds De Rijkspersdienst meldt: De Regeering heeft na kennisneming van het eindrapport van de interdepartementale commissie aan B. en W. van de gemeente Rotterdam medegedeeld, dat zij met het oog op de zeer bijzondere omstandigheden waarin de haven verkeert, in beginsel niet ongenegen is de extra bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds aan de ge meente voor het jaar 1936 zoodanig te ver- hoogen, dat het gemeentelijk budget van de ermindering der inkomsten door een ver laging van de gemeentelijke haventarieven met 28 uiteindelijk geen nadeelige gevol gen zal ondervinden. De Regeering heeft aan deze principieele toezegging echter de voorwaarde verbonden dat het gemeentebestuur op zich neemt, voor zoover eenigszins mogelijk te zullen doorzetten, dat de particuliere havenkosten met een gemiddelde van tenminste 15 worden verlaagd. Ten slotte heeft de regeering ook nog medegedeeld, dat het onderzoek van de vraag, of nog op andere wijze hulp kan worden verleend, nog niet is voltooid. Dit onderzoek wordt door de regeering voortgezet De regeering meent echter, dat met het oog op de urgentie der zaak de verlaging van de havenkosten niet moet wachten totdat ook over laatst- gemelde vraag een beslissing is geno men. Concentratie van het Bijzonder Onderwijs Werkzaamheden verloopen niet vlot Naar de „Stand." meldt, hebben de werk zaamheden van de Staatscommissie, inge steld na de behandeling van par. 12 van het Bezuinigingsontwerp op het Onderwijs in de Tweede Kamer nog geen vlot verloop. De tegenstellingen die zich bij het Kamer debat tusschen Rechts en Links openbaar den inzake gedwongen concentratie van bij zondere scholen, schijnen ook in de Staats commissie nog niet verzoend te zijn. DOODELIJKE VAL De 70-jarige Wed. Dijk te Rijs sen. die bij haar schoondochter in de Eschstraat in woonde. had Woensdagavond het ongeluk in den kelder te vallen, waardoor zij een ernstige schedelfractuur bekwam, tenge volge waarvan zij Donderdagmorgen is overleden. BESCHOUWINGEN VAN VOORSTANDERS EN VAN EEN TEGENSTANDER Het wetsontwerp (betreffende voorzie ningen omtrent weercorpsenheeft in de Kamer vrijwel algemeene instemming ge- on-den. Alleen de communisten, wi°n slechts een verbod van de N S.B. naar den zin zou zijn, de Trotzki-ist Sneevliet.; dis aan de groote arbeidersorganisaties de bescherming der democratie zou willen overlaten, waren er tegen. De be schouwingen der voorstanders raakten elkaar in de erkenning, dat de overheid en zij alleen.de aangewezene is om rust en ordo te handhaven en aan alle burgers «de noodi- ge bescherming te geven. Daarom geen ook geen gecamoufleerde particuliere machtsvorming. Maar zoo vroeg de heer Duymaer v. Twist aan minister v. Scliaik, gaat ge wel eer genoeg en zijt ge voldoende op de hoogte ran hetgeen er geschiedt in de kringen, waar men in de weerafdeelingen zijn eigen beschermingstroepen had georganiseerd? De heer Tilanus, die aandrong op een niet. zachtzinnige toepassing der wet, verwacht te, dat preventieve invloed van haar zap uitgaan. Beetje te mooi was de rol, die de heer Albarda voor zich opeischte De Begeering. die vrij van angst haar tijd heeft afgewacht, was z.i. te Iaat geweest Zijn fractie had de dingen veel boter be keken en was in 1932 reeds gekomen met een initiatief-voorstel omtrent een verbod an particuliere, gewapende corpsen. Dat was echter opsnijerij van den heer Albarda. Want In Februari 1932 waren de roode lieeren nog volop in hun anti-mili- tairistische en nationale ontwapenings periode. Hun voorstel was niej analoog aan dat van de Regeering, maar zeer in 't bij zonder gericht tegen den B. V. L. en voorts tegen de burgerwacht en de z,g. arbeiders- weer, waarover de communisten hot druk hadden en waarmee dc .soc.-dem. in eigen gelederen ook 'n beetje moeite kregen. Deze actie in illegale richting hééft zelfs zekere gevaren voor hen iri het leven geroepen. Van Nedcrlandsche NSB-wcerafdeelingen was toen nog geen sprake. En wel hadden de roode heeren een hekel aan SA- en SS-- corpsen in Duitschland, maar hun in de Heimatschutz vereenigde bewapende geest verwanten in Oostenrijk beschouwden ze als helden en heelemaal niet als menschen, die mede den burgeroorlog provoceerden. De S.D.A.P. moest dus niet doen alsof ze met haar voorstel zulk een vooruitzienden blik heeft gehad. Haar wetsvoorstel had en gansch andere strekking en de heeren spra- kenn er na zekere gebeurtenissen in 1933 ook liefst, maar niet meer over, doch haast ten zich het in te trekken, toen begin Decem ber 1935 de gelegenheid er voor kwam, na dat de Regoering met haar ontwerp was gekomen. Do evolutie in de S.D.A.P. droeg daartoe niet weinig bij; men wilde het vel leden bij voorkeur niet meer gedenken. Als advocaat in buitengewonen dienst van de N.S.B. trad op de heer Westerman, Kamerlid van eigenaardige positie. Hij ge waagde van een eigenaardig wetsontwerp, dat zich zou richten tegen iets. dat er niet meer zou zijm Overigens gaf hij een wel complete verdediging van het optreden van de martelaren, die in de N.S.B. ver- eenigd zijn. Brave jongens, die niets kwaads bedoelen en zich alleen maar verdedigen willen tegen anderer aanvallen. Naief? W< gelooven het niet. De heer Boon heeft daarover het noodige gezegd en later ook.de heer de Visser. De Vova-napraterij van den heer West ei-man kwam er daarbij piet te best af. Wilde de héér'De Visser van het wetsont werp niets .weten hem kan alleen een N.S.B.-verbod bevredigen Mr. Boon, even als Mr. Joekes en de heer Schaepman toon den zich daarvan warme voorstanders. Minister v. Schaik kon zich beperken. Alle casuïstiekliet hij rusten, evenals het geschermutsel aan den omtrek van het wetsontwerp. Kort zett< hij nogmaals de beteeken is van het wetsontwerp uiteen. We zullen dat niet herhalen. Over wat de minister zeide over de po sitie van den BVL, dien hij als particu liere organisatie beschouwde, tenzij ziin leden in werkelijken dienst zijn opgero pen, hebben we ons eenigszins verwonderd. Zulks is in strijd met de geschiedenis en met de wetgeving. Dienstplichtwet en Land- stormbesluit maken den B.V.L. ten alle tij Je apparaat in handen der overheid. Parti culieren kunnen er niets mee beginnen; slechts propaganda er voor maken. Zulks ligt vast en is o.a. door den Minister van Bmnenlandsche Zaken on van Defensie bij herhaling uitgesproken. We begrijpen dan ook levendig, dat de heeren Duymaer v. Twist, Boon on Joekes tegen 's ministers opvatting in verze? kwa men en hem ten allen overvloede nog eens verwezen naar een artikel uit het jaar 1932 van de hand van den ton dezen alleszins be voegden mr Kesper, griffier der Kamer. We willen hopen, dat de minister bij verdere voorlichting zijn meening zal we ten t.e he reien. I-Iet wetsontwerp is ten slotte alleen met de stemmen van de twee aanwezige com munisten en de heeren Sneevliet en Arts tegen, aangenomen. Kort heeft de Kamer zich daarna nog met een drietal Indische wetsontwerpen be ziggehouden. Zij is tot 3 Juni huiswaarts ora bij terugkeer he? vaste-Iasten-on'twea-p ou der handen te nemen. Chr. Landarbeiders te Putten bijeen In het vacantieoord van het C.N.V. Behandeling van ruim honderd vorstellen De lijn van het CJV.V. moet worden gevolgd In de verbouwde, en daardoor aan merkelijk verbeterde vergaderzaal van het Vacantie-Oord van het C.N.V. te Putten, werd gisterenmiddag de twee- daagsche vergadering geopend van de ledenraad van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond. Om half drie opende de Voorzitter, de heer R. Siemons, de drukbezochte verga dering met een rede, waarin hij wees op de moeilijkheden en werkzaamheden van den Bond. De Voorzitter heette welkom het eere-lid, den heer v. d. Ree uit Klundert. Besloten werd een telegram te zenden aan het bestuurslid Drevel, die om gezond heidsredenen verhinderd was, het congres bij te wonen. Over het Bestuursbeleid had geen der aanwezigen klachten. De Voorzitter bracht de vergadering hiervoor dank. Aan de orde was hierna bespreking van de Redactie van het Vakblad. Een der aanwezigen opperde bezwaren tegen een in Vakblad opgenomen artikel be treffende Staatspensioen Een ander was van meening dat de vele afdeelings-verslagen geen aangename lec tuur vormen. De secretaris, de heer H. Oudekerk, wees erop dat het de taak is van den Chr. Landarbeidersbond, de lijn van het C.N.V. te volgen. Dat dan ook een kwestie als die van Staatspensioen wel eens onder de loupe ge nomen moet worden, laat zich begrijpen. De secretaris ontkende dat er teveel ver slagen in het Vakblad hebben gestaan. Ver melding van zakelijke verslagen is en blijft noodzakelijk, vooral van districtsvergade ringen. Financieel verslag In deze ledenraad-vergadering werden be sproken de financieele verslagen van den penningmeester H. Oudekerk, uitgebracht over de jaren 19:13. 1934 en 1935. Uit alles blijkt de gezonde financieele po-, sitie van den Bond. De uitgaven in de jaren 1933. 1934^en 1935 bedroegen resp. f 1S2.960.05, f 156.532.1G en f 197.503,83. De ontvangsten bedroegen over die jaren f 292.172.06, f 287.247.75 en f280.272.85. De-balans sloot in die jaren met een be drag van f 364.021.39, f 516.208.95 en f 757.461.79 Het vermogen bedroeg op 31 Dec. van die jaren f349.429.33, f480.144.92 en f 563.913.94. Door de werkloozenkas werd in genoemde jaren respectievel, uitgekeerd f 1.134.452.82, f 1.134.452.82 en f994 21.89. Het totaal effectenbezit bedroeg per 31 Dec. 1935 f 108.707.50. Aandeelen „Edecea" f3000. Na uitvoerige bespreking werd de exploi tatierekening goedgekeurd. Ook de balans werd goedgekeurd. Vervolgens werd inplaats van den heer J. de Putter, tot lid van de Controlecommissie benoemd de heer H. M. de Looff uit Kam perland. Voorstellen. Hierna was aan de orde de behandeling van 105 voorstellen der afdeelingen en twee voorstellen van het Hoofdbestuur. Laatstgenoemd voorstel bevatte wijziging Bondscontributie, dit als nood-regeling voor loopig voor één jaar, en voorts het Ouder- domsfonds, waarbij voorgesteld werd dat ieder lid recht heeft op 54 dagen uitkeering enz. d.w.z. een vermeerdering van 12 dagen uitkeering. De heer Oudekerk verdedigde het voorstel van het, Hoofdbestuur en wees erop dat alle andere voorstellen voor contributieverlaging die waren ingediend,moeten worden afgewe zen in het belang van den Bond. Verder dan het voorstel Hoofdbestuur moet men volgens spr. niet gaan. Voorstellen Hoofdbestuur werden aan vaard z.h.st. In het najaar zal wederom worden vergaderd door de Ledenraad. Dan zal de contributie-kwestie van hen die nog geen vier weken in de vrije bedrijven ge werkt, hebben, worden besproken. Twaalf contributievoorstellen van ver schillende afdeelingen werden verworpen. De afd. Assen diende een voorstel in tot verlaging van de salarissen Hoofd-bestuur- Na uitvoerige discussie werd het voorstel Assen verworpen. Voorts werd verworpen een voorstel-Hil- versum om de 4 cent per lid en per week te veranderen in jaarlijks bcgrooting ma ken van allle onkosten en uitgaven der af deelingen. De afd. Heerde—Wapenveld stelde voor. de voorstellen disfrictsgewijze in te dienen oor de Ledenraad. Dit werd verworpen. De vergadering werd hierna geschorst. Na een pauze van anderhalf uur heropen de de Voorzitter de vergadering ruim acht uur en heette hij allereerst welkom den secretaris van het C.N.V., den heer Ame- link. die in de avondvergadering spreken on over: „Bedrijfsorganisatie." De Voorzitter deelde echter mede dat in erband metde lange agenda dezen avond doorgegaan zal worden met de voorstellen. Rest er tijd op den tweeden dag (heden) Bruin staat gezond. Alleen AMILDA-zonnebruincrême, welke Pigmentol bevat, geeft Uw gelaat, hals en armen, óók bij weinig of geen zon, direct een sportief bruine teint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. (Adv.) dan zal de beer Amelink alsnog zijn inlei ding houden. Aan de orde was nu de bespreking betref fende het Vakblad, zulks naar aanleiding van een voorstel Rozenburg om het or- gaan iedere week te doen verschijnen. Het voorstel werd verworpen. Voorts werden behandeld voorstellen be treffende ouderdomsfonds en verlenging uit- keeringsduur. Van het verdere verloop van de vergade ring alsmede van de sluiting dezen middaj hopen we morgen verslag te geven. Brug over de Nieuwe Maas te Rotterdam Proefaanbesteding op 3 September a.s. Blijkens mededeeling in de Staatscourant van gisteravond zal op Donderdag 3 Septem ber a.s., des voormiddags te 10 uur, aan het Stadstimmerhuis, Haringvliet 4, te Rotter dam, worden aanbesteed: het maken van een brug over de Nieuwe Maas bewesten de Maashaven te Rotterdam, met bijkomende werken. Het bestek no. 126 ligt na 8 Juni ter lezing aan het ministerie van waterstaat, aan het bureel van den Rijksgebouwendienst, Park straat 2, te 's-Gravenhage. Inlichtingen zijn op Donderdag 20 Augus tus van 1012 uur en van 24 uur, en na gepleegd overleg op andere tijdstippen, te bekomen bij dr. ir. J. Emmen, bureel Rijks gebouwendienst, Parkstraat 2, te 's-Graven hage. De nota van inlichtingen ligt op laatstge noemden datum ter inzage op het genoemde bureel van den Rijksgebouwendienst, van 1012 en van 2 4 uur. Als gegadigden zullen slechts worden be schouwd personen of lichamen, die te voren op hun schriftelijk verzoek door den minister van waterstaat schriftelijk tot inschrijving zijn gemachtigd. Verdere bijzonderheden verstrekt de Staatscourant. Het Groene Kruis jubileert De secretaris-generaal geridderd Het vierde congres van liet Groene Kruis is gisterenmiddag te Utrecht geopend. Het vindt plaats ter gelegenheid van het zilve- ren jubileum van het Groene Kruis en 1 niet daarom meer dan gewone belangstel ling. Van Z.Exc. Mr. M. Slingenberg. Minister van Sociale Zaken, die de opening zou verrichten, was bericht van verhinde ring ingekomen. De Voorzitter. Dr H. G. H a m a k e r, leid de met een kort woord de vergadering in en heette de aanwezige autoriteiten en offi cieels personen welkom; allereerst den Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, vervolgens den Directeur-Generaal der Volksgezondheid Dr. v. d. Berg, den hoofdinspecteur der Volksgezondheid, buiten landschegasten, en vertegenwoordigers van zustervereenigïngen in ons land. De Connn. der Koningin in de provin cie Utrecht Jhr. Mr. Dr. L. H. N. B o s c h Ridder van Rosenthal, sprak daarna de openingsrede uit, aan het slot waarvan hij meedeelde, dat het H. M. de Koningin be haagd heeft den secretaris-generaal der ver eeniging 'het Groene Kruis, den heer J. Beyerman, te benoemen tot Officier in de Orde van Qranje-Nassau. als blijk van waar deering voor zijn werk en voor het werk van het Groene Kruis. Nadat gelukwenschen waren aangeboden door verschillende afgevaardigden, werd een aanvang gemaakt met de wetenschappelijke inleidingen. De hoofdinspecteur der Volksgezondheid, Dr. R. N. E. E y k e 1, refereerde over de vraag waarom de overheid het werk der ge kleurde kruizen bevordert en gaarne samen werkt met het particulier initiatief. Prof. Dr. F. D a e 1 s, hoogleeraar in de ver loskunde en vrouwenziekten aan de uuiver siteit te Gent, hield een referaat over de be scherming van het moederschap. Dr. Bel a Joh an, staatssecretaris uit Boedapest, hield tenslotte een referaat over de gezondheidscentra in Hongarije. Daarna werd deze eerste zitting beëindigd. Rechters met N.S.B.- sympathieën Zonderlinge beslissingen van de Alkmaarsche rechtbank te wachten? In de Tweede Kamer beeft gister de heer A 1 b a r d a bij de behandeling van het wets ontwerpen weerkorpsen o.m. gezegd, dat men van een rechtbank als de Alkmaarsche de zonderlingste beslissingen kan verwach ten bij de toepassing van deze wet, daarbij doelende op het gerucht, dat de sympathieën van eenige rechters in voormelde rechtbank- in de richting van de N.S.B. gaan. Naai' aanleiding hiervan deelt de N. R. C. mede, dat de rechters W. A. Ubbens en H. M. Fruin inderdaad lid van de N.S.B. zijn. Mr. Fruin's gezind heid bleek gisteravond ontwijfelbaar uit het feit, dat hij op het Alkmaarsche kringhuis van de N.S.B. in een zwart hemd en me? een Insigne der Beweging getooid een dertig jongelieden college gaf over de nationaal-socialistische staats leer of een dei-gelijk onderwerp. Het blad teekent hierbij aan dat de vraag zou kunnen reizen of het verbod uit he? Rijksambtenaren-reglement om lid te zijn van een door den voorzitter van den Mi nisterraad aangewezen organisatie ook op rechtere van toepassing is. Dit is niet he? geval. Omdat het verbod niet van toepassing is op krachtens Grond- wet of wet voor het leven aangestelde amb tenaren. De hierboven bedoelde rechters te Alk maar zijn derhalve nie? in overtreding var; ►het verbond var bet Rijksambtenaren-regie- ment. voornaamste nieuws Dit Nummer bestaat uit VIER bladen De Belgische koning zet de kabinetsbesprei kingen voort; ook de leider der Bex-bewegintj is door hern in gehoor ontvangen. Japan lieefl besloten zijn troepen in Mand sjoekwo op dezelfde getalsslerkte te brengen als de Siberische sovjettroepen. In Palestina blijft liet overal onrustigno ff, steeds worden aanvallen en overvallen ge* pleegd. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp houdende voorziening omtrent weerkorpsen aangenomen. Eveneens is aangenomen 't. on: werp betreffende herziening van het zecha* ven- en scheepvaartregime in Ned. Indic. Nadere bizonderheden over het voorstel aangaande betere organisatie van voor. en nazorg voor krankzinnigen in Zuid-Hollandt Te Putten wordt de jaarvergadering ge houden van de Ned. Chr. Landarbeidersbond Een renner van het zuiverst ras gaf te pas en te onpas vol gas Toch maakt hij nooit stukken Alles wil hij hem lukken Hij RIJDT FISK in plaats van op krukken. Basalt inetegels in alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - enz. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 1(3, Tel. (1303, (1503 I Adv.) Chr. verpleging van behoeftige krankzinnigen Algemeene vergadering te Breda. Woensdag j.l. werd de 17e algemeene vergadering van de „Prot. Ver. tot onder steuning in de kosten van Chr. verpleging van behoeftige krankzinnigen in Noord- Brabant" gehouden in de Geref. Kerk te' Breda. Deze vereeniging die een schoon doel na-» streeft mocht zich niet in groote belangstel ling verheugen. Ruim 20 personen waren ter vergadering aanwezig. Na opening door den voorzitter Ds. L. A a 1 tl e r s. van E11 e n werden de huishou delijke zaken afgedaan. Uit de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester stippen we het vol gende aan: Aan 16 patiënten werd hulp verleend voor het, verplegen in een Prot. Chr. Stichting. De contributies liepen in 1935 terug van f 1276 tot f1130 Een reden temeer om deze vereen, te gedenken en het werk mee in stand tc houden. Hot bestuur werd, volgens besluit van de vorige algemeene vergadering, uitgebreid met twee leden, t.w Ds. L. Aalders. Ned. Herv. Prcd. te Etten en de heer P. J. den Bak te Breda Vervolgens werd door Dr. J. .T Wallien fe Ginneken een causerie gehouden over het onderwerp: „De psychologie van den droom". Na de rondvraag werd de verga dering op gebruikelijke wijze gesloten. In den nacht van 25 op 26 Mei is te Alphen a. d. Rijn de chauffeur van Lies- bout uit Leiden door twee vreemdelingen mishandeld. De daders hadden de bedoeling zich van de auto meester te maken om daarmede over de grens te gaan. Zij konden later :n den nacht in den Xieuwkoopschen- polder worden gearresteerd. Uit het onder zoek bleek, dat beide mannen zich ook aan eenige diefstallen in de omgeving van Noord wijk hebben schuldig gemaakt. Thans zijn de daders, de 27-jarige metse laar W.Sen de 27-jarige monteur E. Bbej den van Duitsche nationaliteit, voor den officier van justitie te 's-G ravenhage voor geleid en na verhoor in het Iluis van Bewaring ingesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1