cvoot onfcji lAoumn Beddenmagazijn H.SCHMIDT m WzAuTi „EN FA" 18 K*G WEKELIJKSCHE BIJLAGE Een kort verhaal De Orchidee Niet overal in Australië treft men uit sluitend woestijngronden en laag struikge was aan. In het Noordelijk gedeelte, in Queensland, bestaan ook oerwouden van recht opgaande boomen zonder zijtakken. Onophoudelijk druppelt daar het vocht van de kronen neder op het vochtige mos en de voet glijdt er gemakkelijk uit op den sponsachtigen grond. Alles schijnt daar zwaarmoedigheid te ademen en slechts de bloedzuiger voelt er zich in zijn element. Dick en Harry liepen zwijgend achter el kaar langs het zich door het sombere woud slingerende voetpaadje. Dick droeg met de zorg en de onhandigheid, waarmede een vrijgezel een kind in zijn armen houdt, een groot stuk halfvergaan hout, waarop een groene plant met bleekrose bloesems scheen te woekeren. Elk oogenblik bleef Harry, die vooraan liep, even staan, om zeer zorg vuldig een bloedzuiger van Dicks hals of armen te verwijderen. Dan bekeken zij een oogenblik hun schat en lachten vergenoegd. Eindelijk kwamen zij aan een open plek. Hier bevond zich een uit gevelde boom stammen opgetrokken en met gegolfd ijzer bedekt vierkant gebouwtje. Dit was het „Koningin Victoria Hotel", zooals de eige naar op een zelf vervaardigd uithangbord zijn barak betitelde. Hier werd een soort vergif onder den naam van whiskey ver kocht; doch de in den omtrek werkende mannen waren niet verwend en waren reeds tevreden, wanneer drank hun flink in de keel brandde. De eigenaar van dit hotel, Mac Gregor, was oppermachtig in deze streek. De „dig gers", die alleen of met hun beiden in het bosch hun tenten hadden opgeslagen en naar wolfram zochten, waren geheel aan hem overgeleverd. Gewoonlijk waren zij volkomen onkundig van het gehalte van hun vondsten en Mac profiteerde handig NUTRICIA- KINDERMEEL van deze omstandigheid, zoodat zij geregeld bij hem in het krijt stonden. Kort geleden was er een werkelijke logeer gast geweest, die weken lang was geblevi In het begin had men hem gehouden voor een misdadiger, die zich hier kw bergen, daarna voor een politiespion. Dit laatste was vooral de opvatting van Mac, die hem dus met koele beleefdheid behan delde. Ten stotte kwam men echter tot de ontdekking, dat het slechts een ongevi lijke gek was, die hier was gekomen om orchideeën te verzamelen. Niemand begreep, wat hij met dergelijke dingen moest doen; alleen Mac lachte listig, wanneer men trachtte, hem uit te hooren. Op een gegeven dag was hij trokken. Wel een dozijn pakpaarden waren er noodig geweest, om al zijn schatten te vervoeren, zoo vertelde Mac opgetogen aan Dick en Harry, toen zij inkoopen bij hem kwamen doen. „Is hij dan niet stilletjes uitgeknepen?" vroeg Dick „Deze heer heeft natuurlijk alles betaald" antwoordde Mac vol waardigheid, „maar jullie beiden krijgt niets meer van mij, vóór ik wat wolfram heb gezien. Er staat nog Vier pond dertien shilling en Plotseling hield hij op. Hij scheen buitengewone ingeving te hebben gekregen en ging op eenigszins vriendelijker toon voort: „Dat schiet mij ineens te binnen, dat jul lie beiden daar ginds op den Dingogrond woont Misschien, dat ik je een prachtige gelegenheid aan de hand kan doen, om je schuld af te betalen en nog wat over te houden ook". Dick en Harry keken hem met open mond aan, want zij begrepen niet, hoe zij iets van waarde van dien grond konden „Daar groeien toch veel orchideeën, niet waar?" vroeg Mac. „Van dien rommel, dien die oude gek ver zamelde? Als dat goedje geld opbrengt, ja..." „Neen, neen, neen! Zoo gemakkelijk gaat het niet. Het moet een heel zeldzame plant zijn met kleine witachtige bloesems..." Hierop gag Mac een zoo nauwkeurig gelijke beschrijving. OPKLAPBEDDEN KINDERLEDIKANTEN WIEGEN REPAREEREN van Bedden goed kan in één dag gebeuren PRIJSOPGAVE VOORUIT 1 Tel.34912-leMiddellandstr.75 De beide vrienden luisterden aandachtig, doch Harry schudde ten slotte het hoofd en zeide teleurgesteld: „Neen, zoo een hebben wij er nog nooit gezien". Maar je kunt toch gaan zoeken". ,Loop jij naar de maan! Om daar te gaan rondklauteren tusschen boomstammen en steenen en nat mos en te worden opgevr... door muskieten en bloedzuigers. Zoek jij ze zelf maar!" „Wacht eens even, Harryl" riep Dick plotseling. „Wil jij ze gaan zoeken, Dick?" vroeg Mac Gregor. „Dat hoeft niet. Ik weet, waar ik die plant kan vinden", antwoordde Dick triom fantelijk. „Weet jij, waar je die plant kunt vin den?" herhaalden de beide anderen. Dick knikte geheimzinnig. „Heel toevallig heb ik zoo'n plant ont dekt, toen wij wat hooger op aan 't zoeken waren naar wolfram. Ik weet nog precies waar dat was. Wat is zoo'n ding je waard, Mac?" Mac Gregor was buiten zichzelf van op winding, doch deze vraag bracht hem weer tot bezinning. Zoo onverschillig mogelijk antwoordde hij dus: „Dat komt in den bar wel in orde. Daar kunnen wij de zaak onder een glaasje eens kalm bespreken". Een half uur later waren de beide man nen alweer op weg naar hun kamp en reeds den volgenden dag keerden zij terug met hun zeldzame orchidee. „Een mensch moet toch maar geluk heb ben" merkte Dick grinnikend op, toen zij het „koningin Victoria Hotel" naderden. „Weet je nog, hoe wij gescholden hebben, omdat de helft van den zak, dien wij bij bloedzuiger-Mac hadden gekocht, slecht was?" „Ja zeker, wij moesten er heel wat van weggooien, maar ik had nooit gedacht,, dat zij hier zouden groeien en nog bloeien ook" „Nu ja, hier in het gebergte is het koel en vochtig genoeg". „Maar er komt toch veel geluk bij!" hield Harry vol. „Kn genie! Je hebt van die menschen, die over rollen goud vallen en ze nog niet zien" antwoordde Dick met een vernietigenden blik op zijn vriend. „Jij zoudt nooit op dat denkbeeld zijn gekomen; en talent voor regie heb je ook niet. Jij hebt eiken dag honderden orchideeën in de boomen zien zitten, maar je zoiidt er nooit aan gedacht hebben, om dit te probeeren". Harry was eenigszins in zijn eer getast, doch wist het gesprek een andere wending i geven door op te merken: „Vijftig pond is een aardige duit". „Die oude gauwdief denkt er minstens drie honderd voor te krijgen. Ik heb wel eens gehoord, dat onbekende exemplaren reuze sommen opbrengen. Nu moeten wij ons goed houden en een ernstig gezicht trekken. Daar staat hij al op ons te wachten". Toen Mac Gregor veertien dagen later van de kustplaats bij zijn eega terugkeerde, was het huis te klein voor hem. Hij ging te keer in alle toonaarden en vergat zich in zijn woede zoozeer, dat hij zich een borrel inschonk uit de flesch voor de ten, wat hem natuurlijk nog woester maak te. Zijn vrouw was op een kist gaan zitten en jammerde öteeds weer: „O, die gemeene kerels! Ons arme geld! Hoe is het toèh mogelijk, dat jij je zoo in de luren hebt laten leggen?" „Heb jij dan soms wel eens gezien, hoe die dingen groeien en -bloeien?" snauwde Mac. „Nooitnooitnatuurlijk niet, wist niet eens, dat ze hier groeiden". Een oogenblik zwegen beiden; toen zeide zij, om hem te troosten: „Gelukkig, dat we er geen contant geld bij zijn ingeschoten, want ze hebben de heele vijftig pond bij ons verdronken en hun oude pakpaard nog bovendien. Maar toch is het een aartsgemeenheid om je bloeienden aardappel in je handen te stop pen voor een orchidee Benoodigd materiaal: 4.50 meter van 90 cM breedte. Patroon verkrijgbaar in de stan- daardniaat \%x/2 cent Per s,uk- Deze patronen zijn te verkrijgen bij de „Afdecling Knippatronen" van de Uitgevers maatschappij „De Mijlpaal", Singel 91, te Amsterdam. Toezending zal geschieden na ontvangst ui het verschuldigde bedrag, dat kan wor den voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro no 41632 Aan de lezeressen \rordt vriendelijk ver zocht bij bestelling duidelijk het nummer an het gewenschte patroon op te geven en evens naam en adres zoo volledig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor on- noodige vertraging in de toesturing. We maken er de lezeressen op attent, dat an bovenstaande modellen ook patronen laar maat worden geleverd. Prijzen zijn dan: voor 680A 35 cent, 6S0B 35 cent, 6S0C 20 cent. 6S1 70 cent, 657 50 cent en voor 658 50 cent per stuk. Ons wekelijksch KNIPPATROON Nr 6S0A elegante driekwartlange jas van soepele wollen stof. Benoodigd materiaal: 2 meter stof van 130 c.M. breedte. Prijs van dit patroon is 12y2 cent per stuk. Dit pa troon is te verkrijgen in de standaardmaaf b.w. 102 cM., tw. 87 cM, h.w 107 cM. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor eigen Nr 680B: bijpassende rok. De voorbaan be staat. uit drie banen, de middelste baan springt aan de onderkant in een paar plooien open. Benoodigd materiaal: 2 maa' de hoogte. Verkrijgbaar in de standaard- maat a 12y2 ct per stuk. Nr 6S0C mouwloos vest zeer geschikt om onder een complét gedragen te worden. Verkrijgbaar in de standaardmaat a 12^ ct per stuk. Nr 6S1: aardig complét, bestaande uitrok en driekwart-lange mantel. Eenvoudig distingeerd model. Patroon verkrijgbaar in standaardmaat k 25 cent per stuk. Nr 657: bijzonder aardige zomerjapon van bedrukte crêpe de chine. Benoodigd mate riaal: 4.50 meter crêpe van 80 c.M. breedte. Het patroon is in standaardmaat a 12y2 ct per stuk te verkrijgen. Nr 658: aardige japon voor koele dagen. Hoe moet het strijken gebeuren? Strijken is lang geen gemakkelijk werk: ten eerste om het vlug en netjes te doen en ten tweede om het goed zóó op de strijk plank te plaatsen, dat het gunstig ligt. En omdat strijken lang niet een ieders werk is, ziet men doorgaans veel stukken, die slecht gestreken zijn: katoen, dat nog ge kreukt is, wol, dat vormen vertoont, kanten kleedjes, die omkrullen enz. enz. In de eerse plaats moet iemand die strijkt _3ed weten hoe de draad van het goed loopt, immers moet zij altijd met den draad meestrijken, doet ze dit niet, dan zal het gestreken goed nooit den mooien pasvorm hebben. Neem bijvoorbeeld fijne gordijntjes wit neteldoek of tulle, die gestreken moeten worden. Strijkt men die tegen den draad in, dan hangen ze met punten voor de ramen hetzelfde geld voor zakdoeken, lakens en zoo meer. Men begint nu met den draad •an het te strijken stuk op te zoeken, ver- olgens legt men het plat neer, rekt het op en strijkt het met de handpalm goed naar buiten. Moet men mouwen strijken, dan is de bovennaad in den onderarm het goede uitgangspunt om met strijken te beginnen. Ook moet men stevig maar voorzichtig strij ken en nooit aan de stoffen rukken of hard trekken. Heeft men jurken of blouses met smock- werk te strijken, dan moet men, nadat ze zeer zorgvuldig op de plank zijn geleg" met het ijzer luchtig overheen gaan. Drukt men er te veel op, dan wordt het smock- werk plat en gaat het typische er van ver loren. Hier heeft niet alleen het strijkijzer, maar hebben ook de vingers heel wat te doen. Moeilijk is het verder, om netjes plooien in te strijken. Men begint met de plooien met spelden op de plank vast te steken. Als de plooien goed gemaakt zijn, loopen ze met den draad mede en in deze richting moet dan gestreken worden. De spelden moeten aan den onderkant van de plooi worden vastgestoken: ten eerste voorkomt men dan verschuiven, ten tweede krijgt men geen moeten bovenop. Vóór men de plooien in strijkt, moet de zoom goed worden uitge streken. Goed invochten speelt ook een groote rol bij het strijken. Ten eerste verdeelt warm water zich beter dan koud en ten tweede moet het goed zéér fijn gesprenkeld worden. Sprenkel het water er dus niet met de hand op, maar neem voor dit doel een kwast of een ander hulpmiddel. De meeste huisvrouwen begaan de fout, om het goed na het vochten te stijf in te rollen. Hierdoor krijgt men plooien en vor men in het goed. Veel beter is het losjes in te rollen, er een stuk gummi omheen te doen en het dan weg te leggen totdat het vocht in het geheele stuk is gedrongen. Daar het door de gummi luchtdicht is, droogt het vocht niet zoo goed op. Moeten stukken goed onder het strijken bevochtigd worden, zet dan een kom met schoon water en een schoone spons naast de plank neer. Er zijn echter ook stukken, die niet vochtig maar droog opgestreken moeten worden, bijv. de doorgestopte doeken van Kashmier, die on ze grootmoeders droegen en die we nu als sierdoek of tafelkleed gebruiken. Men 'ascht deze in lauw water met zeep, legt 5 daarna tusschen twee doeken en wacht net zoo lang totdat ze vochtig zijn, daarna kan men ze ophangen, om ze verder te dro- geif. Vervolgens legt men een dikke onder laag op de strijkplank, legt don verkeerden kant van den doek naar boven en strijkt dan vlug met een heet ijzer. Op deze wijze zal de kleur mooi frisch blijven. Heeft men stukken, die door het was- sclien aan kleur verliezen, of gemakkelijk doorloopen, bijv. kleurige patronen dan moet men ook deze tusschen twee doeken drogen. Hangt men ze op, dan zou de kleur stof door het uitdruipen van het water zich de geheele stof verbreiden. Het water moet er dus uit zijn eer men de stukken ophangt Men strijkt ze pas op als ze geheel droog zijn. Zijn ze vochtig dan bestaat er al tijd nog kans op doorloopen. Ook zijden kousen moeten tusschen doe ken gedroogd worden eer men ze ophangt en met een matig warm ijzer opstrijkt. Heeft men kanten kraagjes of andere kant te strijken, dan is het het beste om de punten zeer zorgvuldig op de plank vast te spelden, daarna maakt men de kant met een schoone spons vochtig en begint dan van het midden uit te strijken. Netjes strijken is niet alleen 'n kwestie van handigheid maar ook van groote zinde lijkheid. Voor men begint is het daarom aan te bevelen om het strijkijzer met een doek, die men in heet zeepsopwater heeft gedoopt, flink te reinigen. Nawrijven eerst met een vochtigen doek en daarna met een drogen 'en tot slot het ijzer inwrijven met 'n beetje bijenwas. Een werkje van groote zorg is ook heï stijven. Stijven met dunne stijfsel heeft in den regel 'n boter resultaat dan met dikke Maar ook het stijven met dunne stijfsel kan mislukken als men de stijfsel koud gebruikt Men moet daarom stijfsel warm toepassen, is de massa koud geworden, warm ze dan op, op een vuur onder voortdur nd roeren of zet de pan met tijfsel in een pan met heet water eri zorg er voor, dat de massa glad blijft en niet klonterig wordt. Na het stijven moeten alle knoopen recht gezet worden. Alle knoopsgaten en bandjes uitgehaald worden, zoodat men bij het stri] ken daarmede geen oponthoud heeft. Ten overvloede willen we er nog eens op wijzen, dat het kleed op de strijkplank goed. gespannen moet zijn en vooral niet te dik mag wezen omdat er anders geen elasticiteit in is. PEDICURE MANICURE MEVR S. C. DALMAYER-K00L Oudedijk 104, Tel. 56624, R'dam STOOMWASSCHERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 ROTTERDAM Wij WASSCHEN en ST00MEN ALLES! Trouwplannen P Dan moet er een uitzet ztJn. Vraagt dan toezending van onze moneterkoffer. Wfl leveren reeds 50 Jaar uitzetten. In de degel(jk ouderwetsche kwaliteiten, ült onze monsterkoffer kunt U gemak- keltJk keuze maken. WU leveren reeds complete uitzetten van af f116— met gratis van üw mono gram voorzien. KUIPERS HENGELO (0.) Twentsche Witgoederen Industrie De weg naar 't hart GESMOORD GROOT VLEESCH 3 pond lende, 1 eetl. zout, 4 eetL boter, 1 blokje Delfrite of Delfia, 1 gesnipperd wor teltje, paar takjes selderij en peterselie, paar eetl. bloem, 1 laurierblad, paar kruid nagels, wat zout. Wasch en droog het vleesch, wrijf het in met wat peper en zout en wentel het rond om in bloem; leg het dan in een ijzeren potje, waarin het vet flink heet is gemaakt én laat het daarin vlug rondom donker bruin braden. Strooi er de laatste paar mi nuten ook de gesnipperde ui, de gehakte selderij en peterselie, het gesnipperde wor teltje, het laurierblad en de kruidnagels bij cn laat die even meebraden. Giet nu bij het vleesch zooveel water, dat het bijna halverwege onder staat, sluit de pot stevig (b.v. door iets zwaars op het dek sel te leggen) en laat het vleesch op een zacht vuurtje onafgebroken doorkoken tot het door en door gaar is (ongeveer twee en een half uur.) Breng het vleesch over op een vleesch- schotel, bind de overgebleven vloeistof, zeef de saus en presenteer ze in een sauskom bij het vleesch. CROQUETTEN Half pond vleesch- of vischresten, 2 wone theekopjes verdund bruin van jus of melk, 2 eetl. boter of vet van jus, 20 gram bloem, wat peper, zout, nootmuskaat, wat gehakte peterselie. Voor bet paneeren en bakken: 1 eetl. slaolie, paar eetl. paneer meel, pannetje frituurvet (slaolie of Delfrite). Verwarm al roerende, de boter met de bloem, voeg er de verdunde magere jus de melk bij en laat alles samen even door koken tot een stevig gebonden massa; roer daardoor de gehakte vieeschresten, de krui den en de peterselie. Spreid het mengsel op een schotel uit en Jaat het bekoelen tot het stevig genoeg is. Meng intusschen de voor paneeren bestemde bloem met de lepel slaolie en wat water tol een volkomen glad papje, iets dikker dan pannekoekbeslag. Verdeel de force in ongeveer 12 gelijke dee- len, geef daaraan de croquettenvorm, dom pel ze in het bloem papje, wentel ze door 't paneermeel en herhaal deze beide bewer kingen nog eens. Bak dan de croquetten in dampend heet vet bruin en knappend. SLIERASPERGES 3 bossen asperges, 6 eieren, anderhalf ons boter, snufje nootmuskaat (6 pers.) Schil de asperges, van boven heel dun. van onder iets dikker, en kook ze in hun geheel gaar in zoo weinig mogelijk water met zout; laat ze even uitlekken, doch houd ze warm, b.v. op de stoom van kokend wa ter. Kook de eieren hard, pel ze, en snijd ze in de helft of in vieren; smelt de boter zachtjes uit, giet er een klein scheutje ko kend water bij, schik de asperges op een lange schaal met hier en daar een stukje ei; overgiet alles met de boter of geef deze afzonderlijk. d.L. aspergewater, half ons boter, 3 eetl. maizena. Verwijder van de asperges de kopjes, deze behoeven niet geschild te worden, breek het houterige deel er af en verdeel de rest van de asperge in kleine gelijke stukjes, na.iat ze eerst geschild zijn. Kook z-e gaar in zoo weinig mogelijk water met zout, een half uur, maak van de overige ingrediënten een gebonden saus en stoof hierin de uitgelekte asperges een half uur. INMAKEN VAN ASPERGES: Maak de asperges goed schoon, vul de flesschen er mee nadat ze uitgelekt zijn. Schik ze met STEREO 4 KANTE BESCHUIT en Overheerlijke Gember - Ontbijtkoek Vraagt Uwen Winkelier 1:1 (BEDERUNDSCH FABRIKAAT?-^^^^"^-' VEREENIGDE GLASFABRIEKEN 'N PERZISCH TAPIJT? GOED en GOEDKOOP bij PERZISCHE TAPIJTEN BESH I R" stationsweg Isa ROTTERDAM WOENSDAG: DONDERDAG: zullen we eten Gesmoord groot vleesch, bloemkool, cltroenrijst Gesmoord groot vleesch, spinazie, broodpap. Tomatensoep, croqoetjes v vieeschresten, sla, gebak ken aardappelen- Gehakt, postelein, flensjes Gestoofde kabeljauw, wit te boontjes, beschuitje met rabarber. Witte boonensoep, gema rineerde runderlapjes, an dijvie. Varkenslapjes, worteltjes, custardvla. de kopjes naar benedon en vul zo met kookvocht tot ze onderstaan; sluit de flesch stevig en doe de klemmen er op. Kook ze circa twee uur bij 100 gr. Celsius, laat af koelen, neem de klemmen weg en contro leer of de deksels goed vastzitten. ASPERGESOEP (4 pers.): 1 liter asperge water, een paar asperges, 5 eetL bloem, 1 eetl. boter, wat nootmuskaat, beetje melk of room. Breng het aspergewater aan de kook. Maak de bloem aan met wat koud water, giet dit mengsel in de soep, blijf even roe ren, voeg wat melk toe en de boter en laat de soep nog tien minuten zachtjes koken. Rasp er dan wat nootmuskaat in. SAUSEN BIJ SLIERASPERGES: Sauce crème: van 40 gr. boter, 30 gr. bloem, 2 d.L. melk, zout, peper, bereidt men op de gewone wijze saus. Van het vuur wordt ze ver mengd met nog 15 gr. boter en 2 d.L. kook room en mag daarna niet meer koken. HAVERMOUT VLUGKOKEND CENT PER PONDSPAK f.V. KON. mLEMI JEJtCURlCS" WORKER VEER. EEN BELANGRIJKE FACTOR BIJ CHIQUE DAMESKLEEDING is nog altijd het artikel DAMESKOUSEN Uw Kousen kiest U dus met zorg Soepelheid en Pasvorm Voor Supermatztjdenkousen ln een lagere prijsklasse kiest U de „CORRY" ot .JF.ANNETTE" kousen Alle kwaliteiten in moderne tinten ca Vraagt ee uwen winkelier! GEBRS. VAN LEEUWEN VEENENDAAL en ARNHEM Speciaal fabriek van Kousen en Sokken UW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE '^^3 N.V. Kanis Gnnnink, Importeurs, n..,.un DE GROOTSTE SORTEERING beeft DE WOL BAAL Zwartjanstraat 31 teL 42633 Binnenweg 133 teL 11605 Vierambachtsstr. 137b tel. 30218 Lnsthofstraat 77 tel. 11740 Boebhorststraat 132 tel. 113514 L.v. MeerJervoor! 435 tel. 335021 Willem de Zwijgerlaan 41 SCHIEDAM: Broersvest 57. telefoon 68745 Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef 11165 Postrekening Na 43430 Opgericht 1856 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12