Jlicuun- gcihsclfc minutl Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken De Roode Leeuw filiomtetmntsprijs: Pei kwariaai m Leiden en in plaatsen een agentschap gevestigd is 235 Fianco pei post 235 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bi] dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» c' y - n 'I 7onderlijk verVr,"nS".ai Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 no. 5791 donderdag 28 mei 1936 15e Jaargang abbtrtmtiepnjjtn: Van 1 tDt 5 regels1.17 Elke regel meerf 0.22'It Ingezonden Mededeeiingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0 45 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 DE CHRISTELIJKE LEESZAAL IN ONS VOLKSLEVEN Over eon brochure van slechts zeven blad zijden druks wenschen we hier een enkel woord te zeggen; ongeacht het feit, dat on ze leze"s misschien reeds gehoord hebben wat op deze weinige pagina's te lezen staat. Immers, het betreft de in druk verschenen radio-rede welke Dr. J Karsemeijer op 19 September 1935 voor de N CR V hield. Wanneer men nu ook nog weet, dat de spreker en schrijver secretaris is van den Bond van Christelijko Openbare leeszalen en Bibliotheken in Nederland; dan begrijpt men ook, dat het propagandageschrift han delt over „de Christelijke Leeszaal in ons volksleven". En waarom vestigen wij er zoo nadruk kelijk de aandacht op? Omdat wij, men- schen van de krant, zoo diep overtuigd zijn van de groote beteekenis van het gedrukte woord voor de opvoeding van ons volk en daarom niet alleen wijzen op de noodzake lijkheid van een eigen pers, doch daarnaast ook een Christelijke leeszaal haast onmis baar achten. Geen predikant, die spreekt over de zede lijke gevaren, welke vooral het opkomend geslacht van onzen tijd bedreigen, zal zwij gen over de verleiding, welke er van boek en blad uitgaat en daarom ook niet nalaten de gemeente een gebed op de lippen leggen voor deze arbeid in Gods Koninkrijk. Want het geschreven woord, versterkt door de suggestieve illustratie, is wel één der mach tigste middelen, waarmee de groote verlei der zijn satanisch doe! tracht te bereiken. Daarom erkennen we met den schrijver en met Dr. Ivuyper, dat het bijkans onbe grijpelijk is, waarom de activiteit voor onze Christelijke pers pas in de laatste jaren groeide, terwijl we op Leeszaal gebied nog zeer achterlijk zijn. In do „Standaard" van 28 Januari 1916 constateerde Dr. Kuyper: „Bij ons ontbreekt het aan alle toeleg en ijver om voor de eigen leeszalen gelden bij een to brengen en dit wel om de afdoende reden, dat enkelen onzer in beginsel vóór de publieke, gemengde leeszaal zijn opge komen". Vermoedelijk is dat laatste gevaar zoo goed als bezworen, maar het praktische re sultaat is nog zeer sober. Dr. Karsemeijer constateert, dat er thans vier Chr.-.openbare leeszalen subsidie uit 's Rijks kas ontvan gen, n.l. Dordrecht, Hilversum, Schevenin- gon en Vlaardingen; terwijl Hoogeveen, Veenendaal, Zeist,'Huizen en Rotterdam al jaren lang moeizaam met eigen kracht hun bestaan bandhaven. De schrijver gaat na hoe ons Christelijk volksdeel met een zoo gebrekkig subsidie systeem genoegen ken nemen; hij geeft ook aan, hoe daarin verandering moet komen; doch hij voegt er deze praktische raad aan toer „Laat ons Christenvolk van verschillen de kerkelijke en politieke kleur in heel het land de hand aan de ploeg slaan. In iedere plaats, welke daarvoor in aanmerking komt, behoort een vereeniging voor een Christe lijke leeszaal te worden gesticht". Met een beroep op de tijdsomstandighe den wijze men zulks niet af. Juist nü is er behoefte aan. want velen zoeken verstrooi ing of hebben lijd voor studie (helaas, moet men er aan toevoegen), en voor deze werk- loozen dient wat gedaan te worden: dat is even noodig als brood. Voorts lette men op de praktische zegen rijke ervaring. Menig ouder heeft kunnen constateeren .dat een Christelijke leeszaal gevaarlijke lectuur, welke de kinderen uit een particuliere bibliotheek meebrachten, verdrong." Want het is helaas zóó, dat ..an ders-denkenden" slechts bij hooge uitzon dering naar een mode-boek van een Chris telijk schrijver grijpen, terwijl omgekeerd onze jeugd vaak gaarne leest wat rijp en groen is en het laatste in de eerste plaats Om al deze redenen vestigen we de aan dacht op de brochure, welke aan het sec retariaat van de Bond voor Chr-Openbare Leeszalen en Bibliotheken (Rozenhof 18, Dor diecht) gratis verkrijgbaar is. Men vorme lier en der plaatselijke comité's; vrage het propagandageschrift aan en zoeke verder steun bij don Bond, die gaarue alle mede werking verleent. In de rubriek „Onderwijs en Opvoeding" nemen wc de conclusies van dit propaganda geschrift op. De Stadt-Schanke Leidscheplein 5-9 TeL 33972 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 gauges 1 5 gauges I 75 c. I— I 1.25 ELK DINER eEN TOPPRESTATIE! HOTELWITTEBRUG PINKSTEREN SPECIAAL TARIEF VOOR WEEK-END DAMRAK 93 94 Logies met ontbijt F 3.- „HOTEL DE WERELD" Het a.s. Pinkster-Weekend 1936. Van Zat 30 Mei v. h. Diner tot Dinsdag 2 Juni na het ontbijt. Voll. Pension m. kamers op le ét. 16.— p.p. Voll. Pension m. kamers op 2e ét. 15— p. p. Bestelt tijdig uwe kamers. Telefoon 2412. Prima keuken. Aanbevelend, H. J. F. SNACKERS (eig.) HOTEL crisis publicatie Steunvergoeding erwten De Nederlandsche Akkerhou weent ral e maak? bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkercrwten, gedenatu reerd in liet tijdvak van 10 Mei tot en met 16 Mei 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk i 3.70 en f 3.20 per 100 kg. zal bedragen. Voor erwten van kwaliteitsklasse B, welke worden gedenatureerd cloor hen, met wie een zgn. B-contract was afgesloten en welke behooren tot de hoeveelheid ten aanzien waarvan bodoeld contract is geannuleerd, wordt, voorzoover zij zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak een denaturatie-vergoeding van f 4.20 pei- 100 kg. gegeven. CENTRAAL f.EIOSCHE BOSCHJE ADAH LOGIES MET ONTB'JT PI SO GRATIS ZWEMMEN VERLAGING HAVENTARIEVEN TE ROTTERDAM al bijdrage Overzicht Tweede Kamer Het Vaste lasten-ontwerp na Pinkster behandeld Mechanisatie van de sigaren- industrie geremd Geen interpellatie over Leerdam Vooraf wat kleingoed. De hooi-interpella ie van den lieer Ver voorn kreeg een plaats op de agenda. De aanvang van de behandeling van het vasto-lasten-ontwerp werd verschoven naar a.s. Woensdag. De communistische interpellatie over den loop van zaken bij de Glasfabriek Leerdam werd afgewimpeld, wijl de Regeering Laar bemoeienis met deze belangrijke zaak nog steeds voortzet. De voorzitter verkondigde hierbij de op vatting, dat initerpelleeren in zoo'n geval niet in overeenstemming zou zijn met ons staatsrecht. 'n Pracht-stelling voor een staatsrechte lijk dispuut, da>t gelukkig echter achter wege bleef; slechts volstonden de heeren Joekes en Albarda met de verklaring, dat zij de meening van den president niet deelden. Er volgden nu enkele stemmingen in ver band met het opmaken van een voordracht tot benoeming van een raadsheer in den Hoogen Raad. Eerste candidaat die straks door H. M. de Koningin zal worden be noemd, werd Mr. J. E. v. d. Meulen, vice- president van de Utrechtsche Rechtbank. Toen dit alles volbracht was, kon de be handeling van de mechanisatie in de siga- ren-indus rie worden voortgezet. Minister Slingenberg had slechts kort te Bpreken. Een tweetal opmerkingen van den minis- ter was van belang in verband met het wetsontwerp. Verder deed hij enkele mede deeiingen van meer algemeene beteekenis. De afwijzing in de stukken reeds gedaan omtrent een diepgaand onderzoek betreffen de ra ionalisatie. de situatie .'an al'e be drijven en de werkloosheid daarin werd her haald. 7u h een onderzoek waarop van ka tholieke zijde met breed gebaar was aange drongen. is prac'.isch onmogelijk. Wel is een beperk? onderzoek, dat niet teveel kos ten meebrengt, mogelijk in die bedrijven, waarin de mechanisatie ernstige bezwaren voor de arbeiders meebrengt. Tot een vvach" gel drege ling wil de minis ter wel meewerken, mits bedrijven, werk nemersorganisaties en betrokken gemeente besturen daartoe willen samenwerken. Van meer algemeene beteekenis was het geen de minis er meedeelde om'rent den stand der werkloosheid.in ons land. Er is een tijd gewees?. dat te dien aanzien wel eons gesproken werd van „bijna half millioen." Half Mei was het cijfer werkloozen onder de mannen gedaald tot beneden do 400.000. Er vat' een onmiskenbare opleving te constateeren. O.a. blijkt da? uit de rentzegels, die door de Raden van Arbeid worden verkocht, lu 1935 ivas daarin reeds vooruitgang vergele ken bij 1934 en de eerste 4 maanden van 1936 overtreffen de overeenkomstige periode van het vorig jaar met niet minder dan f 400.000. Dat is de premie voor 800.000 werkweken. Uit deze cijfers blijk? zeer duidelijk, dat voor het sombere geluid dat men omtrent de werkgelegenheid in ons land dikwij's laat hooren. geen reden is. Zulks te minder, indien men tevens bedenkt, dat ten onzen? telken jare meer dan 40 000 nieuwe werk krachten zich op de arbeidsmarkt aanmel den, een getal, dat relatief aanmerkelijk hooger is dan in andere grootere landen en nie? zelden ook absoluut hooger dan el ders, waar men ons in bevolking-stal over treft. België en de Scandinavische landen b.v. hebben per jaar vee] minder nieuws arbeiders daii wij. België b.v. nauwelijks een vierde van ons getai; het ..roode" Noor den blijft daar nog ver heneden. Wie daarmee rekening wil houden, be grijpt onze werkloosheidscijfers beter en 's tevens gewapend tegen het misleidend ge bruik, da? er meermalen van gemaakt wordt. Onze posii'ie in den strijd tegen de werk loosheid is door ons sterk bevolkingsaccres vee! moeilijker dan die van vrijwel alle an dere landen. De artikelsgewijze behandelin» van het ontwerp bracht een aantal amendementen aar. de orde. die op twee na inge?rokken of •envorpen werden. Ingetrokken werd een amendement- Smeenk om de sigaren van 3 cent en daar beneden niet onder de mechanisatiebeper king te brengen. De minister had he? „on aannemelijk" verklaard. Dat was ook ge schied met een amendement-v. d. Waerden, dat de beperking wou laten beginnen bij sigaren boven een prijs van 4 cent. De heer v. d. Waerden trok het echter nie? in. maar liet het alhoewel het niet de minste kans meer had om aangenomen te worden erwerpen. 'n Loos gebaar. Ingetrokken werd eveneens een amends- men'-v. Kempen om een commissie van ad vies in ?e stellen, wekle don minister var voorlichting zou hebben te dienen omtrent de uitvoering der wet. Daarentegen werd aangenomen een amendement van den heer v. d. Waerden om he* advies van den Be- drijfsraad in 'e winnen, ondanks het feit da? in deze instelling de noordelijke siea- renfabrikanfen niet vertegenwoordigd zijn. Ook de heer v. d. Putt kon een succesje boeken: zijn amendement orn de mechani- satie-positie nie* te beoordeelen naar datum 15 Mei 1935, maar naar dien van 26 Mei 1936 toen het wetsontwerp in behan deling kwam werd eveneens aangenomen Het we'sontwerp zelf ging er daarna zon der hoofdelijke stemming door Slechts de heer Sneevliet wenschte er tegen ?e zijn. Heden begint de Kamer met het verbod van particuliere weerkorpsen. Vrijdag L geen vergadering, maar afdeelingsonder- zoek. toestaan Geen Rijnvaartpremies? Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft thans officieel mededeeling ontvangen van de Regeering, dat deze bereid is een Rijksbijdrage toe te staan voor de verlaging van de gemeentel ij ke haven- kostenmet 28 Deze verlaging is le beschouwen als een valuta-com pensatie. De Regeering heeft echter haar medewerking afhankelijk gesteld van een door de particuliere belang hebbenden door te voeren verdere verlaging van de plaatskos- ten met plm. 15 Gelijk bekend, heeft de Regeering door een interdepartementale oommis sie de mogelijkheid van het toestaan van Rijnvaartpremies van Rijkswege doen onderzoeken. Naar wij vernemen, is het toestaan van Rijnvaart- premies van Rijkswege niet te verwachten. Aangenomen mag worden, dat een voorstel van B. en W. tot verlaging der haventarieven iiu de gemeente raadszitting van 11 Juni aan de orde zal komen. Tegen werkloosheid in Zuid-Holland Vorming van intercommunale oommissies Dc Rijkscommissie van advies voor Werk verschaffing en Werkverruiming m Zuid- Holland heeft, met instemming van den Mi nister van Sociale Zaken, een circulaire ge zonden aan de besturen der gemeenten in Zuid-Holland. In deze circulaire wordt o.m. gezegd: De intensiteit en de lange duur der nog steeds in omvang toenemende werkloos heid, hebben tot gevolg, dat groote groepen ilcr bevolking aan geregelden arbeid worden ontwend. Dit verschijnsel en de daaruit voortvloeiende gevolgen moeten er toe leiden dat het belang van een goed georganiseerde werkverschaffing steeds meer op den voor- grond komt De medewerking der bevolking zou kun- nen worden verkregen door de instelling van commissies ter bevordering van werk. verschaffing en werkverruiming. De taak dier commissies zal in het bijzonder bestaan uit het opsporen van objecten voor werk. verschaffing en werkverruiming, het voor bereiden van vakcursussen voor werkloozen enz. Ook met de bestrijding der werkloos- heid onder de jeugd zal de commissie eventueel een subcommissie daarvan 'zich bezig moeten houden. Teneinde een gelijkmatige uitvoering der plannen in de geheele provincie te bevorde ren. stelt de Rijkscommissie zich voor. dat de commissie of eer. sub-rommissie daaruit binnenkort een bespreking ter zake zal mo- met de colleges van 'burgemees- Koninklijk Bezoek aan Amsterdam DE VORSTINNEN UIT DE HOOFDSTAD VERTROKKEN Groote belangstelling van het publiek Het jaarlijksclie officieele bezoek van de Koningin en de Prinses aan de hoofd stad behoort tot het verleden. Gisternamiddag zijn de Vorstinnen vertrokken met den trein van 17.12 naar het Gooi om te Bussum den trein te verlaten en per auto de reis naar het Loo voort te, zetten. Een duizendkoppige menigte heeft H.M. de Koningin en Prinses Juliana uitgeleide gedaan. Tijdens de rit naar het station werden de beide Vorstelijke Vrouwen har telijk toegejuicht. Na eenige oogenblikken in dc koninklijke wachtkamer te .hebben vertoefd, betraden de Koningin en de Prinses het perron, om ook daar door bet publiek, dat zich achter de afsluiting bevond, te worden begroet met gejuich. Vriendelijk groetend schreden de Koningin en Haar Dochter naar het ko ninklijke salonrijtuig, dat voor in den trein was gehaakt. De burgemeester, dr W. de Vlugt, ge leidde de Vertrekkende» naar Haar rijtu'g. Voor het geopend portierraam onderhield H.M. Zich met den Burgemeester tot het dn van vertrek te 17.12 uur werd gegeven. Luid weerklonk onder de hooge kap van het station het gejuich van de menigte. Terwijl de Koningin en de Prinses vrien delijk groetten stoomde de trein langzaam het station uit. Van de Gelderland daverden de saluutschoten. De indruk, die het bezoek achterliet Onze Amsterdamsche redacteur schrijft ons nog het volgende naar aanleiding van het koninklijk bezoek aan de hoofdstad: Nu H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana uit de hoofdstad zijn vertrokken, mag met blijdschap op het jaarlijksch Ko ninklijk bezoek worden teruggezien. De aan gename indruk is achtergebleven, dat de belangstelling voor Koningin en Prinses alom zeer groot was en zich heeft geuit in talrijke bewijzen van aanhankelijkheid en trouw. Kenmerkend hiervoor mag met name worden genoemd de volte op Dam, Damrak en Stationsplein gistermiddag bij het ver trek. Zooals toen de binnenstad oen dichte menigte te aanschouwen gaf, die de Vorstin nen bij het afscheid toejuichte, is voorzoo ver onze heugenis strekt, zelden voorgeko men. In den regel was de opkomst bij liet vertrek matig, nu was dat geheel anders. Deze verhoogde belangstelling heeft haar hoogtepunt gehad in de voortreffelijk ge slaagde zanghulde en het geestdriftig défilé van "Maandagavond. Maar voorts openbaar de de grootere volksinteresse zich aanstonds bij den intocht, toen de kinderhulde meer op den voorgrond stond, en trouwens eiken dag weer opnieuw als Koningin en Prinses zich in de onderscheiden wijken hebben vertoond. Zuid en Noord genoten ditmaal vooral van bet Koninklijk bezoek. De aan wezigheid van de Oranje-vorstinnen in Noord is steeds iets aparts en het bezoek was ook ditmaal aanleiding er iets bijzon ders van te maken. Toch was ook daar ver hoogde geestdrift. Met erkentelijkheid mag worden gewezen op de samenwerkende nationale organisa ties, die met hun oogmerk om de Oranje liefde krachtiger te stimuleeren, veel heb ben bereikt Deze activiteit zou intusschen van minder succes kunnen gewagen, indien de sterk verbeterde volksgeest zich niet krachtig had doen gelden. Een tweede, hoewel minder belangrijke bijzonderheid is tegenover het Koniinklijk Huis, waarvan met waardeering moet worden melding ge maakt De sociaal-democratische leidende klingen hebben nu niet volhard bij hun koele onverschilligheid tegenover Oranje, die in Amsterdam zooveel kwaad heeft ge sticht. Zij hebben althans ditmaal de be leefdheid tegenover het Hoofd van den Staat in acht genomen, naar het öns voor kwam, niet met tegenzin als voorheen. De meerderheid der Raadsfractie met de drie sociaal-democratische wethouders voorop, heeft acte de présence gegeven, toen H_M. Maandagmiddag het Gemeentebestuur ten Paleize ontving. Wij kunnen ons in het geheugen bedrie gen, maar wij meenen, dat dit nog nooit is gebeurd. Ook „Het Volk" toonde beslist beterschap. Overmatige beteekenis mag aan de hier ge signaleerde verschijnselen o.i. niet worden toegekend. Liefde voor Oranje openbaart zich positief, niet negatief, zooals bij de sociaal-democraten dezen keer: niettemin mag deze veranderde geste niet onopge merkt voorbijgaan. De dissonant Voor de dissonant hebben de fvS.B ers dit maal gezorgd. Vroeger viel die eer den communisten te beurt en juist dit brutaal te kennen geven van afkeer van Oranje heeft toen krachtig medegewerkt om den echten, gezonden volksgeest weer wakker te roepen. Precies hetzelfde, mogelijk in sterker mate, is thans het resultaat van de *\S.B-sche onbeschaamdheid om het Ko ninklijk bezoek te willen misbruiken voor lage doeleinden. Het brutale Hou-zee-geroep zelfs in presentie van Koningin en Prinses, heeft het goedwillende publiek nog woeden der gemaakt dan het fluiten der commu nisten vroeger, die dat tenminste op een afstand en niet zóó en-bloc deden. Dat de politie het Hou-zee-geloei al spoedig en Maandagavond zelfs hardhandig heeft ver boden, wekt algemeene voldoening, al denkt de heer Mussert hier ook anders over. Intusschen hèeft deze dissonant te ster ker de harmonie tusschen Vorstin en volk doen uitkomen. Het waren goede dagen voor Oranje. voornaamste nieuws Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Koningin en de Prinses zijn gister* avond van Amsterdam naar liet Loo ver trokken. Te Oldebroek heeft, een brand vier gezin nen dakloos gemaakt. Maatregelen betreffende mechanisatie in de sigarenindustrie door de Tweede Kamer, aangenomen. De Nat. Chr. Onderofficierenvereen. hieltt te Utrecht een druk bezochte algemeene ver gadering. Te s-Gravenhage zijn ernstige zedendelic ten bekend geworden. De Queen Manj" is voor haar eerste reis naar New York uit Southampton vertrokken. hl Wollega heeft een opperhoofd zich tol koning geproclameerd en troepen bijesnge- de dordtsche zeehaven HEEFT NIEUW KAPITAAL NOODIG Directeursvacature In de N.V. tot Exploitatie der Ha ven-in richtingen te Dordrecht, nam de gemeente Dordrecht in 1929 18 aandeelen van f5000, de N.V. Standaard Transport-Mij. te Rotter dam nam er 12 en 70 bleven er in porte feuille. Sinds werd met groote verliezen gewerkt. it een totaal bedrag van f 129.202.34 (tot 1 Jan. j.l.). Daardoor is nieuw kapitaal noodig De Standaard Transp. Mij. weigert nieuw kapitaal te storten. B. en W. van Dordrecht stellen nu de Raad voor, 12 nieuwe aandee len van f5000 te nemen. Ter motiveering wijzen ze op het volgende. Dordt legde v waterweg naar zee en haven, reeds meer dan vier millioen ten koste, wat bij stop zetten verloren is. Bij algemeene opleving zal de haven zeker rendabel zijn. Ze betee- kent thans reeds een belangrijke werkver ruiming. In 1935 bijv. werd er voor ruim f 140.000 verloond. De commissarissen, vertegenwoordigende de Standaard Transp. Mij., de heeren J. J. C. Schmetz en J. W. M. Hoppen te Rotter dam en Dr R. Weber te Mannheim, legden in verband met bovenstaande, hun mandaat Bovendien moet een nieuwe directeur worden worden benoemd, in de plaats van den heer S. Hoogstra, die op een dienstreis bij de Gaai-ramp om liet leven kwam. De bindende voordracht luidt: L. v. G el der te Hillegersberg, leider van de afdeeling reede- rij en van de kapiteinskamer van de fa. Wainbei-sie en Zn., en J. d e V r i e s, verbon. den aan de Stoomvaart Mij. „Nederland". LEGER EN VLOOT De lult. ter zee der 3e kl. Kon. Marl P. W. Ree. is geplaatst aan boord van I Wachtschip te Willemsoord. BELANGRIJK NIEUWS: Behalve het 20 tot 40 lager liggend tarief A voor Heerenkleeding en Japonnen thans desgewenscht ook tarief A voor chemisch reinigen van Mantels. Eenvoudige Mantels f 2.75 tarief A PALTHE - Almelo ter en wethouders. In de circulaire wordt voor de ge meenten 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Schiedam, Gouda, Leiden en Delft, in verband met haar aard en omvang de vorming van een zui ver plaatselijke commissie iu over weging gegeven. De Rijkscommissie verwacht, dat door samenwerking van de betrokken gemeentebesturen in Zuid-Holland 34 intercommunale commissies zullen NIEUWE CONSTRUCTIE VOOR BERGINGSWERKEN Vervaardigd bij de Amsterd. Droogdok Mij. Eerste toepassing bij den defecten zinker te Velsen Naar wij vernemen is bij de Am sterdamsche Droogdok Maatschappij een constructie gereed gekomen, welke bij bergingswerkzaamheden van tech nisch moeilijken aard belangrijke dien-, sten zal kunnen bewijzen. Het betreft hier een toestel, bij het ont werpen waarvan de uitvinder, ir. W. van1 Wie nen, die aan de uitwerking van zijn project enkele jaren heeft besteed, een op lossing heeft gevonden voor het tot dusver onopgeloste probleem om op bepaalde diep ten door dikke lagen zand en slib in die mate te kunnen heendringen, dat voorwer pen, die daarin of daaronder bedolven lig gen, aan de oppervlakte gebracht kunnen worden. Bedrijfsgereed weegt het toestel, dat ge heel uit zwaar plaatijzer is geconstrueerd, ongeveer twintig ton. Het bestaat uit drie gedeelten: een omvangrijke benedencylinder, de z.g. werkkamer, een lange toegangsbuis en een bovengedeelte, dat de functie heeft van luchtsluiskamer. 1 Wij vernemen, dat het gevaarte voor de eerste maal zal worden gebruikt bij de her stelwerkzaamheden aan den defecten zinker te Velsen, welke zich, liggende onder een zandlaag van 4 meter, op 12 meter diepte onder water bevindt. Het ligt in de bedoeling van den heer Wienen, deze constructie, waarop bereids octrooi is aangevraagd, te zijner tijd te ge bruiken voor groote bergingsobjecten in binnen- en buitenland. Onderhandelingen hierover zijn reeds gaande. Wij vernemen tenslotte dat deze nieuwe uitvinding. onvoorziene omstandigheden voorbehouden. Woensdag 10 Juni zal worden gedemonstreerd, ter bijwoning waarvan een aantal autoriteiten zal worden uitgenoodigd. BRANDSTICHTER KRIJGT TWEE JAAR De Officier van Justitie bij de rechtbank te Leeuwarden vorderde tegen P. 5i jaar, zonder beroep te IJls?, wegens brandstich ting in zijn woning, waardoor de woonka mer uitbrandde, twee jaar gcvangenisstrai BRUSSEL HoleI "Chlen-Verf" (bij de UIIUuOLL Benrs) Augasf 0rtgg|raa( Nos. 3840. Kamers vanaf 20 fr.. str. watei warm en koud. Ook gel. v. familiën. GROOT ZEDENSCHANDAAU ONTDEKT IN DEN HAAG Ook andere gemeenten er bij betrokken Hooge ambtenaren gearresteerd De justitie te D e n Haag heeft dezer da gen ingegrepen in een zedenscliandaal, dat, naar men ons, verzekerde, he? grootste zal worden van wat men in de laatste jaren op diF gebied heeft beleefd. De omvang van 't schandaal is thans nog niet vast te stellen, er zijn reeds negen per sonen in het huis van bewaring ingesloten, terwijl thans reeds vaststaat, dat achttien personen hij dit schandaal betrokken zijn. De justitie droeg reeds geruimen tijd ken nis van he? feit, dat er in uitgebreiden kring het misdrijf gepleegd werd, dat strafbaar gesteld is bij artikel 218 bis van het Wet boek van Strafrecht (orKucht met minder jarigen van he?zelfde geslacht). De moeilijkheden, waarvoor de politie hier geplaatst was, waren groot en vele, omdat het bezwarende ma?eriaal uiterst moeilijk t3 erzamelen was. Eindelijk was het justitieele onderzoek echter zoover gevorderd, da* men tot da aanhouding van eenige personen kon over gaan. Het bleek, dat bij dit schandaal beteokken waren eenige hooggeplaatste ambtenaren an enkele departementen. De justitie ging er toe over om den thesaurier-generaal van 't departement van financiën, Mr. L. A. Ries, die me, "n regeeri ngsopd ra ebt in Duitschland ver toefde, dezer dagen, onmiddellijk na zijn terugkeer in Den Haag te arresteeren. Naar ons werd medegedeeld heeft Mr. R., die gister in het Huis van Bewaring is in gesloten, reeds bekend, zich aan de hem ten laste gelegde feiten te hebbeu schuldig gemaakt. Voorts zijn gearresteerd een raad adviseur van het departement van justitie en voorts verschillende personen uit de kringen vau kunstenaars. Het onderzoek van de Haagsche justi tie heeft zich ook uitgebreid tot andere gemeenten in ons land, en met zeker heid kan worden medegedeeld, dat nog meerdere arrestaties zullen volgen. Het betreft hier een club van personen, die regelmatig bijeenkomsten hielden en waar de in artikel 248bis Wetboek Straf recht bedoelde misdrijven, zoowel met'min derjarigen als met meerderjarigen werden, bedreven. Nu enkele minderjarige jongens een be kentenis hebben afgelegd, is te verwachten dat dit schandaal als een sneeuwbal systeem zich zal uitbreiden en dat nog ongedachte feiten aan den dag zuilen ko« men. Naar wij nader vernemen is de raad-advi seur van jus?itie. een der personen, die door de Haagsche Politie Dinsdag gearresteerd zijn, als verdacht van betrokken te zijn bij het geruchtmakende zedenschandaal gister, middag voor de justi?ie geleid Na een buig. diirig verhoor is hij door den rcchter-com- missaris op vrije voeten gesteld. Voorts vernemen wij nop. dat ingevolgd de bepalingen van het ambtenaren-regie- menf, Mr. R. van rechtswege geschorst als thesaurier-generaal in vm-Mmi me? het feit dat hij in preventieve hechtenis is ge steld. Nadere bijzonderheden Nader vernemen wij. dat de preventieve hechronis van Mr. Ries een gevolg is van mededeeiingen van een 17-jarigen scholier der H.B.S. in de Raamstraat. Mr. Ries ont kent evenwel iets met het schandaal uit slaande te hebben. Naar verluidt zijn no;» meerdere jongens hij de zaak betrokken, al len van ongeveer denzelfden leefrijd of iets ouder dan vorenbedoelde. Zij zouden door ambtenaren zijn medegenomen op hun diens'reizcn naar het buitenland waar van de ouders op de hoogte waren. Wat de gearresteerden betreft vernamen vve nop. dat hiertoe behalve Mr. Fnun die gelijk hierboven oppemerkt weer op vrije voeten is pesteld en Mr Rios ook behooren de hoofdcommies van de Alp. He. kenkamer P.. de pianist v. d. L.. de let'er- kundige C. en een chauffeur. Het verluidt voorts, dat nog meerdere

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1