fvtaatuwctye koekoekjes DONDERDAG 28 MEI 1936 No. SiO Derrispoeder als bestuivingsmiddel Een goed middel tegen meerdere plantenbelagers Niet alle insecten zijn er gevoelig voor Voorzichtigheid moet betracht worden Het nieuw bestrijdingsmiddel tegen aller lei belagers van onze cultuurgewassen is, zooals we wel sullen weten, Derrispoeder, waarvan het voornaamste werkend bestand deel is de daarin voorkomende rotenon of tuboïoxine, dat niet alleen als contactgift, doch ook als maaggift, vooral bij jonge in secten, werkt. Dit Derrispoeder is afkomstig van de In dische plant Derris elliptica, die in Indië als „Akar toeba" bekend is en gebruikt wordt voor het verdooven van visschen. De wortel van deze plant wordt fijngemalen en dit is het bekende poeder. Bekend, omdat al eeni- ge jaren terug deze Derris gebruikt werd als hoofdbestanddeel voor verschillende in sectenbestrijdingsmiddelen. Reeds in 1931 komt her voor in de Mede deel ingen van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen no. 43. „Middelen tegen plantenziekten en schadelijke dieren" en ook in no. 67 „Be stuiven en bestuivers". In de laatste weken word? nogal de aandacht op dit bestrijdings middel gevestigd. Daarom is het misschien goed onzen lezers een en ander over dit be strijdingsmiddel mede te deelen, aan de hand van wat daarover is medegedeeld in het Tijdstrift over Plantenziekten, 4e afleve ring van 193G. Daarin word? o.a. woordelijk weergegeven de voordracht die de heer T. A. C. Sclioe- v e r s, psycho-patholoog bij den Plantenziek- tenkundigèn Dienst te Wageningen op de Zesde Nederlandsche Landbouwweek over dit middel heeft gehouden. Hij wees cr in het begin van zijn rede op, dat het middel inderdaad in vele gevallen voordeelen heef? boven de tot nu toe gebruikelijke middelen. Het voornaamste daarvan is zijn onschade lijkheid voor warmbloedige dieren (dus ook menschen), waartegenover zijn groole gif tigheid staat voor koudbloedige dieren en insecten. „Evenwel wil ik hier dadelijk voor opstellen, dat lang niet alle insec ten er even gevoelig voor zijn en dat er ook verscheidene zijn, tegen wie men hét door hun levenswijze niet kan aan wenden. Tn sommige gevallen is het echter ongetwijfeld als een onbetaalbare aanwinst te beschouwen. Een enkel voorbeeld: dé kool- rups, die met arsenicum of nicotine .yyelis- waar gemakkelijk té bestrijden is. vormde tot dusver een probleem, omdat men deze middelen nu eenmaal niet kan toepassen op kool, die niet lang na de behandeling, in consumptie zal komen, en' omdat er geen ander, niét fe duur on gemakkelijk toe te passen middel tegen bestond. Thans hebben wij dit in Derrispoeder: ieder kam dit zonder eenig gevaar aanwenden met behulp van een zeer eenvoudigen verstuiver, zooals die tegenwoordig al voor'f125 in den handel zijn, desnoods met een gazen zakje, waar men het poeder indoet en dat men boven de planten schudt Eenvoudiger kan het al niet! Een tweede voordeel is het feit. dat het niet, zooals vergiften, alleen werkt als he^ in de maag komt. m^ar door aanraking of waarschijnlijker door verlamming der zenu wen. waarbij de dood meestal reeds na en kele uren intreedt. Een vergiftigd insect vreet altijd nog een p<os door. alvorens te sterven, en sommige, h.v. kevers, onttrekken zich aan de werking door het vergiftigde blad niet te eten. Aan de werking van Der ris, dat in een aanplant verspoten of ver sterven wordt kunnen zij zich daarentegen niet onttrekken. Om de ongevaarlijkheid voor men schen, zoogdieren en vogels in het licht te stellen deel ik mede, dat opgegeven wordt, dat 140 m.g. van het meest werk zame bestanddeel van Derris, rotenon zonder eenig gevolg per kg. lichaams gewicht? verdragen word't; iemand van 80 kg. zou dus theoretisch 11 gr. rotenon kunnen verdragen of van Derrispoeder met het zeer hooge rotenongehalte van 7 pet. V/z kg.! Dit neemt niet weg dat ik niemand zou durven aanraden eens te probeeren een zoo groöte hoeveelheid Derrispoeder op te nemen! Wel werkt de stof eeniger- mate in op de smaaakzen*u- wen; wie een poos lang in Derrisstof heeft geloopen, is gedurende eenigen tijd zijn smaak goeddeels kwijt. Oog ontstekingen die wel voor ge- me a zijn.na inwerking van Derrisstof, zij a h oogst w a af schijn l ij k aan mechanische prikkeling, niet aan de wer king van het Derris te wijten.1 Door een stofbril kan men zich hiertegen vrij waren. Reeds eenige jaren geleden kwamen er verschillende Derrisbevattende fabrikaten in ons land in den handel; met enkele daar van werden op verzoek der importeurs door den Plantenziektenkundigen Dienst proe ven genomen, echter meestal met zeer ma tig of geen succes, zoodat de Dienst, mede omdat toen juist het van ouds bekende ni cotine sterk in prijs daalde, cr niet veel belangstelling voor had. Gezien den toestand van tegenwoordig vraag ik m ij af of w ij misschien toentertijd wat kortzichtig zijn geweest. Wij wisten toen echter nog niet, dat rotenon (niet Der ris als zoodanig) zoo veel werk zamer was dan nicotine. Derris stuifpoeder werkt meestal even goed als of zelfs beter dan Derrisopiossirtg vooral tegen verschillende rupsen en bastaardrupsen, bladkevers en hun larven, aardvlooien, echter niet tegen bladluizen en spint, die beide voor de oplossing gevoe liger bleken. Dit is een voordeel te meer van Derris boven andere middelen, daar men o.a. in den boschbouw op stuiven is aangewezen eii: bovendien een bestuiving, beter gezegd een bepoedering, van planten op zeer eenvoudige manier zonder eenig werktuig kan plaats vinden. Met Derris kunnen bestreden worden: Rupsen: koolrups, ringelrups, bas- iaardsaUjnvlinderrups, plakkerrups, bes senspanrups, karwijrups, wapendrager rups, e.m.a.' Kevers: haantjes en hun larven, als elzenhaantje, wilgenhaantje, sneeuwbal haantje, aardvlooien, frambozenkevers en hun larven, koolzaadglanskevers. Bastaardrupsen: zijn alle zeer ge voelig; goede resultaten zijn reeds ver kregen tegen wilge-, sparre-, bessen en slakvormige bastaardrups en tegen die van de pruimezaagwesp. Vliegen: de aan planten schadelijke vliegmaden zijn meestal door haar le venswijze niet te bereiken; tegen run- derhorzellarven is volledig succes ver kregen. Huisvliegen en muggen zijn zeer weinig gevoelig. Wantsen in bloemen en boomen. Bladluizen: vele soorten wel, andere weinig gevoelig (o.a. hopluis, bloed- luis, Douglaswolluis). Schildluizen: weinig gevoelig geble ken, waarschijnlijk wegens bescher ming door schild. Thrips: kassenthrips zeer gevoelig. Spint: voor sterke oplossing (1 5000) gevoelig. Vlooien en luizen bij huisdieren: zeer Merkwaardigerwijze bleken vele in hui zen en magazijnen voorkomende lastige of schadelijke insecten, als klandor, spektor, meeltor e.a. weinig gevoelig voor Derris. Ook tegen ritnaalden werd geen succes ver kregen. De mate van gevoeligheid van wespen en bijen staat nog niet voldoende vast; van schade aan den bijenstand door bespuitin- gen of bestuivingen is in elk geval nog niets gebleken". Het komt ons voor, flat Derrispoeder als bestrijdingsmiddel in land- en tuinbouw de volle aandacht in de praktijk verdient. Maar de prijs moet nogal beduidend hoog zijn terwijl naar bericht wordt in Indië de aanplant niet aangeraden wordt, omdat... de markt te Lonrlen overvoerd zou zijn en de prijs in Indië daardoor niet de kosten van aanbouw en van gereedmaken voor ex port zou dekken. Dit is een tegenstrijdigheid, die we niet begrijpen. Ons rundvee in Palestina De proeven hadden goede resultaten. Belangrijke perspectieven voor onze vee-export. Uit Tel Aviv, in Palestina, waar titans een groote Jaarbeurs gehouden wordt, schrijft men ons: De groote beteekenis, welke liet Neder- landsch vee heeft voor de ontwikkeling van de. veeteelt in Palestina, is nog eens onder streept tijdens de Veetentoonstelling, welke aan de Levant Fair te Tel Aviv is verbonden. Men heeft daarvoor prijzen beschikbaar ge- steld, waarbij he? Hollandsch vee in de èer- ste klasse werd geplaatst en wel om de vol gende redenen: 1-Iet locale melkvee is van minderwaardige kwaliteit en de doorsneeproduc'tie kan mét hoogerworden gesteld dan 700'liter per jaar. Daarom 'bestond er reeds geruirhen tijd een streven om het veebestand fe verbeteren met koeien ui't Syrië en Piden Libanon-Met de vestiging der Joodsche bedrijven is echter het inzich; ontstaan. Ja? met kruising- tewIJ het bestaande en het Hollandsche vee uit- srëkeode resultaten zijn te bereiken. Daar-* om ïs een belangrijk gedeelte van het.vee in de Joodsche koloniën reeds van gedeelte lijk Hollandsch.e afstamming. Me? koeien van zuiver Nederlandsche afstamming was men tot dusverre nog zeer-voorzichtig, om dat men moeilijkheden verwachtte als ge volg van de klimaatverschillen en de vat baarheid voor ziekten. Daarom heeft men ze ?ot dusverre ook alleen maar gehouden in de bergstreken in de omgeving van Jeru zalem, doch in het afgeloopen jaar heeft men een poging ondernomen om dit gebied uit te breiden. Op initiatief van Haboker, het orgaan van de Joodsche Landbouwcoöperatie, dat zich belast met den inkoop van koeien in het buitenland, zijn een groot aan'tal Holland sche koeien over de geheele kustvlakte ver deeld, vooral over de omgeving van Tel Aviv. Het is nog te vroeg, om van de resul taten van den import iets ?e zeggen. De periode, welke gunstig is voor den import van Hollandsch vee in Palestina, ligt tus- schen October en Maart, dit me? het oog op de klimaataanpassing. De gang van zaken, wordt het beste uitgedrukt door de cijfers. In 1933 werden in Palestina 12 Hollandsche koeien ingevoerd (de totale impor? van vee van dat jaar). In 1934 bedroeg de import 70 Hollandsche koeien (op een totalen import van 30S stuks). In 1935 werden 178 Holland sche koeien ingevoerd (op een totaal van 1829). Maar in de bovenaangeduide periode 19:15- 1936 heeft alleen Haboker reeds 375 Holland sche koeien en 20 h 30 Hollandsche stieren ingevoerd, verwijl particuliere importeurs in die periode ongeveer .130 stuks voor hun rekening hebben genomen, een totaal dus van 550 stuks. Als de proef in de kustvlakte slaagt, openen zich belangrijke perspectic- ven. Ontvangen geschriften Onze loofhoatgowassen, door W. J. Hendri ks. Uitgave; H. Veen- man en Zonen te Wageningen. Van dit handboek van de winterharde loofhoutgewasson verscheen de vierde af levering, die natuurlijk voor de drie voor afgaande niet behoeft onder te doen. Voortgezet wordt de beschrijving der Hex. Verder vinden wij hier de Hipppcartanaceae, de Paarden-kastanjeachtigen met o.m. twee fraaie foto's van Aés-culus parviflora. Hier na komt de vrij omvangrijke familie der Esch-doornachtigen, de Aceraceao aan de beurt, gevolgd door de Celasfraceae, do Co- riariaceae en de Sapindaceao en de Ana- cardiaceae, terwijl de laatste familie, die in deze aflevering aan de orde komt, is de Rutaceae, die ook nog bijna geheel wordt behandeld. Vele fraaie afbeeldingen versieren ook deze aflevering. Natuur- en Weerkunde door Dr Everh. Bouwman. Vijfde druk. Uitgave J. B. Wol- ters te Groningen. Dit boek, een deel van de bekende serie groene land- en tuinbouwboeken, de Neder landsche Land- en Tuinbouwbibliotheek, bestemd voor de Rijksland- en tuinbouw- winterscholen, beleeft in betrekkelijk kor ten tijd een vijfde druk. Trouwens niet veel van deze vrij uitgebreide serie boeken hebben tijd om te verouderen. Ook dit deel zal weer vlot gaan bij de leerlingen der genoemde onderwijsinrich tingen. En misschien ook wel bij anderen, die wat meer willen weten van de onder erpen waarover dit boek handelt. Dierkunde, herzien door P. Sneeuw. 10de druk. Uitgave: J. B. Wolters te Groningen. Dit boekje is deel V van de Handleiding bij het lager land- en tuinbouwonderwijs. De eerste drukken werden verzorgd door den Rijkslandbouwconsuleut J. Kok, doch deze achtte het beter, dat de verdere ver zorging over ging in andere handen. Zoo verzorgde de heer Sneeuw deze 10de druk. Hij bracht eenige wijziging in de indeeling aan en behandelde enkele hoofdstukken uitvoeriger dan tot ,du9ver geschiedde. Aan bruikbaarheid heeft dit deeltje daar door voorzeker gewonnen. „Och, waron all* menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodig. als ie achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn!) MET WORMWIEL-VEILIGHEIDSLIEREN H. HARING IJZEREN HOOI- EN GRAANBERGEN 2 - 3 - 4 EN 6 ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEER SOLIDE WIE BOUWT UW TOEKOMST P U bent degene, dio beslist hoe Uw toekomst zal zijn. U hebt Uw toekomst in Uw eigen hand. Wat gaat U er mee doen? Zoudt U ze willen opofferen aan een schijnbaar voordeel?. Of wilt U met groote zekerheid Uw succes opbouwen? Trek Uw jonge dieren op mol een uitgesproken goed voer. Geef lien Oha opiokvoeders. Dan krijgt U dieren waar U wat van verwachten kunt. Oha opfokvoeders geeft Uw jonge dieren een krachtige been- ontwikkeling, bloed en celvorming, zoodat een flinke volkomen ontwikkeling kan plaats hebben, zonder dat gevaar .voor inner lijke verzwakking bestaat. Het rijke D-vitamine en mineralen gehalte van de Oha opfok voeders sterken het zenuwstelsel en weerstandsvermogen. In één woord zij vormen een degelijke grondslag voor vee, dat U een rijke toekomst brengen zal: Stuur ons vandaag nog evon bericht welk opfokvoeder U noodig hebt. VAN OIJEN'S HANDELS-MIJ N.V. Postbox 48 VENL0 VEEZENDING DOOK GEHEEL NEDERLAND onze nieuwste samengestelde veekoekjes 25 eiwit en vet bijzonder geschikt voor bijvoedering in de wei. Prijs ZEER concurreerend! Fabrikanten: M.Verheul'» Krachtvoederhandel n.v. ROTTERDAM TELEFOON 56832 Marktoverzicht Medegedeeld door het Centraal Bureau VOERARTIKELEN De maisprijzen hebben de vorige week weinig verandering ondergaan. De a raad is niet groot, doch schijnt voldoende om aan de vraag te voldoen. Voor de eerst- gewachte booten met mais van- den n wen oogst bestaat goede belangstelling, doch men wil de premie boven de oude mais niet vlot betalen, zoodat de zaken tot kleinigheden beperkt blijven. Gerst is wat geschikter te koop, zoowel voor spoedig gewachte partijen als op af lading; het aanbod is wat ruimer. Rogge, tarwe en haver weinig veranderd in prijs. De prijzen der verschillende koeksporten zijn onveranderd gebleven, zoowel voor zomer- als herfstlevering. Er is wat meer kooplust gekomen voor zomer-leveriug MESTSTOFFEN Stikstofmeststoffen. De afgeloo pen week bracht weer een goede vraag naar stikstofmeststoffen. Vooral de Kalk* ammonsalpeter vond gretig aftrek, doch ook Zwavelzure ammoniak en Kalksalpe* ter hadden een goede belangstelling. Chili* salpeter is practisch overal geruimd. Thomasmeel. Er is eenige meerdere belangstelling voor dit artikel gekomen, zoowel van de zijde der verbruikers als van die der importeurs.. De vraagprijzen in België zijn eenigszins gestegen en ook op die verhoogde prijzen zijn enkele zaken tot stand gekomen op Luik, Charleroi en Gent. Noord-Frankrijk wil ook wel verkoopen, doch de prijzen zijn voor de koopers nog niet interessant. De markt zelve heeft dus voor het oogen blik een rustig normaal verloop. Toch' blijft Duilschland de onzekere factor, om dat thans in vele gevallen blijkt, dat da be tal ingscon tingen ten verlaagd worden. Hier te lande werd op meerdere plaat* sen nog legen zeer scherpe prijzen aange boden. Superfosfaat. Er is in dit artikel niets meer te doen. i hen weerzooals bovenstaand plaatje laat 328 Het reïsseizoen breekt weer aan. Menigeen is weer bezig met het maken van min of meer omvangrijke plannen „ergens naar toe te gaan". Meer dan vroeger we! wordt er nu gewikt en gewogen. Dat brengt de toestand van de financiën zoo mee. Vroe ger was dat niet zoo. Heel vroeger, bedoel ik. Toen werd er niet gewikt en gewogen. Men ging niet op reis. Toen ik nog op school ging en veertien dagen, zegge twee weken zomer- ■vacantie kreeg, 't was eerst maar één week, liep ik vijf uren om mijn oom te bezoeken en eenige dagen daar te logeeren. Om daar na weer terug te loopen. En nu heeft mijn dochter op lijarige leeftijd Noorwegen al be zocht en is ze reeds in Schotland geweest. Laat ons echter eerlijk zijn, dit komt nog niet zoo veel voor en kan dus niet als regel gelden, hoewel het verschil tusschen toen en nu heel groot is wat het reizen en bereisd zijn aangaat. "En ook is het waar, dat het leven, de arbeid, voor zoover die oog ver richt kan worden, veel drukker, veel inten siever is, veel meer van lichaam en geest vergt dan vroeger. Maar 't lijkt wel. of ik een inleidend woord voor een of ander reisbureau ga schrijven. En dat is niet zoo. 'k Begon over reizen te mediteeren, te over peinzen, toen ik las van EEN REIS OM NIEUWE PLANTEN TE ZOEKEN. Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis Dat is een reis. die door de Botanische tuin te New-York georganiseerd wordt naar de Rocky Mountains, het rotsgebergte langs de Westkust van Noord-Amerika. om daar za den van planten, die nog niet bekend zijn als cultuurplanten te verzamelen. Drie jaren ge leden heeft dezelfde vereeniging ook zoo'n planten-onderzoekingstoclit georganiseerd, naar een ander deel van Amerika, naar Flo rida, als ik het wel heb. En de resultaten wareu dat zaad van circa 200 planten werd verzameld. Zoo'n reis kost natuurlijk nog al tamelijk veel geld. Dat verkrijgt men op echt Ame- rikaansche wijze. Ieder liefhebber kan een of meer aandeelen nemen in deze expeditie. Deze aandeelen zijn groot 50 dollar. En ieder aandeelhouder krijgt een gedeelte van de ver zamelde zaden. De hoeveelheid van het aan tal soorten hangt af van het aantal aandee len, dat men neemt. De tocht van 1933 heeft heel fraaie en belangrijke aanwinsten voor de plantencultuur opgeleverd. Ook nu hoopt men meerdere zeldzaamheden te kunnen ontdekken. Het aantal aandeelen Is maar beperkt, doch ieder liefhebber, on verschillig waar hij woont in de wereld, kan aandeelhouder worden door 50 dollar te stu ren. Als 't in ons land niet zoo'n belabberde boel was met de plantencultures, dan zouden hier zeker ook wel liefhebbers zijn. Hoewel onze tuinders en bloemkweekeis de moed niet zoo gauw'laten zakken. Dat blijkt wel uit de plannen om ONZE TUINBOUW OP DE WERELDTENTOONSTELLING TE PARIJS IN 19S7. een goed figuur te doen slaan. Nu is de openingsdatum voor die wereldten toonstelling, 1 Mei 1937, wel heel geschikt om Öan eens prachtig voor den dag te ko men met allerlei bjoemen en planten, die dan op z'n mooist zijn. Zoo kunnen dan de Hollandsche bloembollen, die toch al zooveel aandacht in Parijs trekken door verschillen de beplantingen, die de commissie voor on persoonlijke, dus algemeene reclame daar liet verrichten, rondom de Hollandsche pa viljoenen een fraaie aanblik geven. Zoo kun nen Boskoop met de prachtige planten, die daar vandaan komen, denk maar eens aan de Prïmavera van laatst, en Alsmeer met de kostelijke bloemen, denk nog maar eens aan de Primavera. nog meer naam in het buiten land maken dan ze al hebben, 'k Hoop dat het beroep dat op deze twee centra gedaan wordt niet tevergeefsch zal zijn. Wel vergeefsch is het. naar ik verneem, ge- weest en nu kom ik op een geheel ander terrein wel vergeefsch is 't pogen van som migen geweest om te bewerken dat er voor schriften zouden komen om verplicht te stel-_ len het vermengen van BIETENALCOHOL DOOR BENZINE. Reeds van enkele jaren terug dagteekent de actie daarvoor, 'k Herinner me nog de ver gadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw waar met kracht daarvoor gepleit werd. Nog later is een commissie door deze landbouwmaatschappij benoemd, die op de vergadering een half jaar daarna gehouden rapport uitbracht en tot de conclu sie kwam: Verwerking van alcohol uit bie ten is practisch zeer goed uitvoerbaar. Ver- menging van den zoo te winnen alcohol met benzine geeft een motorbrandstof, die weinig duurder komt in den verkoop dan de tegen woordige zuivere benzine. Ten gevolge van deze menging zullen de inkomsten uit de benzinebelasting naar evenredigheid vermin deren. De suikerbietenteelt kan geheel bekos tigd worden uit den verkoopprijs van de .mengbrandstof, het bietenareaal is bij van regeeringswege voorgeschreven menging aan zienlijk uit te breiden. Een jaar daarna. Maar 1935, heeft de Mi nister een commissie ingesteld zonder commissie-instelling gaat nu eenmaal niets in ons land om te rapporteeren over de vraag: of de bereiding van alcohol uit bieten die in Nederland geteeld zijn, onder de hui dige omstandigheden economisch verant- De opvattingen van verschillende landbouw kundigen liepen nog al uiteen. Bovenge noemd rapport, was gunstig, doch de secre taris van liet Kon. Ned. Landbouvvcomité, Dr. J. Molhuysen denkt er geheel anders over. Hij is van oordeel, dat in verband met de invoer van Javasuiker het vervaardigen van alcohol uit onze suikerbieten veel geld zal kosten, vele millioenen. Nergens, ook in het buitenland, is dit rendabel geweest. Nu luiden de geruchten, dat het rapport van de regeeringscommissie na ruim een jaar studie, ook ongunstig voor deze alc.oholbe- reiding luidt. Niet ongunstig moet luiden het antwoord op de vraag of DE WIERINGERMEERPOLDER EEN GOED LANDBOUWGEBIED is en nog zal worden. Gerust kan gezegd worden, dat deze nieuwe polder van groote beteekenis zal worden als landbouwgebied, Nergens in ons land is al les ook zoo goed geregeld als daar. Vanaf het> eerste begin tot liet droog worden, ja zelfs daarvoor al is alles uitgerekend, om een zoo economische bedrijfsvoering als maar moge lijk is in de hand te werken. Door verkave ling vtan de grond, door het aanleggen van wegen, door een kanalennet, door voorlich ting en voorbereiding, door alles heeft men een gebied gemaakt, dat heel binnenkort ila een der mooiste landbouwgebieden van Ne derland zal beschouwd worden. De uitgifte der gronden is een succes geworden en de nieuwe uitgifte van 34 boerderijen, die dezer dagen zal plaats hebben is al lang meer dan volteekend. Wel eenige malen zoo veel lief hebbers als noodig is hebben zich aange- 't Is trouwens de moeite waard deze polder eens te doorkruisen. Wij deden het dit voor jaar nog meerdere dagen. En in de komende maand zullen we nog wel eens gaan rondkij ken, hopen we. Maar daar moet ik nog wat over denken. Als er tenminste liefhebbers De Wieringermeerpolder kan er op land bouwgebied zijn, zooals trouwens heel ons land. Dat blijkt wel uit HET KALIVERBRUIK IN ONS LAND. waarover cijfers zijn gegeven op een verga dering van de Kalimijn St. Thérèse. Daar werd medegedeeld, dat hgt wereldkaliver- bruik van 1 Mei 1934 tot 1 Mei 1935 (Duitschland en Frankrijk niet meegere kend) bedroeg één millioen ton terwijl het jaar daarvoor 825.000 ton verbruikt werd. Het lijkt er op dat in de afgeloopen periode dus 1 Mei 1935 tot 1 Mei 1936, ook wel één millioen ton verbruikt zal zijn. De cijfers daarover zijn uiteraard nog niet bekend. Het gemiddeld verbruik in de jaren 1927 tot 1930 bedroeg 870.000 ton. Verder bleek uit de cij fers, dat het gemiddeld gebruik in Frankrijk bedroeg 5 K.G., in Duitschland 19 K.G.. in België 18 K.G. en in Nederland 27 K.G., alles per H.A. cultuurgrond. Dat wil dus zeg gen, dat in ons land de grond liet meest in tensief bewerkt wordt. Misschien gaan ze hier ook wel spoedig toe passen het nieuw gevonden middel om DOOR CHLOOR-PIKRINE DE VLASPRODUCTIE TE VERGROOTEN. Daaraan zou dit product heter besteed zijn dan aan de fabrikatie van gassen, die in de oorlog moeten dienen om de mcdemenschen het leven te benemen of onaangenaam te ma ken, waarvoor het meestal gebruikt wordt. Op deze wijze zou het vreedzamer functie in de samenleving vervullen. Men doet dit op de volgende wijze: Men laat de chloór-pikrine uit op de ploeg aangebrach te buizen direct in de bouwvloer vloeien waar dor de bouwlaag zwak gesteriliseerd wordt Voor de meeste, niet voor alle, soorten on kruiden is deze chemische slf zeer vergiftig, doch niet voor het vlas. Men zegt, 'k geloof dat het een Poolsche of een Russische vin ding is. dat het 't best is in Juni of Juli een hoeveelheid van 600 a S00 K.G. per H.A. aan te wenden. De hoeveelheid hangt af van de grondsoort. De werking berust op 'n bioche mische verandering van de bodemeigen schappen. Een teveel zou echter een op brengstvermindering kunnen geven. Hooge temperatuur en vochtigheid vergrooten' de uitwerking. De uitwerking van de overal gevoerde ecf- meer-kaas-actie schijnt niet lot vergrooting van het gebruik geleid te hebben. Althans het Internationaal Landbouwinstituut ta Rome dat een onderzoek dienaangaande in stelde, deelt mede, dat DE WERELDKAASHANDEL j VERMINDERT. De voornaamste acht exporteerende landen, die 90 pet. van den werelduitvoer hebben, zagen hun export in 1935 dalen tot 74 pet. van dien in 1929. In het afgeloopen jaar bedroeg hun export n 1.240 millioen Kg. tegen plm. 256 in 1Ö34 en plin. 320 mill. Kg. in 1929. Vooral Canada en Nieuw-Zeeland hebben aanzienlijk minder kaas uitgevoerd, dan in 1934; hun export gaat bijna geheel naar En geland, welk laatste land meer dan de helft van alle op de wereldmarkt gebrachte kaas importeert. De Engelsche invoer daalde in 1935 met circa 10 pet. De op één na grootste kaasimporteur, Duitseh land, gaf eveneens een daling te zien en wel van circa 20 pet.; Frankrijk daarentegen bleef vrijwel gelijk ten opzichte van 1934, Beide landen echter voeren aanzienlijk min der kaas in dan vóór de crisis. België en de Ver. Staten importeerden resp, 6 pet. en 3 pet. méér kaas dan in 1934 Ons land, na Nw Zeeland de grootste kaas exporteur, kon ondanks geringen afzet in Duitschland en Frankrijk zijn kaasexport iets verhoogen (van 20 op 20.4 mill. Kg.), dank zij grooteren uitvoer naar Engeland en België, echter tegen lagen prijs. Maar van prijzen maken voor kaas, heeft niemand tegenwoordig kaas gegeten. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10