Hieuure geit&tfye (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken no. 5790 woensdag 27 mei 1936 15e Jaargang GROEI EN NEERGANG DER N.S.B. kan maar de beste zijn Mechanisatie en Rationalisatie Koninklijk Bezoek aan de Hoofdstad voornaamste nieuws abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 9bbertentieprtj?tn: Van I tot 5 regels1.177» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 EJke regel meer(U5 Voor het bevragen aan 't bureau v wordt berekend0.10 TE VEEL WINKELS Ontegenzeggelijk zijn er in menige bran che lo veel winkels. Gevolg is verminderde omzet van de bestaande zaken en desillu sie bij de nieuwe, welke in vele gevallen slechts kapitaalverlies met zich brengen. Om dit kwaad cenigszins tegen te gaan, is een wetsontwerp ingediend bevattende een „regeling betreffende het vestigen van inrichtingen, waarin eenige tak van detail handel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend". In 't algemeen beoogt dit wetsontwerp het vestigen van een winkel enz. te bin den aan een vergunning, welke door de Kamers van Koophandel kan worden ver leend en deze reiken de vergunning alleen uit, indien wordt voldaan aan bij algeineene maatregel van bestuur, de Middenstands- raad gehoord, vast te stellen minimum- eischen van credietwaardigheid, handels kennis en vakbekwaamheid, in de Wet aan geduid als vesligingseischen Tegen dit beginsel wordt, voorzoover wij kunnen nagaan, van geen enkele zijde op positie gevoerd. W'cl echter wordt heel veel aandacht geschonken aan 't feit, dat in het ontwerp het behoefte-element niet is opge nomen; d.vv.z.: een Kamer van Koophan del kan niet zeggen: er zijn zóóveel kap pers, sigarenwinkeliers etc., dat uitbreiding van het aantal ons onnoodig lijkt en we ge ven dus voorloopig, alleen op grond daar van, geen nieuwe vergunningen. Velen achten dit een leemte. Ook Burge meester en Wethouders van Amsterdam denken er zoo over en zij hebben een ver zoek tot de regeering gericht om bij nota van wijziging het behoefte-element in het ontwerp te doeir opnemen. Het probleem van de overbezetting in het distributiebe drijf toch wordt, zoo schrijft het College, allerminst in het wetsontwerp zooals het thans luidt, tot oplossing gebracht. Deze opmerking is niet nieuw. Kort voor de indiening van het wetsontwerp hebben vooral roomsch-katholiekc en sociaal-demo cratische fracties in verschillende raden voorstellen ingediend om ten spoedigste oen vergunningsstelsel in te voeren, waarbij men de beslissing over het behoefte-element zelfs in handen van Burgemeester en Wet houders wilde leggen. Dit leek ons wel zeer gevaarlijk en wij zijn benieuwd naar de uitspraak der Kroon of zulke verordeningen worden goedge keurd, dan wel, dat ze als strijdig met het algemeen belang vernietigd zullen worden. Wij zijn van die strijdigheid overtuigd en hopen dus op vernietiging; ook om het groote gevaar van willekeur te keeren. Iets anders is, of een wijziging van het ontwerp in de richting van het Amstcr- damsche verzoek acceptabel is. Te zeggen dat het principieel ontoelaatbaar zou zijn, gaat ons te ver; maar dat de praktische bezwaren en gevaren tegen dit moderne gildewezen, zeer groot zouden zijn, geven we de Regeering grif toe. H.M. de Koningin opent de Waalbrug Ook Prinses Juliana aanwezig Van officieele zijde is bericht ontvangen dat H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. II. Prinses Juliana op 16 Juni a.s. de Waalbrug officieel zal openen. De beide Vorstinnen, die in de morgen uren een bezoek zullen brengen aan Arn hem en Elsf, kunnen tusschen twaalf uur en half een aan den ingang van de Waal brug te Lent worden verwacht. Voor de officieele opening van de brug zal het woord worden gevoerd door Z.Exc. den Minister van Waterstaat Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, door den commissa ris der Koningin in de provincie Gelder land Mr. S. Baron van I-Ieemstra en door den Burgemeester van Nijmegen, den heer J.. A. G. Steinweg. Scherpe controle aan de grens Voorwerpen van waarde moeten gewaarmerkt zijn Naar wij vernemen, wordt in den laat- sten tijd door de Nederlandsche douane bij binnenkomst van reizigers in Neder land een strenge controle uitgeoefend op meegevoerde voorwerpen van waarde, als phoWloestellen, verrekijkers, film toestellen, bontmantels enz. indien niet met deugdelijke bescheiden kan worden laangetoond, dat deze voorwerpen in Nederland gekocht zijn, moeten hier voor hooge invoerrechten betaald wor den of worden zij in beslag genomen. Reizigers, die dergelijke voorwerpen .'an hit Nederland op reis medenemen, kunnen deze, om moeilijkheden op de terugreis <e voorkomen, voor hun vertrek uit Neder- Dand door de douane laten waarmerken '(aanbrengen van een loodje), waarvan de kosten f0.50 bedragen. Het verdient aanbeveling dit reeds in d? plaats van inwoning te doen geschie. den, indien aldaar een douanepost geves tigd is. Aan het grensstation kan dit even eens geschieden, maar dan moet men met een vroegeren trein naar het grensstation reizen, daar men anders gevaar loopt zijn reis niet met den gewenscjilen trein- te kunnen voortzetten. DE KANSEN NIET GEGREPEN Meer een eedgenootschap dan een beweging Wanneer men de brochure leest over de Kansen van het Nationaal-Socialisme in Nederland, welke zoo juist verscheen bij W. J. Thieme Cie -te Zutfen, dan vraagt men zich af of de schrijver, de heer K. H. T u- i u s te IJmuiden dezelfde is als de N.S.B.er Tusenius, die voor weinige jaren met grof geschut werkte en te pas en te onpas van zijn nieuwe overtuiging blijk gaf. In deze brochure spreekt een gelouterd man, één, die het ongetwijfeld wel eerlijk- meende. doch de rijpheid van overtuiging miste, welke behoedzaam maakt en daar- door te hard van sttal liep; dooh die in de levensschool der nieuwe organisatie open oogen kreeg voor geestelijke gevaren. Het is den schrijver van de vrij dikke brochure er niet om te doen om de N.S.B. en haar leiding in een kwaad daglicht te stellen en het ops'!el is een voorbeeld van bezadigdheid, waaraan zijn vroegere partij- genooten een voorbeeld mogen nemen; doch juist deze waardige, ernstige critiek striemt de N.S.B. veel erger, dan de grofste, per soonlijkste aanval van een uitgeworpene vermogen. En reeds het motto, dat de schrijver koos is de felste veroordeeling van beweging, die de toepassing van de Berg rede zou 'brengen; want zij heeft bewezen, dat „Gemeenschappelijke haat sterker en lugger bindt dan gemeenschappelijke liefde". Historisch verloop Wij gelooven, dat de heer Tusenius het historisch verloop zuiver heeft geteekend, wanneer hij onderscheidt een periode van idealisme en evolutie; een politiek tijdperk en de jongste openbaring van een revo lutionaire beweging. Deze onderscheiding klopt' vrijwel op de houding, welke velen tegenover de N.S.B. hebben ingenomen.Men behoeft niet te erkennen, dat de N.S.B. de positieve factor was om het nationale besef in ons volk weer te doen ontwakm om' nochtans toe te geven, dat niet weinigen aanvankelijk in de N.S.B. wel „iets goeds" vonden. Zij wa ren op allerlei wijze teleurgesteld en zonder zich verder in te laten met de ware begin selen van de N.S.B., stel, dat deze be hoorlijk geformuleerd waren zochten ze onderdak in de tenten van Mussert. Daar kwam bij, dat aanvankelijk het idealisme wonderen deed. Er waren geen betaalde propagandisten, maar overgegeven strijders. En de bekoring, welke daarvan uitgaat, blijft groot en krachtig. Een betaald propagandist, voor welke beweging ook, boet altijd een deel vaai zijn invloed in; en zoodra Mussert en Van Geelkerken „vrij gestelden". „bonzen" werden in de N.S.B.. begon het spel van intrige en strijd orn de baantjes. En hoe zal men aan de onbaat zuchtigheid van Mussert gelooven, wanneer Tusenius ons vertelt: „In deze periode ontstaat de groote groei van het ledenaantal en stijgt tevens de oplage van Volk en Vaderland, het particulier bezit van Mussert. Een en ander heeft tengevolge, dat er steeds meer geld beschikbaar komt, en dus ook meer uitgegeven kan worden. De admi nistratie zit echter nog niet zoo goed in elkander, dat dit alles zoodanig kan worden gecontroleerd als wel wenschelijk ware, en het is dan ook niet te verwon deren dat op een gegeven oogenblik hier en daar de uitgaven wel wat groo- ter waren dan de inkomsten." Van die tijd af was 't gedaan met belange- looze medewerking. Zoodra men „in de po litiek" ging, ontstond de neiging tot sala- rieering en schadeloosstelling. En de schrij ver behoeft ons niet te vertellen, wat daar in de gevolgen waren: „Natuurlijk ontstond hierdoor, zooals altijd het geval moet zijn, jaloezie en broodnijd, temeer waar alles onverant- woord geschiedde en men dus van el kander niet wist of de één niet harder profiteerde dan de ander. Het komt mij voor, dat het onwankelbaar vertrouwen in de Leiding nog niet voldoende in Ne derland gevestigd was om zonder eenige critiek nu maar te aanvaarden dat groote bedragen werden besteed aan sa larissen of schadeloosstellingen, zonder eenige verantwoording". Mussert marionet Dat hier zooveeel nieuws verteld wordt over de N.S.B. zullen we niet beweren. Maar dat iemand, die het goed meende en uitge worpen werd, omdat hij met anderen niet aan dit spel wenschte mee te doen, dat is wel van beteekenis. Vooral omdat hij daar mee bevestigt, wat wij reeds meermalen schreven: van lieverlede is Mussert een marionet geworden van de onderbevelheb bers, die elkaar het licht in de oogen niet gunnen. En het spreekt boekdeelen. als Mussert Februari 1935 aan een zijner naaste medewerkers schrijft: „In ons laatste onder houd heb ik uiteengezet hoe geleidelijk wan trouwen is ontstaan bij de voornaamste me dewerkers betreffende uw bedoelingen". Ziedaar geopenbaard hoe bedorven de sfeer in een paar jaar tijds was geworden: er werd gevochten om baantjes, om zetels en om invloed. En daarom kondigde Mussert op 14 Dec. 1935 een zuivering aan van „ver raders, slampampers" etc. De woordkeus teekent meteen het zedelijk verval in de N.S.B. Dr. Hylkema schreef in zijn boek: „Aan het einde van drie eeuwen staan wij voor de groote beslissing. Wil de menschheid gaan mét God of, dronken geworden van de neigenwaan der mo- derne techniek, zonder hem". En Tusenius laat er op volgen: Het is niet mogelijk korter en duide lijker te zeggen wat, bewust of minder bewust de eerste leden der N. Sé B. bewoog. Onder de naaste medewerkers van den lieer Mussert waren er enkelen, welke schouderophalend op deze uitlatingen nerkeken. Of de N. S. B. thans haar weg gaat met God moet ieder voor zich zelf be- oordeelen. Ik zet achter deze vraag meerdere vraagteekens. Via de politieke, kwam de N.S.B. in de revolutionaire periode. Dat wil, volgens den schrijver zeggen, dat de N.S.B. mogelijk nog iets winnen kan; maar met het nationaal- socialisme is het gedaan. En wat de beweging betreft bij de land dag te Loosduinen, begint de overgang. Mussert' hoopte hier te glorieeren en heeft elen verblind; zij die de werkelijke toe stand, de comedie, het verraad en het be drog zagen, zijn teleurgesteld; en dit wreekt zich en werkt door. Een eedgenootschap Echter men is nu eenmaal op het hellend vlak en de N.S.B. is een „eedgenootschap"' geworden. Men is aan elkander geklonken door een .ontijdig afgelegde bindende gelofte. De waarde van deze gelofte wordt voor de buitenwereld, zelfs door den Leider, in een open brief aan den Minister-Pre sident verkleind, en zelfs zeer gering ge acht. In eigen gelederen is dit anders, daar is de gelofte een on verbreekbare verbintenis tot in den dood. Mussert schrijft 22 Febr. '36 aan Dr. Colijn „dat van een onvoorwaardelijke trouw en gehoorzaamheid geen sprake is, omdat rle N.S.B.-gelofte alleen inhoudt wat ieder fatseonlijk man of vrouw uit zichzelf reeds doet." Mussert schrijft dit, niettegenstaande Tweede Kerstdag in de Teniiishal te Am sterdam duizenden, na eenig beraad, in de gelegenheid werden gesteld een bij zondere gelofte af te leggen aan den Leider persoonlijk. Gedurig is Mussert door naaste medewer kers gewaarschuwd; hij complotteerde achter hun rug om met anderen en sprak van „zuiveren" van het „uitstooten van verra ders en slampampers". En zoo heeft, hij zich zelf onderworpen aap een camarilla,, wier ;willoos werktuig, hij geworden is. De N.S.B. werd veler broodwinning, doch' is daarmee van zijn ziel beroofd. De kansen voor het nationaal-socialisme zijn verkeken; constateert de schrijver met recht. Deze waardige, bezadigde critiek zal velen de oogen kunnen openen. „TWENTOL1 DEVENTER (Adv.) De tunnel te Rotterdam Aanbesteding op 3 September a.s. Burgemeester en Wethouders van Rotterdam maken in de Staatscourant van 26 Mei bekend, dat op Donderdag 3 September 1936, des voormiddags 10 uur, in het openbaar in het Stadstim- merhuis, aan den Haringvliet, zal wor den aanbesteed: le. het bouwen van een tunnel voor vierbanig autoverkeer en voor ver keer van wielrijders en voetgangers onder de Nieuwe Maas, te Rotterdam (plan A), 2e. het bouwen van een tunnel voor vierbanig autoverkeer, waarvan voor loopig de helft wordt ingericht voor verkeer van wielrijders en voetgangers onder de Nieuwe Maas, te Rotterdam (plan B). Deze aanbesteding is een onderdeel van de proefaanbesteding, waaromtrent we enkele maanden geleden bijzonderheden hebben ge meld en welke de Regeering noodig acht om zich een oordeel te kunnen vormen over de kosten. Vermoedelijk zal binnenkort ook de proefaanbesteding plaats vinden voor de hooge brug volgens het plan van ir. Emmen. Prachtige Buitenplaats D UIN RELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H, met prachtig uitzicht over de omg en de zee. Eeuwenoude eiken. Schitterende wande ling door duin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bus. vertrek staatsspoor Den Haag stopt bij den ingang Overzicht Tweede Kamer Wat men eerst bepleitte moet men nu bestrijden „Een eigenaardige maatregel, die bewijst hoe vreemd het soms kan gaan (Van onzen Parlementairen Redacteur)" De Kamer heeft zich een. stevig menu gereed gemaakt. De heer Vervoorn kreeg zijn hooi-inter- pellatie toegestaan en vandaag zal nog he slist worden over een communistische in terpellatie omtrent den gang van zaken bij de glasfabriek Leerdam. Op de vastgestelde agenda wei-den o.a. ge plaatst de wetsontwerpen: mechanisatie si- garenindustrie, Voorzieningen omtrent weer corpsen maatregelen ten aanzien van loo- pende landbouwhypotheek- en pachtovereen komsten en verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Daar zit wel een paar weken werk aan. Het begin van 'de afwerking der nieuwe agenda ging vlot. Een wijziging der Ambtenarenwet die be trekking gehad op de dagelijksche besturen en ambtenaren van waterschappen ging zon der discussie en zonder stemming door. Langer duurde het bij een wijziging der Pensioenwet, waarbij o.a. verschillende plooien in de Pensioenwet werden gladge streken en o.a. ook bepaald werd, dat de rijksbijdrage aan het Pensioenfonds zal worden verminderd tot 25.4 millioen. Vroe ger was die 31.5 millioen. Zooals altijd doken weer vele onvervulde wenschen op. Minister de Wilde moest ze ten deele afwijzen en kon van enkele nade re of welwillende overweging toezeggen. Zoo zal b.v. de verhooging der weduwen- en weezen-pensioenen wellicht in aanmerking kunnen komen om verwezenlijkt te worden. Z.h.s. werd het wetsontwerp goedgekeurd. In de mechanisatie in de sigarenindustrie bleef de Kamer steken. Dit wetsontwerp is gericht tegen te snelle mechaniseering in de sigarenindustrie en bedoelt de werkloosheid in dezen bedrijfs tak zooveel mogelijk te beperken. Om dit doel te bereiken vraagt de Regeering be voegdheid om tot ultimo 1938 het tempo van de mechanisatie te kunnen regelen. Het zal niet meer zijn toegestaan bepaalde machi nes voorhanden te hebben, indien deze niet op 15 Mei 1935 aanwezig waren. Van dit verbod kan echter ontheffing worden ver leend. Het is dus een economische maatregel met sociale strekking. Zoo beschouwd kon zij bij de Kamer in het algemeen instemming vinden, al zag men ook de schaduwzijden W*! degelijk in. Natuurlijk waren er, die verder wilden gaan en anderen, die de regeling wat soepeler Ïenschten. Met name werd gepleit voor hen ie om sociale of andere redenen nagelaten hadden in hetzelfde snelle tempo te mecha- niseeren en te rationaliseeren als bij som mige fabrieken heeft plaats gehad. We hebben hier te doen met een eigen- aardigen maatregel, die bewijst hoe vreemd het soms gaan kan. Na den wereldoorlog weerklonk overal de roep om mechanisatie en rationalisatie. Wie daaraan niet meedeed was hopeloos conser vatief. Immers productie was het wacht woord en productie tegen zoo laag mogelijke prijzen. Omdat ons loonpeil zoo hoog was, hooger dan in de meeste andere concu rende industrieele landen, moésten we dit nadeelig verschil inhalen door mechanisatie en rationalisatie. Dat is ook gebeurd. Zoolang de hoogcon junctuur aanhield en de welvaart toenam ondervonden we daarvan ook geen last. Toen echter de crisis kwam en het buiten land onzen afzet beperkte en we ook zelf minder konden opnemen, zaten we met een veel te groot productie-apparaat en werden we geslagen met de eens bijna afgodisch vereerde rationalisatie en mechanisatie. Thans gaan we in de sigarenindustrie het tempo der mechanisatie breidelen en zelfs zijn er die nog veel meer plaats aan handarbeid zouden willen geven. In Duitsch land b.v. is de verdere mechanisatie der sigarenindustrie in 1934 reeds geheel stop gezet. Deze strooming heeft ook ten onzent haar aanhangers. Minister Gelissen wil daar, gelijk vanzelf spreekt, niet van wetfin. Dezen econ technoloog is zelfs wat nu gebeurt maar half naar den zin, gelijk hij in een soort college, waarmee hij zijn beantwoording der sprekers aanving, heeft uiteengezet. Stuk voor stuk heeft hij daarna aller op merkingen beantwoord. Het werd een ver haal van langen adem zonder veel verband of stijl. Minister Slingcnberg, 'die blijkbaar ook nog een en ander te zeggen had, scheen er zelfs 'n tikje ongeduldig bij te worden. Zijn ambtgenoot bleef echter tot kwart over zes doorbabbelen en toen was er voor den popelenden minister van Sociale Zaken geen tijd meer om aan het woord te komen. 'n Beetje meer rationalisatie in de tijd- verdeeling, met wat meer economie ten aan zien van den nationalen tijd en een weinig- je meer techniek in den opbouw van zijn rede, hadden ministpr Gelissen er voor kun nen behoeden dat. hij oorzaak werd, dat de algemeene beschouwingen niet konden wor den beëindigd. Nu gaan we vandaag verder. De nieuwe voorzitter moge ook niet te ruim worden met de tijdtoebedeeling en de Kamer werke er ook toe mee om de goede traditie-Ruys te handhaven. Zij hale niet steeds overhoop alles wat bij mogelijkheid tnaar bij eenig onderwerp er maar bij kan wordeD gesleept. We schieten er toch niets mee op. Alles heeft zijn bestemden tijd en orde moet er zijn. Ook in parlementaire debatten. Wie dat vergeet, doet dat op den duur niet ongestraft. EEN RIJTOER DOOR AMSTERDAM-NOORD Bezoek aan het zwembad der jeugdige werkloozen Gistermiddag hebben H. M. de Ko ningin en Prinses Juliana een rijtoer gemaakt door de z.g.n. Vogelenbuurt van Amsterdam aan den overkant van het IJ. Allereerst ging de tocht naar het bijna voltooide zwembad in het Florapark aan den Wingerdweg, dat is gegraven en uit gevoerd door jeugdige Amsterdamsclie erkloozen. Het bleek, dat men hier op dit hooge be zoek niet geheel onvoorbereid was geweest. De Koningin en de Prinses werden ontvan gen door den wethouder voor de wasch-, zwem- en badinrichtingen, den heer S. R. de Miranda, en den voorzitter van het Am- sterdamsch centraal comité voor jongere werkloozen. den heer J. W. Willemsen. Met belangstelling namen de beide hooge bezoeksters het uitgevoerde werk in oogen- schouw en lieten zij zich de plannen voor de voltooiing van het zwembad uiteenzetten Voorts onderhield de Koningin zich met erschillende jongens, die aan de uitvoe ring van het zwembad medewerken en die verschillende vragen beantwoordden. Het bezoek duurde ongeveer een kwartier. Door de Vogelenbuurt Over het Noord-hollandsch kanaal ging het langs de Buiksloterdijk, die evenmin in het programma der officieele rijtoer was opgenomen, naar de Vogelenbuurt, waar de bewoners in dichte rijen langs de kanten der smalle straten stonden opgesteld en met luid gejuich Koningin en Prinses begroet ten. Deze geheele wijk, met haar kleine smalle straatjes, haar knusse lage huisjes met voortuintjes, haar poortdoorgangen en plantsoenen, bood een feestelijke, aanblik met haar vele vlaggen en versieringen en de juichende, wuivende kinderen en vol wassenen langs den weg. Naar de Hollandia-fabrieken Tegen vijf uur werden de „Hollandia- fabrieken" van de fa. Kattenburg bereikt. Langs den Valkenvveg hadden zich om streeks 1600 kinderen opgesteld van den Amsterdamschen jeugdbond aan de zijde van het IJ. Met hoerageroep en vlaggengewuif be groetten deze kinderschare de Koningin en Prinses. Nauwelijks stond de Koninklijke auto stil voor den ingang van het groote gebouw of plechtig klonk het „Wilhelmus" gespeeld door liet politie-fanfare corps, dat tegenover de fabriek was opgesteld. Toen de laatste tonen van ons volkslied •eerklonken waren, betrad Hare Majesteit den met planten en bloemen versierden toe gang der fabriek, waar de Koningin werd ontvangen door den heer J. N. Kattenburg (president-directeur) en den presidept-com- missaris mr. B. E. Asscher. Corrie Katten burg, een dochtertje van den directeur, bood H. M. bloemen aan, terwijl de Prinses bloemen in ontvangst nam van den jonge heer Van Krieken, een zoontje van een der commissarissen der N.V. Vervolgens werd het bedrijf bezichtigd. Met groote belangstelling namen de Koningin en Prinses van de verschillend onderdeden van het bedrijf kennis. Aan het einde van de wandeling bereikte het hooge gezelschap de show-room. Terwijl thee en ververschingen werden geserveerd, werd door een aantal mannequins regen- kleeding getoond. Hierbij was een mantel, waarvan H. M. de stof nog aan het stuk had gezien. Bij het verlaten van de gebouwen had het personeel zich bij de uitgang opgesteld en bracht de hooge bezoeksters een warme Kort daarna werd de Dam weer bereikt, waar velen de Koningin en de Prinses hartelijk begroetten. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet aangeno men en is daarna voortgegaan met de be- handeling van het wetsontwerp betreffende de mechanisatie in de sigarenindustrie. Het koninklijk bezoek aan Amsterdam. De pro'efaanbesteding van de tunnel onder de Maas te Rotterdam zal plaats hebben op 3 Sept. a.s. Te Delft wordt heden de Provinciale Dia conale Conferentie gehouden van de Geref. Kei ken in Zuid-Holland. De weekstaat van de Nederlandsche BanTc laat een vermindering van de goudvoorraad zien. Het afscheid van Prof. Noordtzij. Het vaste lasten-ontwerp De heer Van den Heuvel (a.r.) heeft een amendement voorgesteld op hei ontwerp- Landbouwhypotheekwet, waarvan hij ter toe lichting opmerkt: De bedoeling van dit amendement is. de voorgestelde uitzonderingsbepaling betreffen de de crediethypotheken, welke bij nota van wijziging is voorgesteld te doen vervallen het ontwerp, wat dit punt betreft, gelijk te maken aan het oorspronkelijk voorgestelde. Naar de meening van den voorsteller is er geen reden voor crediethypotheken een uit zondering te maken bij dit ontwerp. In het algemeen is het reeds twijfelachtig, of deze uitzondering wel gewenscht is. Zoo men bevestigend zou beantwoorden voor de ma terie, geregeld in bedoeld ontwerp, dan zegt dit vrijwel niets voor de crediet-hypotheek in land- en tuinbouw. Andere amendementen De heeren Vervoorn (PI.) en van der Sluis (v.d.) hebben enkele amendementen op dit wetsontwerp ingediend. Het amendement van den heer v. d. Sluis heeft de strekking, dat de hypotheekboer zich óók tot den rech ter kan wenden wanneer van hem in rede lijkheid niet kan worden gevorderd, dat hij zijn verplichtingen nakomt. Vaste lasten ontwerp Ook op het vaste-lasten-ontwerp is een aantal amendementen voorgesteld. Art. 1 bepaalt, dat de rentevoet van alle vorderingen, gedekt door hypotheek op on roerende roederen, teruggebracht wordt tot 4% pCt. 'sjaars voor eerste hypotheek en tot 534 Pet. voor hypotheken van lageren De opstandige beweging in Palestina blijft nieuwe slachtoffers eischen; de mandaat- regeering heeft opnieuw versterkingen uit Egypte laten komen. Het Belgische ministerie is afgetreden. De koning heeft een begin gemaakt met zijn voorbereidende besprekingen voor een nieuw kabinet. De Belgische Senaatsverkiezingen hebben aan de regeeringspartijen opnieuw een neder laag bezorgd. Rexisten en Vlaamsch-Nalio- nalisten gingen met de winst strijken. In Tsjechoslowakije zijn door een pont- ongeluk 17 schoolkinderen om het leven gekomen. DIEPER PLOEGEN De capaciteiten die U nu reeds bezit, kunnen U meer geld opbren gen als het Pelmanisme U getoond heeft hoe er meer uit te halen. Vraag ons gratis boekje No. 20. PELMAN INSTITUUT AMSTERDAM De heer Drees (s.d.) stelt voor te lezen resp. 43/s en 5%. Ook heeft de heer Drees een amendement ingediend op art. 10 van het ontwerp. Art. 21 van het wetsontwerp bepaalt o.m. dat de artikelen 9 tot en met 20 niet van toepassing -zijn ten aanzien van woningen, gebouwd met rijkssteun, krachtens de Wo ningwet verleend. De heer Drees heeft een amendement voor gesteld om dit te schrappen. Het incident op den Dam Een telegram van den heer Mussert aan de Koningin Ir. Mussert heeft het volgende telegram aan H. M. de Koningin gezonden: „Acht mij verplicht met verschuldigden eer bied onder de aandacht van Uwe Majesteit te brengen, dat honderden loyale Nederlanders, hun trouw en verknochtheid aan Uw huis gis teravond op den Dam voor Uw paleis in groot enthousiasme uitend, op bevel van den hoofd commissaris van politie met gummiknuppels zijn uiteengeslagen, waardoor velen werden gewond." GUSTAAF-ADOLF-VEREENIGING De Gustaaf-Adolf-vereeniging heeft thans aan 14- in Duitschland studeerende buiten- landsche theologische studenten beurzen uit gereikt teneinde hun deze studie mogelijk te maken. De studenten zijn in de keuze hun ner universiteit geheel vrij. Van de 142 stu- deeren er 33 te Tübingen. 28 te Leipzig. 12 te Koningsbergen, 11 te Berlijn, 10 te Erlan gen, 9 te Gfeifswald, 8 te Halle, 2 te Bonn. Wederverkoopers en Vertegen- woordigers gevraagd voor mijn Verpakte Kamerplantenmest Particulieren ontvangen na toe zending van 30 cent aan post zegels franco een pakje thuis. L. KRUIDENIER, Alblasserdam Zaad- en Kunstmesthandel Plantenziekten-Bestrijdings middelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1