JUetuur doumnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken zaterdag 23 mei 1936 15e Jaargang n°. 5787 DOOR GOD GELEID HOTEL „FRANSSEN" - Tel, 38 Koninklijk Bezoek aan de Hoofdstad voornaamste nieuws abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cL met Zondagsblad 7'/» ct 7nnrf-Trhtad niet afzonderlijk verkriicbaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 SDtttrtrrtiqmjjtn: Van I tot 5 regels f 1.17% Elke regel meer 0327» Ingezonden Mededeel ingeft van 1-5 regels 2.30 EJke regel meerCL45 Voor liet bevragen aan 't bureau v wordt berekend0.10 Bij het graf van Mr. Groen van Prinsterer Het was deze week zestig jaar gele den, dat Groen van Prinsterer gestor ven islieden voor zestig jaar is hij op het nog bestaande, doch niet nieer ge bruikte kerkhof „Ter Navolging" te Scheveningen begraven. „Ter navolging", schreef Groens vader, de hof-arts dr. Groen van Prin sterer, boven de ingang van het kerk hof, dat hij stichtte om het begravei in de kerken tegen te gaan; „tei navolging", zoo predikte ons het ge- heele leven van Groen zelf; ook zijn jeugd, doch dan slechts als oppassend, hard-studeerend vroom-liberaal jong- mensch, maar na zijn „Brusselsche periode" in volle grootheid als held des geloofs, strijder voor het recht en de eere Gods; ontsluiter van een nieuw tijdperk in onze Vaderland sche ge schiedenis en vaderlandsche politiek. Zestig jaarhet is een jarental dat zich leent voor een jubileum-arti kelmaar wij zouden deze kwaal niet willen bevorderen, zelfs niet. al geldt het een man als Groen van Prin sterer, indien deze Zaterdag tusschen Hemelvaart en Pinksteren ons niet uitermate uitlokte om voort te spin nen aan één der gedachten uit ons artikel van Woensdag 1.1. Immers, daarin spraken we over de leiding Gods. vaak alleen kenbaar uit standigheden, waaronder Hij ons doet leven en die ons bekwamen wil om ons burgerschap in den Hemel te bewijzen door een leven op aarde als voor des Heeren oog. Groens leven is van deze waarheid een heerlijk en eenvoudig en daarom navolgingswaard voorbeeld; maar het leert ons ook, dat het ware Christelijk leven niet in buitenissigheden bestaat, doch in kinderlijke gehoorzaamheid aan de regels, die de omvang en de gang van ons leven bepalen. Bij Groens graf op 23 Mei 1876 za gen vele sprekers die lijn Gods in zijn leven reeds vrij duidelijk en Groen zelf I zal zoo nu en dan die leiding ook on derkend hebben; maar hij kwam dan toch altijd achteraf tot die bevinding en op het moment van het gebeu ren zelf zag hij niet meer dan de gang der omstandigheden, het natuurlijk verloop der dingenwaarvan hij echter, na zjjn bekeering te Brussel, oprecht geloofde, dat Gods hand alles zóó schikte en dat „geen geval, geen zorg, geen list" iets vermag tegen het „hoog bevel des Heeren", dat in alles en over allen beslist. Groen zelf bleef in dit opzicht altijd schuchter en kinderlijk. Toen hij op het eind van zijn leven Dr. Kuyper tot] zijn opvolger zalfde, zei hij„Bijkans zou men zeggen, dat Kuyper providen tieel tot deze taak geroepen is". Let daarop: bijkans zou men zeggen, dat Goddelijke Voorzienigheid Kuyper voor beschikt heeft. Wij, zooveel jaren later, hebben vaak gesproken over den van God gegeven leider, niet in algemeene, maar in bizondere zin. En naar onze meening mag dat ook, omdat Gods lei ding achteraf wel kennelijk gebleken is;-doch Groen moest nog van „bij kans" spreken; hij stond nog vóór de geschiedenis en met zijn „bijkans" maant hij ons tot schuchterheid in het heilige en kinderlijke eenvoud en be scheidenheid als we spreken over Gods raad. Bij het graf van Groen durfde ech ter de bedachtzame Elout van Soeter- woude reeds over de kennelijke leiding van God in het leven van den jrrooten doode spreken, wijzend op veel dat| eerst verbaasde in dat leven en dat later geheel of gedeeltelijk verklaard werd. Wij onthouden ons van historische bizonderheden, doch wijzen er slechts op hoe Groen, die in kennis en bescha ving, werkkracht en ijver „van zijn schouderen en opwaarts grooter was dan bijna heel het volk", altijd en over al gepasseerd of genegeerd werd. Wat had hij kunnen zijn, indien hij ver draagzaam, d.w.z. gematigd onverschil-| lig was geweest tegenover de levens vragen over God en Zijn dienst, over| zonde en genade? Professor, curator, raads- en statenlid, minister der Kroon of lid van de hoogste colleges! Wat mocht hij worden? Nog geen lid van een plaatselijke schoolcommissie in Den Haag; noch spreker bij de onthulling van het Ruiterstandbeeld in 1845; hoogstens lid van een steuncomité om bizondere nooden te lenigen, omdat zelfs de proleten onder de armen ge zegd hadden: „Wanneer de stad ge plunderd wordt, blijft het huis op de Korte v::'*erberg ongemoeid". Ziedaai de.... domme heden, in beweging gezet door klein zielige menschen, die het betreurden, dat de wensch der bestuursleden van de Haagsche Nutsschool op 8 Mei 1813 niet in vervulling was gegaan toen zij in zijn „loffelijk getuigschrift" de hoop uitspraken, dat zijn groote vorderin gen „tot grondslagen zouden strekken van steeds toenemende beschaving en dus ook wezenlijk geluk". Dat woordeke dus was het geloofs beginsel van de toonaangevende krin gen uit die dagen, maar Groen heeft er ien dikke, onuitwischbare streep door gehaald, want hij was dezelfde over tuiging toegedaan als zijn diepgeloovi- ge en hoogsteenvoudige echtgenoote, die over een prinselijk huwelijk in Brussel dit vernietigende oordeel schreef: „Ik ben er niet weer geweest op de volgende dag. Waarom nog eens een dag in dat hofcostuum verliezen en door de ijdele vertooning moeite hebben om te zien op Hem, die daar tegenwoordig was, zonder dat velen aan Hem dachten, wiens Naam uit te spreken voor de meesten een lastering zou hebben kunnen worden?" Neen, aan het dus der beschaving geloofde Groen niet meer, sinds hij in Brussel den prediker ds. Merle d'Au- bigné gehoord had en sedert zijn vrouw hem „de weg der godzaligheid beschei denlij k had aangewezen". Maar daarom mocht Groen dan ook geen rechter of professor worden Den Haag of Leiden, maar moest hij naar Brussel, moest hij studeeren in de leer en praktijk der Fransche revolu tie; moest hij later afdalen in het ar chief der Oranjes; opdat hij straks nieuw licht zou kunnen werpen op onze door geschiedschrijvers zoo vaak ver knoeide historie, een profeet voor het geloovig volksdeel, een held des geloofs in het politieke strijdperk zou kunnen worden; een veldheer zonder, doch die meer waard was dan een heel leger van libertijnen en „beschaafde", vaak vro me revolutionairen. Nog in 1871 schreef Elout aan Groen: God roept zijn kinderen in 't algemeen niet op politiek terrein of maakt hen daar geloofshelden; maar vijf jaar later bij zijn graf wist hij al beter en roemde hij met anderen de wondere leiding Gods. Wij zouden ieder aanraden om de grafredenen, welke op 23 Mei 1876 te Scheveningen zijn uitgesproken te le zen en te herlezen: het schijnen profe tische klanken te zijn. De Amhemsche Crt. schreef eenige tijd te voren, toen het blad van Groen j bezweek en deze zich weer moedeloos uit de Tweede Kamer terugtrok: Over de anti-revolutionaire partij kunnen we voortaan slechts „voor memorie" sprekenmaar de een na den ander bij het graf van Groen sprak van een keer punt in de geschiedenis. Zijn leuze, zoo heette het, „in mijn isolement ligt mijn kracht", luidt een nieuw tijdperk voor de geloovige Chris tenen in, want Groen had gelijk: „In beginsel is ieder Christen anti-revolu tionair". En, wat het schoonste was: Aan dat graf sprak heel ons volk: de aristo craten en de gezeten burgerij, maar lok de man van het volk achter de ki zers; want de ware aristocraat staat niet ver van, maar te midden van het volk. Voorts, hoewel Groen de Ned. Her vormde Kerk als trouw lid was blij ven aanhangen: bij zijn graf vielen alle kerkmuren weg: niet alleen Her vormde predikanten uit Den Haag voerden het woord, maar ook de pastor der Evangelisch Duitsche gemeente, maar ook een man van de Chr. Geref. Kerk. Zij allen voelden de eenheid des ge loofs en de trekking van de band der broederlijke liefdezij wisten, dat Groen van Prinsterer nastreefde de eenheid van alle oprechte Christusbelijders, zoowel op kerkelijk-, als op school politiek gebied. En zoo spreekt hij tot ons ook een vermanend woord nadat hij gestor ven is. De A.N.W.B. en de Zondag Naar aanleiding van onze afkeurende op merking aan het adres der A.N.W.B. in ver. hand met zijn z.g. „vraagieekenreis" op Zon dag, wordt ons namens dien Bond geschre ven, dat voor dien tocht een speciale bepa ling was gemaakt voor deelnemers die we gens godsdienstige bezwaren den tocht op Zaterdag wilden afleggen en dat tal van le den hiervan gebruik, hebben gemaakt Ver- der wordt or «ms in dit schrijven op gewezen, dat de A.N.W.B. al herhaaldelijk opzettelijk toeristische evenementen bij voorkeur op Za terdag heeft gesteld, doch dat men zich aan dezen regel niet geheel kan houden omdat pr duizenden onder de leden van den Bond zijn, wier werkkring het onmogelijk maakt zich op andere dagen dan den Zondag vrij te maken. Wij nemen gaarne met dankbaarheid van het in dit schrijven medegedeelde nota, al moeten wij er direct aan toevoegen, dat wij het respect voor den Zondag, dat bij de A.N.W.B. gelukkig grooter is dan wij aanna men, toch blijkbaar nog niet zóó diep wortelt, dat het Algemeen Bestuur nog maar steeds op Zondag blijft vergaderen, ook al gaan er uit de leden steeds dringender stemmen daar tegen op. Wat in Engeland kan, moet hier toch ook kunnen. Het zou dezen prachtiger» Bond tot eere strekken, indien hij den groo- ten stap durfde te wagen. De „Hindenburg" boven Rotterdam Imposant nachtelijk schouwspel In den afgeloopen nacht, omstreeks lialf oen, is het luchtschip „Hindenburg" geheel onverwacht boven Rotterdam verschenen. Een gedempt motorgebrom word plotseling hoorbaar en zij, die het opmerkten en naar buiten snelden, zagen het luchtgevaarte snel naderen. De romp van de „Hindenburg" was tegen den betrokken hemel nauwelijks op te mer ken, maar de groote gondel was hel verlicht en ook de neus. staart en enkels andere pun ten van het luchtschip waren door lichten gemarkeerd. Zoodra de „Hindenburg", die op ongeveer 300 M. vloog, de stad naderde, zag men de felle stralenbundel van het landing3licht uitschieten, de vaart van het luchtschip verminderde iets en voorzichtig koerste de luchtreus verder. De „Hindenburg" was kor ten tijd te voren boven Hoek van Holland opgemerkt en heeft blijkbaar de route van den Nieuwen Waterweg gevolgd. Ook boven Rotterdam heeft het schip zorgvuldig dp route van de Maas gevolgd en het is dus. na een wijde bocht boven de stad te hebben ge maakt. in Zuid-Oostelijke richting verdwenen De „Hindenburg" is uit den aard der zaak slechts door een klein deel der bevolking opgemerkt; zij, die het luchtschip boven de stad hebben zien koersen, waren onder den indruk van het imposante schouwspel. Het is niet bekend waarom het luchtschip in afwijking van de gebruikelijke route over Zeeland en Brabant, welke den laatsten tijd werd gevolgd, ditmaal van Engeland ko mend bij Hoek van Holland is overgestoken. Opmerkelijk is in dit verband, dat de „Graf Zeppelin" gister ontstemming heeft gewekt door het vliegen boven in aanbouw zijnde Belgische fortificaties, waartegen onze Zui derburen bezwaren hebben geopperd. Steun voor Tuinbouwproducten In de Staatscourant is opgenomen de „Crisis-Steunbeschikking 1935 (fruit- en war- moezerij-gewassen In deze beschikking heeft de Minister van Landbouw bepaald, dat aan de aangesloten tuinoers steun verleend zal worden tot een totaal bedrag van f 680.000. Steun zal worden verleend over de hoe veelheden van de hierna vermelde produc ten, welke in het achter elk product ver melde tijdvak van 1935 door de telers zijn verhandeld tot de daarbij vermelde bedra gen der eenheid: Roode en witte bessen, voorzoover voor een prijs lager dan f 9 per 10 kg. door verwer kers gekocht: 1 Jan.31 Dec. f 2. Kruisbessen 1 Jan.—9 Juni f 2.60. Andijvie 17 Juni—22 Sept. f 0.25. Bloemkool 17 Juni—14 Juli f 0.25. Stokprinsesseboonen 15 Juli—15 Sept.. f 0.50 Enkele stamprincessaboonen 15 Juli—15 Sept. f 0.25. Dubbele stamprinsesseboonen 15 Juli—15 Sept. f 0.25. Snijboonen 15 Juli15 Sept. f 0.80. Spekboonen 15 Juli15 Sept. f 0.25. Kroten 3 Juni1 Sept. f 035 Witte kool 17 Juni—25 Aug. f .50. Bospeen 29 April1 Sept. f 0.50. Prei 3 Juni—31 Dec. f 0.25. Radijs 16 Mei16 Juni f 0.50. Knolselderij 1 Jan.31 Dec. f 0.75. Sla 15 Juli—29 Sept. f 0.20. Spinazie 27 Mei—16 Juni f 0.50. Glastomaten 2 Sept.—27 Oct. f 1.—. Tuinboonen 17 Juni15 Sept. f 0.10. Alles per eenheid van 100 Kg., 100 hoe of 100 stuks. „JUBAL S" JUBILEUM Grootsche viering te Dordt Op Hemelvaartsdag heeft het bekende tamboers- en pijperscorps Jubal te Dor drecht, onderafdeeling der G.J.M.V., grootsche wijze haar 25-jarig jubileum vierd. Niettegenstaande de regen was het een zeer geslaagde dag. Zeven corpsen wa ren de gasten van het jubileerende corps, en wel de C.J.M.V.-pijpers uit Chariois, Viaardingen, Schiedam, Zwijndrecht, Apel doorn, "s-Gravendeel en Middelburg. Samen met Jubal en Jong-Jubal totaal negen pij perscorpsen. Die zijn begonnen met om half negen overal in de stad reveille te maken. Aller route liep uit op de Augustijnenkerk, waar alle 600 pijpers de liturgische jeugddienst bijwoonden, welke werd geleid door Ds R. ten Kate. Na afloop hiervan maakte men een boot tocht, gelukkig in een boot, die allen in haar binnenste kon bergen, want het re gende bijna aanhoudend. Maar 't was weer droog toen men aan wal stapte, en in é.éa formatie, 'n leger van tamboers voorop, door de stad marchéerde naar het Oranje- park, waar gezamenlijk een groote taptoe werd geblazen onder leiding van Jubals eminenien directeur, den heer C. J. Schotel Dat was een pracht-moment, en een schit terend slot van deze jubileumviering. Rond de pijpers stonden duizenden Dordtenaars, die het Wilhelmus, waarmee werd besloten, meezongen. Na de taptoe hebben nog een enkel woord gesproken de heer A; J. Scheurkogel, de oprichter en eere-directeur en de heer C. J. Schotel, die de gasten-corpsen een welver diende pluim gaf voor hun prima werk. 'r Avonds tevoren was voor de gasten en voor talrijke genoodigden in de groote Kunstminzaal een Jubal-jubel-avond ge- gaven, rijk aan variatie, waarop Jubal en Jong-Jubal zich op hun best vertoonden, eu waar een geestige klucht vertoonde hoe Jubal er hij het gouden jubileum in 1961 zal uitzien. Burgemeester de Gaay Fortman bood op dezen avond namens de burgerij twaalf Engelschè parade-trommels aan, waar de ouders der Juballers de bijbehoorende groote trom aan hadden toegevoegd. Der tien tamboers kwamen na commando van den Burgemeester Piet deze trommels onder hevig geroffel achter uit de zaal naar voren gemarcheerd. De mooie avond werd beslo ten met het staande zingen van: Mijn Schilt ende Betrouen. Het Jubal-jubileum mag een groot mo ment worden genoemd niet slechts voor Dordt, maar ook voor het N.J.V., daar Jubal overal navolging vond, en de grondslag legde voor een nieuwe tak prachtig CJMV- VALKENBURG. L. f,Het bekende adres" Alle moderne comfort - Lilt - Prima kenken Be vrij - Pensionprijs 3.50—4.— gld. (Adv.) PRINSES JULIANA BEGROET HAAR MOEDER Een blijde intocht De schoolkinderen jubelen en juichen (Van onzen Amslerdamschen redacteur Oranjehovend Amsterdam heeft zich gisteren tegen den avond opgemaakt om de Landsvrouwe met Haar Dochter een hartelijk welkom in de hoofdstad toe te roepen. Tn de binnenstad en ook in de buiten wijken werd geleidelijk aan de eene vlag i de andere uitgestoken. Alom bereidden onderwijzers en onder wijzeressen zich voor om met hun leerlin gen naar den alouden intoch'-sweg te trek ken, teneinde den Koninklijken stoet te zien binnenkomen en Koningin en Prinses luid keels toe te juichen. De sympathieke gedachte om onze beide geliefde Vorstelijke Vrouwen door de school jeugd een aparte hulde te bereiden, was uit- gegaan van het Centraal Comité van Oranje- en nationale organisaties. De oproep hiertoe was vooral op de bijzondere scholen me? geestdrift ontvangen. En de volwassenen wilden zich gaarne bij deze aantrekkelijke kinderhulde aansluiten, want een groot aan tal vereenigingen trokken naar den Dam, wil de vaandels en banieren te neigen als Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana voorbijreden of, staande op het balkon van he? Paleis, de volkshulde der Amsterdam mers in ontvangst namen. Tegen zessen bood de omgeving van den Dam den mooien aanblik van Amsterdam- in-afwachting van de komst der Vorstinnen De aankomst Op den bestemden tijd negen minuten voor zeven arriveerde H. M. de Koningin aan het eers?e perron van het Centraal Sta tion, waar de burgemeester van Amsterdam, Dr. W. de V1 ugt, H. M. het eerst begroette Daarna omhelsde de Koningin de Prinses, die de Koninklijke wachtkamer bij het na deren van den trein had veriatan. Bloemen werden aangeboden door de dochters van "3 wethouders IVis'ige en Kropman. Vele civiele en militaire autoriteiten, als ook het gevolg van de beide vorstinnen, hebben de Koningin hierna verwelkomd. Naar het Paleis Op Stationsplein, waar reeds aans'onds het hartelijk gejuich van het publiek Ko ningin en Prinses verwelkomde, zette de stoet zich in beweging, aan het hoofd ge opend door een eere-escorte bereden mili taire politie, gevolgd door den hoofdcom missaris van poli?ie. den heer Versteeg, en burgemeester De Vlugt De stoet werd gesloten door een escorte militaire politie. Langs cle menigte die zich tar weerszijden van den weg had geschaard, werd in gema tigd tempo gereden. Op het Damrak stonden duizenden kinderen niet oranje- en natio nale vlaggen in de voorste rijen. Voor H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses was deze kinderhulde zeer treffend en de beide Vorstinnen hebben voortdurend de jubelende kinderen, wel ker hooge stemmen zich vermengden me? het hoerageroep der volwassenen, toegewuifd. Het was vooral voor de kleinen ©en bui-1 tengewone attractie, dat zij Koningin en Prinses zoo goed konden zien, want de stoet ging nu verder stapvoets. Eén aanhoudend gejuich en gejubel en gezwaai van vlagaten plan?te zich voort naar den Dam. Een geestdriftige huldiging Inmiddels stond voor het Paleis de wacht in het geweer, ditmaal samengesteld uit matrozen van de „Gelderland". Ter zijde van het paleis naar en op het Damrak standen vele deputaties van veree nigingen met hun vaandels en banieren. Op den Dam merkten wij ook op het Comité van Oranje- en nationale organisaties met aan het hoofd den voorzitter, den heer J. ter Haar Jr. Toen men begreep, da? de Koninklijke elk oogenblik kon verwacht worden, want de saluutschoten van de „Gelderland" in de haven daverden, ontstond onder het wach tende publiek spanning, die zich oploste in het aanheffen van het Wilhelmus. He? was een mooi moment, toen de Koninklijke stoet onder den zang van het volkslied den Dam opreed, telkens weer onderbroken door het gejuich der menigte. Terwijl de trommelslagers en he? marine, fluitje der matrozen het eere-saluut brach ten sober eerbewijs in overeenstemming met den ernst des tijds stegen Koningin en Prinses ui?, om zich even later naar oude traditie op het balcon te vertoonen. Nu barstten eerst recht de salvo's der toejui chingen los. Van alle zijden op den over- vollen Dam weerklonk het gejuich en de Vors?nnen werden niet moede dit vriendelijk dankend te beantwoorden. Opnieuw werd het Wilhelmus ingezet, hetwelk wederom het gejuich en het gejubel deed aanzwellen. Nadat H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses minutenlang op het balcon, al maar groetende en wuivende, hadden vertoefd trokken de beide Vorstinnen zich terug. Het bleef nog geruimen tijd zeer vol op den Dam. Menig nationaal lied werd gezon- g:en, maar de hoop om Koningin en Prinses nog eens te zien, werd niet vervuld. De dag van heden Vanmorgen te tien uur heef? H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen de voor zitter van de Kamer van Koophandel, den heer G. Th. Crone. Om 12 uur maakte het Gemeentebestuur zijn opwachting tan Paleize. In de morgenuren heeft inmiddels Prinses Juliana een bezoek gebracht aan het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop", dat gemeerd lag aan de De Ruyterkade. Tijdens dit bezoek onderhield Prinses Juliana zich met Ds. A. Luteyn, van Vlaardingen, die als predikant meevaart en ook de gebruikelijke kerkdiens? aan boord leidde. Prinses Juliana betuigde bij het ver trek haar ingenomenheid over het bezoek. De bemanning gaf Zij haar beste wenschen op reis mee In de middaguren werd het schip ook zocht door H. M. de Koningin. Over het bezoek yan H. M. de Koningin m het Hervormde Diakonessenhuis aan den Overtoom kunnen wij melden, dat de Vorstelijke Bezockstar met Prinses Ju liana op het bordes van het ziekenhuis wer den ontvangen door Ds. P. J. de Jong. Na de begroeting stelde de voorzitter aan Hare Majesteit voor de besturende zuster, Zr. J. M. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke. alsmede den predikan?-directeur. Dr. O. No- rel. en Dr. G. Royer, geneesheer-directeur. Vergezeld door bestuur en directorium maakte H. M. nu een wandeling door het ziekenhuis, waarhij Zij zich met onderschei dene patiënten onderhield. Na afloop werd in de 1 uiskamer der stich- tig een thee aangeboden, waarbij de overige iKoningin konden ken- Het Vorstelijk bezoek was voor de Diaconessen-inrichting een bijzondere ge beurtenis en menige zieke is er door op gebeurd. Het zusterkoor heeft II. M. toegezongen. Dit Nummer bestaat uit VIER bladen en het Zondagsblad Minister de Wilde heeft op de qroepsdacf van het Alg. KederL Verbond te Middelburg een rede gehouden. Heden wordt de heer Joh. de Heer zeven- tig jaar. Een interview met den jarige. Voor de steun aan de fruit en warmnezerij gewassen in 1935 is 680.000 uitgetrokken. Nieuwe maatregel van de R.K kerkelijke autoriteiten tegen hen die het nationaal socialisme steunen. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK (Adv.) 0e superieure school voor technisch briefonderwijs Bouwkunde, Woterbouwkunde. Werktuigbouwk.. Electrolechn. Radio-. Chemische Techniek P/osptctus2kosteloos PBNA ARNHEM Twee kinderen om het leven gekomen Vreeselijke brand in een boerderij Gistermiddag te omstreeks vijf uur heeft in de hooibergplaats van de nog nieuwe boerderij van J. Bussemakers in het gehrfoht Steeg, onder de ge meente Sevenum, een brand gewoed, waarbij twee kinderen van het land bouwersgezin, een driejarig meisje en een vijfjarig jongetje om het leven zijn gekomen. Buren ontdekten, dat er rook uit fiet dak m het gebouw kwam, waarop zij toesnei- ;n en de bewoners waarschuwden. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd, die weldra onder leiding van burgemeester Everts, ter'plaatse was. Toen men met het blusschingswerk wilde beginnen, deed men de vreeselijke ontdekking, dat onder aan de trap de klompjes van de beide kinderen stonden, zoodat de kleinen op den hooi' schelf aan het spelen moesten zijn ge weest. Alles werd in het werk gesteld om de kinderen van den vuurdood te redden, doch tevergeefs. Aangezien geen hulpge roep werd gehoord, moet worden aangeno men, dat de kinderen door rook zijn ge stikt. Na een kwartier, nadat eerst de dak bedekking, bestaande uit asbestplaten, was verwijderd, werden de verbrande kinder lichaampjes gevonden door den heer J. S. Arts, die, gewapend met een rookmasker, naar boven was geklommen. De brand zelf had men vrij spoedig onder de knie. Het vuur kon tot de hooischelf worden beperkt, aangezien deze door brandvrije schotten van de overige gedeelten van de boerderij gescheiden is. Deze tragische brand heeft in de pliials omgeving diepe verslagenheid gewekt. H. A. DIJKSTRA GAAT HEEN De secretaris (en mede-oprichter) van de Ned. Chr. Reisvereeniging, de heer II. A. D ij k s t r a te Den Haag. heeft gemeend thans deze arbeid te moeten neerleggen. Het hoofdbestuur betuigt hem in een open brief in het Reisblad dezer week de hartelijke dank van bestuur en vereeniging voor zijn trouwe arbeid, nu vele jaren gedaan. De eigenaar van dit been vond het „zonde van 't geld" om tijdig de remmen van zijn auto te laten nazien....

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1