GEREF. SCHOOLVERBAND WOENSDAG 20 MEI 1936 TWEEDE BLAD PAG. 5 NV HOOGWERF CHAEOI i VISSER'S WIINHAHDEl o» hue mitioi» uiheh St Veerkade 21 lufferstraat 21 Eotab Binnansingel II Groole voorraad prima belegen wijnen Vraagt prijscourant voor particulieren BEGIN DE DAG MET AD REM egaanzoc EHlëa De Linguaphone verhuurt F 5.- per mnd., alle talen. Vraagt inlichtingen a ken kon worden. De proeven werden geno men op het fort te Den Oever. De heer Van Heijningen zal, nu de proc- »n ditmaal vrijwel mislukt zijn, een vol gende maal het met sterker gas probeeren. Namens het Rijk was aanwezig de heer Van Renswoude, technisch ambtenaar der Zuiderzeewerken, terwijl de heer Ter Pelk- wijk, bioloog aan het proefstation te Den Helder eveneens de proefnemingen gade. NIEUW SOORT GEWETENSGELD? Bij een der Ned. Herv. predikanten te Amsterdam werd bezorgd een bedrag van 120. Het coucert, waarin het bedrag zich bevond, bevatte het verzoek, het geld af te dragen aen ,.B. A. Tolstraat 61". De Burger lijke Instelling voor Maatschappelijke Steun nam de geldsom van den predikant (in ontvangst. Krulsoepen uit Veenendaal Geven een voortreffelijk maal Vraagt Uw winkelier Wester's Goudsiroop Zuivere Rietsuikersiroop in. gele bussen van 1 k.g. netto Havermout H-O er bestaat ter wereld geen betere in smaak, geen hoogere in voedingswaarde N.V. AMERICAN STEAM LAUNDRY BOORDEN WASSERIJ Mocht U nog geen gebruik maken van ons voordeelig boordenvervangsysteem, vraagt U dan eens inlichtingen? In alle belangrijke plaatsen vertegenwoordigers Ons nationaal kunstbezit Gistermiddag heeft minister Slotemaker De Bruine in persoon Sir Henry Deterding bezocht, die voor een kort verblijf te Den Haag was afgestapt. Z. Exc. heeft hem mondeling nog eens oprechte erkentelijkheid betuigd van de Nederlandsche regeering en zeker ook wel van het Nederlandsche volk voor de schen kingen, waardoor hij in enkele weken tijds ons nationaal kunstbezit op indrukwekken de wijze heeft verrijkt. DE ALGEMEENE .VERGADERING Referaat van Dr. E. D. Kraan over: „Geref. Verbonds* beschouwing en Opvoeding" Hedenwerd te Utrecht in het gebouw voor K. en W. de jaarlfjksche algemeene vergadering gehouden van het Geref. School verband. De vergadering stond, aangezien de voorzitter, Prof. Dr. A. Noordtzij van Drie bergen, nog niet geheel hersteld is, onder leiding van den vice-voorzitter, Dr. C. Bou- ma, Geref. predikant te Den Haag-Oost. Dr. Bouma opende hedenmorgen om hall elf de vergadering met het doen zingen van Ps. 66 1, het lezen van Ps. 20 en gebed, hield hij de openingsrede, waaraan wij het volgende ontleenen: Al de hedendaagsche stroomingen laten duidelijk zien hoe arm de open bare school is, zelfs als de Bijbel er komt. Want zelfs volgens Prof. Kohn- stamm zal natuurlijk moeten gezorgd dat het dogma er niet komt, alleen maar de Bijbel, verteld door harmo nisch samenwerken van vrijzinnigen en orthodoxen. Hoe rijk zijn wij, aldus spr., dan wel niet met onze eigen Geref. scholen, geen kleurlooze scho len, waaraan een Bijbel vastgekoppeld is, maar Christ, scholen, doorademd en doortrokken van het Woord van God. scholen waar Jezus Christus Koning is. Dat legt echter een heilige roeping op: te waken waken voor het karakter van de Geref. school, vooral nu er gevaar dreigt. Het gevaar van moedeloosheid in finantieele zorgen. Het gevaar van de gemengde bevol king, die de kinderen des Verbonds in aan raking brengt met de sfeer der „wereld". Dat legt aan de onderwijzers in sterker klem op de eisch te waken voor het Geref. karakter der schooL Huishoudelijke zaken Nadat de secr. de heer J. v. d. Waals van Nijkerk, enkele mededeelingen gedaan had, kwam zijn jaarverslag met het rapport van den Paedagogischen adviseur Prof. Dr. J. Waterink, aan de orde. Het werd in de „Geref. School", het maandblad der ver- eeniging, bereids opgenomen. Het verslag werd goedgekeurd evenals dat van den pen ningmeester, den heer K. v. d. Graaf te Hilversum. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering te houden op 5 Mei 1937 te Utrecht. De contributie werd bepaald op 2.75 per leerkracht waarvoor vergoeding van rijk of gemeente genoten wordt. Eveneens werd aan genomen een voorstel van de Commissie van Uitvoering inzake vergoeding van reiskosten de algemeene vergadering, waarna de morgenvergadering werd gesloten. DE MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering k\yam aan de orde het referaat van dr. E. D. Kraan, Geref. predikant te Vlaardingen, over: .Gereformeerde Verbondsbeschomving en Opvoeding". Referaat Dr. E. D. Kraan Inl. ving zijn betoog aan met de opmer king, dat de stelling, dat alle onderwijs en opvoeding, en dus ook die op Geref. scho len, door een bepaald uitgangspunt be- heerscht en door beginselen van godsdienst en zedelijkheid geleid worden, wel geen be strijding meer zal ontmoeten. Ook acht ref. het onnoodig om m den breede te be- toogen, dat het be ginsel waaruit de Geref. scholen le ven, althans be- hooren te leven, het Verbond Gods is. Ten aanzien van het Verbond en de Bonds-positie doet spr. allereerst een enkele greep uit de geschiedenis. Zwingli draagt de eer weg, dat hij na Irenaeus met de vorming van een bondsleer is begonnen. Na zijn vroegtijdig sterven heeft zijn leer ling Heinricus Bullinger de strijd voortge zet waarhij hij bij gelijkheid zich van zijn leermeester onderscheidt zoowel ten goede als ten kwade. Inmiddels was Calvijn op getreden die zijn voorgangers verbeterde en aanvulde. Vooreerst wees hij de Ver- bondsleer de juiste evenredige plaats in het geheel der theologie aan, naar spr. nader aantoonde. Calvijns opvattingen zijn langs allerlei wegen verder gegaan en gemeen goed der Gereformeerden geworden. Tal van theologen in Engeland, Schotland. Duitschland en Nederland namen haar over. Spr. noemde er twee: Ursimus en Olevianus, bij wier opvattingen hij korte lings stilstond. Na een vluchtigen rondblik in de ge schiedenis te hebben gegeven kwam spr tot het heden, waarbij hij uit de historie twee lessen wilde vastleggen, die vooral voor de methode waarop de kwesties van Verbond en Doop worden aangevat, van beteekenis zijn. De Reformatie nam haar standpunt niet in de practijk en verwierp het ethische standpunt. Zij hield aan het Woord alleen vast. Een tweede methodische les der historie is, dat wij onderscheid zullen maken tusscfcen het Vurbond zelf HAUWE6 MENGT ESN WEUVW IDEALE VERPAK10NC i De uitvouwbare kist WAAROM IDEAAL? en de bediening daarvan. Spr. plaatst zich op het standpunt van de Gen. Synode der Geref. Kerken van Utrecht (1905) inzake de z.g. leergeschillen. Daarin moet geen tegenstelling ingedragen worden. Bavinck leert in zijn Dogmatiek het precies zooals deze Synode het uitsprak. Komende tot een oriëntatie naar het he den, wees spr. er op, dat bij die Geref. of confessioneelen, die onder invloed van de dialectische theologie zijn gekomen van een bondspositie, hoe vaag en algemeen ook. geen sprake meer is. Evenmin bij hen die in de lijn van Gomarus gaan en die aan de kinderen in het Verbond geen posi tie toekennen, waarbij zich allerlei onder scheid voordoet Spr. stond in dat verband stil bij de opvatting van prof. dr. H. Vis- scher, prof. G. Wisse, ds. J. Jongeleen en ds. L. H. v. d. Meiden. Vervolgens handelde ref. over Kerk en Verbond en Verbond en Opvoeding. T.a.v. het eerste zou men aan het einde van de ergste moeilijkheden zijn als de kinderen op de Geref. scholen allen f men van een kerk, die de bediening zoo- •wel van het Verbond als van den Doop Na de bezetting van Addis Abeba werd de Italiaansche vlag weer. geheschen op het gezantschapsgebouww van Italië, De Finsche president nam, deel dan het vaandelfeest van het Finsche leger, dat op onafhankelijkheids dag in Helsingfors werd gevierd en reikte het vaandel uit aam. het leger, i Mr. W van Lanschat opent met het afschieten van den eersten pijl het concours, ter gelegen heid van het vijftig-jarig bestaan der hand boogschutterij „Ons Genoegente Vughtm naar de eischen des Verbonds uitricht Hier moet bedacht, dat Christus, van Wien de Bondskinderen in Doop en Verbond zooveel particuliere genade ontvingen, dezelfde is van Wien ook de zegeningen der gem'eene gratie nederdalen. Spreker gaf voorts een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van het Genadever- bond en gaf daarvan een vluchtige schets, om te concludeeren, dat we in onze op voeding moeten beginnen daar, waarin de openbaring van Gods Verbond in Christus haar toppunt bereikte. Wij zullen dus de kinderen hun Doop leeren. Deze weg des geloofs en van de nieuwe gehoorzaamheid zal moeilijker blijken dan zij in hun jonke idealisme droomden. Spr. voegt daaraan tenslotte vierderlei toe: le. Al zal de volle inleiding in de Bondspositie tijdens de schoolperiode niet bereikt kunnen worden, toch arbeide de school in deze richting; 2e. Daarmede wordt niet uitgesproken, dat hej altijd langs dezen weg zal gaan, want Geref. zijn geen methodisten en zij erken nen, dat God met een krommen stok soms een rechten slag kan slaan; 3e. Ook wordt daarmee niet bedoeld, dat de behandeling der heilige geschiedenis de tegengestelde orde moet volgen als God bij de openbaring van Zijn Verbond heeft gebruikt; 4e. Ein delijk mag wel met bijzondere ernst er aan herinnerd worden hoe noodzakelijk het gebed is. We zullen met temeer kracht ons to* den Geest de? Heeren wenden, dat hij toch de kinderen toe-eigenen moge met alles wat zij in Christus hebben, n.l. de tJwassching hunner zonde en de dagelijk- si-he vernieuwing van hun leven; en dat Hij ook onze opvoeding gebruiken moge om het groote doel te bereiken, dat zij niet de gemeente der uitverkorenen in het eeuwige ieven onbevlekt worden gesteld. Breedvoerig werd over dit referaat van gedachten gewisseld. De muggenplaag op den afsluitdijk Mislukte poging tot verdelging met gifgassen Ter bestrijding van de muggenplaag, welke sinds het warme weer langs de kust van het IJsselmeer is uitgebroken, is giste ren door den heer F. C. van Heijningen, ver tegenwoordiger van de Ned Pyrotechnische fabrieken te Leiden, op den afsluitdijk een proef genomen met een aantal gifgaskaar sen, zulks in overleg met de directie van de Zuiderzeewerken te Den Haag. De heer Van Heijningen gebruikte hiertoe een mengsel van totaan-gas en kabli-gas, dat in gecomprimeerden toestand als kaar sen kon worden ontstoken. In den rook die deze kaarsen ontwikkelde, zouden de muggen volkomen ondergaan, terwijl deze voor menschen onschadelijk zou zijn. De proeven zijn echter vrijwel mislukt Weliswaar sneuvelden vele muggen in den rook en geraakten andere als het ware be dwelmd, doch dit aantal was uiterst ge. ring. vergeleken met hetgeen nog rond- zwermde, zoodat van een verdelging van de muggen op groote schaal allerminst gespro. Het toevluchsoord der vreemdelingen in Addis Abeba tijdens de jongste onlusten aldaar vormde het terrein van'. de Engelsche legatie, waar velen hun tenten konden opslaan en bescher ming konden vinden. Een over zicht van het kamp. Bewonderd door duizenden, verrichten de Amerikaansche vliegers Burcham en Mackey met hun toestellen de schitterendste staaltjes van vliegkunst tijdens de vliegdemonstraties te Saint- Germain bij Parijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5