ff» g/ V k WOENSDAG 20 MEI 1936 EERSTE BLAD PAG 2 FASCISTISCHE OPBOUW Badoglio's arbeid in het onder den voet geloopen Abessinië is nog niet voltooid. Wie dit meenen mocht, behoeft slechts te lezen wat daaromtrent uit Rome vermeld wordt. De maarschalk, inmiddels Abessijnsch onder koning geworden, zal nog voor onbepaalden tijd in het zwarte deel van het nieuwe Ro- meinsche imperium blijven vertoeven, om er verder orde op zaken te stellen. En zekere hardhandigheid wordt daarbij aan den dag gelegd, een maken van korte metten, dat reeds tot Let gerucht aanleiding heeft ge geven, als zou in Addis Abeba een soort van militair schrikbewind heerschen. Het aantal standrechtelijk gefusilleerden zou zoo over groot wezen, dat er van behoorlijk begraven 6inda lang geen sprake meer zou kunnc-n zijn. Dientengevolge zou in de voormalige residentie van den Negus een epidemie dreigen. Rome heeft deze geruchten weersproken, en o.i. behoeft daaraan ook niet al te zeer geloof te worden gehecht Het zou ia de tactiek van de nieuwe heerschers geenszins passen, op zulk een barbaarsche manier de vreedzame ontginning van veroverde gebie den voor te bereiden; het voormalige Abes- sijnsche rijk zou daardoor veranderd worden in één geweldige gistingshaard van onlusten en voorehands voor den rustigen, nij veren immigrant geen behoorlijke mate van vei ligheid bieden. Dat er echter zich bloedige tafercelen moeten hebben afgespeeld, schijnt wel vast te staan, en ook al houdt men rekening met den aard en het bedrijf der primitieve be woners, niet alleen de blanke inwoners van Addis Abeba, doch ook de leden der voormalige Nederlandsche ambulance hen- ben ernstigen overlast ondervonden! dan nog grijpt de gedachte aan, dat men met zulke onherroepelijke metboden een over haaste rechtspraak tegen plunderende ele menten heeft bezegeld. Inmiddels staat Rome voor een belangrijk keerpunt Het heeft zijn overwinning, en moet deze weten uit te buiten, zal zij niet een F*yrrhus-overwinning blijken te zijn. Hoe het economisch uitgemergelde Italië de fond sen moet opbrengen, waardoor de Abessiju- sche bodemschatten liquide kunnen worden, is voorshands voor de buitenwereld raadsel. Geruchten, dat Britsche financiers 2ouden willen bijspringen, lijken ons apo crief, gelet op de gespannen verhouding, die er sinds lang tusschen Downingstreet en Palazzo Venezia bestaat Londen zal er niet dén minsten lust toe gevoelen, het nieuw geproclameerde imperium op de been te gaan helpen, om zoo in Oost-Afrika een ge vaarlijken concurrent te verkrijgen. Volgens uit Rome afkomstige berichten heeft Mussolini thans een Abessijnsch wegen plan gecreëerd, dat niet minder dan 2800 IC. M. bitumen-weg zal moeten opleveren, ter wijl een tweede étappe van 1100 K.M. deze laatste speciaal in het zuid-westen, als re serve op het programma staan. Wie de ge projecteerde trajecten op de kaart uitzet, komt tot de ontdekking, dat deze vrijwel identiek zijn met de door de ltaliaansche legers gevolgde marschrouten. Men zal' hier dus vermoedelijk te doen hebben met een voortbouwen op de door genie en civiele ar beiders voorloopig gelegde bases, een arbeid, die derhalve de binnenlandsche veiligheid zal moeten helpen consolideeren. Hierbij zal mede de bedoeling voorzitten, het in massa naar het vaderland terugvloeien der in den oorlog gebruikte arbeidskrachten tegen to gaan, terwijl een tweede oogmerk, het in den landbouw onderbrengen van uit hun verbanden ontslagen soldaten, door deze ge leidelijke openlegging van het land zal kun nen worden bevorderd. Zoo komt men tot een begin van gebiedsexploitatie, zonder dat kostbare beleggingen daarmede gemoeid be hoeven te zijn. Vermoedelijk heeft deze versterking de.r oorspronkelijke opmarschwegen nog een ander doel. Zij zullen in een toestand wor den gebracht, dat zij onder all standigheden bruikbaar zijn. Men doet goed zich in dit verband in herinnering te brengen, dat nog zeer belangrijke deelen van het Abessijnsche binnenland niet on der den Romeinschen scepter zijn gebracht, en dat zich in het westen, ergens niet doordrongen gebied, een Abeesijnsehe noodregeering bevindt, die het ernstig! voornemen heeft, haar krachten tot eei nieuwe guerrilla samen te trekken. In dit licht bezien zal een betrouwbaar, modern wegennet, ter vervanging van de meer schetsmatige routes der genie, in het geheel geen luxe blijken. Zulk een net zal in de naaste toekomst als een soort van strate gische ruggegraat moeten kunnen function- neeren, ondanks de verklaring van hooger- hand, dat de oorlog „uit" is. Wat er langs die wegen en hun achterland verder ter pacificatie geschiedt behoeft daarom nog niet luide in de Europeesche wereld te weer klinken! Intusschen zullen, bij officieel decreet, alle fascisten tusschen de 21 en 55 jaar om de eer moeten verzoeken, als vrijwillige mi litie de wapenen te mogen dragen. Dit be richt is gecombineerd met een ander, waar in wordt meegedeeld dat de strijd om de economische emancipatie met nog meer energie zal worden voortgezet De Romeinsche beschaving stelt er blijk baar prijs op, vóór alle dingen bijzonder militant te blijvenl Engeland wil vlootversterking Naar vernomen wordt heeft de Britsche regeering een memorandum gezonden de regeeringen van de Vereen. Staten en Japan, om onderhandelingen te openen, ten einde Engeland toe te staan 40.000 ton oor logschepen aan Je bouwen. Het essenrieele punt in het memorandum is. dat Engeland geen beroep doet op artikel 21 van het verdrag van Londen, doch vraagt onderhandelingen tc openen. In Japansche politieke kringen ls men van meening, dat de Brioche regeering tot dezen s'ap is overgegaan met het oog op den aanbouw van onderzeeërs in Frankrijk. Italië en Duitschland. Men voegt hieraan toe. dat vergrooting van het aantal Bri: sche torpMojagers het verdrag van Londen zou vernietigen, „om van het internationale vertrouwen maar Je zwijgpn". DE EXECUTIES IN ADDIS ABEBA Berichten zouden overdreven zijn Plannen voor groolsche wegenbouw In officieele kringen te Rome wordt erkend, dat verscheidene Abcssijnen te Addis Abeba, die op heeterdaad op plundering werden betrapt, zijn te rechtgesteld, doch dit aantal is niet zoo groot, als men in het buitenland wel beweert. Het is niet waar, dat men te Addis Abeba vreest voor een epidemie ten gevolge van het onvoldoende begraven van de lijken der terechtgestelden. Ten aanzien van de vorming van Abes sijnsche benden, welke eenzame ltaliaan sche posten aanvallen, wordt verklaard dat de binnendringende ltaliaansche auto colonnes nergens op georganiseerden tegen stand zijn gestootcn. Het gerucht, dat de Britsch-Indische wach: an de Bri sche legatie van de ltaliaansche autoriteiten opdracht zou hebben ontvan gen den fascistengroet te brengen, wordt belachelijk genoemd. Badoglio's arbeid. Aangezien het werk van Badoglio in Abes nië nog lang niet volJooid is, gelooft men niet, dat zijn terugkeer binnenkort valt te verwachten. Wel kan men ervan verzekerd zijn, dm hij te Rome met minsJens evenveel eer zal orden ontvangen als Ralbo na zijn toch! over den Oceaan met het eskader vliegtui gen in Augustus 1933. Een Italiaansch wegenplan De Duce heeft in zijn hoedanigheid van Minister van Koloniën een wegenplan voor Abessinië onrworpen en bevel gegeven, dat onverwijld moet worden overgegaan tot den aanleg van de volgende wegen: OmagarGondar—Debra Tabor—Desste (een afstand van 650 K.M.); Debra Tabor Debra MarkosAddis-Abeba (een afstand 500 K.M.); Adrigat—Dessie—Addis Abeba (een afs'and van 850 K.M.); Assab-- Dessie (een afstand van 500 K.M.); en Addis Abeba—Djimma (een afstand van 300 K.M.) Daarna zal een aanvang worden gemaakt met den aanleg van een weg Addis Abeba-- AI late—Negilli—Dolo, over 1110 K.M. TcgelijkerJijd zal een net van secundairt wegen worden aangelegd. De wegen he' zullen binnenwegen zijn zullen in iedei seizoen bruikbaar zijn. Te Addis Abeba zal, speciaal met het oog op den wegenbouw, een. technisch bureau worden ingericht Het verblijf van den Negus Te Londen heeft men nog geen bevestiging ontvangen van het gerucht, dat de Negus binnenkort naar Europa zou komen. Voor zoover men weej, heeft de Negus nog geen definitief plan opgesteld. Demonstraties in New-York In den nacht van Maandag op Dinsdag en Dinsdagmorgen vroeg is het tot ernstige onlusten in de New-Yorksche negerwyk Ilarlem gekomen. Honderden negers schoolden samen en do. monstreerden tegen de annexatie van Abes- sinië door iJalië. Verscheidene ltaliaansche winkels werden bestormd, de etalage-ruiten ingegooid en de ui'gestal de goederen op straat geworpen. De politie, die wilde ingrijpen, werd door de wilde menigte aangevallen, zoodat zij de vuurwapenen moesj gebruik maken. Bo vendien werden de agenten van de daken af met steenon bekogeld. Eerst toen een afdeellng 1 reden politie arriveerde, konden de manifestanten uit elkander worden gejaagd. Een groot aantal hunner werd gearres. teerd. DE PALESTIJNSCHE TROEBELEN Arabieren willen verder staken Gisteren hebben de Arabische leiders be- iadslaagd over hun standpunt tegenover 3 als een Engelsche afwijzing hunner eischen opgevatte verleende vergunning tot immigratie van een betrekkelijk groot con tingent joden en ten opzichte van het be sluit van de Engelsche regeering, een com missie van onderzoek naar Palestina te zenden. In een oproep wordt bij de Arabieren aan gedrongen op voortzetting van de staking. In dezen oproep wordt o.m. gezegd, dat de Arabieren weliswaar niet sterk genoeg zijn Engeland met geweld te dwingen tot eerbiediging van de Arabische rechten in Palestina, maar door voortzetting der vreed zame staking hopen de Arabieren tocb hun doel te bereiken. De door deze staking gevallen slacht offers en het leed der Arabische bevolking moeien betreurd worden, maar daarvoor alleen de mandaatsregeering veranfc- woordelijk. Opnieuw demonstraties Te Gaza en te Nazareth hebben demon straties plaats gehad, die echter uiteen konden worden gedreven. Sedert de onlusten op 19 April aanvingen zijn 814 Arabieren en 53 Joden gearresteerd. Maandagavond werd de bevolking via de radio gewaarschuwd, dat de Britsche troe pen de spoorlijnen bewaken en dat ieder die daarop doordringt, dit op eigen risico doet. Op den weg van Jeruzalem naar Haifa worden de auto-transporten begeleid door militairen. De commissie van onderzoek De Joden zoowel als ds Arabieren hebben de door den minister van koloniën, Tho mas, in het Britsche Lagerhuis afgelegde verklöring inzake de instelling van een commissie van onderzoek naar de jongste ongeregeldheden in Palestina gunstig ont vangen. De Joden verzetten zich tegen een onder zoek, omdat zij van meening zijn, dat zij onbetwistbare rechten hebben om zich in Palestina te vestigen, en dat deze door geen enkele conclusie kan worden gewijzigd. De Arabieren gelooven, dat het plan uit gaat van lord Snell, dien zij als pro-Joodsch beschouwen. Wehib Pasja in Cairo Generaal Wehib Pasja, die van de Engel, sche autoriteiten geen vergunning heeft gekregen PalesJina binnen te reizen, heeft zich naar Cairo begeven. De „partij" decreteert! HeJ directorium der fascistische partij heeft gedecreteerd, dat alle fascig'en tus schen 21 en 55 jaar, die geschikt zijn om de wapenen te dragen, om de eer zullen ver zoeken deel uit te maken van de vrijwillige fascistische militie, dat de sJrijd voor de economische emancipaMe op alle gebieden van productie en consumptie met nog meer energie zal worden voortgezet, en dat eon nationale inschrijving zal worden geopend, die het mogelijk moej maken, dat te Rome, ter herinnering aan de s'ichting van het keizerrijk, een monumentaal bouwwerk ordt opgericht De Duitsche en Oostenrijksche legers Een vraag naar hun sterkte In antwoord op een vraag van een Labour- afgevaardigde heeft de BriJsche minister van oorlog Duff Cooper in het Lager huis verklaard, dat volgens de gegevens, die in het bezit der Britsche regeering zijn, Duitschland streeft naar een afgericht leger van 550.000 man op vredessterkte, en Oos- Jenrijk naar een leger van 35.000 man. Naar Duff Cooper hieraan toevoegde was hij evenwel niet in staat cijfers te noemen met betrekking tot de reserves en het ma- teriaal van het DuiJsche en het Oostenrijk sche Jeger. Mexïcaansche schoolmeesters staken In den Mexicaanschen staat Oaxaca zijn de schoolmeesters in slaking gegaan, dat de betaling hunner salarissen achter- wege bleef. De onderwijzers van den staat Chiapas hebben gedreigd eveneens het werk neer te leggen, daar ook zij geen bejaling hebben gekregen. Te Guadalajara heeft de directeur van onderwijs 300 onderwijzers ontslagen, naai- hij zegt uit bezuinigings overwegingen. Onder de onderwijzers heersclit groote opwinding. Gaat Mac Donald uit de politiek? De Britsche oud-premier Mac Donald heeft tijdens een rede te Teddington ver klaard, dat hij wellicht binnenkort zal te rugkeeren toj zijn eerste liefde, de weten schap. Deze uiting heeft eenig opzien gebaard, daar men haar in politieke kringen heeft ge ïnterpreteerd als een aankondiging van het afJreden van Mjac Donald. Balihu, de langste man van Abessyniè, die na In 1934 door den negus ontdekt te zijn, tamboer-majoor werd. zou door de Italianen wegens spionnage zijn gedood. Balihu in zijn glorietijd aan 'f hoofd der militaire kapel. Het nieuwe Spaansche kabinet Beroep op linksche coalitie De Spaansche minister-president Casa- res Quiroga, heeft gister zijn kabinet aan de Cortes voorgesteld. Hij legde daarbij namens de Regeering een verklaring af. waarin hij er den nadruk op legde, dat het kabinet de opvolger van zijn voorganger is en hetzelfde programma heeft. De Regeering rekent op het Volksfront steunt op de massa. Zij zal den staat met alle kracht verdedigen tegen de vijanden der republiek en daartoe de wetten afkon digen, die noodzakelijk zijn. Ten opzichte van het fascisme is de Re geering belligerent. Op het gebied van de buitenlandsche politiek zullen de richtlij nen van het vorige kabinet gevolgd wor den. De Regeering zal niet wijken voor ge weld en zich door niemand laten intimi- deeren. Zij duldt daarom ook geen stakin gen of onlusten, maar verwacht, dat alle kringen der linksche coalitie hun mede werking zullen verleenen. Na de rede van Quiroga verklaarde de leider der Accion Popular, Gil Robles, dat do houding van zijn partij tegenover dit kabinet dezelfde zal zijn als tijdens de ja ren 1931 tot 1933 onder de eerste regeering van Azana. Kort Nieuws De snelheid van het luchtschip „Hinden- burg" is wegens de hevige winden verlaagd tot 50 K.M. per uur. Hedenmiddag zou hi te Lakehurst landen. De OosJenrijksche vrijwillige militie, die onder Baar Barenfels wordt georgani. seerd, zal vermoedelijk uit 30- tot 50.000 vrij. willigere bestaan. De gouverneur van Opper-Oostenrii' heefj een oproep gericht tot de bevolking om deel te nemen aan een collecte voor den aankoop van een escadrille militaire vlieg tuigen, dat aan het bondsleger zal worden geschonken en gestationeerd in de provincie. Snel mooi bruin door AMILDA-zonnebruincrême, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. FRANKRIJKS BEVOLKINGSPROBLEMEN Het geboortecijfer blijft dalen Een land zonder kinderen Senator Albert Duvre, die enkele weken geleden het congres der tal rijke gezinnen in zijn departement Seine-et-Marne heeft gepresideerd, schrijft in de „Petit Parisien": Het aantal ingeschreven geboorten In Frankrijk heeft aan het einde van het tweede keizerrijk zijn hoogtepunt bereikt met 1.034.000 voor 1868. liet is gedaald tot 677.000 in 1934 en onge veer 650.000 in 1935, een vermindering dus van 384.000, d.i. meer dan één derde. Indien de bevolking In deze zelfde periode niettemin is toegenomen, dan is dat toe te schrijven aan bet feit, dat 3 miilioen immi granten en genaturaliseerden het aantal be woners van Frankrijk van 38 tot 41 miilioen hebben gebracht. Deze achteruitgang in het aantal geboor ten, welke steeds sneller gaat, heeft in de laatste vijf jaren, van 1930 tot 1935, om streeks 100.000 bedragen. Het kleine geboorte-overschjt, dat wij niet temin tot 1934 hebben kunnen constateeren, eenvoudig het gevolg van de vestiging van anderhalf miilioen jonge buitenlandsche ar beiders. Hierdoor is de gemiddelde leeftijd der bevolking gedaald. Nu trekken echter honderden vreemdelin gen weg, waardoor het tijdelijk voordeel, dat Frankrijk van demografisch standpunt be zien. bezat, verdwijnt. Het aantal bewoners van Frankrijk is in 1934 en meer nog in 1935 gedaald. Waar schijnlijk zal de volkstelling van 1936 ten opzichte van de vorige een achteruitgang in het zielental laten zien. Het gevolg van den bevolkingsachteruit gang is weer een vermindering van het aan tal huwelijken. Volgens berekeningen, welke gebaseerd zijn op de leeftijdsgroepen, zou het aantal geboorten omstreeks 1944 515.000 bedragen en in 1965, dus in een enkele generatie, tot minder dan 320.000 dalen. Een vermindering der zuigelingensterfte tot de helft (24.000) zou de vermindering het aantal geboorten (45.000) niet kun- compenseeren. Een sombere toekomst Indien de achteruitgang van het aantal geboorten zou aanhouden, aldus de schrijvei, zou Frankrijk In 1980 slechts 29 bewoners van Franschen oorsprong tellen. De vraag doe zich voor: Wat zal er terecht komen van een land zonder kinnderen? Hoe zullen de ouden van dagen aan den kost komen? Minstens de helft der ouden van dagen moet onder dak worden ge bracht, hetgeen een gemeenschappe lijke uitgave zou vergen van 14 mil liard francs per jaar. In China worden jaarlijks 14J4 miilioen kinderen geboren, in Britsch-Indië 11.600.000 in Nederlandsch-Indië 2.600.000 en in Japan 2.100.000. Een verdere consequentie voor Frankrijk zal zijn een geweldige overproductie, vooral op landbouwgebied, daar jaarlijks het aan tal verbruikers met 150.000 a 200.000 zal af nemen. Het aantal bewoners per vierk. K.M. be draagt in Frankrijk 75, in Italië 133, in Duitschland 140, in Engeland 264. Terwijl het aantal consumenten en produ centen, d.z. dus de belastingbetalers, af neemt, blijven de algemeene kosten van het staatsbestuur vrijwel gelijk. De daling dezer kosten geschiedt in ieder geval slechts lang zaam. (Bestuursdiensten, overheidszorg, pen- oenen, rentedienst, landsverdediging Tenslotte wordt in het artikel gewezen op de consequentie ten aanzien van de lands verdediging en de nationale onafhankelijk heid van Frankrijk. Spanje heeft noodweer In verschillende provinciën van Spanje heeft een noodweer gewoed, dat groote schade heeft aangeriehj. Uitgestrekte gebieden staan onder water Te Gredos hebben ongewoon hevige sneeu stormen gewoed. In de provincie Saragossu zijn verscheiden rivieren buiJen haar oevers getreden, waardoor een geheel district blank staat. Bij het reddingswerk werden zestien per- sonen gewond; zij moesten in een zieken- huis worden opgenomen. Het treinverkeer tuss-hen Barcelona Madrid ondervindt urenlange vertraging ook Espila staat onder waJer. S'erke afdee- lingen politie snellen de geïsoleerden bewo. ners te hulp. Te Plasencia s'aan 90 huizen onder water, tien daarvan zijn reeds inge- Bij Borja is de spoordijk vernield. In vele dis;'ricten is de oogst volkomen verwoest. Verscheiden fabrieken hebben het werk moeten doen staken. Te Torrija en Tanoda is de machinerie der elcdrische centrale onbruikbaar geworden, waardoor 18 dorpen zonder licht zijn. GOEBBELS OVER HET DUITSCHE RECHT „Een bijdrage tot consolidatie van Europa" In de plechtige slotvergadering van Duitschen juristendag heeft rijksminister Goebbels een redevoering ui gesproken waarin hij onder meer wees op het begin sel, dat de wetten hej leven niet den weg moe en voorschrijven, maar zich omge keerd naar het leven moeten richten. Uitvoerig hesprak Goebbels verder het pro blecm der individueele vrijheid, waarbij hij mei nadruk de stelling verwierp, dat er in DuiJschland geen persvrijheid meer zou bestaan. De individueele rechten en vrijhe- den zijn slechts daar ingeperkt, waar zij in strijd waren met dé levensnoodzakelijk heden van het volk. Zoo staat het ook met de rech'sbeginse- len Jusschen de volkeren. Geen staat hepft het recht zich op te werpen als rechter de binnenlandsche aangelegenheden van een anderen s aat. De wetten volgens welke een volk zijn bestaan in het binnenland organiseert, in slechts aan zijn eigen oordeel onderworp? i. Derhalve kan op hej nationaal-socialisme niet den minsten indruk gemaakt -vorden. wanneer zekere anti-Dui sche. meest jood- «««TH. sche juristen, de wetteloosheid der natio- naal-socialistische revoluJie meenen te kunnen aantoonen. Met het opstellen van een nieuwe, hechte rechtsbasis gelooft Duitschland eeh waardevolle bijdrage te hebben ge leverd tot de consolidaJic van Europa, Wij nationaal-socialisten aldus Goebbels willen niet alleen ons eigen land opbouwen, wij willen het gekwelde Europa nieuw leven geven. Het kan al leen gezond worden door de gezondheid van al zijn leden. \\(ij hopen, dat de wereld toch nog tot een warén vrede zal komen. Daarom willen wij Europa mede helpen te komen op een berere rechtsbasis Alleen zoo kunnen de overblijf selen van den oorlog overwonnen worden De volkeren hebben een recht tot leven; dt staatslieden moeten aan dit recht gehoor- Vrede en welvaart berusten op rechJvaar- digheid. Deze rechtvaardigheid willen wij tot overwinning brengen. den 46 bedrijven met een oppervlökte van 18U0 H.A. uitgegeven, terwijl in 1935 67 boerderijen ter gezamenlijke grootte van 2700 H.A. werden verpacht. Wanneer de rpachting van dit jaar haar beslag zal hebben gekregen, zullen derhalve 6000 H.A of 1/3 gedeelte van het totale in de Wie- ringermeer beschikbare cultuurland bij par ticuliere landbouwers in gebruik zijn. De resteerende oppervlakte b.ljft als groot-bedrijf in exploitatie, bij ae Land- bouwcultuurmaalschuppij „De Wieringer- meer'', tot wederom een gedeelte geschikt voor verpachting zal worden bevonden. Er worden nl. geen gronden aan particulieren in handen gegeven, alvorens is gebleken, dat daaraan geen noemenswaardig risico voor de pachters meer verbonden is. Stonden de landbouwers aanvankelijk gereserveerd tegenover een boerderij in da Wieringermeer, thans is er veel belangstel" ling, zoodat er wel velen teleurgesteld zui len warden. De aanmelding staat dit jaar tot 11 Juni open. Uit den aard der zaak maakt da groote belangstelling het noodig, een strenge selectie toe te passen. Niet alleen wat de persoonlijke geschiktheid betreft, doch even eens aangaande het financieele weerstands vermogen en de landbouwtechnische kennis. Om voor een bedrijf in aanmerking te kun nen komen, wordt een bedrijfskapitaal van ƒ300 per H.A. voor een akkerbouw- en ƒ250 per ll.A. voor een gemengd- en vveidebo- drijf geéischt. Gegadigden moeten dit be drijfskapitaal óf zelf bezitten óf daaraan door naaste familie worden geholpen. Dit bedrijfskapitaal is noodig om te unnen slagen. Ongetwijfeld zullen deze eischen er toe medewerken den landbouwersstand in tie Wieringermeer op hoog peil te brengen. Ook thans bieden de te verpachten boer derijen weer een variabel beeld. De groot te loopt uiteen van 10 tot 75 H.A., de weide- bedrijven bestaan in hoofdzaak uit zand grond, de gemengde bedrijven uit zand, za vel en klei, de akkerbouwbedrijven meeren- deels uit zwaardere grond. De pachtprijzen zijn vastgesteld overeenkomstig die voor soortgelijke bedrijven in vorige jaren en houden niet alleen rekening met den <ogen« blikkolijken cultuurtoestand van den grond, doch sluiten teveri9 in een steun aan den optr-'denden pachter. Zij varieeren van ƒ25 i 50 in het eerste en tweede tot ƒ50 h ƒ80 in het vijfde en zesde pacht jaar. Een con- tuurcorrectief wordt verkregen door toepassing van een indexcijfer. De bouw \an boerderijen voor de te ver pachten bedrijven wordt binnen enkele da gen aanbes-.ced. Deze zullen een hooge ge bruikswaarde bezitien, omdat het mogelijk is daarbij rekening te houden met de bij zondere eischen, welke aan een boerderij wor ter. gesteld en mof de erifliingen welke bij hef gebruik van boerderijen reeds i9 op gedaan. Saneering in het bollenbedrijf Uitspraak door de belanghebbenden Het Hoofdbes'uur van de Algemeene Ven. eeniging voor BloembollencuiJuur is vol- gens het orgaan dier vereen., het weekblad voor Bloembollencultuur tot de conclusie gekomen, dat het noodzakelijk is op een vroeger tijdstip dan aanvankelijk in de be doeling lag. aan de algemeene. vergadering der vereeniging voor te stellen, een uit spraak je doen over de al dan niet wen- schelijkheid van de voorzetting van de sa- neeringsmaatregelen voor het bloembollen- bedrijf. In hoofdzaak berust deze conclusie op de overweging, dat do uitspraak der al gemeene vergadering, indien deze zoodanig rijn, dat de vereeniging pogingen in het- zou moeten sJellen om de saneerings- mnatregelen geheel te doen afschaffen, ook uitvoerbaar moet zijn, hetgeen niet het ge val zou wezen, indien de vergadering in het najaar zou worden gehouden. Nadat hij een bespreking, waarjoe de voor zitters der afdeelingen waren uitgenood igd, een groote meerderheid van de aanwezige vonrzi'ters de juistheid van deze overweging had erkend, heeft hei hoofdbesJuur definitief besloten, dat op Maandag 22 Juni een bui tengewone algemeene vergadering zal wor den gehouden, waarin het oordeel der af deelingen over het saneeringsvraagstuk in gewonnen zal worden, indien al'hnns do meerderheid dezer vergadering het vnorsJel van he t hoofdbestuur aanneemt, op dien datum een uitspraak te doen. NEERT.\NDS ZUTVEL OP DE FOIRE DE PARIS Het Zuivelbureau te 's-Gravenhage deelt mede: Te midden van de inzendingen, die een onderdeel vormen van de Nederlandsche deelneming op de Fo'ire de Paris, worden de llollandsche Zuivelproducten op aan trekkelijke wijze aan de bezoekers voorge steld. Een echt Nederlandsch trio: een kaasboerin, een molen en een koe vormen het centrum van de op den achtergrond door den Sierkunstenaar Henri Pieck ge schilderde voorstelling, waarboven de ivoorden „La Hol landepays de lai- tage par sa nature", zijn aangebracht, een tekst, die erop duidt dat Nederland LAND- EN TUINBOUW De Wieringermeerpolder In navolging van voorgaande jaren ook thans wederom een prospectus ver schenen inzake de onderhandsche verpach ting van boerderijen in de Wieringermeer. De uitgifte zal dit jaar 4 akkerbouw-, gemengde- en 12 weidebedrijven omvatte.n Daarnaast werden reeds 9 akkerbouwDe- drijvcn in pacht toegezegd aan bedrijfslei ders, die aan het in cultuur brengen van de Wieringermeer hebben deelgenomen en op dien grond voorkeursrecht konden doon gelden, zoodat dit jaar 43 bedrijven, om vattende een oppervlakte van circa 1500 HA., zullen worden verpacht. In 1934 vver- 'an nature een zuivelland is. De voor grond van het doek ivordt ingenomen door een natuurgetrouwe weergave van een reeks vaatjes boter, blikjes melkproducten en kazen; speciale aandacht wordt geves tigd op de Rijksinerkcn, waaraan de con sumenten de echte Nederlandsche kaas en boter kunnen herkennen. Van de kaas zijn ook mooie exemplaren in natura aanwezig, Goudsche- en brood kazen, roode en gele Edammers, en bij het zien van deze voortreffelijke producten van Nedprlandschcn bodem zal het Fran* sche publiek wel kunnen begrijpen waar om zooals de opschriften aanduiden Nederlandsche kans over de geheele we reld wordt verhandeld en door niet minder dan 71 volkeren wordt gegeten. VEILINGS VEREENIGING ZUID-BEVELAND De Veilingsvereeniging Zuid R ivlnnd Ie Goes, de grootste der veilingen in Z-e'and. had over het boekjaar 1 April 1935 31 Maart 1936 een totaal omzet van ƒ842 i 13.39 waaronder begrepen een steunbedrag van ƒ37.644.30. Van hoeveel beteekenis de fruit teelt op Zuid-Beveland is, bl'fkt wel hier uit, dat aan pit- en steenvruchten is ge vei 1 cl voor een bedrag van f 637 8|i*i i)| nnn klein fruit ƒ115.121.47. aan Pv-rs fruit 1724.80, terwijl aan warmo slechts is geveild ƒ23.632.29. l i -res groenten ƒ19.547.68 en ƒ6.96, m hiiii dl- versen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2