llimure geitisóft Courant 13 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken LEVENSRICHTING tüm.^nn - M0T0R0IL5 - kan maar de beste zijn abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is j Z.JÖ Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagclijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5785 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 20 MEI 1936 15e Jaargang 9irtjertentieprij?tn: Van I tot 5 regels 1.17'/ Elke regel meer 0.22'. Ingezonden Mededeelinger van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer-0.45 Voor het bevragen aan '1 bureau V wordt berekend 0.10 Hemelvaartsdag Een jaar geleden schreven wij op deze plaats aan de vooravond van Hemelvaartsdag over het b u r g e r- schap van den Christen, dat naar luid van Paulus' woord in Filippensen 3 20 in de hemelen is. Wjj wezen er op, dat een aardsche ridderorde, ons geschonken, ons inner lijk wezen niet verandertmaar dat het burgerschap des hemels samengaat met een geheel gewijzigde levenshou ding en nieuwe plichten op ons legt, opdat wij zouden leven als voor des Heeren oog. Morgen is het weer Hemelvaartsdag en hebben we ons opnieuw te bezinnen, wat dit Christusfeest ons te zeggen heeft, óók voor het leven van alle dag. Want we behooren niet alleen te spre ken over de zieletroost, welke dit heils- feit den geloovigen biedt, omdat zij nu hun Heiland in den hemel weten, die altoos vóór hen bidt; ook de praktische levensvragen moeten onder Hemel- vaartslicht gesteld worden. En nu is, vooral in deze dagen van ineenstorting van maatschappelijke waarden en verstoring van lang ge koesterde idealen het gevaar niet denk beeldig, dat wij onze aardsche levens roeping als vulgair en ordinair zullen verachten of althans als van zeer on dergeschikte beteekenis zullen ver- waarloozen. Indien immers ons burgerschap, ons domicilie in den Hemel ligt, omdat de mensch Jezus Christus verhoogd is aan Gods rechterhand, dan moeten wij ons op aarde wel „gasten en vreemde lingen" voelen, die reikhalzend uitzien naar de stad Gods, het hemelsche va derland en mitsdien zich zoo los moge lijk van de aarde maken. D'e redeneering is, oppervlakkig be oordeeld, niet onlogisch, maar wel zeer onschriftuurlijk en vindt niet de min ste steun bij de geloofshelden, die Pau lus ons in de kracht van hun rotsvast geloof laat zien en die, vasthoudend aan de belofte, dat hun een stad bereid werd, in tenten woonden in het land hunner vreemdelingschappen. Van hen lezen wij niet, dat zij in overgeestelij kheid hun aardsche roe ping verwaarloosdenintegendeel, zij zagen in de wetten der natuur en de omstandigheden gelijk iemand schreef engelen Gods, die hen de leiding Gods, voor zoover wij men- schen deze noodig hebben te weten, duidelijk maken. Het gebrek, de fout van velen is juist, dat men iets aparts, iets buiten gewoons wil. Een ongewoon woord uit de Schrift, een extra-ordinaire aanwij zing van Godeen rechtstreeksche stem uit de hemel of wat daarvoor doorgaat. Dezulken meenen, dat een Christen een heel apart mensch, een singulier persoon behoort te zijn, afwijkend in het uiterlijke van ieder ander; terwijl de Schrift juist leert, dat om een praktisch voorbeeld te nemen een Christen met dezelfde trouw en ijver zijn aardsche roeping heeft te vervul- len als ieder ander, maar om Gods wil, om Gods eer daarin te zoeken. In 't kort gezegd, als Hemelvaart ons leert, dat ons burgerschap in de hemelen is, dan volgt daaruit, dat ons innerlijk wezen veranderd moet zijn en onze levensrichting niet aardsch, maar hemelschgezind. Dan overheerscht de vraag: „Wat wilt Gij dat ik doen zal?" ons leven en dan zoeken wij die wil te volbrengen niet in ongewone dingen, maar in ons dagelij ksch doen en laten. Er ware veel te spreken over vraag hoe wij die wil Gods in elk be paald geval kunnen kennen en erken nen; vast staat, dat zulks vaak even moeilijk is als onze plicht te doen; laat ons nü volstaan met te zeggen, cat Paulus ons wel vermaant de wereld niet gelijkvormig, maar innerlijk ver anderd te worden, opdat wij mogen beproeven welke de goede en welbe haaglijke en volmaakte wil van God zij. Deze aansporing houdt zeker in, dat Wy die wil Gods voorzoover noodig om onze plicht te doen, kunnen kennen maar de Apostel probeert niet die wil van God in paragrafen en artikelen vast te leggen. Hij weet, dat God ook daarin middellijk werkt; we zouden zeggen: ons vermaant te letten op de natuurlijke ordening der dingen; en hij bestraft meteen de eigengerecn- tigen, die voor anderen zoo precies we ten uit te stippelen wat hun levens roeping is, met groot gevaar om eigen vrome belijdenis niet te bevestigen door een vrome levenswandel. En, dit is het toch, ja dit alleen, wat het burgerschap des hemels, dat ons morgen weer gepredikt wordt, van ons vraagt. Wijsheid door de Schrift ge heiligd, om onze levensweg te zienge hoorzaamheid om ons in alles te schik ken en te richten naar Gods gebod; en trouw om onder beding van Zijn genade altijd Hemelwaarts te streven. Want vreemdelingen, die een beter va derland zoeken, moeten wy onder alles blijven en pas dan kunnen wij zingen: Komt, broeders I voortgetreden Een Gids gaat aan uw zy, Die, wanklen soms uw schreden, Staat met Zijn hulp nabij. Vest al uw hoop op Hem! Dat ieder 't aangezichte Ginds naar de Godsstad richte: Daar ligt Jeruzalem. dtotiJls (jAstaAVUUVitS FINANCIERING VAN DEN VERSNELDEN BRUGGENBOUW Alle bruggen worden uiterlijk in 1941 opengesteld Indien de benoodigde gelden spoedig beschikbaar worden gesteld In do Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ont werp van wet tot financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine, verklaren de Ministers van Finan ciën en van Waterstaat, dat het bun verheugt dat trots de ook door hen erkende bezwaren aan een verhoog de heffing op benzine verbonden, het aanhangige wetsontwerp vrij alge meen op steun zal kunnen rekenen. De Ministers zijn het er niet mee eens, dat de uiterste limiet van heffing met be trekking tot het totaal van de op de auto's en het autoverkeer drukkende lasten reeds lang is bereikt Aan de hand van de gegevens, waarover thans wordt beschikt, kan de opbrengst an de middelen van het werkfonds, wat de rechten op benzine en personeele be lasting betreft, naar schatting worden ge steld op de volgende bedragen. Het gewoon invoerrecht op benzine ver hoogd met de bijzondere benzinebelasting beloopt voor 1935 33.846.000; het bijzonder invoérrecht van 4 pet. als aequivalent voor de omzetbelasting is voor 1935 te stellen op 1.784.000; totaal 35.630.000. Voor het dienstjaar 1934 bedraagt de op brengst van het gewoon, resp. het bijzonder invoerrecht, naar schatting onderscheiden lijk 31.168.000 en 1.625.000, totaal 32.793.000. De opbrengst der personeele belasting bedroeg wat den grondslag motorrijtui gen betreft in hoofdsom over 1935 rond 2 millioen. Rekent men op een gemiddeld aantal opcenten voor dezen grondslag van 150, dan is de totale belasting uit dien hoofde op 5.000.000 te stellen. De opbrengst der wegen- (motorrijtuigen) belasting over het jaar 1935 bedraagt 20.737.000. In de berekening van de leden, die tot de conclusie kwamen, dat het wegverkeer met 45.934.450 zou worden overbelast, is uit het oog verloren, dat de belasting op dc benzine en de personeele belasting een fiscaal karakter dragen. Geen belasting op ruwe olie De Ministers zijn van oordeel, dat een belasting op ruwe olie kwalijk verdedig baar zou zijn. De prijs van ruwe olie is lager dan die van benzine, de vaste kosten van Dieselmotoren zijn echter hooger dan die van benzine-motoren met gelijk vermo gen. De belasting van ruwe olie zou boven dien een extra druk leggen op de gebrui kers van stationnaire en scheepsmotoren, allen gebruikers, die dezen druk moeilijk kunnen dragen of afwentelen. Ruwe olie en hiervan bezwaarlijk te onderscheiden pro ducten dienen ook niet uitsluitend tot op wekking van drijfkracht, maar mede o.a. als brandstof voor centrale verwarming. De Ministers blijven derhalve van oor deel, dat tot het instellen van een heffing een of andere vorm op andere dan ben- zinetractie niet behoort te worden overge gaan dan bij nader gebleken noodzaak en niet dan onder de noodige voorzieningen ter voorkoming, dat een dergelijke heffing het doel voorbijstreeft De regeering vertrouwt, 'dat het, indien de benoodigde gelden thans spoedig beschikbaar kunnen worden gesteld, tenzij zich bijzondere moei lijkheden mochten voordoen, mogelijk zal zijn het programma van den bouw zoodanig uit te voeren, dat alle bruggen uiterlijk 1941 voor het ver keer kunnen worden opengesteld. Het nieuwe motor- en rij wielreglement Radiorede minister van Lidth de Jeude Naar wij vernemen zullen vóór het verschijnen te zijner tijd van het nieu we motor- en rijwielreglement de voornaamste wijzigingen daarvan door den minister van Waterstaat, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, in een radio-rede worden toegelicht. De Stadt-Schanke Leidschepleio 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER gaogto 1 6 gangen I d-0ro\£° varié 75 c. I 1— I 1-25 i ELK DINEH EEN TOPPRESTATIE! HOTELWITTEBRUG PINKSTEREN speciaal tarief voor week-end AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers Incl. ontbijt f 4.— en f 4-50 met badkamer vanaf f 5 Hotel Pension «JAN TABAK» Telefoon 3800 B U S S U M Penslonprijzen, die zich bi) de tegenwoordige tijdsomstandigheden hebben aangepast WA6ENINGEN „HOTEL DE WERELD" Het a.s. Pinkster-Weekend 1936. Van Zat 30 Mei v. h. Diner tot Dinsdag 2 Juni na het ontbijt. Voll. Pension m. kamers op le ét. 16.— p.p. Voll. Pension m. kamers op 2e ét. 15.— p. p. Bestelt tijdig uwe kamers. Telefoon 2412. Prima keuken. Aanbevelend, H. J. F. SNACKERS (eig.) Verkoop voor Holland „TWENTOL" DEVENTER AMSTERDAM VERDUISTERD Een mislukte luchtbeschermingsoefening Vannacht is te Amsterdam de eer ste luchtbeschermingsoefening ge houden. Deze proefneming was daar om van zoo groote beteekenis, omdat zij duidelijk heeft uitgewezen, dat de wijze, waarop men hoopte Amster dam vanuit de lucht onnzichtbaar te maken, niet tot het gewenschte resul taat zal leiden. Men hoopte het gewenschte resultaat te bereiken door een aanzienlijke verminde ring van de voltage der G.E.W., waarvan de stroomlevering normaal geschiedt met een spanning van 220 volt. Het was ruim één uur toen de sirenes begonnen te loeien. Langzaam doofde over de geheele stad de verlichting, de lantaarnns langs de straten, de lichtreclames tegen gevels en op plei nen, seinlampen, en alles wat vanuit de centrale wordt gevoed, begon een onzeker licht te vespreiden. Om het resultaat van de proeven waar te nemen was te één uur van Schiphol een K.L.M.-vliegtuig vertrokken met enkele des kundigen aan boord. Men kwam tot de conclusie, dat aan de overzijde van het IJ de Centrale-Noord nog slechts met groote moeite was te onderscheiden, doch de vuil verbranding, welke daarnaast gelegen is, met gemak. Van de lantarens van de Arn- sterdamsche straatverlichting ziet men vanuit de lucht altijd een indirect licht, dat van de straat omhoog wordt geworpen. Men kon echter vrijwel de meeste straten nog eenigszins herkennen, zij het ook min der helder. De neon-reclames in de bin nenstad wierpen een minder kleurig schijnsel dan gewoonlijk, doch wartsn bijna geen oogenblik geheel verdwenen. Nu eens hier, dan weer daar, daalde de lichtsterk te en werd het stadsbeeld vager, doch steeds bleef het voldoende zichtbaar om de waarnemers in de gelegenheid te stellen zich te oriëënteeren. Te ongeveer tien voor twee gloeiden overal de lichten weer tot volle sterkte aan. Precies twee uur stond de Fokker machine weer op het platform van Schiphol en moesten de inzittenden tot de conclusie komen, dat deze wijze van een gedeeltelijke verduiste ring vannuit een centraal punt als mislukt moest worden beschouwd. Bij informatie bleek, dat de spanning tot 80 volt was teruggebracht Een lagere spanning had n.l. voor de machines ge vaarlijk kunnen zijn. Een volgende maal zal men dan ook totale uitschakeling der openbare verlichting moeten overwegen. De piloot van de machine verklaarde nog, dat hij zich boven de stad voortdu rend had kunnen oriënteeren. Partijdag te Enkhuizen De Centrale A.R. Kiesvereeniging in de Statenkieskring Hoorn belegt Zaterdag 23 Mei e.k., 's middags te 3 uur, een partij dag in de groote zaal van „De Doelen", al daar. De partijvoorzitter, de heer J. Schou- ten, van Rotterdam, zal daar een rede uit spreken over den politieken toestand, waarna volgt een opwekkende rede van Ds B. E. J. B i k, van Enkhuizen. RADIO-INTERVIEW MET DR WINCKEL Veel nuttig werk verricht Een uitzonderings-positie in Abessinië Gisteravond heeft de A.V.R.O. een interview gehad met den leider van de zoo juist uit Abessinië terugge keerde Nederlandsche Roode Kruis Ambulance, Dr. Winckel. Het interview werd gehouden ten huize van Dr. Winckel, die vele bijzonderheden over het verblijf in Abessinië vertelde, waar van onze lezers echter de meeste al weten uit de brieven van den heer P. van der Honing, die in ons blad gepubliceerd werden. Zoo vertelde Dr. Winckel hoe een van de voorposten van de ambulance tengevolge van voortdurende activiteit der Italiaansche luchtmacht gedwongen was in een hol te gaan werken. De dagelijksche luchtaanval len op de omgeving belemmerden niet al leen het werken, maar waren bovendien in hooge mate enerveerend. Het is geen kleinig heid, aldus Dr. Winckel, te moeten leven i een omgeving, waar dagelijks van den morgen tot den avond gas- en andere bom men vallen. Het. pleit echter voor onze doc toren, dat zij mij vroegen hen in elk geval nog een'ge weken daar te laten, omdat voor de gewonde en gegaste soldaten vrijwel geen andere hulp meer te krijgen was dan de Hollandsche. Het deed mij dan ook bijzonder plezierig in toen na een paar weken de Amerikaan- sche kapitein Mey mij een compliment maakte over de houding van de Nederland sche artsen. Zij waren in uiterst moeilijke deprimeerende omstandigheden aan het zerk gebleven. In het basis-hospitaal te Dessié werd, als reeds bekend, veel nuttig werk verricht. Zeer vele gewonden kwamen daar heen, soms van honderden kilometers afstand, zooaat doktoren en verplegers het werk bijna niet aan konden. Vrije tijd bleef er practisch niet over. Tot de regelmatige lichaamsoefeningen daar aldus Dr. Winckel behoorde tiet loopen naar onze schuilholen zoodra vlieg tuigen door waarschuwingsschoten werden aangekondigd. De ambulance woonde in het basis kamp vier bombardementen van Des- sié en omgeving bij. Geen enkele bom viel dichter dan 500 meter bij het hospitaal. Maar men hield dan ook streng de hand aan de eischen van de conventie van Genève. Wij letten er op dat geen gewapenden in ons kamp kwamen, hoewel bijna ieder volwassen Ethiopiër een geweer draagt. Bij het betreden van ons kamp moesten zij dit echter afgeven. Gezonde volgelingen van gewonde of zieke chefs werden niet toegelaten en toen soldaten hun kamp wat al te dicht bij ons oprichtten protesteerden wij, waarop zij verdwe nen. Veel bijzonders bood het kampleven o^ rigens niet. Afleiding was er niet. Alleen hadden de enkele jagers onder ons zoo nu en dan eens gelegenheid om te toonen, dat ook Zondagsjagers wel iets wisten te schie ten voor de uitbreiding van ons menu. Aan het raaiotoestel hadden wij niet veel, omdat de ontvangst in Ethiopië altijd ge stoord wordt door bijgeruisch, zoodat wij ook de nieuwsberichten haast niet verstaan konden. Overigens was ons toestel vrijwel het eenige in het land, daar de regeering het bezit van ontvangtoestellen verboden hao om de Italiaansche propaganda te belenune- De balans van de onderneming Dr. Winckel formuleerde de balans van zijn ondervindingen aldus: Gedurende bijna drie maanden hebben wij veel nuttig werk gedaan ter verwezen lijking van de zinspreuk van het Roode Kruis: Charitas in Armis. Helaas noopten de omstandigheden ons het werk overhaast neer te leggen en inmiddels hebben alle an dere buitenlandsche ambulances hetzelfde moeten doen. Het Ned. Roode Kruis nam in Ethiopië een uitzonderingspositie in dat was onze kracht. Wij waren niet uitge zonden door een land dat verdacht zou kun nen worden van politieke bijbedoelingen. Wij waren evenmin in relatie met zendings genootschappen. Wij waren uitsluitend komen met de bedoeling de Roode Kruis- leuze tot uitvoering te brengen. Dat is ons gelukt, en wij allen kunnen met voldoening laan onzen Ethiopischen tijd terugdenken. HEMELVAART Glorieus is Hij ons voorgegaan, Deed alle heem'len openstaan: De weg is vrij gegeven. Met Hem, Dien godlijken Piloot. Is er een doorgang door den dood Naar U in 't eeuwig leven. O Heer, bereid me daaglijks voor Om, laatst' en zwaarste branding door. Bij U te mogen landen. Gereed te liggen voor de reis. De koers gericht naar 't Paradijs En 't stuur in Zijne handen. Nu alle heem'len openstaan Heer, wakker mijn verlangen aan. De zeilen los te vouwen, Gereed voor d'allerlaatste reis, Als Gij mij roept naar 't Paradijs Uw heerlijkheid te schouwen. Nu alle heem'len openstaan. Maak mij bereid om heen te gaan. Van dag tot dag U nader. Tot Gij mijn heimwee hebt vervuld En 't laatst geheim mij hebt onthuld Als 'k bij U thuis ben. Vader. Als wijd Uw heem'len openstaan, Doe mij blijmoedig henengaan. Verlangend uit te varen. Om U te zien, zooals Gij zijt Als G' Uw verborgen heerlijkheid Aan mij zult openbaren. A. WAPENAAR. Morgen, Hemelvaartsdag, zal geen nummer van ons blad verschijnen VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De Arabieren zoowel als de Joden zijn ontevreden over de door minister Thomas in uitzicht qestelde Palestijnsche commissie van onderzoek inzake de troebelen. Te Den Haag is heden de jaarvergadering gehouden van de Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Verschenen is de Memorie van 'Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ont werp van wet tot financiering van de ver snelde bruggenbouw. De weekstaat van de Nederlandsche Bankt Prachtige Buitenplaats DUINRELL 110 H.A. GROOT ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, Ingang hek Katwijkschoweg Hoog duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg eiken. Schitterende wande- uin en bosch. Mooie waterpartijen. Thee- :lg met billijke prijzen. NoordwIJksche bus, 'ertrek staatsspoor Den Haag stopt bij den ingang ling Excursie naar werkverschaffingen Tweede Kamerleden bezoeken Overijssel en Drente Een groot aantal Kamerleden heeft vandaag een excursie gemaakt naar werkverschaffingen in Overijssel en Drente. Aan de tocht werd o.a. ook deelgenomen door den Minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, den directeur-generaal der Werk •schaffing en steunverleening, den heer mr D. G. Draayer, den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, den heer Meyer de Vries en verschillende anderen. Om 9 uur vertrok het gezelschap in auto bussen van Zwolle. Achtereenvolgens werd een bezoek gebracht aan de vuilverkaveling in Staphorst, de terreinen van de N.V. Ont- ginnings-Mij. „Overijssel", genaamd „De Staphorstsche ontginning", het Staphorster bosch, het werkkamp „Het wijde gaat", een groote particuliere ontginning in N.O. Over ijssel, en aan de gemeentelijke werkverschaf fingen in Stad-Hardenberg. In Dalen ver- eenigde rnen zich aan een gemeenschappe lijke koffiemaaltijd tijdens welke de hoofd' inspecteur voor de werkverschaffing een korte uiteenzetting gaf van de organisatie in de werkverschaffing. Na den koffiemaaltijd werden werkver- schaffingswerken in Drente bezocht. .Kleurenpracht II" in het Vondelpark In een belangrijk en voornaam werk object van het bekende comité „Practisch Werken Amsterdam": de aanleg van een Rosarium in het Vondelpark, valt thans de teekening waar te nemen, die de belofte inhoudt dat „Kleurenpracht II" die haar voorgangster, de het vorig jaar eveneens door het comité georganiseerde Azalea- en Rhododendrons-tentoonstelling, in schoon heicl en fantasie overtreffen zal. I-Iet geheel is thans in het stadium var, de afwerking gekomen. De jeugdige werk- loozen, die dit object tot in alle onderdee- len uitvoeren, hebben bereids een groote hoeveelheid werk verzet. Zoo zijn een 40- tal jonge zielce iepen weggehakt en een achthonderd kubieke Meter puin uit gestoken, waarvan de gaten met aarde werden opgevuld. Daarna kwam naar het knap ontwerp en onder de bekwame leiding van den heer Jello Jongsma aanleg van het symmetrische padenstel met de daarlangs geplante rozenvakken, waarvan het waterpassen en het egalisee- ren aan de niet geschoolde jongens heel wat moeite heeft gekost. Eind April zijn de laatste rozen geplam en deze hebben daarmee het aantal van 7000 in 170 varianten volgemaakt. De rozen groeien goed en naar verwacht mag worden zullen zij zich op den dag der opening, 19 Juni, in haar volle charme van geur en kleur aan de bezoekers pre senteeren. De afsluiting van het terrein, dat in zijn geheel 4 h 5 Hectaren beslaat, terwijl het Rosarium drie kwart Hectaren inneemt, zoomede de harmonische over gang naar het park wordt grootendeels ge vormd door een beplanting tegen een ven riet opgetrokken schutting van botanische rozen en klimrozen, welke uiter aard eerst over enkele jaren haar vollen wasdom bereikt zal hebben. Het geheel zal des avonds, door niet min der dan 21 monumentale lantaarns, welke rondom het Rosarium en aan de hoofd ingang worden geplaatst, alsook door zeventigtal paddestoelen langs de vijver randen en 225, hoofdzakelijk in de boomen 'GEBRUIK OOK' DE ANDERE HELFT? nden menschen gebruiken slechte de bedt jn capaciteiten. Als U de andere Helft ook in ik neemt, bent U 2 X zooveel waard! Geeste- 'M iijk en materieel. Ons gratis boekje „De Volwaar, dige Mensch" wijst U den weg. Vraag het nog ag en noem dit blad s.v.p. ^PELMAN-INSTITUUT tUb-Damrak 68 - Amsterdam OUD ZINK OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN op te hangen reflectoren, worden verlicht. Al deze verlichtingsornamenten worden mede door de jeugdige werkloozen, van model tot eindproduct, zelf vervaardigd. Deze verlichting zal in de komende zomer avonden een groote attractie zijn. EXAMEN LEERMEESTER-GEZEL TYPOGRAFIE Vanwege de centrale leerlingen-commissie in de typografie werden op 18 Mei 1936 de jaarlijksche examen^ gehouden ter verkrij ging van het diploma leermeester-gezei voor handzetten, boekdrukken of machinezetten in de Amsterdamsche Grafische School, Dintel- straat 15 te Amsterdam. Geslaagd voor het diploma handzetten: J. den Ouden te Deventer; A. Kerkhof te Waalwijk; J. F. Sterke en A. Baas te Den Haag. Afgewezen: zeven candidaten. Geslaagd voor het diploma boekdruk ken: H. W. J. van Langen te Tilourg; J. Vermeulen te Utrecht; A. Bom te Den Haag en J. J. A. v. d. Wee te Tilburg. Afgewezen: één candid at. Geslaagd voor het diploma machine- etten: H. Schat te Groningen (Monotype Keijbord); J. H. Kruijssen, W. J. Bodt en H. d. Brink te Amsterdam; G. A. Gelink te Amstelveen: J. F. v. d. Kwartel te Den Haag: J. C. M. Spithoven te Utrecht; A. G. Muijselaar te Den Haag. Afgewezen: drie candidaten. UIT HET SOCIALE LEVEN Op de basis van het voorstel van detï rijksbemiddelaar. Mr. de Vries, is overeen stemming bereikt tusschen de bakkersge- zellenorganisaties en de bakkersbedrijven te Amsterdam, bij welke een staking wag geproclameerd, die echter niet is doorge gaan. Overeengekomen is thans, dat met ingang van 6 Juni a.s. het gemiddelde loon der bakkersgezellen zal worden verlaagd van f30 op f29 per week. Voor de joodsehe bak kerijen gaat xdeze verlaging een dag eer der in. Na drie maanden zal het loon nog maals met een gulden worden gekort. CRISIS PUBLICATIE V arkenstoe wijzing Aangezien is gebleken, dat sommige var kenshouders in de meening verkeeren, daJ de hun voor eenig kalenderjaar toiv we zen fokzeugen mogen worden aangehou den boven het aantal hun toegewezen var kens boven 25 K.g.. vestigt de Nederland sche Veehouderij Cemrale er nogmaals de aandacht van belanghebbenden op, dat bedoelde toewijzing alle varkens omvat, welke gelijktijdig mogen worden gehouden* Ook de lokzeugen zijn daaronder begrepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1