DINSDAG 19 MEI 1936 DERDE BLAD PAG. 9 CHR. BOND VAN VERBRUIKS "CO-OPERATIES EL. jaarvergadering JSte utrecht Prof. Mr. P. S. Gerbrandy over „De saneering in het bakkersbedrijf Te UI recht heeft de Chr. Bond van j Verbruikscoöperaties in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen zijn jaarver gadering gehouden. Door den voorzitter, den heer J. Mennes C nlvan Groninge n, werd een kort openings woord gesproken, waarna de secretaris, de heer A. Stapelkamp van Utrecht het jjaarverslag uitbracht. Hieruit bleek, dat de fBond langzaam groeit. De saneering en de ^ordening vormen wel eens een belemmering tot den uitbouw der Coöperatie. De toestand ïaQllder aangesloten Coöperaties is bevredigend. Als nieuwe leden traden toe de Coöp. Ver- Jhruiksvereen. „Concordia" te Pernis, de ^Coöp. Bakkerij „De Korenschoof" te Assen jen de Coöp. Inkoopver. „Voorzorg" te Eist. Müe Bond kreeg met de andere coöperatieve aandeel in de oprichting van m'R,de „Bakkerijstichting", die bedoelt de sa- 1 v®hieering in het bakkersbedrijf te bevorderen. as TTot dusver is nog geen verbindende onder- vorTnemersover,eenkomst tot stand gekomen. ]np In samenwerking van de Coöp. Groothan- 1 ^dcisvereen. ,.Haka" verleende de bond zijn 'bemiddeling bij de distributie van brand stoffen. De bepalingen van de Kolencentrale en de jrandsloffenprijzencommissie werkten rem- nend op den omzet, elan! De secretaris zeide in zijn jaarverslag den jaajndruk te hebben, dat deze saneering door its.'nden handel misbruikt wordt, om een ge zonde ontwikkeling der brandstoffen- Icoöperatles tegen te houden. .1 Volgens het erslag van den penningmees- tegc|ter, den heer G. Gruppen, van Enschedé, 'bedroegen de ontvangsten over '35 4-452.79; J.a!jket sa'do bedroeg op 1 Januari ƒ670.06. voel geide verslagen werden na discussie goed- VOO!gekeurd. De heer J. Mennes, van Gronin- ict i|^en' werc* voorzitter herkozen. saneering In het bakkersbedrijf In de middagvergadering heeft Prof. Mr JJgp. S. Gerbrand y, van Amsterdam, ge sproken over „De saneering in het bak kersbedrijf". Spr. gai eerst een principieele uiteen zetting van de orde- ningsgedechte, om daarna de saneering van het bakkersbe drijf te bespreken. De wet op de ver bindendverklaring van de ondernemers- overeenkomst biedt de mogelijkheid tol verwerkelijking van de .collectiviteitsge- fSj'dachte met uitschakeling van de indivi- dueele wil. Daar alle bakkers in het geheele r^land niet in een collectiviteit opgenomen jo^Jkunnen worden, worden er voor rayons ^„^overeenkomsten gesloten. Voor de collectivi- jteii is een lichaam noodig, dat leiding kan QClgeven. In het bakkersbedrijf is daarvoor u i door de bestaande organisaties een stichting «in het leven geroepen. Hebben een 80 van I de ondernemers besloten tot aangaan van I een overeenkomst, dan is er goede kans, dat de Overheid die overeenkomst voor alle ondernemers bindend verklaart, In het bakkersbedrijf is ook de regulee- rende macht van den prijs weg, en ook de individucele wil is uitgeschakeld. In de overeenkomst voor het bakkersbedrijf dient ijl Pr°A ^'r Gerbrandy allereerst de prijs bepaald te worden. De factoren, die de kostprijs vormen, dienen nauwkeurig berekend te worden, waardoor verstarring van den prijs uitgesloten blijft. De overeenkomst moet gezien worden als een poging, om in een bepaald bedrijfs- gebied de productie te regelen. Wij moeten daarbij steeds den achtergrond blijven zien. Voor al of niet doorvoering van dc ordening geldt, besloot spr., to be or not Van de gelegenheid om enkele vragen te stellen werd ruimschoots gebruik gemaakt. Door den voorzitter werd Prof. Gerbrandy dank gebracht voor zijn referaat en de be antwoording der vragen. Na rondvraag volgde sluiting der ver gadering op de gebruikelijke wijze. Zesde eeuwfeest Geert Groote Wetenschappelijk comité gevormd. In het jaar 1940 zal hot. 600 jaar geleden zijn, dat Geert Groote te Deventer werd ge boren. In verband daarmede is onlangs ge vormd een „wetenschappelijk comité tot voorbereiding van het zesde eeuwfeest der geboorte van Geert Groote.". Dit Comité is als volgt samengesteld: Prof. Dr. W. Mulder S. J. Nijmegen, voor zitter, Prof. Dr. W. Kuhler, Amsterdam, ondervoorzitter, Prof. Dr. Ar. van Rhijn, Utrecht, 1ste Secretaris, Mr. H. J. J. Schol- tens. Zeestraat 14, Beverwijk, 2e secretaris, Prof. Dr. Frank Baur, Gent, Prof. Dr. T. Brandsma. O Carm. Nijmegen, Prof. Dr. J Huizinga, Leiden, Dom. J. Iluyben O. S. B. Egmond-Binnen, Dr. B. Kruitwagen O. F. M. Rotterdam. Prof. Dr. J. Lindeboom, Gronin gen, Prof. Dr. Z. W. Sneller, Rotterdam. Dr. D. Stracke S. J. Antwerpen, Prof Dr. W. do Vreeze, Voorschoten. Het comité stelt zich voor de volgende uitgaven voor te bereiden; de oude biogra- phieën van Geert Groote, een critische uit gave van zijn Opera Omnia, een bundel nieuwe studies met betrekking tot Geert Groote en voorts een meer populair ge schreven, doch wetenschappelijk verant woorde levensbeschrijving. Blikvleesch aan werkloozen Het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Varkenshandelaren heeft in een tele gram aan de Regeering medegedeeld, dat het uit de dagbladen kennis heeft genomen van het voornemen tot verstrekking van blikvleesch aan werkloozen, waarbij de vee houderijcentrale de benoodigde varkens zal verstrekken. Waar het een binnenlandsche voorziening betreft, verzoekt voormeld be stuur in verband met de eens gegeven toe zegging, dat de Veohouderijcentrale zich van het terrein der binnenlandsche voor zieningen met varkens zou onthouden, den ministers van Sociale Zaken en van Land bouw om den aankoop van die varkens te doen plaats hebben op de gewone wijze via de bestaande varkensmarkten in het vrije handelsverkeer. De thans voorgestelde maatregel beteekent zonder noodzaak een nog verdere uitschakeling van den bona fide varkenshandel, die toch al zoo zwaar gedupeerd is geworden en tevens een be lemmering voor den opbloei van de var kensmarkten. Naar de meening van dit hoofdbestuur kan zonder bezwaar de be treffende fabriek zelf de benoodigde vai-- kens aankoopen, waarbij door de Regeering eventueel een systeem gekozen kan worden van een zoo noodige toeslagregeling. Daar mee worclt dan vooral voorkomen, dat de varkenshandelaren nog verder uit hun nor maal zakendoen gedreven worden en hun straks geen enkel bestaansmiddel meer overblijft. Bestrijding van kwakzalverij De ministers van Sociale Zaken en van Justitie hebben op de vragen van Mevrouw de Vries-Bruins betreffende de bestrijding van de kwakzalverij en het wederopnemen van de behandeling van he? wetsontwerp tot wijziging v.an de wotregelende de uit oefening der arlsenijbereidkunst geant woord. dat moeilijk is te constateren of de gevaren der kwakzalverij steeds toenemen. Zij betwijfelen inderdaad of met de tegen woordige wettelijke bepalingen in voldoen de mate kan worden opgetreden. Verzwaring van de bestaande strafbe palingen maakt bij hen een punt van overweging uit. De reeds vroeger toegezegde wijziging van de wet inzake de artsenij bereidkunst is in voorbereiding. luit ter zee le kl. zee der 2e kl. T J Broers. P G de Groot, H A Winkelman, M Jansen. PI. Deekens, A. A. Arps. G S van D(1k. F J Damen P Span en J Mak; c. tot off. van den marine-stoomv.dienst 2e kl M Berrevoets. Benoemd en aangesteld zjjn t>ti den geneesk. dienst d-er landmacht, tot res.- off. van gezondh, 2e kl. de dienstpl. vaandrigs J Doff en F H Ruinen. Idem tot res.-paarden arts 2e kl. de lieer P L L Bollen, Moet Nederland de Volkenbond verlaten? „Volkenbond en Vrede" meent van niet I-Iet. Hoofdbestuur van de vereoniging oor Volkenbond en Vrede heeft besloten »m tot de afdeelingen en correspondent schappen in de diverse plaatsen des lands een schrijven te richten, waarin scherp wordt stelling genomen tegen de actie van bepaalde zijde, welke er op aandringt, dat Nederland den Volkenbond zal verlaten, nu deze als vredesinstrumewt heeft gefaald. Zou immers de slo'Jsom moeten luiden, tiat de bereidheid, om zich internationaal aan het gegeven woord te houden, niet of niet in voldoende mate aanwezig is, dan "luito men de oogen niet voor het gevaar van een terugval to? verhoudingen van vóór den Volkenbond, toen de heerschappij van het geweld en de daarbij passende eigen rich ting triomfen vierde. Met welke droeve re sultaten heeft de wereldoorlog van 1914 1918 reeds gedemonstreerd. Moge alsnog alom, aldus het Hoofdbe- s?uur, meep dan tot, dusverre het geval was, het besef doordringen, dat niet slechts aller plicht, maar in niet mindere mate aller belang, onverbiddelijk vereischte doei zijn: de heerschappij van het internatio nale rech?, Bond voor Geref. Jeugdorganisatie Viering van hel zilveren jubileum In verband met het feit, dat de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie in 1937 .zijn zilveren jubileum hoopt te vieren, heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen, om deze als feestgave den jubileerenden Bond te kun nen aanbieden. In dit comité hebben-zit ting genomen de heeren: L. Kooyman, voor zitter; J. Th. Plomp, socr.; P. Koelmans, penningm., giro no 1091S7; E. J. Anneveldt, S. J. Hoorntje, A. J. Brantsma, E. H. Tim merman, J Jansen, P. Cornelisse, J. Hey- stek, als voorzitters der Geref. Jeugdleiders- organisaties. Tegemoetkomingen aan binnenvisschers Worden ook na 18 April 1936 toegekend Op vragen van den heer Drop betreffen de tegemoetkomingen ingevolge de Zuider- zeesteunwot aan z.g. blnnemvisschers heeft minister van Lidth de Jeude o.m. geant woord, dat voor zoovprre een geldelijke rcgcmoetikoming ingevolge art. 13 v.an de Zuiderzeesteumvet sedert 24 November 1935 werd toegekend, deze ook na 18 April 1936 tot wederopzeggens wordt uitgekeerd, nuts aan de daaraan gestelde voorwaarden worij? voldaan. Na voortgezet on dei-zoek is de tegetnoe't- koming aan enkele visschers, wclke;_oarst na 24- November 1935 werd toegekend, bij nadere beschikking als nog me? ingang vah dieiij datum verleend. Vliegveld te Breskens Naar wij vernemen is door de N.V. van Mclle's Confectionery. Works een vliegveld aangelegd in de onmiddellijke nabijheid van Breskens, dat door de afdeeling Lucht vaartdienst van het Departement van Wa terstaat goedgekeurd werd. Dit vliegveld is echter voorloopig te be schouwen als particulier vliegveld, waar al leen de „Dubbele Arend" van de firma mag landen. Door de Vereen, voor Luchtvaart, afd Zeeuwsch-Vlaanderen, Westelijk deel, wor? den echter pogingen in het werk gesteld om dit vliegveld tê vergrooten, waardoor T dan aan alle eischen voor binnenlandsch luchtverkeer zal voldoen. Capitulantcn-Reglement Artikel 2 treedt 16 Juni a.s. in werking Bij K. B. is bepaald, dat art. 2 van het_ Capitulan?en-reglement met ingang van 16 Juni a.s. in werking treecR. Volgens dit artikel hebben een aantal mariniers, korpo raals van het korps politietroepen, remon'.e- rijders, en eervol ui? den dienst van hstKnn.. Xed. Ind. leger ontslagen Europeesche m'li-; tairen beneden den rang van screeant onder nader omschreven voorwaarden, w aan moet worden voldaan, o.m. ten aanzien van de vervulde diensttijd aanspraak op' een benoeming tot ambtenaar in diens? van; een der lichamen, genoemd in art. 3 4 der Pensioenwet 1922, dan wel op noeming tot spoorwegambtenaar in den z-n der Pensioenwet voor de spoorwegamb??na- ren, in de ambten en betrekkingen, welke daartoe ingevolge de bepalingen van dit reglemen't bij door het daartoe bevoegd ge-; zag getroffen regelingen zijn aangegev UIT DE PERS Bedenkelijke teekenen De justitie en de N.S.B. Toen de Haagsche politie N.S.B.-pamflet- ten in beslag nam, kwam er in de kranten een officieus bericht, dat deze inbeslagne ming „niet op last van de justitje" geschied was en dat nog onderzocht werd, of de pamfletten strafbaar waren. Wij hebben toen gemeld, dat dit „onge looflijke" bericht „onrust in politiekringen" verwerkt heeft en ook onder „vele lezers" van ons blad evenals bij ons „verbazing" heeft teweeggebracht. Men ziet er n.l. in, dat de justitie de politie „afvalt" en haar „voor barigheid" verwijt, die zij „in geen geval >or haar rekening nemen wil". De roode pers heeft zich bij deze beschou wing direct aangesloten; ook De Vrij heid acht het communiqué verkeerd. Dit moet op publiek en politie een hoogst onaangename indruk maken. De politie deed haar plicht; zij achtte de pamfletten beleedigend en nam ze dus in beslag. Mocht de justitie ten slotte van meening blijken, dat deze geschrif ten niet onder de strafwet vallen, dan zal de politie daarin voor de toekomst een richtsnoer vinden, doch waartoe was liet noodig den volke speciaal te ver kondigen dat de Haagsche politie liiei niet op last van de justitie had gehan deld? Dat was toch wel een zeer uitzon derlijke methode. Ook over het zonderlinge vonnis van de Rotterdamsche rechtbank sluit de Vrij- id zich bij andere bladen, ia casu de N.R.C. aan: De politieke richting van dader (N. S B.'er) en slachtoffer doet hier uiteraard niet ter zake. Hier is echter een ernstig vergrijp tegen de rechtsorde gepleegd In koel beraad heeft men het plan op gezet en doorgevoerd om iemand, die geen vin uitstak, te mishandelen met de bedoeling om hem in de verstrubbeling zijn papieren afhandig te maken. Zulk een gemeenheid is niet geëxcuseerd met de bedoeling het belang van een of an dere partij in casu de N.S.B. te die nen. Op zulk een daad behoorde een ge voelige straf, die anderen afschrikt, te volgen; van een geldboete van tientje, dat wanneer het een minvermo gend rnan betreft ongetwijfeld door par tijkas of partijgenooten wordt op tafel gelegd, gaat géén afschrikwekkende werking uit. Eer het tegendeel! En daar om achtten wij liet nuttig de aandacht te vestigen op dergelijke vonnissen, die het rechtsgevoel niet bevredigen. am Ongunstig verleden In een aan dr. Wibaut gewijd artikel in Het Volk vonden wij een zin, die aldus aanving: „Toen de oorlog (van 19147 naderde, die wij allen verwachtten, maar waar van niemand wist dat hij zoo vlak voor de deur stond Ja, en daarom hooren we roode Kamer leden nóg schimpen op de Legerwet-Colijn! De internationale vakbeweging zou immers elke oorlog kunnen tegenhouden. Dó-t kon men met nadruk verzekeren. Bedenkelijke advertentie De volgende kleine advertentie stond on langs in H e t V o 1 k: „Welk advocaat, of welk Kamerlid wil voor mij gratis een zaak in orde maken bij den Minister van Justitie. Br. onder no. A. 3465, bur. v. d. blad." De N. P r o v. G r o n. C r L voegt aan toe: Welk een mentaliteit! Alsof ook i één Kamerlid op zulk een annonce zou schrijven. Alsof elk fatsoenlijk Kamerlid niet zou weigeren, voor geld „een zaak in orde te maken". WOENSDAG 20 MEI HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Ultzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst door Ds. E. G. van T e y- 1 i n g e n, Geref. Pred. te IJmuiden-Oost. 11.00—12.00 Harmonium en sopraan. 12.30 Orgelspel. 2.153.45 Hollandsch Harp- kwartet. 4.00 Alt. 5.00 Kinderuur. 6.00 Journ. weekoverzicht. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.00 Berichten. 8.15 Apeldoornsch Mannen koor. 9.05 Dr. J. Smit: Slagen of zakkem, 9.35 Vervolg concert. 10.35 Berichten. HILVERSUM II 301 M. VARA-Uitzendinr. 8.00 Gram.pl. 9.30 Kookpraatje. 104)0 Morgenwijding VPRO. 10.15 De Fliere fluiters. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.30 RVU. Dr. J. Juning Prak: H.B.S. en Lyceum. 7.15 „De Roodborstjes" 7.40 Historische cau serie. 8.05 Berichten. 9.45 Rotterdarpsch Philh. Orkest, koor en solisten. 11.00 Kwintet. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orgelspel. 12.35 BBC-Empire-orkest. 3.10 Pianorecital. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth. 5.05 Kwintet. 6.50 Cembalorecital. 7.10 Cause rie over de Thames. 9.50 Berichten. 10.40 Strijk-octet KEULEN 456 M. 12.20 Populair concert. 12.35 Landes-Symphonieorkest. 4.50 Omj roeporkest. 6.20 Piano en Zang. 8.3? „Winde wehn, Schiffe gehn". 9.05 Om roeporkest. 10.50—12.20 Omroepklein- orkest, pianoduo en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 5.20 Salonorkest. 8.20 Wagner- concert. 484 M.: 12.40 Zang. 12.50 Salonorkest. 5.50 Vioolrecital. 8.20 Omroeporkest en zang. 10.30 Gram.pl. 10.4511.20 Harmonica- muziek. UIT HET SOCIALE LEVEN Dreigend conflict in de textielindustrie Een ultimatum aan Van Heek Vanwege de drie text iel-arbeiders-organ i- saties wordt ons het volgende communiqué verstrekt: Bij de N.V. Van Heek en Co. te Ensohedé werkt een aantal ongehuwde deken-wevers in den leeftijd van 31—29 jaar in z.g. jeugd- tarief. Dit is een tarief, dat. belangrijk lager is, dan dat Voor gehuwde wevers, die dezelf de arbeid verrichten. Reéds in Nov. 1935 maakte het bestuur va,n Unitas, St. Lambcr- tus en de Eendracht, in 'n schrijven aan de directie van de N.V. bezwaren tegen deze re geling en verzocht haar het geldende tarief voor deze arbeiders in te voeren. Dit verzoek 'wer dafgewezén. Nadien is deze aangelegen heid eenige malen met de betreffende arbei ders besproken en op 30 April j.l. vond hier over eén onderhoud met de directie plaats. Deze verklaarde, dat de verschillende tarie ven voor "gehuwde en, ongehuwde arbeiders ook n'iet ha'ar sympathie hadden, doch'zij was niet. bereid hieraan thans een einde, te maken. TÏot eenige, dat zij wilde toezeggen was, dat er geen verdere uitbreiding aan zou worden gegeven. De besturen van de organi saties kwamen de directie in zooverre tege moet, door voor te stellen het verschil in twee étappes op te heffen. Ook dit werd af gewezen. In een nadien met de arbeiders ge houden vergadering is besloten met deze af wijzing van de voorstellen geen genoegen te nemen. Als gevolg daarvan heeft men de directie verzocht, alsnog aan het verzoek der besturen te voldoen. Tevens is haar bericht, dat in geval vóór 2 Juni a.s. geen bevredigen de oplossing zóu zijn bereikt, de arbeiders op dien datum het werk niet zullen hervatten. In de op 15 dezer gehouden vergadering der bijzondere commissie voor georganiseera overleg voor de ambtenaren, werkzaam bij diensten en instellingen, ressorteerende onder het departement van defensie, werd besloten, aan den Minister van Defensie een voorstel te doen omtrent de regeling van de positie der hulpschrijvers. Voorts werden besprekingen gehouden omtrent de vergoeding aan enkele categoriën burgerlijke werklieden, bij afwe zigheid van hun standplaats en omtrent de positie der arbeidscontractanten. HET CONFLICT IN HET AMSTERDAMSCHE BAKKERSBEDRIJF Te Amsterdam hebben de patroons- en de arbeidersorganisaties geconfereerd over het conflict bij de broodbakkersfirma v. Thyn. Aanvankelijk stelde de firma voor drie arbei- dens niet weder in dienst te nemen, waartegen de besturen der arbeidersorganisaties een be slist neen lieten hooren. Een tusschenvoorstel van het bestuur van de Nederlandsche Werk- geversvereeniging werd in overweging geno men. Langdurig is met het personeel verga derd. Tenslotte is besloten het werk vandaag te hervatten. De firma zal evenals de andere patroons in Amsterdam de aangekondigde loonsverlaging terugnemen, totdat door par- patroons en arbeiders, overeenstemming zal zijn bereikt voor het totstandkomen een arbeidsregeling. Voor de drie arbeiders, die niet direct in dienst kunnen komen, wordt een arbitrale uitspraak gevraagd. LAND- EN TUINBOUW EEN BELANGRIJK BESLUI WESTLANDSCHE DRUIVEI Inperking en steunwijziging De Regeering is er thans toe over gegaan li de druivencultuur in te perken, door het stellen van kwalitedtseischen en bepalingen toekenning van steun. Deze vooral voor het Westland zeer belangrijke maatregel, ir een gevolg van het feit, dat de druivenpro- ductie in ons land in de laatste jaren nog leidelijk is toegenomen, als gevolg van het feit dat in vroeger jaren gebouwde kassen nu vol le productie leveren, terwijl ook de steunver- leening den aanvoer stimuleerde. In het Westland is in enkele jaren de drui- venproductiè met pl.m. vier millioen kilo toe genomen, zulks terwijl de afzetmogelijkheden sterk zijn ingekrompen. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale heeft nu bericht, dat kwaliteitseischen aan de druiven gesteld zullen worden, afwijkende soorten niet voor steun in aanmer king komen. Voorts mag niet meer dan 80 kilo druiven per R.R. worden gekweekt met dien verstande, dat voor hetgeen meer wordt behaald, geen steun wordt verleend, terwijl voor alle aange- oerde druiven een heffing zal plaats vinden, oor de vorming van een fonds, waaruit al leen de toegestane productie toeslag ontvangt. Deze maatregelen beteekenen voor het West land de eerste dwingende stap voor de druiven cultuur. De tuinbouworganisaties hadden reeds eer der aangedrongen op het stellen van kwali teitseischen, ter verbetering der cultuur er behoud van afzetgebieden. Thans doet zich echter in sterke mate de vraag gelden, wat moet worden gedaan met de afwijkende kwali teit. Naar de meening van den heer J. Barendse, voorzitter van Bond Westland, zal zeer waar schijnlijk een mogelijkheid worden gevonden om dit product te verwerken. Indien de afwij kende kwaliteit toch op de markt zou worden gebracht, zou dit ernstig nadeel beteekenen voor den afzet der goede kwaliteit. Eenige onbillijkheid schuilt in de nu vastge stelde regeling, doordat sommige kweekers niet aan het limiet van 80 Kg. per roe komen, en zij dus niet onder de bepalingen te lijden hebben. De heer Barendse vreesde dat de tuin ders met meer productie daarom groenten hun druivenkassen zullen gaan telen. Ideaal is de nu ontworpen regeling voor het Westland zeker niet, doch het is wel een stap in de goede richting in de moeilijkheden der druivencultuur, meende de heer Barendse. DEUTSCHLAXDSENDER 1571 M. 8.30 Ret portage. 9.05 „Winde wehn. Schiffe gehn". 10.35 Olympia-nieuws. 10.50 Viool eo piano. ONTSPANNING schaken Tournooi te Bad-Nauheim Te Bad-Nauheim is een internationaal schaaktournooi begonnen, waaraan o.a. wordt deelgenomen door den ex-wereld» kampioen Aljechin. De uitslagen van de eerste en tweede ron de waren: Eerste ronde? Ahues (Duitschland) wint van Bogoljubow (Duitschland). Keres (Estland)Rellstab (DuitschlanQ')! afgebroken. Vidmar (Joegoslavië) remise met Stahl» berg (Zweden). Aljechin (Frankrijk)—Jhr. y. d. BoscK (Nederland) afgebroken. Heinecke (Duitschl.)-Weissgerber (DuitscK land) afgebroken. Tweede ronde: Ahues remise met Keres. v. d. Bosch remise met Heinecke Stahlberg remise met Aljechin. Rellstab remise met Vidmar. Bogoljubow wint van Weissgerber. Het resultaat van de afgebroken partijen uit de eerste ronde was: Aljechin remise met v. d. Bosch. Heinecke verliest van Weissgerber. Keres remise met Rellstab. HET TOURNOOI TE MOSKOU Derde en vierde ronde De uitslagen van de derde en vierde ron de van het tournooi te Moskou luiden: Derde ronde: Capablanca wint van Rjumin; Ragotin wint van Flohr; Löwen- fish remise met Kan; Lasker wint van Eliskases; Botwinnik wint van Lilienthal. Vierde ronde: Rjumin remise met Lilientnal; Eliskases remise met Botwinnik; Kan remise met Lasker; Flohr afgebroken met Löwenfisch; Capablanca afgebroken met Ragotin. Varprtt fft «Tul» 25c, 45e, 75c In trommel» f 1.50 Les 30c peren» Driessen Bonbons in diverse verpak* kingen en prijsen» DRIESSEN: EEN KLASSE OP ZICHZELF DAGERAAD (u door H. KINGMANS Er werd bescheiden op de deur geklopt en aen bediende trad binnen, aankondigend een bezoeker: „Den heere van Lalaing, bannerheer van Ville „De bannerheer kan toegelaten worden." De geheimschrijver stond op en wilde zich verwijderen. „Ge kunt blijven", zeide de Prins op minzamen toon. „Wij bespreken geen staatsgeheimen" Inderdaad was de particuliere secretaris van Willem vai Oranje van verreweg de meeste zaken op de hoogte. En er ging schier geen dag voorbij, dat hij zich niet verwonderde over de bekwaamheden en het doorzicht van zijn gebieder, die zich onmiddellijk in de verschillende kwesties inwerkte en zijn doel nooit uit het oog verloor, terwijl hij zich niet door tegenslagen liet ontmoedigen. Bij de deur rinkelden sporen. Een slanke gestalte, loebe- hoorend aan een jongen edelman, schoon van aanzien, tral binnen cn boog zich voor den Prins, die was opgestaan en hem hartelijk de hand schudde. „Weikom, mijnheer Van Lalaing", begroette hij den bezoeker, zich bedienend van de Fransclie taal. „Ontdoe u van uw mantel; hot is hier warm." De particuliere secretaris haastte zich het zware kleeding- stuk over te nemen en elders in het vertrek te deponeeren. Zonder onbescheiden te zijn sloeg hij den edelman gade. Hij schatte den ongetwijfeld knappen ridder op vijf-, zes- en twintig jaar en verbaasde zich er min of meer over, dat de Algemeene Staten dezen jongen man hadden bestemd tot Gou verneur van de Noordelijke gewesten. Willem van Oranje, als steeds charmant en welwillend, glimlachte dien wonderlijken lach, die iemand terstond voor hem innam; dien lach, waarvan Granvelle vroeger had getuigd, dat hij de gevaarlijkste vijand van den Koning was. „Ik wensch Uwe Excellentie geluk met de benoeming tot Gouverneur in Groningen- Weliswaar is zij voorloopig. doch ik twijfel er niet aan, of de vaste aanstelling komt, wanneer ge in het Noorden de zaken in orde brengt. Er is daair nuttig werk te doen, dat evenwel veel tact véreischt." „Ik dank u, Hoogheid, voor uw gclukwensch. De 'benoeming overviel mij, maar ik heb toch niet geaarzeld, deze gewichtige post op mij te nemen." Deze woorden verbaasden den geheimschrijver niet. Hij had den edelman reeds getaxeerd: trotsch, hoewel niet onwelwillend, eer- en heersclizuchtig. Banneerheer van Ville, een heerlijkheid in de buurt van Bergen in de Zuidelijke Nederlanden, was iets, doch Gouverneur in het Noorden beteekende, althans op den duur, meer. Ergo had Lalaing de benoeming aanvaard. „Het lag voor de hand, dat het oog der Staten op u viel. Ge hebt u bij Valenciennes dapper gedragen en lauweren geoogst. Met voldoening vernam ik van uw werk daar-" Willem van Oranje doelde op het beleg van Valenciennes in de Zuidelijke Nederlanden, waarbij George van Lalaing zich zeer onderscheiden had en welke stad veroverd werd. Van Lalaing boog voor het compliment. „Mijn opdracht is, mij bij Uwe Hoogheid te vervoegen", zeide hij dan,, „teneinde met eenige bizonderheden op de hoogte t« worden gesteld en uw bevelen te vernemen." „Dat was mij bekend, Lalaing. Het geschiedde op mijn ver zoek. Mag ik even uw lastbrieven?" De edelman reikte zijn papieren over en bestudeerde daarna het magere gelaat van Willem van Oranje, den beroemden Staatsman, dien hij nog nooit had gezien. De Prins doorliep oogenschijnlijk vluchtig de lastgeving, maar in werkelijkheid was hem geen woord op het perkament ontgaan en constateerde, dat zij in overeenstemming was met zijn verlangen. „Het is zeker uw bedoeling, deze week verder te reizen?'* „Ik wilde zoo spoedig mogelijk Groningen bereiken, Hoogheid. Volgens mijn berekening kan ik er vier of vijf en twintig d:2er zijn." „Dat kan uitkomen. Ik verzoek u over Utrecht te reizen- Ge zult daar den heere Pompejus Ufkens ontmoeten, een zeer invloedrijk Groninger, die tot uw raadsman wordt aangewezen. Dit geschiedt met opzet, aangezien rekening moet worden gehouden met het eigenaardig karakter der Groningers, die eon niet-Groninger niet spoedig vertrouwen schenken. Het zal voldoening wekken, wanneer mijnheer Ufkens zich in uw gevolg bevindt Ook zult ge te Utrecht aantreffen de heeren Hillebran Js en Alberda, oud-burgemeesters van Groningen, die uit hun stad verbannen zijn geweest, doch nu kunnen terugkeeren. Onge twijfeld is u op de hoogte van den huidigen stand van zaken in het Noorden?" „Mij is alleen bekend, Hoogheid, dat het den heer S'^ila, dien ik toevallig ken, gelukt is, de soldaten tot muiterij te bewegen, tengevolge waarvan Billy gevangen werd genomen en de stad zich vóór de Pacificatie verklaarde." „Dat is joiist, met dien verstande, dat, wat het laatste betreft. Burgemeestcren en Raad dat niet van ganscher harte hebben gedaan. Zij zijn min of meer gedwongen door de muitende soldaten en de burgerij. Ge dient daarmede rekening ts houden. Wanneer ge gevoelens mocht ontdekken, die niet strooken met de onze, dan moet de Raad verzet worden- Wij moeten lieden hebben, die zich ten 'iille aan de zaak geven." „Ik zal met deze aanwijzingen rekening houden, Hoogheid." Willem van Oranje antwoordde er niet op. Dat scheen voor hem de meest gewone za<ak ter wereld. „Deze moeilijkheid", vervolgde hij onverstoorbaar, sprekeno met zijn zachte, sympathieke stem, „is echter niet 4e grootste. Indien noodig, verzet ge den Raad. Getrouwe burgemeesters en leden van den Raad zijn er wel te vinden. Er is in Groningen een grooter moeilijkheid, die ge moet trachten op te lossen. Veil tact is daarvoor vereischt. Ik bedoel de ingekankerde naijver tusschen de stad Groningen en de Ommelanden. In Frieslaód, dat geheel tot onderwerping moet worden gebracht, zult 'ge dien naijver tusschen steden en platteland ook aantreffen, maar lang niet in die mate als tusschen Stad en Ommelanden- Tien tallen van jaren wordt daar reeds gestreden om de oppermacht Zoo nu en dan luwt de strijd, maar dan laait hij weer hevig op. Toch moeten, indien eenigszins mogelijk, de geschillen worden beslecht, want die onderlinge twisten breken de een dracht, die zoo hoog noodig is." Willem van Oranje zweeg even, van welke gelegenheid Lalaing gebruik maakte, een vraag te stellen, teneinde den Prins, die volledig op de hoogte scheen te zijn, te polsen. „Is het gewenscht partij te kiezen, Hoogheid?'1 Snel, doordringend zag de Prins den jongen edelman tegen over zich aan. Maar onmiddellijk glimlachte hij weer. ,Dat nu zou juist gebrek aan de zoo hoog noodige tact zijn, Lalaing. Ik zou u de geschilpunten wel uiteen kunnen zetten, omdat ik meen, tamelijk goed op de hoogte te zijn maar het komt me gewenscht voor, dit niet te doen. Onderweg kunt gij dc Groningers, die met u reizen, polsen, waarbij dan natuur- lijk niet uit het oog mag worden verloren, dat de oud burgemeesters Hillebrands en Alberda het standpunt van de stad uiteenzetten. Naar alle waarschijnlijkheid zal Ufkens objectiever zijn- Overigens kunt ge later de Ommelander edelen, onder wie bekwame en ook dappere lieden zich bevinden, hun standpunt laten vertellen. Partij kiezen ware evenwel zeer verkeerd, want dan is de eenheid gebroken. Uw taak zal eeds zijn, bemiddelend op te treden en de rechten van beide partijen te handhaven. Ongetwijfeld is daanoor tact en wijsheid en laveerkunst noodig. Ik hoop, dat ge die zult bezitten in dezelfcl® mate, als ge moed en dapperheid de uwe moogt noemen" (Wordt vervo.'gd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9