TUINBOUW GLAS fwacduwifyi De Coloradokever Huisbrand- en Industriekoler .GRONINGEN' E DINSDAG 19 MEI 1936 No. 339 De Coloradokever is een insect, dat in Amerika zeer veel schade aan het aardap pelgewas veroorzaakt. Sinds 1919 komt hij ook in Frankrijk voor en daarna heeft hij zich zoo vermeerderd, dat de aardappelteelt op vele plaatsen niet anders meer dap. met regelmatige bestrij ding door hesp ui ting of bestuiving van het gewas mogelijk is. Nog steeds breidt de kever zijn gebied uit en het vorige jaar is hij in'België opge treden. Vandaar, dat wij er thans op voor bereid moeten zijn, (lat hij ook tot in ons land zal doordringen. Dit moeten alle telers van aardappelen weten, zoowel de boer, die ze in het groot verbouwt, als de particulier die voor eigen gebruik wat aardappelen teelt, want als cl.e kever ons land binnen dringt, kan hij zich in elk aardappelveld neerzetten en zich daar gaan vermeerderen. Dit moet mei alle middelen tegengegaan worden. Niet alleen omdat, als de kever zich hier eenmaal gevestigd en vermeer derd heeft, de aardappelcultuur ook in ons land niet meer goed mogelijk zou zijn clan met jaarlijkse lie bespuiting of bestuiving van het gewas, maar ook. omdat onze uit voer van land- en tuinbouwproducten naar verscheidene landen dan moeilijkheden zal ondervinden door de invoerverboden of minstens invoerbelemmeringen voor aard appelen zoowel als voor verschillende an dere producten, die deze landen dan als be schermingsmaatregel waarschijnlijk zullen afkondigen. Iedereen moet dus weten, dat het een al gemeen belang is, den Coloradokever, zoo dra hij zich hier vertoont, met de grootste kracht en zorgvuldigheid te 'bestrijden. De Plantenziektenkundige Dienst zal hierin leiding geven, maar hééft daarbij de volle medewerking van alle menschen noodig. De bestrijding is bij de Wet voorgeschrevenen geregeld. Maar om den kever te kunnen bestrijden moeten wij weten, waar hij voorkomt en om dit vast te stellen, is de waakzaamheid van velen noodig. Ieder, hetzij land- of tuin bouwer, arbeider of particulier, moet, zoo dra hij ergens een aardappelplant vindt, die gaatjes vertoont in de bladeren, welke door insecten zijn gevreten en die daarbij roodachtige larfj.es vindt of den kever waar neemt (die een groot geel lieveheersbeest je lijkt, dat inplaats van stippen, tien zwar te overlangsche strepen op de dekschilden vertoont)' daarvan mededeeling doen in de eerste plaats ten gemeentehuize. Het is ech ter ook wel wenschelijk iemand, die aan de land- of tiiinbouv-voorliehting of het onder wijs verbonden is. of wel een ambtenaar an den Plantenziektenkundigen Dienst te raadplegen en de beschadigde bladeren of de gevonden larven of kevers in een goed- sluitend doosje te doen en bij de afgifte voor onderzoek af te geven. Niet alleen volwassenen kunnen dit doen maar ook kinderen en hoe meer paren oogen met aandacht naar de aardappel planten kijken, hoe grooter de kans is. dat de kever of de larven gevonden worden, als zij op Nederlandsch gebied mochten voorkomen. Het is dan ook daarom, clat in de laatste maanden ojj ruime schaal voorlichting is Kamet'P^antfÜL G"0EIEN EN BLOEIEN VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen Qni/HM en het gebruik van I UI\vJI» 40 ct.per flesch bij de Bloem- en Zaadwinkels Vraagt echter niet naar kunstmest doch naar POKON geven over den Coloradokever bij het land- en tuinbouwonderwijs en op vergade- ?n van land- en tuinbouwers, terwijl zeer binnenkort ook in de hoogere klassen de lagere scholen afbeeldingen en mo dellen van kevers en larven zullen worden geloond. Daar het waarschijnlijk vanuit België zal zijn, dat de kever ons land zal binnendrin gen, is deze voorlichting dit jaar beperkt tot de drie Zuidelijke provincies, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, hoewel, speciaal hij het land- en tuinbou won derwijs, ook in de andere provides de Coloradokever en de daaraan verbonden gevaren zijn be sproken. Maar ook in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland is de kans op 't optreden van den kever dit jaar vermoe delijk nog gering. I-Iet is zelfs mogelijk, dat er dezen zomer geen enkele kever zal wor den gevonden. Maar iedereen moet er op verdacht zijn. dat hij ergens kan o p- t reden en als dat werkelijk het geval is, moet de betreffende haard met man en macht worden uitgeroeid. Het bovenstaande is dc eerste waarschu wing, die vanwege den Plantenziektenkun. digen Dienst over den Coloradokever in het bijzonder in de provincies Limburg. Noord- Brabant en Zeeland wordt verspreid. Zij dient om alle menschen. in dit gebied, voor te bereiden op wat komen kan. In Vlugschrift 1? van den Plantenziekten kundigen Dienst is een gekleurde afbeel ding van den kever en de larve opgenomen. Aanschaffing van dit vlugschrift dooi- par- liculieren en verecnigingen (verkrijgbaar bij den Dienst te Wageningen a 4 ets per stuk), wordt ten zeerste aanbevolen. Ook op andere wijzen zullen afbeeldin gen van het insect door den Dienst ver spreid worden. Vóór Juni is een optreden van den kever in ons land vrij zeker niet te verwachten. Een tweede waarschuwing zal in Juni uit gezonden worden. Landbouwwerktu!g;n Meststrooier Bij mijn bezoek aan diverse boerderijen viel mij een bijzonder type meststrooier op, waarvan ik tèrwille van de practisalie bruik baarheid een beschrijving geef. De mestibak is zoodanig op een chassis van tn vrachtauto gemonteerd, dat deze er zon der do minste moeite afgenomen kan wor den. De inhoud van de bak is pl.m. 1 M3. of 1000 liter. Achter de bak is de eigenlijke strooimrichting geconstrueerd, welke vanaf de va6tc zitting in en uit zijn werk gezet kan worden. Ook de bakuitlaat is van hier uit te bedienen .Voor het sturen is gebruik gemaakt van een kromme wissel, waardoor de stuurwijze uiterst gemakkelijk is. Door de rollagers en de luchtbanden loo|>t. de wagen zeer licht. M.i. zal met. deze meststrooier in het voorjaar eerder (gereden kunnen worden dan met. die van andere constructies. Daar de balk er afgenomen kan worden, kan de wagon voor allerlei doeleinden worden gebruikt, b.v. voor melkwagen (stoot veel minder dan een gewone boerenwagen) en is voor hooiwagen uitstekend geschikt, omdat de wagen pl.m. 30 c.-m. lager is dan een gewone. Dit heeft bovendien het voor deel, clat de stalmest met de gier gemakke lijk in de bak kan worden geschept. Ook ruige mest kan door dit werktuig over de te bemesten perceelen gebracht. Evenzoo ge- De Coloradokever aan hel werlc Coöperatieve Tuinbouwveiling „De Zuid-Hollandsche Eilanden" G.A. Persoonsdam ROTTERDAM Telefoon 20534 (3 lijnen) Speciale aanvoer van BLOEMKOOL en TOMATEN VEILINGEN worden gehouden MAANDAG, DINSDAG, WOENSDAG en VRIJDAG, namiddags half twee. Inlichtingen bij den Directeur: A. HOGEWEG. MET WORMWIEL-' H. HARING IJZEREN HOOI. EN GRAANBERGEN 2 - 3 - 4 EN 6 ROEOEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK I) ZEER SOLIDE VEILIGHEIDSLIEREN schikt, voor kunstmeststrooier. De breedte werking is pl.m. 9 m. Door do fijne en regel matige verspreiding kan de mest niet beter over het gras of ander gewas gebracht worden. Men zal geen plekken aantreffen, waai' de mest te dik of te dun op de akker ligt, waardoor de gelijkmatige groei ten zeei-ste wordt bevorderd. Alles bijeengenomen vind ik het een bij zonder n-uttig en voordeelig landbouwwerk tuig, dat. voor ieder veehouder of landbouwer van belang is. Men beeft, daar de prijs uiterst billijk moet zijn, voor weinig geld een meststrooier voor natuurlijke mest. zoowel vaste als vloei bare. een kunstmeststrooier, en een prachtige transportwagen. JAC DE BRUIN, Landbouwonderwijzer te Meern. P. DE VOGEL Pzn TELEF. 53 BERKEL Z. H. Boterschaarschte in Duitschland Verhoogde invoer te wachten? In de laatste dagen is op de Berlijnsche botermarkt weer een sahaarsohte ingetre den. Volgens de Tel. rnoet dit een gevolg zijn van de eenigszins vermeerderde vraag en in de tweede plaats ontstaan door het feit, dat de bevoegde autoriteiten thans bezig zijn voorraden te vormen voor do wintermaanden en daartoe in verschillende streken van Duitschland de overtollige bo ter opvragen voor de koelhuizen. De engroshandel kan in Duitschland in vele gevallen de vraag der afnemers niet geheel dekken. Men hoopt evenwel, dat ïïet goede weer een gunstige invloed zal hebben op de boter productie. Deze week zal, naar men hoopt, de eerste grasboter op de markt aangeboden worden. Bovendien rekent men er mede, dat in de tweede helft van Mei de invoer van boter uit het. buitenland verhoogd zal worden. Onze tuinbouwexport Bloemkoolexport nam sterk toe Andere producten werden minder gevraagd Het opvallend verschijnsel heef? zich voor gedaan, dat de hoeveelheid tuinbouw-pro- ducten, die gedurende de maand April j.l. werd geëxporteerd, minder is geweest dan het vorig jaar. doch dat de waarde daarvan is gestegen. Dit is voor een groot deel ook veroorzaakt, doorda? de bloemkool belang rijk meer geëxporteerd kon worden dan het Catharijnesingel 75 U T R E C H(va TELEFOON 12138. Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaard» tegen lage onderlinge oi' vaste prenlr' RESERVE: 105.901.11. JJJ w Deskundige vertegenw. gevraag^" Jbf C; i'OQ'ig jaar April; toen werd 58.000 kilo Wjji sen waarde van f 17.000 naar het buiter land verzonden, doch in April j.l. niet mii der dan 323.000 kilo. met een opbrengst f 73.000. De gemiddelde opbrengst \va Arpil j.l. evenwel lager dan in het voi jaar. Vooral naai- Dui-tschland blijkt veel bloem kool te zijn geëxporteerd, n.l. 44.000 kilo to. gen slechts 9000 kilo in het vorig jaar. 'If Vam sla was de export iets meer clan hcjst vorig jaar, n.l. 10.749.000 kilo voor f 1.695.1" in het vorig j.aar tegen 11.766.000 kilo vi f 1.904.000 in April j.l. Naar Duitschland België en Engelai blijkt de geëxporteerde hoeveelheid di,t ja iets grooter te zijn geweest; naar Z\vits;ndt land liep de export echter terug, vvaarteg over staart dat de waarde steeg van f 192 tot f 196.000. De exportwaarde der sla iets hooger. n.L f 1.577 per 100 kilo tegdte f 1.618 in dit jaar. j,( De export van komkommers was dit jaahj, ook iets gunstiger; er werd 746.000 kilo veel f 166.000 verzonden, "tegen 638:000 kilo vooL, f 121.000 in April van heit vorig jaar. Hoezeer de opbrengst van dit product ij8 teruggeloopen blijkt wel uit he? feit, da'-n in. 1930 totaal 966.000 kilo werd geëxporteerd April mot een opbrengst van f 399.000. De uitvoer vaai sluitkool is sterk ïerud p geloop en, nl. van 27.320.000 kilo vool 1.269.000 in April 1935 ;'ot 9.896.000 kilj voor f 833.000 in dit jaar. De totale expoit; waarde beliep in April f 2.595.000 voor dl 18.138.000 k. tegen f 2.227.000 voor 19.336 W kilo in het vorig jaar. Neemt het zekem voor het onzekere en koopt BIJ ONI UW GLAS in de betere kwaliteit! per kti 54 ruiten 51.5XSS cm. A L9- 36 ruiten 595X48.5cm. k lik 47 ruiten 59.5X38 cm. «ft 94 ruiten 38 X295cm.è/ lij, 120 ruiten 32.5X27 cm.èf L5T 21 ruiten 141 X73 cm.è/13> Dubbeldik glaa Kisten gratis Niet franc»0 v. d. BURGH's Glashandels Tel. 15 Maasland L(Z.-H.JJ Bloembollenvelden. in Friesland, waar de natuur wat later Is 'dan in de eigenlijke lollenslreeli 327 Is er niets aan mij te zien? 'k Heb zoo'n gevoel alsof ik één groot cijfer 'geworden ben. Moet ge begrijpen, ik heb enkele uren in lange cijferrijen. zitten ploeteren, waar ik bijna in verdronk, 't Slot was, dat ik, zoo als ik reeds opmerkte, mij geheel als een cijfer gevoelde. 'k Vond nl. in de Staatscourant een statis tiek over de MET AKKERBOUWGEWASSEN BETEELDE OPPERVLAKTEN in het jaar 1935. Dat is op zich zelf nog geen belangwekkend nieuws. Doch als we deze cijfers nu eens gaan vergelijken met de ge middelde cijfers van de voorafgaande tien jaren, dan valt uit zulke oogenschijnlijk dorre cijferlijsten nog wel iets te leeren. Al thans kunnen er conslusies getrokken wor den. Wij'laten hier nu de lijst maar volgen, dan kan ieder zelf de conclusies trekken. Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis Wij geven achter ieder product twee cijfers. Het eerste geeft weer cle beteelde opper vlakte in 1936, het tweede cijfer is het ge middelde van de oppervlakte die in de jaren 1924 tot en met 1934 met het bedoelde-pro duct bebouwd waren. Wintertarwe 120.675 70.358 Zomertarwe 24.261 11.078 Rogge 210.088 187.955 Wintergerst 14.906 8.632 Zomergest 25.725 18.655 Haver 127.768 117.134 Boekweil 301 854 Veldboonen S.855 11.327 Erwten 42.140 39.573 Stamboonen S.266 Koolzaad 1.484 2.152 Bruin moterdzaad 342 314 Geeel mosterdzaad 992 2.172 Karwijzaad 5.769 G.123 Blauiwmaanzaad 404 2.976 Vlas 9.375 10.950 Suikerbietenzaad Knol- en Uienzaad Westerwoldsch raygraszaad 403 392 Ander graszaad 262 210 Spinaziezaad 951 1.770 Consuimptie-aaroappelen 111.358 135.41S Fabrieksaardappelen 27.747 31.926 Suikerbieten 41.081 54.268 Mangelwortels en voederb. 47.157 41.619 Koolraen en knollen 9.310 12.151 Gele wortelen of paardenp. 1.383 1.915 Cichorei 262 589 Uien 4.452 4.116 De verschillende regeeringsraaatregelen kun nen we tusschen deze regels door zien schemeren. Maar dat rnoet ieder van jullie er zelf maar in ontdekken. Een aardige puzzle. Maar nu ik toch met cijfers bezig was heb ik ook maar eens op andere cijfers gelet. Namelijk die over HET BOTER- EN MARGARINE- VERBRUIK IN DE LAATSTE VIER JAREN. Elke week wordt in de Staatscourant mede gedeeld hoeveel boter is geproduceerd, op geslagen, geëxporteerd en ook hoeveel er in de betrokken week is vrij gekomen voor gebruik, zooals dat officieel wordt uitge- Ter vergelijking worden dan de cijfers van dezelfde week in de vorige drie jaren ver meld, zoodat we daaruit de gang van het boter- en maflgarinegebruik in ons land kun nen nagaan. Ik .heb deze nu eens nagegaan en berekend gedurende de laatste tien weken, nl. van 1 Maart tot 9 Mei. Gedurende deze periode is in 1933 „voor ge- brink vrij gekomen" ruim 12.350.000 kg., in 1934 was het 10.000.000, in 1935 ruim 9.240.000 en In 1936 nog geen 8 millioen lig., doch slechts 7.918.000. Dat liep dus in 4 jaar tijd met bijna 4% millioen (4.432.000) kg. achter uit over een periode van 10 weken. Men zou kunnen vermoeden, dat het margarinever brui k in deze jaren met ongeveer een zelfde cijfer zou zijn toegenomen. Wat voor de volksvoeding goed zou wezen, al zou het voor de boterbereiding een minder prettig verschijnsel zijn. Maar zoo is het niet. Ook het MARGARINEVERBRUI K LIEP SNEL TERUG Nog wel met 2.300.000 kg. over 10 weken in deze vier jaren. We willen hier de cijfers, nu we toch aan het cijferen zijn, even weergeven. In 1933 was het verbruik van margarine, dat i, gewone, dus de werkloozen-margarino niet meegerekend 10.589.000 kg. In 1934 liep het terug tot 10.042.000 kg., in 1935 tot 9.470.000 kg. en nu in 1936 was het slechts 8.292.000 kg. Dat ziet er met de vetvoorziening van ons land niet al te best uit. We hebben daar reeds meermalen en al lang geleden op gewezen. Als een totaal gebruik van 22.940.000 kg. (boter en margarine) in 1933 daalde over dezelfde periode van 10 weken, tol 16.200.000 kg. in 1936, dus in drie jaren tijds, dan wordt de toestand zeer beden kelijk. Bijna 6% millioen kg. vet minder in 10 weken! Een teruggang van bijna 30 Nu moet men dit laatste jaar niet al te strikt nemen. Dank zij de adviezen van het eene departement heeft cle Nederlandsche huisvrouw uit vele kringen, zelf de smeer- vetberoiding ter hand genomen, al verbiedt een ander departement dat. Dat Is te merken aan de gegeven cijfers. De laatste teruggang, van 1935 op 1936, be droeg alleen bijna 2Y2 millioen kg. Daarvan is het zelf bereiden van margarine wel een voorname oorzaak. Een voorname oorzaak en hiermede stappen we nu maar van de vetvoorziening af van min derwaardig fruit is het niet voldoende zor gen na de bloei der boomen. Nu moet VOOR EERSTE KWALITEIT FRUIT GEZORGD worden. We zullen veronderstellen, dat aan snoei en bemesting alles is gedaan, wat gedaan kon worden. We veronderstellen, dat ook de winterbespuiting voldoende tot ?ijn recht gekomen is. We hopen dat ner gens de nachtvorsten hun vernietigende veldslagen zullen leveren of geleverd hebben. Maar nu is men er nog niét. Nu dreigen nog schurft, meeldauw en monilia. Deze zijn ook nog te bestrijden. Daax-toe moet men, als het kan dadelijk na het afvallen der bloem blaadjes, de boomen bespuiten met een 1 oplossing van Californische pap. Kan men het niet dadelijk bij het vallen der bloem blaadjes doen. daix in elk geval zoo spoedig mogeleijk. Dit is een best middel om gaat, gezond, dus goed verkoopbaar fruit te krij gen. 't Kost wat tijd en wat geld, doch dat komt, als de pluktijd daar is, altijd dubbel en dwars terug. Want rnooi fruit'verkoopt zichzelf. Er wordt al heel veel eerste klas fruit door onze Hollandsche fruittelers ge leverd, doch liet kan nog wel iets beter worden. Wat fruitteelt aangaat hebben we nog niet zoo'n naam als met de bloembollen. In alle landen benijden ze. ons de bloem bollencultuur en probeeren ze ons na te doen. Zoo zijn ze ook IN DENEMARKEN MET BLOEM BOLLENCULTUUR BEGONNEN Op het eiland Amagcr, vlak tegen Kopei hagen gelegen, waar heel wat Hollandsch! herinneringen liggen in namen en gehruij ken, heeft men ook de cultuur van tulpei en hyacinten ter hand genomen. Voor eei paar jaar op een bescheiden hoekje. In 1931 begon een Hollandsche bollenfirma het w grooter aan te pakken en beplantte ongf veer 10 H.A. Dat ging goed. Nu zijn al 3. H.A. met Hollandsche bollen bezet. In de vorige herfst heeft deze firma reeds vijftig ton bollen kunnen verkoopen. Men rekent de volgende herfst nog wel meer te kunnen afleveren. Alweer een concuiTent op de markt. Zoo- als het ia 't klein gaat, gaat het in het groot. En toch trekt ons Hollandsch tuingoed nog wel in het buitenland. Boskoop verzond in liet verzendseizoen dit voorjaar nog 467 wagons tegen 361 in het; vorig jaar. Dat is 106 wagons, ruim hei vierde deel meer. Daarvan kreeg Duitsch] land er 190 tegen het vorig jaar 105. Dus! dat land heeft het leeuwendeel in de© vergrootte afname. Van vengrootte afname gesproken, denk ik dadelijk aan de verzending van zuivel- condensproducten naar België en de ven hooging der invoerrechten, waarmede Bel gië dezer dagen kwam. Maar laat ik daar nu niet over beginnen, want ik kreeg al een niesbui toen ik het op ïxiijn aanteekeïiblaadje noteerde. Wat zal hel dan worden, als ik er over begin te praten, t Is veel te mooi weer om influenza aan vallen te verdux-en. Daarom.... ik steek een ,er 011 en dan praat ik niet meer. Afgesproken! Tot de volgende week

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8