STADSNIEUWS Gemeenteraad van Leiden dinsdag 19 mei 1936 tweede blad pag. 6 Een middag van kleingoed Tien op.noare con certen De reductie op ziekenfondspremiën weer in het debat Uitstel op voorstel van den heer Goslinga De zaak van de nieuwe Rijnbrug heeft nu voortgang Het nieuwe gastarief zonder veel op positie aanvaard Gistermiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemees ter, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig zijn met kennisgeving de heeren Wilbrink en Vos. Onder de ingekomen stukken is een mededeeling van Ged. Staten dat de ge meentebegrooting 1936 is goedgekeurd. De heer Van Eek vraagt of hieronder ook de nieuwe loonregeling is begrepen. De Voor z i 11 e r antwoordt ontkennend. Ingekomen is een adres van den iheer C. P. de Vriei waarin hij bedankt als raadslid. Als reden geeft de heer De Vries op dat hij getreden is uit de groep die hem heeft afgevaardigd Het adres wordt voor kennisgeving aange- nomen. De Voorzitter doet mededeeliu- gen over een uitbreidingsplan van de ge meente Oegstgeest, dat niet aansluit bij dat der gemeente Leiden. B. en W. stellen tegen dit plan bij het gemeentebestuur van Oegstgeest bezwaren in te brengen. Aldus besloten. In behandeling komt daarna de agenda le. Praeadvies op het verzoek van J. van der Walle om ontslag als hoofd van de o.l. school aan het Schuttersveld. Conform besloten. 2e. Voorstel om den onderwijzer aan de opleidingsschool voor Gymnasium en H. S. aan de Aalmarkt, L. Westerman, over te plaatsen naar de Jongensschool voor U.L.O. Conform besloten. Benoemingen v, 3e. Benoeming van een hoofd der School aan het Schuttersveld. Benoemd wordt de heer J. Ringeling te Gouda. 4e Benoeming van een onderwijzeres aan de opleidingsschool voor Gymnasium en II. B. S. aan de Aalmarkt. Benoemd wordt mej. M. H. Saraber. 5e Benoeming van een lid van het Bestuur van de Vereeniging „de Ambachtsschool", te Leiden. Benoemd wordt de heer J. Heringa. 6e. Benoeming van een regent van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder- Benoemd wordt de heer J. J. Groen. Elf stemmen waren in blanco uitgebracht. 7e. Benoeming van een lid van het Be stuur van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen to Leiden. Benoemd wordt Ir. J. J. G. van Hoek. 8e. Benoeming van een lid van de Com missie van Schatting voor het Grond bedrijf. Op den heer B. Buurman worden 14 stem men uitgebracht, op den heer J. A. Heyden eveneens 14 stemmen. De Voor- zit ter zegt dat het het College onaange naam getroffen heeft, dat hier een candi- daat naar voren wordt gebracht die B. en W. in 't geheel niet kennen en die meer dere raadsleden niet zullen kennen Laat men er aan denken, dat het hier gaat om een belangrijke benoeming. B. en W. zijn niet in staat te beoordeelen, of de naar voren gebrachte persoon over voldoende capaciteiten beschikt, daar zij van te voren over deze zaak niet ingelicht zijn. Den heer Sch filler (s.d.) treft het onaangenaam dat de Voozitter blijkbaar herstemming wil beïnvloeden. Overigens kan de heer v. d. Heyden voor deze functie zeer geschikt worden geacht De heer Schoneveld (a.r.) sluit zich hierbij aan. Bij de herstemming worden 31 stemmen uitgebracht, waarvan 16 op den heer Buur man en 15 op den heer v. d. Heyden, zoo dat de heer Buurman is Ifmoemd. Hamerpunten i'.lffclf- De volgende punten gaan zonder meer onder den hamer door: 9e. Praeadvies op het verzoek van Mr. J Bool, om ontslag als Secretaris van het College van Curatoren van het Gymnasium. 10e. Praeadvies op het verzoek van Mej. A. Wartena, om ontslag als hoofd van bewaarschool aan de Cortestraat 11e Voorstel inzake wijziging van het raadsbesluit van 21 Juni 1920, betreffende de verhuring van het open erf, gelegen aan de Kaarsenmakerstraat achter het perceel Waardgracht no. 27, aan J. van Rossen, te J.eiden. 12e. Voorstel tot verhuring van het voor malige politieposthuis c.a, aan den Hoogen Rijndijk, aan H. Gaasbeek, te Leiden. 13e. Voorstel tot aanvaarding van een Öoor wijien Mr. R. Siegenbeek van Heuke- lom aan het Stedelijk Museum „de Laken hal" gelegateerde groote notenhouten toon- 14e. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting dienst 1935, waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. 15e. Voorstel tot aankoop van een strookje grond gelegen vóór en ter zijde van het per ceel Plantage no. 2, hoek Utrechtsche Veer. 16e. Voorstel tot aankoop van de perece len Langegracht No. 68 en Koninginnehof no. 17, ten behoeve van de Stedelijke Fa brieken van Gas en ElecticiteiL 18e. Voorstel tot wijziging van de veror dening op het Verkeer te land 25e Voorstel a: tot het aangaan van een nieuwe overeenkomst met de gemeente Oegstgeest, betreffende de levering van gas in die gemeente door de Stedelijke Gasfa briek te Leiden; b. tot het aangaan van een nieuwe over- feenkomst met de gemeente Oegstgeest, be treffende de levering van eleetriciteit in die gemeente door de Stedelijke FJectriciteits- fabriek to Leiden. Wie zal dat betalen? 17e. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen de N.V. Gebrs. van Hoeken's Houthandel, te Leiden, en tegen W. van den Wijngaard, te Leiden, strek kende tot vergoeding aan de gemeente van de schade, haar door aanrijding toegebracht aan de brugleuning van de Gepekte brug en aan den walmuur van den Ouden Rijn., De heer Snel (s.d.) vindt het onjuist om de vordering in te stellen tegen den chauffeur en wil dit uitsluitend doen tegen 'de werkgeefster. De Voorzitter wijst er op, dat dit Voorstel de gewone juridische gang van eaken is. i Het voorstel wordt aangenomen. 19c. Voorstel tot wijziging van de veror- ping op de S' *-1politi»-. In verband t een adres van de Leid- sche Yerhuurdërsbond wordt het voorstel opnieuw gesteld in handen \an de Commis sie voor Strafverordening ter fine van advies. Openbare concerten 21e. Praeadvies op het voorstel van den heer Groeneveld, inzake beschikbaarstel ling van een bedrag voor het doen geven van een aantal openbare concerten. De heer Groeneveld (s.d.) meent dat B. en W. in deze zaak eigenmachtig zijn opgetreden. In 1933 is besloten 20 concerten te geven a f 40 per concert. In 1934 eerden het er 15, in 1985 10, zonder dat de raad ge légenheid gegeven werd zich er over uit te spreken. Voor 1936 stellen B. en W. weer subsidie voor 10 concerten voor. Spr. vindt dat te weinig. Hij zal accoord gaan met 15 gesubsidieerde concerten en dient daartoe een voorstel in. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. bet niet raadzaam achten met 'het oog op de financiën van de gemeente verder te gaan dan zij voorstellen. De heer Goslinga steunt het voorstel van B. en W. Het college zal geen tegen stand bij hem ontmoeten als het voorstelt de geheele subsidie af te schaffen. Wethouder Verwey (s.d.) steunt het denkbeeld van den heer Groeneveld om dit jaar weer 15 concerten te geven. De ver schillende plaatselijke muziekvereenigingen kunnen dan elk twee concerten voor hun rekening nemen. De beer De R e e d e (c.h.) vindt het onverantwoordelijk om nu weer iets verder te willen gaan dan B. en W. voorstellen. Als we zoo doorgaan hollen we de verkeer de kant op. Waarom beeft het zoo lang ge duurd voor de gemeentebegrooting werd goedgekeurd? De heer v. Weizen (comm.) verdedigt de subsidie. heer Goslinga (a.r.) is stom wonderd over het standpunt van den heer Verwey. Hij gaat hier zelf een voorstel van het college van B. en W. ondermijnen. Dat 's hier nog niet vertoond. De heer Groene eld wordt op zijn wenken bediend. De argumenten van den heer Groeneveld noemt spr. belachelijk. De Voorzitter wijst er op dat de heer Verwey in het college van B. en W. zijn standpunt voorbehouden heeft. Het voorstel-Groeneveld wordt met 16 tegen 15 stemmen verworpen. Voor: de d.a.p. en de heer Van Weizen. Het voor stel van B. en W. wordt aangenomen. Reductie op ziekenfondspremiën Voorstel inzake voortzetting van de met de te Leiden werkende ziekenfondsen aangegane regeling betreffende het verlee- nen van een reductie op de ziekenfonds premie aan ondersteunden. De heer Goslinga (a.r.) vraagt of 'het el wenschelijk is een verleden jaar ge- maakte regeling achteraf nog te wijzigen voor de gemeente zeer ongunstigen zin. Want niet alleen is de nieuwe regeling voor gemeente veel ongunstiger, maar boven dien willen B. en W. haar toepassen met terugwerkende kracht. Spr. vraagt verschil lende inlichtingen. Is het wel verstandig op dezen weg voort te gaan? Kan men niet beter het voorbeeld van gemeenten als Rot terdam e.a. volgen en het zoeken in een uitbreiding van den Gem. Geneeskundigen dienst? Het voorstel is blijkbaar ook niet i de commissie behandeld. Is er geen reden voor om dat alsnog te doen? De 'heer v. d. Kwaak (c.h.) heeft ook ■erschillende bezwaren die hoofdzakelijk met die van den heer Goslinga samenvallen Wethouder Van Stralen (s.d.) ver klaart waarom de regeling met terugwerken de kracht is gemaakt. De doktoren wcnsch ten niet hooger te gaan dan een bijdrage 5 pet van hun bruto salaris. Van meet af hebben zij zich op dit standpunt gesteld. Door een misverstand is dit niet goed be grepen. Vandaar de terugwerkende kracht. In de nieuwe regeling betaalt de gemeente f 20.000; de dokters f 7300; de apothekers f 4300; de fondsen f 9000. Deze cijfers wa ren in de oude regeling f 18.200, dokters en apothekers f 13.600, de fondsen f 9000. Spr. 3 van meening, dat deze sociale maatregel an groot belang is en dat er alles voor te zeggen valt haar te handhaven. Spr. ge looft niet, dat er voldoende aanleiding is om deze zaak op te houden ten einde de commissie nog te liooren. De heer Goslinga (a.r.) acht het een punt van groot belang dat eens onder oogen wordt gezien hoe de geneeskundige armver zorging het best en voordeeligst kan plaats vinden. De heer Wilmer (r.k.) acht het ook ge wenscht dat de kwestie eerst in de commis behandeld wordt. De mogelijkheid is dan groot dat gezichtspunten worden ge opend, die de Raad nu moet missen. Spr. sluit zich aan bij de suggestie van den heer Goslinga om de eaalc alsnog commis soriaal te maken. De heer R o m ij n gelooft eveneens dat dit zeer ge wenscht is. Wethouder Van Stralen verklaart er geen bezwaar tegen te hebben dat het voor stel aangehouden wordt om alsnog de com missie te hooren. Aldus wordt besloten. Gen formeele zaak 23e. Praeadvies op het voorstel van den heer Schoneveld om het verstrekken van aanvullenden steun aan ondersteunde werk- loozen op te dragen aan den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. De heer Schoneveld (a.r.) bestrijdt dit prae-advies. De bezware)n ten opzichte van het vrijwillig onderzoek zijn overdreven. Daaraan is heel wel een mouw te passen. het ook met de kwestie van de be roepsinstantie. Het gaat hier zuiver over een formeele zaak. Naar spr. meent is er alles voor dat alles in één hand komt fe berusten. Spr. vraagt nog op welke wijze de commissie aangevuld zal worden als dit noodig is. Wethouder Van Stralen verdedigt nog eens het prae-advies van B. en W. dat ook in den geest is van den Minister. De benoe ming van de leden van de commissie blijft in handen van B. en W. Het voorstel van den heer Schoneveld wordt verworpen met 21 tegen 10 stemmen. De nieuwe Rijnbrug I Sie. .Voorstel om het maken, leveren en bedrijfsvnardig stellen van den ijzeren bo venbouw van de Rijnbrug, met bewegings- inricliting ca., onderhands op te dragen aan de N. V Hollandsche Constructiewerk plaatsen, alhier, in samenwerking met de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij N.V., alhier. De heer Goslinga (a.r.) vraagt wanneer nu de onderbouw wordt aanbesteed. De heer Rimijn (lib.) werkt met aarze ling mee aan deze onclerhandsche opdracht. Wethouder Splinter zegt dat bij B. cn W. dezelfde aarzeling is. Ht bestek van de onderbouw is groot endeels gereed. Er moet nog over eenige technische onderdeelen wor den onderhandeld. De aanbesteding kan daarna in de tweede 'helft van de maand Juni plaats vinden. Het nieuwe gastarief 26e. Voorstel tot wijziging vun de verorde ning betreffende de levering van gas door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleetri citeit en tot wijziging, in verband daar mede, van de begrooting der Gasfabiiek, dienst 1936 De heer Tobé (r.k.) heeft er bezwaar te- pen dat B. en W. in tarief B toch nog hebben vastgehouden aan het vastreclitarief. Daar om heeft spr. een amendement ingediend waardoor het vastrecht geheel uit liet voor stel van B. en W. verdwijnt. De heer De R e e d e (c.h.) wijst er op dat het gas voor verwarmingsdoeleinden zich tot op zekere hoogte behoorlijk handhaaft. Het is wel de moeite waard om eens wat te doen voor de positie van het gas. Er is een tijd ge weest dat de fabrieken zich tegenover de verbruikers minder vriendelijk gedroegen, zoozeer waren zij zich haar monopolie be wust. De omstandigheden zijn echter veran derd en 'het is noodig dat de fabrieken een goede service gaat toepassen. Welke betee- kenis heeft dit voorstel eigenlijk? Is het alleen een terugkomen op het dwaze in Januari aanvaarde voorstel? Spr. begrijpt er de portée niet van en dient een voorstel in, waarin B. en W. uitgenoodigd worden te rapporteeren omtrent een in te stellen on derzoek naar de mogelijkheid van een con- curreerend gastarief. Zulk een concurree- rend gastarief zal misschien de winsten doen verminderen, maar kan voorkomen dat er binnenkort verliezen moeten worden opge- De heer H e s s i n g (s.d.) gelooft niet. dat het vast recht bet grootste bezwaar is. Wei •ordt als groot bezwaar gevoeld het heffen an metenhuur. Het weer invoeren van deze meterhuur, zooals de heer Tobé wenscht, achtte spr. absoluut ongewenscht Mot het tarief dat de heer Tobé wenscht komt men ook niet goedkooper uit. De heer Van Eek (s.d.) vindt het een zeer teleurstellende mededeeling in de stuk ken, dat de voorgestelde tariefswijziging geen garantie is dat de teruggang van het gasverbruik zal worden gestuit. De directie kan echter ook niet zooals ze wil, omdat de gasfabriek veel te nauw is verbonden met de financieele postie der gemeente. Spr. kan zich niet vereenigen met de uitdrukking in de stukken, dat de bezwaren tegen het vo rige tarief grootendeels ongegrond waren. Naar spr. meent heeft het publiek 't meeste recht gehad deze bezwaren te opperen. Het is jammer dat de fabriek zoo weinig tact heeft met de verbruikers. De heer Romijn acht er in 't geheel geen bezwaar tegen dat het publiek gezegd wordt dat in de gastarieven een zekere directe belasting verdisconteerd is. Spr. had in 'het voorstel van B. en W. meer finan cieele uiteenzettingen verwacht. De f 10.000 winstderving moeten op de een of andere manier opgevangen worden. Hoe wenscht men dit te doen? De heer M anders had gaarne uit. het nieuwe tarief het speculatieve element weerd gezien. De beer Eikerbout (a.r.) zegt dat ln het voorstel eenige verbetering is waa nemen, maar het is niet veel. Spr. zal zich echter niet tegen het voorstel verzetten, hoewel bij een voorstander is van het sy steem-Tobé Het voorstel-Tobé brengt ons ech ter van de regen in de drup. Spr. voelt veel meer voor het voorstel-De Reede om de zaak nog eens ernstig te onderzoeken. De heer Van Weizen (comm.) steunt het voorstel van B. en W. De heer H e s s i n g heeft bezwaar dat de heer Romijn 'hem stiekum heeft genoemd. De Voorzitter legt utt, dat de heer Hessing den heer Romijn verkeerd begrepen heeft. De Voorzitter erkent dat het vorige tarief niet goed gezien is geweest. In ver band met het voorstel-De Reede merkt spr. op, dat de winst van de gasfabriek voor het sluitend maken van de begrooting niet mist kan worden. Er is heel gemakkelijk aan bet verlangon van den heer De Reede te voldoen, maar het heeft niet veel zin. Deze zaak kan dan beter nog eens bij de begrooting ln oogen schouw worden genomen. De f 50.000, die hot voorstel kost. kunnen natuurlijk moei lijk gemist worden, maar er is geen andere weg. Het voorstel-Tobé ziet er eenvoudig uit, maar er kleven verschillende bezwaren aan. Het vast recht kan geen groot bezwaar zijn voor de verbruikers. Het is bovendien slechts 25 pet. van de consumenten, dat met dit vast recht te maken heeft. De heer Tobé trekt zijn voorstel in. Eren zoo wordt bet voorstel-De Reede ingetrok- ken. De verordening wordt aangenomen. De drie ingediende interpellaties, nl. van de heeren Goslinga, Snel en v. d. Voort, worden aangehouden. Bij de rondvraag vestigt de heer Coster de aandacht op de wenschelijkheid om bij de stadhuisbouw rekening te houden met de aanleg van bom- en gasvrije kelders. Deze heeft de aandacht van weth. Splinter. Daarna sluiting. Het secretariaat der 3 October-vereeniging Zooals wij reeds eerder mededeelden heeft de heer N. G. Spaargaren zijn functie vph le secretaris in het bestuur der 3 October- «vereeniging neergelegd. To? zijn opvolger is aangewezen de heer Wichers Rol landet, kan toor bank-associatie, Bre<esf raat 63, aan wien thans alle correspondentie gericht dient te worden. Zilveren jubileum Gisteren herdaohit mej. S. Kalkhovon haar zilveren jubileum in dienst van de firma Tieleman en Dros, waar zij als fabrieks meisje kwam en later in de huishouding werk naam werd. Zij werd gistermorgen in een der lokalen allereerst toegesproken door den heer J. Selier, chef der afdeeling, 'die haar namens allen een mooie stoel en een plant aanbood. Vervolgens werd mej. Kalk- hoven in het privé-kantoor der directie onï- •angen en toegesproken door den heer H. H. Tie leman. die haar een geschenk onder couvert aanbood. Men bleef daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen. Jaarvergadering der Nederl. Organistenvereeniging Hier ter stede zal op Dinsdag 2 Juni de jaarvergadering plaats vinden van de Ned. Organistenvereeniging. Het programma ver meldt o.a. bezoeken aan de Leidsehe Acade mie en aan de Pieterskerk, waar door den organist den heer Leo Mens een kort orgel- programma wordt uitgevoerd, gewijd aan den overleden voorzitter der vereeniging den lieer Willem de Vries uit Nijmegen en Ds. E. W. Schallenberg, privaat docent in de muziekgeschiedenis aan de Leidsehe Uni versiteit, alsmede Dr. J. Riamens, Ned. llerv. predikant alhier, de leden zullen toespreken. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan de Lu'i-hersche Kerk, waar de organist de heer Hennie Schouten eenige orgelnum mers zal voordragen. Tot besluit maken de deelnemers een boottocht over de Kager- plassen De commissie voor voorbereiding bestaa; uit de organisten mej. C. de Haas, Hennie Schouten en Leo Mens (voorzit)ter der rege- lmgscommissie). KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. IS Mei. Firma G. W. Zandvoort, Leiden, Hoopl. Kerkgracht 9, rund- kalfs- cn /arkensslagerijhandel in fijne vleeschwa- •en; en grossierderij. Volmacht verleend aan G. W. Zandvoort, Leiden (B.P.). C. Cramer, Leiden, Oude Rijn 71, handel in brandstoffen. Uittr. E.: C. Cramer, dd. 1 Jan. 1936. Wijz. handelsn. in: Firma C. Cra mer. N. E.: J. Cramer, Leiden. N.V. Broodfabriek „Do Zeeuw", Leidein, Korte Mare 22. N. Dir.: D. G. de Rooy, Lei den. N. Comm.: J. de Rooy, Leiden. OM DEN TRIANON-BEKER Gister speelde L.OV. tegen het Leidsehe Bankelftal. LOV. won deze wedstrijd met 2—0. De stand is nu; N. R. M. C. G. W. l.o.v. l. Studenteii l: d. R.K.W. l. p. S. v. l. Bank gesp. gew. verl. gel. pnt. „Reclasseering" Lezing van den heer S. L. Veenstra Als veertiende en laatste van de serie Jezingen over Maatschappelijk Zorg en Voor zorg uitgaande van de ambtenaren van den Gem. Dienst v. Soc. Zaken hield de heer S. L. Veenstra, administrateur aan het De partement van Justitie en inspecteur der Re classeering een lezing over „Reclasseering". In zijn openingswoord heette de voorzitter de aanwezigen welkom en in het bijzonder den spreker van dezen avond en de afge vaardigden van de verschillende Reclassee- ringsvereenigingen te dezer stede, en gaf hierna het woord aan den heer Veenstra. Spr., zijn lezing aanvangende, wees er op dat het hem onmogelijk was het onderwerp in één cursusavond in zijn geheele omgang te behandelen .hiervoor zou hij 6 of 7 avon den noodig hebben, hij zou zich dan ook niet bezighouden met wetten, maatregelen van bestuur e.d. welke in den loop der jaren in het leven zijn geroepen. Hierna behandelde spr. de vraag, „wat is reclasseering?". Reclasseering is, aldus spr., de bemoeiing met menschen die met de ju stitie in aanraking zijn of geweest zijn en dit dan weer beperkt tot de groep menschen die strafrechtelijk meerderjarig zijn, de groep menschen waar de justitie zich mede be- Reclasseering kan zich nog niet inlaten met de gevallen wanneer het nog politiebe- moeiing is, en begint eerst wanneer het proces-verbaal het begin is van een straf rechtelijke vervolging. Van de indiening van het proces-verbaal af tot definitief ontslag strekt de reclasseeringsbemoeiing zich uit. Spr. behandelt daarna de vervolgingsbe voegdheid van den Off. v. Justitie en komt dan aan het voorlichtingsrapport waarbij hij dan bespreekt de voorwaardelijke niet ver volging, waar niet uit het oog mag worden verloren dat bij latere vervolging het leveren van bewijs door verschillende omstandighe den wordt bemoeilijkt en niet mag worden vergeten het criterium te doen te hebben met geval werkelijk voor voorwaardelijke ■niet-vervolging in aanmerking komende. Na de strafmaat te hebben besproken, behandelt spr. onderwerpen waarmee rekening moet worden gehouden bij de opstelling van het hierbij bedoelde rapport. Na de gedeeltelijke voorwaardelijke en ge deeltelijke onvoorwaardelijke veroordeeling en de resultaten te hebben behandeld, komt spr. aan het toezicht op de voorwaardelijk veroordeelden, waarbij hij besprak de drie maandelijksche rapporten, de vraag hoe wordt het toezicht uitgeoefend, de regeling van het nagaan der binnengekomen rappor ten bij het Dept. van Justitie, hoe tot ten uit voerlegging bij niet nakoming wordt overge gaan en de niet onmiddellijke inhechtenis neming in tegenstelling met dit bij voorwaar delijke invrijheidstelling. Bij de nadere uiteenzetting van het inlich tingenrapport door welke instantie dit ge vraagd kan worden het zich buiten de vraag schuld of onschuld houden, gaat spr. dieper in op het als het ware inhaerent worden met de rechtspraak van het reclas- seeringswerk. De voorwaardelijke invrijheidstelling be handelende wijst spr. op het aansluitend ka rakter hiervan op de voorwaardelijke ver oordeeling, de uitbreiding der te stellen voor waarden en het wel direct in hechtenis kun nen nemen en den duur van het hierbij onder toezicht staan. Na met overtuiging het gevangenisbezoek te hebben besproken, behandelt spr. de re classeering van psychopathen, hierbij uitvoe rig ingaande op de gezinsverpleging, waarbij hij de gedachte naar voren brengt ook om gewonen reclassenten gezinsverpleging mogelijk te mr.ken, wat echter ook zijn bij zondere moeilijkheden met zich brengt. Tot slot memoreerde spr. een bijzonder geval met zeer gunstig resultaat. In het slotwoord dankte de voorzitter den heer Veenstra voor zijn voordracht waaruit zoo sterk tot uiting kwam de liefde waar- Leidsche zwemclub Algemeene ledenvergadering Gisteravond hield de Leidsehe Zwemclub in café restaurant „In den Vergulden Turk" haar jaarlijksche algem. ledenvergadering De voorz., mr. Goudsmit, sprak een wel komstwoord, in het bijzonder tot den heer W. v. Deventer, oud-penningm. der vereen. Het jaarverslag, uitgebracht door den heer H v. d. Reyden, memoreert in de eer- rte plaats, cat dit jaar liet eerste was, dat de vereenigjng het zonder eigen zwemin richting moest stellen. Een hartelijk dank woord brach" de secr. aan de zwemvureeni- gi.ig „Poelmeer", welke de L. Z C- op zoo coulant mogelijke wijze te gemo- t kwam. urer hei meeleven der leden kon de r. '.cv. niet zoo enthousiast zijn. Het ledental daal- .ie van 143 tot 113. In hot afgeloopen jaar overleed het eere lid E. Th Witte en liet lid S Ouwerkt rk. Vervolgens deelt de secr. mede, dat do plannen voor een overdekte zweminrichting elk oogenblik in den gemeenteraad ver wacht kunnen worden. Tenslotte werden de resultaten van het afgeloopen wedstrijdseizoen gememoreerd. Na enkele bemerkingen werd het jaar verslag onder dank goedgekeurd. Aan het finantieel verslag, uitgebracht door den penningmeester, den heer P. Hil- gersom, gaf aan inkomsten; batig saldo 1934 f 46.65, contributie lden en donateurs 319, bijdrage N. O. C. 11.80, zwemwed strijd in Poelmeer 13.80, diversen 1.50, totaal 392.75* De uitgaven bedroegen: afdracht N. Z. B. 111.55, wedstrijden 152.52, afdraoht Poel meer 23.15. secretariaat ƒ31.18, diversen 62.40, totaal 400.80, alzoo een nadeelig saldo 8.05. (Twee aandeelen werden vorig jaar uitgeloot). Voor het Jubileumfonds werd 42ontvangen. Het rapport der kascommissie luidde gunstig. Naar aanleiding van de uitgaven merkte de kascommissie op, dat zij de subsidies voor de medische Sportkeuring en voor de Volks- en Schoolbaden met het oog op d< toestand der financiën der kas minder gc- wenschte achtte, weshalve schrapping de zer subsidie werd voorgesteld. Dit tweele dige voorstel werd na eenige bespreking door de vergadering aangenomen. Na nog enkele discussies over andere punten werd den penningmeester décharge verleend voor het gehouden beheer. De bestuursverkiezing had tot resultoc dat de aftredende leden, de heeren J. J. de la Court en P. HiLgersom, werden herkozen. Tot leden der kascommissie werden ge kozen de heeren J. Elsinga en F. Tegelaar. Hierna werden vijf obligaties van de geld- leening uitgeloot. Bij het volgende agendapunt bracht de voorz. het gouden feest der vereeniging ter sprake. De voorzitter zeide, dat het be stuur eenige vergaderingen aan dit jubileum gewijd had, doch daarbij was het tot de conclusie gekomen, dat het beste was een feestelijke herdenking niet te doen plaats hebben. In de eerste plaats omdat de vereeniging niet tfver een eigen zweminrichting beschikt, ten tweede .omdat allen in aanmerking ko mende zwemmers of zwemsters een startver bod is opgelegd in verband met de Olympi sche Spelen in Berlijn. Bovendien is er voor het jubileumfonds dit jaar slechts 42 ingekomen, terwijl dit fonds in totaal 242 bedraagt. De eenige mogelijkheid bestond nog op 5 Juli nationale kampioensschappen en den polowedstrijd NederlandBelgië te krijgen, doch daarvoor moest 400 tevoren gestort worden. Dit risico durfde het L. Z. G-be- stuur niet te dragen. In Poelmeer kunnen onmogelijk zooveel menschen geborgen wor den. dat dit bedrag eruit zou komen. Boven dien komt de herdenking van het gouden feest de vereeniging ook op veel kosten te staan. Over de al- of niet-herdenking ontspinnen zich hierna uitvoerige discussies. Over het algemeene betreurden de aanwezigen het, dat een herdenking in welken vorm dan ook niet zou kunnen plaats hebben. De voorz. stelde ten slotte namens het be stuur voor op een Zaterdagmiddag receptie te houden, waarna een diner voor de leden geheel of gedeeltelijk voor hun rekening. De vergadering kon zich met dit voorstel in groo e lijnen vereenigen en droeg het bestuur op dit plan nader ui? te wei ken. De voorz. voegde hieraan den wensch toe, dat nu meerdere leden ook een bijdrage voor het Jubileumfonds zullen storten. Het giro-nummer van den penningmeester, den heer P. Hilgersom, is 170820. De heer S'allinga bracht bij de rondvraag nog de contributie ter sprake, waaromtrent hij vroeg of verlaging niet gewenscht zou De voorz. zegt, dat het lidmaatschap van andere vereenigingen niet zooveel goedkoo per is. Bovondiein kan de begrooting een ver laging niet lijden. De heer Elzinga wees op de noodzakelijk heid van goede training voor jongere zwem mers, want als de L. Z. C. zoo doorgaa?, zul len er ook in de toekomst in Leiden geen goede zwemmers komen. De voorz. zeide dit voorstel gaarne in hét bestuur te zullen brengen, alwaar het de noodige aandacht zal hebben. Hierna volgde sluiting der vergadering ORGELAVONDEN FEIKE ASMA De volgorde van het 2e programma der wekelijksche orgelavonden in de Hoogland- sche Kerk door den heer Feike Asma uit te voeren, is voor morgen, Woensdagavond (8.159.15) als volgt; Toccata over Psalm 146 (zwart); Trio (Bach); A moll Concerto (Vivaldi); Koekoek en Nachtegaal Allegro en Larghetto (Handel); Praeludium en fuga over den naam B.A.GH. (Liszt); Andante- Allegro Andante (Franck); Finale (Asma) Toegang vrij. EXCURSIE ORANJE-GARDE. Daartoe in stast gesteld door bijdragen van belangstellenden, w.o. een gift van f100, zal aan de leden van vorengenoemde Ver eeniging op den 2en Pinksterdag een cursie naar Nijmegen en omgeving worden aangeboden. Men gaat per trein naar Nijmegen, om daar de mooie omgeving te bewonderen; daarna per boot van Nijmegen naar Rotter dam, om tenslotte per trein weer huis waarts te keeren. AANGEHOUDEN Door de politie is gisteravond aangehou den de arbeider W. J. v. S., die uit een cano, liggende in de Van de Brandelerkade. een stel peddels had ontvreemd. RADIO DISTRIBUTIE DINSDAG 19 MEI Programma 3: 8 Keulen: 8.<5 R. NormaniiS; 10,05 Keulen; 10.50 Deutschl.s; 11.20 PurUs Rj 12.20 Brussel VI; 15.05 Keulen: 15.20 R. Dan- mark of dlv; 16.05 Keulen; 17-35 Brussel VI; 18.50 Keulen: 20.20 Brussel Pr; 21.20 Leipzig; pl.m 22.15 Brussel VI; 22.30 Brussel Pr; pl.m 23 Berlitn Programma 4: 8 Brussel VI; 10.35 Londen R;|' 11.20 Droltwlch; 14.20 Londen 1!; 17.35 Droitw;I, 18.05 Diversen; 18.30 Pariis U; 10.50 Droltwichl. of dlv: 20.20 Droitwicli; 21.50 Londen R; 22.40 H Droltwlch WOENSDAG 29 MEI Programma 3: 8 Keulen; 8.45 R. Norman ?ië;|i 10.20 Keulen; 11.20 Parüs 'R: 12.20 Keulen;! pl.m 13.15 Brussel VI; 13.35 Keulen: 14.50 Pa-I I rüs R: 17.20 Keulen: 20.20 Purlfs R; 21.05 Ber-|' lUn; pl.m 22 15'Brussel VI; 22.30 Brussel Fr; pl.m 22.50 Keulen Programma 4 8 Brussel VI: 9.30 Gra.n.-muz, GRD; 10.35 Londen K; 12.05 Droltwlch; 14.20 Londen R; pl.m 1.5.10 proltwlch; IS.20 Diver sen; 18 50 Londen Reg; 21.50 Weenen of div; 22.50 Droltwlch Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en E. B. do Metz, Knmerlingh Onneslaaan 28, telef. 3553. Van Vrijdag 22 tot en met Zondag 24 Mei a.s. neemt waar apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 4. telef. 552. Deze beide diensten worden voor Oegstgeest waargenomen door ajwtheek G van Zijp, Wilhelminapark 8, telef. 274. mee de spr. van hedenavond voor het reclas- seeringswerk ijvert. Het comité uit de ambtenaren mag met voldoening terugzien op zijn werk en de ver wachting uitgesproken bij den aanvang van de cursus door den Burgemeester Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, dat deze lezingen het succes zullen oogsten ,dat beoogd wordt, is bewaarheid. Omvormingscursus voor hulp in de huishouding Goede resultaten De om vormingscursus voor hulp in het gezin die gehouden is onder auspiciën van het comité voor ontwikkeling en ontspan ning (vroeger subcomité van het Leidscli crisis-comité) en georganiseerd door een daartoe aangewezen contact-commissie uit de Leidsehe huisvrouwen is gisteren beëin digd met een eenvoudige maaltijd, door oe cursisten klaargemaakt en genoten door de leden van bovengenoemde contact-commis sie cn de directrice van de Vakschool voor meisjes aan het Rapenburg. De maaltijd was zonder aanwijzingen van de leerares, door de meisjes geheel zelfstandig klaarge maakt, werd ook door hen geserveerd en het was allemaal prachtig in orde. De cursus, die, zooals men weet, beoogt fabrieksmeisjes en ook meisjes uit winkel en atelier gereed te maken voor een huishoudelijke betrek king, heeft dan ook mooie resultaten bereikt De cursus ving aan met 16 leerlingen en eindigde met 12 meisjes. Ze duurde acht weken, waarbij de meisjes iedere dag les kregen in de Vakschool voor meisjes op het Rapenburg door leeraressen dezer vakschooi In samenwerking met den Socialen dienst zal getracht worden de meisjes die gereed zijn, nu ook inderdaad in een betrekking onder te brengen en de kans dat dit zal slagen is groot. De meisjes komen dan eerst een half jaar in de practijk en daarna wordt nog eens gezien wat zij bereikt hebben. Het ligt in de bedoeling half September, begin October een nieuwe cursus te openen, mogelijk zelfs twee cursussen die dan gege- van worden in de R.K. Vakschool en ev tueel ook weer in oe Vakschool aan Rapenburg. BEGIN VAN BRAND Gisteravond *>e 10.15 uur is een begin van brand ontstaan in het perceel Princesse- kade 34, waarin gevestigd is het magazijn van huishoudelijke artikelen van H. v d O. In de kelder van dit gebouw, aan de zijde van de Mooi Japiksteeg, was een partij em ballage in brand geraakt, waarschijnlijk doordat in de Mooi Japiksteeg een bran dende sigaar of sigaret achteloos door het kelderrooster was gegooid. Met een slang op de motorspuit had de politie-brandweer het vuur spoedig gedoofd. Het bleef tot de emballage beperkt. DAMMEN Om het kampioenschap der R streek De tweede ronde der finale is als volgt verloopen: le klasse: P. v d Stel remise met J. Klinkenberg;C Gastelaar algebroken met J. Kleer; T. Optendrees verliest van S. Wijngaard. 2e klasse: J. Hes wint van J. Huisman Jr; A Pronk afgebroken met J. Langezaal. Af- gebroken partijen eerste ronde: J. Kleer wint van C Korpershoek; J. HesJ. Lan gezaal 0—0 reglementair. De afgebroken partijen worden bij D. G L. uitgespeeld In verband met de Hemelvaartsdag wordt de derde ronde a.s. Vrijdagavond gespeeld. ERNSTIG ONGEVAL Vanmiddag omstreeks 12 uur is de onge veer 70-jarige mej. Stapel, wonende in Heerenstraat alhier, bij de Haagsche Schouw uit een nog rijdende tram van de HTM ge stapt. Ze kwam te vallen en bleef bewuste loos en zwaar gewond liggen. De Eerste Hulpdienst vervoerde haar naar het St Elisabeths-ziekenhuis, waar bleek, dat zij een schedelbreuk en een hersen schudding heeft bekomen. Haar toestand is zorgwekkend. uit den omtrek ALPHEN a.d. RIJN AANBESTEDING Door den heer W- Brouwer, ard aanbesteed het bouwen van twee t standswoningen aan de Stevinstraai slag: Fa. Westmaas en Keijzer f 83UU. L v. Beusekom f 8375, J. Vonk f 8500, W J Bergshoeff f 8640, C Koppe f 8651, Gcbr. Bons f 8681. Gebr. v. Wijk - 9120. A v Dm f 9166, W v d Louw f9523 50, Van Varil. Kroon, Haarlem—Alphen f 109.50. Perce II K Bijl, Santpoort, f 696.en H M van h ken f 860.—. VERBETERING RIJKSSTRAATWEG Volgende maand zal een begin *"oi gemaakt met de verbetering \an rl. straatweg tusschen „Lactste S u< brug Oosthoek. Het werk woidt e. a.s. aanbesteed. 30 KM. WANDELMARSGH VAN „D.O.S'* (Alphen) Het parcours voor dpzen arsr on Hemelvaartsdag van de C.h „D.O.S. te Alphen is als v ilgl. y precies vanaf de Alphens f Jsiv- straat; linksaf Stevinst recht- zonlaaai; rechtsaf W' Imimts lianastraat: Pr. Hendrikstraat: Gen Steeitenvcg (3 KM.); ïcchtsar I

Nieuwe Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6